De televisie in handen van de omroepverenigingen Rijsenburger meende in 't holst van de nacht een merrie te zien Diepgaand overleg in loonsysteem Drees vraagt Romme zijn motie in te trekken Maar ruime plaats voor een algemeen programma Tclevisiestichting geeft beeld van inwendige activiteit Chefariiie ,4 De duizend zorgen van een drooggevallen dorp «hï Sendor Zr?!- ^ptengeaka°nmebure„LiCkhr WOENSDAG 28 OCTOBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 REGERING ANTWOORDT KAMER Geen vrijstelling van vereveningsheffing In de vergadering van de Tweede Kamer zijn gisteren de algemene beschouwingen voortgezet met het antwoord der regering. Minister Drees: De minister-president, de heer DREES, sprak allereerst over de internationale toestand, die beslissend is voor de mogelijkheden van ons land. De tegenstelling tussen het Sovjetblok en de rest van de we reld is van grote betekenis. EVmdel met het Sovjetblok wenste de communistische afgevaardigde, aldus dr. Drees. Welnu: Nederland is altijd bereid tot handel met ieder een; de invoer uit Sovjet-Rusland is gestegen van 53 tot 97 millioen gulden en de uitvoer van 6 tot 18 millioen gulden. /defensie-uitgave. De hoogte der defensie-uitgaven hangt samen met ons deeluitmaken van het Atlantisch Verbond, dat tot doel heeft voorkoming van een nieu we oorlog. In de toekomst blijft het parlement formeel vrij t.a.v. defen sie-uitgaven. De regering blijft tweeërlei voorbehoud maken: geen binding van het parlement en de fi- nancieel-economische mogelijkhe den na 1954. Komende tot het algemeen politie ke debat, zei dr. Drees op prof. Oud's woord, dat regeren kiezen is, dat de samenwerking op brede grondslag, bereikt in het kabinet, ze genrijk werkt en dat de politiek van het ministerie in brede kringen van ons volk ondanks critiek wordt aanvaard. Van socialistische politiek kan niet worden gesproken, maar als men sa menwerking wil, staat men voor de vraag, welke weg de beste is. Goede samenwerking. Belachelijk noemde spr. berichten als zouden er scherpe tegenstellingen zijn tussen de katholieke en andere ministers. Integendeel, de samen werking tussen alle ministers is uit stekend. Spr. was er van overtuigd, dat de overheidsuitgaven te hoog zijn en dat men het geld van de staat moet gebruiken, zoals oud-minister prof. Van Gijn het uitdrukte, zoals een gentleman dat doet. Spr. gaf toe, dat dit niet altijd het geval is en naar verbetering gestreefd moet worden. De regering staat telkens met de rug tegen de muur, wanneer zij wetsontwerpen verdedigt in het parlement. Tegenover allerlei rede- Hike wensen van de Kamer moet de regering pal staan. Pensioenen. Op de pensioenen van het spoor wegpersoneel is in 1936 een korting toegepast en de heer Ritmeester wil de, dat de huidige regering dit goed zou maken. Maar die korting da teert uit de tijd, dat prof. Oud mi nister van Financiën was (grote vro lijkheid). Dr. Drees was er zich ti.id van bewust, dat onze belastin gen schrikbarend hoog zijn. In de loop van de laatste jaren zijn in be perkte omvang verlagingen doorge voerd, totdat Korea kwam en de de fensie-uitgaven stegen. Het bankbiljet. Het „Roomse bankbiljet" door ds. P. Zandt ter sprake gebracht, had dr. Drees tevoren niet zo goed beke ken. De hoofdfiguur is Salomo het 4 symbool der wijsheid, en daarnaast inderdaad zeer klein een afbeelding van St. Maarten, die zijn mantel doorsnijdt. Uit de tijd der ongesplit ste kerk dateert dit. Spreuken 11 24 in de Statenvertaling staat ook op het biljet. Onjuist was het bericht in een der bladen, dat de Nederlandsche Bank dit biljet zou intrekken. De huurverhoging. Tot de huurverhoging komende en de compensatie daarvoor, betoogde dr. Drees, dat zonder prijsbeheer- sing de huren enorm zouden zijn op gelopen, al ontkende spr. de geva ren van prijsbeheersing niet. Wij moeten de huren blijven be heersen, zolang er woningnood is, Maar daaruit concludere men niet, dat er een volledige compensatie voor iedereen moet volgen. Onver enigbaar is deze ook met een volko men loslaten "an de huren. Wat de middenstand betreft deze zal profiteren van de vermindering der inkomsten- en personele belastin gen. evenals van de ongetwijfeld optredende omzet-vermeerdering. De extrta-v/instbelasting vervalt voor de grotere midenstanders en de kleinere worden tegemoetgekomen door de verbetering der kinderaftrek en kinderbijslagregeling. De regering zal het advies van de Stichting van de Arbeid volgen t.a.v. sociaalverzekerden en zij zal komen met voorstellen voor de com pensatie voor de Indische gepen- sionneerden, het overheidspersoneel en de gepensionnneerden. Een allerbedenkelijkste weg zou dr. Drees vinden het geven van een huurtoeslag. Loonsysteem. Het geleide loonsysteem is geens zins socialistisch, zo betoogde de mi nister-president. In de besprekingen gedurende de bezettingstijd, waarbij de liberaal mr. Stikker tegenwoordig was, is dit systeem voorbereid en door spr. na de oorlog met kracht doorgezet als, minister van Sociale Zaken. De bezwaren tegen het sys teem kende spr. zeer goed, maar bij de discussies in de Kamer zijn deze over- en de voordelen onderbelicht. De regering heeft zolang mogelijk bij de jongste loonronde zich er bui ten gehouden en hoeveel discussies zouden er geweest zijn, als het be- drijfstaksgewijze had moeten gebeu ren? In de Stichting van de Arbeid is behalve de vijf procent-kwestie veel bereikt zonder staking of strijd, ge lijk elders, t.a.v. een hogere belo ning voor jeugdige werklieden en voor geschoolden. „Ik benijd u", zeide onlangs een buitenlandse minister tot spreker. „Zou hij het nog zeggen, als hij deze debatten had bijgewoond?" (Hilari teit). Er is zeker reden onder gewijzigde omstandigheden wijziging van het systeem te overwegen. Volgens de richtlijnen van het ka binet is de S.E.R. om advies gevraagd, maar daarin kwam deze in Maart j.l. tot de conclusie: Geen principiële wij zigingen, maar veranderingen tot het soepeler maken van het systeem. Dit advies heeft de regering in studie genomen. De Stichting van de Arbeid zal over de loonpolitiek nader beraad slagen, zo heeft het bestuur meege deeld. De ministers van Sociale Zaken, Economische Zaken en P.B.O. berei den thans een rapport over het loon systeem voor. Dr. Drees meende, dat de ombuiging van het systeem moet geschieden in gezamenlijk en vrij overleg tussen regering en vertegen woordigers van werkgevers en werk nemers. Motie-Romme. De motie-Romme treedt in veel de tails en daarom vroeg spr. prof. Rom me af te wachten met het vragen van een uitspraak, waartoe het overleg binnen de regering en tussen de re gering en de Stichting van de Ar beid zal leiden. Het industriële klimaat, de stabiele samenstelling van het regeringsappa raat, de volledige arbeidsrust, het loonpeil en de belasting iets gun stiger dan in Amerika, zijn argumen ten voor de vestiging van Amerikaan se bedrijven in Nederland. De levenswil en de levenskracht van ons volk, doorwerkend in het be drijfsleven, hebben ons herstel na de oorlog bevorderd. Minister Van de Kieft: Daarna was het woord aan de mi nister van Financiën, de heer VAN DE KIEFT. De bewindsman betoog de, dat de sanering van ons geldwe zen de basis was van het na-oorlogs herstel en de vernieuwing van het economisch leven. Nergens had een minister van Financiën de moed zo hard in te grijpen als prof. Lieftinck. Toen het evenwicht bijna bereikt was, trad het Korea-conflict versto rend op. De deviezenvoorraad smolt weg en de ruilvoet verslechterde. Daarbij kwamen nog de sterk ver hoogde defensie-uitgaven bij. Er moesten rigoreuze maatregelen genomen worden, bestaande in cre- dietcontröle, drastische belastingver hoging en consumptiebeperking. De ze maatregelen hebben een snel her stel van ons economisch leven bevor derd. De vergelijking met andere Westeuropese landen bewijst, dat zon der die maatregelen de uitkomst ge heel anders zou zijn geweest. Wanneer wij er thans zo veel be ter voorstaan, is dit in sterke mate te danken aan het wijs beleid der na-oorlogse regeringen. Geen defaitisme. Vervolgens kwam spr. op de hoogte der uitgaven. Hij stond niet met een zeker defaitisme tegenover de hoog te van het uitgavencijfer, zoals men hem wel verweten heeft. Dit blijkt duidelijk uit de millioenennota, waar in spr. zijn bezorgdheid heeft uitge sproken. Hoe ontstond het accres? In de 213 millioen stijging zijn begre pen 50 millioen voor de verbetering van de ambtenaren-salarissen, waar op de Kamer herhaaldelijk aandrong. Komend op de uitgaven zelf stelde spr. vast, dat 2 millioen van de staatsuitgaven niet door de overheid worden besteed, maar overgedragen aan derden, waaronder oorlogsslacht offers, ouden van dagen, rentebetalin gen. Rillingen. En zijn stijgingen van uitgaven waaraan geen enkele minister van Fi nanciën iets kan doen. De uitkeringen aan ouden van dagen zijn van 1948 tot 1954 bijna verdubbeld. Bij de werkloosheidswet zijn dergelijke ver schijnselen waar te nemen. De subsidie voor woningbouw steeg van 10,7 in 1948 tot 76 millioen in 1954. De begroting van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen steeg van ƒ261 millioen in 1948 op ƒ537 mil lioen in 1954. Als deze begroting be handeld wordt zit spr. op de Kneu terdijk te rillen in zijn stoel. Spr. kon elke nieuwe aanstelling van een ambtenaar die heeft plaatsge vonden, verantwoorden. Volgens de minister is de huidige indeling van de begroting juist overzichtelijk. Gulden gezond. Naar spr. mening is er geen reden tot ongerustheid over het Ned. saldo bij de E.B.U. De positie van de gul- Het toekomstige televisiebestel in ons land was gisteren het onderwerp van een uitvoerige bespreking tussen de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en vertegenwoor digers van de omroepverenigingen. De basis van deze bespreking, die gistermorgen in het ministerie be gon, is een nieuw voorstel van minis ter Cals, dat de omroepverenigingen verleden week hebben ontvangen. Dit voorstel komt er in grote trekken op neer, dat de televisie-uitzendingen zullen plaats vinden onder verant woordelijkheid van de omroepver enigingen. De minister vervolgt „Trouw" is echter voorstander van een zo groot mogelijke samenwerking op dit gebied en heeft daarom voorgesteld, dat een deel van de uitzendingen zal bestaan uit een „gezamenlijk pro gramma", dat door de gezamenlijke omroepverenigingen zal worden ver zorgd. De omvang van dit gezamen lijke programma was gisteren een van 'de belangrijkste punten van de bespreking. Minister Cals heeft in zijn voor stel geen concrete verdeling van de zendtijd tussen de eigen programma's der omroepverenigingen en het geza menlijk programma aangegeven. Over deze verdeling zal men het nog eens moeten worden. Uit het voorstel, dat minister Cals aan de omroepver enigingen heeft doen toekomen, blijkt, dat de bewindsman zijn vroe gere plannen op televisiegebied heeft laten varen. Aanvankelijk wilde hij Plechtigheid te Rotterdam R.K. Zeemanshuis in gebruik gesteld Gisteren is het nieuwe R.K. zee manshuis „Stella Maris" op de Wil lemskade te Rotterdam in gebruik genomen. Gisteravond is allereerst het beeld van de Sterre der Zee per salonboot van de havendienst „Spi- do" naar de bidkapel van het nieuwe gebouw overgebracht. Een grote menigte stond op de ka de langs de Nieuwe Maas geschaard om getuige, van de overbrenging te zijn. Om kwart over acht werd in het avondlijk duister de geheel ver lichte boot zichtbaar, met de beel tenis op de voorplecht en langzamer hand kon men de klanken herken nen van het lied „O Sterre der Zee", dat het R.K. muziekgezelschap „St. Ambrosius" uit Schiedam aan boord speelde, hetgeen voor de mensen op de wal aanleiding werd de woorden mee te zingen. Onder escorte van enkele tientallen bruidjes en pad vinders, werd het beeld door enige zeelieden het nieuwe tehuis bin nengedragen, terwijl het muziekcorps „Roomsen dat zijn wij met ziel en harte" speelde en de klok van de ka pel geluid werd. De deken van Rot terdam, mgr. J. H. Niekel, heeft ver volgens de beeltenis symbolisch in ontvangst genomen waarna zij in de bidkapel werd geplaatst. Daarna heeft deken Niekel het nieuwe „Stella Maris'' met gebruikelijk ce remonieel ingewijd. de helft van de uitzendingen in han den van de omroepverenigingen leg gen en de andere helft als algemeen programma laten verzorgen door een geheel van de omroepverenigingen onafhankelijke stichting. Voor dit plan voelden de omroepverenigingen bitter weinig. Een zeer belangrijk onderdeel van het plan van de. minister is, dat de leden van de Algemene Programma commissie het recht hebben zich op principiële gronden tegen opname van een bepaald programma in het Algemeen programma te verzetten. In dit geval komt dat programma niet voor opname in het algemeen programma in aanmerking. Binnenkort zal een oproep van de Nederlandse Televisiestichting ver schijnen, waarin een viertal leiding gevende medewerkers wordt ge vraagd op het algemene plan. Het betreft hier de aanstelling van een nieuwe secretaris van de TV-coördi- natie-commissie, voor welke functie men een juridisch geschoolde kracht zoekt, die zich bezig kan houden met de moeilijke kwestie van betaling van rechten aan auteurs, acteurs, e.d. bij uitwisselingsprogramma's. Voorts wil men overgaan tot de benoeming van een administrateur voor het secretariaat, van een stu diochef en van een hoofd van de programmadienst. Het ligt in de be doeling, de heer A. Maas, die thans verscheidene van deze werkzaamhe den vervult, in een andere functie bij de N.T.S. te. benoemen. Dit deelde de secretaris van de N.T.S., de heer J. W. Rengelink ons mede, die aan zijn verklaring nog toevoegde, dat verdere voorberei dingen slechts worden getroffen om maatregelen te kunnen nemen in dien de Tweede Kamer crediet heeft verschaft. Hiermee doelde hij op de verbouwing van het St. Vitusgebouw in Bussum tot tweede studio en op het aanschaffen van een nieuwe T V-reportage wagen. Hij schatte de periode, welke men nodig heeft om in belangrijke mate uitbreiding van de TV-programma's te kunnen door voeren, nadat het nieuwe TV-bestel zijn beslag heeft gekregen, op om streeks tien maanden. den is aanzienlijk verbeterd en wij hebben bijna een harde valuta. Er is echter voorlopig geen schijn of scha duw van kans dat wij daartoe zou den overgaan. Het zou toch van over moed getuigen als wij onze gulden, harder achtten dan de dollar. Staatssecr. Van de Berge: i de avondvergadering besprak staatssecretaris v. d. Berge de belas- tingsvoorstellen. Het probleem was, zo zeide hij, door een goede keuze van maatregelen tot een belasting verlaging te komen, die een zo groot mogelijk nut voor de bevolking heeft. Aan een voortgaande differen tiëring achtte spr. grote bezwaren verbonden. Als men de investeringen wil bevorderen, is een gerichte maat regel het gemakkelijkst en te verkie zen boven een algemene. Er kan geen fiscale compensatie j worden gegeven in verband met de consumptiebeperking. Commissarissenbelasting. Wat de commissarissenbelasting be treft nu hierover practisch alge hele overeenstemming in de Kamer bestaat, zal er een nota van wijzi ging verschijnen in zake de aftrek baarheid der commissarissenbeloning van de winst der vennootschappen voor de vennootschapsbelasting en de verhoging van het vrije minimum, waarmede de commissarissenbelas ting begint, van 100 op 1000. Bij de algemene belastingherzie ning kunnen naar spr.'s mening aan de orde komen de zware druk der vermogensbelasting voor kleine be zitters, door prof. Oud en mr. Van Leeuwen ter sprake gebracht, de oudedagsvoorziening voor hen, die geen pensioen genieten en het denk beeld van mr. Van Leeuwen om on- gehuwden boven de 60 jaar met ge huwden voor de inkomstenbelasting gelijk te stellen. Compensatie middenstand. Ten slotte komende tot de midden, stand en de compensatie, welke deze groep voor de huurverhoging zal krij gen, verklaarde dr. v. d. Berge, dat het nieuwe ontwerp-Omzetbelasting waarbij de kleinhandel zal worden vrijgesteld, veel tot verlichting zal bijdragen. De fiscale positie van de midden stand zal door de voorgestelde ipaat- regelen een aanzienlijke verbetering ondergaan. Het denkbeeld van prof. Romme om de eerste 10.000 aan uitbetaalde lonen vrij te stellen van de vereve ningsheffing, onderwierp de staats secretaris aan een bestrijding. Hij be toogde, dat niet alleen de kleine on dernemers, maar ook de grotere van deze vrijstelling zullen profiteren. Die vrijstelling zal de schatkist 35 a ƒ40 millioen kosten. De regering wil de weg door prof. Romme gewe zen NIET opgaan. Spr. wilde de bepaling (in 1947 in getrokken) herstellen om bij over dracht wegens overlijden of liquidatie van bedrijven aan het licht komende reserves tot 5000 vrij te stellen van liquidatiewinstbelasting. Deze concessie wilde de regering wel doen bij 'n in te dienen nota van wijziging. Daarenboven zal een tweede wijzi ging ten bate van kleine ondernemers vvorden aangebracht, om bü investe ringen boven 3000 de investerings aftrek te berekenen over het volle bedrag. Verjaardagsgeschenk voor H.K.H. Prinses Irene Traditiegetrouw werd heden door vertegenwoordigers van alle mili tairen der voormalige Prinses Irene Brigade en het tegenwoordige Gar deregiment Fuseliers „Prinses Ir«ne" een verjaarsgeschenk aangeboden aan H. K. H. Prinses Irene. Ditmaal was de keuze gevallen op een voor stelling in brons van „de kleine zee meermin" uit het gelijknamige sprookje van Hans Andersen, ont worpen en vervaardigd door de beeldhouwer Charles Hammes. De aanbieding werd dit jaar verlaat tengevolge van het verblijf der Prin sessen in Amerika en Canada. Yierdoen méérdan één! De werking van 4 geneesmiddelen in dén labiel verenigd is krachtiger en weldadiger dan van elk middel af zonderlijk. Chefarine „4" helpt ook bij hevige pijn en griep, wanneer andere middelen falen. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.75 (Advertentie) 7 Scheepsplunderaars gearresteerd Verleden week zijn uit de lading van een Nederlandse koopvaarder, die van een reis naar Nieuw Guinea naar Amsterdam terugkeerde, ver schillende zaken verdwenen. In ver band met deze diefstal zijn nu reeds zeven- arrestaties verricht. Opnieuw zijn drie leden van de bemanning door de politie aangehouden. Volgens bekentenissen van enkele der gearresteerden zou voor vele duizenden uit de ruimen aan textiel en andere waren verdwenen zijn. KORT. Kerkwerve begint opnieuw Nog altijd draaien de pompen en spuien de sluizen rondom de polder Schouwen; de resultaten zijn af te lei den uit het droogvallen van de eer ste dorpen. Een van die dorpen is Kerkwerve, dat thans weer over de weg van Zierikzee uit te bereiken is. Het dorpje staat droog, straks zal bet land weer boven water uitko men en hoe langer hoe meer nadert Kerkwerve het ogenblik, dat het gewone leven van voor de ramp zal kunnen worden hervat. Niemand stelle zich dat te simpel voor, want het kleine dorpje, dat met Nieuwerkerk en Moriaanshoofd de gemeente Kerkwerve vormt, heeft door de watersnood zeer zware slagen te incasseren gekregen. Niet zozeer wat het aantal slachtoffers betreft. Drie personen verdronken, in verhouding tot andere gemeenten een klein aantal, toch altijd nog te groot op een bevolking van 800 zie len. Veel groter is hier de materiële schade. Van de 210 woningen, welke Kerkwerve vóór de ramp bezat, zijn nauwkeurig geteld precies 105, dus 50 pet. ingestort. Niet te herstellen schade werd gecontateerd bij 30 panden en de gegevens over het waterpeil illustreren hoe de rest er thans uitziet. In de hele gemeente is niet een woning geweest, welke minder dan 80 c.m. water heeft ge had en zelfs de dorpskerk ontkwam daaraan niet. Verblijf in woonketen. Het water verdwijnt thans uit zijn Eredero's „Klucht van en dus wendde de koe zijn de koe" is, zij het in ge- horens in de richting van hee± gewijzigde vorm, de- de Van Oosthuyselaan en zer dagen in Driebergen— keurde in het voorbijgaan Rjjsenburg vertoond. De het gras van de gazons, hoofdrolspeelster was dit- Het was toch niet je dat. maalde koe zelf. Het Maar bij een tuin mid- beest graasde in een wei aan de Sparrenlaan. De bewoner probeerde in de bossen van het dorp tevergeefs het ongewoon woonde, nu nog in de buurt geluid thuis te brengen, rondzwierf? Voorzichtig klom hij uit zijn bed en tuurde door .Jn enkele tellen was hij het venster. bij de telefoon om de po- In het schimmig licht zag htie te waarschuwen. Maar plotseling klonk in zijn uis scherp het gerinkel herkauwend bedacht de van glas. De man holde melkproducent, dat het leven in de wei toch maar weinig vertier bood. Wat zou het aardig zijn die mensen in Rijsenburg eens c*n spannend uurtje te bezorgen! Toen de avondnevel zich over het weiland verspreid- den in de laan beviel het de, kuierde de koe, in beter. Op zijn gemak dren- plaats van behoorlijk te telde de koe om het huis gaan slapen, naar de om- heen, zachtjes loeiend, heining, en deze bleek te- Qp dat moment schrok gen een fikse aanval van (je bewoner van het huis vele kilo's rundvlees niet op wat hem een nacht bestand. merrie geleek. Iedereen was al ter Wat hij hoorde was ruste. echter geen merrie, maar In de Sparrenlaan viel de koe, die nog steeds om echter niet veel te beleven het huis liep. Schim van „Jan de Kluizenaar" stak harig hoofd door 't raam de kamer, deed deur open en gaf een kreet, waardoor de buren in één sprong naast hun bed ston den. Door het gebroken raam stak een harige, ge- hoornde kop, alsof de baar- delijke duivel zelf binnen i^e, t°°r„5"? 4V!" m»n met zaklantaarns aan- glijden. luguber om te zien dragen, en daar stond in en veel groter dan van een de vertrapte tuin de „schim mens- van Jan de Kluizenaar", die zich haastig uit de Zou het dan toch waar „voeten" wilde maken. Te zijn, wat die oude Rijsen- laat echter, want vele han- burgse nachtwaker hem den grepen haar beet en eens had verteld, dat de zonder pardon werd de schim van Jan de Kluize- avontuurlijke koe terug- naar, die de vorige eeuw gebracht naar zijn wei. gemeente, doch burgemeester S. Francke ziet zich opnieuw voor een nieuwe opgave geplaatst. Zodra alles droog is, zal oz snel mogelijk met de wederopbouw dienen te worden begonnen. Door de gemeente wordt een wederopbouwplan opgesteld, de reconstructie-commissie staat daar naast met het streekplan voor Schouwen en Duiveland en over eenstemming tussen deze twee zal dus een eerste voorwaarde zijn al vorens de wederopbouw een aanvang kan nemen. Daarbij komt nog de herverkaveling. De boer wiens land droog komt, zal zo snel mogelijk willen gaan bouwen, maar het zal van de herverkaveling afhangen, waar hij zal moeten bouwen. Hoe, waar en wanneer er ook zal kunnen worden gebouwd, is thans de opgave, waarvoor het gemeentebestuur zich geplaatst ziet. Van de oude bewo ners zijn nog ongeveer 300 geëva cueerd. Ook zij willen zo snel moge lijk terugkeren, maar het woonruim- tevraagstuk is een grote zorg en zal dat voorlopig wel blijven. In Noordgouwe zijn 45 gezinnen uit de gemeente Kerkwerve in woonketen ondergebracht Van hieruit zullen zij straks het herstel kunnen aan pakken. Er zullen nog 10 keten bij komen, waarvoor niet minder dan 80 liefhebbers zijn. Hoe die toe te wijzen? Franse slag? Mensen van de hulpverlening zul len straks naar het dorp komen om het schoon maken van de huizen voor hun rekening te nemen. Vele ambachtslieden zullen nodig zijn om in de weinig r.og overgebleven wo ningen reparaties te verrichten. De dorpsaannemer is intussen naar Ca nada geëmigreerd en voor het merendeel, zeker voor de nieuw bouw van woninen en boerderijen, zal men aan, ewezen zijn op vreemde aannemers. Bijzonder enthousiast is het ge meentebestuur over de hulp, die uit de adoptatie-gemeente Leeuwr^ reeds in velerlei vorm is gekomfm den. De enige dorpstimmerman kreeg uit deze gemeente nl. de toezegging, dat door Leeuwarden een nood- werkplaats ter beschikking zal wor den gesteld. Ook door de Franse stad Bordeaux L Kerkwerve geadop teerd. Resultaten hiervan zijn echter nog niet bekend.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5