RIJNSTREEK Duinstreek Volle neef bezorgde Veluws oompje een lege kippenren Dirk „de post" jubileert als besteller en „lopend postkantoor" B. Baak te Rijpwetering koninklijk onderscheiden WOENSDAG 28 OCTOBER 1953 DE LEIDSfc COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De politie rook het spoor Enige tijd geleden stapte een lief hebbende neef bij zijn oom en tante op de Veluwe binnen, en vertelde, dat hij van zijn toekomstige schoon vader de auto te leen had, waarmede hij nu eens al zijn lieve familieleden een bezoek ging brengen. Nu, oom en tante vonden het een hele verrassing, maar de verrassing „President Robert" lichtte een ton op „President Robert", de fantasie volle Haagse jongeling, die twee ja ren geleden met een gezelschap Ne derlanders in een jacht de wijde zeeën ging bevaren en ongeveer een jaar geleden strandde op een volko men financieel nulpunt, zal worden vervolgd wegens oplichting van hon derdduizend gulden. Maar het zal nog wel even duren, voordat deze zaak voor de rechtbank komt, want nog steeds is het de ge rechtelijke macht een raadsel hoe deze jongeman een zo grote invloed op verschillende ontwikkelde mensen kon uitoefenen, dat zij hem hun ge hele vermogen toevertrouwde. Dit heeft de leraar gedaan uit Den Haag, die het vorig jaar zomaar to taal gedesillusionneerd in Nederland terugkeerde en bij de justitie een klacht tegen de jongeman indiende; dit heeft de Limburgse notaris ge daan, die thans uit vrees voor ge rechtelijke vervolging niet meer naar Nederland durft terug te keren en in Ierland verblijft. Van beide mensen is het bekend, dat zij bij het avontuur een aanzien lijk vermogen verloren, maar zij zijn beslist niet de enige slachtoffers. De justitie heeft nu bepaald, dat de „president" aan uitgebreide psy chologische onderzoekingen onder worpen zal worden, teneinde een zo rechtvaardig mogelijk vonnis over hem te kunnen vellen. GELDBOETEN VOOR „WONDERDOKTERS". „De laatste tijd neemt het ongeoor loofd uitoefenen van de geneeskunst hand over hand toe", aldus de ambte naar bij 't Openbaar Ministerie, mr. H. H. Lohman, toen het kantonge recht te Rotterdam een zaak behan delde tegen A. N. den H., wonende te Dordrecht, aan wie ten laste was gelegd dat hij in Rotterdam bij vijf mensen een diagnose had gesteld, waarna hij hun kruiden had voor geschreven. Deze „wonderdokter" was de eerste van een aantal, dat zich voor het kan tongerecht had te verantwoorden. Verdachte, die medisch student is geweest en nu „zelfstandig studeert", zoals hij vertelde, kreeg maximaal 2.50 per geval. Hij bezit, zo ver telde hij, een boek uit 1618, waarin de kruidengeneeswijze wordt «be schreven. Hij stelde bij de behande ling een „oogdiagnose" door middel van een vergrootglas, waaraan een lampje was bèvestigd, dat het oog bescheen. Zo bekeek hij dan de iris van het oog, waarna hij de patiën ten kruiden voorschreef. De kantonrechter sprak van „zeer riskant". Hij had het gevoel dat dergelijke dingen werken op de sug gestie van mensen, die geen vertrou wen in de dokter hebben en hij zag een groot gevaar in deze wijze van zieken behandelen. De ambtenaar O.M. merkte op, dat de mensen altijd bedrogen willen zijn. Een arts maakt minder „tam tam" zo vervolgde hij. Hij eiste ten volle vijf geldboeten van 300, sub sidiair vijf maal drie weken hechte nis, waarvan vijf geldboeten of vijf maal twee weken voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. De kantonrechter veroordeelde de verdachten tot vijf geldboeten van 300, subsidair vijfmaal 25 dagen hechtenis, waarvan vijf geldboeten van 200 of vijfmaal twintig dagen voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. Na de ex-medisch student stond nog een aantal terecht. Ook hun was onbevoegd uitoefenen van de genees kunst ten laste gelegd. Bij deze „wonderdokters" waren ook enkele dames. Eén van haar verklaarde bij voorbeeld sinds haar kinderjaren „de gave" te hebben. Zij stelde soms diagnose in trance vast. De patiën ten werden door haar echter, zo ver klaarde zij, naar artsen en specialis ten doorgestuurd. Een andere vrouw sprak van goddelijke gave en zij ging met de mensen praten. Zij wilde er geen zaakje van maken, zo zeide ze. De straffen van deze verdachten bestonden uit geldboeten. ECHTGENOOT IN DE GRACHT GEWORPEN Conform de eis heeft de Amster damse rechtbank vanochtend de 31- jarige mevrouw E. HelslootBrink man uit Amsterdam tot 6 maanden voorwaardelijk veroordeeld met een proeftijd van drie jaar en met onder toezichtstelling van het medisch bu reau voor alcoholisme, omdat zij op 21 Juli, na een bezoek aan een café haar 37-jarige man met opzet over de leuning van een brug over de Frinsegracht te Amsterdam in het water had geworpen. Het slachtoffer, dat niet kon zwemmen, ging diverse malen kopje onder voor ijlings toegeschoten j voorbijgangers hem met behulp van een touw wisten te redden. zou nog veel groter worden, want toen oom de volgende morgen zijn kippen zou gaan voeren, vond hij on geveer de helft van zijn pluimvee stapel met de Noorderzon vertrok ken. Daar de kippen het altijd erg goed bij oom gehad hadden, leek het on waarschijnlijk, dat zij uit eigen be weging waren vertrokken en daarom stapte oom naar de politie. Deze hoorde van het bezoek, dat oom de dag daarvoor van zijn lieve neef uit Zaandam had gekregen en gaf een seintje door naar Zaandam. De politie in Zaandam rook het al op een afstand van het huis: Kip pensoep! Het restant, 22 kippen, vier wa ren in de soep verdwenen ver huisde naar oom op de Veluwe en neef plus twee andere neven, die hem geholpen hadden bij zijn snood bedrijf, ging mee naar de Veluwe, waar de kippen achter gaas en de neven achter tralies verdwenen. Vertegenwoordiger praat zich erin RING SLUIT ZICH Een juwelier kreeg een dezer da gen een wel bijzonder kostbare ring voor een zeer geringe prijs aangebo den. Hij waarschuwde de politie en deze arresteerde de 24-jarige Am sterdamse vertegenwoordiger K. die zich op deze wijze van het kleinood meende te moeten ontdoen. Hij wordt van heling of diefstal verdacht. De vertegenwoordiger „weerlegde" dit echter door aan te voeren, dat hij de ring met nog andere sieraden bij het graven uit de grond zou hebben gehaald. Hoe deze schat daar kwam en wat hem ertoe verleidde op een willekeurige plek in Nederland zijn gouddorst bot te vieren, daarover kon spreker zich niet uitlaten. Daar K. ook bij een zedendelict betrokken schijnt te zijn, vond de politie zijn verhaal al meteen zwak. Bij kennissen van K. werd vervol gevonden. Zonder blikken of blozen beweerde K. echter deze partij van een onbekende gekocht te hebben. Het onderzoek naar eventuele nieuwe mogelijkheden van de heer K. duurt voort. Verplaatsbaar dorp voor geologen Vandaag levert de N.V. carrosse- riefabriek Verheul te Waddinxveen de eerste van een serie van tien op leggers af van een speciale construc tie, bestemd voor de Amerikaanse Aramco-maatschappij. De opleggers, een kantoorwagen en negen slaapwagens, maken deel uit van een verplaatsbaar dorp, dat woonplaats moet bieden aan geolo gen, die in opdracht van de Aramco exploratie-werk verrichten in de Arabische woestijn. Het gehele dorp bestaat bovendien nog uit een ma chinewagen, een keukenwagen er een winkelwagen. De laatste worden in Amerika gefabriceerd. De tien opleggers, die door de Ne derlandse industrie afgeleverd wor den, zijn van een bijzondere con structie, zodat zij geschikt zijn voor gebruik in de woestijn. HAAGSE POLITIERECHTER. Zwaan kleef aan. Een 41-jarige metselaar uit Rijp wetering had te Koudekerk a. d. Rijn twee zwanen en twee jonge zwanen gestolen. Hij ontkende dit tegenover de Haagse Politierechter, waarvoor hij zich -verantwoorden moest. Hij zou zich vergist hebben en gedacht hebben dat het zijn eigen zwanen waren. Te genover de politie had hij wel er kend dat hij het merkteken na de diefstal had aangebracht. Vervol gens had hij de zwanen weer uitge zet in de polder. „Ik heb overal zwanen, tot in Aals meer toe komen ze. Soms komen ze in vijf of zes jaar niet thuis", zei verd. „Dus als ergens in Nederland een zwaan wordt gevonden, neemt U maar aan dat deze van U is en merkt U ze", zei de officier van Justitie. De officier van Justitie eiste 100 boete of 50 dagen, hetgeen verd. rij kelijk veel vond. „U hebt toch zoveel zwanen, ver koop er dan maar een paar", raadde de rechter hem aan. Het werd 75. gens een partij ongebleekte katoen boete of 25 dagen. ALPHEN AAN OEN RIJN OOK ALMELO WIL EEN VOGELPARK In Almelo bestaan plannen om tot de stichting van een vogelpark over te gaan. Reeds geruime tijd beston den er plannen in deze richting, doch na de opheffing van „Aviföuna" hebben deze vastere vorm aangeno men. Reeds enige tijd zijn er bespre kingen gaande met de heer J. Noord zij, een bekende vogeldeskundige uit Alphen aan den Rijn. Er is in Almelo een commissie gevormd die de plannen nader zal uitwerken. Kruispunt HerenwegProvinciale weg verlicht. Het zal vooral de bewoners van de Herenweg en Rid- derbuurt goed doen te vernemen, dat het gevaarlijke kruispunt Heren weg-Provinciale weg op afdoende wijze zal worden verlicht met acht grote natriumlampen. Personeel van de lichtbedrijven is reeds bezig de lantaarns te plaatsen, zodat nog deze week het gehele kruispunt orachtig verlicht zal zijn. Zoals men zich zal herinneren hebben wij reeds meerdere malen op dit gevaarlijke punt gewezen. Nog vorige week reed een wielrij der door de duisternis misleid in de vrij diepe baggersloot. HAZERSWOUDE Geboren: Johanna Cornelia Maria, dr van N. C. Th. Koot en E. G. M. de Jong. Wilhelmus Bernardus Maria zn van W. B. Smits en M. E. Th. Kap- tein; Bert zn van J. A. C. v. d. Horst en P. J. R. de Wit: Maria Irmina Theresia, dr van J. J. v. d. Putten en C. M. v. d. Meer. Getrouwd: A. A. Kluts en P. A. M. Koot; W. Wallinga enC. M. C. de Nobel; J. A. Versluis en L. E. Th. Borst. LEIDERDORP Gemeenteraad. Voor de raads vergadering op Vrijdag a.s., te 8 uur, is een uitgebreide agenda vastge steld, die verschillende belangrijke punten vermeld. Behandeld wordt o.a.: Wijziging raadsbesluit inzake het bouwen van' 72 woningen. De wijziging behelst het plan om toch 104 woningen te bouwen, zoals in eerste instantie was vastgesteld. Uit breiding openbare lagere school met twee lokalen; aanwijzing plaats van centraal gymnastieklokaal. Eervol ontslag van 7e gemeente-ontvanger in verband met diens benoeming tot hoofdcommies; benoeming nieuwe gemeente-ontvanger, tevens kassier van de bedrijven; benoeming hoofd technische dienst waterleiding, zo mede van een opzichter-tekenaar in vaste dienst; voorstel tot aanleg tweede transportleiding voor de wa terleiding; voorstel verhoging wa terleidingtarieven, tot uitbreiding van de vuilstortplaats en een voor stel tot verbreding van de Hoofd straat. Dit laatste is een gevolg van de stoplichten die het verkeer daar ter plaatse doet ophopen zodat een normaal verkeer moeilijkheden met zich brengt. De oplossing zal worden gezocht door de Hoofdstraat vanaf de Eikenlaan tot de Kerklaan met ongeveer 1.80 m te verbreden. Daar voor zal door de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente de betref fende grond aan de gemeente wor den afgestaan. LEIMUIDEN R.K. Middenstandsbond. Giste renavond kwamen de georganiseer de katholieke middenstanders bijeen voor een ledenvergadering in het café van de heer C. J. van Graas. Het hoofdbestuur zal aan de katho lieke instellingen een schrijven richten om zoveel mogelijk inkopen bij georganiseerde middenstanders te bevorderen. Als afgevaardigde voor de centrale raadsvergadering werd benoemd de heer Chr. Overde- vest Sr. Als plaatsvervangers de he ren C. J. v. Graas en W. du Pau. De bedoeling is, dat twee leden deze vergadering bijwonen. Het St. Nico- laasfeest werd besproken, dat even als vorig j.aar in samenwerking met K.A.B. en L.T.B. gehouden zal den. Aangezien de kas niet toerei kend is besloot men per lid 3.- te offeren. Besloten werd de jaar lijkse feestavond te houden op Kop permaandag 9 Jan. Met de organisa tie hiervan werden belast de heren C. A. Beuk, Chr. Overdevest en P. van Veen. Het verkiezen van een nieuwe voorz. wegens aftreden van J. v. Veen ging niet zo eenvoudig. Bij de eerste verkiezing werd een aantal stemmen uitgebracht op de heren M. Vlasman, W. du Pau en P. v. Veen, die echter niet in aanmer king wensten te komen, evenals de heer C. A. Beuk, die door het be stuur voorgesteld werd. Op een voor stel uit de vergadering werd ten slotte de heer C. A. Beuk bereid ge vonden, terwijl J. v. Veen nu 2e voorz. werd. Tijdens de rondvraag kwam het Dorpshuis ter sprake, dat in oprichting is. Algemeen was men van oordeel, dat aan heJ gemeente bestuur bekend gemaakt moet wor den, dat de middenstand hier voor al geen nadeel van mag ondervin den. Ten opzichte van het parochie huis was men dezelfde mening toe gedaan. Hierna werd overgegaan tot een kaart wedstrijd om carbonade. Gespeeld werd over 3 ronden, waar bij de volgende leden de gelukkige prijswinnaars werden: 1. Cas Beuk, 2 G. A. Beuk, J. v. Veen, M. Vlas man, Chr. Overdevest Jr., C. Buykx, 2. C. A. Beuk, J. v. Veen, M. Vlas- Haaster Jr. en C. Compeer. NIEUWVEEN Val van een paard. Dinsdag morgen viel de 16-jarige veehou dersknecht C. V., werkzaam bij de veehouder Joha, van een paard, met het gevolg dat hij een been brak. Nadat dr. Nout en Zr Firet de eer hulp hadden verleend is het slachtoffer naar deAnnakliniek te Leiden overgebracht. NOORDEN ZOMERHUISJE UITGEBRAND Dinsdagochtend omstreeks kwart over tien brak er in het zomerhuis van de heer M. v. d. Vlierd brand uit. Vermoedelijk is er een vonk uit het waterfornuis overgeslagen op het in de schuur aanwezige mate riaal. De onmiddellijk gewaarschuw de brandweer van Noorden was spoedig ter plaatse, doch de vlam men sloegen reeds uit het dak en men kon niet verhinderen dat het zomerhuis met de schuur vrijwel geheel afbranden. De brandweer, mede geholpen door een afwaaiende wind, kon de monumentale boerderij, het vroegere Gerechtshof van Acht tienhoven, behouden. De verzeke ring dekt de schade. OlID-ADE Feestavondvan de congregatie. Dinsdag waren de congreganisten en hun ouders bijeen om te genieten van een feestavond, georganiseerd door de congreganisten onder su pervisie van pastoor Lampe. Als di recteur van de beide congregaties opende de pastoor de avond met een hartelijke speech tot de aanwezigen. Hij hoopte, dat deze avond dichter mocht voeren naar Moeder Maria. Het congregatiekoor onder leiding van de heer Leo Wagenaar onder streepte deze woorden met een keu rig gezongen: „Immaculata". Maria waakt, ook in ons stervensuur, aldus de pastoor. Weer werden deze woor den beklemtoond door een fijnge- voelde declamatie: „Viaticum" van Jac Schreurs. Maar ook in het dage lijks leven ondervinden we Maria's steun en hulp, zulks bleek uit een geestig, goed vertolkt toneelstukje. Na een fijn verzorgd fragment uit Vondels' werken bracht het congre gatiekoor 'n keurig „Ave Maria". In de de pauze 'n verloting met veel prijzen. Allemaal juweetjes voor de boekenkast. Ook na de pauze wisten de congre ganisten de belangstelling te trek ken en leuk toneel. Speciaal „De ken en en leuk toneel. Speciaal „De driftkoppen" hebben de mensen doen lachen, 't Hoogte punt van de avond was echter het slotnummer „An der schone blaue Donau". 'n Da verend succes een applaus, dat vroeg om een herhaling, die grif gegeven werd. 'n Prachtig geslaagde avond. Alle eer aan de congreganisten, het congregatiekoor, de dirigent en pia nist en in het bijzonder aan de di recteur. TER AAR „Arti" concerteerdeGisteravond heeft „Arti" in de Veilinghal een concert gegeven voor Papenveer en omgeving. Door omstandigheden was er tot nu toe in dit deel der gemeente nog geen optreden van de muziekvereniging. Daar de tijd van het jaar ongeschikt is voor een bui tenconcert was de Veilinghal welwil lend voor dit doel beschikbaar ge steld, Het orkest had plaats geno men op een geïmproviseerd podium, en onder de bezielende, doch strakke leiding van de heer Alex Muller uit Amsterdam, dirigent van de vereni ging, werd een aanvang gemaakt met de uitvoering van het pro gramma. Het begon met een mars ge componeerd door de dirigent, „Glans en Glorie",. Het programma bevatte voorts de beide concoursnummers, waarmede de vereniging zoveel suc ces wist te behalen nl'. „Symphoniët- ta" van Alb. Thiry, een „Winterfees ten van Alb. Meijns. Het eerstge»- noemde werk is moderne muziek en voldoet aan hoge muzikale eisen. Het genoot ook nu weer een goede vertolking. „Winterfeesten" draagt een meer populair karakter, evenals „Heinzelmanchens Wachtparade" van Kurt Nocha. Beide nummers kregen een moo.o uitvoering. Het eerste ge deelte werd besloten met de be kende marT van Alford „Colonel Bo gey". Het tweede gedeelte was een taptoe uitgevoerd door het orkest in samewerking met 't tambourcorps. Opvallend was hier de grote voorr uitgang, welke te bespeuren viel van het tambourcorps. Het werk van de tambour-maitre is een attrac tie op zich Het publiek toonde zich zeer dankbaar. ROELOFARENDSVEEN i een dorpsgemeenschap kent men gewoonlijk iedere inwoner van naam en toenaam. Het grootste ge deelte der bewoners gaan meestal onopvallend door het leven, maar een enkeling bezit toch het voor recht tot de meer bekende persoon lijkheden gerekend te worden. Tot een van deze laatste behoort onge twijfeld de postbode Dirk van der Klugt, in de volksmond beter be kend als Dirk de Post. En dat wij nu hier op deze plaats wat meer aandacht schenken aan de heer v. d. Klugt vindt zijn oorzaak in het feit, dat hij Vrijdag a.s. zijn zilveren ambtsjubileum bij de PTT hoopt te herdenken. Op zichzelf in Nederland misschien een veelvuldig voorkomend feit, maar voor Roelof- arendsveen toch wel een feit van meer betekenis. Immers in deze 25 jaren heeft postbode van der Klugt zich niet alleen een plichtsgetrouw ambtenaar getoond, maar heeft zelfs meer gedaan dan zijn plicht. Waar nodig en gevraagd gaf hij zijn raad en inlichtingen over zaken de PTT betreffende. Gaf men hem bij ge brek aan postzegels een brief met een dubbeltje mede, dan zorgde Dirk er voor dat deze gefrankeerd ver zonden werd. Altijd behulpzaam zou men hem zelfs een wandelend post kantoor kunnen noemen. Ontelbare brieven, soms een blijde, maar soms ook een droeve, zijn door hem in deze 25 jaren besteld. Begrijpelijk derhalve dat Dirk de post een man is geworden, waar steeds met enige spanning naar wordt uitgezien. De heer v. d. Klugt die bij zijn supe rieuren in hoge achting staat en on der zijn collega's zeer gezien is, zal het ongetwijfeld op deze dag op de Zuidhoek niet aan belangstelling ontbreken. Postbode v. d. Klugt is geboren 4 Mei 1901 in de gemeente Woubrugge. Naast zijn ambtelijk werk geloven wij niet dat hij er nog speciale hobby's op na houdt, of het zou moeten zijn zijn liefde voor een goed boek en het maken van zijn gebruikelijke avondwandeling. Van vroegere jaren herinneren wij ons zijn activiteit in de Esperantoclub, alsmede zijn ijveren voor het Zui delijkste gedeelte van Roelofarends- veen de z.g. Zuidhoek, die gemeen- De dag waarop de heer B. Baak uit Rijpwetering 40 jaar gelden in dienst trad bij de graanmaalderij, thans firma G. M. Beelen, is gisteren op feestelijke wijze gevierd in be trekkelijk intieme kring. Betrekke lijk intiem, want onverwacht werd er aan dit feestje een officieel tintje gegeven. Met een plechtig gezongen H. Mis uit dankbaarheid werd de dag be gonnen, waarna door de zaak een ontbijt werd aangeboden aan de ju bilaris, familie en personeel. Op de hem eigen kernachtige ma nier drukte de heer G. Beelen zijn dankbaarheid uit voor de zo trouw en zo punctueel bewezen diensten, gedurende een ononderbroken reeks van 40 jaren. Waar ooit, dan is hier sprake geweest van eerlijke en op rechte plichtsbetrachting. Hij meen de het best zijn grote waardering hiervoor te kunnen uitdrukken door de jubilaris een enveloppe te over handigen (wellicht niet zonder in houd). Aan mevrouw Baak werden bloemen aangeboden, want ook zij diende volop te delen in de eer, die haar zo goed als haar echtgenoot toekwam. Door een der personeelsleden werd daarna ook een cadeautje aan geboden namens alle collega's. Terwijl onder veel gezelligheid een ,,voor den eten" werd genoten kwa men tegen half twaalf de loco-bur gemeester en secretaris van Alke made onverwachts de feestvreugde nog verhogen. In zijn toespraak wenste de loco burgemeester de heer Baak op de allereerste plaats geluk met zijn 40- jarig jubileum en wees er op, van welk een onschatbare waarde het voor een bedrijf is te kunnen be schikken over eerlijk en trouw per soneel, waarvan hij de heer Baak als prachtig voorbeeld roemde. Daar na sprak hij over de z.g. vrije tijds besteding van de jubilaris en noem de een eerbiedwaardig aantal be stuursfuncties op, waaronder voor zitter van Kath. Thuisfront, secre taris van het Wit-Gele Kruis, penn. van K.V.P. Verder zijn bemoeiingen met Stille Omgang, retraiteclub St. Paulus en Eerbied in Gods Huis. Al deze functies hebt gij, zo zeide spr.; met zeer veel ijver en toewij ding vervult. Uw verdiensten zijn op een dergelijke waarde geschat, dat ook van de zijde der regering uw charitatief en sociaal werk is ge waardeerd geworden. Bij Kon. Be sluit van 26 September 1953 heeft het Hare Majesteit de Koningin be haagd, U de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau toe te kennen. Onder de wens dat de jubilaris dit ereteken nog vele jaren zal mogen dragen, speldde spr. daar na de heer Baak de versierselen op. Zichtbaar ontroerd kon de heer Baak, die anders altijd zo heel rus tig en heel gewoon iets zeggen kan, bijna de woorden niet vinden om zijn overgrote dankbaarheid uit te spreken over zoveel goeds en zoveel eer. Maar dat hinderde niet, want ieder voelde wat hij wilde zeggen en hoezeer hij het meende. Na. afloop van deze bijeenkomst wachtten de heer Baak nog zeer vele gelukwensen van talloze vrienden. ZOETERWOUDE De heer H. A. Agterhof assis tent van 's Rijks Belastingen te Zoeterwoude is verplaatst naar Klein Driene en belast met de functie van dienstgeleider aldaar. telijk onder Woubrugge ressorteert, bij de gemeente Alkemade gevoegd te krijgen. Tot slot wensen wij de heer v. d. Klugt toe, dat hij nog vele jaren zijn werkzaamheden in goede gezondheid zal kunnen voortzetten. VOORHOUT „CULTUUR VERHEFT" SPEELDE „DE OVERTOCHT". „Cultuur Verheft" heeft gister avond in het parochiehuis een goede opvoering gegeven van het drama tische spel: „De Overtocht" van Theo Schicks. Dit spel behandelt de moeilijke le vensweg van een jongeman, die reeds op jeugdige leeftijd tot de over tuiging komt, dat het leven slechts een doortocht is. Hij houdt het eind doel klaar voor ogen en wil zijn levensgang niet laten vertroebelen door een te grote hang naar het aard se. Maar zijn vader begrijpt hem niet en zijn moeder, die het wel doet, is te zwak om een tegenwicht te vor men Hetgevolg hiervan is een ge spannen toestand tussen vader een zoon, die zich telkens in heftige1 scènes ontlaadt. Uiteindelijk verlaat de jongeman het ouderlijk huis, om in de maalstroom van het leven zijn idealen te zien sneuvelen. De totale. ontgoocheling-slaat hem uit zijn even wicht, maar juist op het moment, dat de zwaarste wanhoop hem zal be springen, wordt het licht in hem en ziet hij zijn roeping. Van dit zware eisen stellende spel heeft „Cultuur Verheft" een goede opvoering gegeven. De regisseur Jan Vlasveld, die tevens de hoofdrol ver tolkte, en zijn tegenspeler Ben van Werkhoven, deden voortreffelijk werk De andere spelers sloten zich hierbij goed aan. Het publiek toonde zich ingenomen met het spel, het geen o.a. bleek uit het hartelijk ap plaus aan het slot van de bedrijven, in welk applaus ook de schrijver Theo Schricks deelde, die de opvoering bijwoonde. ZOETERMEER R. K. Schaakvereniging Reeds deze week moet het le tiental een thuiswedstrijd spelen in de H.S.B.- competitie. Volgens de nieuwe wed strijdbepalingen voor deze competi tie moeten de spelen reeds om kwart voor acht klaar zitten aan de bor den, opdat direct bij aankomst van de tegenpartij kan worden begonnen. Zulks in verband met het op tijd ein digen vanwege de vervoersgelegen- heid naar Den Haag of Delft. Wij verzoeken daarom met klem, dat de spelers van het le tiental tussen half acht en kwart voor acht aan wezig zijn. Dus morgen allen op tijd. Het 2e tiental krijgt volgende week (5 Nov.) hun le wedstrijd thuis te spelen. Hiervoor gelden dezelfde be palingen. ZOETERMEER Bijeenkomst Gilde. Gisteravond hield de groep Gilde van de R.K. Vrouwenbeweging een bijeenkomst in het Parochiehuis. Het bestuur besloot met volle in stemming van de leden, een telegram .te zenden aan de Poolse gezant om te protesteren tegen de geloofsvervol ging in Polen. De vooz wekte op te bidden voor de kardinaal en voor de Kerk in 't algemeen. De vergadering oesloot de afdeling te stellen onder bescherming van O. L. Vr. van Fatima. Er werd een ontwikkelingsclub op gericht, waarvoor flinke belangstel ling was. Er worden pogingen in het werk gesteld voor een kookcursus, fijne keuken. Voorts ligt het in de be doeling om te zamen- met de K.A.V. een filmavond te beleggen. Hierna hield pastoor J. Voorham een causerie met lichtbeelden over Fatima. Door zijn boeiend betoog had de spreker de volle belangstelling van de aanwezigen. Een hartelijk applaus onderstreepte de dankwoorden van de voorz. Een hooggestemde en leer zame avond. Middenstanders bespraken Winkel week. - Gisteravond hielden de ge zamenlijke middenstanders een ge combineerde vergadering in „Ons Genoegen" onder voorzitterschap van de heer C. Klos. Het ligt in de bedoeling van 25 Nov. tot 5 Dec. een speciale winkelweek te organiseren. Het winkelweek-co mité heeft nieuwe vérstrekkende plannen uitgewerkt. Daaj zij echter de goedkeuring van enkele officiële instanties nog behoeven, kunnen wij eerst later deze bekend maken. In ieder geval vervallen de „Hardlopen" van de vorige jaren en het kinder feest. Er zal een Winkel weekkrant uitgegeven worden, die in de wijde omtrek huis aan huis verspreid zal worden. Men hoopt intussen dat de borden, die op de toegangswegen tot Zoetermeer staan tegen die tijd ver dwenen zullen zijn. Wat lezers schrijven NIET-BEDEVAARTREIZEN Als antwoord op het artikeltje van pastoor Loihuis o.f.m. inzake een niet bedevaartreis naar Rome, acht ik mij als bestuurslid der Ned. Reis- vereniging voor Katholieken, ver plicht het navolgende onder de aan dacht der lezers van de Leidse Cou rant te brengen. Voor hen die het nog niet weten. Er bestaat in ons vaderland een Reisvereniging die tot taak heeft te zorgen, dat de Katho lieken in de gelegenheid worden ge steld om te kunnen reizen in Kath. verband. Deze vereniging is erkend door het Hoogwaardig Episcopaat dat tevens heeft gezorgd dat het Hoofdbestuur en de afdelingen wor den bijgestaan door een geestelijk raadsman. Trots de fanatieke haat der bezetters, die al onze bureaux hebben leeggeroofd is de Kath. Reis vereniging er toch in geslaagd om met bovenmenselijke inspanning er bovenop te komen. Voor wat Leiden betreft: De leden van dit bestuur zijn mensen uit de ambtenaren- en handelsklasse en werken voor deze vereniging uitsluitend ter ere Gods en tot heil van de Katholieken. Dus zonder direct of indirect profijt. Dit mag vandaag de dag ook wel eens worden gememoreerd. Na deze uit voerige toelichting kan ieder mens begrijpen, dat de vereniging onaan genaam gestemd is over het feit, dat een kerkelijke instantie zich bemoeit met de inschrijving voor een niet- bedevaartreis. Namens het bestuur: C. P. W. SCHINCK, Voorzitter der Ned. Reisver. voor Katholieken, afd. Lei den.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2