S)e CoidóeSott/fcct/nt Wie kon zijn salaris opslaan en deed 't niet... Het dreigende water in de Po'vlakte Frans plan voor Triëst Uit het rode paradijs Tussen doen en zeggen Georganiseerde verzets acties in Oost-Duitsland Amerika begint wat voor India te voelen Premier weigert salaris verhoging Zonder veiligheid geen Italianen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ,^-na 30 OCTOBER 1953 45ste JAARGANG No. 13030 Papengracht 32. Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826. Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijr f 0.47 p. w- f 2— p. mnd-, f 6p. Icwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1 1.50 De Kraaienmars 1WOORDIG heeft veel weg van een show-orkest; u kent ze wel uit de bioscoop, waar men zo nu en dan zo'n orkest ziet optreden en door merg en been dringende klanken hoort uitstoten. Soms speelt het hele orkest, maar meestal treden om beurten solisten naar voren om schijnbaar op eigen houtje een num mertje weg te geven. Toch doen zij het niet zomaar op eigen initiatief, want het orkest begeleidt hen op de acHtergrond en de dirigent blijft de maat slaan. Zo hoort men nu eens van Ma lenkof, dan weer van Kroesjef of van een ander uitlatingen, die opper vlakkig bezien weinig verband met elkaar houden, maar bij nader in zien allemaal passen in het orkest van de Russische politiek. 0 Het laatste solo-nummertje dat wij vanaf het Sovjet podium hebben horen blazen, was van Mikojan. Hij constateerde, als of het een gloeiend heet nieuwtje was, dat er in de Sovjet-Unie een groot gebrek was aan aardappelen, groenten, suiker, boter en allerlei industrieproducten en dat de goe deren, welke geproduceerd werden, bovendien nog van slechte kwaliteit waren. Hij deed voorts de verbazing, wekkende ontdekking, dat de be nauwende bureaucratie de handel verstikte en dat de Russen eens meer moesten kijken naar de kapi talistische methoden van de Ameri kanen. Wij kunnen ons voorstellen, dat velen van zijn Russische toehoor' ders hun oren hebben zitten uitpeu teren en in him dikke verzameling brochuurtjes, pamfletten en trac- taatjes hebben zitten snuffelen, hoe een dergelijke leer te rijmen was met de leer van de grootste leraar aller tijden, vadertje Stalin. Zij zullen tevergeefs gezocht heb ben, want het rijmt inderdaad niet. Mikojans uitlatingen passen even wel in het kader van het nieuwe orkest, dat onder directie van Ma lenkof een geheel nieuwe compositie blaast. Wanneer men zo'n show-or kest hoort blazen op vals schette rende en hevig jankende instrumen ten, vraagt men zich wel eens af, of deze musici niet in de gaten heb ben, dat zij bezig zijn de muziek te vermoorden. En ook bij dit politieke show-orkest in Moskou vraagt men zich af, of deze communisten niet snappen, dat zij bezig zijn het com munisme te vermoorden. Want daar komt. het toch op neer. WAT MIKOJAN DEBITEERT is niets meer jf minder dan het échec van het communisme. Wij in het Westen hebben nooit begrepen, dat de Russen zelf niet inzagen, dat het mis gelopen was, maar als zij het nu uit eigen beweging toege ven betekent dat het begin van het einde van het communistische expe riment. Hebben wij de economische waan denkbeelden van het communisme niet steeds veroordeeld, omdat zij op de duur geen succes konden hebben en de welvaart zouden verminde ren? Het blijkt thans zonneklaar, dat wij gelijk gehad hebben. Ook de meer ideologische instel ling van het communisme, waar door het individu volkomen onder geschikt wordt gemaakt aan de ge meenschap, hebben wij steeds ge laakt. omdat dit principieel onjuist is. Ook dit heeft men blijkbaar in gezien, want de nieuwe houding is al heel wat soepeler jegens de rechten van het individu; het in dividu treedt weer op de voorgrond, terwijl de vroeger almachtige goden van partij en staat op de achter grond worden gezet. In dit alles ligt de erkenning van het falen van het communisme opge sloten. In de bijna 40 jaren, dat het gelegenheid heeft gehad wortel te schieten onder een volk, dat wel bij uitstek geschikt was voor zo'n ex periment, heeft het geen kans ge zien de beloften, welke het deed Bevolking houdt de wacht De bevolking van het dorp Porto Tolle in de Po-vlakte, is vannacht niet uit de kleren geweest. Met be klemming in het nart wachtte men op de dingen, die komen konden. Mocht het concert der alarmklok ken klinken, dan zou iedereen vluch ten in de boten, die overal gereed liggen. Want dit sein zou het teken zijn, dat de dijken van de rivier de Po, ge zwollen door de gestage herfstregen, wederom bezweken waren. In de duisternis ziet men 's nachts langs de oever nonderden kleine lichten twinkelen. Van de verte uit gezien lijken het grote glimwormen. Het zijn de lantaarns van de dijk- wachters. Hun schijnsel weerkaatst speels en duizendvoudig in de rivier. Niet alleen 'de rivier is in deze da gen vol van dreigend onheil ook van zee uit komt gevaar. Reeds heb ben de golven van de Adriatische Zee omstreeks 1200 hectaren vrucht baar akkerland verzwolgen. Langs de wegen tornen vracht auto's door de regéh. Zij brengen aarde en puin om te storten op de zwakke punten der dijken Misschien zal het helpen. Als het niet helpt, zul len de alarmklokken weerklinken dan hebben de boeren nog maar en kele minuten de tijd om zich en hun gezin in veiligheid te brengen. De Italiaanse regering ontvangt vele blijken van medeleven van bui tenlandse regeringen. Ook koningin Juliana en het Nederlandse gouver nement hebben sympathie met de slachtoffers betuigd. Zondvloed in Italië Er bestaat kans, dat Italië en Zuid- slavië zich zullen verenigen op een Frans bemiddelingsplan voor het probleem-Triëst. Volgens dat plan zou de zone A van het vrije gebied van Triëst, waarin de havenstad Triëst ligt, inderdaad aan Italië ko men, zoals Engeland en Amerika op 8 October hebben beslist, maar als compensatie voor Zuidslavië zou de haven onder gemeenschappelijk be stuur van Italië, Zuidslavië en Oos tenrijk komen. Naar men te Parijs zegt, heeft de Italiaanse premier Pella deze oplos sing, die van Triëst tenminste een „levende haven" zou maken, niet bij voorbaat verworpen. De kardinaalshoed Paus Pius XII heeft Donderdag in Castel Gandolfo de kardinaalshoed overhandigd aan de kardinalen Ci- cognani, Roncalli, Ciriaci, Quiroga y Palacios en de Arriba y Castro. Op 12 Januari had de Heilige Vader hen reeds gecreëerd, maar zij waren toen verhinderd het grote consistorie bij te wonen. De twee Spaanse en drie Italiaanse kardinalen legder in de kapel van het pauselijk buitenverblijf eerst de voorgeschreven eed af in handen van de deken van het Heilig College, kardinaal Tisserant. Daarna bega ven zij zich voor de eigenlijke plech tigheid naar de consistoriezaal en brachten de Paus hulde. Onder de gebruikelijke gebeden overhandigde de Heilige Vader hun vervolgens de rode baretta. Twee kardinalen moeten nu nog de hoed ontvangen, namelijk de inmiddels gearresteerde Stefan kardinaal Wyszynski van Po len en Aloisius kardinaal Steinac van Zuid-Slavië, die weigert zijn land te verlaten, zolang het communistische regiem zijn persoon en de Kerk niet in rechten hersteld heeft. Een lezer van het Hongaarse com munistische dagblad „Esti Budapest" heeft in 'n ingezonden stuk voorge steld een tentoonstelling van een aan tal verbruiksgoederen en voedselpro ducten in te richten. De inzendingen zouden volgens hem o.a. kunnen bestaan uit: knak worstjes met grote luchtbellen; siga- Defensie^Studiecentrum te Den Haag geopend In de Rolzaal van de Grafelijke Zalen in Den Haag wordt heden een bijeenkomst gehouden van net Defensie- studiecentrum. Doel van deze bijeenkomst is in leidende kringen het werk van het studiecentrum bekend te maken. De bijeenkomst werd geopend door.. Prins Bernhard, voorzitter van het curatorium van het defensie centrum. Tijdens de openingsrede van de Prins. Rechts naast Z.K. H. Vice-Admiraal A. de Booy en Lt.-Gen. P. L. G. Doorman; links naast Z K. H. Lt.-Gen. B. F. P. F. Hasselman, Lt.-Gen. A. Baretta en Mr. C. L. W. Fock, staatssecretaris van het ministerie van Binnenlandse Zaken. te lossen. Integendeel, het systeem ^tten, waarvan het papier niet deugt; is met geweld doorgezet en doorge dreven en heeft heel wat kapot ge maakt, dat thans weer voorzichtig moet worden gerepareerd. Het systeem heeft naamloze ellen de gebracht over het volk, dat het heette te dienen, en heeft in het bui tenland een sfeer van angst opgeroe pen, welke de ontwikkeling van de welvaart stevig geremd heeft. Waarlijk, de heren daar in het Kremlin behoeven er zich niet op te beroemende, dat zij weldoeners der mensheid geweest zijn Het feit, dat zij thans eindelijk inzien op de ver keerde weg geweest te zijn, stemt tot voldoening, al hadden wij liever ge zien, dat ruiterlijk de logische con sequentie getrokken was: nl. dat zij de (DOlitieke) kraaienmars geblazen hadden DIOR LAAT FAROEK VERVOLGEN. De Franse modekoning Christian Dior heeft bij een Parijse rechtbank tegen ex-koning Faroek een proces wegens wanbetaling aanhangig ge maakt. Faroek had nog vóór zijn troonsaf stand bij Dior elf japonnen en man tels ter waarde van bijna 60.000 gul den besteld. De kleding werd door de modekoning op de Egyptische ambas sade te Parijs afgeleverd, doch Dior heeft het geld nimmer ontvangen. scheerapparaten die niet in elkaar geschroefd kunnen worden, niet kleurechte handtassen en kleding; tandwielen voor fietsen, die verschil lende tanden missen; schemerlamp jes, die iemand gegarandeerd electro, cuteren; messen die gegarandeerd niet snijden; schoenen waarvan de spijkers door het binnenwerk heen steken; en schoolschriften, die meer op vloeipapier lijken. „Ik zou deze rommel graag met een streek wegvegen", aldus de le zer, „maar ook dat kan ik nog niet eens, omdat de bezems zo bar slecht zijn". Russen gebruikten gratie De Russische autoriteiten in Oos tenrijk hebben voor een grote verras sing gezorgd, door een Hongaarse vluchteling, die bij het illegaal over schrijden van de Oostenrijks-Hon gaarse grens door een landmijn werd gewond, toe te staan naar een zie kenhuis in de Britse zóne te worden vervoerd. Deze vrijlating is, naar men meent zonder precedent. De vluchteling, de 24-jarige Laszlo Marothy, was reeds enige maanden geleden uit Hongarije ontsnapt en had daarna in Linz een betrekking bij de Amerikanen gekregen. Een dezer dagen ging hij echter naar zijn vaderland terug om zijn vrouw op te halen. Toen beiden de laatste meters op Hongaars gebied aflegden, trapte Marothy op een landmijn, die hem een voet afrukte. Zijn vrouw rende naar Oostenrijks grondgebied om hulp en haar echtgenoot wist nog juist voldoende kracht op te bren gen om (rollende over de grond) eveneens Oostenrijks gebied te be reiken. Grenswachten brachten hem naar een ziekenhuis in de Sovjet- zone. Hier bleek operatief ingrijpen noodzakelijk. Terwijl de chirurg met de vluchteling bezig was, stónden Sovjet-soldaten buiten de deur van de zaal op wacht om hem direct na de operatie in te rekenen De chirurg was echter van mening, dat Marothy naar het meest nabij- zijnde grote ziekennuis in Graz in de Britse zóne van Oostenrijk zou moe ten worden gebracht, wilde men zijn leven redden. Na veel praten gaf de Russische districtscommandant te Güssing ein delijk toestemming hem naar deze stad te vervoeren en volgens de laat ste berichten is hy thans buiten ge vaar. Ook zijn vrouw is inmiddels in Graz aangekomen. Ruim twee millioen Oostenrijkse arbeiders hebben vandaag het werk vijf minuten neergelegd, omdat het Zondag tien jaar geleden zal zijn, dat de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier Oostenrijk een vredesverdrag toezegden. De ministers legden toen in hun beroemdè verklaring van Moskou t vast, dat zij ,een vrij en onafhanke lijk" Oostenrijk wilden. Acht jaar onderhandelen na 'de oorlog heeft echter nog steeds geen einde gemaakt aan de bezetting, hetgeen de Weste lijke mogendheden wijten aan het opzettelijke getalm van Rusland. Men verwacht, dat kanselier Ju lius Raab in het Oostendijkse parle ment een belangrijke politieke rede zal uitspreken: waarin hij er bij de vier mogendheden op zal aandringen hun beloften na te komen en het land te verlaten. Vooral langs de Poolse grens „Verscheidene duizendtallen anti communistische partisanen plegen in georganiseerd verband verzetsacties in Oost-Duitsland. Wij hebben daar bewijzen van". Dit wordt uit officiële bron in Engeland vernomen. De partisanen, onder wie men ook Russische deserteurs aantreft, rich ten hun aanvallen bij voorkeur tegen spoorwegen en andere verbindings lijnen. Zij zijn niet actief in de gro tere steden, waar sterke Russische troepen zijn. De verzetsstrijders treden vooral Pogingen om Panmoendjon weer los te krijgen De Amerikaanse regering over weegt de mogelijkheid om India als waarnemer aan de politieke confe rentie over Korea te laten deelne men, al is daarover nog geen beslis sing genomen. India heeft het toe zicht over de krijgsgevangenen, die niet naar hun communistische va derland willen terugkeren en in de gedemilitairiseerde zone zijn samen gebracht. Over het lot van die krijgs gevangenen moet de politiek» confe rentie beslissen en India zou dus op die conferentie over de krijgsgevan genen verslag kunnen uitbrengen. De Amerikaanse regering ontkent echter, dat zij met de toelating van India tot de politieke conferentie een compromis wil vinden tussen de communistische eis, dat enige neu- HERM. TROSSEL VOOR VESTEN. SHAWLS EN HANDSCHOENEN H06EW0ERD 109 K0REVAARSTR. 5 (Advertentie) De Belgische premier (J. van Houtte) heeft geweigerd zijn sala risverhoging van 34.000 tot 54.000 te aanvaarden, omdat dit indruist te gen de politiek der C.VJ». die de staatsuitgaven juist wenst te beper ken. De premier zal in de C.V.P.-frac- tie van de Senaat voorstellen het voornemen van de Senaatscommissie te verwerpen. „In ieder geval", zo zei hij, „zal ik in de Senaat zelf tegen het voorstel stemmen". Belgische maatregelen geëist De Italiaanse regering zal mijn- kers niet langer toestaan in de Bel gische mijnen te gaan werken tenzij waarborgen gegeven worden voor hun veiligheid. De onderminister voor Arbeid, Del Bo, heeft dit te Rome in de Senaat meegedeeld. Hij zei verder dat Do- minedo, ondersecretaris aan het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, op het ogenblik in Brussel over deze zaak overleg pleegt met de Belgische autoriteiten. trale Aziatische landen aan de con ferentie zullen deelnemen, en het standpunt van de Verenigde Naties, die de conferentie willen beperken tot de landen, die aan de Koreaanse oorlog hebben deelgenomen plus eventueel Rusland. e Panmoendjon waar Eisenho wers afgevaardigde Arthur Dean met communistische tegenpartij on derhandelt over de wijze, waarop die politieke conferentie bijeen moet ko men, „is de volgende zet nu aan de communisten", zo heeft de Ameri kaanse onderhandelaar gezegd. Voorstel van Dean. Dean heeft de tegenpartij een een voudig voorstel gedaan: „Men is het er over eens, dat men te Panmoend jon zal gaan spreken over tijd, plaats en werkwijze van de politieke con ferentie. De communisten hebben maar te zeggen, welk van deze on derwerpen zij het eerst besproken willen zien en dan zullen wij ons daarnaar richten. Daarna zijn wij bereid om zo volledig mogelijk de vraag te bespreken, welke landen aan de politieke conferentie zullen gaan deelnemen." Zo hoopt Dean na enige vergeef se vergaderingen de weg voor vruchtbare discussies vrij te maken. Tot dusver heeft men volkomen langs elkaar heen gepraat. .De com munisten wensten, dat hun eis om neutrale Aziatische mogendheden bij de conferentie te betrekken het eerst besproken zou worden, de Amerikanen (die van geen neutrale deelnemers willen willen weten) wilden, dat men zich eerst zou wij den aan de vragen, waar en wanneer de politieke conferentie bijeen zou moeten komen. op nabij de Poolse grens. Velen be horen tot degenen, die zich moesten verschuilen na de Juni-opstanden in het door de Russen bezette deel van Duitsland. Een niet onaanzienlijk deel van hun bewapening stamt uit voorraden, wel ke verborgen werden na de Duitse capitulatie in 1945. De Russen' hebben volgens de zelfde Britse zegsman ongeveer 3000 speciale manschappen ingezel tegen de partisanen, die bovendien worden bestookt door gewapende le den van de roode Volkspolitie". De Britse woordvoerder zei, dat men het in Engelse regeringskringen mogelijk acht, dat dc vroegere Duit se legercommandant, veldmaarschalk von Paulus, die deze maand uit Rus. sische krijgsgevangenschap werd vrij gelaten, een leidend aandeel heeft in de bestrijding der partisanen. Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken te Berlijn menen, dat men al thans de berichten over 't deelnemen van Russische deserteurs aan deze verzetsstrijd met een korreltje zout moet nemen. Zij wijzen op de geallieerde inlich tingen, volgens welke er nog geen 20 Russische soldaten per jaar naar het Westen zouden deserteren. HOE wordt het weer? Del Bo zei verder, dat zijn ministe rie het verzoek overweegt van som mige Italiaanse afgevaardigden om het Internationaal Arbeidsbureau en het hoge gezagsorgaan van de EGKS in deze zaak te raadplegen. De stoffelijke resten van de 14 Italiaanse mijnwerkers die Zater dag jd. het slachtoffer zijn gewor den van de mijnramp te Seraing, zullen op kosten van de mijndirectie naar Italië overgebracht worden, wanneer de familie van de veronge lukten daar prijs op stelt. De direc tie heeft voorts bekendgemaakt dat de mijn waar net ongeluk gebeurde, voor goed gesloten is. De mijnwer kers, die tot nu toe in deze mijn ge werkt hebben, worden naar andere mijnen overgeplaatst. (Geldig van Vrijdagavond Zaterdagavond. Opgemaakt te 101 uur). TIJDELIJK REGEN In de nacht en ochtend tijde-1 lijk regen, maar later droogt weer met verspreide opklarin gen. Matige tot vrij krachtige? wind ruimend van Zuid naar? Zuid-West of West. Minder? koude nacht, overdag ongeveer f dezelfde temperaturen als van-; daag. 31 Oct.: zon op 7.33 en onder 17.13; maan op 0.44 en onder 14.53 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- ZORGELOZE SOLDATEN Amerikaanse soldaten hebben na onlangs in Beieren gehouden oefe ningen een hoogst ..geheim" wapen- onderdeel achteloos op het manoeu vre-veld laten liggen. Het werd door Duitsers gevonden en naar de poli tie gebracht. Het was een op radar werkend ontstekingsappaxaat voor luchtafweergranaten. Er wordt overigens veelvuldig ge klaagd in Beieren over het gevaar, dat door achtergelaten munitie en dergelijke voor de bevolking wordt opgeleverd. Zo had men na onlangs in Beieren gehouden oefeningen nieb minder dan 1500 mijnen gevon den. gen 7 uur lui-den: weer temp. HELSINKI onbew. 3 C. OSLO geheel bew. 8 STOCKHOLM geheel bew. 7 KOPENHAGEN geheel bew. 11 BORDEAUX licht bew. 6 LONDEN zwaar bew. 7 AMSTERDAM licht bew. 6 BRUSSEL nevel 4 PARIJS zwaar bew. 4 NICE licht bew. 10 WARSCHAU nevel 1 BERLIJN geheel bew. 11 FRANKFORT regen 8 MUNCHEN regen 5 ZURICH geheel bew. 6 WENEN geheel bew. 9 ROME zwaar bew. 15 Korreltje Ieder is de smid van zijn eigen ge luk.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1