De herziening der ambtenarenlonen PA Akkerbouwers van L.T.B. hielden rustige jaarvergadering Noordwijkse voor kampeerkwestie het Hof RIJNSTREEK Dreischor her-begroef met een waardige droefheid de vele slachtoffers van de overstromingsramp MAANDAG 2 NOVEMBER 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Verbeteringen voor grote gezinnen en kleine gemeenten In de Centrale Commissie voor Overleg in Ambtenarenzaken is over eenstemming bereikt over de wijze van herziening der lonen en salaris sen van het overheidspersoneel in verband met huurverhoging en con sumptiebeperking en over een be langrijke verbetering van de gemeen teclassificatie. Vooral de „weeklo- ners" ambtenaren-vaklieden in de laagst geclassificeerde gemeenten kunnen een belangrijke inkomsten verhoging tegemoet zien. Voor de vierde gemeenteklasse bedraagt de verhoging 5 a 6 gulden per week. De „maandloners" uit de laagste gemeen teklasse kunnen rekenen op salaris verhogingen, die liggen tussen de 25 gulden voor een adjunct-commies en 85 gulden voor een refenren- daris per maand. De maatregelen, die genomen zul len worden, houden vooral voor de grote gezinnen belangrijke verbete ringen in. De overeenstemming die bereikt is over de verbetering van de gemeenteclassificatie mag gezien worden als een belangrijke stap op de weg naar de algehele afschaffing daarvan. Het ligt in de bedoeling dat deze verbetering met ingang van 1 Januari 1954 van kracht wordt. Binnenkort kan een Koninklijk Be sluit verwacht worden, waarbij aan het Rijkspersoneel boven 23 jaar per 1 Januari 1954 een salarisverhoging van 5 percent wordt toegekend vervolgt „De Volkskrant". Aan de vaklieden, geplaatst in de loongroe- p en 4 en hoger, wordt bovendien een loonsverhoging van 2 cent per uur toegekend. Ook de kinderbijslag wordt met 5 percent verhoogd. Voor het vierde en vijfde kind wordt bo- zou portier even sluiten De salto die een kleine auto gister middag op de Haarlemmerweg ter hoogte van de tweede molen buiten Amsterdam heeft gemaakt is voor zijn vijf inzittenden geen salto mor- tale geworden. Drie kinderen liepen een aantal schrammen op, hun vader (de bestuurder) en nog een manne lijke passagier kwamen met schrik vrij. Het openslaan van een autodeur was de aanleiding tot alle consterna tie. De bestuurder, een 39-jarige Cu- ragaose regeringsambtenaar die zijn verlof in Nederland doorbrengt, trachtte de deur al rijdende te slui ten en moet, toen de wagen tenge volge van zijn verminderde aandacht van de weg af dreigde te rijden, een ruk aan het stuur in tegengestelde richting hebben gegeven. De wagen werd door de buiteling zwaar be schadigd. De familie liet zich ver binden in het Wilhelminagasthuis, dronk een glaasje water voor de schrik en ging in een andere auto naar huis toe. Aetherklanken DINSDAG. TELEVISIE-PROGRAMMA. NCRV. 20.15—21.45 Yougoslavisch danstheater. Journaal. Weerbericht. Dagsluiting. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit.kal. 8.00 Nws. weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 „Lichtba ken", caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.40 Franse chansons. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolra dio. 11.50 „Als de ziele luistert" caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nws. en Katholiek nws. 13.20 Lunchconc. 14.00 „Negen heit de klok", gevar. prog. 14.50 Pro menade ork. en sol. 15.30 „Ben je zestig?". 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties v. d. jeugd. 17.45 Rege- ringsuitz.: Drs. R. Kool: „Economi sche samenwerking Suriname-Ne- derland". 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Prof. Dr. G. L. Smit Sibinga. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.15 „Uit het boek der boeken". 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Radio Philharm. ork. en solist. In de pauze: „Ken een haan een ei liggen". 22.00 „Ouders en Kinderen", caus. 22.15 Orgelconc. 22.45 Avond gebed en lit.kal. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gra- mofoonpl. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Geestelijke liederen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U: Mej. Dra. W. J. Bladergroen: „Moeilijk lerende kinderen". 11.30 Pianorecital. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgelspel. 13.00 Nieuws 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 14.00 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.45 Rep. of gram. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Mil. caus. 18.40 Gram. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Mil. ork. 19.30 Gitaarmuz. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. prog. 21.15 Lichte muz. 21.35 Meded. 21.40 Gevar. muz. 21.50 Tiro- ler muz. 22.20 Gram. 22.30 Buitenl. overz. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.15 New. York Calling. 23.2024.00 Gram. vendien 5 cent per dag extra toege kend en voor het zesde en elk vol gend kind 15 cent per dag extra. Er zal verder een wetsontwerp worden ingediend, waarbij ook aan gepen- sionneerden een verhoging van 5 per cent wordt toegekend. De kindertoe lageregeling voor de gepensionneer- den zal op dezelfde wijze worden ver hoogd als de kindertoeslag voor de nog in dienst zijnde personeels leden. Al deze maatregelen zullen ook van toepassing zijn op het personeel, dat op arbeidsovereenkomst in dienst is, waarvan de bezoldiging is geregeld overeenkomstig het Bezoldigingsbe sluit. De maatregelen zullen verder met kracht worden aanbevolen voor het personeel, dat in dienst is van provincies en gemeenten. Voor de „technische maandloners", die op hetzelfde niveau liggen als de vak lieden, zal nog nader overleg worden gepleegd over een verhoging, die aan gepast zal moeten worden aan die van de vaklieden. Nader overleg zal ook plaats vinder» over een nieuwe aanpassende regeling voor het jeug dig personeel. Een geheel nieuwe sa larisregeling zal worden ontworpen voor het verplegend personeel in dienst van de Overheid. De bedoeling daarvan is, de ontstane achterstand in te lopen en de nieuwe verhogin gen tot gelding te brengen. Classificatie. De wijziging van de gemeenteclas sificatie komt voor de weekloners hierop neer, dat het minimum uur- loonverschil tussen de eerste en vier de gemeenteklasse zal worden terug gebracht tot 10 cent per uur. Voor sommige toongroepen betekent dit een loonsverhoging van 4 cent per uur; voor andere zelfs 6 tot 7 cent. Voor de maandloners zal de salaris aftrek voor de tweede gemeenteklas se, die nu 4 percent van het salaris bedraagt, worden teruggebracht op 3 percent. De aftrek is echter gebon den aan een maximum en ze zal niet meer bedragen dan 126 gulden per jaar (10 gulden 50 per maand). Voor de derde gemeenteklasse zal de af trek, die nu 8 percent bedraagt, wor den teruggebracht tot percent. Ook hier bestaat er een maximum-aftrek en wel van 252 gulden per jaar (21 gulden per maand). Op de vergadering van de vak groep-akkerbouwers der L.TJL, die Zaterdag in Haarlem werd gehouden onder leiding van de heer H. Giesen, werd het woord gevoerd door een der afgevaardigden uit het rampgebied. Met eenvoudige woorden en zon der veel omhaal memoreerde deze akkerbouwer uit Goeree-Overflakkee de ramp en haar gevolgen. De verga dering luisterde in alle stilte toe, toen hij grote hulde bracht aan de L.T.B. die met zoveel steun aller bewonde ring had afgedwongen en die bewe zen had, dat een organisatie geen koude formaliteit is. De ramp was overigens ook reeds ter sprake gekomen in het jaarver slag van de secretaris, mr. G. J. Ver meulen. Daarin stelde hij vast, dat ook talrijke leden van de L.T.B., vooral onder de akkerbouwers, het slachtoffer van de ramp waren ge worden. Verschillende van hen heb ben de ramp niet mogen overleven. De gebruikelijke agenda-punten konden verder vlot worden afge werkt en bij de bestuursverkiezing werden de heren J. C. de Wit en J. Th. Saase herkozen; de laatste tevens als hoofdbestuurslid. Uit de afdelingen waren diverse voorstellen binnengekomen betref fende akkerbouwproblemen. De richtprijs voor de tarwe in 1954 vorm de daarbij uiteraard een belangrijk onderwerp. Het bestuur constateerde echter met voldoening, dat de geor ganiseerde landbouw bij het overleg met de minister heeft weten te be reiken, dat de prijs voor 1954 is vast gesteld op 26.per 100 kg. als ge middelde bij levering franco aan het pakhuis van een handelaar. Het geldt dan tarwe van gezonde doorsneekwa liteit bij een vochtgehalte van 17 pet. Bij de vaststelling van de prijs is reeds rekening gehouden met de kostenstijging, voortvloeiende uit de loonsverhogingen. Het bestuur bleek verder met de afdeling Houtrakpolder van mening, dat voor 1954 weer een redelijke prijs gesteld moet worden voor de suiker bieten. Bij de komende besprekingen daarover met de minister zal in deze geest worden aangedrongen, alsmede op een tijdige publicatie. De loonronde. Ondanks dat de komende 5 pet. loonsverhoging reeds in de tarwe- prijs voor 1954 is verdiskonteerd, brachten de afdelingen Haarlemmer meer en Houtrakpolder de loonronde in het algemeen ter sprake. De voorz. verklaarde, dat er op toegezien zal worden dat bij de prijsvaststelling der producten niet alleen rekening wordt gehouden met de komende 5 pet., maar eveneens met iedere loons verhoging daarboven, die door het college van ryksbemiddelaars wordt goedgekeurd. Ten aanzien van het prijsbeleid bij de voedergranen nleek het bestuur het standpunt in te nemen, dat de wereldmarktprijs zolang mogelijk moet worden gevolgu, doch dat zulks niet ten koste mag gaan van het re delijk inkomen van de boer. Uit de vergadering werd er op aangedron gen, dat de verbouwer niet alleen de kale kostprijs zou krijjen, maar daar- ook een ondej nemersloon. De voorzitter gaf ten antwoord, dat er geen sprake is van een kale kostprijs, maar van een kostprijs plus 10 pet. Voor de ondernemer. Vervreemding landbouwgronden Na de pauze was het woord aan prof. dr. Th. L. M. Thurlings hoog leraar aan de landbouwhogeschool te Wageningen, die een uiteenzetting gaf van de wet „Vervreemding land bouwgronden". Het ontwerp van deze wet, die op een drietal onderwerpen betrekking heeft, met name net aanleggen van landbouwkundige toetsingsnormen, aanleggen van maximum-koop prijsnormen en het voorkeursrecht van de pachter, is lange tijd in parle mentaire behandeling geweest. Ge lukkig hebben vele amandementen er toe bijgedragen, dat het accent in de wet verschoven werd. Oorspron- zaken een eigen verantwoordelijkheid draagt. Ten aanzien van de aan te leggen landbouwkundige toetsingsnormen bij verkoop van grondstelde prof. Thur lings vast, dat de grondkamer nu bij onderhandse verkoop goedkeuring moet geven (achteraf dus), en toe stemming (dus vooraf) bij openbare verkoop. Dat heeft in zoverre betrek king op de koper, dat men zo on doelmatige verkaveling wil voorko men. Maar ook de verkoper kan er bij betrokken zijn, omdat de toestem ming (goedkeuring) geweigerd kan worden omdat de verkoper anders zijn bedrijf onrendabel maakt. Toet singsnormen worden echter niet aan gelegd (en men is dus dan vrij bij de verkoop), wanneer het onderhandse verkoop betreft aan verwanten in rechte lijn of wanneer het een kwes- tié van boedelscheiding is. Ook is de Afscheid E. Quaedvlieg Geen Amerikaan, maar nachtegaal 1 In een lezing van vrienden en medewerkers van hoog tot laag nam de heer E. J. A. A. Quaedvlieg af scheid uit zijn functies als directeur van de veeartsenij kundige dienst en hoofdinspecteur van de volksge zondheid. In de rolzaal van de grafelijke zalen aan het Haagse Binnenhof wer den vele hartelijke woorden gespro ken. De sprekers stelden de verdien sten van de heer Quaedvlieg uitvoe rig in het licht. Men sprak met warme waardering over hetgeen hij presteerde in het landbouwbelang en in het algemeen belang. Prees de vooruitgang, die mede door zijn toe doen, op het vlak van internationale samenwerking tot stand kwam, als ook die op wettelijk en organisato risch terrein. Daarbij werd de mens Quaedvlieg als medewerker en vriend niet ver geten. Een der sprekers noemde deze levensblije Limburger de verper soonlijkte nachtegaal uit het brons groen eikenhout", die daarbij een diep gevoel voor verantwoordelijk heid in zich draagt en over een grote werkkracht en deskundigheid be schikt. De heer Quaedvlieg zeide in zijn dankwoord, dat, volgens een Ameri kaans gezegde, het leven van een top figuur slechts twee gelukkige dagen bevat, namelijk die van zijn benoe ming en die van zijn afscheid; „dat k bij mij althans niet waar", zo zeide hij. „Ik heb in mijn ambtstijd vele gelukkige dagen gekend, medé dank zij de medewerking, die ik altijd van hoog tot laag mocht ondervinden." verkoper vrij, wanneer de grond niet voor landbouw bestemd is, maar b.v. voor huizen, fabrieken, en wanneer de overheid de verkrijger is. Spreker woog het pro en contra te gen elkaar af en merkte op, dat in deze hoge eisen van bekwaamheid worden gesteld aan de leden van de grondkamer, daar anders een dwaze situatie kan ontstaan. Prof. Thurlings kon niets mededelen over wat er met de pachtprijzen te gebeuren staat. Over het voorkeursrecht van de pach ter stelde hij tenslotte, daj; de ver koper-verpachter het als een plicht moet zien te bekijken, of de pachter bij de verkoop van de grond geen voorkeur heeft. Daardoor kan veel leed bij pachtersgezinnen worden voorkomen. Was het veilig bij moeder Koomen? Voor het Haags Gerechtshof dien de Zaterdag de geruchtmakende Noordwijkse kampeerkwestie. Mevr. KoomenHulsbos was in beroep gekomen tegen de haar opgelegde beperkingen en thans was het woord aan de raadslieden om deze zaak te bepleiten. Voor appellante pleitte mr. Th. J. Schaper, die het Hof vertelde, hoe zijn cliënte reeds vele jaren exploi- tante is van een kampeerterrein te Noordwijk. Het ligt er gunstig, dit gewezen boerderijtje. De gemeente Noordwijk probeert echter zoveel mogelijk beperkingen op te leggen aan dit sociaal toerisme. Volkomen onnodig wordt het aantal personen beperkt. Spr. schetste hoe aan mevr. Koo men in 1950 vergunning was ver strekt voor 200 personen. In 1951 werd zonder motieven vergunning gegeven voor 50 gezinnen, maar hier werd de hand niet aan gehouden. In 1952 was de redactie van de ver gunning vrijwel die van 1950, maar toen werden plotseling politieraz- zia's gehouden, waarbij alle wette lijke bepalingen terzijde werden ge steld. Zo werd voor vele mensen de vacantie bedorven en dat terwijl er twijfel bestond over de rechtsgeldig heid, aldus de raadsman. De twistpunten zitten in de redac tie van de vergunning, die is uitge schreven voor „200 personen, gezin nen en groepen onder goede leiding". Dit is een trits naast elkaar, meende mr. Schaper. De vraag is of het hier bij verboden is aan individuele per- :onen om er te kamperen. Spr. con cludeerde dat B. en W. niet gerech tigd zijn discriminatie toe te passen. Bovendien is het aan de raad om verordeningen te maken en niet aan B. en W. Het kamperen hoort by de jeugd en kamperende gezinnen zijn slechts sporadisch te vinden. Voor gezinnen alleen zou er geen brood in zitten. Spr. citeerde een courantenartikel, waaruit bleek dat B. en W. geen misstanden zouden hebben gecon stateerd. Men zou alleen van oordeel zijn dat er onvoldoende leiding was om misstanden te voorkomen. ,,Uit praeventieve zorg ontnemen ze je maar je boterham", constateerde mr. Schaper. Een zelfde armelijke moti vering was er toen de vergunning werd ingetrokken. Bij de behande ling van een beroepschrift in de raad schreven B. en W. in hun prae- advies dat de zaak voor het hof was en dat men wel gelijk zou krijgen. Pleiter vertrouwde er op dat mevr Koomen, die z.i. niet ten onrechte de erenaam „Moeder Koomen" had gekregen, in haar rechten zou wor den hersteld. Voor de gemeente trad op mr. M. P. Bloemsma, die meende dat dui delijk uit de vergunning bleek, dat gezinnen en groepen een bepaling is van de individuele personen, want anders zou het getal geen zin heb ben. Spr. vertelde hoe men af is gegaan op het advies van de kampeerraad, een landelijke instelling, die te Amersfoort zetelt. In 1948 werd reeds meegedeeld dat het terrein van me vrouw Koomen geen veilig huis meer was. Ook voordien deugde de in richting al niet. In 1949 drong de kampeerraad er op aan dat er een streng alcoholverbod zou komen en een goede leiding. Het was er erg primitief. In 1951 was de leiding nog steeds zwevende^ Uitbreiding van het aantal gasten werd niet verant woord geacht. Men kon bijv. de men sen zien als ze zich wasten, de toi letten moesten verbeterd worden. Toch werd nog steeds vergunning verleend. In 1952 was er nog niets verbeterd. Voortdurend was het een zorgwekkende toestand, aldus mr. Bloemsma, dit bleek uit ieder politie rapport Pleiter concludeerde dat men het beroep moest afwijzen. Het arrest in deze zaak werd be-, paald op 9 December a.s. ALPHEN AAN OEN RIJN Viswedstrijd „Ons Genoegen". Door de hengelaarsvereniging „Ons Genoegen" is in het Aarkanaal nabij de Rijnbrug een viswedstrijd gehou den. Het weer was voor deze wed strijd niet best, waardoor de vangst bedroevend slecht was. De uitslag werd als volgt: 1ste S. v. d. Hoek met 3 stuks; 2de J. de Jonge met 2 stuks; 3de H. Bloos met 2 stuks; 4de J. Zon dag met 2 stuks; 5de G. Horst met 1 vis en 6de L. Houweling met 1 vis. Spoorwegwachter Gouwebrug met pensioen. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is aan de spoorwegwachter W. van Rooijen, die deze functie vervulde op de spoorbrug over de Gouwe, Zater dag eervol ontslag verleend. Bij dit afscheid in het Stationsge bouw te Alphen was een flink aantal belangstellenden aanwezig. De schei dende functionaris werd toegesproken door de stationschef, de heer Woor- des, die in sympathieke woorden de goede eigenschappen van de heer v. Rooijen nog eens extra onderstreepte. Tal van geschenken werden hierbij aangeboden. AARLANDERVEEN Aan de Leidse Universiteit slaag de cum lauóe voor het doctoraal examen klassieke letteren onze oud- plaatsgenoot, de heer G. F. Sloot haak. BODEGRAVEN Het uitbreidingsplan. Ged. Sta ten van Z. Holland behandelden het uitbreidingsplan van Bodegraven. Na voorlezing van het rapport kreeg mr. La Gro het woord om enkele be zwaarschriften toe te lichten. Door een nieuw voorstel van B en W. werd het bezwaarschrift van de Evange lisch-I.utherse Kerk ingetrokken. Vervolgens wees mr. La Gro op de z.i. vele bezwaren die het bestaande plan oplevert. Daar is het afsnijden van de landerijen van de boerderij de fam. Stolwijk van de bedrijfsge bouwen. Overweging verdient het op de plaats van de boerderij die uitweg naar de grote straatweg te maken, waardoor een breedte van 37 m. be schikbaar komt. Voorts wordt hei tuindersbedrijf v. d. Kruik deerlijk gehavend, doordat 4 kassen moeten worden afgebroken, alsmede de ge hele stookinrichting, terwijl ook hier huis en land gescheiden worden. De doorbraak tegenover de brug is veel kostbaarder, en bij het achter wege laten hiervan kan het land te genover het Chemisch bedrijf André- lon als industie-terrein worden aan gewezen, zoals toegezegd was. Hierna voerden burgemeester Cro- les het woord en weth. Karssen, als mede de heer Kiers namens het mi nisterie van wederopbouw. Nadat door Ged. St.-ldeen enkele vragen waren gesteld werd de zit ting gesloten Te Rotterdam slaagde voor het diploma „Aannemer" de heer A. van Vliet Het examen werd afgenomen namens de Raad van Bestuur voor het Bouwbedrijf. Geboren. Theodorus W., z. van H. J. v. d. MolenStolten; Helena, d. van W. van Zoestv. d. Meer; Alida, d. van A. van Staverende Vries; Anna M., d. van J. Voordauw —Uithol; Jantje P., d. van J. v. d. BergBrinkman; Irene, d. van Kle'n HaneveldKiers. Ondertrouwd: N. Doelman 25 jaar en W. Blok 24 jaar. Getrouwd: W. A. Spruijt 40 jaar en J. A. Leliveld 38 jaar. Overleden: Teunis Arends, 73 jr., wednr. van C. van Straalen; Marg. van Muiswinkel, echtg. van P. Hoog straten. Cornells G. Versluys 65 jaar echtgen. van M. v. d. Heuvel. LANGERAAR R.K. E.H.B.O. „St. Christoffel". Onder voorzitterschap van de heer C. Otto hield de E.H.B.O. haar jaar vergadering. Na het openingswoord bracht de secretaresse een vlot en keurig verzorgd jaarverslag uit. Hier in passeerden alle gebeurtenissen uit het afgelopen jaar de revue. De pen ningmeester had een batig saldo van 358.85. De voorz. deelde mede, dat de diploma-uitreiking met de daar aan verbonden feestvergadering ts zal vinden op 7 Nov. a.s. in café Hoogendyk. Een voorstel van het bestuur om de onkosten van deze avond door de leden zelf te laten dra gen, vond bij de leden instemming. Verder deelde de voorz. nog mede, dat op 20 November a.s. in café Hoo- gendijk een wedstrijd gehouden zal worden tussen de afdelingen: Hoog- made, Nieuwveen, Roelofarendsveen en Langeraar Elke afdeling zal met twee ploegen uitkomen. De aanvang van deze wedstrijd is vastgesteld op uur 's avonds en zal voor iedereen vrij toegankelijk zijn. De oefenavenden worden gehouden Vrijdagavond om de veertien da gen. Mej. L. v. d. Kroon heeft be- ,Geen doffe berusting, maar werk en gebed" Vrijdagmiddag heerste te Drei- sohor de rouw van een volk, dat het lijden heeft leren dulden en dat zijn onderwerping gevonden heeft, doch dat ondanks dit nog de grote smart voelt van een wonde, die nau welijks gedicht nooit volledig helen zal. Dreischor herbegroef veertien van de twee en dertig slachtoffers, die bij de ramp van Februari het leven verloren en alhoewel er geen felle kelijk was men namelijk uitgegaan uitingen waren van wanhopige van een centralistisch standpunt, smart ,toch accentueerde de stille maar thans is de basis gevonden in berusting het leed, dat schuil gaat de individuele mens, die per slot vanl achter een rij witte kruisjes, waar van er vele dezelfde naam dragen. Dreischor zag weer in enkele flit sen de huiveringwekkende tonelen, die nooit beschreven kunnen worden, omdat zij iedere beschrijving tarten maar daarnaast zag het weer de hel denmoed, die velen in die eerste da gen aan de dag gelegd hebben om hun medemens van een gruwelijke dood te redden. Dit was dan ook het hoopgevende thema, waarop de sprekers hun troostwoorden gebaseerd hadden; de grootte der ramp werd in deze ban ge, lange nacht overtroffen door de volheid der menselijke liefde en deze zal de weg naar een opbouw weer moeten banen. Zo sprak de dominee van Drei schor, die voor or herbegraving een korte kerkdienst geleid had, zo sprak de burgemeester en zo sprak de Commissaris der Koningin: ,,Er is t>or de nabestaanden geen heil ge- egen in een doffe berusting, maar men moet weer aan het werk, te za- men biddend om kracht". De burgemeester deelde nog mede, dat er een monument opgericht zal worden, om de gedachte aan de slachtoffers en de rampzalige nacht levendig te houden Zo mogelijk zal dit monument 1 Februari a.s. pre cies één jaar na de ramp onthuld worden. dankt als secretaresse wegens te drukke werkzaamheden. Als haar opvolgster werd met grote meerder heid van stemmen gekozen mej. Aga tha Hoogervorst. Het bestuur werd met nog tv/ee leden uitgebreid en is nu els volgt samengesteld: C. Otto, voorz., Agatha Hoogervorst, secr., Stien Pieterse, penningm., Th. v. d. Hoorn, Jac. v. d. Hoorn en W. Pie terse, commissarissen. Na deze ver kiezing verkreeg de docent dr. J. H. Post Uiterweer het woord. Door hem werd nog eens uitvoerig het critisch verslag van de laatste wedstrijd te Hoogmade behandeld. Omdat er niet voldoende animo bestaat voor het opleiden van nieuwe E.H.B.O.'ers heeft spr. besloten deze winter geen nieuwe cursus te geven. De geest, adv. kap. A. Saers, sprak vervolgens nog een toepasselijk woordje. Niet alleen menselijke hulp, ook geeste lijke hulp moet verleend worden aan getroffenen. De voorz. bracht dank aan de G. Adv. en aan dr. Post Uiter- veer voor hetgeen voor de vereniging door hen gedaan wordt en liet dit dankwoord vergezeld gaan van een geschenk. LEIMUIDEN LTB. In de vergadering van de LTB werd besloten ook dit jaar weer een Oogstdankdag te houden, en wel op Woensdag 11 November. Het is de bedoeling, dat deze dag alle Ka tholieke boeren en tuinders dank zullen brengen aan God voor de oogst van het afgelopen seizoen. Des morgens om 8.05 uur wordt een gezongen H. Mis opgedragen tot in tentie voor het geestelijk welzijn der leden. Een aantal bruidjes zal symbolisch de geofferde producten naar het altaar brengen. Niet alleen de L.T.B.-ers, maar ook de huisgeno ten worden bij deze plechtigheid verwacht. Na de H. Mis zullen leden en echtgenoten zich naar het cafe van de heer Keijzer begeven voor 'n gezamenlijk ontbijt. Hier zal door pastoor Hofstede een causerie gehou den worden. Een Boekenschip. Ook Leimui- den zal bezocht worden door de va rende tentoonstelling „Het Boeken schip". Talrijke romans, religieuse werken, boeken over landbouw, vee teelt en industrie, kinderopvoeding, soort enz. zullen zijn uitgestald in een Oud-Hollandse tjalk, waarin een keurig zaaltje is gemaakt. 'Het schip zal komen te liggen bij de noodslachtplaats en wel op 9 en '10 Nov.. Woensdag 11 Nov. zal het schip liggen in de haven te Rijnzaterwou- de. Parochiële bibliotheek. De pa rochiële leesbibliotheek is weer ge reed gemaakt en voortaan kunnen de lezers weer elke Zondagmorgen om 11 uur in het parochiehuis te recht om een keuze te maken. NIEUWKOOP Hengelsport De hengelsportver. „Vitoge" organiseerde Zaterdag de eerste wedstrijd in het snoeken om de wisselprijs 1953'54. Er werd aar dig wat snoek gevangen. De stand is als volgt: 1. J. Verlooy, 109Yz cm. (medaille); 2. A. Slot boom, 49 cm. 3. F. Steenbeek, 45j/£ cm. 4. P. Veenboer, 43 cm. K.A.B. De K.A.B. hield in het paro chiehuis een van haar ontwikkelihgs- avonden. Na de opening, door de voorz., de heer A. van Houten, volg den enige mededelingen waarna het woord werd verleend aan de heer van der Meer, districtsbestuurder van de K.A.B. die sprak over: „Interna tionale verhoudingen". Spreker gaf een uiteenzetting van al. wat er op internationaal terrein te doen is, waarbij hij een en ander vertelde over een: „Verenigd Europa" en over de „Kolen- en Staalgemeen schap". Na zijn lezing beantwoordde de heer van der Meer enige vragen. „Electrificatie Achttienkavels. Wie thans eens een kijkje gaat nemen in de Achttienkavels, zal het bemerken, dat dit deel van de gemeente van gedaante is veranderd. Tientallen palen zijn er geplaatst, die straks de bovengrondse leiding zul len moeten dragen, terwijl aan som mige palen wellicht een lamp zal komen voor de verlichting op die weg. Op de boerenbedrijven zijn in stallateurs druk bezig de binnenlei ding in orde te maken, zodat over enige weken in de Achttienkavels de mensen ook het gemak zullen bele ven van „schakelaars en stopcontac ten". NIEUWE-WETERING Pater. Dom. Leo v. Leeuwen weer thuis Voor het echtpaar P. van Leeuwen aan het Viaduct te Nieuwe Wetering moet het wel een zeer bij zondere verrassing zijn geweest, toen zij vernamen, dat hun zoon, pater Dom. Leo van Leeuwen O.S.B., op de thuisreis naar Nederland was. Im mers, 7 1/2 jaar geleden by zijn ver trek naar de missie in Trinidad, moet dit ouderpaar, waarvan vader Van Leeuwen in Maart a.s. 90 wordt, on getwijfeld gedacht hebben, dat dit af scheid een afscheid voor het leven Pater Dom. Leo v. Leeuwen, O.S.B., werd op 27 Juli 1939 priester :ewijd en was door de oorlog ge- wongen in zijn vaderland te ver blijven. Na de oorlog vertrok hij naar Trinidad. Hier werd hij professor in de theologie en rector van het groot en klein seminarie. Met de vracht boot Columbi keert hij thans huis waarts. Vandaag zet hij voet aan wal te La Havre in Frankrijk en morgen hoopt hij in zijn ouderlijke woning te arriveren. Na een korte vacantie bij zijn bejaarde ouders gaat hij naar Zeist, om de hem opgelegde taak te vervullen, n.l. een nieuw huis bouwen van de Benedictijnen. Voor lopig zal hij moeten gaan bedelen, om geld bijeen te krijgen. De bijna 90-jarige vader ziet zijn zoon tege moet om hem zo spoedig mogelijk te begroeten.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2