MSteAdtewmftam r^n f Lastig goedje, die krijgsgevangenen Ben Goerion trekt zich terug Gevaar in N. Italië weer voorbij Het blijft gisten in Oost Duitsland Adenauer wint in Hamburg Minister Drees onthult gedenkplaten te Overveen Vader liet het 9-jarig zoontje zijn zware motor besturen Straatgevechten in Indiase stad Ernstig tekort aan personeel nopen de mijnen tot een huis-aan-huis actie 30.000 er uit M MAANDAG 2 NOVEMBER 1953 I "1 VLa 45ste JAARGANG No. 13032 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN krijgsgevangenen Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel, 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs t 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert: 15 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 Onderzoek naar moordpartijen De „uiteenzettingen" aan de Chi nese en Noord-Koreaanse krijgsge vangenen, die Zondag opnieuw op gang hadden moeten komen, zijn niet doorgegaan. De 500 krijgsgevangenen die „voorgelicht" zouden worden, weigerden üun barakken te verlaten. Zij hebben hiervoor geen reden op gegeven, maar het is duidelijk, dat zij niet wensen naar de communisti sche voorlichters te luisteren, omdat hun besluit toch al vaststaat Zaterdag heeft een groep Noord-Koreaanse krijgsgevangenen voor het eerst sinds twee weken zich laten overhalen voor de voorlichters te verschijnen. Zij kwamen vredig en in goede orde naar de tent waar hun vroegere lei ders op hen zaten te wachten. Maar daar aangekomene barstten zij los in een koor van anti-communistische liederen en scheldwoorden. Zij gin gen nog heftiger te keer dan de Chinese krijgsgevangenen plegen te doen. Indiase bewakers moesten en kelen van hen aan handen en voeten vasthouden, twee uur lang, totdat de „voorlichting" voorbij was. De communisten schrijven de wei gerachtige houding van de krijgsge vangenen toe aan dwangmethoden in de kampen Zij laten de gevange nen, die wel gerepatrieerd zijn, ver klaren, dat er moorden en martelin gen hebben plaats gehad om de ge vangenen vrees aan te jagen voor het geval zij willen terugkeren. De Indiase bewakingstroepen zijn ge dwongen een onderzoek in te stellen naar deze beschuldigingen. Zij heb ben evenwel niets gevonden. Wel stuitten ook zij op verzet van de zijde der krijgsgevangenen. Bij confrontatie wees één van deze ex-gevangenen een Chinees aan, die volgens hen zjch schuldig had ge maakt aan misdaden tegen medege vangenen, die wel gerepatrieerd wil den worden. De man kon niet wor den ondervraagd, aangezien zijn ka meraden hem wegvoerden en ver borgen. Ongeveer 500 gevangenen, die stenen wierpen en anti-commu nistische leuzen riepen, maakten een verder onderzoek onmogelijk. Vandaag is het tot een schietpartij gekomen, toen een bataljon Indiase troepen binnendrong in het kamp, waar Chinese krijgsgevangenen ver blijven, die niet teruggezonden willen worden. Toen de Indiase bewakings troepen de Chinese krijgsgevangenen wilden doen aantreden voor een ver hoor, rende een anti-commun.. Chi nese krijgsgevangene op de wachten in. Hij werd met een geweerschot gedood. Daarna boaen de andere anti-com munistische Chinese krijgsgevange nen geen verzet meer, waarop het onderzoek begon. VERKLARING VAN RIDGWAY. De stafchef van het Amerikaanse leger, generaal Ridgway, die na een bezoek aan Korea op weg is naar de Ver. Staten, heeft te Anchorage (Alaska) verklaard in Korea geen aanwijzingen te hebben gevonden, welke hervatting der vijandelijkhe den kunnen doen vrezen. Hij geloof de, dat de communisten van plan zijn zich aan de bestandsvoorwaarden te houden. De Amerikaanse troepen zijn waakzaam, zo zei hij, en het moreel is uitstekend. David Ben Goerion, de premier van Israël en de leider van de socia listische Mapaipartij, heeft bevestigd, dat hij zich uit het politieke leven zal terugtrekken. De politieke commentator van radio Jeruzalem verklaarde, dat dit besluit van de premier in Israël mo gelijk een ernstige crisis zal veroor zaken, daar het aan het grote prestige en de gematigheid van Goerion -was te danken, dat de huidige regerings coalitie nog niet uiteen is gevallen. OVERGAVE IN ATJEH Verscheidene honderden opstande lingen hebben zich aan de Oostkust van Atjeh bij Bireuen overgegeven aan Indonesische troepen. De meesten hunner waren gewapend met land bouwgereedschappen. Volgens een communiqué van het Indonesische leger hebben troepeneenheden bij Idi 38 opstandelingen gedood. Het water zakt De Oostduitse regering heeft toege geven, dat er botsingen zijn geweest tussen haar troepen en wat zij noemt groepen spionnen, terroris ten en saboteurs, die in dienst staan van de geheime diensten van Ameri ka en van West-Duitsland. Daarbij hebben aldus de Oostduitse be kendmaking de politietroepen een geheime zender, grote hoeveelheden wapens en plannen voor samenzwe ring tegen de staat buitgemaakt. De eigen- en coalitiepartijen van dr. Adenauer hebben de verkiezingen voor het nieuwe parlement van Ham burg gewonnen. Zij kregen 62 van de 120 zetels. De sociaal-democraten, die in Hamburg zeven jaar lang de meer derheid hebben gehad, kregen de overige 58 zetels. Door deze uitslag zal kanselier Adenauer thans ook over tweederde meerderheid in de Bondsraad beschikken. Dit is belangrijk met het oog op de bekrachtiging van het E.V.G.-ver- drag. Indien dit namelijk in strijd met de Westduitse grondwet wordt geacht, is een tweederde meerderheid voor ratificatie nodig. Deze meerder heid bezaten de regeringspartijen reeds in de Bondsdag (Tweede Ka mer), doch nog niet in de Bondsraad. Door de uitslag van de verkiezin gen in Hamburg is hun aantal zetels in de Bondsraad met drie vermeer derd. Het bedraagt thans 26, op een totaal van 38, waarmede dus een tweederde meerderheid is verzekerd. Het water in de Po en in de over stroomde gebieden in de Povlakte zakt met vrij grote snelheid. Het nor male peil van de rivier is alweer bij na berèikt. Zaterdagavond stond bijna overal langs de Po en langs de Adige het water tot aan de top van de dijken. Het water bleef slechts luttele centi meters lager dan twee jaar geleden, toen in dat zelfde gebied rampzalige overstromingen plaats hadden. Toen kwamen daar ruim driehonderd men sen door verdrinking om het leven. Daarna heeft men overal de dijken versterkt. Daaraan is het te danken, dat zij het nu gehouden hebben. Zodoende kan het overstroomde gebied thans tot 120 hectares beperkt worden en geraakten slechts dertig gezinnen dakloos. Er kwamen deze maal geen mensen om het leven. Wel zijn vele honderden gezinnen in de loop van de vorige week geëvacu eerd en vluchtten vele anderen op eigen initiatief. De stad Adria in de Povlakte. die op veilige afstand van de rivier ligt, biedt dan ook de troosteloos gezicht. Duizenden vluchtelingen en geëvacu- eerden zijn daar naar toe gekomen en velen kamperen daar in de open lucht. Ook ziet men er grote groepen EVACUATIE-COMMISSIE VOLDEED NIET. De organisatie van de Centrale Evacuatie-commissie zal worden ge wijzigd. Bij de watersnood is geble ken, dat de commissie niet voldeed. Minister Beel zal daarom een wijzi ging van de wet Verplaatsing Bevol king bij de Tweede Kamer indienen. Hij deelt dit mede in zijn Memorie van Antwoord op de nieuwe begro ting van Binnenlandse Zaken. Er zal een centraal adviesorgaan worden ingesteld, dat meer in het bijzonder voorstellen kan doen om trent de coördinatie van de departe menten, die bij deze materie betrok ken zijn. Hiertoe zal de Rijks commissie Verplaatsing Bevolking, samengesteld op brede basis, worden ingeschakeld. De commissaris zul len rechtstreeks onder de minister van. Binnenlandse Zaken komen te resorteren. Hun verhouding tot de commissarissen der koningin zal zorgvuldig geregeld worden. Op het departement van Binnenlandse Za ken is reeds een „Bureau verplaat sing bevolking" ingesteld, dat is in dijk werkers en vrijwilligers, die aan de versterking van de dijken heb ben gewerkt, en daar om de paar da gen komen uitrusten van hun ver moeiend werk. EINDHOVEN GAAT HOOGRIJDEN. Eindhoven gaat zich voorbereiden om de ingebruikneming van 't hoog- spoor feestelijk te vieren. De festi viteiten zullen worden gehouden op Zaterdag 28 November, direct voor afgaande aan de omschakeling van „laag" naar „hoog", welke in de nacht op 29 November haar beslag zal krijgen. De misère van de Woenselse over weg zal dan voor negentig procent zijn opgeheven. Het volgend jaar zul len ook de resterende tien percent verdwijnen en daarmee het hele ver keersprobleem van de overweg. Intussen hebben ook de Spoorwe gen een programma ontworpen. Om 10.35 uur Zaterdagavond 28 Novem ber zal een zeer oud treintje het sta tion Eindhoven over het laagspoor verlaten en naar Boxtel rijden. Dit treintje zal een gezelschap van circa tweehonderd personen vervoeren, onder wie zich ir. Den Hollander, de president-directeur der Nederlandse Spoorwegen, en het gemeentebestuur van Eindhoven bevinden. Een muziekcorps gaat mee om treurmuziek te spelen, symboliseren de dat de oude tijd op zijn eigen pri mitieve wijze afscheid heeft geno men. In Boxtel zal het gezelschap in een electrisch treinstel overstappen, en daarmee naar Eindhoven terug keren. Het muziekcorps zal dan met feestelijke klanken de nieuwe tijd voor Eindhoven inluiden. Fietsende tussen Waalwijk en Kaatsheuvel werd de 50-jarige ge meente-secretaris van Waalwijk Za terdagavond door een auto aangere den en zo zwaar gewond, dat hij vrij spoedig overleed De gemeente-se cretaris was 50 jaar oud en vader van een groot gezin. 'm... De minister-president, dr. W. Drees, heeft Zaterdagmid dag vier herdenkingsplaten onthuld, aangebracht op een der hoge muren van het nationale monument op de erebegraafplaats aan de Zeeweg te Overveen. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard waren vertegenwoordigd door de chef van het militaire huis, vice-admi- raal N. A. Rost van Tonningen; deze legde als eerste aan de voet van de vlaggemast een krans van witte anjers namens de Koningin en de Prins. Coordien werd het woord gevoerd door de heer J. Smallenbroek, voorzitter der stichting „de erebegraafplaats te Bloemendaal', en door de minister-president, dr. XV. Drees. De toespraken werden omlijst door zang van Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel. Onder klokgelui be gaven de ongeveer 500 aanwezigen zich na de toespraken naar de dodenakker, waar de viag halfstok hing. Pad vinders gingen voorop met de kransen, die na de onthulling van de gedenkplaten werden gelegd. Jongetje gedood': vader en zusje werden zwaar gewond Gisteren is te Garrelsweer (Gr.) een tragisch ongeluk gebeurd dat te wijten is aan verregaande roekeloosheid van een der slachtoffers. Zen vader ging met zijn zoontje van negen en zijn dochtertje van acht jar.en op zijn motor een eindje rijden. Het jongetje zat op de benzinetank en het meisje had plaats genomen op de duozit. Op een gegeven moment mocht het negen-jarige knaapje het stuur vasthouden en liet zijn vader hem de zware motor, waar drie personen op reden, zelfstandig besturen; zelf hield hij de handen achter op de rug. Waarschijnlijk is het jongetje op een gegeven moment de macht over het stuur kwijt geraakt, want het voertuig vloog tegen een cementen paaltje, dat langs de weg staat. De gevolgen waren verschrikkelijk. Het iongetje kwam onder de motor terecht en werd up slag gedood; zijn vader en zusje moesten levensgevaarlijk gewond in het academisc zieken huis te Groningen opgenomen worden. DEN BOSCH ONDERGRONDS. Brabants hoofdstad zal binnen en kele jaren een grote verkeerstunnel rijker zijn, die onder het spoor der staatsspoorwegen door de oude met de nieuwe stad in plan-west verbindt. In de loop van November zal nog met de werkzaamheden een aanvang worden gemaakt. Het project, waarmee zeker twee en een half jaar gemoeid zal zijn, zal in twee phasen worden uitgevoerd, n.l. eerst de tunnel onder het spoor wegemplacement en daatna de beide opritten. Door de ontsporing van een wagon is het goederentreinverkeer op het traject AmersfoortZwolle gisteren geruime tijd gestremd ge weest. Politie slaags met studenten In Lucknow, de hoofdstad van de staat Uttar Pradesh in India, hebben hevige straatgevechten plaats gehad gedeeld bij de"afdeling Openbare Or-1 tussen studenten en gewapende poli- de Orde en Veiligheid. tie. Tweehonderd personen zouden BLIJFT NEDERLANDSE KACHEL BRANDEN Binnen de maand 5000 nieuwe mijnwerkers, of nog deze winter de kolenpositie in gevaar In Zuid Limburg dreigt een tekort aan arbeidskrachten, dat weldra zijn stempel kan gaan drukken op geheel Nederland. De mijn-directies hebben berekend, dat de kolenpositie van Nederland de komende wintermaanden onher roepelijk moet gaan stagneren, in dien er niet binnen de veertien dagen 2.000 en binnen de maand 5.000 Ne derlanders overgehaald kunnen wor den om mijnwerker te worden. De directies zijn echter niet bij de pakken neer gaan zitten; toen bleek, dat advertenties, folders en wat dies meer zij geen voldoende sterk pro pagandamiddelen waren, hebben zij een nieuw plan bedacht, dat reeds deze week ten uitvoer wordt ge bracht. Duizenden mannen uit de mijnen zullen een week lang op „huisbe zoek" gaan in Limburg, Brabant en een gedeelte van Gelderland, ten ein de daar de werkloze arbeiders te be wegen naar Limburg en naar de mij nen te komen. De oorzaak van het vrij plotselin ge tekort aan mijnwerkers moet ge zocht worden in het feit, dat andere industrieën voor de mensen een gro tere aantrekkingskracht bezitten. Zo zijn de laatste jaren vele hon derden mijnwerkers naar de bouw bedrijven overgegaan, vooral omdat in deze sector nog al eens vaak „zwarte lonen" worden uitgekeerd. Daarbij ligt België naast de deur en alhoewel de toestand in de Belgische mijnen niet te vergelijken is met de Nederlandse, vooral de sociale voorzieningen en de veiligheid zijn er naar Nederlandse begrippen slecht te noemen de Belgen betalen ho gere lonen en dat schijnt vooral voor de jongere generatie een doorslagge vende factor te zijn. zijn gewond en een nog niet bekend aantal gedood. De gevechten ont stonden toen de politie ingreep om de studenten te verhinderen in hun voornemen om regeringsgebouwen in brand te steken, telefoondraden door te snijden en straatlantaarns te vernielen. Van officiële zijde werd verno men, dat de politie in de afgelopen 24 uur acht keer het vuur heeft ge opend. Zaterdagavond is er een uur lang zwaar gevochten om de Gomati- brug, die het centrum van de stad met de universiteit verbindt. Honderd personen zijn in de ziekenhuizen op genomen, onder wie drie meisjesstu denten,die zwaar gewond werden. De vechtpartijen zijn Zaterdag uit gebroken toen de politie met geweld twee studenten, die in hongerstaking waren gegaan, naar het ziekenhuis vervoerde, en andere studenten ar resteerde, die zich tegen de politie hadden verzet. Het is nu de derde keer sinds Januari van dit jaar dat de studen ten in opstand zijn gekomen. Het be- Jongerenorganisatie K.V.P. Gelderland wil het anders Tijdens een Zaterdagmiddag in Nijmegen gehouden vergadering van de afdeling Gelderland van de jon geren-organisatie in de K.V.P. is ge reageerd op de uitlating van de bur gemeester van Arnhem, de heer Ch. G. Matser, dat een aparte jongeren organisatie in de K.V.P. overbodig zou zijn. De heer W. Gielen uit Nijmegen onderwierp de tegenwoordige jeugd organisatie in de K.V.P. aan een cri- tisch onderzoek en kwam tot de con clusie, dat de J.-O. niet aan de ver wachtingen heeft beantwoord. Er gaat te weinig actie van uit, er is te weinig élan in de beweging en de politieke vorming van de leden laat nog veel te wensen over, aldus spre ker. Bij de tegenwoordige organisa tie gaan vooral ook landelijk, te veel kracht en tijd aan de inwendige or ganisatorische structuur verloren. Spreker ziet meer heil in de vorming van werkgroepen van jongeren in de verschillende afdelingen van de K.V.P. Deze werkgroepen kunnen dan districtgewijze met elkaar ver binding zoeken en zich zonodig aan sluiten bij de werkgroepen van de ouderen. De J.-O. in de K.V.P. in haar tegenwoordige vorm zou dan opgeheven kunnen worden. Uit de gedachtenwisseling bleek dat er geen volledige instemmigheid is. Vooral de plattelandsafgevaardigden bleken voorstanders van een eigen J.-O. in de K.V.P. om onafhankelijker te zijn van de ouderen groepen. Tenslotte werd een motie aan vaard, waarin vertrouwen werd uit gesproken in het beleid van het hoofdbestuur van de K.V.P. tevens werd de wens uitgesproken, uit eigen leden een commissie te benoemen, die op korte termijn zo mogelijk nog vóór Januari a.s. advies zal uitbrengen over de meest doeltref fende reoganisatie van de J.-O. Het rapport van deze commissie waarin Arnhem, Nijmegen, Tiel, Veluwe, AUTO-BENZINE GOEDKOPER. Naar wij vernemen zal met ingang van 2 Nov. a.s. de prijs van autoben zine met 0.2 cent per liter worden verlaagd. Deze verlaging houdt verband met een wijziging in de zeevrachttarie ven. „VEENDAM" VERKOCHT. Het 15.652 brt metende s.s. „Veen- dam" van de Holland-Amerika lijn is verkocht aan de „Bethelehem steel Cy" en zal, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, op 15 Novem ber a.s. te Baltimore opgeleverd wor den. Benoemingen Bisdom Haarlem Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: directeur van het Diocesaan Missie-Bureau te Den Haag, de weleerw; heer P. J. van Stralen, - die kapelaan was te 's-Gravenhage (H. Hart). Tot kape laan aldaar is benoemd, de weleerw. heer J. Soholten; te Amsterdam (H. Joan, de Doper), de weleerw. heer J. M. Wfjsbroek; te Amsterdam (H. Bonifacius), de weleerw. heer H. J. Kaandorp; te Halfweg, de weleerw. heer J. Th. van der Zalm; te De Weere, de weleerd. heer H. Samson, die assistent was te 's-Gravenhage (H. Liduina). HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Wisselende bewolking met en kele buien, voornamelijk in de kustprovincies. Matige tot krach tige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in tempera tuur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch tend 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bew. —1 C. OSLO geheel bew. 9 STOCKHOLM zwaar bew. 5 KOPENHAGEN geheel bew. gon toen met de eis der studenten, - die meer zeggenschap eisen voor hun Betuwe Achterhoek, Maas en Waal organisatie. De beweging verspreidde zich naar andere steden. In Augustus en September werden de betrokken hogescholen voor een paar dagen ge sloten. De studenten in Allahabad zijn gis teren uit solidariteit met hun kame raden te Lucknow in staking gegaan. Premier Nehroe heeft gedreigd de universiteit van Lucknow te slui ten, indien de studenten zich niet rustiger gedragen. en Bommelerwaard zijn vertegen woordigd zal tijdens een algemene vergadering worden behandeld. In de 521e Staatsloterij,tweede klasse, is een prijs van 30.000 ge vallen op lot no. 4688. LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH WENEN ROME licht bew. 7 onbewolkt 8 zwaar bew. 8 onbewolkt 7 onbewolkt 9 regen 11 onbewolkt 5 zwaar bew. 6 regen 8 nevel 1 regen 5 geheel bew. 4 zwaar bew. 13 Korreltje Men behoeft niet te hopen, om te ondernemen, niet te slagen, om te volharden.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1