Zelfbediening, probleem van klant of middenstand De eerste koerierster van de prins gisteren te Amsterdam herdacht Vrienden onder elkaar „Instuiven" te Amsterdam zeer in trek bij de katholieke jongeren Dronken lieden lieten hun vriend rustig verdrinken Brons-groen-eiken-blaadje jarenlang door Bureaucratius van stam gesneden Zwendel met valse postwissels DONDERDAG 5 NOVEMBER 1953 Ut LElUbfc LU 11 KAN! TWEEDE BLAD - PAGINA 2 O estadige groei Dr. A. W. Luyckx, directeur van het Economisch Instituut voor de Middenstand, heeft hedenmiddag voor de radio een lezing gehouden over het probleem van de zelfbedie ning. Dr. Luyckx schetste allereerst de geschiedenis van de zelfbediening. Het was in het jaar 1932, tJjtV.is één van de zwaarste depressies welke het economische leven heeft gekend, dat twee Amerikanen kwamen met een experiment op het gebied van de distributie. Aan een grote verkeersweg in de omgeving van New York hadden zij de beschikking gekregen over een leegstaand fabriekspand. Met ver mijding van alles wat naar luxe zweemde, werd deze ruimte door hen ingericht als verkoopplaats van le vensmiddelen en huishoudelijke arti kelen. Veel personeel was niet noodzake- lijw, want de verkoop ging zeer een voudig. Aan de klanten, die de zaak bezochten, werd by de ingang een mandje uitgereikt en via een vast gestelde route, die langs alle goede ren leidde, konden de kopers vervol gens hun keus bepalen en tegelijk het gewenste artikel in hun mand meenemen. Aan het einde van de route werd de inhoud van het mandje vastge steld, verpakt en afgerekend. Cre- diet werd aan de klanten niet gege ven en bezorging van de goederen aan huis was uitgesloten. Alles was erop gericht om de kos ten zoveel mogelijk te drukken. Het succes van de nieuwe verkoop methode was verrassend. Reeds de eerste weken werden omzetten be reikt van 10.000 dollar per dag en ho ger. Meer dan de helft. Het is dan ook geen wonder, dat het systeem, hetwelk met de naam „supermarket" werd aangeduid, wel dra navolging vond. Vier jaar, na dit eerste experiment telde de V.S. reeds 1200 zaken, die volgens het zelfbediendngssysteem werkten met een gezamenlijke omzet van 500 millioen dollar. En weer 4 jaar later (in 1940) was dit aantal reeds tot het vijfvoudige gestegen. Volgens dr. Luyckx loopt thans zelfs reeds meer dan de helft van de totale omzet aan levensmiddelen in de V.S. via zelfbedieningszaken. Reeds tijdens de bezetting. Bezien wij de nog korte historie van de zelfbediening in Europa, dan blijkt, dat Zweden in dit opzicht de primeur heeft, zo vervolgde de heer Luyckx. Na een mislukte poging in de eerste oorlogsjaren, kreeg om streeks 1945 het nieuwe systeem al daar vaste voet. Rond 1948 zien we dan in practisch alle overige West- europese landen de eerste zelfbedie ningswinkels verrijzen en na vijf jaar was de situatie aldus, dat op dit ge bied Engeland, Zweden, Frankrijk en Zwitserland het resp. 1000, 600, 400 en 200 winkels aan de kop gaan. In Nederland heeft het aantal zelf bedieningszaken de 100 nog niet over schreden. Reeds in de bezettingstijd werden hier te lande proeven ge nomen met het nieuwe systeem. En hoewel de eerste pogingen weinig succesvol waren, zien wij ook hier sinds 1948 steeds meer voorbeelden van geslaagde vestigingen. Zo lang zamerhand kan dan ook de eerste ex- Enkele honderden behoorlijke zelf bedieningszaken kunnen dan ook zeer grote problemen voor de reeds bestaande bedrijven met zich bren gen. Geen modegril. Voorzover de situatie thans kan worden overzien zou het onjuist zijn, bij de toekomstverwachtingen over de zelfbediening zich te veel te la ten leiden door de ontwikkeling in de detailhandel, die Amerika te zien heeft gegeven. Een ontwikkeling van de zelfbedie ning als Amerika te zien heeft ge geven, zal hier dan ook vrij zeker niet kunnen worden verwacht, aldus dr. Luyckx. Anderzijds is echter wel gebleken, dat de zelfbediening niet een mode gril is, die vroeg of laat gedoemd is te verdwijnen. De middenstander en zijn organisaties zullen dan ook ern stige aandacht aan dit systeem moe ten schenken. Vroegere striictuur wijzigingen in de distributie hebben geleerd, hoe na delig het is niet tijdig de bakens te verzetten, indien dit nodig is, zo be sloot spreker. Clandestiene radio-luisteraars In het jaarverslag over 1952 van de P.T.T. wordt gemeld dat het aan tal clandestiene radioluisteraars nog steeds betrekkelijk groot is. By 400.000 controle-bezoeken in het af gelopen jaar werden ongeveer 110.000 belangrijke overtredingen geconsta teerd. Aetherklanken Televisieprogramma. KRO.: 20.15—21.45 „De Varkens hoeder," opera v. Jan Mul. HILVERSUM I. 402 Mr 7.0024.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvr. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 9.45 School radio. 10.00 Kamerork. 10.30 Franse chansons. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Mannenkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-ork. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Piano en or gel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Gram. 14.30 „Hier vrij Europa". 15.00 Schoolradio. 15.30 Alt, viool en piano. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Amus. muz. 18.10 Lichte muz. 18.40 Vragen- beantwoording. 18.52 Act. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitz.: Verkla ring en toelichting. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Pol. forum. 21.00 Amus. muz. 21.30 „Moet ik mijn ouders gehoorzamen", caus. 21.45 Mil. ork. 22.20 Gram. 22.45 „De komende Sint Willibrordzondag", caus. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gra- mofoonmuziek. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvr. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Geestelijke liede ren. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Gra- mofoonmuziek. 11.35 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en Prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Prome nade-orkest. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Viool en piano. 14.50 Voordr. 15.10 Clavecimbelrecital. 15.30 Gevar. muz. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Muz. caus. (met gram.). 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Samenzang. 18.00 Nieuws. 18.15 Gevar. muz. 18.45 „De Haverkist", hoorsp. 19.00 Kinderliedjes. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 „Hoe ik tot mijn geloof kwam", caus. 19.50 Mede delingen. 20.00 Nieuws. 20.05 Boek bespreking. 20.15 Gewijde muz. 20.30 „Europa één", caus. 20.40 „De zorg voor het bedreigde kind", caus. 'ARA: 21.00 Voor de jeugd. 21.35 levar. muz. 21.55 Buitenl. weekoverz. 2.10 Gevar. muz. VPRO: 22.40 „Van- laag", caus. 22.45 Avondwjjding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. Tien jaren geleden werd zij gefusilleerd In het eerst gebouwde gedeelte van de nieuwe tuinstad Slotermeer te Amsterdam, waar welhaast alle na men der straten herinneren aan hen, die slachtoffer zijn geworden bij hun verzet tegen de overheerser in de be zettingsjaren, is gistermiddag Reina Prinsen Geerlings herdacht, die deze maand tien jaar geleden het leven liet in het concentratiekamp Oranien- burg op 21-jarige leeftijd. Zij was de eerste koerierster van de staf van Z. K. H. prins Bernhard, die te harer nagedachtenis een klimroos heeft geschonken voor de beplanting in de naar haar genoemde straat. Nadat de drie-jarige Reina Pit,, die naar de verzetsstrijdsters is ge noemd, het naambord had ontbloot door het verwijderen v»si de Neder landse driekleur, plantte de heer J. R. Koning, hoofd van de afdeling be planting van de dienst der publieke werken, in opdracht van Z. K. H. prins Bernhard de klimroos onder het naambord. De kleine Reina mocht met behulp van een grote schop de eerste aarde op de plant werpen. Reina Prinsen Geerlings werd op 23 Juli 1943 gearresteerd met een grote groep verzetsstrijders wegens ondergronds verzet en hulpverlening aan de vijand. Zjj verleende hulp aan Joodse landgenoten, protesteerde te gen de arbeidsinzet der studenten, zocht onderdak voor Joodse kinderen en bezorgde illegale bladen. Zij heeft hulp verleend aan Engelandvaarders Na proefvordering Autobezitters, die niet verschenen en trachtte reserve-officieren te be wegen tot organisatie van een bin nenlands leger. Op 24 November 1943 is zy gefusilleerd in kamp Oranien- burg, nadat zij kort daarvoor in de gevangenis haar 21ste levensjaar had bereikt. Binnenkort zullen in verscheidene delen des lands autobezitters, die on danks herhaalde oproep niet zijn verschenen by de proefvordering van auto's in het kader van de in Augus tus gehouden mobilisatie-oefening Drietand, moeten terecht staan we gens het in de inkwartieringswet om schreven misdrijf, waaraan zy zich hebben schuldig gemaakt. Vooral in het Zuiden des lands zullen naar ver wacht wordt vrij vele autobezitters worden vervolgd. Tot vervolging is besloten in ver band met het vrij hoge aantal opge- roepenen, dat aan de oproep geen gevolg heeft gegeven, niettegenstaan de het feit, dat de inkwartieringswet en haar uitvoeringsbepalingen daar toe uitdrukkelijk de plicht schept. Neergeslagen en beroofd Een 40-jarige Nederlandse verte genwoordiger, die in Frankrijk woont, is Dinsdagnacht door een 30- jarige zeeman en een 27-jarige draaier, beiden Surinamers met wie hij in een café kennis had gemaakt op straat neergeslagen en beroofd van zijn portefeuille met 70 gld. In een café op de Zeedijk was hij mei het tweetal in contact gekomen en beiden hadden een consumptie van hem gebruikt. De nieuwe kennissen zouden hem naar zijn hotel brengen. Toen het drietal echter op de O.Z.' Kolk was aangekomen vroegen de twee Surinamers de man om geld. De vertegenwoordiger weigerde op dit verzoek in te gaan, waarop de mannen hem bedreigden met de woorden: „Geld moeten wij hebben, anders maken wij je dood". In de hierop volgende vechtpartij waarin hij zich niet onbetuigd liet. moest de vertegenwoordiger het onderspit del ven. Hij liep een wond op zijn voor hoofd en een gezwollen lip op. Voor dat de mannen de vlucht namen, hadden zij zijn portefeuille weten te bemachtigen. Op aanwijzingen van een vrouw kon de recherche de bei de mannen, die nog geen bekentenis hebben afgelegd, arresteren. Het geld is vrijwel in zijn geheel terug gevonden in de woning waarin de beide mannen waren gevlucht. Het was verborgen in het bed van een I aldaar wonende vrouw. FIGUREN OP DE ACHTERGROND In elke grote stad zijn duizenden katholieke jongens en meisjes, die hard werken en des avonds stude ren, maar in hun vrije tijd „de aan sluiting missen". Door de parochie, de organisaties en de verenigingen zijn zij evenals op ander niveau de zogenaamde asfaltjeugd moei lijk te „vangen" Toch verlangen zy naar goede ontspanniftg en gezellig heid. Het antwoord werd in Am sterdam gegeven: tien bloeiende „In stuiven", thans door bisschoppelijke goedkeuring genggesteund, onttrek ken deze jongeen op moderne ma nier aan het isolement, dat vaak voortvloeit uit hun goedwillende ijver. In andere grote steden gaat het Amsterdamse experiment ingang vin den. Vooral in de Randstad Hol land zal het spoedig worden opge volgd. In de tien Instuiven van de hoofdstad werden en worden dit jaar meer dan vierhonderd avonden gegeven: onder andere dansavon den (150), cabarets (11) bioscdop- voorstellingen (52) en debatavon den (21). Dit alles op de voordelig ste manier, want de gemeente Am sterdam waardeerde het positieve doel met ontheffing van belasting. Alleenwonende jongelui kunnen via de Instuif het Kerstfeest gaan vie ren op een reis naar de Rijn. Na wat groeistoornissen heeft de Instuif een doeltreffende en psycho logisch verantwoorde vorm gekre gen De programma's zijn van het hoogste gehalte - alleen beroeDS- artisten komen voor het voetlicht, de films zijn zó uit de VERTRAGING TREINVERKEER Tengevolge van een technische sto ring in het beveiligingssysteem nabij de splitsing van de spoorbaan uit Amsterdam in de richtingen Haarlem en Zaandam, heeft het treinverkeer in beide richtingen vanochtend om streeks zes uur enige vertraging on dervonden De treinen moesten met de nodige voorzichtigheid langs het traject worden geleid, waardoor on geveer 10 a 15 minuten vertraging op de dienstregeling ontstond. Hoe wel de storing even na acht uur was verholpen, heeft de vertraging nog enige tijd nagewerkt, zeer tot onge noegen van de talrijke reizigers, die op deze spitsuren van de trein ge bruik maken. Op 10 December zal de K.A.B, in het Casino te Den Bosch een con gres houden, gewijd aan de huidige situatie met betrekking tot de werk gelegenheid in het Zuiden en aan de maatregelen, die in verband daar mee door de K.A.B. urgent worden geacht. Het gaat hier in hoofdzaak om de provincie Noord-Brabant het daaraan grenzende Zuidelijk deel van Gelderland en Noord-Liraburg. Twee inleiders zullen op dit congres het woord voeren. Behalve de de putaties van bonden en de plaat selijke afdelingen van de K.A.B. zul len vele autoriteiten tot bijwoning van de bijeenkomst worden uitgeno digd. i Bij het spelen is een 3-jarig meisje te Amsterdam uit het raam van een tweede verdieping gevallen en gedood. PHILIPS PRODUCTIE IN MEXICO WORDT VERDRIEVOUDIGD. De productie van Philips in Mexico zal in de niet verre toekomst verdrie voudigd worden. Bovendien zal men zich ook op het terrein van de tele visie begeven. Tot nu toe was de pro ductie beperkt tot de radio. Het tegenwoordige fabrieksopper- vlak van 300 vierk. meter zal uitge breid worden tot 10.000 vierk meter. De plannen zijn reeds klaar. De Ne derlandse kern van leidinggevend personeel wordt ook vergroot. Tot deze uitbreiding werd verleden jaar in principe besloten toen Prins Bernhard een bezoek aan Mexico bracht. Hij was toen o.m vergezeld van de heer ir. P. F. S Otten. pre sident ven da raad van bestuur van Philips. Praten kost geld Kapitaal gestolen Een groothandelaar in juweliers artikelen ging gistermorgen even een praatje maken in een juweliers- zaak aan de Kalverstraat te Amster dam en vergat zijn auto af te sluiten. Dit is voor hem een duur praatje geworden, want een dief, die langs kwam, vond de gelegenheid te mooi om niet het koffertje, dat naast de bestuurdersplaats stond, even mee to nemen. Hij heeft een goede slag geslagen, want het koffertje bevatte twee houten stapelcassettes vol gouden armbanden, ringen en colliers, die te zamen een waarde van 25 mille vertegenwoordigen. en hebben grote vormende invloed. Het viel op, dat de jeugdige bezoe kers na enige tijd op „hun" zaal uit gekeken raakten; daarom kan elke deelnemer thans binnenlopen in elk van de tien Instuiven in de ver schillende stadswijken. Daar kan hy ook zijn prettigste .publiek" en ken nissen zoeken De leden op het ogenblik 4500 'n getal zijn boven de zeventien en ongehuwd. Op 1 November heeft mgr. Hui- bers, de bisschop van Haarlem, de weleerw. heer C. J Groote aange steld tot hoofdaalmoezenier van alle Instuiven. Even actueel is de recen te oprichting van een directorium, waarin zeventien Amsterdamse per soonlijkheden de achtergrond van de Instuif bepalen. Drie mensen uit de amusementswereld stellen met de tien penningmeesters de roulerende programma's samen. Elke Instuif wordt voor de directe gang van za ken geleid door een geestelijke. met wie hierdoor de persoonlijke ontmoeting in een vlotte sfeer mo gelijk wordt ter zijde gestaan door drie deskundige volwassenen en drie jongeren. Ook studenten en jongelui uit jeugdwerk, standsorganisaties er parochievereniging zoeken de ge zelligheid van de Instuif en zijn er vaste klant. De Instuif eeeft ruimte aan elk fris initiatief. Cabaretavon den worden met een dansje afgerond. Elke eerste Vrijdag van de maand vinden „Instuivers" elkaar bij een Avondmis. Elke Woensdag is er een Jongerenmis. „Volkskr." Vallende balk trof twee voorbijgangers Gistermiddag zijn twee voorbij gangers, een Scheveninger en een Rotterdammer, op de Hoogstraat te Rotterdam ernstig getroffen door een zware balk, die van da tweede etage van een in-aanbouw zijnd pand op straat stortte. Werklieden gebruikten daar nl. een balk met een katrol als hijswerktuig en waren bezig daar mee een reclame bord op te trekken. Plotseling schoot de balk los, plofte op straat en kwam bij .het omkante len terecht op de juist passerende 60- jarige kantoorbediende S. uit Sche- veningen en de 59-jarige opzichter Van B., woonachtig in Rotterdam- Zuid. Vooral S. werd zwaar aan hoofd en rug gewond. Beiden zijn in het ziekenhuis Coolsingel ter verpleging opgenomen. De bouwpolitie en de re cherche stellen een onderzoek in. Wilde stakingen in Groningin In Groningen dreigt een nieuwe stakingsgolf de arbeidsvrede te ver storen, al ziet het er niet naar uit, dat deze dit keer lang zal duren, daar de stakers geen steun onder vinden van de vakbonden. Het betreft hier een staking in de strocartonfabrieken. Reeds maan denlang zijn er loononderhandelin- §en gaande tussen organisaties en edrijven, doch de arbeiders van elf fabrieken hebben besloten een vier entwintig uurs staking te houden, die tot morgenochtend 6 uur zal du ren. De Christelijke vakbond heeft de- zo staking met klem ontraden. „GEMEENTELIJKE GAS-VOORZIENING ZUID-HOLLAND", In het stadhuis te Rotterdam is gisteravond een vergadering gehou den van de algemene raad van de or ganisatie van samenwerking „Ge meentelijke Gasvoorziening Zuid- Holland". Mededeling werd gedaan van de door de raden der deelnemende ge meenten gedane benoeming van le den van de algemene raad. Gekozen z(jn daarin: voor Rotterdam de wet houders H .E. van den Brule en J. van Tilburg, alsmede mevrouw M. BlokWouts en de heren J- H. Nef- kens, L. M. Bliek, M. Frenkel, H. C. Kranenburg, A. R. de Kwaadsteniet en C. van der Linden, voor 'sGraven- hage de wethouders mr. J. van Aart- sen en Th. M. Dresmé, alsmede,, dr. mr. J. A. M. van Staaij, mr. A. J. Dan- kelman, W. H. A. Nuij, H Swart en W. Verburg, voor Lelden wethouder D. van der Kwaak, alsmede H. C. van der Hoeven, S. M. Stolp en A. van Dijk, voor Delft burgemeester D. de Loor en wethouder J. A. Lausberg, voor Gouda burgemeester mr. dr. K. F. O. James en G M. Nederhorst en voor Schiedam wethouder mr. M. J. M. van Kinderen en J. Weergang. De vergadering benoemde tot le den van het college van beheer: wet houder J. A. Lausberg, Delft, burge meester mr. dr. K. F. O. James, Gou da, wethouder mr. J. van Aartsen, Den Haag, wethouder D. van der Kwaak, Leiden, wethouder H E. van den Brule, Rotterdam en wethouder mr. M. J. M. van Kinderen, Schie dam. Tot voorzitter en plaatsvervangen de voorzitter van de algemene raad, tevens resp. voorzitter en plaatsver vangend voorzitter van het college van beheer werden gekozen: wet houder H E. van den Brule, Rotter dam en burgemeester mr, dr. K. F. O. James, Gouda. Hp vnlcrpndp /lucr naarministerie meende te moeten con- 1/C vuigcnuc uag Iiddi c]Uderent dat de ten laste iegging voetbalmatch Gistermiddag stonden voor kantonrechter van Hoorn drie Enk- huizers terecht. Deze heren waren het d>e op 13 September geen vinger uitstaken toen hun vriend, evenals zij stomdronken, te water raakte en voor hun ogen verdronk. Alleen een vierde makker had, zij het bescheiden pogingen aangewend de drenkeling te bereiken en daar door werd hij niet als verdachte maar als getuige gedagvaard. De heren draaiden er zo om heen, dat de ambtenaar van het openbaar Het Spaansche Huiske zucht in eenzaamheid JONGENS MOGEN SLECHTS VRIJEN MET DE TOESTEMMING VAN DOUANE-BEAMBTE! Zolang de eenwording in Europa ven, doofde tot as: nu wacht men op nog geen vaststaand feit Js, zullen ge- de nieuwe weg! vallen, zoals deze momenteel in Lim burg bestaan en reeds jaren met een mokkend hart door het leven ge dragen zijn, nog wel even voortdu ren, alhoewel in Echt thans de hoop 'weer eens) fel opleeft, dat de moei lijkheid daar opgeheven zal worden. Toen de grillige grenzen van Eu ropa door de geschiedenis getrokken werden, kwam er onder Sittard, even ten Oosten van Echt, een denk beeldige lijn, die prcies een klein ge huchtje, „Spaansche Huiske", in tweeën sneed en zelfs sommige hui zen in het plaatsje voor de helft op Nederlands- en voor de andere helft op Duits grondgebied plaatste. Zegt minister nu: „Ja?" In het Oostelijk gedeelte van Echt herleeft echter thans de hoop, dat de gewraakte „verboden zone" langs de Nederlands-Duitse grens opgeheven wordt. Er is een nieuwe rijksweg geprojecteerd tussen oude en nieuwe mijnstreek: een regelrechte verbin ding HeerlenVlodrop. Deze auto baan zou hier vlak langs de grens komen te lopen en aldus heeft men gehucht, vaak zelfs dwars door de voor' de derde maal echter al dei huizen: Wie door de Hollandse voor- beste verwachtingen dat de 500-m. I deur binnenstapt kan er door het Duitse achterpoortje weer uit en passeert dan, onbewust, ergens in de gang of de keuken ,de slagboom". Maar met de slingerende grillen van die onzichtbare streep zitten de cir ca 80 inwoners nu toch maar al ja renlang te haspelen. Want enkel daardoor stoot een papieren gordijn van tijdrovende rompslomp hen af van de „vry- wereld". Zelfs Eenzaam en ongebrepen. Het is nooit druk geweest in Spaansch Huiske, het gehucht onder de gemeente Echt. Spaans van naam en kom-af, Duits van tong en taal, Nederlands van hoofd en hart.... niemands land in feite en practyk. Want Spaansch Huiske, 18 huizen in totaal, ligt geheel binnen de «500-m. strook en is dus, én voor de Duitsers uit Saeffelen, dat vlakbij ligt, én voor de mensen van Koningsbosch- Echt, verboden zone. Wie naar Spaansch Huiske moet zich 's morgens met een geldige reden voor een pas melden op het bureau der douanes. Zou men cr des middags onverwachts heen moeten, dan zit er niets anders op dan uit te stellen tot de andere dag. Want de verblijfsvergunningen worden alleen tussen 8 en 12.30 uur verstrekt. Zon der papieren loopt men de kans op een verbaal, soms van circa 30. Het „Papieren gordijn." Do grens loopt hier pal door het strook gaat verdwijnen. De eerste keer heeft men vergeefs heil ver wacht van een request naar Den Haag. „Neen" schreef de minister van Financiën terug. Voor de twee de maal gloeide het optimisme aan, toen de Duitsers aan hun kant van de grens de strook vrijgaven. De hoop, dat nu ook aan Nederlandse ziide de strook zou worden vrijgegp- verkeer wordt over een modderige landweg met een grote boog precies buiten Spaansch-Huiske om geleid. Alleen geregelde en bonafide bezoe kers krijgen een pas voor een jaar. Heel de rest moet naar het bureau, zo vaak ze iets te doen hebben op Spaansch-Huiske. Lang leve Bureaucratius! ,,Het is ja alles kwatsch" zeggen de bewoners van dit gehucht in half om half Duits-Nederlands. En inder daad, sinds de instelling van de 500 meter-strook na de oorlog, ontston den er de vreemdste en dwaaste si tuaties Zo mogen de mijnwerkers en de meisjes van de Philips-fabriek te Sittard niet in Spaansch-Huiske in hun bus stappen. In weer en wind moeten de inwoners eerst te voet de verre tocht tot buiten het „smokkel- front" maken, daar wachten, instap pen en.... dezelfde weg terugry- den. Amor in de knel Zo heeft iedereen in Spaansch- Huiske zijn bezwaren: neringdoen den blijven gebonden aan de 20 huisgezinnen van het gehucht en er valt met de beste wil geen klant bij te winnen. Er is één café waar tot voor kort enkele stamgasten uit Ko- ningsbosch-Echt geregeld kwamen kaarten. Die liefhebbers stonden be halve op de lei óók broederlijk bij een op een gezamenlijke pas. Ook de echte liefhebbers hebben klach ten: „Als e_n cavalier ons naar huis wil brengen moet hij bij de paal met het beruchte bordje al zijn afscheid fluisteren", mokken de jongedames. Nóg sterker: Voor een vaste verke ring heeft men behalve het hartje van een Spaanse (Huiskese) schone en de toestemming der diverse pa pa's en mama's.... ook een papier tje van de douanes nodig! legging juist was. Dronkemans tranen. Zy hadden op straat wel even staan huilen maar deze dronken- mans-smart was toch wel het enige geweest, waarmee ze hun vriend her dacht hadden. De volgende dag ver gezelden ze hun voetbalclub weer, alsof er niets gebeurd was. Ten huize van getuige W. hadden ze overlegd wie de politie moest waarschuwen. Het lot wees D. aan, die echter al vorens bij de politie binnen te gaan, tot zijn knieën in het water stapte. Mild vonnis. De ambtenaar van het openbaar ministerie noemde hun houding lam lendig en eiste tegen ieder van de drie 3 weken hechtenis. De kantonrechter hield echter re kening met hun door drank ver traagd reactievermogen en hun ver der onbesproken gedrag. Hij veroor deelde hierop alle drie tot f 75 boete en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De Amsterdamse rechtbank heeft gistermiddag drie zaken behandeld tegen jonge Amsterdammers, die er van beschuldigd verden postwissels vervalst te hebben. Jhr. mr A. Reigersman, officier van justitie, eiste tegen de 32-jarige filmoperateur H„ die hij de „auctor intellectualis" in deze zaak noemde, een gevangenisstraf voor de tijd van 2 jaar en 6 maanden met aftrek cn voorwaardelij ke terbesch ikkingstel- ling van de regering, tegen de 23- jarige fotograaf K. wegens valsheid in geschrifte en poging tot oplich ting een gevangenisstraf voor de tijd van 1 jaar en 6 maanden met aftrek, en tegen de 22-jarige focusslijper Van H. wegens valsheid in geschrifte en het gebruik maken van een vals geschrift eveneens een gevangenis straf voor de tijd van 1 jaar en 6 maanden met aftrek. De drie verdachten bekenden ter zitting het hun ten laste gelegde. De filmoperateur heeft op eén dag in December 1952 bij tal van postkan toren in de hoofdstad in totaal 22 valse postwissels elk ten bedrage van 48 aangeboden en geïnd. In Juni 1953 heeft hij met zijn zwager K. en de derde verdachte Van H. opnieuw een negentigtal val se postwissels vervaardigd. In zyn requisitoir tegen de verd. zeide mr. Reigersman o.m.: „Deze zaak heeft een ernstig karakter. Het misdrijf is gepleegd na ryp beraad en het geheel is op geraffineerde wij ze in elkaar gezet". Hij achtte ten slotte Van H. even schuldig als K. en eiste daarom tegen hem dezelfde straf als tegen de fotograaf. De rechtbank zal in deze zaken op 18 November a.s. uitspraak doen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6