Morgen wordt St. Hubertus-jacht gehouden... MARLENE'S Herinnering aan wilde jager, die een hert ontmoette DE DOLLE MUSKETIERS" <29> eerste liefde MAANDAG 2 NOVEMBER 1953 DE LElDbE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 MUZIKALE HONDEN HET zijn er slechts weinigen, die het genot kennen, welke een jacht te paard de mens kan verschaffen. Is het paardrijden reeds een weelde op zich zelf, het volgen van de honden gedragen in langgerekte galop door een schoon gevormd paard van edele afkomst is voor de ruiter de' kroon op het werk. Engeland is van ouds het land, waar de jacht-te-paard een grote po pulariteit geniet, niet alleen onder de beter gesitueerden, doch ook onder farmers en burgers, die minder met aardse goederen gezegend zijn. Vele zijn de meutes, de om het nu maar eens populair uit te druk ken honden-kudden, welke aan de overzijde worden onderhouden. Ons land kende er vóór de oorlog slechts één, welke werd gehouden door de Kon. Ned. Jachtvereniging. En een min of meer privé-meute de „Hubertus-meute". Alleen met de laatste werd werkelijk gejaagd op wild. In dit geval op „het" haas. (Ja het jagerslatijn en jagerjargon heeft aan de j ach truiter ij ook uitdrukkin gen geleend!) Van beide meutes was zo goed als niets meer over na de oorlog en thans is het te danken aan het koninklijk gebaar van Prins Bernhard en de Duke of Beaufort, dat men in ons land ook weer volop achter de meute zal kunnen jagen. Dit .jagen" moet ge echter met een korreltje zout nemen, want beter zoudt ge kunnen spreken van „rij den". Ons land geeft namelijk de jachtruiter, die werkelijk ter jacht wil rijden, bijzonder grote moeilijk heden op te lossen. Ons fand is dicht bevolkt en de bodem wordt zeer in tensief bewerkt. De grond is duur en kostbaar in de lage landen en het feodale tijdperk, waarin „de heer" deed wat hem beliefde op het land van zijn pachters ligt in de meeste streken van ons land al ver in het verleden verscholén. De indi vidualistische Nederlander omheint zijn terrein, hetzij met sloten, hetzij met prikkeldraad-afrasteringen, het zij met ander omtuiniingen. Uit de aard zijn te onzent vooral de golvende heideterreinen en de bosrijke streken het aantrekkelijkst voor het jachtrijden, terwijl men te vens daar het voordeel heeft minder cultuurgronden te moeten opnemen in het parcours van de jacht. Oho, zult ge opmerken, welk een eigenaar dige jacht is dat, een jacht waarbij de mens van te voren zijn parcours kan bepalen. Ja lezer, dat was juist hetgeen wij U wilden vertellen. Daar hebt gij inderdaad de spijker op de kop geslagen, want bij een werke lijke „jacht" te paard kan het par cours van te voren niet bepaald wor den, zij het dan dat door het aange ven en daardoor vermijden van ver boden terreinen men wel niet ge heel willekeurig er maar op los kan rijden. Beduvelde honden. In een land als het onze zal mees- ten-tijds „op de slip" moeten wor den gejaagd. Op zichzelf zeer inte ressant, want het z.g. hondenwerk kan men evengoed waarnemen. Evengoed kan de jachtruiter, wan neer hij tenminste niet teveel ach ter in het „veld" is gebleven, getui ge zijn van de wijze, waarop de meute het spoor vindt, het volgen onder het geven van luide „muziek" (een poëtisch woord voor het ordi naire „blaffen") en tenslotte zal hij dan ook bijwonen hoe de honden aan het eind van de „jacht" zwaar. beduveld worden, want de vos, die zij verwachtten (en die zij inderdaad geroken hebben) en waarom zij zich zo buitenadem heb ben gerend, die vos verschijnt niet en zij moeten zich tevreden stellen met enkele stukken vlees, op zich zelf natuurlijk een tractatie, maar wij kunnen ons voorstellen, dat de slimste onder de honden toch zegt, dat hij zich daarvoor niet heeft uit- Aan slip getrokken. Bij die slipjagerij is ook een man, een ruiter die met het slip ten nauw ste te maken heeft, in betrekking. Dat is de sliptrekker. Hij is eigenlijk „de man" die de honden dus te pak ken neemt. Hij trekt aan een lang touw, te paard gezeten, een grote lederen bal voort, welke bal b.v. ge vuld is met mest uit het hok van 'n heuse Reynaert. Voila tout! Dat is alles en week-in, week-uit en jaar-in jaar uit laten de honden zich er in lopen! De „Hubertus Hunt" joeg voor de oorlog op werkelijk wild en in dit geval zoals gezegd, op „het" haas. Daarvoor heeft men nodig „harriers", zoals men voor de vossenjacht „fox hounds", voor de jacht op herten „staghounds" gebruikt. De jachtter reinen waren voornamelijk gelegen in het Zuiden en Oosten des lands. Hoe uitgebreid het jachtrijden in Engeland wel is moge blijken uit het feit, dat nog in 1940 in Engeland, Schotland en Ierland in totaal niet minder dan 219 meutes geregistreerd stonden, een aantal, dat voor de eerste wereldoorlog slechts weinig groter was! Ook in Frankrijk is de jacht te paard een edel en uitgebreid ver maak, zij het dan, dat het daar min der voor elkeen, die er lust toe ge voelt en er het geld voor heeft, toe gankelijk is. Het is daar meer exclu sief, meer nog feodaal en bijna nog meer een traditie, welke nauwgezet in ere wordt gehouden, dan zulks het geval is in Engeland. Ruim 300 meu tes is Frankrijk nog rijk. DAT de jacht té paard tot één der alleroudste vermaken moet wor den gerekend, welke onze Westerse landen kennen zult gij willen aanne men, wanneer ge slechts vagelijk in herinnering terugroept de valken jachten. Dat was dus in de middel eeuwen en het is uit de vroegste dier tijden, dat de tegenwoordige schuts patroon der jagers, meer in het bij zonder der jachtruiters, stamt. Toch is St. Hubertus niet altijd der jagers schutsheilige geweest. Vóórdien is er een tijd geweest, dat in hetzelfde uit- j gebreide gebied der Ardennen, dat! tussen twee haakjes vier maal zo groot was als tegenwoordig, Diana werd vereerd als godin der jacht en daarna was het Sint Maarten, vol gens de overlevering eveneens een verwoed jager, wiens voorspraak men inriep voor een goede jacht, terwijl in andere plaatsen Saint-Germain, volgens Franse bronnen, als schuts patroon werd gekozen. Zij allen hebben tenslotte in de loop der eeuwen dusdanig aan in vloed op de massa der jagers inge^ boet, dat Sint Hubertus als algemeen erkend en geëerd beschermheilige overbleef. Hubertus joeg uit hartstocht. Uitgebreid is de literatuur, welke ons bijzonderheden mededeelt over deze bisschop van Luik. Alle bronnen zijn het er over eens, dat Hubert, voortgesproten uit -een adellijk geslacht uit Aquitanië, ach terkleinzoon van koning Clovis, alle deugden en vooral ook alle on deugden had, welke toentertijd het kenmerk waren van vele vorsten en somwijlen ook wel van geestelijke heersers. Hij was een strijdbaar man, maar vooral had de jacht zijn passie opgewekt. Hij was bezeten door een jachthartstocht; de jacht beheerste hem volkomen. Het jachtavontuur trok hem en alles zette hij voor die passie terzijde. Gewapend met een dolk en jachtspeer bekampte hij ge heel alleen de beer en de oeros in de donkere bossen der uitgetrekte Ar dennen. Doch eensdaags in het jaar 683 op zijn zevenentwintigste jaar joeg Hubertus een edelhert achterna. Het was een machtig hert, een tien ender. De meute achtervolgde, vast op het spoor, het edele wild, totdat zij plotseling haar vaart inhield en als gefascineerd roerloos bleef staan, de ogen onafgewend naar voren ge richt. Hubertus kwam nader en zag het zonderlinge gedrag zijner hon den. Hij wist als jager, dat hier zeker iets heel bijzonders gebeurd moest zijn en. veel verder behoefde hij ook niet meer te gaan, want daar de meute stond in al zijn trotse groot heid het hert, fier het edele hoofd met het prachtige brede gewei hoog opgericht, dochHubertus ontviel de reeds opgeheven hartsvanger. Mid den boven het hertenhoofd tussen het gewei straalde een helder lichtend kruis en de legende zegt, dat hij een stem hoorde die hem vroeg hoelang hij nog het eeuwig heil wilde ver waarlozen door het najagen van zin loze geneugten. Hubertus begreep de Goddelijke vermaning., wierp zich ter aarde en werd een toegewijd zoon der Kerk. In Luik, waar hij Bisschop flccoord' Luister... De Koningin heeft k nieuwe Musketiers uitgezonden om de Kroonprins naar Parijs te brengen In de Toren van Nestetle de Ju- juppe mogen 2>j een brief ope nen,waarin de schuilplaats van de Kroonprins bekend ge- Blik skater! Die brief moet ik hebben, voordat z'j bOde Toren vin aangekomen!Ik tref direct 1 maatregelen O* HET SNOOD VEPPRRD VRN MR PIE-ffNGELE. VER- LRTEN POSTDUI VEN HET HERTO- GEL'JP DUIVENKOT OM DE HRNDLRN- GERS VRN HRN- DRU OPDRRCHTENj TE BRENGEN. PELLENAARS BEZOCHT JACQUES GODDET Kees Pellenaars, „directeur-technique" van de Nederlandse ploeg in de Ronde van Frankrijk 1953, heeft een bezoek ge bracht aan de heer Jacques Goddet, directeur van het organiserend sportblad l'Equipe ten einde besprekingen te voe ren over de Tour de France van het volgend jaar. De besprekingen werden bijgewoond door Jean Garnault, secre taris-generaal van de Ronde van Frank rijk, terwijl Kees Pellenaars vergezeld was van de heer P. van Ierlant uit Til burg. De heer Goddet heeft Pellenaars me degedeeld, dat er bezwaren zijn gerezen, in het bijzonder van de zijde van de bond van „Directeur-sportifs" der Franse rij wielfabrieken, tegen het feit, dat Pel lenaars de functies van vertegenwoor diger van een rijwielfabriek (Pellenaars is hoofdvertegenwoordiger van de Loco motief-fabriek) en van ploegleider van een Nederlands team combineert. De directie van l'Equipe heeft verklaard, dat deze combinatie in den vervolge reglementair niet meer kan worden toe gelaten. Pellenaars heeft tijdens deze confe rentie te Parijs een uiteenzetting gege ven over de verhouding tussen de ver trouwensman van de heer Goddet voor de Tour in Nederland, de heer R. de Grood en hemzelf als ploegleider. De heer Goddet heeft in dit verband ver klaard, dat eventuele moeilijkheden tus sen de vertrouwensman en de ploeglei der een Nederlandse aangelegenheid is. Hoe deze verhouding in de toekomst, ook ten aanzien van de Koninklijke Neder landse Wielren Unie ook zal zijn, de heer Goddet heeft Pellenaars verzekerd, dat de laatste als Nederlandse ploeglei der, met of zonder vertrouwensman, in de Tour de France altijd welkom zal zijn. Pellenaars heeft nog medegedeeld, dat hij bereid is zijn plaats als ploegleider aan een ander af te staan, indien men in Nederland van oordeel is, dat daar voor een ander persoon beter geschikt is. Over de voorstellen van de heer God det zal Pellenaars zich nader beraden en in dit verband heeft hij de directie van l'Equipe medegedeeld, dat hij vóór 1 Januari een beslissing zal nemen. T-ijdens zijn bezoek aan Parijs heeft Pellenaars de voor de jubileumronde speciaal geslagen Henri Desgrange-her- inneringsmedaille in ontvangst genomen. PAARDENSPORT. COURSES OP DUINDIGT. Gisteren werd op Duindigt de laatste Zondagmiddagmeeting gehouden, waar bij het publiek van interessante en spannende wedstrijden heeft kunnen ge nieten. De uitslagen luiden: Etna-pr(js. 1. René M (W. Leeuwen kamp) (km. tijd 1.31.3); 2. Rolandus; 3. Roulette Hanover. Toto: w. ƒ4.40; pl. 1,60, 1,50, 1,80; gek. ƒ8,90; cov. ƒ5,40. Vesuvius-prys. 1. Rudolf G (J. N. Brouwer (km. tijd 1.30.2)2. Qui Gagne A; 3. Paul A. Toto: w. ƒ2,30; pl. ƒ1,50, 1,80, 3,20; gek. ƒ4,50; cov. ƒ5,50. Grote O.P.Q.-prJjs. 1. Quintus Harves ter (A. R. Nottelman) (km. tijd 1.25.4); 2. O Marijke; 3. Olivier B. Toto: w. ƒ3,90; pl. ƒ1,50, 1,30. 1,60; gek. ƒ6,60; cov. 4,50. Semeroe-prys. 1. Mary Reynolds (J. W. Runhaar) km. tijd 1.26); 2. O Nelly Zora; 3. Meintje V. Toto: w 22.70; pl. ƒ4,70, 1,80, 6,40; gek. ƒ7,30; cov. ƒ5,60. Merapi-prijs. 1. Niekie BH (A. R. Not telman) (km. tijd 1.24.4); 2. Morning Star;.3. Madame B. Toto: w. ƒ4,70; pl. 1,30, 1,10, 1,20; gek. ƒ11,40; cov. ƒ5,50. Vulcaan-prys. 1. Spring .Feeling (C. Trubert); 2. Sikander; 3. Thalia. Toto: w. ƒ22,90; pl. ƒ6,50, 7,30, 4,40; gek. ƒ32,20; cov. ƒ27,40. Pocahontas-prijs. 1. Sagita (A. W. van Dijk); 2. Solenzara; 3. Kenitra. Toto: w. ƒ2,10; pl. ƒ1,10, 1,40, 1,50; gek. ƒ6,70; cov. 5,60. Hollandse Handicap-prijs. 1. Sans Va- leur (H. J. van de Kraats); 2. Columbus; 3. Samson. Toto: w. 3,—; pl. 1,70, 4,30, 4,50; gek. ƒ5,—; cov. ƒ14,40. Totale omzet: 101.870, BRIDGE. D.V.H. (R'veen). De stand van de onderlinge competitie luidt na de vierde ronde: 1. AU. Koek—L. Klein 485 (129); 2. Echtp. J. v. d. Meer 479 (129); 3. J. Termeulen—J. Bakker 475 (99)4. B. v. d. Meer—H. Verdel 451 (125); 5. Echtp. Muskens 447 (96); 6. Echtp. v. Berkel 439 (112); 7. Echtp. J. Koek 420 (103); 8. P. Huigsloot—L. Turk 402 (96); 9. Ant. Koek—E. Koek 372 (96); 10. P. iHepW. Caspers 350 (95). De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de uitslagen van de vierde ronde. Vrijdag 6 Nov. precies 20.00 uur wordt de 5de ronde gespeeld. werd, stierf hij in 729. De Abdij Saint Hubert te Andain zou door de Bisschop gesticht zijn op de plaats, waar hij de verschijning zou hebben gezien. Niet alle historici zijn het hierover eens en volgens sommigen moet deze plaats gezocht worden bij Tervueren Hoe het zij, de bedevaartsgangers richtten reeds eeuwen hun schreden naar de stille abdij in de Ardenines op de naamdag van de Heilige, de 3e November van elk jaar. Het was in de lOe eeuw, dat hij officieel als patroon der jagers werd erkend. Jachtsignalen in de kerk. Het is een wel zeer bijzondere ge beurtenis, welke daar zo in alle vroegte in en bij de kleine kapel van Saint-Hubert plaats vindt. De H. Mis wordt gelezen met alle ramen en deuren van het kerkje open. De ja gers staan er met nun geweren over de rug, het mes in de gordel, de hon den aan de hand; de jachtruiters, ge laarsd en gespoord en de meute on der het wakend oog van de „pikeurs" bijeen in de onmiddellijke nabijheid van het godshuis. Iets verderweg on der de bomen de paarden, zo gereed pm ter jacht te worden gereden. En dan wanneer de H. Mis haar hoogte punt nadert weerxlinken aloude jachtsignplen en fanfares door de „sonneurs" in de nevelige ochtend sfeer welluidend ten gehore gebracht. Hónden slaan aan, paarden hinneken als herkenden zij vertrouwde klan ken. En na de H. Mis krijgen de hon den gewijd brood, ten einde hen te bewaren tegen hondsdolheid. Dit al les is slechts één enkele -épisode uit een schier oneindige reeks Huber- tus-dagen. En het is niet alleen in dat plaats je in de Ardennen, o neen. Overal waar jachtruiters het oude bedrijf beoefenen stijgen die dag mannen en vrouwen te paard om gezamenlijk de Hubertus-jacht te rijden. Ook te onzent is zulks gewoonte, een zede, welke ook ditmaal weer alle eer zal worden aangedaan. Ook door de jachtgemeenschappen, welke niet over honden beschikken. In het buitenland is het dikwijls nog gewoonte, dat de meute die dag door de geestelijkheid wordt geze gend. In Frankrijk ziet men zulks overal te plattelande gebeuren. Daar toe verzamelen zich ruiters, paarden en honden voor één of ander dikwijls zeer oud dorpskerkje, waarna de priester naar buitentreedt en de meute wijdt. Het is een schilderach tige gebeurtenis, welke dikwijls reeds door schilders op het linnen is vast gelegd. Ook in België gebeurt dit en zelfs wel in ons land de laatste ja ren. De zegening van de meute behoort in de eerste plaats thuis in Frank rijk en in het Frans sprekende deel van België. Overal elders moet het als import beschouwd worden. Op 3 November zullen dus aller- wege, meer dan twaalf honderd jaar na de dood van de Heilige Hubertus, wederom de jachthoorns klinken, de meutes zullen hun „muziek" de ijle herfstlucht in zenden, edele jacht paarden zullen briesend voort ga lopperen en de rode jachtrok zal het na jaarsveld opfleuren.... HOCKEY. UITSLAGEN KON. NED. HOCKEYBOND. Heren West le klasse: KampongHil versum 01; AmsterdamTOGO 02; HHYCBMHC 40; Be FairGroen Geel 3—1. Promotieklasse B: HHYC IIISpiriit 1—0; Tempo '34—Leiden 1—2; HDM II— Eechtrop 41; AeolusZuidwijck 01. Tweede klasse C: HGC III—BMHC IV 3—0; Leiden II—HLC 3—3; Cl. te Werve —Rijswijk 1—4; HDM IV—TOGO III 4—5. Dames. Eerste klasse: HHYCBDHC 02; AmsterdamHilversum 20; La renBe Fair 14; GooiTOGO 12. Promotieklasse A: LeidenBDHC II 14; AeolusVictoria 10; Leonidas Groen Geel 32; KievitenTOGO II 2—0. AEOLUS—ZUIDWIJCK 0—1. Op een vrij zwaar te bespelen veld wisten de Zuid wij ck-elf hun goede vorm van vorige Zondag te bevestigen. Aeolus, tot op heden nummer twee in de pro motieklasse B, kreeg hierdoor wel een bittere pil te slikken. Het spel in de voorhoede der thuisclub had geenszins die allures om de bijzonder hechte ach terhoede der Leidenaren te passeren. Welgeteld kwamen er slechts vier kan sen voor het doel van Zuidwijck, dat goed werd verdedigd door keeper Maat. De Zuidwijck-aanvallen, hoewel minder in aantal waren qua spelopbouw van beter gehalte en zodoende gevaarlijker. Direct na de beginbulley wist Aeolus, dat zich het beste aan het zware terrein aanvankelijk wist aan te passen, een overwicht uit te oefenen, hetgeen resul teerde in een fel schot van haar links binnen, dat prima werd gekeerd door de Leidse doelman, alsmede enige onbenutte strafcorners. Goed werk van de Leidse kanthalves L. v. d. Bijl en I. Donders was oorzaak, dat deze druk na een kwar tier minderde. Zuidwijck kwam in de aanval over de vleugels, doch ook hier leverden schoten van Meiman en W. v. d. Bijl niet het gewenste resultaat op. Ruststand 00. Na de pauze enige fraaie aanvallen der Oranjehemden. Dank zij goede com binaties kwam de witte kogel angstig dicht in de buurt van de Aeolus-kooi. Als slot van dit offensief volgde een prima voorzet van rechts, van de stick van Oldeman. W. v. d. Bijl, die snel was medegekomen, doelpuntte uit deze pass onhoudbaar in de 21e minuut (01). De Zuid wij ckbinnenspelers trokken zich na dit verdiende doelpunt terug in de ver dediging. Mocht er nog eens 'n through- pass doorkomen, dan werd deze een prooi van de stickvaste Van der Klip en Ten Cate Brouwer. De Aeolus-voorhoede, die zelfs vóór het doelpunt van Zuid wijck een strafbully hadden gemis (Mei man trad hier als overwinnaar naar voren), gaf tenslotte de moed op (het geen in feite) de vooral door tactisch beter spel verkregen Zuidwijck-zege be tekende. Zondag a.s. thuis tegen HDM II kan eveneens gewonnen worden, wan neer de Zuidwijck-elf de stijgende lijn in hun prestaties volhouden. Zuidwijck II heren veroverde twee puntjes in de thuiswedstrijd tegen Lei den IV. Direct na het begin scoorde Beukenkamp een fraaie goal (10). Dank zij een goed uitgevoerde strafcor- ner werd het door Van Bussel 20, waarmede de rust aanbrak. Ko Lam mens, die een verdienstelijke partij rechtsbuiten speelde, doelpuntte na half time (30). Ook debutant Mathey, die voor Deprez (militaire dienst) moest in vallen, kan op een goede wedstrijd te rugzien. Het tempo, waarin deze plaat selijke kamp werd gestreden, mag over het algemeen slechts matig genoemd worden. Zuidwijck III heren verloor met de enige goal van de wedstrijd thuis tegen Hudito (Delft). Ofschoon er van beide kanten enthousiast werd gespeeld, was het spel van de Zuidwij ck-voorwaartsen veel te traag om effect te sorteren. Door meer technische en conditietraining kan de ploeg van Van der Poel zijn kans op een der ereplaatsen b.ehouden. Zowel het eerste dames, als tweede dames elftal waren vrijgesteld van com petitiewedstrijden. KORFBAL. UITSLAGEN KON NED. KORFBALBOND. N.H. le klasse: DED—LUTO 7—9; ArchipelBlauw Wit 27; Koog Zaan dijkAllen Weerbaar 45; Westerkwar tier—SVK 5—2. Z.H. le klasse: AlgemeneVic. Orien- tis 33; ZwerversOns Eibernest 24; SpangenHet Zuiden 38. Tweede klasse B: ActiefHSV 75; SperwersAchilles 36; Olympiaan Ready 33; UnicumFluks 86. RUGBY. BELGIE—NEDERLAND 9—3. De rugbywedstrijd BelgiëNederland MOTORSPORT. HERFSTRIT II VAN RIJNLAND WERD GROOT SUCCES. De Zaterdagmiddag gehouden „Herfst- rit II", georganiseerd door de motor- en autoclub Rijnland is een groot succes geworden. De heren uitzetters, J. v. d. Kemp en H. Berkheij, hebben het de rijders en rijdsters ook dit keer weer niet gemakkelijk gemaakt, vooral de puzzle kort voor de finish aangeduid met „richting Bodegraven 11 naar finish" deed van de 56 deelnemers er niet min der dan 44 struikelen. De route ging vanaf de startplaats bij Hotel Lamoree naar Woubrugge van daar over Hoogmade naar Leiden, van daar terug over de provinciale weg naar Nieuwe Wetering, Abbenes, Keukenhof, Noordwij kerhout, waar in het Langeveld nog al een stukje „terrein" gereden moest worden. De terugweg voerde dé deelnemers over Sassenheim en Leimui- den weer naar Alphen, waar bovenge noemde puzzle tal van deelnemers nog een extra aantal strafpunten bezorgde. De uitslag was als volgt: Auto's 1. J. Lemkes, 12 strafp.; 2. E. Idelenburg 17; 3. D. den Ouden 17. Motoren: 1. K. v. Haven, Delft 11; 2. Fr. van Deuren 21; 3. Th. Uljee, Noord- wijkerhout, 61 strafp. De prijzen van de vorige rit werden door de voorzitter, de heer J. J. de Grauw, met een enkel woord uitgereikt, waarna deze de deelnemers opwekte vooral deel te nemen aan de amüse- mentsrit, welke ook dit jaar weer op Tweede Kerstdag gehouden zal worden. WIELRENNEN. „Swift-combinatie". De uitslag van de 40 km. peletonrit is: 1. A. v. Houwe- lingen 1.03.42, 2. J. Riethoven Jr., 3. B. Rijkelijkhuizen, 1, B-klas, 4. G. Schrij vers, le C-klas. 5. C. v. Amsterdam, 2e B-klas, 6. A. Veltmaat, 3e B-klas, 7. S. Kooy, 2e C-klas, 8. L. Sikking. Donderdag indoortraining in de zaal Langebrug. Aanvang 7 uur. 15) De twee mensen zouden evenwel niet met zulke geruststellende, ver trouwde gedachten zijn gaan slapen, als zij Marlene's plannen hadden ge kend. Mariene stond achter haar kamer deur en drukte haar handen tegen haar wild kloppend hart. Eén ge dachte beheerste haar slechts, toen zij van Sven's komst had gehoord, één wens leefde er, brandend heet, ir. haar ziel. Zij wilde hem nog een maal zien, zij kon en mocht immers niet meer naar hem vragen, anders xou zij zich verraden. Maar zy had uit de woorden van haar tante ver nomen, dat hij avonds naar Cux- haven zou gaan. Misschien dacht ze, bareik ik hem nog. Tante Britta had raronderateld, dat we niet voor tien Uur thuis aoud^ri zijn. We waren er •eht«r al om negen uur.. Als ik me bMft, ©en taxi neem en naar het hoofdstation rijd, het moet geluk ken. Mariene ging op de dichtsbijzijnde stoel zitten en overlegde op de gang hoorde zij voetstappen de beide anderen gingen dus ook al naar hun kamers. Dat kwam goed uit. Zij wachtte een poosje, luisterde met in gehouden adem, toen trok zij vlug haar jurk uit en glipte in haar pya- ma die voor de nacht klaar lag. Nu opende zij zachtjes de deur en ging naar de kamer van haar tante. Zij klopte en deed tegelijk de deur open. Tante Britta stond voor haar kast, waar zij wat kleren uithaalde. „Ach, tante", zei Mariene zacht. „Ik hoorde stappen in uw kamer en ik wist niet, dat u al boven was, daarom kwam ik even kijken!" „Ja, we waren ook al moe. Ga maar weer gauw naar bed, kind, wel terusten!" Langzaam ging Mariene de kamer uit, buiten stond zij een ogenblik stil voor de kamer van haar vader, maar binnen was alles stil en rustig, hij zou dus wel in bed liggen. Haar eigen kamerdeur liet Mariene op een kier staan. Zij trok haar pyama weer uit, en trok een donkere jurk aan met een donkere mantel er over heen, zette een mutsje op, trok zacht jes haar schoenen uit en hield ze in de hand. Voorzichtig opende ze de der wat verder, gelukkig dat deze een paar dagen geleden pas geolied was en dus geruisloos functionneer- de en sloot haar heel zachtjes weer. Sluiten moest ze de deur, want als er toevalig iemand door de gang zou zijn gelopen, en haar deur op een kier had zien staan, zou dat ver denking opgewekt hebben. Men zou naar haar zijn komen kijken. Zo echter, met gesloten deur, zou men denken dat zij sliep. In het donker haastte zij zich de trap af. Het leek haar een eeuwig heid, en in werkelijkheid waren het slechts enkele seconden. Met klop pend hart stond zij beneden voor de keuken. De hemel zij dank, de deur stond iets open. Vlug stapte zij het vertrek door, opende de deur, die in de tuin uitkwam, en sloot ze aan de buitenkant weer af. Alles gebeurde in vliegende haast, bijna geruisloos. Een ogenblik stond zij bewegingloos in de donkere tuin, luisterde scherp met opgeheven blik, niets bewoog zich. Haastig liep zij het tuinhek uit en stond op straat. Hier begon zij te rennen om zo vlug mogelijk bij een taxi-standplaats te komen. Haar voeten schenen vleugels te hebben. De angst, te laat te komen, de blijd schap over een weerzien en de lief- de, die alle andere gevoelens in het I niet deed verzinken, dreven haar voorwaarts. Bij de hoek van een straat botste zij bijna tegen een agent op. Daar de man haar verbaasd bleef nakijken, moest zij haar tempo wat matigen. Maar nauwelijks was zij bij een volgende hoek aan zijn blik ken onttrokken, of zij zette er op nieuw de looppas in. Toen zij eindelijk bij een taxi aan kwam, kon zij nauwelijks de woor den: „Naar het hoofdstation, zo vlug mogelijk", uitbrengen. In korte tijd, die Mariene evenwel als een eeuwigheid voorkwam, be reikte zij het stationsgebouw. Het anders zo zuinige meisje, stopte de man een paar mark toe, zonder te wachten, tot hij iets terug zou ge ven. Een perronkaartje, vlug! Toen zij door de controle snelde, vroeg zij naar de boottrein naar Cuxhaven. „Over twee minuten, juffrouw, waarom komt u zo op het nipper tje?" Mariene hoorde al niets meer, zij was reeds in de menigte verdwenen, joeg verder langs de trein, keek vol verwachting ieder raampje in „Sven, lieveling, liefste!" beefde haar lippen. „Instappen!" klonk de stem van de conducteur. Mariene kromp ineen. Zij was al bij de voorste wagen aan gekomen, niets, niets van Sven! De deuren werden gesloten, dicht opeen gedrongen stonden de vertrek- kenden aan der raampjes der wagens. Met brandende ogen keek Mariene naar al die vreemde gezichten, haar blikken dwaalden langs de trein, nietsTerwijl verschillende men sen nog praatten, en gebaren maak ten, zette de trein zich langzaam in beweging. Zakdoeken gingen omhoog, afscheidswoorden werden elkaar toe geroepen. Mariene stond alleen met een oneindige leegte in haar hart. Toen de locomotief onder blazen en stampen onder de overkapping door gleed, staarde Mariene wanhopig naar de laatste voorbijglijdende wa gens. Er kwam wat vochtigs in haar ogen, door een mist van tranen kon zijn alleen nog maar een langzaam verdwijnende trein herkennen. Dat zich in een der eerste wagens een man in zijn hoekje terug getrok ken had en met een even bedroefd hart de wereld in ging, wist zij niet. Weer nam zij een taxi, om vlugger thuis te zijn. Het gelukte haar, in haar kamer te komen, zonder dat iemand iets van haar weggaan be merkt had. Met een droevig lachje om de bleke lippen lag zij daarna in bed, zuchtte diep en peinsde. Waar om had het noodlot toch voor de tweede keer verhinderd, evenals des tijds in het bos, op de heide dat Sven haar in zijn armen nam, dat zij in een kus elkander hun liefde be kenden Het was vroeg in de middag van de volgende dag. Mariene voer in een kleine witte stoomboot over het spiegelgladde, blauwgrijze water naar de aanlegplaats Jungfernstieg. Van daar liep ze de korte afstand naar het Allsterpaviljoen. Axel Hansen haar gevraagd, hier koffie met hem te willen drinken. Gedachtig aan de smekende woorden van haar vader, had Mariene de uitnodiging aangeno men. Marlene's gedachten waren echter ook nu bij Sven, van wien zij vol on geduld bericht wachtte. Zij hoopte, zoals slechts een jong, verliefd meisje kan hopen, dat de hemel het nog zo schikken zou, dat zij en Sven nog bij elkaar zouden komen, voor altijd ver enigd zouden worden. Zij was tot het besluit gekomen, Axel Hansen zo spoedig mogelijk van haar liefde te vertellen; of zou zij toch liever eerst Sven's beslissend woord af wachten? Onder deze overwegingen had zij de ingang bereikt. Beleefd wachtte de portier, tot zij zover was, om de draaideur in beweging te zetten. V/arme lucht sloeg haar tegemoet. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8