RIJNSTREEK DUINSTREEK Voorstel aan Alphense raad over beheersvorm Avifauna Nieuwe schakel in verkeersnet Huis aangekocht voor verbetering van Rijnovergang Raad van Zoeterwoude behandelde begroting '54 DINSDAG 27 OCTOBER 1953 uit Ltili-on ^UUKANl EERSTE BLAD PAGIèlA 2 B. en W. van Alphen aan den Rijn hebben de gemeenteraad een uitvoe rig prae-advies doen toekomen be> treffende de toekomstige beheers vorm en exploitatie van „Avifauna". In grote trekken komt het hierop neer, dat het in de bedoeling ligt. een stichting te vormen, waarvan het be stuur zal bestaan uit vier leden van het gemeentebestuur en drie leden „uit de andere ingezetenen der ge meente". De gemeenteraad mag zes van deze zeven leden benoemen, desgewenst op een aanbeveling van B. en W., die zelf een lid van hun college als voorzitter aanwijzen. Dit bestuur zal worden bijgestaan door een raad 'van advies, die ten hoogste zeven leden zal tellen, welke door de gemeenteraad worden ge noemd op aanbeveling van B. en W. In deze raad van advies dienen ook niet-ingezetenen te worden benoemd, De aandacht wordt erop gevestigd, dat alleen reeds het financiële be lang van de gemeente, die zulke aan zienlijke sommen in de aankoop en de exploitatie van het vogelpark in vesteert, de invloed van het gemeen tebestuur rechtvaardigt. Voorts wordt opgemerkt, dat niet in de eerste plaats het maken van winst, maar het behartigen van ideële doelstellingen voorziet. Men overweegt in het op te maken huurcontract de .bepaling op te nemen, dat aan ingezetenen van de gemeente tegen een verlaagd ta rief toegang tot het vogelpark moet worden verleend. Mede is aandacht geschonken aan het punt van dansen op Zondag. Op dit punt zijn de meningen in het college verdeeld. De meerderheid meent, dat een verbodsbepaling ter zake in het huurcontract moet wor den opgenomen, terwijl de minder heid van oordeel is, dat zulk een verbod er niet in behoort voor te ko men. B. en W. stellen zich voor. na dat de raad zich hierover zal hebben uitgesproken, dien overeenkomstig en voor zoveel nodig een bepaling in de te sluiten huurovereenkomst op te nemen. Tenslotte wordt de raad thans voorgesteld te besluiten tot: a) Oprichting van de stichting „Vo gelpark Avifauna"; b) Verhuring aan de stichting „Vo gelpark Avifauna" van de onroe rende goederen voor de tijd van tien jaren tegen een jaarlijkse huursom van 18.350; c) De ingebruikgeving voor de tijd 5 jaren van de grond, welke het vogelpark behoort; d) Overdracht aan de stichting van levende have en de overige roe rende goederen voor de som van 139.000.—; e) Het verstrekken aan de stichting ZEVENHOVEN PATER DR. L. J, M. BOCXE Pater L. J. M. Bocxe, Augustijn, die in 1946 te Rome priester werd gewijd, promoveerde vorige week aldaar cum laude tot doctor in de theologie op het proefschrift: „Inlei ding op de leer over de aard van de dadelijke genade bij de Italiaanse Augustijnen van de 18e eeuw". Pater Bocxe is thans benoemd tot leraar aan het gymnasium (St. Tho mas-college) te Venlo en volgt te Nijmegen de colleges van prof. dr. van de Pol over de phenomenologie van het Protestantisme. van een geldlening ten bedrage 137.100 tegen een rente van 2 3/4 af te lossen in tien ja ren; f) Het aangaan met de stichting van een rekening-courant-over eenkomst in die zin, dat op uiter lijk 31 December 1953 door de stichting in haar behoefte aan kas geld kan worden voorzien door opneming bij dc gemeente-ontvan ger tot een maximum van ƒ100.000 Geluk gehad. De motorrijder H. N. K., Alphen, die gistermorgen te kort achter de vrachtwagen van T. v. V. reed en toen deze afremde om het Goudserijpad op te rijden, ook het stuur heen en kwam onder de laadbak terecht. Het ongeval liep nogal goed af, want de motorrijder bekwam slechts lichte verwondingen. Ongelukkig toeval. Toen men een op de 's-Molennaarsbrug te Al phen a. d. Rijn defect geraakte aan hangwagen met een kraanwagen wilde laten wegslepen, schoot door de kracht een tegel, die onder een der wielen van d.' aanhangwagen was gelegd om deze voor terugglijden te gen te houden, met kracht tegen het been van de bestuurder van de kraanwagen, de heer R. Deze moest met een gebroken been naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden overgebracht. Gevaarlek kruispunt verlicht. Heden is vanwege het gem. water en lichtbedrijven te Alphen aan den Rijn een aanvang gemaakt met de verlichting van het gevaarlijke kruis punt Provinc:alewegHerenweg, waar al vaak door de duisternis mis leid wielrijders te water zijn geraakt. Er komen thans een achttal licht punten. HAZERSWOUDE Bromfietser veroorzaakte aanrij ding. Op het kruispunt Gemene- wegDorpsstraat vond een aanrij ding plaats tussen een bromfiets en een auto. De personenauto kwam uit de richting Leiden, de bromfiet ser reed op de Dorpsstraat. De brom fietser sloeg echter geen acht op het verkeer, zodat de chauffeur van de personenauto niet kon verhinde ren, dat de bromfietser werd gegre pen. De bestuurder van de brom fiets kwam met de schrik vrij, doch zijn rijwiel werd deerlijk bescha digd. Kampioen-biet. De landbouwer B. C. van der Velde in de Hooge- veense (Hazerswoudse Droogmake rij polder) heeft een voederbiet ge rooid van ruim 11 kilogram. De heer G. van Dam slaagde te 's-Gravenhage voor het 3e deel van het examen candidaat-notaris. ROELOFARENDSVEEN Filmavond voor de Congregatie. sterk moest afremmen, schoot over Donderdag a.s. des avonds te 8 uur opent de Agnes ei Pancratiuscongre- gatie het winterprogramma met een filmavond. Vertoont wordt o.a. „De wrede zee". NIEUWKOOP Gecomb. vergadering postduiven verenigingen. De postduivenver enigingen „De Witperi" uit Nieuw- veen en „De Vooruitgang" uit Nieuwkoop kwamen in een gecom bineerde vergadering bijeen in de zaal van de heer Tijsterman. Had Nieuwkoop vorig jaar de wisselbeker weten te bemachtigen, thans moest deze worden afgestaan aan de afd. Nieuwveen. De prijsu:treiking voor de drie gehouden vluchten was het volgende agendapunt.. Voor de vlucht naar Cormbeil was Nieuwkoop nr 1 met oude duiven naar Mons Nieuw veen nr. 1 met jonge duiven, terwijl de navlucht naar Maastricht werd gewonnen door Nieuwkoop. Ooster man van afd. N'euwkooj: kreeg 2 medailles, D. v. d. Helm eveneens van Nieuwkoop 1 medaille en Hoo- BOLLENGRONDEN EN RECREATIE De Commissie Overleg Landbouw en Natuurbescherming heeft onlangs uitvoerig aandacht geschonken aan het grondgebruik in de Bollenstreek en in het bijzonder aan de behoefte aan bollengronden, welke soms in conflict komt met de belangen van de recreatie en de natuurbescher ming. Gesproken is o.a. over het Rei gerbosch en het Langeveld, waar zich dit probleem voordoet. Behandeld werd de mogelijkheid van de instelling van een advies commissie over de toepassing van de natuurbeschermingsbeschikking 1940 ter behandeling van de gevallen, waarin de belanghebbenden bezwa ren hebben tegen het feit, dat subsi die voor een ontginning is geweigerd op grond van deze beschikking. Hier over zullen voorstellen aan de orga nisaties worden gedaan. HILLEGOM IJSELMEERRACE-WINAAR. Met het jacht ,Joy" behaalde de heer A. H. Zwart alhier het kam pioenschap in de IJsselmeerrace bij de beslissing Hoorn- Volendam in een tijd van 1.37 u. (handicap 65). Gemeenteraad. De raad' houdt een openbare vergadering Donderdag Tol te Leimuiden verdwijnt 14 November De ANWB bericht dat onvoor ziene omstandigheden voorbehou den op 14 November a.s. de pro vinciale weg.van Alphen a. d. Rijn naar de rijksweg Den HaagAm sterdam in zijn geheel voor het ver keer zal worden opengesteld. Dan zal namelijk de schakel, welke tot nu toe nog ontbrak, het gedeelte ten Oosten van Leimuiden, in gebruik worden genomen. De brug over de Drecht is reeds voltooid en men is thans bezig met het bestraten der opritten, hetgeen midden November gereed zal zijn. Wanneer deze laatste schakel in de verbinding Rotterdam Oost-Gouda- Alphen a. d. Rijn met Amsterdam en Haarlem is voltooid, zal dit een be langrijke verbetering voor het drukke verkeer op deze route betekenen. De oude, smalle weg door de bebouwde kom van Leimuiden kan dan worden vermeden. De van 1878 daterende tol te Lei muiden, welke met die van Warmond tot de hinderlijkste van de provin cie Zuid-Holland behoort, zal met enig symbolisch ceremonieel door het gemeentebestuur worden opge heven, zo bericht de ANWB voorts. Na de openstelling van de nieuwe weg zal het doorgaande verkeer de Dorpsstraat niet meer passeren, waar door de inkomsten uit de tol toch ten GEMEENTERA AD BODEGRAVEN zeerste zouden teruglopen. De tol in de Bilderdaminerbuurt zal echter worden gehandhaafd. Bij het aanpassen van het weg\yij- zerssysteem aan deze geheel nieuwe situatie heeft de bond veel aandacht besteed aan de geleiding van het in de zomermaanden zeer drukke toe ristische rijwielverkeer in deze om geving. De ANWB zal o.m. wegwij zers plaatsen, welke de fraaie route lang de Zuid- en Oostzijde van de Westeinderplas aangeven en andere, welke wielrijders langs de Noordzij de van De Drecht naar Nieuwveen verwijzen. Zoals gebruikelijk, zullen de weg wijzers op de dag van opening van de nieuwe weg zijn aangebracht, ter wijl een groot aantal andere dan zal zijn gewijzigd. gervorst en van Leeuwen van Nieuw veen resp. 2 en 1. De voorzitter fe liciteerde de winnaars. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat de duivententoonstellinp zal worden gehouden op 27 en 23 Nov. a.s. te Nieuwveen. TER AAR Bescherming bevolking. Ook in Ter Aar heeft de B.B-organisatie haax beslag gekregen Door het hoofd Bescherming Bevolking in de gem. Ter Aar was aar een zestigtal per sonen een uitnodiging gezonden voor een bijeenkomst in het Parochiehuis. Een gröot percentage van d* geno digden had gevolg gegeven aan de oproep. Burgemeester Hogenboom was daarover zeer verheugd. Hij 1 j., te Alblasserdam, en P. L. Lie- a.s. nam. 8 uur. De agenda vermeldt ojm.: Voorgesteld wordt een lokaal van de voormalige pastorie aan de Mariastraat no. 1 van de St. Martinus- parochie te huren voor ƒ400 per jaar voor uitbreiding schoolruimte R.K. St. Martinusschool. Benoeming van een technisch ambtenaai 2e klasse bij het bedrijf van Openbare Werken. De voordracht luidt: 1 A. Bakker te Texel en 2. P. H. L. van Wijk te Amsterdam. Geboren: z. van J. Kleverlaan en H. M. Boot; z. van J. Lippens en J F. van der Pluym; z. van A. El- zinga en IJ. Kleiterp; z. van P. H. Nederstigt en M. C. Smit. Ondertrouwd: H. J. N. Schepers en J. P. van der Metf; G. J. Ver del en E. J. Imanse. DP KWAKFX Geboren: Franciscus Antonius z. van W. A. Klijn en B. A. W. van Hees; Louise Bernarda Maria d. van P Veerhuis en A. G. Boelrijk; Ro- bertus Maria z. van J. Raadschelders en A. G. van der Meer; Cornelia Jacoba d. van J. de Mare en C. Spij ker; Aart z. van A. de Vos en M. T. van der Veen. Gehuwd: B. A. van der Jagt en C. G. M. Turk. Voor het doctoraal examen ge neeskunde slaagde aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam de heer L. W. Winter, Boterdijk 125. KATWIJK AAN DEN RIJN Dammen. Uitslagen van de Kat- wijkse Damclub K.D.C.: Jac. Freke H. J. Koelewijn 20; C. van Kla verenJ. Schonevelo 0—2; Am. van BeelenG. Koelewijn uitgesteld. 2de klasse, 7de ronde: J Houwer H. Voorzaat 11; Jac. Heemskerk B. Bijsterveld 02; Ab. van Beelen C. de Winter uitgesteld. De heer J. J de Jong slaagde voor het 3e gedeelte van het examen candidaat-notaris. OEGSTGEEST Geboren: Ernst Lodewijk z. van A. Stierman en W. van Gen deren. Ondertrouwd: C. S. L. Koning maakte het werkprogramma voor deze avond bekend en hoopte, dat na veel voorbereidend werk. de organi satie in deze gemeente vaste vorm zou krijgen. Vervolgens was het woord aan de heer Kos, hoofd Be scherming Bevolking van de kring Z.-H. 3. Deze gaf een overzicht van de vorm der organisatie en van de werkzaamheden der verschillende diensten alsmede van de opleiding. Om het belang van de B.B. duide lijker voor ogen te stellen werd een film vertoond. Dooi de heer G. Vos werd aan de aanwezigen mededeling gedaan van de indpling voor de ver schillende functies Blijkbaar was dit met de nodige zorg gedaan, want slechts een enkele wijziging bleek no dig. Na dit alles werden door de be treffende personen ae vrijwillige ver bintenissen getekend Behoudens een enkele vacature zijn voor alle dien sten volledige bezettingen beschik baar. vense 23 j.; J. H. de Vries 27 j., te Den Helder, en S. Th. Loos 25 j. Getrouwd: W. W. H. Weijzen en G. F. van Haastert; A. Hou waart en A. P. Schouten; T. W. Pals en K. J. Keij. STOMP WIJK Bekerwedstrijd St. BoysWilhel mus. In deze wedstrijd is het de verjongde Boysploeg gelukt een 42 overwinning te behalen op Wilhelmus. Stomp wijk kwam goed voor de dag en Wihelmus had wei nig in te brengen wat zich de hele wedstrijd kenmerkte. De 10 voor sprong in de le helft, verkregen door goed voorbereidend werk van de spil is door de r.-binnen netjes afgewerkt; was 'n veel te kleine be loning voor het overwicht, dat de St. Boys ten toon spreidden, mede door veel goed werk van de mid- voor. De 2e helft was 'n trouwe co- pie van de eerste, hoewel Wilhel mus eerst nog 11 maakt, door niet uitlopen van de keeper. Geleidelijk nemen de Boy€ het heft weer in handen en werd de stand tot 31 opgevoerd. Dat het niet hoger werd was te danken, aan de buitenspelvai. waar de Boys herhaaldelijk inliepen. Bij een ongevaarlijke aanval van Wilhelmus liet de verdediging een steek vallen wat direct werd afge straft 32. Daarna legio kansen voor St. Boys waarvan er een werd be nut. Eindstand 42, waardoor de beker, uitgeloofd door Louis Luiten, een plaatsje in de bekerkast van St. Boys kreeg. VOORSCHOTEN Geboren: René Franciscus z. van Johannes Cornelis Akerboom en Johannes Maria z. van Johannes Anna Cornelia Looijestein; Adrianus Christianus Hendriks en Hendrika Maria van Ruijven; Antonia Maria Wilhelmina d. van Petrus Nicolaas van Wissen en Antonia Maria van der Klugt; Simon Edward Ronald z van Simon Stolk en Geertje van Ommering. Getrouwd: Roelof Jochem de Groot en Lijntje de Beer; Zegerinus Ver hard en Hendrika Hermina Jacoba Verhoog. Overleden: Johannes Elias Teske 62 j., echtg. van Hendrika Cornelia Bekker. WARMOND OUDERAVOND. In hotel „De Zon" opende pastoor Gussenhoven, als voorz. van het R.K. Schoolbestuur, met een kort woord de goed bezochte ouderavond. Na dit openingswoord kwamen enkele meis jes met een vlot toneelstukje voor het voetlicht, gevolg door een decla matie en het zingen van een drietal liedjes onder leiding van de zuster Lydwyde. In de pauze werd de aanwezigen een kop koffie aangeboden. Vervol gens gaf de heer Th. v. d. Zalm een uiteenzetting van het doel en de sa menstelling van een Oudercomité, volgens de richtlijnen, die door het Hoogwaardig Episcopaat ten deze zijn opgesteld en uitgegeven. Ter voorkoming van misverstanden gaf spr. aan wat niet en wat wel onder de activiteit van een Oudercomité valt. Buiten het arbeidsveld vallen de schoolfinanciën en personeelsbe- noemingen. Hun taak ligt hoofdzake lijk in het aankweken van belang stelling voor en medeleven met de school. Hierna werd de verkiezing van een oudercomité gehouden. Er moesten 2- comité's komen, een voor de St. Nicolaasschool en een voor de St. Ursulaschool. Voor elke klas één ouder. De stemming gaf het volgen de resultaat: St. Nicolaasschool: le klas: L. J. Beugelsdijk, 2e kl. P. M. de Vetten, 3e kl. J. Sikking Hzn., 4e kl. Th. Lee- nen, 5e kl. P. L. A. v. Wissen, 6e kl.- P. F. Vergeer. St. Ursulaschool: le klas: J. G. Zwetsloot, 2e kl. Mevr. v. d. Horst- Schoenmaker, 3e kl. Mevr. H. v. d. Drift, 4e kl. Mevr. P. v. Rijn, 5e kl. Joh. Sikking Lzn., 6e kl. Mevr. von Fisenne. Uit deze leden zal een voorzitter gekozen worden, die zo nodig doch minstens 4 x per jaar, een bijeen komst uitschrijft. Deze tweede vergadering van de raad van Bodegraven in het tijds bestek van een week is vlot verlopen. Onder voorzitterschap van burge meester Croles werd begonnen, ter wijl alle raadsleden aanwezig waren, uitgezonderd de heer Jongebreur, die op het eind van de vergadering bin nenkwam. Binnen vijf minuten wa ren 6 van de 9 punten de revue ge passeerd. De heer Batelaan wees nog op een typefout, betreffende de aanvrage van de R.K. School in de Meije vol gens art. 72 de L.O.-wet, waardoor de aanvrage 60 te hoog werd. De voorz. zeide rectificatie toe. Bij het punt aankoop pand Kerkstraat 2, ging de raad in geheime zitting. Na heropening van de vergadering deel de de voorz. mede, dat i.p.v. pand Kerkstraat 2 gelezen moest worden: pand Ubert, dat in verband met de verbreding van de brug is aan gekocht voor 60.000 De totaalprijs wordt 131.800 ten laste van 't Rijk voor 75 en de ge meente 25%. Het Groot Waterschap Woerden zal ook bijdragen in de kos ten voor de nieuwe Rijnbrug. Het punt: deelneming in de N. V. Bouwkas Noord-Nederlandse Ge meenten bracht de tongen in beroe ring, De heer Elk was er voor, daar de Wiardi-Bekman-stichting een gunstig advies gaf. De heer v. d. Boon had echter een uitvoerige bereke ning gemaakt, waardoor hij zich vier kant tegen deelneming verklaarde. De heren Vreeken, Veldhuizen en Batelaan sloten zich hierbij aan. De heer Slappendel speet het, dat B. en W. geen vergelijking hadden gemaakt met de Rohyp. Wethouder Karssen gaf een breedvoerige uiteenzetting van de voordelen en wees o.a. op het afnemen van de bemoeienis van de emeente met woningbouw. Weth. v. 1. Heijden zag er niets dan nadeel in voor de kleine spaarder en een groot risico voor de gemeente, en wilde de bouwlustigen op andere wijze te> gemoet komen. Nadat de heren in tweede instantie ongeveer hetzelfde hadden betoogd, kreeg weth. Karssen het slotwoord. Hij wees op de hon derden gemeenten, die er aan begon nen waren en er enthousiast over waren, en noemde hierbij de vele kleinere voordelen voor de bouwers, die na 30 jaar voor een bedrag, dat iets hoger ligt, dan normale huur, eigenaar zijn. In stemming gebracht werd het voorstel van B. en W met 7 stemmen voor en 6 tegen aangeno men. De heer Slappendel vroeg nog waar de verwarmingsapparaten ble ven voor de bewoners van de nieuw bouw. De voorzitter deelde mede, dat de apparaten reeds waren aangeko men, maar eerst de leidingen in een groep huizen moesten worden aan gebracht. Reddingsbrigade. De jonge red dingsbrigade heeft in het overdekte Goudse zwembad een verrassend suc ces behaald. Niet minder dan 9 van de 10 candidaten kwamen thuis met het diploma reddend zwemmen. Bur gemeester Croles woonde het examen bij. De voorzitter van de examen commissie, de heer v Gelderen, sprak zijn blijdschap uit over de officiële belangstelling en over het succes van de jonge Bodegraafse ploeg. De na men der geslaadgen zijn: mevr. J. SterkRiedstra. mej. C. Korenv Dijk; mej. Th. Blonk; mej. Jo den Hollander; mej. Annie van 't Hoog; mej. Alie Batelaan en de heren N. v. Rossum; C. v. d. Berg en J. Akker man. Met een geestig slotwoord dankte de heer Ghesel Grothe de instruc teurs van de Goudse brigade voor de verleende hulp. Er werden twee Bo degraafse kazen aangeboden door de leidster,, mej. G. v. d. Hout. SUBSIDIE VOOR OPLEIDING VAN PRIESTERS Bij de aanvang van de vergade ring van de Zoeterwoudse raad wijst de voorzitter gisteravond op de nieu- wo stoffering van de raadzaal, een mooie verbetering, omdat daardoor een sfeer is gegeven welke zo ge tuigt de voorzitter in overeen stemming is met de goede sfeer die de raad kenmerkt. Bij de ingek. stukken is de mede deling dat door Rijksmonumenten zorg toestemming is gegeven het tweede bestek van de restauratie van de gemeentetoren bij de Her vormde kerk op te dragen aan de fa. Groen en Bregman te Benthui zen voor de som van f 60.700. Gedeputeerde Staten hebben goed keuring verleend aan het verlich tingsplan. Deze verheugende mede deling mag echter niet de verwach ting doen ontstaan dat de straatver lichting al spoedig tot stand zal ko men, want de Sted. Lichtfabrieken kunnen het werk niet op korte ter mijn uitvoeren. De opmerkingen in de laatste ver gadering gemaakt heeft' „Stad en Landschap" in een breedvoerig rap port weerlegd. De heer van der Velden kan nu met de plannen accoord gaan. De begrotingscommissie heeft geen aanmerkingen gemaakt. De begro tingen burgerlijk armbestuur, wa terleiding en grondbedrijf worden zonder hoofdelijke stemming vast gesteld. Woningbouw en industrialisatie Voor de behanndeling van de ge meentebegroting houdt de heer van der Plogg een beschouwing. Waar de commissie geen aanleiding tot op merkingen heeft gemaakt, wil spr. waardering geven voor het zeer om vangrijk werk dat B. en W., bijge staan door de ambtenaren, hebben gedaan. Spr. oefent een scherpe cri- tiek op het beleid van B. en W. in zake de woningbouw. Nu twee maanden geleden zijn de 26 wonin gen aanbesteed en nog steeds talmt het departement. Spr. zegt, dat de sterke Zoeterwoudse vuist en stem ontbreekt om dit talmen tegen te gaan. Voor de grote steden worden grote contingenten gegeven; Zoeter woude heeft veel te weinig wonin gen gebouwd. Spr. twijfelt er niet aan, dat B. en W. de woningnood in zien, maar had verwacht dat de bur gemeester persoonlijk naar Den Haag zou gaan on toestemming tot bouwen te bepleiten. Voorts houdt spr. een betoog over het tekort aan industrialisatie in Zoeterwoude en wijst er op, dat door te weinig door tastendheid een belangrijk bedrijf uit Zoeterwoude naar Leiden zal worden overgebracht. Spr. dringt aan nu eindelek eens te trachten met een rapport van het Economisch Technologisch Instituut althans wat te doen om ten minste kleine industrie gevestigd te krijgen. Op de derde plaats drings spr. aan op de ontsluiting van de Weipoort door een rijweg met een ophaalbrug bij de R.K. kerk, waardoor het mo gelijk wordt daar kleinere huisjes te bouwen voor ouden van dagen. De voorz. weerlegt de beweringen ofritrent de woningbouw. Het is geen fraaie gang ran zaken geweest, dat de woningbouwvereniging een aan besteding heeft gehouden zonder B. en W. of de raad in kennis te stel len. Toen deze aanbesteding te hoog was heeft de voorz. een onderhoud gehad met Wederopbouw, waarbij bleek dat de architect in gebreke W8s gebleven door geen bezuini gingsplan in te dienen. Desgevraagd werd ten antwoord gegeven, dat met de wijziging de plannen niet meer voldaan kan worden aan de verlan gens die er zijn. Betreffende de industrialisatie deelt de voorz. mede dat het bedoel de bedrijf grond aangeboden is; deze grond voldeed niet en enige dagen later was tot vertrek besloten. en W. zullen in de volgende week een onderhoud hebben met ir. Schut en bij de raad met en voor stel komen tot aansluiting bij het Econ. Techn. Instituut. Nogmaals wijst de voorzitter er op dat om trent het bestemmen van gronden voor industrie alles van boven af geregeld wordt. Omtrent de ontslui ting van de Weipoort wil de voorz. de toezegging doen om, nu de mid- A1 het mogelijke gedaan De voorz. blijft volhouden, dat vanuit het college alles is gedaan om woningbouw te bevorderen. Nu wordt o.a. getracht grond in eigen dom te krijgen aan de H. Rijndijk, bestemd voor woningbouw. De po gingen om voor krotopruiming een toewijzing te krijgen zijn mislukt; de vervanging van afgekeurde wonin gen moet uit het contingent genomen worden. De toewijzing van indus trievestiging hangt af van veel eisen, waaraan een gemeente moet vol doen o.a. geschikte wegen, recratie enz. Nadat de heer van der Ploeg in derde instantie bleef aandringen op meer bemoeiing voor de woning bouw, zegt de voorz. dat de archi tecten dan moeten zorgen, hoezeer zij ook bezwaren hebben tegen de versobering, voor nieuwe begroting- cijfers. Bij de behandeling per hoofdstuk merkt de heer C. van Leeuwen op, dat de zwemgelegenheid niet is op genomen in de begroting. De voorz. zegt, dat de plannen te weinig uit gewerkt zijn om in de begroting cij fers te noemen. De post onvoorziene uitgaven is groot genoeg om in de loop van het jaar met begroting-wij ding de post te plaatsen. Mevr. Neuwahl vraagt naar de kosten voor de aansluitingaan het Econ. Techn. Instituut. De voorz. zegt dat deze ongeveer 500.be dragen. De heer van der Ploeg heeft in de staat van uit te voeren werken die niet in de begroting zijn opgenomen en later uit de post onvoorziene uit gaven een post gevonden voor her stel van het dak van het raadhuis ad 3000.—. Spr. vraagt of deze post wel voldoende is met het oog op de inrichting van een bureau voor de wordt gegeven van 50.waarbij overlegging van de exploitatiereke ning wordt vereist. Waar het voor seminaria moeilijk is, mede omdat het internaten zijn, deze rekening over te leggen, hebben B. en W. ge meend het maximum van f 50.te geven. Op een vraag van de voorz. gaat de fractievoorz. accoord met de bepaling, dat in het geval uit de ex ploitatierekening blijkt, dat 't tekort minder dan 100.bedraagt, met minder subsidie zal volstaan wor den. Het voorstel van de fractie wordt aangenomen met 7 tegen vier stemmen. Tegen stemden de wet houders en de heren Van Vliet en Dorrepaal. Op aandrang van de Mi nister van Binnenl. Zaken wordt het raadsbesluit waarbij gelden beschik baar gesteld worden tot adoptie van gemeenten in het rampgebied inge trokken. De financiële positie van de gemeente weerhoudt deze uitgave. Aan de Geer en kl. Blankaartpol- der wordt een subsidie verleend van 250in het onderhoud van de wegen. Besloten wordt tot het plaatsen van lantaarns op de Zwetkade. Bij het besluit lid te worden van de Vereniging voor waterleidingbe drijven stelt de voorz. voor de wa tertoren enz. door de raadsleden te laten bezichtigen. Mevr. Neuwahl wil verder gaan en andere instellin gen als de Landbouwschool, het ge bouw Wit Gele Kruis H. Rijndijk en enkele bedrijven bezoeken. De voorz. wil dit gaarne na afloop van de ver gadering organiseren. Aan de heer H. J. van Mil wordt wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd op de meest eervolle wijze ontslag verleend als gemeente-opzichter en administra teur van het waterleidingbedrijf. Vanaf 7 Nov. tot aan de datum waar op in de vacature van gemeente-op- te benoemen gemeente-architect. zichter zal zijn voorzien, zal de heer delen ruimer zij geworden, ook dit!de uitgaven op 1.350.510.75 met plan aan de orde te stellen. een nadeliff saldo van f 138.939.09 De heer van der Ploeg geeft toe dat de woningbouwvereniging voort varend is geweest, doch blijft vol houden dat B. en W. de concrete cij fers omtrent de kubiek-prijzen moes ten vragen en door persoonlijke be moeiing in Den Haag de zaal be spoedigen. Nu wordt de verantwoor delijkheid geschoven op de Woning bouwvereniging, op mensen, die hun vrije tijd Pro Deo besteden. Ook acht sor. de burgemeesterska mer te klein bij het houden van conferenties en zou deze met de naastliggende kamer willen vergro ten. De voorz. zegt een en ander na der, als de gemeente-architect in functie is, aan de orde tc zullen stel len. begroting wordt vastgesteld voor de gewone dienst op f 533.487.72 met een post onvoorzien van 12.884.52 en voor de kapitaaldienst aan inkomsten op f 1.211.571.48 en een nadelig saldo van f 138.939.1 Subsidie voor priesteropleiding Aan de orde komt nu het voorstel van B. en W. om voor de priesterop leidingsinstituten een subsidie ad 50.per student per jaar te ge ven. De R.K. fractie stelt voor dit be drag te stellen op /100.De voorz. zet uiteen, dat voor de bijzondere H.B.S.'en en Lycea een maximum van Mil tijdelijk in functie blijven. De bezoldigingsverordening 1948 wordt gewijzigd. De jaarwedde van de administrateur van het waterlei dingbedrijf wordt bepaald op ƒ550. verhoogd met de gewone verhogin gen. De jaarwedde van de gemeen te-architect wordt 4000.tot f 5500.plus de verhogingen. Voor de benoeming van een ad ministrateur waterleidingbedrijf is de alfabetische aanbeveling: 1. C. de Blok, 2. H. A. Friebel, 3. H. J. M. Sieverding. Bij de eerste stemming C. de Blok 4, Friebel 3, Sieverding 4. Bij de tweede vrije stemming de Blok 4, Friebel 2, Sieverding 5. Bij de herstemming tussen de heren de Blok en Sieverding verkreeg de Blok 4 en Sieverding 7 stemmen. Gekozen de heer Sieverding. Bij de rondvraag dringt de heer Dorrepaal aan op de plaatsing van witte paaltjes ter afbakening van de Ommedijkse weg en de Weipoorts^- weg zover er geen straatverlic1' ting is.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2