^e^cio6eCoi4/z^m r - i HET WESTEN GEEFT DE HOOP OP RUSSISCHE OMMEKEER OP Wilde tonelen om de Italiaanse vlag De diepste wens van het Russische Volk Perzië erkent de Engelsen nodig te hebben m A DONDERDAG 5 NOVEMBER 1953 g g^k 0 A- 'l 4La 45ste JAARGANG No. 13035 Directeur: c m v HAMERsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j Perse v a99en j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, TeL 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 HET ANTWOORD IS DUIDELIJK I JIT HETGEEN THANS bekend is geworden van de Russische ant woordnota op het begin October ge dane aanbod der Westelijke geal lieerden tot een viermogendheden- conferentie op 9 November a.s. te Lugano, kan met genoegzame zeker heid worden afgeleid, dat de Rus sen het denkbeeld hebben verwor pen. Zij hebben dat op hun gewone manier gedaan, n.l. door niet recht streeks „neen" te zeggen, maar door zulke onmogelijke voorwaarden te stellen, dat het practisch op een botte weigering neerkomt. Ia grote trekken komt de hou ding van Moskou op het volgende neer: Het Westen stelt voor, dat Ame rika, Engeland, Frankrijk en Rus land op korte termijn gaan praten over de toekomstige status van Duitsland en Oostenrijk (9 Nov. te Lugano). Dat zou uitstekend zijn, als de spanning in de wereld eerst was weggenomen. Laten wij derhal ve daarom eerst eens gaan praten en daarbij communistisch 0 Ohina ook uitnodigen. Maar die spanning kan zeker niet uit de wereld worden geholpen als van te voren de (agressieve) politiek van het Atlantisch Pact niet aan de kant is gezet en alle plannen van de Europese Defensiegemeenschap over boord zijn gesmeten. Laat Amerika dus eerst zijn militaire bases in Europa opgeven en elke gedachte om Duitsland in een Europees leger op te nemen laten varen. Want wij kun nen niet over een hereniging van Duitsland gaan onderhandelen, ter wijl tegelijkertijd het Westen er naar streeft om dat herenigde Duitsland tot een bolwerk te maken van aan valsplannen tegen de Sovjet-Unie. Het is met andere woorden in de nota gezegd, maar zó ziet de kern van de poedel er uit. Het is weer de echte onvervalste Molotof-stijl van vroeger en Stalin schijnt weer herleefd te zijn. Met miskenning van de werke lijkheid is men in Moskou weer te ruggekeerd tot de stelling, dat het niet Rusland is, dat het Westen be dreigt (hoe komt men er bij, zó vre delievend als het is!) maar dat juist het Atlantisch Pact de boosdoener is Het Westen sluit Rusland in en het Westen bedreigt zodoende de Sovjet-Unie. Men moet het vuur niet bestrijden met een brandspuit; integendeel: de brandspuit daagt het vuur uit. Schaf alle brandspuiten af en het vuur zal vanzelf uitgaan. Zodra het Westen dat gelooft, is het rijn voor de ondergang. De conclusies, welke uit de jongste Russische nota getrokken moeten worden, liggen voor de hand. Het is duidelijk, dat alle vriende lijkheden, welke na de dood van Stalin in het Sovjet-optreden waren te constateren, niet berustten op een werkeHjke ommekeer in de Sovjet- politek. Malenkof wekte verwach tingen, do'-h hoedde zich er wel voor, om reële concessies te doen. Nu puntje bij paaltje komt. blijkt het Kremlin zijn oude standpunt volle- dip gehandhaafd te hebben. Het Westen kan derhalve elke hoop op enige tegemoetkomend heid van de kant van Moskou laten varen. Met de Russen valt niet te praten, valt niet te onderhandelen omdat zii uitgaan van een totaal ver schillende mentaliteit. Daartegenover past slechts één houding van het Westen, n.l. met verdubbelde kracht zijn defensie versterken. Kan men tot nu toe nog met enige schijn van redelijkheid het standpunt verd^igen, dat het raad zaam was de defpnsie-plannen even ir, de ijskast te zetter in afwach ting van hetgeen de besprekingen met Moskou zouden opleveren nu weet men. dat er van die kant niets te verwachten is, 'Odat men er goed aan doet, de defensie-plannen weer zo gauw mogelijk uit de ijskast te halen Dit schijnt ook de conclusie te zijn var Washington. Londen en Parijs, want verleden week heeft men reeds de vraa? besproken, wat te doen als het Russische an+woord negatief zou uitvallen. Men werd het er toen over eens. dat het Westen zich in dat ge val zou moeten wijden aan de eigen invloedssfeer en das met alle kracht zou moeten werken aan de herbewa pening van West-Duitsland. Binnenkort zullen wij in de gele genheid zijn, te zien in hoever deze plannen voortgang maken. Finse reaering treedt af De Finse coalitieregering is Woens dagavond afgetreden nadat zij Dins dag in het parlement een vertrou wensvotum had verloren. De oppositie had een motie van wantrouwen ingediend tegen de huis vestingspolitiek van de regering. De regering had slechts vijf mil liard mark uitgetrokken voor het bouwen van huizen en flatgebouwen gedurende het volgende jaar, schoon de „grote commissie" van het parlement, waarin alle partijen ver tegenwoordigd zijn. had aangedron gen een bedicg van zeven en een half milliard mark er voor te beste den. Antwoord-nota was in zuivere Molotof-stijl Europa's defensie komt weer naar voren De Sovjet-nota is teleurstellend, want zij bevat geen enkel positief ele ment en zij schijnt vóór alles gericht te zijn tegen de vorming van de Europesee Defensiegemeenschap, aldus is de reactie in diplomatieke krin gen te Londen. Volgens een welingelichte zegsman heeft de Franse mi nister van buitenlandse zaken, Georges Bidault. tijdens een kabinetsver gadering de mening uitgesproken, dat aan de Sovjet-Unie een korte nota moet worden gezonden, waarin de Sovjet-regering wordt verzocht te antwoorden op de voorstellen, die in de vroegere Westelijke nota's zijn gedaan en in het Sovjet-antwoord niet zijn aangeroerd. Een lid van het kabinet zeide: „Het Sovjet-antwoord is gesteld in de zuiverste Molotof- stijl". Amerikaanse, Britse en Franse diplomatieke functionarissen hebben verleden week in Parijs overleg ge pleegd over de vraag, wat de Weste lijke houding zou zijn, indien het voorstel voor een ministerconferentie In West-Duitse sociaal-democrati sche kringen blijft men menen, dat ondanks alles alle pogingen in het werk dienen te worden gesteld om door onderhandelingen te komen tot vermindering van de internationale spanning en regeling van de kwestie- Duitsland. i officiële Oostenrijkse kringen is verklaard, dat uit de jongste Sow- jet-nota blijkt, dat de Sowjet-Unie niet van plan is Oostenrijk zijn onaf hankelijkheid te hergeven. In Parijs is voorts verklaard, dat de vijandigheid, zo al niet de feite lijke bewoordingen, van het Sowjet- antwoord terugkeer betekenen tot de diplomatieke agressiviteit uit de dagen van Stalin. In Washington gelooft men dat verwerping van het jongste Weste lijke voorstel voor een conferentie van .ministers vai buitenlandse za ken een einde zaj maken aan de re cente Westelijke stappen om te ko men tot vermindering van de span ning in de wereld door een over eenkomst te zoeken over Duitsland. Waarnemers verwachten niet. dat het Westen een nieuwe poging zal ondernemen om Sowjet-deelneming aan een conferentie in Lugano te verkrijgen. Zij geloven, dat Rusland, door dit voorstel te negeren, het stil zwijgend heeft verworpen. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde te geloven, dat het Wes ten waarschijnlijk een kort antwoord zal sturen op de So wj et-nota. Het zou naar hij meende, de deur open laten voor een conferentie over Duitsland, doch geen verdere voorstellen doen voor plaats en datum van een der gelijke bespreking. Men zou toen tot de slotsom zijn ge komen, dat het Westen zich dan dien de te concentreren op organisatie van zijn eigen invloedssfeer. In het bijzonder zou getracht moeten wor den de ratificatie van de overeen komsten met West-Duitsland, welke dit land in feite volledige souvereini- teit zullen hergeven, te bespoedigen. Waarnemers in Washington en Bonn merkten op, dat sommige delen van de Sowjet-nota kennelijk in de eerste plaats waren bestemd voor Frankrijk met de bedoeling ratifi catie van het Europese verdedigings verdrag door het Franse parlement te bemoeilijken. Westelijke woordvoerders ver wachten nu echter, dat men in Frankrijk zelf zal aandringen op ra tificatie met als argument, dat de Sowj et-Unie zelf heeft geweigerd te onderhandelen over een andere op- te Lugano zou worden verworpen, lossing van het Duitse vraagstuk. Gevechten in de straten van Triëst Ben Goerion is vermoeid De Israëlische premier, David Ben Goerion, heeft Woensdag het bestuur van zijn partij, de, „Mapai", meege deeld, dat hij van plan is af te tre den wegens „geestelijke vermoeid heid". Daar men bevreesd is voor een politieke crisis heeft het bestuur be sloten Ben Goerion te verzoeken, van zijn besluit terug te komen. Het be- Gisteren hebben zich te Triëst weer incidenten voorgedaan, die, hoewel zij vermoedelijk geen ernsti ge consequenties met zich mee zul len brengen, toch wel wijzen op de spanning die er momenteel heerst om de veelomstreden stad. In strijd met de geallieerde instruc ties heeft een groep van verscheide ne honderden Italianen gistermiddag getracht de Italiaanse driekleur op bet stadhuis v_ Triëst te hijsen. Zij schreeuwden anti-geallieerde leuzen, toen zij in optocht het stadhuis na derden. Hun ontstemming was gewekt door het voorschrift van de zóne commandant, generaal sir John Win- terton, dat geen Italiaanse vlaggen van openbare gebouwen mogen waaien. De Italiaanse burgemeester van de stad, Gianni Bartoli, heeft zich Dinsdag niet aan dit bevel ge stoord toen hij, ter gelegenheid van het feit dat de stad 35 jaar geleden van Oostenrijk werd overgenomen, Italiaanse vlaggen op het stadhuis liet hijsen. Generaal Winterton liet de vlaggen echter neerhalen en in beslag nemen. De politie voerde gistermiddag een charge tegen de demonstranten uit en een politieman wist zich van de vlag meester te maken. Hij maakte MOLOTOF IS ER WEER. Voor het eerst sinds enige tijd is de naam van Ruslands minister van Buitenlandse Zaken, Molotof weer officieel vermeld. Hij prijkt op de 0 lijst van genodigden voor het her- stuur zal Zondag bijeenkomen. Ver- j denkingsfeest der rode revolutie. Dit wacht wordt, dat dan een beslissing ontneemt grond aan de geruchten in deze kwestie zal worden genomen, volgens welke Molotof uit de gratie aldus de woordvoerder. zou zijn. Vrouwelijke politie beschermt zich er zich ijlings mee uit de voeten, gevolgd door de woedende menigte. De politieman bereikte echter tijdig een cordon politiejeeps aan het an dere einde van het plein. De joelende menigte begon daarna met tafels en stoelen uit een café Britse politie-officieren te bekoge len. Er was snel politieversterking ter plaatse en met behulp van gum miknuppels kon de menigte worden verspreid. Later kwam er nog meer versterking, voorzien van'karabijnen en traangasbommen. Het plein was toen spoedig ontruimd. Niet te lang „spoelen" De Indische generaal Thimaja, voorzitter der neutrale terugzen dingscommissie, heeft vandaag ge protesteerd tegen de z.i. te lange duur der „uiteenzettingen", welke de Chinese en Noordkoreaanse com munisten houden tegenover hun landgenoten, die als krijgsgevange nen in handen der verbondenen vie len en die thans niet naar hun land terug willen. Thimaja heeft in verscheidene ge vallen, waarin de uiteenzettingen reeds anderhalf uur duurden, inge grepen en een ophouden er mede gelast. Aan de andere kant heeft een Zweedse vertegenwoordiger, die mededeelde, dat ëen dergelijke „uit eenzetting" Woensdag j.l. vjjf uur heeft geduurd, hieraan toegevoegd: ,.Het hangt geheel van de houding van de betrokken krijgsgevangenen af, hoe lang er wordt gesprok-en. In dien deze zijn „uiteenzetters" te lijf wil en te keer gaat, is het als regel gauw afgelopen. Doch wanneer hij zich kalm houdt en luistert, kan een „uiteenzetting" uren duren". Vandaag waren, evenals gisteren opnieuw vier h onderd Chinese krijgsgevangenen aan de beurt voor uiteenzettingen". Ook nu overstem den de krijgsgevangenen het geluid van de eerst per radio gegeven en voor allen bestemde „uiteenzetting", die aan het gesprek met elke man afzonderlijk vooraf ging. ,Binnenlandse welvaart" volgens Churchill Soms komt de politie in Engeland, waar reeds lang vrouwelijke jpolitiecorpsen bestaan, voor bijna onoplosbare moeilijkheden te staan. Zo regende het al lange tijd klachten van de vrouwelijke politie-agen- ten, die vonden, dat bij regen hun kapsel niet voldoende was be schermd door de platte pet. Naarstig werd er gezocht naar een oplos sing van dit probleem die werd gevonden door Inspectrice Sybil Finlay Zij ontwierp een plastic pet, waaraan een plastic capeje is be- vestigd, waaronder de vrouwelijke politie-agenten het haar kunnen be- nian. schermen tegen de regen. Piekhaar hoeft voortaan niet meer voor te ko- 5. Perzië hoopt dat Engeland zich men bij de Engelse vrouwelijke politie! wil belasten met de verkoop van de Inspectrice Finlay past politie-agente Elsi Thompson een pet-cape. Perzische olie op de wereldmarkt. „Churchill acht het noch onrede lijk noch gevaarlijk om aan te ne men dat binnenlandse welvaart, meer dan overwinningen in het bui tenland, de diepste wens is van het Russische volk en bovendien op de lange duur in het belang van zijn regeerders" Tijdens het debat in het Lagerhuis over de troonrede van ko ningin Elisabeth zeide Churchill, dat hij nog steeds hoopt, dat een ont moeting met het Russische staats hoofd een nuttig internationaal con tact zou kunnen zijn. „De enige zekere gids voor beoor- Veelvoudige moord in België In drie huizen en een schuur in het Belgische dorp Thy-le-Chateau zijn Donderdag vijf lijken gevonden van personen die op gewelddadige wijze om het leven zijn gekomen. Bovendien werden twee zwaar ge wonden aangetroffen. In het eerste huis trof men het lijk aan van Oscar Brousmische, zijn vrouw werd zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht, haar toe stand wordt als hopeloos beschouwd. In het tweede huis vond men de lijken van de zeventigjarige Charles van der Beeken en zijn vrouw. Niet ver van daar vond men in het derde huis het lijk van de 53-jarige Aimable Walbrecht, wiens vrouw zwaar gewond naast hem lag. Tenslotte vond men in een nabijge legen schuur het lijk van Camille van Laethem, die vermoedelijk al de ge noemde moorden gepleegd heeft. Leiding in olie-industrie De Perzische regering wenst dat Engelsen de leiding op zich nemen over de Perzische olie-industrie. Herbert Hoover jr., de afgezant van president Eisenhower, is op weg uit Teheran naar Londen met zes Per zische voorstellen. Die zouden vol gens het „Alg. Dagblad" zijn: 1. Engeland moet de wet op de na tionalisatie van de Perzische olie industrie erkennen. 2. Zo veel mogelijk werk moet wor den gedaan door Perzische onderda nen maar onder Brits toezicht. 3. Perzië wenst alleen dan Ameri kaanse deskundigen in dienst te ne men, wanneer er niet genoeg Brit ten te krijgen zijn. 4. Brits personeel zal volgens de zelfde schaal worden betaald als toen het nog werkte voor de Anglo-Ira- 6. Een Perzisch gerechtshof of enig ander Hof dat het vertrouwen bezit van beide partijen, kan een rechtvaardige schadeloosstelling vast stellen voor de maatschappij. En tenslotte brengl Hoover nog een dringend verzoek mee: om een ogenblikkelijke lening aan Perzië. Het geld zal worden terugbetaald uit de inkomsten van de olie-indus trie. ZWAAR WEER BOVEN GRIEKENLAND Boven West-Griekenland en de Ionische eilanden heerst zwaar weer. Stormen gaan gepaard met slagre gens. Op de Ionische eilanden Zante en Cephalonia zijn drie krachtige aard schokken gevoeld, evenals in de West-Peloponnesische steden Pa tras, Pirgos en Killini. De wegen in Cephalonia zijn door de hevige regen onbegaanbaar ge worden. In het Westelijke gedeelte van de Peloponnesus hebben zich overstromingen voorgedaan.. deling van de daden en de geest van volkeren en regeringen is een nauw keurige berekening van wat hun be langen zijn en van wat zij als zodanig beschouwen'. Hij voegde er aan toe, dat aan de andere kant men wel diende te be denken dat het risico aanwezig is dat dergelijke vier-mogendheden- conferentie in een nog erger impasse eindigt dan die ei nu bestaat. Hij noemde het „dwaas", te den ken dat er een mogelijkheid bestaat onmiddellijk alle bestaande" proble men op te lossen. Dat, zo verklaar de hij zou tijd kosten. „Meer tijd dan sommigen onder ons waarschijnlijk zullen meemaken". Sprekend over de ontwikkeling van atoom- en waterstofbom zeide Churchill, dat er wellicht een tijd zou komen waarin „de ontwikkeling van vernietigingswapens en zodanige hoogte bereikt, dat iedereen in staat is ieder ander te doden, maar dat dan niemand er voor voelen zou ook maar iemand te doden". Het Lagerhuis juiohte hem toe toen hij zeide: „Wij en alle volkeren staan op dit uur in de geschiedenis der mensheid op de drempel van de uiterste catastrophe of van onmete lijke beloning. Ik geloof, dat wij met Gods genade de juiste keuze zullen doen." weer (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING Over het algemeen veel be wolking met plaatselijk mist en vanavond en vannacht hier en daar enige regen of motregen. Weinig wind. Weinig verande ring in temperatuur. 6 Nov.: zon op 7.43 en onder 17.03; maan op 7.42 en onder 16 20 uur. Het weer in Europa De weerrapporten va" hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI zwaar bew. C OSLO motregen. 7 STOCKHOLM regen 6 KOPENHAGEN zwaar bew 8 LONDEN mist 3 AMSTERDAM geheel bew. 6 BRUSSEL nevel 3 PARIJS geheel bew. 6 BORDEAUX motregen 12 NICE onbew. 10 WARSCHAU regen 3 BERLIJN nevel 5 FRANKFORT nevel 7 MUNCHEN nevel 5 WENEN zwaar bew. 4 ZURICH nevel 6 ROME onbew. 11 Korreltje Het enige, waarvoor de waarheid vreest, is verborgen te blijven.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1