a2/0 V^Ci^lACOOW/YO/lXr Gijoofeai, OECUMENISCHE GEMEENSCHAP Brits Honduras geeft ook al zorgen ENGELAND EN PERZIE KOMEN ELKAAR NADER Ontdekking in geheime W ehrmacht-stukken fZ)e pianietó aan JCetAiaeme DINSDAG 3 NOVEMBER 1953 f />- ^s 45ste JAARGANG No. 13033 Directeur: c M. v HAMERsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I ^nts Honduras j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 WIE met zijn tijd meegaat, behoort het een en ander af te weten van de Oecumenische Beweging, en ieders plaats daarin Al hebben velen van deze oeweging nooit gehoord, toch behoren zij er toe en hebben er een grote taal'- te vervullen. De vreemde naam van Oecumenische Beweging is afgeleid van een Grieks woord, dat de gehele bewoonde aarde aanduidt. Haar doei word4 door ds. dr. H. van der Linde omschreven als volgt: „Zij wil de Christenheid, van over de bewoonde aarde terugbrengen tot het gemeenschappelijk leven binnen de Wereldkerk van Christus in eenheid van geloof, eredienst, sociaal getuigenis en Christelijk le ven." Deze omschrijving doet ons zó ver trouwd aan, dat wij schielijk de oecumenische beweging als een zeer Katholieke beweging zouden willen zien, maar dat is (in de terminologie waarin wij gewoon zijn het woord Katholiek te gebruiken) niet het ge val. Ware het zo maar het is niet zo! Wij, daarin opgevoed, kunnen de Katholieke Kerk gemakkelijk er kennen en herkennen als een oecu menische werkelijkheid, waaraan oecumenische beweging en bewo genheid uiteraard niet vreemd mag zijn. De geloofsgemeenschap, waarin wij het voorrecht hebben te leven, voldoet aan alle voorwaarden, opge somd in de boven gegeven niet-Ka- tholieke omschrijving. Toch wordt in deze omschrijving van oecume nische beweging niet „de heilige, Katholieke, apostolische Roomse Kerk" bedoeld, al wordt zij er niet van buiten gesloten. Bedoeld wordt, dat alle verspreid en gescheiden voortlevende Christelijke kerkgenoot, schappen als gelijkwaardige deelge noten ernaar moeten streven tot de eenheid te geraken, door Christus zo nadrukkelijk en hartstochtelijk ver langd. OM tot die eenheid te komen werd in 1948 de Wereldraad van Kerken gesticht, welke in Amsterdam bijeen kwam en welke voor het aanstaande jaar een nieuwe wereldconferentie zal beleggen in Evanston (USA). Het zal niemand bevreemden, dat deze Wereldraad nog lang geen Wereld kerk is één van geloof en eredienst. Daartoe lopen de opvattingen te veel uiteen. De „heilige, Katholieke, apostoli sche Roomse Kerk" dat is haar of ficiële naam heeft geen opname verzocht in deze Wereldraad, al wa ren toehoorders uit haar midden bij de beraadslagingen aanwezig. De re den daarvan is niet een zekere zelf voldaanheid over leerstellige onge reptheid, nóch machtswellust om te tonen, dat ze niemand van node heeft en evenmin wrok jegens de in de loop der eeuv/en afgescheiden groe pen. Het schort ons want de Kerk dat zijn wij niet aan belangstel ling voor het streven naar hereniging door de Wereldraad beoogd. Ook wij treuren om de scheuren, welke dwars door de Christenheid lonen. Ook ons zou niets liever zijn, dat dat deze scheuren zouden verdwijnen in onder linge verbroedering en over de ge hele wereld eensgezind „één geloof één dooDsel. één Heer" zou worden genredikt aan allen, die nog versto ken bleven van het contact met Chris tus. Maar ondanks dezebelangstel ling en symnathie heeft de Kerk zich van meet af onthouden van deelname aan de Wereldraad. Zii heeft er geen ritting in genomen, om op gelijke voet met andere kerkge- nootschannen te beraadslagen over het herstel van de gescheurde een heid, hoe dierbaar haar die hereni ging oOk is Zij zal dit ook nooit doen. /"\M het dramatisch, maar ook heel kort en eenvoudig te stellen: de Kerk is Christus-zelf in de uiterlijke gedaante van een gemeenschap, welke gedrigen wordt door Zijn Geest. Die gemeenschap is het lichaam, waarvan Christus het hoofd is. De uiterlijke gedaante van die ge meenschap is onderhevig aan alle verschijnselen van een lichaam, aan slijtage en opbouw, aan ziekten zelfs en verwondingen aan tijdelijke kort zichtigheid en menselijke bekrompen heid, maar telkens v/eer herstelt het lichaam zich in zijn uiterlijke ge daante van eeuwige jeugd, omdat het de Geest van Christus is, door welke het wordt bezield, de Geest van Christus, die met dit lichaam vereend zal blijven tot het einde der tijden en het binnenvoeren zal „in alle waarheid". In dat lichaam, de Kerk, zijn de ledematen de afzon derlijke gelovigen, door een band van liefde en genade verbonden met Christus. Zij luisteren naar Zijn stem, wanneer zij luisteren naar de leven de Petrus, de paus, en zijn mede apostelen, de bisschoppen, onder wier uitwendige hoede en beheer Christus zijn Kerk heeft gesteld. Maar zelf is Hij er het hoofd van en Hij spreekt door haar nog steeds „als een, die gezag heeft". Deze leer over het mystieke Lichaam van Christus, door Paulus verkondigd en door Pius XII een tien tal jaren geleden opnieuw diepzinnig en heerlijk ontvouwd na „voor Gods Aanschijn rijp beraad gehouden" te hebben verklaart meteen de reden waarom de Kerk niet op voet van ge lijkheid zitting wil nemen in de Wereldraad van Kerken. Zij kan dat 't Gaat er net als in Guyana Naast de moeilijkheden in Brits- Guyana begint ook de andere En gelse kolonie op het Amerikaanse continent Brits-Honduras, ten Zuiden van Mexico gelegen aan de regering in Londen hoofdbrekens te kosten. Een correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat de ontwikke- niet, tenzij om te zegen: „Komt allen tot Mij IS de Oecumenische Beweging van de Wereldraad, welke hereniging der Kerken wil, dan een streven, dat buiten ons, Katholieken, om gaat? Neen, neen en nogmaals neen! Even als Christus op zoek ging naar de schapen, die buiten de schaapstal lagen, zo is ook zijn Kerk bezorgd en vol belangstelling voor de afge scheiden Christenen. Ook de Kerk leeft volop mee met de Oecumenische Beweging. „De tijden veranderen en wij met de tijden". Is er onder de af gescheidenen een hunkering gekomen naar de hereniging, in de Kerk is een hunkering gekomen om hen met meer ruimhartigheid en meer begrip voor hun moeilijl heden tegemoet te treden. Historisch bezien heeft óók de Kerk in het verleden fouten ge maakt, welke wij .boven reeds aan duidden als kortzichtigheid en be krompenheid. Ook binnen de Kerk van tegenwoordig dat wij er alles maar van moeten I goedpraten. Ieder beginne daarbij echter met critiek op zichzelf en zijn eigen per soonlijk leven als geheiligd ledemaat van».Christus' Lichaam! Iedereen heeft zo schreven wij in de aanhef zijn plaats in de Oecumenische Beweging: door een voorbeeldig leven te lei den en door tegenover andersdenken den (van welke soort ook) niet al tijd achterdochtig en afwerend te staan, alleen maai omdat zij anders denken. Op die wijze kan iedereen meedoen aan de Oecumenische Be weging. Maar nog steviger kan men onder deze symoathieke wereld-be weging zijn schouders zetten door flink bij te dragen aan het St. Willi- brord-aoostolaat tot hereniging en kerstening welk apostolaat gevoerd wordt door de St Wilübrord-vereni ging. De werkzaamheden dezer ver eniging het zoeken van toenadering, het geven van voorlichting, het weg nemen van misverstanden, en als 't kan van misstanden, is door en door oecumenisch Het verdient de daad werkelijke en ruime medewerking van ieder modern Katholiek, die met zijn tijd meegaat en ziin tijd be grijpt. A.s. Zondag, St. Willibrords- Zondag is er collecte! ling in dit gebied van 80.000 inwoners in vele opzichten parallel loopt met die in Guyana. De voornaamste en enige georganiseerde partij is de Ver enigde Volkspartij, die onder leiding staat van links extremistische anti- Britse elementen. De leiders van de partij staan regelmatig in contact met de communisten in Guatemala, van wie zij ook financiële steun krijgen. Het grootste vakverbond is de „Algemene Arbeiders Unie", die nauwe relaties met de Verenigd^ Volkspartij (V.V.P.) onderhoudt en zich geheel op de politiek heeft ge worpen. Onder deze omstandigheden maakt 8i its-Honduras zich op om naar de stembus te gaan. De verkiezingen zouden in Januari worden gehouden, maar zij zijn twee maanden uitge steld, omdat (op verzoek van de Verenigde Volkspartij de uiterste datum voor de registratie van de kiezers ook twee maanden is ver schoven, en wel van 15 October tot 15 December. Om kiezer te zijn behoeft men slechts aan één vereiste te voldoen: men moet zijn naam en de datum kunnen schrijven. Dt V.V.P. heeft als voornaamste doelstelling: Volledige onafhanke lijkheid, zonder enige band met En geland en aansluiting van Brits- Honduras bij een Midden-amerikaan- se federatie, welke onder leiding van Guatemala zou moeten staan. Om dit te bereiken met de partij bij de komende verkiezingen acht zetels winnen. Dan heeft zij een meerderheid in het 15 leden tellende parlement, dat behalve uit gekoze nen ook uit benoemde afgevaardig den bestaat. „Eerst de olie" zegt Perzië De verhouding EngelandPezië is thans in een stadium gekomen, dat premiere Zahedi zich in een persoon lijke boodschap tot minister Eden heeft gewend naar aanleiding van diens verklaring in het Lagerhuis, dat een hervatting der diplomatieke betrekkingen tussen beide landen de oplossing van het oliegeschil zou ver- het geenszins zo, gemakkelijken. tryru* er. perzjë wenst het herstel dezer betrekkingen, maar toch is er nog een verschil met de Engelse opvattingen: Londen wil zonder meer de ambassa des heropenen en daarna de olie-on derhandelingen hervatten. Teheran verbindt aan het herstel der normale betrekkingen een aantal voorwaar den, voor de regeling van het olie geschil. Zahedi's boodschap aan Eden is doorgegeven via de Zwitserse gezant in Teheran en wordt nu in Londen bestudeerd. De inhoud is nog niet be kendgemaakt, maar de Perzische mi nister van Buitenlandse Zaken, En- tezam, heeft Zaterdag reeds uiteenge zet, waar het om gaat: Perzië verheugt zich over Edens „oprechte en vriendschappelijke ver klaring", dat Engeland bereid is de diplomatieke betrekkingen te hervat ten, omdat dit de regeling der olie kwestie zou vergemakkelijken. Maar Perzië stelt zich naar En- .ezam mededeelde op het stand-, punt, dat het hier niet gaat om een geschil tussen twee regeringen en twee volken, maar om een geschil tussen de Perzische regering en de deq is verkondigd). „Perzië verlangt, dat zijn wetten zullen worden gerespecteerd, zijn prestige en nationale eer zullen wor den geëerbiedigd, en dat bij het uil de weg ruimen van het oliegeschi) de beginselen zullen worden nageko men", aldus Entezam. Zodra Perzië de zekerheid heeft, dat deze voorwaarden zullen worden vervuld, zal niets de hervatting van de diplomatieke betrekkingen in de weg staan, zo besloot de Perzische minister zijn verklaring. Waar „vermisten" gebleven zijn Volgens mededelingen van de Oost- duitse regering zijn er dezer dagen hoogst geheime stukken gevonden van het voormalige O.K.W. het op perbevel van de Duitse weermacht. Daarin staat vermeld wat het lot is geweest van 24.599 leden van de Duitse weermacht die voor het groot ste deel als vermist werden opgege ven. Van vermissing is geen sprak. Dat werd alleen maar verteld om de familieleden van de „vermisten" te misleiden. In werkelijkheid zijn al die mannen en vrouwen van het le- ger, de luchtmacht en de marine ter Anglo Iranian (het oude Perzische dood gebracht, in den regel omdat standpunt, dat ook reeds door Mossa- zij weigerden verder te vechten. Sinds 9 Maart 1953 ruim een maand na de rampnacht wonen twee mannen in de Openbare Lagere School van Kerkwerve, een zwaar getroffen plaatsje op Schouwen Duiveland. Het water heeit er hoog gestaan, het reikte bijna tot aan de zolders van de huizen De school bleef echter droog, omdat deze hoger ligt dan de meeste andere huizen. De twee mannen, Jan Matthijssen (de jongste) een boomkweker uit Renesse, en de 68-jarige Christoffel Hillebrandt uit Capelle bij Zierikzee, die bij de ramp zijn vrouw, zoon en schoondochter verloor, trachtten zich een bestaan te scheppen in het totaal overstroomde dorp, waar vele huizen zijn vernield door het water. Zij installeerden zich dus in het schoolgebouw en verzorgden de poesen en hondjes, die uitgehongerd om voedsel kwamen bedelen. Later, toen de hulpploegen ook in Kerkwerve verschenen, schonken zij koffie, thee of chocolade voor de liefhebbers en de mannen kwamen en komen, want de hulpploegen werken nog steeds in Kerkwerve, graag 's avonds een praatje maken, met Matthijsen 'en Hillebrandt. De schoolborden, in het klasselokaal waar de mannen wonen, tonen tekeningen van Matthijsen. Hij werd geïnspireerd door de bekeu ring van een palingvisser, de verjaardag van een Noors meisje uit het Internationale hulpkamp, en andere kleine gebeurtenissen in het nog steeds onder water staande Kerkwerve. Langzaam zakt het water er, en steeds meer bewoners komen kijken wat er van hun bezittingen is geworden, velen moeten met een bezwaard hart weer terugkeren naar hun evacuatiecentrum, want veel werd er vernield in Kerkwerve. Op de foto: Jan Matthijsen en Hillebrandt, de gastheren ren van Kerkwerve, in het klasselokaal, waar velen wat gezelligheid komen zoeken. Trix, het hondje, dat kwam aanlopen, en sindsdien is trouw gebleven aan Hillebrandt heeft een plaatsje gevonden op tafel. De lijst loopt van September 1939 tot in Januari 1945. Van hetgeen er daarna is gebeurd weet men offici eel niets, maar mensen die de laatste strijd in Berlijn tegen de Russen heb ben overleefd, hebben verteld dat vele soldaten .die weigerden de strijd voort te zetten, zijn opgehangen aan de weinige bomen en lantaarnpalen die er nog waren. Wanneer de dossiers volledig wa ren, zou blijken dat het aantal ter dood gebrachte leden van de weer macht enige duizenden meer is dan 24.559. Velen werden opgehangen. Te rechtstelling door ophanging werd in het Derde rijk beschouwd als een onterende straf. In andere gevallen werd het doodvonnis door middel van de kogel ten uitvoer gelegd. Pakistan een republiek Het staat nu vast, dat Pakistan tot dusver een Brits dominion een republiek wordt, die echter evenals de zusterrepubliek India deel van het Gemenebest zal blijven uitmaken. Gistermorgen is dit besluit geval len in de Pakistaanse Grondwetge- venae Vergadering en alle amende menten, om het iand los te maken van het Gemenebest, werden verwor pen. De officiële naam van de staat woidt: -„Islamietische Republiek Pakistan* W. Duitse communisten gaan ondergronds Volgens het bulletin van de West- duitse regeringsvoorlichtingsdienst schijnt de leiding van de Westduitse communistische partij zich op onder grondse activiteit te concentreren na gefaald te hebben in openlijke poli tieke strijd. De communisten hebben bij de ver kiezingen op 6 September en bij de regionale verkiezingen in Hamburg op Zondag al hun zetels in de beide parlementen verloren. De nu te volgen strategie en tac tiek zou het onderwerp van bespre king tussen de communistische partij leiders en de Sowjets geweest zijn, aldus het bulletin. De leiding van de Oostduitse S.E.D. zou met nog groter nadruk dan voor heen onvoorwaardelijke onderwer ping aan haar bevelen geëist hebben. Wreedheden in Korea voor de UNO De Amerikaanse beschuldiging over wreedheden door de communisten in Korea bedreven zal aan de Algemene Vergadering van de UNO voorgelegd worden. De agenda-commissie besloot hiertoe met twaalf tegen twee stem men. Visjinski, de Sovjet-Russische af gevaardigde die de aanklacht „een verzinsel en een grove vervalsing" noemde waarschuwde, dat het behan delen van deze kwestie alleen „erger complicaties" in Korea tegenvolge zou hebben. De Amerikaanse afge vaardigde Lodge antwoordde „dat men aan de tragische slachtoffers van deze wreedheden iets verplicht is". Hij meende dat eeq debat geen nieuwe moeilijkheden in Korea kon scheppen. Luidsprekers hielpen ook al niet Het ziet er naar uit dat het pro bleem van de Noordkoreaanse en Chinese krijgsgevangenen die niet naar de communistische „uiteenzet tingen" willen luisteren en Indiase bewakingstroepen boven het hoofd is gegroeid. Onder communistische pressie en na aanvankelijk tal van bezwaren te hebben geopperd gingen zij er gisteren mee accoord dat Dins dag de communisten de weerspannige krijgsgevangenen in hun kampen via luidspreker-installaties zouden mo gen toespreken. Dat is vanmorgen ook gebeurd, doch de gevangenen maakten zo'n lawaai, dat het gesprokene onver staanbaar was. Nieuwe hoop De hoop op het tot stand komen van dé politieke conferentie over Korea is Maandag plotseling toege nomen door een verklaring van Arthur Dean, de vertegenwoordiger van de UNO, dat bepaalde neutrale landen „zouden kunnen deelnemen" aan de politieke conferentie. Voor waarde is dat deze deelneming zou kunnen worden geregeld „binnen de grenzen" van de bepaling van de wapenstilstand en de door de UNO op 28 Aug aangenomen resolutie. De samenstelling van de politieke con ferentie is het moeilijke punt bij de onderhandelingen tussen de gealli eerden en Noordelijke in Pan-moen- jon. (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). REGEN Vanavond in het Oosten van het land kans op mist. Toene mende bewolking met tijdelijk regen. Naar Zuid krimpende en tot krachtige aanwakkerende wind, later ruimend naar Zuid west. Vrij zacht. 3 Nov.: zon op 7.38 en onder 17.09; maan op 4.11 en onder 15.30 uur. Het weer in Europa HELSINKI onbew. 1 C OSLO regen 6 STOCKHOLM geheel bew. 6 KOPENHAGEN geheel bew. 9 LONDEN onbew. 1 AMSTERDAM regen 7 BRUSSEL mist 5 PARIJS onbew. 2 BORDEAUX zwaar bew. 6 NICE zwaar bew. 10 WARSCHAU licht bew. BERLIJN nevel 5 FRANKFORT mist 2 MUNCHEN motregen 4 ZURICH nevel 3 WENEN geheel bew. 3 ROME half bew. 14 Korreltje Alle rijkdom op aarde kan u geen vriend kopen, ncch u schadeloos stellen voor het verlies van een vriend. Dickens.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1