BOEKENNIEUWS groene latei Bevolking, missie en leger zwoegen te samen aan opbouw van Nieuw Guinea PERSSPIEGEL In 1954 opnieuw verhoging van de ziekenfondspremies Bijna twee ton geëist voor aangereden meisje fKoxte, GOLF DINSDAG 27 OCTOBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Merauke, middelpunt van Nederlandse bedrijvigheid DOOR VUILE STOFWOLKEN STRAALT EEN NIEUWE DAGERAAD (Van een speciale correspondent.) Een rode wolk stof waait achter de jeep op, die pijlsnel om de hoek ver dwijnt. We proberen de sporen van ons uniform te slaan, maar dat heeft weinig resultaat: We zijn vuil en we blijven vuil. Onze gepoetste schoe nen lijken drie dagen geen smeertje gehad te hebben en onze sokken vertonen niet veel meer van de voorgeschreven khakl kleur. „Is dat hier altijd zo?" „Ja, zo lang we in de droge tijd zitten, is het hopeloos: stof, stof en nog eens stof. En als de regens komen: modder, modder en nog eens modder". jungle voor geheimzinnigheden te bieden heeft. De man die er voor het eerst met een patrouille door wordt opgeslokt, zal zich ongetwijfeld de eerste nacht niet „senang" voelen in zijn zelfgebouwde bivak. Die eerste dag „tjot", op „tjot", af, door kali's en lianenversperringen, over omge vallen bomen en rotspartijen, zal zwaar zijn. Zo zwaar, dat hij tijdens de eerste rust vergeet een strootje op te steken. Noem je dat werken? De soldaat die ons Merauke laat zien haalt onverschillig zijn schou ders op: „Maar wat geeft het eigen lijk? Het is overal wat. In Fakfak klagen ze steen en been over die ellendige „tjotten", op Biak is het de „karang" waar ze over kankeren en ergens anders is het misschien het gloeiende asphalt dat aan je schoenen blijft kleven. Geef mij Me rauke maar. Die soldaat is een chauvinist, zo als alle soldaten dat zijn. Als hij straks in zij barak zit, zal hij tegen zijn maat zijn gal uitspuwen over die zware dienst, maar laat er geen knaap uit Kaimana bij komen, want dan krijgt ie 'm van voren: „Kaimana, man, laat naar je kijken. Ik lach om je. Noemen jullie dat nog werken ook, wat je daar doet? Een beetje corveeën, af en toe eens een kleine patrouille en heel misschien maar dat is dan een uitzondering eens een doorsteekje door het bos. Het zou wat „Al kon ik korporaal worden!" Loop jij maar eens met ons mee. Een sawah-tje pikken, waarin je tot over je middel wegzakt, dat is ten minste nog eens een opdracht. En al les op kompas begrijp me goed. Al kon ik er korporaal worden: mij niet gezien in Kaimana!" Kijk/ zo praten ze in Merauke en met een kleine variatie praten "ze zo op alle detachementen van de Konink lijke Landmacht in Nieuw Guinea. Een rimboe als uit boeken Nieuw Guinea is voor het grootste deel bergachtig en mocht men ooit gemeend hebben dat de rimboe bij voorbeeld alleen maar bestaat in de fantasie van schrijvers of sterke- verhalen-vertellers, dan is Nieuw Guinea het land bij uitstek waar men zonder veel moeite tot de ontdekking kan komen dat de rimboe geen sprookje, maar harde realiteit is. Nee, men vindt er geen leeuwen of tijgers, men vindt er zelfs helemaal geen roofdieren maar men treft er voor het overige alles aan wat een Noch wildernis, noch water Merauke onderscheidt zich ten dele van de andere detachementen op Nieuw Guinea, want in het patrouille- gebied rond Merauka is geen heuvel te bekennen en van oerbossen is nau welijks sprake. Maar er zijn andere hindernissen die alles van de man vragen. Uitgestrekte sawahs bij- Congres van St. Willibrord'vereniging Voor het eerst in de vijf jaren van haar bestaan heeft de St. Willibrord- veren. haar leden in een congres bij eengeroepen, dat Maandag in Den Bosch gehouden werd. Meer dan een materiële verantwoording van het we! en wee der afgelopen vijf jaren, was deze vergadering een geestelij ke bezinning op het apostolaat in deze tijd. De dag werd begonnen met een pontificale H. Mis, opgedragen in de St Jan door mgr. W.Mutsaerts, bis schop van Den Bosch. Deze hield te vens een predikatie, waarin hij wees op het zeer grote belang van het bin nenlandse apostolaat, voor het vader land en kerkprovincie. Een belang, dat zo groot is, dat onze arbeid en liefde ervoor die voor de missie' moe ten evenaren. Het is even belangrijk, even noodzakelijk, even dringend. Mgr. Mutsaerts spoorde allen aan hun beste krachten aan dit werk te ge ven, om gezamenlijk het woord van Christus waar te maken: „Spoor hen aan om binnen te gaan, opdat het Huis mijns Vaders vol worde". De vergadering werd geopend in het Casino te Den Boscn met een rede van prof. dr. J. G. M. Wille- brands, voorzitter van de St. Willi- brord-vereniging, die een inleiding hield over priesterschap en aposto laat. Spr, gaf een uitvoerige theolo gische verhandeling ovar de aard van het apstolaat van de priester, dat zijn kracht niet alleen vindt in de zending van de Kerk, maar in de zending van Christus zelf, met wie de priester in de Kerk zo nauw ver bonden is om de wereld te verlossen. De zending der gelovigen noemde spreker een aanvulling van die der bisschoppen en priesters. Betreffen de de groeiende apostolaatsgedachte wees prof. Willebrands erop, dat de ze ook in de Protestantse en Ortho doxe Kerken snel veld wint en in de oecumenische actie tot. nieuwe stro mingen en levendiger geloofskarakter heeft geleid, hetgeen met name ook in de Nederlandse Hervormde Kerk geconstateerd wordt: de groei naar Katholiciteit. De middagvergadering werd door mgr. Mutsaerts bijgewoond, terwijl de bisschop in de voormiddag verte genwoordigd was door de vicaris-ge neraal van" het bisdom, mgr. F. Hen- drikx. Prof. L. Rogier behandelde het onderwerp Priesterschap en Leken- apostolaat. Het werd een boeiende cardracht, waarin de Nijmeegse :ogleraar zijn bezorgdheid uitte over ele onvolmaaktheden in de Kath. samenleving. voorbeeld en in de droge tijd een nijpend gebrek aan drinkwater. In de maanden Juli en Augustus moet men soms uren lopen voordat men een kali tegenkomt en niet zelden staat die kali dan droog ook., Kam pongs vindt men er betrekkelijk weinig, zodat men in de meeste ge vallen geheel op eigen forage is aan gewezen. Merauke is dus vlak en de stad ziet er dan ook anders uit dan welke nederzettting in dit land ook. Hier is geen sprake van kronkel-wegge tjes in de „kom der gemeente", zo als die in de meeste andere plaatsen zijn: Een lange weg, stoffig en rood, snijdt Merauke in tweeën. Keulen en Aken Evenals elders in Nieuw Guinea wordt in Merauke hard aan de op bouw gewerkt. Niet alleen de bur gerij spant zich in om van dit woeste land iets te maken, niet alleen missie en de zending zijn er dag en nacht in de weer, ook de Koninklij ke Landmacht zet er zijn beste been tje voor om er iets tot stand te bren gen, iets goeds tot stand te bren gen. Nog tal van plannen staan op stapel, plannen aan de uitwerking waarvan in veel gevallen al een be gin is gemaakt en andere die nog even moeten blijven liggen tot de tijd rijp is- Keulen en Aken zijn per slot van rekening ook niet op één dag gebouwd ST. MAARTEN EN Ds. ZANDT. Het protestantse dagblad „Trouw" steekt de draak met de aanmerking van ds. Zandt in de Tweede Kamer op het bankbiljet van f 25.—. De heer Zandt heeft in de Twee de Kamer bezwaar gemaakt tegen de beeltenis van St. Martinus, bis schop van Tours op een bankbiljet. Wij denken dat de heer Zandt een echte Groninger in zyn jeugd wel met enthousiasme St. Maarten gevierd heeft, zonder dat daarbij van enige Paapse zuurde sem bij hem sprake was. Voor het overige op de Dom toren van Utrecht prijkt ook zulk een beeld van St Martinus. Het heeft de beeldenstorm doorstaan. Vermoedelijk omdat men er niet bij kon. Ook heeft het Voetius niet ge hinderd. Maar misschien is het een nieuw object van politieke strijd voor de heer Zandt. Ziekenhuiskosten zijn belangrijk gestegen DELFZIJLS OUDSTE INWONER 100 JAAR. Woensdag 28 October zal Delfzijls oudste inwoner, de heer T. L. San- der, 100 jaar worden. De heer San- der is te Delfzijl geboren en heeft daar zijn gehele leven gewoond. Zijn eetlust is nog goed doch hy is erg doof en slecht van gezicht. De heer Sander, die er steear naar verlangd heeft deze 100e geboortedag te mogen beleven, heeft in 1945 zijn 80-jarig huwelijksfeest herdacht, doch ver loor in datzelfde jaar zijn echtgeno te. Zijn geheugen is echter nog uit stekend. Ter gelegenheid van deze verjaardag zal een receptie worden gehouden. De vader van het 11-jarig meisje T. v. K. uit Amstelveen heeft een eis van 185.000 schadevergoeding inge steld tegen mr. A. Baron van H. uit Amsterdam. Gister werd deze vor dering in een civiele procedure voor de Amsterdamse rechtbank behan deld. In Me] 1950 reed de auto, die door mr. v. H. bestuurd werd, het meisje nabij Amstelveen aan. Het kind werd hierdoor zeer ernstig ge wond en is thans nog gedeeltelijk invalide. Baron v. H. had zich volgens mr. dr. L. v. d. Does, met zijn auto bij na links van de weg bevonden en was op de uit tegenovergestelde richting komende familie K. ingere den. Gezien ook de getuigenverklarin gen, die alle inhielden, dat de auto midden op de weg had gereden en plotseling te veel naar links was ge komen, waardoor hij het stuur van de fiets van het meisje greep, twijfelde mr. v. d. Does niet aan de schuld van gedaagde. Na de aanrijding had mr. v. H. wel even gestopt, maar was daarna weer onmiddellijk doorgereden, omdat hij haast had. De zwaar getroffen fami lie werd door hem echter eenmaal opgezocht, waarbij hij 100 achter liet. Tot een verdere vergoeding van de schade was hij niet te bewegen, In een le Delft gehouden verga dering heeft de heer C. J. van Lien- den. voorzitter van de centrale bond onderling beheerde zieken fondsen, meegedeeld dat het waar schijnlijk is dat In 1954 de premies voor vrijwillig en verplicht verze kerden zullen moeten worden ver hoogd. Behalve de kosten van nieuwe ge neesmiddelen zoals de anti-biotica, stegen ook die voor ziekenhuisver- pleging aanzienlijk. Laatstgenoem de kosten maken thans ongeveer een derde deel uit van de totale uitga ven van de ziekenfondsen, aldus de heer Van Lienden. De oorzaak is dat de ziekenhuizen de laatste jaren worden uitgerust met zeer dure ap paraten, waarover ook de fondspa tiënten de beschikking kunnen krij gen. Ook de lonen van het verple gend personeel zijn gestegen. Met de loon ronde van 1 Januari a.s. zul len de verpleegprjjzen nogmaals stijgen, hetgeen weer een zwaardere last voor de ziekenfondsen zal be tekenen. Ondertussen, zo vervolgde spr., vraagt men zich wel eens af of het beheer in de ziekenhuizen wel al tijd economisch verantwoord ge schiedt. Is het niet mogelijk effi ciënter te werken, waardoor de ver pleegprijzen kunnen worden gedrukt zonder dat de patiënten er nadeel van ondervinden? Een andere oorzaak van de hoge lasten, die op de ziekenfondsen ge legd, is volgens spr. het feit dat de Gisteren heeft in de Putselaan te Rotterdam de tram een slacht offer geëist, nl. de 56-jarige arbei der J. K. uit Nieuwe Tonge. De man was dit weekeinde op bezoek ge weest op zijn evacuatie-adres in de Boekweitstraat en hij wilde zich per tram van de R.T.M. naar huis begeven. Toen de tram al in be weging was, bemerkte hij, dat hij verkeerd zat, nl. in de eerste inplaats van in de tweede klas. K. waagde de sprong uit het rijtuig en hield zich vervolgens aan de stang van een tweede klas rijtuig vast. Hij sloeg de hulp af van passagiers, die hem naar binnen wilden halen. Op een gegeven moment struikelde de man; hij kwam onder de wielen terecht. Beide benen werden hem afgereden. In het Zuiderziekenhuis bleek, dat hij was overleden. OMO-HUIS KRIJGT IN NOVEMBER EEN EIGENAAR. Jury is met de laatste ronde bezig. De jury, die de zeer talrijke inzen dingen heeft te beoordelen, welke binnengekomen zijn op de OMO- prijsvraag, is thans zo ver met haar werkzaamheden gevorderd, dat in de loop van November bekend gemaakt kan worden, welke inzender de beste tekst heeft ingestuurd en dus voor het „huis" in aanmerking komt. Te gelijkertijd zullen de overige prijs winnaars bekend worden gemaakt. BLOEMIG BRUIDSPAAR De heer A. van der Velde, een bekende Aalsmeerse groothandelaar in bloemen, is in het huwelijk getre den metmej. A. v. Nieuwkoop. Ruim twintig collega's, grossiers begeleid den het bruidspaar met versierde be stelauto's naar het raadhuis van Hoofddorp. Voor het raadhuis vo:rmden de collega's een erehaag met witte chry santen. huisartsen vaak meer geneesmidde len verstrekken dan nodig is. Wan neer men aanneemt dat gemiddeld op elk van de 37.500.000 recepten, welke jaarlijks aan de 7.500.000 ver zekerden worden afgegeven, slechts vijf cent te veel wordt versterkt dan betekent dit 1.775.000 per jaar. VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden; de data waarop df correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Ned Nw. Guinea: m.s „Oranje" (18 Nov.); Ned. An tillen: s.s. „Baarn" (3 Nov.); Surina me: mj. Stentor" (11 Nov.); Zuid- Afrika: ms „Edinburgh Castle" (31 Oct.); Canada: m.s. „Prins Johan Willem Fr.'so" (31 Oct.) en m.s. „American Counseller" (5 Nov.); Argentinië en Chili: s.s. „Naviero" (4 Nov.): Brazilië en Uruguay: s.s. „Paraguay" (2 Nov Australië: s.s. „Maloja" (31 Oct.) en s.s. „Strath- more" (5 Nov.); Nieuw Zeeland: via Engeland. Inlichtingen over de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. SANERING VAN HAAGSE BINNENSTAD In de Haagse gemeenteraad zijn gisteren na hevige debatten de sa neringsplannen van B. en W. aange nomen. In de eerste 15 jaar zullen de oude stadsgedeelten, worden opge ruimd en door twaalf duizend nieuwe woningen worden vervangen. Hier mede zal een bedrag van 150 raillioen gulden gemoeid zijn. Met de uitvoe ring van het plan wordt echter ge wacht tot het woningprobleem is op gelost, men denkt in 1960 met de uitvoering van het plan een aanvang te kunnen maken. „KOUDEMARKT" TE DEVENTER NOTEERDE HOGE VEEPRIJZEN De „koudemarkt" te Deventer, waarvoor gisteren 3417 stuks rund vee waren aangevoerd, is een graad meter voor de boeren in het Oosten van het land wat betreft de prijzen van het rundvee. De markt van gis teren toonde aan, dat de fokkers vasthouden, wat ze nog thuis kun nen plaatsen ondanks het feit, dat kopers waren komen opdagen uit Frankrijk, België, Duitsland, Luxem burg en ook uit ons eigen land, vooral uit Brabant en Limburg'. Op r eze markt konden nog dieren wor den opgeruimd, die niet geheel t.b.c.-vrij zijn. Deze koeien zullen het volgende jaar geheel uit stal en weide worden geweerd. De opgelo pen veeprijzen doen de eigenaars der dieren bopen op nog meer winst vandaar hun terughoudendheid bij verkoop Ook het slachtvee was van daag weer duurder dan het al was. De prijzen bedroegen; neurende en vers gekalfde koeien 850 tot 1050* neurende vaarzen f 650 tot ƒ850: guste koeien ƒ500ƒ700; gus te vaarzen ƒ450ƒ600; voorjaars- kalfkoeien ƒ550750; pinkstieren 350550: pinken 350550; fok- kalveren ƒ200300; nuchtere kal veren 40- -60; vette koeien ƒ2 20 ƒ2.50 per kg.; worstkoeien ƒ1.80 per kg. KOLENDAMPVERGIFTIGING. In het Petronella Gasthuis te Gro ningen heeft zich waarschijnlijk een geval van kolendampvergiftiging vooigedaan ten huize van de 80-ja- rige mej. J. J. Dolfin. Deze bejaar de dame kreeg Zondagmiddag bezoek van een eveneens bejaarde juffrouw. Gistermorgen, toen een der be woners een kopje koffie wilde bren gen, trof zij de beide dames bewus teloos in hun stoelen aan. Direct werd de G.G.D. gewaarschuwd en bij onderzoek bleek, dat de bezoek ster reeds was overleden. Mej. D. werd in bewusteloze toestand naar het Academisch ziekenhuis overge bracht. De recherche heeft een on derzoek ingesteld, maar tot nu toe is de doodsoorzaak nog niet komen vast te staan. Men neemt evenwel aan dat kolendampvergiftiging de oorzaak is. Vwi.de. „Dood in de jungle" door Michael Hastings. Prisma- serie. Uitgave van Het Spec trum, Utrecht. Michael Hastings, wiens korte ver halen in Engelse tijdschriften sterk de aandacht trokken, heeft thans een roman, een thriller, geschreven, die alle kwaliteiten bezit, welke men aan dit genre kan stellen. De schrij ver, die tijdens de oorlogsjaren als R.A.F.-piloot de jungle van Malakka leerde kennen, laat zijn verhaal daar afspelen. Een vliegtuig stort neer in de wildernis en de negen overleven den staan voor de bijna hopeloze taak zich een weg te banen naar de bewoonde wereld. Maar hoe groot dit probleem voor hen ook is, er is iets anders dat hen obsedeert. Er is een moordernaar onder de overle venden, die zo af en toe op geraffi neerde wijze zijn slag slaat. Wie is deze moordenaar en welke is zijn drijfveer? Dat is de vraag waarmede de oude dr. Conolly zich bezig houdt. Terwijl de kleine karavaan zich een uitweg baant naar de wereld van de mensen, tracht dr. Conolly alle voor vallen in een logisch verband te plaatsen. Het is een zeer moeilijk karwei, waarin hij pas na veel moei te slaagt. Maar dan zijn er al geeq negen mensen meer in het oerwoud! Een buitengewoon spannend boek, dat men op eén avond uitleest. „Het grijze kind" door Theo Thijssen. Prisma-serie. Uit gave van Het Spectrum, Utrecht. Theo Thijssen, die in 1943 overleed, heeft in zijn lange onderwijzersloop baan gestreden voor de belangen van het kind en ook nadat hij het onderwijs vaarwel had gezegd, bleef hij deze strijd voortzetten. In woord en geschrift heeft hij op de bres ge staan voor de vernieuwing van het onderwijs. „Het grijze kind" past ge heel in zijn streven om begrip te vragen voor het kind. In dit werk laat hij een jongeman, die in een krankzinnigengesticht wordt ver pleegd, zijn jeugdherinneringen ver telen. In het begin moet men even aan dit boek wennen, maar dan zal men ook genieten van de rake cri- tiek. De schrijver hekelt de zinloze monotonie van de school, de hope loze conventies van burgerlijkheid en de mallotige uitwassen van de opvoeding. Het grijze kind onder gaat zijn lot van onderwijs en op voeding gelaten, maar ziet de dwaas heid van alles, wat hem onder het mom van „je eigen bestwil" wordt aangedaan. Een opmerkelijk boek, dat knap geschreven is. Men zal het geboeid lezen. HAAGSE POLITIERECHTER Fraude Voor het verkrijgen van kinderbijslag en steun had een 40- jarige vrouw uit Rljnsaterwoude, moeder van 12 kinderen, meermalen valsheid in geschrifte gepleegd t.a.v. de gezinsinkomsten. Zij moest zich hiervoor thans verantwoorden bij de Haagse Politierechter. Hier legde zij, evenals bij de politie, een beken tenis af. Zij voerde aan, geen geld te hebben om de schade te kunnen ver goeden. De rechter dacht, dat de sohade ruim 100 beliep. De verdachte had bovendien nog met de naam van haar man getekend. ,,M'n man kon amper schrijven", zei verd. veront schuldigend. Zij betuigde haar spijt over het gebeurde. Rekening houdend met het feit dat het reeds in Augustus 1951 was gebeurd eiste de officier van Justi tie ƒ100.— boete of 50 dagen en een maand voorwaardelijk. Het vonnis luidde: ƒ40.— boete of 20 dagen en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, alsmede de voorwaarde dat de schade binnen die drie jaar vergoed zal zijn. Belediging Een veehouder uit .Nieuwkoop was gedagvaard wegens belediging maar niet verschenen voor de Haagse Politierechter. Wel was er een onderwijzeres uit Nieuw koop als getuige. Zij vertelde hoe men wel vaker last had met de vee houder. Overeenkomstig de eis werd verdachte veroordeeld tot 50. boete of 25 dagen. Stelende typiste Een 24-jarige typiste uit Leiden stond voor de Haagse Politierechter terecht omdat zij uit kleding van collega's had ge stolen. Op 11 Juli J.l. had zij te Voorschoten ten nadele van een me dewerkster 10.gestolen en later nog eens 1.Het was de eerste keer dat ze terecht stond. Overeen komstig de eis werd de typiste ver oordeeld tot ƒ30.— boete of 15 da gen en veertien dagen gevangenis straf voorwaardelijk. Houtdiefstal Bij verstek behan delde de Haagse Politierechter een zaakje tegen een 21-jarige beton werker uit Alp'hen a. d. Rijn. Deze was diefstal van hout ten iaste ge legd. Eerst had verdachte hout ge vraagd en gekregen. Later had hij nog méér hout nodig en toen stal hy het bij de persoon die eerst zo vriendelijk tegen hem was geweest. De rechter kon deze houding niet waarderen en veroordeelde verdach te overeenkomstig de eis tot 50. boete of 25 dagen. Rare mishandeling Een 18-jari ge timmerman uit Zoeterwoude had op 4 Augustus zekere v. d. H. mis handeld maar hy wist niet meer wat de aanleiding was. Vrienden hadden hem tegengehouden, anders zou hij ongetwijfeld nog meer gesla gen hebben. Thans stond de jongen terecht voor de Haagse Politierech ter Deze veroordeelde hem over eenkomstig de eis tot ƒ50.boete of 25 dagen. Vrijgesproken. De reclameradvi- steur Th. A. G. van R. uit Amster dam. die in eerste instantie was ver oordeeld tot zes maanden wegens op lichting van 24 winkeliers in Sassen- heim en omgeving, werd thans door het Haags Gerechtshof vriigesoroken. De proc. generaal had verhoging van de straf tot negen maanden geëist. Van G. had overeenkomsten aan gegaan met de winkelier voor een grote reclame-campagne met be drukte kaarten. De winkeliers be taalden 25.—, maar de kaarten wer den nooit verspreid. Tijdens de be handeling van deze zaak had verd. als verweer aangevoerd dat er door ziekte achterstand was ontstaan. La ter was hij door zijn arrestatie niet in staat geweest de opdrachten uit te voeren. zodat de vader besloot te gaan pro cederen. Volgens de raadsman van de ge- lagde, mr. D. G. V., berustte het doorrijden van zyn cliënt op een on gelukkige reactie en had het meisje ook schuld aan het ongeval. Hij wees er verder op dat de toestand van het meisje op het ogenblik erg meeviel en „slechts" aan een hand verlamd zou blyven. In zyn repliek zei mr. v. d. Does, dat deze schets van de toestand van het kind te rooskleurig moest wor den genoemd. Uitspraak 7 December. VERDACHTEN VAN INBRAAK. De recherche te Nijmegen heeft een 23-jarige monteur uit Nijmegen en een jongere vriend aangehouden, die er van verdacht worden in een der afgelopen nachten in een boer derij te Neerbosch bij Nijmegen een inbraak te hebben gepleegd. By de inbraak werd een geldkist met een inhoud van ongeveer 20.000 en vele waardevolle papleren ver mist. Het geld is in het huls van de monteur teruggevonden. JEUGDIGE OVERVALLERS TOT VIJF JAAR VEROORDEELD. De rechtbank in Alkmaar, onder presidium van mr. J. Krabbe, heeft vanochtend twee jeugdige overvallers uit Amsterdam ieder tot vijf jaar met aftrek veroordeeld. Zy zijn de 21-ja. rige J. van Z. en de 19-jarige F. N. B., die samen op 3 Juli j.L de alleen wonende ruim 90-jarige oude man P. B te Scharwoude overvielen om hem te beroven. De twee jeugdige misda digers, van wie vooral van Z. reeds een gevestigde reputatie had op het gebied van geweldpleging, wisten zich onder het voorwendsel een vis vergunning te willen hebben, toegang tot de woning te verschaffen, waar zij B. door middel van stokslagen be wusteloos trachtten te slaan. Deze opzet slaagde echter niet, daar de oude man bij kennis bleef, waarop de knapen op de vlucht sloegen. Veertien dagen geleden eiste de of ficier van justitie, mr A. W. Hol- steijn, tegen ieder van hen zes jaar gevangenisstraf, alsmede tegen Van ter beschikkingstelling van de re gering. By de uitspraak van vandaag willigde de rechtbank deze eis in. Na het ondergaan van zijn straf zal Van dus ter beschikking worden ge steld. B. en W. van Den Haag hebben medegedeeld, dat zal worden aange drongen op het aanleggen van een on dergrondse treinverbinding Den HaagAmsterdam. De bromfietser W. v. H., 55 jaar en woonachtig te Bergen op Zoom, werd door een autobus gegrepen en op slag gedood. Doordat een bus slipte en in de berm gleed, is de 7-jarige M. R. uit het woonwagenkamp te Gendt aan gereden en op slag gedood. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Meditatie. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst 8.35 Gram. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Wa- terst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 „De Hoofdige Boer", hoorsp. 12.00 Gram. 12.10 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.37 Bedrijfsdienst. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro testants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Gevar.muz. 13.50 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Or gelspel. 18.00 Mil. caus. 18.10 Gram. 18.15 Idem. 18.30 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsle ven. 18.45 Harprecital. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 BuitenJ. overz. 19.50 Viool en orgel. 20.00 Radiokrant. 20.20 Strijkork. en sol. 21.20 „De Rijn", levensader van West Europa", klankb. 21.55 Gram*. 22.00 Gevar. muz. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 1930 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram'. VPRO: 10.00 School radio, VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws, 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Instr. trio. 13,45 „De weg omhoog", caus. 14.00 Pianovoordr. 14.15 Voor de jeugd. 14.50 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconc. 17.15 Orgelspel. 17.30 Gram. 17.50 Regeringsuitz.: „Neder landse letteren in de wereld", door prof. dr. G. Stuiveling. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 Dansmuz. 18.55 VARA-Varia. 19.00 Voor de kin deren. 19.10 „Het web", documen tatie. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek comm. 20.15 Marinierskapel en Man nenkoor. 20.50 „De Huldiging", hoor spel. 22.20 Sopr. en piano. 22.45 „Wa ter voor de woestijn", caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Soc. nieuws in Espe ranto. 23.2024.00 Gram,

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5