Voorz. v. d. Weyden: „Enthousiasme van minister bekoeld als het gaat om een bestaanszekerheid" Onverwachte stijging van de gladiolenprijzen ZATERDAG 24 OCTOBER 1953 "M 'SF COURANT -liIJfc BI AU r/.vj. VAKGROEP VEEHOUDERS L.T.B. Tijdstudie: „Boerderij is geen fabriek' De algemene vergadering van de vakgroep veehouders van de L.T.B. werd hedenmorgen ingeleid met een belangrijke rede van de voorz., de heer M. P. v. d. Weyden. Na het overleden bestuurslid, de heer v. Schie te hebben herdacht, ging spr. over tot het zakelijke ge deelte. Wat de toestand in het afgelopen jaar betreft: deze geeft reden tot te vredenheid, ook al waren sommige producten wat lager in prijs. Daartegenover heef'i het mond- en klauwzeer minder gewoed dan ande re jaren en mogen we constateren, dat de inspuitmethodes en zelfs mo gelijk het afmaak-systeem gunstige resultaten hebben opgeleverd. Ook de t.b.c. bestrijding maakt goede voortgang. Het weer is in de afgelopen zomer zowel voor de grasgroei als voor het vee gunstig geweest. De rampzalige toestand, waarin het Vaderland na de oorlog verkeerde, ons tekort aan dollars om het hoog nodige te kopen, is oorzaak ge weest dat de wetenschap en voorlich ting in de landbouw een grote vlucht hebben genomen. Enthousiast hebben de wetenschaps mensen al hun middelen, om tot ho gere productie te komen op de markt gebracht. Intensiveren en lagere kostprijs was en is nog het wacht woord van de Regering. Want alleen door datgene, wat we zelf hebben, n.l. door onze grond en ons vee zo nuttig mogelijk te ge bruiken, kunnen we als volkshuis houding geld verdienen zonder dat er belangrijke uitgaven van invoer tegenover staan. Deze politiek heeft voer ons land belangwekkende re sultaten gehad. Hoezeer het ook van belang is, de import van krachtvoer, welke bij een opgevoerde veeteeltproduclie reeds daalde van 900.000 t/m 600.000 ton, te verlagen, onze wetenschapsmensen en onze boeren moeten scherp toe zien dat door de ingrijpende verande ringen welke hiervan het gevolg zijn, niet de gezondheid en het productie vermogen van het vee ondermijnd wordt op langere duur gezien. Kop- ziekte en slepende melkziekte komen op hypermoderne bedrijven al veel- vuldiger voor dan daar. waar de koe het gehele terrein begraast, minder stikstof wordt aangewend en de koe in de winter een behoorlijke hoeveel heid hooi krijgt te verwerken. Nu eerst redeneert men aldus: Na tuurlijk een koe die een hele weide ter beschikking heeft, verzorgt in stinctmatig haar eigen behoefte en haar minerale balans. Professor Brouwer, die" zich met deze vraagstukken bezig houdt, zegt hieromtrent zeer beslist: elke vee teeltconsulent moet een veevoedings specialist naast zich krijgen. Accoord zeggen wij, maar de boer mag hierin geen proefkonijn zijn. Ook hier geldt nog het oude en ware spreekwoord: de boer moet met beide benen op de grond blijven. En wat in de handel geldt, geldt ook voor de boer. Wie zijn ogen niet open doet, moet zijn portemonnaie open doen. Iedere boei- zal voor zijn eigen omstandigheden aard en kwaliteit van het bedrijf, eigen arbeidsbezet- ting en kapitaalbezit moeten uitma ken, hoever hij zonder te grote ri sico's nieuwe methoden kan toepas sen. Tegenstrijdige prestaties. De veehouder moet zijn sociale functie tegenover zijn personeel tot uitvoering brengen. Hij moet en mag de arbeidstijden niet te lang rekken en de nodige rust en vacantie geven, alsmede de nodige vrije Zon dagen. Vanzelfsprekend, maar het werk moet toch gebeuren en dit heeft tot gevolg dat de boer met eigen gezins leden voor zover aanwezig, deze ar beid maar moet doen. Daarnaast worden in die bedrijven allerhande tijdstudies gemaakt in welke tijd men 'melken kan, ruiteren, kan hooien. Soms wordt aangeraden een dier anders te plaatsen in de stal om onnodig lopen te voorkomen, enz. Deze tijdstudies hebben tot gevolg dat men het werk van de veehouder meer of min aanjaagt. Men vergeet dan maar al te gemak kelijk dat er zo meer kans bestaat dan vroeger, dat de sfeer bij het mel ken bedorven wordt. Wie al te veel gehaast wordt en het overdruk heeft, wordt het is al gemeen bekend gemakkelijk lich telijk ontstemd. En toch is een zorgvuldige en zach te behandeling van het vee even noodzakelijk als goede keuze der fok- dieren en gepaste voedering. Tijd studies e.d. zullen wel. goed zijn, maar een boerderij is geen fabriek, waarin alles aan de lopende band kan gebeuren. De concurrentie tot in het oneindi ge tussen verschillende landen, b.v. Denemarken en Nederland ware ook beter te richten, zodat waar de pro ductiekosten in Denemarken en Ne derland hier ongeveer gelijk liggen, geen strijd wordt gevoerd maar tot samenwerking wordt gebracht. Be ter dan elkaar dood te concurreren de standaardisatie-melk met 2.50 pet. vet moet blijven gebruiken aan welke kwaliteit ook nog het een en ander mankeert tegenover volle verse melk. Toen de Deense landbouw-attaché, dr. ir. de Waal hier onlangs in Ne derland was, zeide deze woordelijk dat hij de opmerking niet achterwe ge wilde laten, dat naar zijn erva ring de kwaliteit en de smaak van de Deense melk aanzienlijk beter zijn dan in Nederland. Minst genomen zou toch eens een proef genomen moeten worden, ook volle verse melk tegen de veel hogere prijs beschikbaar te stellen om eens te zien of de consument hieraan toch niet de voorkeur geeft boven de hui dige standaardisatiemelk. Daarnaast moeten wij blijven con stateren als men eisen aan de hy giëne stelt, dat leidingwater nog op talloze veehouderijbedrijven ont breekt en dat het daar een slag in de lucht blijft, zuivere en hygiënische behandeling te eisen met verontrei nigd slootwater. Na de liquidering van het Korea- conflict is er enige beduchtheid onder de boeren of de graancrisis in de we reld weer tot een algemene land bouwcrisis zal leiden in de geest als in de 30-er jaren. In 1929 is de Landbouwcrisis, zo als de ouderen zich herinneren begon nen toen met het bankcrediet opge houden graan in Amerika voor exor bitant lage prijzen op de wereld markt kwam en hier aanvankelijk vrijwel onbelemmerd werd ingela ten. Ook nu weer is er in Amerika en Canada een reusachtige graanvoor raad of overschot. In verband met de dollarnood gaat men er nu toe over graan te exporteren tegen betaling van de munt van het importerende land. De opslagplaatsen der Regering zijn vol met nog 125 op-gelegde vracht schepen en men vraagt zich daarom met zorg af of de Regering de komen de oogst zal kunnen bergen. Het tarwe-areaal zal met 6.000.000 ha. worden ingekrompen, maar dat heeft weer verschuivingen tot gevolg naar gerst en mais. Met zekerheid valt op het terrein van de economie en de prijsontwik keling nu eenmaal niets te voorspel len. De vraag dient gesteld te worden of de dijken op economisch gebied bestand zijn tegen wat ons kan over komen. De vraag is dus vooreerst aan de orde, welke maatregelen het best kunnen dienen om, indien de wereld- prijs weer zou bepaald worden door overschotmarkten, de ondergang van de boerenstand te voorkomen. Indien de situatie tot gevolg zou hebben een verdere daling der voer- graanprijzen dan gaat het er om: wat is er te doen ter bescherming van onze productiekosten en producen ten? Hiervoor zijn klemmende argu menten aan te voeren. De indruk uit besprekingen tussen de Minister van de Landbouw en de Stichting voor de Landbouw is, dat de Regering bereid is bij een verdere daling der wereldmarktprijzen, de prijzen der voergranen in het eigen land op een zeker niveau te handha ven middels monopolie-heffingen. Thans zullen eerst prijsgaranties worden gegeven als ergens gevaar bedreigt. Basis is nu het type-bedrijf. Van de prijsgaranties is niet zo heel veel meer overgebleven en ieder kan begrijpen wat dit kan gaan be duiden in verband met de voedergra- ncn en graanprijzen. Op de achtergrond dreigt voor Europa Amerika met zijn reusachtige voedselvoorraden. Voor ieder land dreigt het nationaal landbouwpro bleem weer boven elk internationaal belang te gaan. Wanneer dit het geval is kan Nederland niet werkloos toe zien hoe de bestaansgrond van de eigen landbouw zou uitvallen. De veehouderij is het er mede eens dat de graanprijzen op redelijk ni veau blijven, njaar vraagt uiteraard restitutie van de hogere kosten. Maar het principiële recht op resti tutie der monopolieheffingen op gra nen bij export der eindproducten houdt nog niet in dat wanneer de daling der prijzen op de wereld markt niet van al te ernstige aard wordt, dan per product van uitvoer moeten worden aangewend. Deze gelden moeten wel beschik baar blijven om te verdelen over de bedrijfsschappen om bij opkomende exportmoeilijkheden (die dan direct ook zeer groot zijn) kostbare maat regelen te kunnen financieren. Op deze wijze zal het mogelijk kunnen zijn een rendabel prijspeil te kunrsen handhaven, zonder het laby rinth van crisismaatregelen, wat we voor de oorlog hebben gekend. met de vlag van productiekosten-ver- laging" zei spr. het volgende: Hoeveel zaken zijn er toch welke inhaerente kosten zijn waarop de boer geen invloed heeft. De lonen gaar. weer 5 pet. omhoog; de pachten moeten noodwendig verhoogd wor den daar waar geen verhoging nog plaats had. Dat alles werkt voorzo ver wij er verstand van hebben, (maar misschien zien we het mis) niet kostprijsverlagend Wij zien met ons boerenverstand een kostprijsver hoging optreden van ongeveer 8 a 10 pet., als deze maatregelen hebben doorgewerkt. U weet dat we deze vergadering op wat vroeger tijdstip hebben gehouden om te voorkomen, dat de kogel al door de kerk zou zijn inzake de melk prijs vóór onze vergadering. Wat er uit de bus zal komen weten we nog niet. De melkprijs is uiteraard mede af hankelijk van de afzetmogelijkheden en de prijzen van de producten als kaas, boter, melkpoeder, condens, enz. Het spreekt vanzelf dat wij ons ook bezig houden met de vraag, hoe de zuivelafzet zich in de naaste toe komst zal ontwikkelen. Hierbij moeten we vele vraagtekens plaatsen. De koelhuisvoorraden van boter liggen, volgens de C.B.S. -opgaven, aanzienlijk boven die van het vorig jaar, de laatste vijf weken in Augus tus en September op het 3-voudige. De melkpoederproductie ligt blijk baar aanzienlijk boven de wereld vraag. Het in- en verkoopbureau voor Zuivel met vaste inname-prijzen heeft tot heden de bodem in de markt goed kunnen houden en een dalende productie is thans weer te wachten. Toch is ook in dit verband de vraag gewettigd of althans in de zomer het vetgehalte van de melk niet ver hoogd zou kunnen worden. Dit zou de boterproductie althans in de zo- NIEÜWE WEGEN IN DE AARDAPPELMEELINDUSTRIE Te Veendam zoekt een staf van chemici in een laboratorium, dat voor dit doel gebouwd en ingericht werd, naar nieuwe toepassingsmogelijkhe den van aardappelmeel en naar nieu we productiemethoden. Men is er reeds in geslaagd, uit het afvalwa ter van de aardapelmeelfabrieken hoogwaardig eiwit te winnen. Tot nu toe verdween per jaar voor een kapitaal aan eiwit uit de ver vuilde veenkoloniale kanalen bij Delfzijl in zee. Nederland produceert jaarlijks on geveer 2 millioen balen aardappel meel van 1000 kg. De helft daarvan wordt in de vorm van aardappel meel uitgevoerd naar het buiten land. De andere helft wordt voor dé grootste gedeelte verwerkt tot aller lei derivaten en gaat dan uiteindelijk de grens over. Een klein deel wordt in de vorm van aardappelmeel of anderszins in het binnenland afge nomen door de textiel-, papier-, car- en vleeswarenindustrie. mer kunnen verminderen. Vast staat, dat de Nederlandse boer Denemarken uitgezonderd mis schien goedkoper en efficiënter werkt dan de andere ons omringende landen. e Nederlandse practische boer heeft het best gedaan en dat moet voldoende zijn. Uit hetgeen ik U voorhield blijkt, dunkt mij, duide lijk de belangrijkste taak van onze organisatie. Ook als straks, hopen we, de P.B. O. tot stand komt, blijft de organisa tie het geweten van de P.B.O. Want bij enig nadenken wordt het wel duidelijk, dat d door mij ge noemde punten niet maar vanzelf tot hun verwezenlijking kunnen men. Steeds weer opnieuw dienen deze wensen naar vroren gebracht en verdedigd te worden. Omdat de producentenprijzen nauwe samenhang vertonen met de consumentenprijzen, en maar al te vaak van consumentenzijde weer standen bij de Regering oproepen elke in de praktijk gericht zijn te gen het boeren-inkomen. Ik geloof dat de L.T.B. heeft ge toond en blijk geeft haar taak ook in dit opzicht te begrijpen. De hollenprijzen zijn nog nimmer een week vooruit te bepalen geweest. In de oertijd van de bollenexport niet ,en nu evenmin Néém de gladiolen- handel van de laatste weken. De prijzen waren in het vóór-seizoen dus nog voor de bollen waren gerooid bijzonder optimistisch geweest, maar toen bleek dat er nog weinig orders binnen waren en de exporteurs voor net woord „gladioleninkoop" nog een hoofse minachting hadden, doken de prijzen al gauw. En toen men de eerste veiling startte we vertelden U daar enkele weken geleden uitvoerig over viel ei over de prijzen waar lijk niet te jubelen. De melkprijs. De Nederlandse Zuivelbond heeft zich uitgesproken tegen de hogere melkprijs in de omgeving der grote steden. De Minister echter staat op het standpunt dat handhaving hiervan nauwkeurig overweging verdient en is door onderling overleg te komen wij delen het standpunt van de Mi- nister. De natuurlijke voorsprong van de pry's van die producten in de nabij heid van het afzetgebied geldt voor alle producten. Waarom zou deze voor de melk nu juist dienen uitge schakeld te worden met al de com plicaties van aanvullingsmelk etc. een behoorlijke bestaansbasis voor beide zuivellanden. Melk voor consument. Verbazingwekkend blijft het waar in alle toonaarden wordt aangedron gen op betere kwaliteitsproducten dog altijd de Nederlandse consument Weliswaar waren ze nog altijd ho ger dan verleden jaar om die tijd, toen de gladiolenhandel in een „baisse" zat als sedert de krijgsbe drijven niet was voorgekomen, maar het typische was, dat de haridel tóch „luier" was, zoals dat elegant heet. De prijzen bleven uitgesproken ma tig. En hoe' het nu komt, zal wel een van de vele onoplosbare myste ries in het bollen vak blijven, maar deze week trokken de prijzen plot seling aan. Vooral voor de veiling, die Donderdag werd gehouden was de belangstelling enorm. Langs de Lissese haven stonden de glimmende automobielen der exporteurs bumper- aan-bumper en men liet het niet al leen bij een grotere belangstelling. Want de expoteurs drukten op de knoppen met een geestdrift, alsof dit sedertmensenreugenis bij de gladio- •enhandel behoort en de prijzen ste gen. Een soort ais Ravel, dat in het blauwe genre nog steeds tot de meest gewilde blijft behoren, ook al schijnt het niet bepaald een „wilde' groeier te zijn. was al heel graag. Veertienen van deze soort werden met 9,— per 100 gewaar deerd en 12-14 bracht ƒ7.90 op. Nóg een blauwe: Abu Hassan, ver kreeg resp. ƒ6.10 en ƒ5.Verder bracht Salman's Glory voor de kwe kers inderdaad financiële glorie. Want men kan waarlijk nog wel gladiolen telen voor f 8,— en 6.65, resp. voor veertienen en 12-14. Voor Jo- han van Konijnenburg werd even eens een beste prijs gegeven 6, en ƒ5.50. De notering van Palet viel niet mee. De knollen van -deze gla diool, die enkele jaren geleden nog de wisselbeker var de Ned. Gladio lus Vereniging in de wacht sleepte, werden betaald met 5.30 en f 4 60. Alfred Nobel die vorig jaar de wisselbeker veroverde en ook dit jaar als de beste in haar kleur werd uitverkoren bracht ondanks deze lauweren nóg minder op: ƒ4.30 en 3.85. Soorten als Gold Dust, Leeu wenhorst, Generaai Eisenhower, Dr. Fleming, Johann Strauss, Memorial Day Rosa van Lima, Sneenwprin- ses, e.d. ontliepen elkaar niet evel in prijs: veertienen rond 3.50 en 12-14 zo om en nabij ƒ2.80. Picary, Puccini, Sweet Seventeen Wasgoed aan gasslang Echtpaar gestikt Het echtpaar Van den H., wonen de aan de Hevelstraat te Breda, is door gasverstikking om het leven ge komen. De gasslang was van de buis af geschoten, waarschijnlijk doordat de bewoners wasgoed aan deze slang te drogen hebben gehangen, terwijl de Over het „voortdurend zwaaien hoofdkraan niet was afgesloten. en Artist nateerden pl.m. 4.30 voor veertienen en 3.50 tot f 3.75 voor 12-14. Paul Rubens koerste in de buurt van f 4.85 en 3 80. Cherbourg werd met 5.75 en 5,betaald. Kardinaal Spellman verkreeg 6.50 en 5.35, terwijl Hopman's Glorie graag weg ging voor f 4,en ruim 3,—. Acca Laurentia vond kopers voor 3.80 en 2.90 en Allard Pier- son voor 3.6 en f 3.10. Alle hier bo ven genoemde prijzen gelden resp. voor 14-op en 12-14. De handel in de kleinere maten was ook levendig zodat alles wat gladiolen kweekt de toekomst- weer wat rooskleuriger inziet. Of daar in derdaad reden toe is zal de tijd moe ten leren. Het kan gauw verkeren vooral en bovenal in de bollenhan- del! DOVEN EN SLECHTHORENDEN WENDEN ZICH TOT K.V.P.- FRACTIE. In een adres aan de Tweede Ka merfractie der Kath. Volksparty heeft de Ned. Kath Vereniging van Slechthorenden gevraagd bij de Mi nister van Sociale Zaken stappen te ondernemen om tot een betere over heidshulp aan het revalidatie werk voor doven en slechthorenden te ko men. Terwijl de Revalidatie-commissie, in 1949 door de Minister van Sociale Zaken ingesteld, ongeveer 800.000 nodig acht om tot oprichting van 4 revalidatie-centra te komen, heeft de minister op de begroting voor 1954 slechts 7000 uitgetrokken te verde len onder 4 Rijksuniversiteiten. Het particulier initiatief is daarbij vol komen voorbijgegaan. Nederland telt op dit ogenblik on geveer 100.000 slechthorenden, voor wier belangen optreden een katho lieke en een neutrale vereniging. Maar de talrijke werkzaamheden, die nodig zouden zijn om t.e verhinderen, dat een groot deel dezer slechthoren den buiten het maatschappelijk leven worden geplaatst omdat zij zich daar in slechts met de grootste moeite handhaven, liggen nog zo goed als volkomen stil. Bovendien hebben tal loze slechthorenden behoefte aan re gelmatige technische bijstand, welke vanwege de voor velen te hoge finan ciële kosten, slechts in organisato risch verband worden gegeven. DIEFSTAL EN HELING VAN VEEVOER BERECHT. Het gerechtshof te 's-Gravenhage. heeft een chauffeur uit Zwammer- dam, conform de eis, veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf wegens diefstal van veevoer te Alphen aan den Rijn. Wegens heling van dit veevoer werd een slachter eveneens overeen komstig de eis, veroordeeld tot twee maanden. Een veehandelaar kreeg eveneens I voor deze heling twee maanden. Jdied aan d&ze tijd DE WERELD IS MOOI, MAAR. Na de afdaling van Prof. Piccard in de zee. Professor Piccard heeft het leven reeds aan vele kanten gezien eerst doolde hij jaren op aarde, waar hij wel veel wijsheid vergaarde, maar ook heel veel slechts heeft gezien. Professor Piccard ging de lucht in, hij dacht: wellicht ben ik daar vrij. Zo tussen de voog'len te zweven daar eerst is het wonderschoon leven en voel ik mij vrolijk en blij. Hij miste daar echter de bloemen, de weiden, de bossen, de zee; en hoe hij ook vrijheid begeerde, het schone der aarde ontbeerde hij met deze verre vlucht mee. Toen is hij daarom maar gaan duiken, hij ontvluchtte de aard hier benêe. daar was het wellicht naar zijn wensen: veel schoonheid, veel vryheid, geen mensen, hij vond het geluk in de zee. Ik zal het hem toch nog eens vragen, waarom hij de wereld ontvlucht; hij zegt dan de wereldvermaarde: de wereld is mooi, maar op aarde is altijd zo'n burengerucht. TROUBADOUR Afscheidsgesprek met Selden Chapin „In Nederland heb ik in menig op zicht de vier gelukkigste jaren van mijn leven doorgebracht. De vooruit gang van uw land is geweldig ge weest. Het verheugt me, dat ik daar toe ook een kleine bijdrage heb mo gen lev en." Dit vertelde de Amerikaanse am bassadeur de heer Selden Chapin, tijdens een afscheidsgesprek met een redacteur van het A.N.P. Zoals men weet zal Selden Chapin een nieuwe post in Panama aanvaar den. Hij zei hierover: „Mijn nieuwe post acht ik een moeilijke, doch in spirerende wegens de ingewikkeld heid van de Panamees-Amerikaanse verhoudingen. Ik hoop ook daar tot goede verhoudingen te kunnen bij dragen. Gelukkig spreken mijn vrouw en ik Spaans, hetgeen onze taak daar zal verlichten." De toekomst van Europa Op de vraag hoe zijn visie op de toekomst van Europa was, antwoord de de heer Chapin: Ik kan mij, hierover, gezien mijn functie, niet al te concreet uit laten In de afgelopen vier of vijf jaar zijn in Europa echter dingen tot stand gekomen, waarvan men voordien nauwelijks kon dromen. Of anders gezegd die men nauwelijks moge lijk achtte. Ik heb veel vertrouwen in de toekomst van Europa. Niet al leen voor wat de politieke en mili taire samenwerking betreft, doch evenzeer voor wat bereikt kan wor den met verdere integratie en sa menwerking op economisch en cul tureel terrein. De groene duim Hij vervolgde met zijn bewondering uit te spreken over de morele krach ten en draagkracht van ons volk, gebleken tijdens de stormramp. „De Nederlander", zo besloot hij, vertoonde na Februari weer eens zijn „green thumb", zijn merkwaardige aangeboren eigenschap tot vrucht bare arbeid, toen vele van de over stroomde gronden reeds deze zomer weer oogst opleverden. De „groene duim" is te vergelijken met de gaven van een kunstenaar, die de grond slagen van zijn vak goed verstaat. Het is wetenschap en instinct samen, of het nu kweken van bloembollen of iets anders betreft. Laaiende liefde kwam van een koude kermis thuis ,Waar zo de liefde viel, smolt lief de ziel met ziel en hart met hart te- gader" dichtte de prins der Neder landse dichters reeds ruim 3 eeuwen gelgden en hieruit mag veronder steld worden, dat de liefde met hoge temperaturen gepaard gaat, daar er anders moeilijk sprake van een smel tingsproces kan zijn. Indien dit zo is, dan is het pas getrouwde echtpaar uit Pennsylvania, dat zijn huwelijksreis door Nederland maakt, gisteren wel erg plotseling afgekoeld, want terwijl veronder steld mag worden, da* de laaiende liefde de harten deed smelten, ver dween he* bij Bruinisse in het koele water. Het echtpaar reed in volle vaart door Zeeland en merkte te laat, dat de brug te Den Oever open was om een mosselschip dooi te laten. De auto schoot precies onder de sluitbomen door, maakte een spron getje over het in de diepte liggende schip en dook in he* zilte nat. Onmiddellijk werden van alle zij den reddingspogingen in het werk gesteld, die vrij snel resultaat had den. En zó groot was de liefde, dat zij niet lang in de kou gezeten hebben. NIEUWE ACTIE VAN DE BOND ZONDER NAAM. De Bond zonder Naam heeft een nieuwe actie op touw gezet, namelijk een plaatjesactie voor de kinderen. Naar analogie van de moderne ver zamelwoede van plaatjes van film sterren en sportfiguren heeft de Bond zonder Naam plaatjes vervaardigd van grote persoonlijkheden, die de kinde ren kunnen leren, hoe men een groot en nobel mens wordt. De plaatjes kunnen door de kinderen worden verzameld in een album, getiteld: „Mijn Sterren". Er zijn o.a. afbeeldin- gèn bij van Herman Boerhaave, Louis Pasteur, Maria Goretti, Dorus Rijkers, Albert Schweitzer. De actie heeft ten doel, ouders en opvoeders een hulp middel in handen te geven om de kinderen op te voeden in de geest van naastenliefde. In het Lichtbaken van a.s. Zaterdagavond zal pater W. Loop nadere bijzonderheden vertellen over deze nieuwe actie. 15 Gevangenen gisteren in Ned. aangekomen Per overvalwagen naar het kamp te Norg Met plus minus een kwartier ver traging zijn gisteravond met de D- trein uit Duitsland aan het grenssta tion Oldenzaal vijftien mannen in ons land aangekomen, die in Rusland gevangen hebben gezeten, en onlangs zijn vrijgelaten. Zij reisden van Bentheim af onder de bewaking van de Koninklijke Nederlandse Mare chausseebrigade Oldenzaal. In Olden zaal namen de vijftien reizigers plaats in een overvalwagen van het Ministe rie van Justitie. De bagage werd overgeladen in een vrachtauto. Onder geleide van de rijkspolitie vertrok ken de wagens vervolgens naar het kamp te Norg in Drenthe. Tijdens het oponthoud in Oldenzaal was het sta tion door de politie en marechaussee afgezet. De dames in het verkeer Goed of slecht De dame-achter-het-stuur kreeg gisteren haar deel in een voordracht van hoofdcommissaris van politie, de heer Staal, op de elfde Wegverkeers- dag van de KNAC. Zij is anders dan de man in het verkeer, ze is opval lend goed of opvallend slecht, maar zelden middelmatig zoals velen man nelijke automobilisten en ze is, wan neer ze op een fout gewezen 'wordt, heel wat diplomatieker dan de man. Ze leeft de voorschriften stipter na, maar zet ze de linkerrichtingaanwij zer uit, dan wil dat nog niet zeggen dat ze ook linksaf gaat Wilt U iets weten? Vraag: Ik wil in het voorjaar van 1954 emigreren Nu heb ik een op roep voor militaire dienst gehad. Hoeiang moet ik dienen? Antwoord: De militaire dienst staat een emigrant nooit in de weg. Hij kan normaal zijn emigratie-aanvrage indienen. Zodra hij weet, op welke dafcum hij naar de vreemde kan ver trekken, moet een verzoek tot ver vroegde demobilisatie worden inge diend. De normale gang van zaken is, dat een emigrant ongeveer 3 weken voor zijn vertrek de dienst mag ver laten. Vraag: Kunnen de ouders een jongen beneden de 21 jaar uit de militaire dienst houden? Antwoord. Neen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8