Uió$€&hutspot Over de grootmeesters van het klavier De vestigingsgeschiedenis van de Provincie Rome „De grote stilte" Zaak Sloos in hoger beroep voor Haags Gerechtshof Burgemeester sloeg de eerste paal voor 29 nieuwe woningen WOENSDAG 28 OCTOBER 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Dr. H. von Petrikovits in 't Rijksmuseum van Oudheden Gisteravond hield dr. H. von Pe trikovits uit Bonn in de serie weten schappelijke lezingen van het Rijks museum van Oudheden te Leiden een lezing over* „Die Siedlungsgeschich- te der europaischen Pronvinzen Roms nach neueren Forschungen". De ge schiedenis van de kolonisatie is een belangrijk hoewel nog weinig be studeerd onderdeel van de sociale geschiedenis. Wat betreft de vroeg- historische periode kan zij niet al leen met behulp van de schriftelijke bronnen in het licht worden gesteld maar behoeft ook de bestudering van de arcbaeologische gegevens. Het on derzoek van de geschiedenis der kolo nisatie doet er het zijne toe om de maatschappelijke en economische structuur van een tijdperk te onder scheiden. Een. van de belangrijkste instel lingen, die Rome aan de door haar onderworpen volkeren van oud europa heeft nagelaten was de stad. Wel hadden Iberiërs, Galliërs en II- lyriërs reeds steden door Grieken en Carthagers gesticht aan de randen van hun woongebieden leren ken nen en hadden zij wellicht ook zel ve steden, zij het zeer primitieve, doen ontstaan. Daarmede was dus de bodem bereid voor de overname van een stad van het Middelandse Zee type, die door Rome werd gebracht. De nieuwe steden van Rome in de Europese provincies waren slechts ten dele volkomen nieuwe stichtingen. Vaak vervingen zij een oudere in heemse nederzetting, hetzij op enige afstand van de oudere, reeds spoedig door haar inwoners verlaten neder zetting onpgebouwd, hetzij in de plaats van een inheemse. Op deze periode van „import" volgde er een van „opbouw", waarin de nederzet tingen en steden tot bloei kwamen. De handel was voor de steden in het noordwesten van het Romeinse Rijk van veel groter betekenis dan het handwerk. De waterwegen, zelfs de kleinste riviertjes, waren voor het vervoer van massa-goederen van meer belang dan de landwegen. Het verkeerswezen vond zijn knooppunt in de steden waarin het bestuur ze telde en belangrijke cultusplaatsen verrezen, speciaal voor de eredienst van de keizers. De wijze, waarop het besproken gebied gekoloniseerd is, is nog niet voldoende onderzocht. Spr. bestrijdt het denkbeeld, wat er in het noord westen van het Romeinse Rijk geen of slechts heel weinig dorpen, en al leen maar „verspreide landgoede ren" geweest zijn. Die landgoederen waren niet alleen boerenbedrijven maar zij gaven ook werk aan hand werkslieden wier*werkstukken, vaak over grote afstanden werden ver voerd. Deze landelijke productie duurde misschien voort tot in de vroege middeleeuwen. In de eerste eeuw na Chr. deed een politieke, sociale en economische crisis het Romeinse Ryk op zijn grondvesten trillen. Deze crisis had verschillende uitwerkingen op de ko lonisatie. Door een rijkswet vervie len in 213 na Chr. de juridische ver schillen, die tot dan de burgerlijke nederzettingen van de niet-burger- lijke gescheiden hadden. Van nu af aan bestond er geen scheiding meer tussen door de staat met privileges begiftigde steden en die nederzettingen, die weliswaar reeds de facto tot steden gegroeid waren maar noch geen stadsrechten bezaten. Dit veroorzaakte dikwijls een 'aanwas van steden. Omstreeks 300 na Chr. wefden door de nieuwe staatshervorming ook nieuwe mid delpunten voor organisatie geschapen, die als steden een grotere beteke nis kregen. Dooi het vestigen van zetels van kerkelijke organisatie sedert Constantijn was het christen dom als staatsgodsdienst erkend in het bijzonder door de bisschoppe lijke zetels, kreeg het stedelijk leven nieuwe centra, die zelfs in di eeuwen van de volksverhuizingstijd hun in vloed niet geheel verloren hebben. Door de steden werden tegen het einde van de derde en in de vierde eeuw enorme vestingwerken aange legd. Tegelijkertijd had het leven ten platten lande, hoewel vaak in nieuwe vorm, voortgang. Ook hier trachtte men zo nu en dan om zich door het aanleggen van versterkin gen tegen nieuwe gevaren te bevei ligen. Niet al deze vormen van burger lijk leven gingen in de Europese pro vincies van Rome te gronde met het einde van de politieke macht van het Imperium Romanum. Belangrijke in vloeden en instellingen bleven als grondslag van de middeleeuwse cul tuur en Europese civilisatie behou den. LEIDS VARIA. dreef deze avond, en toen men hem „Hengelsport" hield haar najaars-z®JankbaK hij wedstrijd in de Nieuwe' Wetering. 00 na"' Ondanks 't mooie weer was de vangst slecht. De uitslag was: 1. J. v. Dijk, 2. J. Wassink, 3 C. Habraken, 4 C. Voorzaat, 5 W. de Vries, 6 J. Vijlbrief, J W. Gijsman, 8 IJzerman, 9 H. de Water, 10 H. Hermsen. De heer J. P. Ouwerkerk ad junct-commies van 's Rijks Belastin gen ter inspectie der belastingen Lei den le afd. herdenkt op i Novem ber a.s. de dag van zijn 25-jarig ambtsjubileum. De heer A. D. Aalfs, assistent van 's Rijks Belastingen te Leiden is met ingang van 16 November a.s. verplaatst naar Onstwedde. Op 9 November,, dus niet op 2 November zoals abusievelijk in het O. K, O.-blad is vermeld, zal er we derom een Kruis- en Klaverjaswed- strijd worden gehouden in het Paro chiehuis „Huize St. Leonardus" aan de Haagweg. Aanvang 8 uur. Derde kunstavond van Paul Niessing Op de 3e Kunstavond vond Paul Niessing weer buitengewoon veel be langstelling voor zijn inleiding (met muzikale voordracht aan het kla vier) over de grootmeesters onder de klaviercomponisten. Hij legt uit op een prettige, hoogst practische ma nier, zonder zware wetenschappelijk heid, wat de minder-gesohoolde luis teraar toch niet naar waarde appre cieert. Eerst later komt het diepere ingaan, wanneer de serie Kunstavon den zou worden uitgebreid. Paul Niessing is een door en door muzikale man, een charmant spre ker en ongetwijfeld is er veel op gestoken van de toelichtingen en aanduidingen, die deze grote muziek kenner geeft. Hij behandelde een en ander van Chopin's werken, en speel de na de toelichting de „Nocturne Es". „Prélude Des", de „Mazurka's in f A en C", zijn gehoor attent ma kend op de bijzonderheden van elk werk. De étude in f was het besluit van de Chopïn-verhandeling. Als componist aldus spreker moge Eric Sati niet zo bijzonder ge weest zijn. Hij spoorde de jongere Franse componisten aan tot iets eigens. Na de overdaad v. Tschikows- ky, Richard Strauss enz. kwam er een tegenstelling. Na Wagner komt van Frankrijk de verfijning Debussy was de grote hervormer. En dan ver telt spreker over de impressies van deze componist over zijn hele tonen— toonladder, de vervanging van de melodische lijn, de onopgeloste disso nant, de gamelan-invloeden, de Oos ters vage kleur en melodie, de kerk toonladder, de meerstemmigheid, ook voorkomend bij oude meesters, maar anders. Dan speelde Paul Niessing werken uit verschillende tijdperken van De- flrOINGEREW LI KINAAL De aandacht van leden en belang stellenden wordt gevraagd voor de komende activiteiten: Zaterdag, 31 October: Kringbijeen komst in de Turk van 15.3018.00 uur. Onder de titel „De Charme in de KVP" zal het Gemeenteraadslid mej M. Noordman enige sociale aspecten van het KVP-program belichten. Vooraf bestuursverkiezing. Ook be langstellenden uit de buitengemeen ten worden verwacht. Woensdag, 4 November: Gezamen- 1 üke bijeenkomst van de Jeugdparle- menten uit Den Haag, Rotterdam en r,eiden. Generaal Mr. H. J. Kruis zal -oreken over: „De Defensie der Vrije Wereld". De Dijeenkomst vindt plaats te Den Haag in de Oude Raadzaal op de Groenmarkt, aanvang 20.30 uur. Deelnemers gelieven zich op te geven: Diikstraat 3, tel. 22761. Maandag, 9 November: Zitting Leids Jeugdparlement in het Stadhuis in Kamer 125 om 19.30 uur. Het Tweede Kamerlid F. H. van de Wete ring zal spreken over: „Moderne Op vattingen omtrent het Beheer van Nieuw-Guinea". De heer v. d. Wete ring heeft deel uitgemaakt van de parlementaire missie, die enige tijd geleden een bezoek he !t gebracht aan Nieuw-Guinea. Introductie toegestaan. bussy's oeuvre, zoals uit de jonge tijd de beide Arabesques en verschillen de Préludes, en al is dit in zekere zin programmamuziek naar gegevens, de componist zet de titel onderaan, omdat de muziek primair is. Geestig en mooi, en fijn van tint zijn al deze stukjes in eigen klankwereld. De in vloed van deze grute hervormer is internationaal geweest, o.a. op onze Hollandse componist Voormolen, die naast invloeden van de Franse mees ter, toch ook persoonlijke dingen schrijft, wat o.a. te horen is in: 's Nachts in een oude stad", waarin met kennis en smaak 't Oud Holland se lied „Merck toch hoe sterck" wordt gebruikt. Dan wordt nog Pou- lenc behande'd, diens strijd, de fel om lijnde melodie (anders dan Debussy, die de contouren vaag hield)»de po- lytonaliteit en polymetriek, de basso ostinato, de ongewone voordracht- tekens en pedaalgebruik, en talloze andere détails. Daarna speelt de men tor voor* 3 morceaux de mouvement pcrpetuel. De aandacht was hoog gespannen bij de toehoorders, die naar waarde genoten hebben van de muzikale in leiding, waarin hun werd geleerd muziek te horen. Maar ook was men in de gelegenheid door voordracht en spel meer geconcentreerd te genieten van de meest hoogstaande werken van de klavier-literatuur. Was 't wonder, dat de secretaris van de muziek-sectie van K. en O. de heer Van der Poel, in de meest enthousiaste bewoordingen Paul Niessing dankte en er een geweldig applaus oplaaide? Ol schoon Paul Niessing de gehele week ziek was ge weest, was hij toch bijzonder öp nog als toegift een mooie bewerking voor klavier van de prachtige Bach- aria „Du bist bei mir" De heer Van der Poel opende het vooruitzicht, dat de serie van 3 Kunstavonden uitge breid kon worden, wanneer hiervoor genoeg animo zou zijn. Men kan zich schriftelijk melden bij het bestuur van-de muziekafdeling van K. en O. J. Kortmann. T weedeabonnementsvoorstelling Wat de „Grote Stilte" nu eigenlijk is, is ons nog niet duidelijk gewor den, maar wel weten we, dat wij prachtig spel gezien hebben, gister avond in de Schouwburg, toen de „Nederlandse Comedie" dit toneel spel van Terence Rattigan opvoerde als tweede in de serie abonnements voorstellingen. Het spel redt het stuk, omdat het ons situaties aanne melijk maakt, welke in de bouw van het stuk niet stevig verankerd liggen. Het gaat hier om een uit het even wicht geslagen vrouw, Hester Collyer, die tot twee maal toe tracht zelf moord te plegen. Waarom zij de „grote stilte" van de dood zoekt, wor den wy later gewaar als blijkt, dat de vrouw van haar echtgenoot is geschei den omdat zij meende niet gelukkig te kunnen zijn zonder de liefde van een jonge piloot, die toch ook weer niet de ware blijkt. Het is hem ove rigens niet kwalijk te nemen, dat hij niet de juiste partner voor deze vrouw kan zijn, want iemand, die zelfmoord .wil plegen alleen omdat haar gelief de, haar verjaardag heeft vergeten, moet wel stevig uit het lood hangen. Dat is dan ook de eni ge verklaring van het gedrag van de vrouw en het was de taak van Ank v. d. Moer om ons dat aannemelijk te maken. Dat zij hierin geslaagd is en on danks het weinig bevredigende ka rakter, dat de schrijver in de figuur van Hester heeft gelegd, deze rol toch tot een levende werkelijkheid heeft weten te maken, is een bewon derenswaardige prestatie. Met talloze kleine trekjes, maar waar het pas geeft ook met enige forse streken er verzekerd van zijn, dat het col lege bij het bewandelen van deze zodanige wijze, dat het een diepe in druk maakt. In Han Bentz v. d. Berg (de eerste echtgenoot) en Guus Her- mus( de tweede) vond zij uitstekende tegenspelers: vooral Guus Hermus had zeer goede momenten als de man, die ook al niet meer zich zelf is. Joan Remmelts, die als de ex-dokter Mil ler zulk een gewichtige rol speelt in het leven van de vrouw, doordat hij er in slaagt haar het evenwicht terug te geven, had eigenlijk wat meer arm slag verdiend. Over het geheel werd er buitenge woon goed gespeeld, dat aan het ein de van de avond terecht werd ge waardeerd door een ovationeel ap plaus. Voor Ank v. d. Moer waren er bloemen. Voor het Haags Gerechtsof ver scheen in hoger beroep de 53-jarige J. Sloos uit Oegstgeest, die wegens valsheid in geschrifte, het gebruik maken daarvan en meermalen ge pleegde oplichting in eerste instan tie was veroordeeld tot 2 jaar gevan" genisstraf met aftrek. Bij het begin van de zitting deelde de president, mr. van Berkel, mede, dat hij gebruik had gemaakt van de bevoegdheid om in deze uitgebreide en belangrijke zaak een bijzitter te benoemen en wel mr. C. G. Bijleveld. De raadsman van verdachte, mr. A. Mom, bepleitte nietig verklaring van de punten betreffende het vervalsen van balansen, winst- en verliesreke ningen, staten e. d. met betrekking tot de Zuid Holl. Beleggings Mij., het Ned. Drukkersbedrijf, de Ned. Uitge vers Mij, de Ned. Wetenschappelijke Boekhandel enz., alsmede het ge bruik maken daarvan. De proc.-gen. mr. v- Voorst tot Voorst kon hierin met de raadsman meegaan, daar onvoldoende omschre ven was, waarin de vervalsingen hebben bestaan. In eerste instantie was verdachte van enige dezer pun ten vrijgesproken, terwijl een ander punt nietig was verklaard. Na raadkamer ging het hof met de ze zienswijze accoord en werden de punten nietig verklaard. Men ging vervolgens over tot behandeling van de andere onderdelen van de tenlas telegging. Sloos verklaarde zich vol komen onschuldig te voelen. Het vervalsen van notulen van de boek handel N.V. De Lange te Deventer was allereerst aan de orde. Bij notu len van 6 Februari 1950 was een stukje geplakt, waarin stond, dat in een heropende vergadering van aan deelhouders 'ie heer Sloos tot hoofd directeur w^ benoemd. De directeur van deze N.V., de heer J. Praamstra, had een vorige maal reeds als getuige verklaard van deze benoeming niets te weten. De proc.generaal had juist voor de zitting laten onderzoeken, of de handtekeningen onder deze notu len eerder waren gezet dan het typeschrift. De deskundige, dr. Hesse- ling, was tot de conclusie gekomen, dat hiervoor inderdaad aanwijzingen waren, maar zekerheid had hij niet. Verdachte ontkende, hij zou nooit een blanco papier hebben ondertekend of zodanig hebben getekend, dat er zin nen konden worden tussengevoegd. AANWINSTEN R. K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Ontwikkelingslectuur: Barnett, Einstein und das Universum; Den Besten, Een bloemlezing uit de poëzie van de na-oorlogse dichter generatie; Bronnenboek, bevattende de gegevens ten grondslag liggend aan rapport maatschappelijke ver wildering der jeugd; Duursma, Cac tussen en andere vetplanten; Edel, Chemische preparaten; idem, Men gen en roeren. 2 din.; Fiedler, De rivier der zingende vissen; Gauw, Chopin; Grooten, Riewald en Zwart kruis, English and American litera ture; Heskes, Broere 18031860; Van der Lugt, Katholieke maat schappijleer; Handboek voor aqua riumliefhebber, dl. 12; Van der Meulen, Ontwakend Arabië; New man, Hedendaags Marokko; Pagano, Voetbaljaarboek 1953; Pels, De ont wikkeling van de loonvorming, 2e dr Rombouts. Psychologie van taal en taalonderwijs; Van der Sleen, Tus sen Texas en Pacific; Zeegers en Godefroy, Demografie en gezinspoli tiek; De monnik van Europa's stra ten; St. Bernardus van -Clairveaux; De Fraihe, De bijbel en het ont staan van de mens; Merton, De berg der waarheid; Quirinus van Alphen, St. Franciscus van Assisi; Rahner, De spiritualiteit van St. Ignatius van Loyola; Schreurs, Zuster Clara van Assisië. Nederlandse -romans: Beuving, Waaldijk struikelt over „De Dwerg"; Bomans, Capriolen; Corsari, Een expres stopteEising, De Nood landing; Mons, Inspecteur Perquin gaat met vacantie; Multon, Manhat tan serenadeidem, Politieke moord; NijnattenDoffegnies, 't He meltje; Vencken, De rode Minaret; West, Portret van een moordenaar. Vertaalde romans: Charteris, De Saint rijdt een scheve schaats; Gro- nin, Gracie Lindsay; DutliRutis- hauser, De gouden ketting; Guare- schi. Don Camillo en zijn kudde; King, Een vrouw verdween; Land, Slot Isenheim; Sperling, Ik ben Foe, de tijgerin; Wiechert, Gij zult het recht niet buigen. Engelse romans: Allingham, The crime at Black Dudley; Christie, Crooked house; idem, The moving fingre; Crofts, Death of a train; idem, The loss of the ,.Jane Vosper"; Lofts, Jassy. Duitse romans: Hebbel, Agnes Ber- nauer; Jammes, Drei Madcheh; Mar shall, Das Wunder des Malachias; Schaper, Die sterbende Kirche; Storm, Der Schimmelreiter; Webb, Die Liebe der Prudence Sam. N.V. Leidse Bouwvereniging Bij afwezigheid van de voorzitter,terrein ir. J. J. G. van Hoek, was het de vice-voorzitter, notaris J. C. van Eek, die op het. bouwterrein een aan tal genodigden mocht verwelkomen, o.a. de burgemeester wethouder A. J. Jongeleen, de directeur van ge meentewerken, ir D. Boogerd, en de hoofdingenieur-directeur van de Prov. Wederopbouw, de heer G. Kiers. De heer Van Eek gaf een kort overzicht van de geschiedenis der vereniging en wees er op, dat haar huizen zelfs in de slapste tijd van vóór de oorlog nooit leegge- staan hebben. De Leidse bevolking heeft deze woningen steeds bijzon der gewaardeerd. Dit resultaat van goede burgerzin heeft de vereniging bereikt zonder hulp van wie of wat dan ook. Tenslotte verzocht notaris Van Eek de burgemeester te willen over gaan tot het slaan van de eerste paal, tevens een mijlpaal van deze kerngezonde 80-jarige vereniging die met deze nieuwbouw haar twee de jeugd ingaat. Zelf had hij de regels niet getikt en ook had hij het strookje niet geplakt. In deze zaak, waarin verdachte zichzelf uitvoerig verdedigde, wer den vervolgens vele getuigen gehoord. De zitting duurt voort. Onder luid gejuich van de omwo nenden, die zich rondom het bouw- TWEE KAPPERSZAKEN IN DE BLOEMEN Gisteren was het veertig jaar ge leden, dat de heer F. J. Cornelisse in het pand Breestraat 148 een he renkapsalon opende. In de loop der jaren kwam er een dames-salon bij en in de afgelopen weken is de laat ste zódanig gemoderniseerd, dat de herensalon er aan opgeofferd moest worden. De officiële heropening, die samenviel met het 40-jarig bestaan van de zaak, vond gistermiddag on der grote belangstelling van zaken relaties e.d. plaats. Namens de Ka mer van Koophandel bood de heer C. F. Meerpoel gelukwensen aan. Ook de Leidse Kappersclub „Hulp en Vriendschap" liet zich niet onbe tuigd. De keurig ingerichte salon ging schuil achter een groot aantal bloemstukken. Tegelijkertijd ontving de heer J. P. van der Blom in zijn zaak aan de Steenstraat eveneens een groot aan tal belangstellenden, ter gelegen heid van de modernisering van de dameskapsalons. Enige technische verbeteringen o.a. het verwijde ren van de één-persoonscabines en een nieuwe verlichting hebben ac- salons een geheel nieuw en pret- tig aanzien gegeven. hadden, vooral de schooljeugd was rijkelijk vertegen woordigd, kreeg de eerste betonnen paal de eerste klap. Langzaam maar zeker verdween het met bloemen versierde gevaarte in de grond. Toen slechts nog de kop te zien was, nam burgemeester Van Kinschot de han del over en gaf hij de paal een laat ste klap. Nadien sprak de burgemeester in de bouwkeet nog enige hartelijke woorden tot het bestuur. Spr. had grote waardering, voor het werk van de vereniging en van haar bestuur ders in de afgelopen 80 jaar.* Met deze nieuwbouw wordt eindelijk het drama van het bombardement te niet gedaan, aldus de burgemeester, die besloot met de beste wensen voor een lang leven van de vereni ging, in dienst van de Leidse ge meenschap. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Geschiedenis de heer W. L. Hei wig, Leiden; candidaatsexamen wis- en natuurkunde (F) de heren A. L. H. Stols Leiden, H. Evers, Voorburg, P. A. Greve, Leiden, doctoraal exa men Biologie mej. C. A. Melchior, Leiden; doctoraal examen Scheikun de de heer J. H. Lupinski, Den Haag. Burgerlijke Stand Geboren: Louise Yvonne, dr van D. M. Kuivenhoven en B. J. C. de Iongh; Jan Pieter, zn van G. L. J. Kloos en A. C. Tuinhof de Moed; Ma ria, dr van H. v. d. Mark en H. Fak kel; Maria Adriana Johanna, dr van J. A. Roelofs en J. Need* Janneke, dr van J. T. v. Leeuwen en J. Piet; Pieter Leunis, zn van L. Verhulst en L. de Pagter; Tineke, dr van J. Hoek en P. v. d. Plas; Veronie Antoinette, dr van W. F. de Jong en J. N. Otte- vanger; Norbertus Gerardus, zn van J J. Blokhuizen en G. Klein veld; Sara Cornelia, dr van J. N. v. Luyk en G. Wesselink; Corper Boudewijn Alexander, zn van M. N. v. Egmond en R. J. Nieman; Cornelia Janna, dr van N. Kuijt en K. Minnee; Willem Marinus, zn van J. Heineman en H. v. Kampenhout; Jansje, dr van C. Pennenburg en M. Kroesemeijer; Cor nells Petrus, zn van K. Messemaker en C. C. Parlevliet; Anthonius Jo hannes Maria, zn van C. A. Konst en M. E. Gruter. (Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage). ONGELUK MET SCHOTSE REDDINGSBOOT Dinsdagmorgen vroeg is een red dingsboot op de terugtocht vlak voor de haven van Arbroath (Oost- Schotland) omgeslagen. Zes van de zeven inzittenden hebben hierbij het leven verloren. Tot nu toe heeft men vier van de zes inzittenden ge vonden. De enige overledene kon worden gered, doordat een met een vuurpijl afgeschoten reddingslijn zich om het lichaam van de drenkeling wik kelde. Het ongeval speelde zich in het donker af. De reddingsboot was uit gevaren, nadat de kustwachter meld de noodsignalen te hebben gezien op ongeveer 12 myl afstand van Ar broath. Na ruim een uur lang de door de storm opgezweepte zee zon der resultaat te hebben afgezocht, besloot de schipper naar de haven terug te keren. Bij een poging de haven binnen te varen werd de red dingsboot door de wilde golven te gen de pier geworpen, waarna het scheepje omsloeg. Arbeiders in het reddingstation hoorden het hulpge roep der bemanningsleden, doch door de duisternis was spoedige hulp moeilijk te bieden. De boot is op slechts vijftig meter van de kust op de rotsen aangespoeld. Het stof felijk overschot van de stuurman werd achter het stuurrad aangetrof fen. De drie andere lijken werden door een vissersboot opgepikt. Twee bemanningsleden worden nog ver mist. Wilt U iets weten? Antwoord: Het „Wilhelmus" telt 15 coupletten; ae dichter heeft voor iedere letter, die de naam van de prins van Oranje telt, t. w. Willem van Nassou, één couplet gemaakt, beginnende met deze letter. „Victoria en haar huzaar" Geboren: Andrea, d. van P. A. F. Jans en M. A. Nobel; Tjark Ar nold Rudolf, z van R. A. J. van Lier en N. J. Meurs; Mirjam Cornelia Franciscus, d. van P. Kleijn en G. L. Ruitenburg; Joke, d. van C. Verschoor en C. Mi Lammers; Hendrik, z. van P. Montanje en J. de Zwijger; Jo hannes Cornel is, z. van L. L. van Tol _T. 'en J. J. Vir.kestein; Carla Stefana, Victoria en haar huzaar waren I dr van p van Rossum en G. van Eg- gisteravond in het Antomus Club- mond Nicolaas Adrianus Maria, z. huis aan de Mare de gast van officie-van j R M van GiIs eo p j M. ren en manschappen van de Leidse I Santegoets; AIbert Nicolas, z. van TEMIDDEN VAN MILITAIREN DER KOKSSCHOOL. Koksschool. Met bijzondere bijval heeft dit mi litaire auditorium Victoria en de door haar aanbeden liefde ontvangen. Deze bekende Hongaars-Oostenrijkse operette werd ditmaal gepresenteerd door de Haagse Operette-zangers onder leiding van Cor Wijgers, ter wijl het orkest van Jan de Regt zorg de voor de door Paul Abraham ge componeerde muziek. De inhoud van deze operette is na tuurlijk bekend, zodat we daarover kunnen zwijgen. De Haagse Operet te-zangers zijn er in geslaagd om dit spel van zang, dans en muziek in een prijzenswaardige flitstempo te ver tolken. Naast /ictoria (Nelly Schul- se) en haar huzaar (Simon van Tri- tum), die goed spel te zien gaven, waren het vooral haar kamermeisje (Nel Brink) en de oppasser van de ritmeester (Lex Gouasmit), die hun rollen tot leven wisten te brengen. Men heeft zich dan ook uitstekend geamuseerd, waarvoor een woord van hulde aan de dienst Welzijns zorg. die dit gezelschap naar Leiden bracht, niet mag worden onthouden. Onder de aanwezigen bevond zich ook ditmaal de garnizoenscomman dant, luit.-kol. H. W. Gerth van Wijk. N. var. der Leede en L. J. Broekhui zen; Maria, d. van A. Beenhakkerr en M. Bakker. Albertus, z. van C. Ab- spoel en H. Dorrepaai; Cornelis, zoon van C. Abspoel en H. Dorrepaai. Overleden: J. Middelhof vrouw, 67 jaar. Marktberichten LEIDSCHENDAM, 27 Oct. Groen te. Sla 2.504.90, spinazie 12—32 cent, andijvie 6.0010.20, tomaten 2.5012.80, snijbonen 0.901.13, princessebonen 5072 cent, pronk- bonen 1837 cent, selderij 2.30 4.40, bleekselderij 3.008.70, bloem kool 8.0012.80, rode kool 5.80 7.90, groene kool 4.406.30, uien 2.50—5.10, prei 8.00—8.70. WOERDEN, 28 Oct.: Vee. Aan gevoerd 258 partijen. Prijzen eerste soort 2.122.17, tweede soort 2.07 2.11, zware tot 2.28 per kg. Han del flauw. Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Dinsdag 27 October. Gisteren hebben we ontbroken op het appèl, maar vandaag zijn we er toch weer, zij net dan, dat er niet veel te vertellen valt. Wel moet U weten, dat het Ned. Rode Kruis, afd. Leiden, op Dinsdag 17 November a.s. aan tien donores de Landsteiner-pla- quette zal uitreiken voor her 15 maal afstaan van bloed. En 153 donores ontvangen de Landsteiner-penning voor vijf maal bloed. Een cn ander zal geschieden in de cursuszaal van het Acad. Ziekenhuis. Na de uitrei king zal de film „Uw reddend bloed" gedraaid worden. Laten alle leden van de R.K. Leid- st Harmoniekapel er toch vooral aan denken hedenavond om 8 uur op de repetitie te zijn in de zaal Maria Gij- zensteeg. STADSKOK.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3