S)e CcidieSoii^cmt Londen wenst dicht te de deur slaan niet Eden hield grote rede in Lagerhuis Kerk ontwijd bij relletjes in Triest De verzetsactiviteit in Oost Duitsland Wet op Brits regentschap gewijzigd Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 6 NOVEMBER 1*3 45ste JAARGANG No, 13036 Politie spoot demonstranten de kerk uit Papengracht 32. Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijr f 0.47 p. w„ f 2.— p. mnd„ f 6— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1 1.50 Verlichting voor middengroepen Het kan zijn nut hebben na de aanneming van de wetsontwer pen tot verlichting van de belastin gen eens na te gaan wat deze ver lichtingen voor de middengroepen betekenen en wat de consequenties daarvan zijn voor de algemene re- geringspolitiek, dus ook voor de po litiek van de K.V.P. Zoals men zich wellicht nog zal herinneren is er vóór de laatste ka binetsformatie in de middengroepen nogal het een en ander te doen ge weest over de politiek, welke de K.V.P. tot dan toe had gevolgd en welke op de middengroepen zware lasten had gelegd. .Men kent nog de kwestie, die er in die dagen is ge weest tussen de K.V.P. en de groep Steenberghe, welke laatste geens zins als een conservatieve groepering wenste te worden beschouwd, maar die de partijleiding wel confronteer de met de gevaren en de gevolgen van een te eenzijdig gerichte poli tiek. Bij een oordeel over de na-oor - logse politiek zal ieder zinnig mens moeten toegeven, dat er om uit de sa-oorlogse narigheid te komen geen andere mogelijkheid bestond dan werken, sparen en dus belasting be talen. Er was een lege schatkist, er tvas geen goud meer en er waren geen deviezen en de betalingsbalans vertoonde een angstwekkend tekort. Er was dus nodig: arbeid èn ar- oeidsvrede om het tekort op de betalingsbalans te kunnen wegwer ken. Dat is nu geschied en als men in het buitenland heeft gesproken van het „miracle Hollandais" n.l. dat ?en land, dat zó ernstig door de oor- iog was getroffen als het onze, zich co snel had hersteld, dat het nu weer een behoorlijke voorraad goud en deviezen had, dat de gulden weer wat waard was en dat de betalings balans een belangrijk overschot ver toonde, dan is dat toch wel aan-deze politiek t* danken. Nu kan men van inzicht verschil len over het tijdstip, waarop de belastingmaatregelen, die na de oor log noodzakelijk waren, konden worden verlicht of opgeheven. Het was misschien mogelijk geweest de maatregelen, die nu door de rege ring zijn genomen en door de Twee de Kamer bereids zijn aanvaard, een jaar eerder te nemen, maar de voor zichtigheid is de moeder van de por- celeinkast en toen deze politiek aan de orde was vóór de kabinetsforma tie van verleden jaar, heeft prof. Romme op de partijraadsvergade ring dan ook verklaard, dat hij bij de bepaling van de toekomstige po litiek alle mogelijkheden moest open houden. De bewijzen voor de rede nering, dat de verlichting voor de middengroepen, welke nu door de in de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen zal worden bereikt, reeds een jaar eerder had kunnen worden ingezet, vindt men dan voor al in het feit. dat de belastingen in de laatste vier jaren ruim zes mil liard méér hebben opgebracht dan was geraamd. Dat is nogal wat. Maar juist dat overschot heeft het de regering „nu mogelijk gemaakt deze verlichting tot stand te bren gen. I wat deze belastingverlichtingen voor de schatkist betekenen. Zij be tekenen een minder inkomen voor het Rijk van 540 millioen bruto: dat wil zeggen, dat een gedeelte daarvan weer door de belasting zal worden afgeroomd. De ver-laging van de suikeraccijns met 9 cent per kg kost de schatkist 35 millioen, de verlaging van de omzetbelasting voor huisbrand en schoeisel voor een standaardgezin (2 kinderen) onge veer 8.50 per jaar, offer voor de schatkist 26 millioen, verlaging van de personele belasting voor een stan daardgezin: ongeveer 12 gulden per jaar, offer voor de schatkist 24 mil lioen. Maar daarnaast staan de voorzie ningen, die betrekking hebben op een sociaal rechtvaardige lastenver deling en wel speciaal voor de mid dengroepen. De verlichting van de inkomsten- en loonbelasting, inclu sief de verlaging aan de voet, bete kent voor de schatkist een offer van 175 millioen en de uitbreiding van de kinderaftrek 21 millioen. Daarnaast staan dan nog de fis cale herzieningen jn het belang van de werkgelegenheid, die reeds voor Moskou weer in oude koers teruggevallen De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, opende gisteren in het Lagerhuis het debat over het buitenlands beleid met een rede. Eden zei hierin: ,Het is moeilijk enig teken te vinden, waaruit blijkt, dat de Russische regering haar fundamentele vijandigheid ten aanzien van de Westelijke landen heeft gewijzigd. Haar propaganda blijft dezelfde; zij wordt gevoerd door middel van stakingen, door het aanwakkeren van anti- Amerikaanse gevoelens en het exploiteren van koioniale onrust." NIEUWE PERIODE VAN ONDERDRUKKING. „Het is evenmin bemoedigend, ver volgde Eden, te zien, wat er zich achter het ijzeren gordijn afspeelt. De politiek, waarbij de teugels in Oost-Duitsland wat werden gevierd en waarmee kort na de dood van Stalin een begin werd gemaakt, heeft men thans weer laten varen en wij maken nu een nieuwe periode van onderdrukking mee". „Het Huis zal zien, dat niettegen staande de teleurstellingen ons grote doel onveranderd blijft. Als anderen verkiezen de deuren dicht te slaan en ze te barricaderen zal de onze open blijven. Besprekingen op elk niveau blij ven ons doel, want ons werk is een werk voor de vrede dat wij nooit in de steek zullen laten". Het Lagerhuis weergalmde van het gejuich toen Eden zijn rede over "de buitenlandse aangelegenheden besloot met deze verklaring die de plannen van preimer Churchill le vend houdt voor besprekingen tus- sen de hoofden van de drie Westelij ke mogendheden en premier Malen kof. Eden zei verder, dat in de laatste Sowjet-nota, waarin 'n Westelijke uitnodiging Duitsland en Oostenrijk te bespreken op een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier op 9 November in Lugano genegeerd wordt, uitge breide en onaanvaardbare voorwaar den worden gesteld". „Indien wij zulks aannamen zou den die voorwaarden onze veiligheid ondermijnen en 't voor Duitsland on mogelijk maken zijn eenheid te her winnen in vrijheid. Niettegenstaande deze tegenslag en deze nota blijven wij van onze kant bereid de kwesties Duitsland en Oostenrijk met de Sowj et regering te bespreken op elk tijdstip, plaats en zonder enige voorafgaande voor waarden." Eden besloot met te zeggen, dat elk falen bij het sterker maken van het Noordatlantisch verdrag ,elke gun stige tendens voor de vrede zowel in Europa als Azië, zal verlammen". Twee doden gevallen Franse kardinalen bij de Paus De Paus heeft Donderdag in zijn zomerverblijf Castel Gandolfo drie Franse kardinalen ontvangen. Hoe wel over het onderhoud dat drie kwartier duurde, geen mededelingen zijn verstrekt, mag als vaststaand worden aangenomen, dat de kwestie van de Franse priesterarbeiders be sproken is. De Franse kardinalen, mgr. Feltin, aartsbisschop van Parijs, mgr. Lie- nart, bisschop lan RijsseJ en mgr. Gerlier, aartsbisschop van Lyon, hadden zich naar Rome oegeven om de Heilige Vader op de hoogte te stellen van de bijeenkomst tijdens welke het Franse episcopaat de vori ge maand, een besluil inzake deze kwestie nam. Men ver\ acht niet dat de beweging der priester-arbeiders verboden wordt, w=l zullen waar schijnlijk nieuwe richtlijnen worden uitgevaardigd. Twee doden, een 17-jarige jongen en een 54-jarige man, vijftien zwaar gewonden, talrijke incidenten en de ontheiliging van een kerk zijn gis teren het resultaat geweest van de heftige Italiaanse betogingen in Triëst, die voornamelijk tegen En geland waren gericht. Dit is de twee de serie anti-Britse demonstraties in enkele dagen tijds. De ongeregeld heden begonnen gistermorgen al vroeg, toen een aantal jonge oproer kraaiers de San Antoniakerk als ves ting gebruikte om vandaar de politie, die onder geallieerd bestuur staat, met stenen te bekogelen. Tevoren waren zij door de stad gemarcheerd en hadden de bezetting van een poli tiepost bedreigd. De politie drong de kerk binnen en sloeg de demonstran ten naar buiten. Later op de dag is de kerk, ontheiligd door daden van geweld, opnieuw geconsacreerd. Betogers, die buiten de kerk ston den, schreeuwden de politiemannen toe him wapens weg te gooien en begonnen met stenen te gooien, toen zij dit niet deden. Een Britse legerauto werd door de demonstranten, wier aantal op 3000 werd geschat, aangehouden en on dersteboven gekeerd. De politie kwam nog net op tijd tussenbeide om de Italianen te verhinderen de wagen in brand te steken Een chauf feur van een andere Britse auto werd door stenen gewond en moest naar Sabotage overal Ofschoon men ongaarne toegeeft, dat er in Oost-Duitsland verzets acties aan de gang zijn, is de Oost- duitse regering toch wel eens ge dwongen het bestaan daarvan te er- kennen. Zo verklaarde gisteren het hoofd van de staatsveiligheidsdienst Erst Wollweber, in een rede dat een „spionnagegroep onder leiding van de vroegere nazi-generaal Von Geh- len" actief is in de zóne en dat op verschillende plaatsen systematisch gesaboteerd wordt. Hij verklaarde dat hierdoor de arbeidsomstandig heden slechter waren geworden. In de kolenmijnen was de temperatuur door sabotage zodanig verhoogd, dat de mijnwerkers niet behoorlijk meer konden werken. Ook de pers- en propaganda-of- ficier van de Volkspolitie, Dünow, heeft verzetsacties toegegeven. Wollweber verklaarde dat „de het jaar °1953 gelden, de vervroegdedoor Amerika gesteunde spinonnen, afschrijving op geïnvesteerde driifsmiddelen over de jaren 1953 to en met 1957, die voor de inkom stenbelasting en vennootschapsbe lasting een minder opbrengst van 96 millioen betekenen. Voorts de verlaging van de vennootschapsbe lasting tot een bedrag van 56 mil lioen, de afschaffing van de extra inkomstenbelasting tot 22 millioen, het toekennen van investeringsaf trek voor de inkomstenbelasting plus de verlaging van de commissaris belasting 70 millioen. De verlichting voor de midden stand bedraagt in deze bedragen meer dan 200 millioen, maar nu met de gedachte op de achtergrond, dat deze verlichting een blijvende ver lichting zal kunnen zijn, dank zij de politiek, welke na de oorlog tot nu is gevoerd. Alles bij elkaar zijn deze belastingontwerpen een bewijs, dat de tot nu toe gevoerde politiek, waarin de K.V.P. een vinger in de pap had, nog niet zo slecht is ge weest. Het zal nu verder van de intenties democratische republiek en op verte genwoordigers van het staatsgezag of functionnarissen van de arbeiders klasse. In West-Berlijn hebben anti-com munistische organisaties Donderdag toegegeven dat actieve anti-com munisten in Oost-Duitsland „zware verliezen" hebben geleden bij poli- tie-razzia's. een ziekenhuis worden gebracht. Een uitermate onverkwikkelijk inci dent was de belediging van een Anglikaans leger-aalmoezenier. Hij werd door een groep demonstranten lastig gevallen en in het gezicht ge spuwd. Het uitgesproken anti-Britse ka rakter van deze betogingen en de tactiek, die werd toegepast name lijk het stichten var or rust door een groot aantal kleine groepjes dui den op een te vorer uitgewerkt nauwkeurig schema, dat van leiders kwam, die zelf achter de schermen zijn gebleven. Om verdere incidenten te voorkomen, heeft de bevelhebber van de Britse bezettingstroepen in Triëst, generaal-majoor Winterton, zijn eenheden bevel gegeven binnen de kazernes te blüven.De amusements gelegenheden en de legerbioscoop voor Engelsen in Triëst zijn gesloten. Het bureau van de bisschop van Triëst en de pastoor van de kerk hebben het optreden van de politie in de kerk veroordeeld. ITALIANEN VERONTWAARDIGD. In verband met het optreden van Britse en Amerikaanse politie heb ben de niet-communistische Italiaan se vakbonden besloten voor Vrijdag een 24 uur staking af te kondigen. Als teken van rouw voor de twee slachtoffers hebben Donderdagavond alle bioscopen, theaters en café's in ""riëst hun deuren gesloten. De gemeenteraaa van Triëst heeft na een spoedvergadering een verkla ring uitgegeven, waarin o.m. wordt geprotesteerd tegen het gebruiken van een overmaat" van geweld te gen spontane betogingen van het volk. De parlementsfractie van de neo- fascistische Italiaanse sociale Bewe ging heeft terugroeping van het par lement, dat op reces is, geëist, om de critieke toestand in Triëst te bespre ken. De fractie verzocht de regering mee te delen, welke stappen zij had ondernomen om de bevolking van Triëst te beschermen tegen het „on- geloofeiijke gedrag van de geallieer de politie". De plaatselijke politie is met Brit se en Amerikaanse militairen ver sterkt. Dit is tevoren nog nimmer geschied. GEBLEKEN TROUW terroristen en saboteurs" de laatste dagen „harde klappen" hebben ge kregen. Zaterdag werd een aantal „agenten" gearresteerd dat veel ho ger was dan bij welke vorige actie ook. Hij ontkende echter dat van „een gilf van arrestaties" kon wor den gesproken. Inspecteur Dünow van de Volkspo litie verklaarde in een artikel in het regeringsblad „Neues Deutschland": „Altijd weer ondervinden arbeiders en boeren, dat dan hier dan daar brand uitbreekt, een machine bescha digd of vernield wordt of fascisti sche provocateurs aanvallen doen op het leven van burgers van de Duitse van de vrijere loonvorming afhangen of deze politiek tot het einde zal worden doorgevoerd of niet. Indien de socialisten dit als hun laatste bol werk beschouwen, zal het alleen het einde tussen de samenwerking tus sen K.V.P. en P.v.d.A. kunnen be moedigen. Vóór reis naar Australië Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteren in een speciale verkla ring van het parlement verzocht haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, aan te wijzen als mogelijk regent in plaats van haar zuster, prinses Mar- gareth. „De onbestendigheid var» het men selijk leven brengt mij er toe, u in herinnering te brengen, dat een kind van mij en mijn dierbare echtgenoot op de troon zou kunnen plaats ne men, terwijl hij nog geen achttien jaar oud is.zo begon haar bood. schap, die door de voorzitter van hét Lagerhuis werd voorgelezen. Zowel Hoger- als Lagerhuis wordt dan verzocht, de wetten op het re gentschap van 1937 en 1943, volgens welke prinses Margareth automatisch regentes zou worden, indien de troon, opvolger, prins Charles, vóór zjjn achttiende jaar konint zou worden, te veranderen, alvorens de koningin en de hertog op 23 November zulièh vertrekken voor een reis naar Aus tralië en Nieuw-Zeeland. Verder wordt gevraagd verande ring in de bestaande wetten aan te brengen, waardoor de koningin-moe- der Elizabeth gekozen zou kunnen worden als lid van de Raad van Sta- tijdens de afwezigheid van de vorstin. Sir David Maxwell Fyfe, de mi nister van Binnenlandse Zaken ver klaarde eveneens in het Lagerhuis, dat de premiers van de gemenebest- landen de wensen van koningin Eli zabeth hebben bestudeerd en goedge keurd. Vliegramp in Bolivia In de omgeving van de Boliviaanse stad Sucre zijn de wrakstukken ge vonden van het vliegtuig van de Bo liviaanse luchtvaartmaatschappij dat, als gemeld, sinds Dinsdag jl. werd vermist. De inzittende, 25 passagiers en een bemanning van drie koppen, zijn allen om het leven gekomen. Dit is de grootste ramp, die de Bolivi aanse luchtvaart ooit heeft getrof fen. Korreltje Het leven is gelijk aan een toneel spel; niet hoe lang, maar hoe goed er gespeeld is, doet terzake. voor de Katholieke arbeiders dan voor de Katholieke middenstanders, meer voor de boerenknechts dan voor de boeren, meer voor de fabrieks arbeiders dan voor de fabrikanten. Voor al deze groepen van de ge- loofsgetrouwe bevolking hebben wij respect, maar voor de arbeiders hebben wij méér respect! Dit is niet zo op te vatten, dat we iedere boerenknecht hoger aan slaan dan de boerenbaas, iedere fabrieksarbeider hoger dan de di recteur, iedere winkeljuffrouw ho ger dan de patroon! Het is de le venservaring van hen, die ambts halve met alle lagen der bevolking in nauw contact komen, dat in elke rang of stand uitnemende en verlichte geesten worden gevonden, ook onder de arbeiders, maar niet alléén onder de arbeiders, ook onder de bazen en patroons, maar niet alléén onder de bazen en patroons ,ook onder de winkeljoffers, maar niet alléén on der henWe hebben méér res pect voor de geloofstrouwe arbei ders als deel der samenleving, om dat wij bepaald eerbied hebben voor hun geloofstrouw. „Trou moet blijeken" is de zinspreuk van een Liss" harmonie, maar de Katho lieke arbeidersbeweging kan zich beroemen op gebleken trouw. De arbeidersstand heeft de hand van Christus vastgehouden, toen de verleiding en de verlokking bij zonder groot waren die reddende hand los te laten en mee te spoe len in de zuiging van het marxisti sche materialisme. De voorzaten van de tegenwoordige arbeiders heb ben van hun eigen geloofsgenoten en dikwijls in hun eigen eeloofsge meenschap, zoveel verdrukking, vernedering en achterstelling moe ten ondergaan, dat het ten hemel schreiend onrecht, hun aangedaan, door de Stoel -,an Rome als mens onwaardig is gebrandmerkt. Het is niet eens kwalijk te nemen, dat ve len, in bittere armoede en volsla gen rechteloosheid voorttobbend, de Kerk de rug hebben toegekeerd. De schuld van hun afval voortgezet in het nageslacht van thans, zal niet op hen, maar op anderen worden afge wenteld, „zo waar God leeft!" Maar des te hoger is de hardnekkige geloofstrouw van die duizenden tienduizenden arbeidersgezinnen bewonderen, die de Bergrede hebben aanvaard in haar veel-eisende opof feringen, die toen de nood tot de rand gestegen was weigerden leven van „brood alleen" en klaar bleven inzien, dat eewigh gaet voor ogenblick". Op die geloofstrouw van het voorgeslacht mogen de nakome lingen trots gaan. Voor die geloofs trouw van het verpauperde voorge slacht mag heel Katholiek Neder land dankbaar zijn, want waarlijk: zij zijn het geweest, die armoedige ar beidersgezinnen, die de Kerk van Nederland hebben gered van een zielige verschrompeling, welke een land als het naburige Frankrijk ging vertonen. „Noblesse oblige adel brengt verplichtingen mee". Heb ben de arbeidersvoorzaten de hand van Christus krampachtig vastge houden en bleven zij aldus opgeno men in wat Pius XII noemt „de bovennatuurlijke adel der gelovigen die in het Lichaam van Christus met hun Hoofd verbonden worden." op hun nazaten, die dank zij mach tige eendracht, hun positie in de maatschappij aanmerkelijk verbe terd hebben, rusten andere ver plichtingen van hun geestelijke adeldom. Zij moeten eruit! Zij moe ten naar buiten! Na eerst een akker te hebben gekocht, om de schat des geloofs eruit Op te graven, na eerst diie éne prachtige parel door gebed beleving zich eigen te hebben ge maakt, moeten zij naar buiten tre den in de bedrijven, waarin zij hun dagelijks werk verrichten. Zij moe hun mede-arbeiders opnieuw kerstenen, op de eerste plaats door een levenswandel, welke getuigt van geloofsadel, en vervolgens door waar het zo valt en te pas komt een bres te schieten in de gepant serde harten van hun bedrijfsgeno- ten, die Christus niet meer hoogach ten en vereren, omdat ze Hem niet eens meer kennen. Ook die gepantserde harten, die Kerk en kapitalisme over één kam scheren een smet uit het verle den ook die harten hebben zwak ke plekken in hun pantser. Achter starre afwijzing wachten zij op de woorden van hoger leven, welke het alledaags bestaan omstraalt met de glorie der eeuwigheid. In de be- drijfs-apostolaten ligt voor de arbei ders een grote taak. Een aalmoeze nier in een van allergrootste bedrij ven vertelde ons onlangs: „Er is on der grote groepen van de arbei dende bevolking een verlangen naar dingen, die uitgaan boven het pro fane, boven het leven van alledag". De velden, die zo lang bevroren la gen onder de grimmige greep van het materialisme, beginnen weer te groenen en het is de plaats van ieder Katholiek in zijn omgeving, van de arbeiders in de hunne, er zorgvuldig aan mede te arbeiden dat dit pril gewas rijpe tot ruime oogst. De beoefening van deze Christel iike landbouw vraagt ieders persoonlij ke geloofsijver en apostolaat, maar de algemene nogal kostbare, voor lichting daarbij, het steunen van allerlei initiatieven, die de rijping voorbereiden en koesteren, kan vei lig worden toevertrouwd aan het St. Willibrord-apostolaat, het aposto laat, dat als doel heeft de kerste ning van ontkerstend Nederland. Eenieder weet nu, wat hem a.s. Zondag te doen staat. Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUDE NACHT Droog weer met flinke opkla- ringen, maar in de nacht en 1 ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust later krachtige Zuidwestelijke wind. Koude nacht met plaatselijk nacht- vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van- - daag. 7 Nov.: zon op 7.45 en onder 17.02; maan op 8.54 en onder 16.46 uur. Het weer in Europa OSLO licht bew. 1 C STOCKHOLM mist 3 KOPENHAGEN regen 8 LONDEN onbewolkt 2 AMSTERDAM licht bew. 6 BRUSSEL onbewolkt 4 PARIJS onbewolkt 3 BORDEAUX mist 6 NICE half bew. 10 WARSCHAU nevel 4 BERLIJN nevel 5 FRANKFORT regen 7 MüNCHEN regen 7 ZURICH regen 8 WENEN zwaar bew. 3 ROME zwaar bew. 10 HELSINKI mist 2

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1