DUINSTREEK groene tafel 't Gemengd Toonkunstkoor zong Verdi's Requiem Vijftig jaren jeugdweek in Zoeterwoude RIJNSTREEK DONDERDAG 5 NOVEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Vormreis dekenaat Noordwijk Aan „St. Bavo" zijn de volgende cijfers ontleend omtrent toediening van het H. Vormsel in het dekenaat Noordwijk. M. Vr. Tot. Warmond 141 144 287 Noordwijk Volwasse nen Dekenaat 34 19 53 Noordwijk, H. Jeroen 358 313 671 Voorhout 148 145 293 Sassenheim 256 279 535 Noordwijkerhout St. Victor 108 111 219 De Zilk 140 125 265 Lisse, Onbevl. Hart v. Maria ..199 194 393 Lisse, H. Agatha 165 162 327 Lisse, H.H. Engelbew. Beekbrug) 186 162 348 De Kaag 42 27 69 Noordwijkerhout H. Joseph 329 282 611 Vogelenzang 103 73 176 Bennebroek 123 120 243 Hillegom, H. Martinus 247 253 500 Noordwijkerhout, S. Maria 20 Noordwijkerhout, S. Bavo 20 Hillegom, H. Joseph 237 229 466 Noordwijk aan Zee 88 92 180 Totaal 2925 2751 5676 KATWIJK AAN DEN RIJN Dammen. De uitslagen van de Katwijkse Damclub KDC waren als volgt: le kl., 7e ronde: J. Schone- veldAm. van Beelen 2—0; P. van DuyvenbodeC. van Klaveren 20, 2e kl., 9e ronde: B. BijsterboschAb. van Beelen 20. J. HouwerC. de Mooy 20. Geboren: Jan zn van J. v. Duyn en K. Ouwehand. Dieuwertje dr van A. Koot en D. "Zwanenburg. Antoi- netta dr van C. Ouwehand en T. van Bemmel. Jan zn van T. v. d. Plas en J. Plug. Machiel zn van C. van dei- Plas en J. M. Parlevliet. Dirk zn van D. van Duyn en H. Leeuwenburg. Adelina dr van M. W. G. Smeets en E. A. O. Goessens. Jacoba dr van P. van den Oever en J. van Rijn. Ondertrouwd: J. van Duyvenbode en A. Onderwater. D. de Mooy en A. Ouwehand. J. Haasnoot en M. Dekkers. D. Hazeleger en N. C. van Duyn. W. Zwitzer en J. van Duyn. J .D. de Mooy en M. J. Blok. Getrouwd: A. A. Koemans en M. S. van der Bent. L. van der Bent en T. Haasnoot. Overleden: J. van Duyn 16 jaar. A. Haasnoot 75 jaar, echtg. van C. van der Plas. KATWIJK AAN DEN RIJN Brand. Gistermiddag brak brand uit in de brillenmonturenfabriek .Preciosa" aan de Molentuinweg. De arand was vermoedelijk ontstaan in een papierbak met afval van cellu loid en andere erg brandbare stof fen. De brandweer van Katwijk was :eer spoedig ter plaatse, ook die van aet vliegveld, doch de directeur, de heer Meulenberg, had vrij spoedig de brand met schuimblusapparaten bedwongen, zodat de brandweren geen practische dienst meer behoef den te doen. De directeur had zich bij zijn blussingspogingen op meer dere plaatsen verwond. Verzekering dekt de schade. LEIDSCHENDAM Geboren: Lambertus J. N., zn van J. R. van der Hulst en C. L. Boers; Leonardus J. B. M., zn van J. van Santen en C. P. Steijger; Johanna N. H., dr van J. G. Tielemans en C. H. Popping; Maria C. G., dr van C. J. J. van den Berg en N. H. Th. van der Salm; Alfred N., zn van Th. J. Blok land en J. A. Remmerswaal; Lydia S. M. M., dr van L. P. A. van Bohe- men en A. S. de Koning; Kathe E., dr van P. Topsvoort en J. E. Harteveldt; Wilhelmus Q. C. N., zn van B. H. Vader en E. N. Bleijs; Jacobus N., zn van P. Overdevest en N. J. Hooge- veen. Ondertrouwd: P. van der Horst te Zoetermeer en Th. Th. Knijnenburg. Getrouwd: L. H. Zuyderdijk en C. D. H. Verwer; J. W. Ph. van Geijls- wijk en C. van Santen; J. van Duyne en B. Brouwer. Overleden. Th. v. Es 63 j., echtge noot van C. C. van der Kleij. NOORD WIIK VREEMDELINGENVERKEER ÊN STICHTING NOORDWIJK L.O. Na moeizame onderhandelingen tus sen de plaatselijke V.V.V. en de Stichting Noordwijk is men in het1 begin van 1953 er in geslaagd een samenwerking voor het seizoen 1953 tot stand te brengen. Met vreugde kon tijdens en na het seizoen gecon stateerd worden, dat deze samen werking een nuttig effect heeft af geworpen voor de badplaats en dat het aanbeveling verdient op de in geslagen weg voort te gaan. Als de meest dringende wenselijkheden brengt het H.B. van V.V.V. 2 pun ten naar voren: 1. Een betere huis vesting van het informatiebureau. 2. De samenstelling van een alge mene reclamefolder van Noordwijk. Als de meest belangrijke gebeurtenis sen in 't afgelopen seizoen zijn te be schouwen: het gelegde contact met de gemeenten Menton en Montreux het jaarcongres van de A.N.V.V., het concours d'elégance, het bloemen corso van Rijnsburg en de totstand koming van het circuit voor kinder autootjes. De onderhandelingen met de N.Z.H.V.M. hebben bewerkstelligd dat het eindpunt van de tram ver legd is tot vóór het station terwijl vanaf 4 October een half-uurs-dienst is ingesteld. In het afgelopen sei zoen is veel vraag geweest naar ka mers met ontbijt. In deze omvang is dit een nieuwe afdeling, waaraan voor de toekomst de nodige aandacht zal worden besteed. Dat het informatie-bureau een zeer belangrijke rol in de badplaats inneemt, moge blijken uit de na volgende gegevens: 3136 poststukken werden behandeld en 5468 telefoon gesprekken werden geregistreerd, terwijl in totaal 12140 inlichtingen werden verstrekt. Daar het V.V.V.-apparaat, zolang geen definitieve oplossing gevonden is, moet blijven doordraaien, heeft het bestuur besloten, hoewel in feite de Stichting Noordwijk L.O. heeft opgehouden te bestaan, het informa tie-bureau, binnen het beschikbare crediet, uit de financiën van de stich ting V.V.V. Noordwijk L.O. te blij ven financieren. LISSE Toneelavond H. Familie. De H. Familie, afd. Moeders, van de St. Agatha-parochie gaf een zeer ge slaagde buitenkerkelijke avond in 't K.A.B.-gebouw. De leden, begeleid door hun echtgenoten, vulden de zaal tot in de uiterste hoeken. De direc teur, kapelaan Van Wel, sprak een kort openingswoord, waarna de R.K. Toneelgroep „Ludamus" uit Haarlem ten tonele verscheen met het spel in 3 bedrijven: „Het ongeduldige Hart" van John Patrick, in de Nederlandse bewerking van Hk. Assmarm, welke laatste ook de regie had. Deze toneel groep beschikt over prima krachten, want alle rollen, zonder uitzondering, werden op volkomen natuurgetrouwe wijze gespeeld. Daverend was dan ook het applaus, vergezeld van voet- ge trappel, een verschijnsel, dat in Lisse niet zo makkelijk voorkomt, zoals kap. Van Wel terecht in zijn dankwoord opmerkte. Het publiek komt hier niet zo gauw „los". De bloemenhulde aan de medewerkende dames was volkomen verdiend. Dank werd door de kapelaan ook nog gebracht aan mevr. Van Stein Van Nieuwenhoven, die veel werk verzet had om deze prachtige avond te organiseren en aan mej. Rosier, die mooi pianospel gaf tussen de bedrij ven en tijdens de pauze. Alle aanwezigen werden onthaald op gratis koffie met koek. Een ver loting met vele mooie prijzen werd nog gehouden. NOORDWIJKERHOUT Middenstandsvereniging. In ho tel van dsr Geest vergaderde Woens dagavond de R.K. Middenstand. De leden waren goed opgekomen. Na de zakelijke behandeling waarin de winkelweek werd besproken, wees de geest, adv., kapelaan Lemmers, de leden op het bijzondere karakter van deze tijd en op de drang tot meer samenwerking, welke als reactie op deze bijzondere tijdsomstandigheden overal kan worden geconstateerd, ook bij de middenstanders. Hij deel de voorts mede, van de St. Bavo- stichting toestemming te hebben ge kregen ééns per maand gebruik te maken van de kapel voor een mid denstandsbijeenkomst. Na een korte oefening in de kapel is er gelegenheid voor het houden van een groepsbe spreking. Middenstanders, die mee willen doen, kunnen zich bij de se cretaris aanmelden. Staande de ver gadering gaven zich reeds enkele le den op. De g. a. hoopte op een flinke deelname. De voorz. was het volko men eens met de woorden van kape laan Lemmers. Hij deelde nog mede, dat de organisatie van de St. Nico- laasfeesten voor de kinderen in vol le gang is. Sint Nicolaas zal zijn in tocht houden op Zaterdagmiddag 21 November a.s. De gehele organisatie Extpa Bekendmaking voor Stompwijk en Koudekerk a. d. Rijn, waar wij deze en volgende week huis aan huis komen, met effen groen deken- overtrek, 180 br., ƒ3,45 p. m.; wol len anti-rheuma- tiek flanel 3,95 p. m. enz. 35 Jaar verkopen wij 1ste kwaliteit, geen rommel stoppen wij in uw hand. Wij wijzen u op het juiste adres. KA PTEIN (Advertentie). geschiedt door K.A.B., L.T.B. en Middenstand. Sint Nicolaas zal dit jaar op zijn schimmel gezeten Noord wijkerhout komen binnen rijden en de commissie hoopt dat de burge meester St. Nicolaas op het bordes van het raadhuis zal verwelkomen. De muziekvereniging Sint Jeanne d'Arc zal wederom medewerking verlenen. WARMOND NIEUWVEEN „Dito" vergaderde. Gisteravond kwamen de leden der biljartvereni ging in een speciale vergadering bijeen. De reden van deze speciale vergadering was om van gedachten te wisselen over de kwestie van 't al of niet medespelen van een viertal nieuwe leden om de wisselbeker. Aan het gewijzigd reglement zal in 't vervolg stipt de hand worden ge houden. Hierna kwam 't bovenom schreven punt ter sprake. De heer v. Eijk stelde voor de nieuwe leden in haalwedstrijden te laten spelen. Ge zien echter, dat de competitie al voor de helft achter de rug was, zou dit te veel avonden in beslag nemen. De heer v. Trigt stelde voor de nieuwe leden onder elkaar een competitie volgens dubbel rooster te laten spe len met als inzet een blijvend aan denken en ze niet mee te laten spe len voor de beker. Hiermede kon de gehele vergadering zich verenigen. Wandelnieuws. De wandelclub „Jong Geluid" behaalde bij een wan del-speurtocht over 18 km. te Am sterdam een le prijs (heren). OUDE-WETERING Moeilijke keus. Een inwoner uit Gemeenteraad. De gemeente- I Leiden, die gistermiddag langs de raad vergadert Dinsdagavond te 8 J Leimuiderdijk reed, ter hoogte van uur. Agenda o.a.: voorstel van B. en de Scheepswerf Boer en Huisman, W. tpt toetreding tot de Gemeen-moest plotseling afremmen voor een schappelijke regeling Ziektekosten- carrier, die hij tegenkwam, waardoor hij slipte en te kiezen had tussen een aanrijding hiermede of een duik in de Ringvaart. De bestuurder verkoos t r- Tv/r het laatste en kwam schuin in 't wa- tor t. liggen. De chauffeur kwam er voorziening ten behoeve van amb tenaren in dienst der gemeenten in Zuid-Holland. W. Verslufjs en C. A. Verbeek; Maai- j met voet af ke, dr van C. A. Voordouw en K. en J Jansen, Annemarie, dr. van H. Dekker en E. A. de Vos; Martina H. M., dr van H. J. J. Kortekaas en C. A. v. d. Ploeg; Clasina M., dr van G. C. Juffermans en T. Hoefman; An drea, dr van P. A. F. Jans en M. A. Nobel. Ondertrouwd: H. W. J. v. d. Willi gen 32 j. en G. M. H. v. d. Berg 26 j.; J. M. Schellingerhout 27 j. te 's Gravenhage en T. M. Witvliet 23 j. Gehuwd: A. M. van Hulst 24 j. en F. M. C. Soontiëns 22 j., te Leiden; H. J. J. van den Biesen 34 j. te Bre da en Jkvr. Th. P. M. M. von Fisenne 28 j.; H. W. J. v .d. Willigen 32 j. en G. M. H. van den Berg 26 j. WASSENAAR Pluimveevereniging. Gisteren- Grootse uitvoering Groots is de uitvoering van Ver di's Manzoni Requiem geweest, dank zij de bezielende, knappe leiding van Iskar Aribo. Het werd een indruk wekkende, ontroerende bede, welke klonk in de expressieve, glasheldere en bewogen koorzang. Al schreef Verdi een concert en geen liturgische Mis, is deze tot in de grootste diepte doordrongen van de geest van deze aangrijpende bede voor de zielerust, die van eeuwen hèr dateert. Maat voor maat bewonderen wij de gewel dige vinding, de huiveringwekkende felheid in de muzikaal-dramatische spanning die schuilt achter Verdi's motieven en schijnbaar simpele bege leidingen: prachtig, natuurlijk en on beredeneerd. De eerst gecomponeerde slotzang: „Libera me", vormt de kern van het ganse werk. Naast de zorg voor de zielerust, is de tweede overheersen de gedachte de vrees voor de oordeels dag, de „Dies ireae". De celli zetten de Introïtus in „Requiem aeternam", als devote smeking van de gelovigen Na de stamelend afgebroken frase, contrasteert voortreffelijk he4 „Te decet hymnus". Dan volgt het grootse en grootste deel. de sequenz „Dies irae". Natuur lijk is de fel-dramatische Verdi hier Een niet gevierd jubileum Kapelaan J. C. van der Loos, de in het vorig jaar overleden bisschop pelijke historicus, achtte het in het begin van deze eeuw noodzakelijk, dat voor de schoolvrije jeugd iets gedaan moest worden, maar deken avond werd in „Het Wapen van Was- j Mosmans wilde van die „uithuizig- cpnaar" ppn ledenvereaderinc se- hoii-1" nipte hphhpn pn Hp rvnmprkinP senaar" een ledenvergadering ge houden van de Pluimveevereniging Wassenaar. Nadat enkele nieuwe le den waren begroet werd medege deeld, dat de inenting var hoenders en konijnen in verband met het a.s. tentoonstellingsseizoen gehouden zal worden op 14 November a.s. Gespro ken werd over het collectief inzen den op tentoonstellingen in de om geving. Het secretariaat zal in1 deze bemiddeling verlenen. Het woord was daarna aan ir. B. H. v. d. Zanden, Rijkspluimveecon sulent te Leidschendam, die een aan tal instructieve films .over de pluim veeteelt vertoonde en in een inlei dend woord enige cijfers noemde ever de pluimveeteelt in 1952. De pluimveestapel bedroeg in dat jaar 23 millioen stuks. Er werden 1 mil liard 350 millioen eieren uitgevoerd, en de opbrengst daarvan bedroeg 273 millioen. De films, beschikbaar gesteld door de Rijksvoorlichtingsdienst behan delden allerlei onderwerpen, die voor pluimveehouders interessant en loerzaam zijn. Met een kort woord door de voorzitter, de heer H. Jon- geneel werd de goed bezochte ver gadering besloten. ALKEMADE DE WONINROUW. Met de bouw van 52 huizen te Oude-Wetering is de aannemer Van der Poll uit Heemstede gereed ge komen en de woningen zullen a.s. Zaterdag aan de gemeente worden opgeleverd. Ook het stratenplan na dert zijn voltooiing, zodat de ge meente spoedig een nieuwe wandel- wijk rijker zal zijn geworden. De laatste tien weningen zijn deze week verhuurd. Het woningprobleem is echter nog niet opgelost in deze gemeente, want thans staan nog rond 50 woningzoe kenden ingeschreven, terwijl boven dien nog vele woningen ontruimd zouden moeten worden wegens grote bou wvalligheid. Het gemeentebestuur rekent er echter op, dat- het volgend jaar weer een groot woning-contingent beschikbaar zal worden gesteld In Roelofarendsveen ligt een plan klaar van 10 en 42 woningen, waarmede men volgend jaar een aanvang hoopt te maken. Het zal duidelijk zijn, dat het mo menteel geen zin heeft ter verkrijging van woonruimte een beroep op de leden van de woonruimte-commissie te doen. Deze hebben in de afgelopen zomermaanden vaak vergaderd om tot een doelmatige verdeling te ko men en de belangen van alle wo ningzoekenden worden bij voortdu ring in het oog gehouden, zodat het geen zin heeft steeds weer op reeds ingediende aanvragen terug te ko men. BOSKOOP Winterpropaganda k.a.b. Door het bestuur van de afd. Boskoop van K.A.B. is thans het volledige win- terprogramma vastgesteld. De eerste contactavond werd inmiddels reeds gehouden. Op Zondag 8 November a.s. wordt het patroonsfeest gevierd met te 7 uur de H. Mis in de paro chiekerk tot intentie van de levende en overleden leden van de K.A.B., waaronder algemene H. Communie en waarna gemeenschappelijk ont bijt in het R.K Ver .gebouw. Kortink, voorz. K.A.B. Bisdom Haar lem, met als onderwerp „De Pro- Maandag 7 December de traditio nele St. Nicolaasviering, in café Stolker. Maandag 21 December 3e contact avond. Spreker de heer G. Z. de Vos. Onderwerp „Zorg voor de Jeugd". Maandag 18 Januari 1954 4e con tactavond in café Stolker. Spreker de G.A. kapelaan Wesseling over „De godsdienstige verdieping". Maandag 15 Februari vijfde con tactavond, waarop zal worden ge sproken over het Humanisme. Maandag 15 Maart laatste con tactavond met als spreker de secre taris van de K.A.B., de heer L Wee- ber, over het onderwerp „Bezitsvor ming". De gebruikelijke vastenavondvie ring zal worden gehouden in Fe bruari 1954 in het R.K. Verenigings gebouw. De datum moet nog nader worden vastgesteld. HAZERSWOUDE Winkelweek op komst. De win kelweek-commissie kwam in het ca fé van de heer J. Timmermans bij een om te beraadslagen over de ge meenschappelijke winkelweek. De plannen van de commissie werden ontvouwd door de heer D. Hasse- fras, terwyl de heer G. Sepers een toelichting gaf op enkele punten. De winkelweek zal, volgens deze plan nen ingaan op Woensdag 25 Novem ber en duren tot en met Zaterdag 5 December. Het doel is het publiek zoveel mogelijk te bieden von zo goed mogelijke kwaliteit en daar naast nog enige attracties. Het motto van de winkelweek is „Koopt in de vreemde niet, wat het eigen dorp U biedt". HAZERSWOUDE (Gr.) Brug bezweek. Gistermorgen om ongeveer half tien is 'n vracht auto van de fa. de Kooter uit Ha- zerswoude, beladen met bietenkop pen, door een brug gezakt. Doordat de brug aan het verschuiven ging kwam er teveel gewicht op de ene zijde. De kraan wagen van de fa. v. Bunningen uit Bodegraven heeft de Maandag 16 Nov. 2e contactavond i auto weer opgetakeld. Ze kon weer in café Stolker. Spreker, de heer Jeh. 1 op eigen kracht verder rijden. heid" niets hebben en de opmerking van „heeroom" Van der Loos, dat de genoten opvoeding op de kostschool dan toch wel het toppunt van uithui zigheid was geweest, hielp niet. Bo vendien had de deken wel wat an ders te doen, want hij was een kerk aan het bouwen en alles bleef bij het oude, totdat enige jongelui plannen gingen maken tot de oprichting van een muziekcorps en een rederijkers kamer op neutrale grondslag. De eerste repetitie van toneel was al ge houden op de stalzolder van de boer derij van W. Los. in het Westeinde, thans bewoond door Q. H. Onder water, vóór de deken te weten kwam dat hij te laat was. De ontbinding van de opgerichte vereniging werd geforceerd; een der leden, die niet wilde gehoorzamen, werd als koorzanger ontslagen. Het was een gelukkige samenloop, dat m deze crisis kapelaan M. J. Zijm bij de deken werd benoemd, die bij zijn zeer bijzondere capaciteiten als jeugdleider, zeer in de geest viel bij de deken, want hij was zijn misdie naar geweest op Texel. Hij wist de deken te winnen voor het oprichten van een jongelingsvereniging en een fanfare. Leen van Leeuwen, de vorige kas telein van ,,'t Watertje" had in de Dorpsstraat, in het huis thans be woond door de heer Leen Bron ter man een zgn. „Kneipp" café zon der alcohol opgericht, en in dat huis, waarvan alle binnen-wanden wegneembaar waren begon kapelaan Zijm het eerste jeugdwerk en de fanfare haar eerste repetitie. Óp 28 October 1903 was de eerste bijeenkomst van de jongelingen, ge nodigden en ouders. De eerste direc- Laatste Berichten NIEUWE BOTSINGEN TE TRIëST. Tussen groepen betogende scholie ren en de politie is het Donderdag ochtend te Triëst opnieuw tot botsin gen gekomen. Voorbijgangers protesteerden te gen het optreden van de politie, dat zij als te streng beschouwden. De mogelijkheid bestaat, dat ko ningin Juliana en prins Bernhard Vrijdagavond of -nacht aanwezig zullen zijn bij de sluiting van het gat bij Ouwerkerk. Voorts zullen daar dan waarschijnlijk een aantal ministers bij tegenwoordig zijn. Ko ningin en Prins zullen zich eventueel met het m.s. „Breezand" van de rijks waterstaat naar Ouwerkerk begeven. burgemeester van haarlemmerliede en spaarnwoude. Bij K. B. is ingaande 1 December a.s. benoem 1 tot burgemeester der gemeenten Haarlemmerliede en Spaarnwoude drs. J. J. M. Visser, wonende te Amsterdam. Hij is gebo ren in 1903 te Dordrecht en woonde vele jaren te Noordwijk, waar zijn vader arts was. Hij studeerde Indolo- ;ie aan de Leidse Universiteit en had in die tijd eer groot aandeel in de opbouw van de R. K. Studenten-ver eniging „Sanctus Augustinus". Na voltooiing van zijn studie bekleedde hij bestuurs functies in Ned-Indië, van assistent-resident te Sema- rang. Sinds zijn terugkeer uit Indo nesië is drs. Visser, directeur van de Stichting Interlocale Woningruilcen- trale te Utrecht. teur van de fanfare, de heer W. F. Schinck, kwam met zijn muzikanten van de St. Joseph Gesellen uit Lei den laten horen, wat nu van de jon gelingen verwacht kon worden en de eerste „moderator" Zijm hield een lezing over de grote Iersche geloofs verdediger Daniel O' Connell. Op 14 Februari 1904 werd in de jongensschool de eerste uitvoering gegeven. De fanfare gaf de Recruten- marsch en de ouverture „Mignon- nette"" en de jongelings vereniging speelde o.a. „Barbier en Brugwach ter" afgewisseld door liedjes waar van de refreinen door het publiek werden meegezongen. Het is niet mogelijk om de zeer in teressante groei van het jeugdwerk in dit bestek te beschrijven. In het jaar 1928 was het hoogtepunt van de jeugdorganisatie bereikt en met grootse feesten werd het zilveren be staan een week lang gevierd. De fanfare was bij dat hoogte punt tijdelijk in ruste en in de jon gensrevue wan Jantje Hoempah dan ook danig aan het spotten met dit treurige geval. In 1931 werd de fanfare weer nieuw leven ingeblazen en als Sint Jansfanfare .opgericht om tot heden een glorieus bestaan te hebben. De Sint Jansfanfare wil bij dit ju bileum de vreugdetonen niet onder drukken. Van de 14 instrumenten, die op 19 October 1903 in een grote kist van Le Compte Paris in Zoeter woude arriveerden, zijn er nog en kele o.a. de grote trom in ge bruik. Op Zondag 15 en Donderdag 19 November geeft de Sint Jansfanfare jubileum-concerten. De R. K. toneel vereniging „St. Franciscus" uit Stompwijk, zal daarbij opvoeren: „Kerstnacht van de bandiet", een spel van rode terreur in Hongarije, door Hany van Batenburg. Een auto in de verdrukking. Gistermiddag om 3 uur kwam een Volkswagen van de Vleeswarenfa- briek te Hazerswoude in de verdruk king tussen de Lavesbrug en een grote trailer-houtwagen van de fa. Jongeneel uit Utrecht. Doordat de trailer een groentewa gen moest passeren, kwam de juist passerende Volkswagen in verdruk king, waardoor de cabine werd in gedrukt en geheel werd afgesloten. De chauffeur H., die met zijn voor hoofd tegen de voorruit gebotst was en daarbij een hoofdwonde opliep, moest rustig blijven wachten tot dat de Rijks-verkeerspolitie welke spoe dig ter plaatse was, de situatie had opgenomen. Geboren: Pieter Willem zn van A. J. M. van Galen en P. Risart; Gerar- dus Adrianus, zn van J. G. J.' Straat hof en M. Th. Straathof: Petrus Nico laas Theodorus, zn van P. J. M. van Velzen en G. J. M. Zonderop; Corne lls Franciscus, zn van F. Hulsbos en A. vander Loo; Johanna Cornelia Ma rianne, dr van C. Beorenfenger en AA. M. van Rijt. Ondertrouwd: J. P. Mooijman 23 j. en S. A. Borst 23 j.; C B. Houdijk 38 j. en W. A. M. C. Vreeburg 37 j.; Th. H. J. Kuijpers 23 j. en A. M. M. de Groot. Gehuwd: H. J. C. Paardekooper 31 j. en C A. M. van Diemen 29 j.; J. A. van Zaal 33 j. en M. W. van Rijn 30 j.; G. A. Rietveld 20 j. en A. M. van Harte veld 17 j. Overleden: J. Roessen 78 j„ wedr. van M. Molenkamp. in zijn element. Vier felle slagen van het orkest, en dan zet 't koor in met geaccentueerde rhythrnen en chroma tiek. De „Sanctus" en „Benedictus" kenmerken zich door verrukte ex tase. Ongelooflijk ingetogen het Ag- -nus Dei. Groots als slot' het res ponsorium „Libera me", nogmaals de Dies irae met een meesterlijke fuga op de woorden Libera me (ontwik keld uit 't Requiem-motief). Na de ze climax, het door de sopraan-so liste monotoon gezongen Libera-me eindigend in een teer gefluisterd „re- quies aeterna". De waardige sfeer, die heerste, is niet alleen ontstaan door het karak ter van het werk; maar niet minder door de voorname wijze waarop door zangers en instrumentalisten (de Haarlemse Orkestvereniging) werd gemusiceerd. Vlekkeloos is er gezon gen, transparant elk polyfoon deel, duidelijk en expressief, en de diri gent wist met uitnemend artistiek be grip de ware intentie v/eer te geven, een bepaalde spanning en levendig heid te handhaven en de juiste dra matische accenten te geven. Opmer kelijk licht werd er gezongen, ver staanbaar de tekst. Een voortreffe lijk solistenkwartet (m.n. Gré Brou- wenstijn, sopraan, Annie Hermes, alt, John van Kesteren, tenor en Her man Schey, bas) zong zeer gaaf en stralend zonder enige vermoeidheid de zo prachtige ensembles en soli. Pe leden van de H.G.V verzorgden hun instrumentaal aandeel aan deze Requiem-vertolking op uitnemende wijze. Een grootse uitvoering ,die op rechte bewondering opwekte, een persoonlijke hulde werd voor Iskar Aribo, maar bovenal een innerlijke gave heeft geschonken aan de velen, die gekomen waren. J. Kortmann. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa-, men Neder-aiids recht mevr. H. J. A. den HollanderDuport, Voorburg, idem de heer A. Don, Voorburg; Aè L. Versteeg, Den Haag. B ïoscopen De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De zoon van niemand", 14 jaar Lido: „De piraat van Jamaica", volwassenen. Luxor: „Intriges in het Oosten", 14 jaar. Trianon: „Het hunkerende hart", 14 jaar. Rex: „Gevangenen van het oer woud", 14 jaar. Vaoi de 3U*ti (golf) Burgemeester H. Nolet van Warmenhuizen en Harenkarspel heeft Woensdag j.l. zijn zilveren ambtsju bileum gevierd. Hij werd bij deze gelegenheid onderscheiden met de benoeming tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. De prinsessen Beatrix en Irene hebben te Hilversum de voorstelling bijgewoond van het Yoegoslavisch Danstheater. HAAGSE POLITIERECHTER Schroevendiefstal. Een zeevisser uit Noordwijk was voor de Haagse Politierechter gedagvaard omdat hij schroeven had gestolen bij de fa. P. Er was daar een electromonteur aan het werk met het inrichten van koel cellen. Hij merkte, dat er steeds schroeven verdwenen en op een ge geven moment miste hij er zelfs 4 gros, ter waarde van 16.In de fietstas van verd. werden 95 schroeven ge vonden. Overeenkomstig de eis werd hy tot 20 boete of 10 dagen ver oordeeld. Belediging. Een ijsventer uit Voor schoten had vergunning om met één ijskarretje te venten. Tijdens de bra derie had hij zijn vrouw met een tweewe karrqtje laten aanrukken. Hieruit werd ook verkocht en toen een rijkspolitieman hem er op wees, dat dit niet mocht, had hij hem be ledigende woord naar het hoofd ge slingerd. Overeenkomstig de eis werd verd voor belediging beboet met 20 of 10 dagen. Mishandeling. Omdat hij een ze venjarig jongetje met een melkblok had mishandeld moest een 45-jarige landarbeider uit Leiden zich verant woorden bij de Haagse Politierech ter .„Het jongetje sloeg mij eerst, ik was overspannen en kon mij niet be heersen. De verhouding met mijn werkgever was niet goed", dit was eigenlijk het verweer, dat- verd. voer de. Verd. was reeds eerder veoor- deeld en toen ter beschikking van de regering gesteld. De Officier van Justitie requireerde een week gevangenisstraf. Rekening houdende met verd, geestelijke toe stand veroordeelde de Politierechter hem tot 40 boete of 15 dagen. Beschonken achter het stuur. Op de Rijksstraatweg te Wassenaar had de 47-jarige adj.-directeur van een chemische fabriek te Vlaardingen op 18 Juli j.l. een auto bestuurd, ter wijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde. Verdachte had vol gens getuigen over een afstand van 4 km slingerend gereden. Verd. gaf zijn schuld voor de Haag se Politierechter toe. Hij had ge dronken, maar meende dat het slin geren nogal was meegevallen. Een bloedproef zou hij niet geweigerd hebben, zoals de verbalisant ver klaarde. De officier van Justitie vond het brutaal en ongehoord om op zulk een verkeersader rond te hossen on der invloed. Hij vorderde vier dagen hechtenis en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Het werd 1000.boete of vier maanden, een maand voorwaardelijk en ontzeg ging uit de ry bevoegdheid voor een jaar.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2