Valse balans bracht kapitaal Tol van Leimuiden het verkeer krijgt zal verdwijnen en elders ruim baan Enige belasting voorstellen in massa graf verdwenen Een onstuimige dag in de Meimaand van 1929 Laatste dijkgat Vrijdag dicht?- WOENSDAG 4 NOVEMBER 1953 xjc. LE.lUS>t LUUKAN1 rWEEUE Bl.AD - PAGINA 1 VERLIES VAN DE SPAARPOT BRENGT DE GEMEENTE TOCH VOORDEEL ,E ROMANTICUS behoort tot een Een oud plaatje van de brug bij de uitstervend gilde, want de derne mens is zakelijk. Maar hij is er nog wel en daarom mag hij gerust een duitje in het zakje doen, nu we de tol van Leimuiden gaan uitluiden. Maar eerst is het woord toch aan de zakelijke mens en die zegt: „Ge lukkig! De sta-in-de-weg en de er gernis voor iedere automobilist gaat verdwijnen bij de opening van de nieuwe provinciaje weg". Maar die zakelijkheid eist ook een stukje his torie, al is het maar om de grote vooruitgang" scherper te doen uitko men. Daar komt de historie dan! Tot de eerste helft van de negen tiende eeuw was er over de Drecht een vaste brug de z.g. „Hoge Brug", welks naam thans nog wel bekend is. Deze brug was in eigendom van de steden Gouda en Haarlem. Ook toen was de doorvaartwijdte 4.60 meter. De stad Haarlem legde echter een balk in de brug om de doorvaart wijdte kleiner te maken. Hierdoor werden de schepen van de richting Gouda en Leiden verplicht over de Haarlemmermeer via Haarlem naar Amsterdam te varen, waardoor Haarlem de scheepvaartrechten kon heffen. Alleen bij storm, wanneer de grote Haarlemmermeer te onstuimig was, mocht de balk verwijderd wor den, zodat de schepen dan binnen door via de Drecht en Amstel naar Amsterdam konden gaan. Geboorte van de tol. Bij de drooglegging van de Haar lemmermeer in 1852 kwam echter enige verandering. De gemeente Lei muiden maakte in 1861 plannen om de vaste „Hoge Brug" te vervangen door een houten „Wipbrug". De stad Haarlem deed afstand van haar rech ten en gaf bovendien nog 'een sub sidie van 500,ter dekking van vernieuwingskosten. Per 11 Mei 1861 werd de bouw van de brug aanbesteed en gegund aan G. Biemond voor f 4896,Bij besluit van 24 Februari 1861 No 86 v/as er reeds koninklijke goedkeu ring verkregen, om tol- of bruggeld te heffen. tol. Veel is er niet veranderd. Op 1 Januari 1862 was de brug klaar en werden voor het eerst tol rechten geheven. De eerste tolgaar der was Gerardus Bergman. Tot 1 April was de bruto-opbrengst voor de gemeente, maar van die tijd af werd de tol verpacht. Ph. Muijs heeft ongeveer een jaar aan de tol gestaan on ook de heer C. v. Heijningen heeft enkele jaren de functie van tolgaarder bekleed. Beide personen zijn nog in leven. Destijds stond de tol aan de andere zijde van de brug, dus tegenover het tegenwoordige gemeentehuis. In 1908 werd Hubertus de Koning tolgaarder waarbij de tol naar de an dere zijde van de brug werd ver plaatst, waar hij nu nog staat. Zijn zoon Klaas, werd na het overlijden van zijn vader in Juni 1923 de tol de tolgelden werd een controle systeem ingevoerd 't z.g. Bell-Point systeem. Dit systeem werkte niet ge heel naar wens het bleef echter tot ongeveer 1945 toch gehandhaafd. Per 1 Januari 1946 kregen de tol gaarders een nieuwe loon- en werk tijdenregeling. Cc de Koning kwam reohtstreeks in dienst van de ge meente en B. J. Penning de Vries werd aangesteld als hulp-tolgaarder. De gebroeders kregen een vrije dag per week, veertien verlofdagen, bij tourbeurt een vrije Zondag en de den samen dienst van 's morgens 6 uur tot des avonds 11 uur, dus ieder 8y2 uur per dag. 's Zondags werd de tol vrij en had men dus alleen dienst voor het draaien van de brug. Per 1 Juli 1946 werd een bonnensysteem ingevoerd, zoals thans nog in ge bruikt is, en zeer goed voldoet. Het liep op. Op verschillende peildata waren de pachtsommen ol opbrengsten als volgt: in 1864 ƒ564.46, in 1870 627.20, in 1900 676.76, in 1910 ƒ661.—, in 1920 ƒ4194.50, in 1930 f8749.57, in 1940 ƒ7311.31 en in 1950 21564.67. Het verdwijnen van de tol per 14 November a.s. brengt ogenschijnnlijk voor de gemeente een grote financiële strop, temeer nog daar de gemeente jaarlijks een bijdrage moet verlenen aan de pro vincie Zuid-Holland voor de nieuwe provinciale weg. Daartegenover staat echter, dat de brug aan de provincie overgaat en ook het onderhoud aan de gemeentewegen zal belangrijk ginder worden. De laatste jaren, vooral thans door de opening van de nieuwe verkeersbruggen te Alphen aan den Rijn, is het verkeer zo ge weldig toegenomen, zowel in aantal als in gewicht, dat de smalle en betrekkelijk slappe weg geheel stuk gereden wordt, waardoor de gemeen te in de toekomst verplicht zou zijn de weg te vernieuwen, verbreden enz., waarbij dan ook nog dure schoeiïngswerken zouden komen. Dat er door het dorp een zeer druk verkeer is blijkt wel uit het feit dat van 1 Juli 1946 tot heden 1.250.000 bonnen werden afgegeven a 10 cent voor motorvoertuigen op 4 of meer wielen en 145000 a 5 ct. voor motor feitsen en paard en wagens Hier naast zijn bijvoorbeeld dit jaar nog 142 abonnementen afgegeven. Thans casseren er oer dag ongeveer lOfKT ^etalen^e auto's de tol. GELD EN BAAN KWI|T Op beschuldiging van valsheid in geschrifte met een bedrijfsbalans en bet met behulp daarvan oplichten van een geldschieter voor ƒ35.000 hebben een 63-jarige administratie- adviseur uit 's-Gravenhage en zijn 46-jarige voormalige opdrachtgever te Nijmegen gisteren in een zitting van het Amsterdamse Gerechtshof, die bijna zes uren in beslag nam ieder acht maanden gevangenisstraf tegen zich horen eisen. De Utrechtse rechtbank had de adviseurs veroordeeld tot vier maan den en de Nijmegenaar tot 2 maan den voorwaardelijk plus f 50 boete. Het bedrijf van de Nijmegenaar had in 1949 om kapitaal geadver teerd. Een van de reflectanten, een toen 24-jarige Hagenaar, was ten slotte als employé in het bedrijf op genomen tegen een maandsalaris en 10 pet. „van de wirrt" op voorwaar de, dat hij f 35 000 zou fourneren tegen een rente van 7 pet. Hem was TWEEDE KAMER Van de Kieft: Onaanvaardbaar In de gisteren gehouden vergade ring van de Tweede Kamer werd de motie-Reuter waarin wordt aange drongen op een loonsverhoging van 6 percent in plaats van 5 percent, met 4 tegen 65 stemmen (vóór de CPN) verworpen. De Minister van Financiën, de heer VAN DE KIEFT wenst thans ter ver mijding van misverstanden mede te de'«n, dat verlaging van d-e vereve- [aarder. De „Wipbrug" werd in ningsheffing en franchise van de ver- 1883 vervangen door een houten eveningsheffing en vrijste'ling va" nri 1 mair dividend onaanvaardbaar zijn voor de regering Hij had de vorige week gezegd, dat suggestie daartoe niet in overweging genomen konden worden. Accijnsverlaging Aan de orde is de behandeling van de artikelen van het wetsontwerp Verlaging van de accijns voor suiker. Op art. IV (tweede lid) heeft de heer HOFSTRA (P. v. d. A.) een amendement ingediend, dat beoogt het aantal gevallen, waarin met name detailhandelaren, die slechts een ge- /ringe omzet en dientengevolge ge ringe voorraden hebben, tengevolge van de accijns verlaging verliezen zul len lijden, te beperken. De staatssecretaris van financiën, dr. Van den Berge, neemt het amen dement over. De eindstemming wordt aange houden. Huisbrand en schoeisel. „Draaibrug" gemaakt door de heer A. Francke voor een bedra? van 3250,De brup werd in 1925 ver vangen door de thans no? dienst doende ijzeren draaibrug. Vanaf 1 April 1926 tot 1 A.pril 1929 was een zekere Tijhuis uit Rijden de pach ter van de tol, maar Klaas de Ko ning bleef in opdracht van de nieu we pachter de tolgaarder. Spaarpot voor de gemeente. In 1927 nam Klaas de Konin? zijn broer Co in dienst en werd de tol dag en nacht bezet ooi- des Zondaps. Voorheen werd er van 's morgens 5 uur tot des avonds 10 uur tolgeld geheven. Het verkeer werd steeds drukker en de opbrengst van de tol dus steeds groter. De gemeente besloot daarom de tol niet meer te verpachten, maar in eigen beheer te houden. Klaas de Koning werd tolgaarder en Co de Koning bleef in dienst van zijn broer. De tol was alleen vrij vanaf Zaterdag 12 uur tot Zondagmorgen 6 uur. De gebroeders hadden dus 12 uur per dag dienst en ook des Zondags. Ter verantwoording van Aan de orde is de behandeling van de artikelen van het wetsontwerp Vrijstelling van omzetbelasting van huisbrand en schoeisel. De heer VAN DE WETERING (CHU) verzoekt de regering maat regelen te nemen, opdat er wanneer Van de zes tollen, die Nederland nog rijk is, gaat er weer een ver dwijnen: De tol bij de brug te Lei muiden. Op 14 November a.s. zullen de bomen omhoog gaan, om in die stand de slopershamer af te wach ten. Over de Drecht ligt dan de nieu we brug kant en klaar. Zonder op onthoud kan het verkeer voortaan langs dit gezellige dorpje razen en iedereen kan weer eens mompe len: „Tjonge, tjonge, wat een verbe tering!" Wij zijn het daar roerend mee eens, maar dat kan toch niet het treurige gevoel wegnemen over het verdwijnen van een stukje roman tiek gesloopt in onze tijd van beton en plastic dat ons zeer na aan het hart ligt. Vandaag zetten we de klok terug. De Meimaand van 1929 is begonnen. In „De Beurs" te Hoofddorp heerst een opgewonden stemming. De boe ren, die net buiten de gemeente Lei muiden wonen, zijn woest over de gang van zaken bij de tol. Om de ha verklap moeten zij dat ding passeren. Een dure liefhebberij! De gemeen tenaren kunnen voor 10,een abonnement krijgen, maar als je geen gemeentenaar bent, ook al scheelt het maar een honderdtal me ters, dan komt het tolgeld je gauw op vier- of vijfmaal zoveel per jaar. Maar nu zal er een eind aan komen, e heer Koopman van „De Moker" Aalsmeer beklimt een tafel om ?n volke kond te doen, dat het af- elopen is. De heer Van Tol hoe ;wam de man aan zo'n toepasselijke naam zou het zaaltje opknappen. Geen slinkse wegen. De heer van Tol hield er kenne lijk niet van, om slinkse wegen te bewandelen. Heel Leimuiden was op de hoogte van zijn tolbestorming en toen de grote dag was aangebroken, stond burgemeester Bakhuizen met de ambtsketen om en in gezelschap van veldwachter M Witvliet en het id van de rijkspolitie H. Bon de selijk voor die dagen. Hij kwam zelf aansnorren in een dwerg-fördje en bieef pal voor de tolbomen staan. Achter hem volgde een opzienba rende stoet van auto's, torenhoge hooiwagens en andere vervoermid delen van grote omvang, waaruit in sommige gevallen heel landelijk de varkens puilden. Aan de andere kant van de tol had zich een rij van vijftig wagens gevormd, welke be mand waren met sympathiserenden uit „De Beurs" van Hoofddorp. Enfin, het spel ging beginnen. De tolgaarder bood met een dood onschuldig gezicht het briefje aan en stak zyn hand uit om het geld te ont vangen. Maar Van Tol deed of hij niets zag. Hij kauwde genoeglijk op zijn stompje sigaar en deelde des gevraagd mede, dat hij niet wenste te betalen. De overige bestormers verleenden morele steun doo intensief hun toe ters te bewerken. Misrekening. En toen brak het ogenblik aan, waarop de belangstellenden hadden gewacht. Men voelde, dat er iets moest gebeuren en bij het naar voren treden van burgemeester Bakhuizen dacht men: „Daar heb je het!" De burgemeestei sommeerde de heer Van Tol ogenbMkkelyk uit de weg te gaan, daar er anders proces-verbaal zou worden opgemaakt. De tolbestorniar glimlachte. Daar wachtte hij juist op. Een proces over Dan kwam ^r misschien meteen een de weigering van betaling van tolgeld, verandering. Maar de burgemeestei lachte ook. Hij had het zaakje door en deed zijn tegenstander een vette bekeuring ca deau in verband met belemmering van het verkeer. Dat was pech voor de heer Van Tol, maar niettemin bleef hij vlak voor de bomen staar met zijn Foidje. Intussen was de verkeerswanorde w. xx. w. utuitgegroeid. Er kwamen meer weige- ebeurtenissen af te v/achten. Trou- raars. Wanbetalers en welbetalers ens zij waren niet de enigen, want i stonden schots en scheef dor elkaar ij de tol zag het zwart van de men- en toeterden, dat het niet om aan sen. En Van Tol deed het niet mis-1 te horen was. Weg met die kar. Het gezag kreeg er genoeg van. De burgemeester, de politie en enkele hulpvaardige dorpelingen pakten het Fordje van Van Tol aan en be gonnen dit terug te duwen. De tol- bestormer gaf echter vol gas en toen werd het een strijd tussen mankracht en motor, welke door de eerste v/erd gewonnen. Van Tol stond in de ach terhoede. Enkelen van zijn bondge noten hadden zich inmiddels naar voren weten te werken zodat er in de toestand weinig veranderde. De auto's friemelden door elkaar en niemand kon er meer wijs uit. Vier uur duurde deze toestand en zolang bleven burgemeester, tol gaarder en veldwachter voor de tol bomen staan. Toen verschenen de marechaussees ten tonele en bij het zien van deze figuren vonden de demonstranten het gewenst tot beta ling ovex te gaan Met veel moeite werd het verkeer afgevoerd. Alleen het autootje van Van Tol de omzetbelasting op huisbrand ver dwijnt, voldoende voorraden zullen zijn. De Staatssecretaris zegt, dat de minister van Economische Zaïten net probleem in studie heeft doen ne. en. Er kan nog niet gezegd worden, of op schoeisel restitutie kan worden Inkomsten- en loonbelasting. Aan de orde is ue behandeling van de artikelen van het ontwerp Wijzi ging van de inkomstenbelasting, van de loonbelasting en van de vermo gensbelasting. Op art. 1 fteeft de heer VAN DE WETERING (CHU) een amendement ingediend, dat beoogt vrouwen, die 5 jaar of minder gehuwd zijn ge weest, over te brengen van tarief I naar tarief II. De Staatssecretaris zegt, dat men deze dingen toch in groter verband moet zien. Natuurlijk brengt de grens van 5 jaar onbillijkheden met zich, j maar het is gevaarlijk om individuele wijzigingen aan te brengen. De heer Van den Heuvel moet het inkomen er niet bij halen. Als dit gering is, is het belang ook gering. Bovendien: ver schillen de weduwen en gescheiden vrouwen veel van elkaar? Er zijn te veel bezwaren. Het amendement-Van de Wetering wordt verworpen met 35 tegen 44 stemmen. Personele belasting. Aan de orde is de behandeling van de artikelen voor het ontwerp ver laging van de personele belasting. De eindstemming wordt aangehou den. Verevenin0siheffing Aan de orde is de benandeling van de artikelen van het ontwerp Fiscale voorzieningen in het. belang van de werkgelegenheid op langere termijn. De heer ROMME (KVP) wenst te spreken over de verklaring, die de minister van Financiën heeft afge legd aan het begin van de vergade- I ring. De minister is dus de vorige week begonnen met het delven een massagraf, dat hij vandaag heeft gepresenteerd. Hij zal daar niet in stappen. Intussen wil hij wel zeggen, dat hij de 25 millioen liever door het leggen van een franchise ten goede zou" la ten komen van het kleinbedrijf dan door hetgeen de Regering wenst. Het bedrag speelt geen rol. Spr. wenst wel graag een nadere toelichting van de regering, waarom zij deze keuze maakt en waarom zij meent, dat an dere mogelijkheden in het massagraf moeten verdwijnen. De heer GORTZAK (CPN) zegt geen voorstel meer te willen doen voor bepaalde vrijstellingen voor de middenstanders, maar wel meent hij te constateren, dat men dus maar weinig voor deze groep wil doen. De heer VAN DEN HEUVEL (AR) spreekt zijn teleurstelling uit over de verklaring van de minister. De aan drang om vrijstellingen van de ver eveningsheffing te verlenen is niet op het laatste moment gekomen. Dit was een prachtige kans om iets te doen voor de kleine baasjes. Het. is jammer, dat zij niet kan worden benut. De minister van Financiën, de heer VAN DE KIEFT, zegt dat een na-ere bestudering van de kwestie hem ge leerd heeft, dat een groot deel van wil. Hij stelt er prijs op om in dit verband er aan te herinneren, dat in dit complex van maatregelen de mid denstand toch waarlijk niet verge ten is. Op artikel I en VI heeft de heer HOFSTRA (P. v. d. A.) een amen dement ingediend, dat beoogt, de spe culatiewinstbelasting te handhaven. Hij zegt, dat wij in ons land nodig hebben werk en werkgelegenheid. We hebben geen speculatie nodig. f rtc - ctaa„ - r De heer VAN LEEUWEN (VVD) bleef langs de weg staan, daar det deze k nu tot de .ujste eigenaar met te vinden was Na een ^ies te ulen terlIgbreJngen. Hij half uur zoeken had men hem ein- r delijk gevonden. Van Tol kroop in zijn wagentje, maar tot grote hilari teit van de omstanders weigerde de motor dienst. Het slot van deze sensationele dag v/as een revue waardig. Van Tol trok en drukte op alle knoppen om de motor op gane te krijgen en de burgemeester, de veldwachter en de rijkspolitieman duwden het wagentje op Zoiets was toen mogelijk in 1929. meent bevestigend te kunnen ant woorden op de vraag, of het op korte termijn kopen en verkopen van effecten van invloed is op de werk gelegenheid. Hij is tegen het amen- dement-Hofstra. De heer LUCAS (KVP) zegt, het een onrechtvaardige regeling door artikel 35 te vinden, dat de fiscus wel de speculatiewinsten belast, doch slechts in enkele gevallen een aftrek voor speculatieverliezen wordt toege staan. Hij wil er uitdrukkelijk op wijzen, dat de draagwijdte van het amendement gemakkelijk wordt overschat. Ü3 heer VAN DÉN HEUVEL (AR) zegt, tegen het amendement-Hofstra te zijn. Hij gaat liever met het voor stel van de regering mee. De heer VAN DE WETERING (CHU) is van mening, dat de be weegredenen van de Regering, zoals in de stukken wordt uiteengezet, juist zijn. Da heer GORTZAK (CPN) zegt, dat hij voor het amendement-Hof stra is. De staatssecretaris van Financiën, de heer VAN DEN BERGE, zegt met de heer Hofstra eens te zijn, dat de zaak buiten de sentimentele sfeer ge houden dient te worden. De specu latiewinstbelasting is geen geschikt middel meer te noemen. Zij werkt onbillijk en levert slechts heel weinig op. Zoals de regeling in de wet ligt, is het middel bepaald ongeschikt te noemen. Men heeft gepoogd hier iets te doen op belastinggebied, maar het is mislukt. De heer HOFSTRA (P. v. d. A.) acht de huidige regeling ook niet be vredigend. Het is een argument te meer om de zaak te verbeteren. Het zou praematuur zijn, de hele regeling dan maar af te schaffen. De Staatssecretaris handhaaft zijn mening, dat het artikel uit ons belas tingrecht dient te verdwijnen. Amendementen Lucas In de avo-ndvergadering zegt de heer LUCAS (KVP) dat hij een aan tal amendementen heeft ingediend op dit wetsontwerp, die tot strekking hebben, de mogelijkheden van „car ry back" het compenseren van la ter gemaakte verliezen door vroeger gemaakte winsten in te lassen voor de duur van een jaar. Hij hoopt, dat de staatssecretaris met het amen dement accoord zal kunnen gaan, of dat anders de Kamer gunstig zal be slissen. De heer HOFSTRA (P. v. d. A.) zegt, dat men deze kwestie wel zou kunnen laten rusten tot de algehele belastingherzieningen. Dit is niet een zaak van slechts enkele millioenen. De regeling die de heer Lucas nu voorstelt zal volgens spreker het Rijk honderden millioenen kosten. Hij zou evenwel nu nog geen standpunt wil len innemen, nu de regering er wat aarzelend tegenover staal De heer VAN LEEUWEN (WD) zegt, deze maatregelen een rendabele belastingfaciliteit te achten. De heer VAN DEN HEUVEL (AR) meent, in tegenstelling tot de heer Hofstra dat deze maatregelen voor 'n jaar niet zoveel behoeven te kosten als deze spreker meende. Ook hij is voorstander van deze billijkheids- maatregelen. De staatssecretaris van Financiën, de heer VAN DEN BERGE, zegt, dat dit instituut van de „carry back" juist bij liquidatie de gelegenheid schept tot fraude, door verliezen te kweken en dan restitutie te krijgen. Aan deze maatregel zijn vele belangrijke facet ten verbonden en zo de heer Lucas het amendement niet zou terugne- mén, hoopt spreker dat de Kamer het niet zou aanvaarden op grond van de factoren die hij heeft genoemd. De heer LUCAS (KVP) zegt niet overtuigd te zijn door de argumenten van de staatssecretaris. Vlees tegen afbraak prijzen De slagers van Valkenswaard lij den al enkele weken geduchte ver hezen op de verkoop van hun pro ducten. Dit is het gevolg van een vleesoorlog, die dertien georganiseerde slagers tegen niet-georganiseerde col lega's voeren. Het gevolg van deze massaJe verkoop van de beste kwali teit vlees tegen afbraakprijzen is, dat ook de slagers van de omliggende dorpen stroppen lijden. bij de besprekingen een balans per 31 October 1949 getoond, sterk ver schillend van een gelijk gedateerde balans, die aan een bank was over gelegd. De verantwoordelijkheid voor deze onjuiste balans op grond waarvan geldschieter-employé tot het fourneren van 35.000 was bewogen, wordt toegeschreven aan de advi seur. De Nijmegenaar zou van alles op de hoogte zijn geweest en de ge volgde gedragslijn hebben voorge schreven. In werkelijkheid stond het bedrijf voor ruim 60.000 in het krijt. De balans op 31 December had weer een negatief resultaat getoond. Een half jaar later was er nog eens 5000 opgenomen, maar de moeilijk heden, waarmee het bedrijf al ge ruime tijd te kampen had gehad, bleven aanhouden en nog in 1950 was het failliet. De geldschieter-em ployé heeft niets van zijn investe ring teruggezien. Er ontwikkelde zich een heftige woordenwisseling tussen de presi dent en de adviseur over details van balans, rekening-courant, „dubieuze crediteuren", goodwill enz. waarbij opnieuw werd verklaard dat de Nij megenaar opdracht had gegeven tot het maken van de gewraakte balans. Volgens een 32-jarige vrouwelijke getuige, die te Nijmegen de leiding heeft van een inmiddels verrezen tweede bedrijf, heeft de Nijmege naar indertijd gezegd de schulden van bedrijf 1 met de winsten van bedrijf 2 te willen betalen en dus niet op de balans te zullen plaatsen. Volgens haar hadden er geen onze kere crediteuren bestaan, volgens de boekhouder wel. Een rijksaccoun- tsnt meende, dat de balans niet te goeder trouw opgemaakt kon zijn. De Nijmegenaar was van mening dat een balans voor intern gebruik anders behoort te luiden dan een die is bestemd voor de aantrekking van investeringen. De raadsman van de adviseur voerde aan dat zijn cliënt zichzelf niet had willen bevoordelen. Dit stemde volgens de raadsman ook overeen met de vordering groot f 4200 die hij zelf later nog bij de curator had moeten indienen. De pleiter van de Nijmegenaar vroeg eveneens vrijspaak of anders de uiterste clementie. „Zou u op de c vergelegde balans, zoals zij was, geflatteerd of niet, 35.000 hebben geïnvesteerd?" vroeg hij het hof. Zo niet dan kan van oplichting ook geen sprake zijn geweest. Verdachte is daarvan ook in eerste aanleg vrij gesproken. Volgens pleiter wilde de geldschieter een werkkring en dat heeft bij hem de doorslag gegeven, niet de 10.000 winst op de balans. Het hof zal over veertien dagen arrest wijzen. POSTDIENST OP ZATERDAG In een vergadering van de ver eniging van Kamers van Koophandel en Fabrieken is aan de orde geweest üe wenselijkheid de openstelling van de postkantoren in de grotere ge meenten op Zaterdag enigermate te verruimen in die zin, dat de sluiting van enkele loketten zou worden ge bracht van 12 op 14 uur. Het resul taat van de over deze wenselijkheid gevoerde besprekingen is geweest, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Eindhoven, mede na mens een aantal andere kamers, een adres heeft gezonden aan het hoofd bestuur van de PTT Het antwoord, dat hierop is gekomen en waarin in negatieve zin werd gereageerd heeft de Eindhovense kamer niet bevre digd en daarom zal men zich nog maals over deze kwestie tot het hoofdbestuur van de PTT richten. Het concept van het tweede adres is gisteravond door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dor drecht goedgekeurd. Andere kamers hebben er hun sanctie al aan ge hecht of zullen het alsnog in behan deling nemen. De argumenten van het hoofdbestuur der PTT worden er voor een deel in bestreden en er wordt op aangedrongen, dat post, die 's Zaterdags na 1 uur aan de posterijen wordt afgegeven, des Maandags morgens in de eerste be stelling wordt opgenomen. De Eind hovense kamer en haar zusterka- mers betogen, dat hierdoor een ein de zou worden gemaakt aan een toe stand, die voor het bedrijfsleven in Nederland hoogst onbevredigend is. EERSTE KAMER UITBREIDING VAN P.T.T.-GEBOUW De Eerste Kamer heeft gistermid dag z.h.st het wetsontwerp tot wijzi ging van de begroting 1953 van de begroting 1953 van de PTT aange nomen Het betreft hier een garantie voor een aan de N.V. Joh. Enschedé en Zn. te Haarlem verstrekte lening en een hypothecaire lening ten be hoeve van de uitbreiding van het hoofdgebouw der PTT in Den Haag. Het bureau van de PTT, dat belast is met de controle op de vervaardi ging van post- en andere waarden, benevens met de bewaring en distri butie er van, is tot nu toe gevestigd in het gebouw der N.V. Joh. Ensche dé. Deze N V. heeft besloten een nieuw gebouw te stichten, dat uit sluitend de kantoren en magazijnen van het PTT-contrólebureau zal be vatten. indien de weersgesteldheid niet te zeer zal verslechteren, verwachten de uetreffende autoriteiten dat in de avonduren van a.s. Vrijdag het laatste aijkgat in het rampgebied gedicht zal zijn. Het betreft hier het beruchte gat bij Ouwerkerk, waar momenteel een grote ploeg werkvolk volgens *en vast werksysteem de laatste hand aan de dichting legt. Kan aan dit schema de hand gehouden worden, dan zal de sluiting tl" rpn 10 en 12 uur in de avond van as. Donderdag geschieden. Verscheidene autoriteiten zullen deze sluiting bijwonen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6