Overheidspensioenen los van maximumgrens INGEDIEND WETSONTWERP Verkorting van wachttijden ONTWERP-REGELING AMBTENARENPENSIOENEN Oeteldonk haalt Cóte d'Azur naar de Brabantse hoofdstad L.T.B. krijgt beschikking over prachtige tuinbouwschool te Noordwijkerhout Het aetherterrorisme als een broodwinning Waardering voor arbeid in loonsysteem ZATERDAG 24 OCTOBER 1953 DE I.E1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Arbeidscontractanten als ambtenaren beschouwd De regering heeft een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend tot wijziging van de Pensioenwetten. Dit ontwerp volgt nagenoeg geheel de voorstellen van de Staatscommissie voor de pensioenwetgeving. De be" langrijkste wijzigingen zijn. 1. De arbeidscontractanten worden onder de Pensioenwet gebracht. 2. De wachttijden voor het recht op overheidspensioen worden verkort; dit geldt voor alle wachttijden behoudens die voor het vervroegd ouderdomspensioen. 3. Op het minimum-invaliditeitspensioen zal in daarvoor in aanmerking komende gevallen een aanvulling worden gegeven. 4. De pensioenen zullen niet meer aan een maximum gebonden zijn. Er zal een degressief berekeningspercentage worden toegepast met dien verstande, dat de degressie intreedt nadat het tbtns geldende maximum van 4800 is bereikt. De pensioenen van degenen die reeds gepensionneerd zijn, zullen wor den verhoogd tot het bedrag dat deze gepensionneerden met toepassing van de nieuwe bepalingen hadden kunnen ontvangen 5. Ongewenste cumulatie van weduwen- en wezenpensioenen zal wor den tegengegaan. ven). Een groot aantal van deze per sonen behoorde een ambtelijke aan stelling te hebben. Het ontwerp houdt de volgende re geling in: 1. Na een zonder wezenlijke on derbreking vervulde diensttijd van twee jaar krijgen de ambtenaren in tijdelijke dienst alsmede de beidscontractanten, behoudens bij algemene maatregel van bestuur vast te stellen uitzonderingen, de hoeda nigheid van amtenaar in de zin der Pensioenwet. 2. De bij algemene maatregel van bestuur uitgezonderd»? catego rieën krijgen deze hoedanigheid na dat zij vijt jaar zonder wezenlijke onderbreking in dienst zijn geweest. Gedacht wordt hier aan personen, die voor een bepaald werk in dienst zijn, aan leerlingen, aan personeel voor waak- en schoonmaakdiensten en in het algemeen aan vrouwelijk personeel, belast met een mechani sche of administratieve hulptaak. A^n de toelichting bij het wets ontwerp tot wijziging der pensioen wetten ontlenen wij nog het vol gende: De regering gaat uit van het stand punt dat het pensioen in de eerste plaats bestemd is om te kunnen voorzien in de noodzakelijke kos ten van het levensonderhoud. Het gedeelte van het pensioen, dat moet dienen om de verder kosten te be strijden kan naar verhouding lager zijn dan het eerste gedeelte. Deze gedachte realiseert de regering door het berekeningspercentage voor het pensioen degressief te stellen. De werking van de voorgestelde rege ling is in de hiernevens gepubli ceerde tabel in beeld gebracht. Ook ten aanzien van het wedu wen- en het wezenpensioen is het systeem van een absoluut maximum losgelaten. Echter is de degressie. van de berekeningspercentages hier sterker, zulks in verband met de financiële consequenties die hier groter zijn dan bij eigen pensioe nen. Contracten. Het getal der arbeidscontractanten heeft, in het bijzonder bij het Rijk, na de oorlog een zeer grote omvang aangenomen. Op 1 Januari 1947 maakte het 65 pet. uit van de totale sterkte van het Rijkspersoneel (met uitzondering van de Staatsbedrij- MINISTER-SALARISSEN. De regering bereidt een wetsont werp voor dat beoogt de salarissen der ministers en staatssecretarissen met ingang van 1 Januari a.s. te ver hogen. Het zou in de bedoeling liggen ook de salarissen der secretarissen-gene raal niet onaanzienlijk te verhogen. („Tel"). Burgemeester op zwart zaad Zeer vele leden van de Tweede Kamer dringen er bij hiinister Beel op aan de ambtstoelage voor bur gemeesters te verhogen. Vooral kleine gemeenten zyn deze in be nauwde mate bij de huidige sociale verplichtingen van de burgemeesters en hun vrouwen achter gebleven, zeggen zij. Ook de bezoldiging van wethou ders, die aan de vervulling van hun ambt een dagtaak hebben, wordt al gemeen onvoldoende geacht, zodat men aandrong op maatregelen korte termijn. Dé Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben hun goedkeu ring gehecht aan het besluit van de Gemeenteraad van Helmond, om voor de bouw van de kerk der nieuwe pa rochie „De Goddelijke Voorzienig heid" te Helmond een subsidie te verstrekken van j 50.000. Invaliditeitspensioen. De Pensioenwet 1922 kent voor het invaliditeitspensioen een mini mum van 30 percent. Dit bedrag is in gevallen van aanmerkelijke, al gemene invaliditeit, zodat de betrok kene geen of nauwelijks ander werk kan verrichten, ten enenmale onvol doende. Een verhoging van het minimum tot 40 procent, zoals veelal is be pleit, acht de regering geen oplos sing. Zij koos daarom het systeem van het geven van een aanvulling in schrijnende gevallen. De aanvulling zal niet verder kunnen gaan dan tot het bedrag, dat berekend naar 30 dienstjaren aan pensioen zou zijn toegekend d.w.z. tot 3/4 van het volle pensioen voor hen die voor meer dan twee-derde gedeelte inva lide zijn. Voor een aanvulling komt slechts in aanmerking degene, te wiens aanzien op grond van de pen sioenkeuring wordt vastgesteld, dat hij niet in staat moet worden geacht door passende arbeid voor ten minste 1/3 gedeelte in zijn onderhoud te kun nen voorzien en wiens pensioen naar een diensttijd van minder dan 30 jaar is berekend. Cumulatie. Er kunnen zich gevallen voordoen waarin wegens een zelfde sterfge val op grond van niet daarwerkelijke gelijktijdig beklede ambten of be trekkingen recht ontstaat op meer dan één pensioen (op grond van ver schillende pensioenwetten). Volgens het ontwerp zal de betrokkene dan moeten kiezen welk pensioen hij wenst te behouden De overige rech ten op pensioen komen te vervallen. Middelsom der pensioens grondslagen 2 000 4 000 6 000 8 000 10 000 12 000 14 000 16 000 18 000 20 000 Pensioen berekend naar 40 dienstjaren Voorgestelde regeling ƒ1400 2 800 4 200 5 440 6 400 7 200 7 840 8 320 8 640 Geldende Voorgestelde Geldende regeling regeling regeling 1 400 70 70 2 800 70 70 4 200 70 70 4 800 68 60 4 800 64 48 4 800 60 40 4 800 56 34 4 800 52 30 4 800 48 27 4 800 44 24 Weduwen- en Wezenpensioenen Weduwenpensioen 6 000 8 000 10 000 12 000 14 000 16 000 18 000 20 000 6 000 8 000 10 000 12 000 14 000 16 000 18 000 20 000 Voorgestelde regeling ƒ1000 1800 2 400 2 800 Geldende regeling 7 000 1 800 2 200 2 200 2 200 2 200 2 200 2 200 2 200 2 200 Wezenpensioen per kind Percentage van de Voorgestelde Geldende Voorgestelde regeling regeling regeling ƒ200 ƒ200 10 400 400 10 540 500 9 620 5Q0 7,75 700 500 7 720 500 6 740 500 5,3 760 500 4,8 780 500 4,3 800 500 4 Maximum van grondslag Voorgestelde Geldende Voorgestelde 2 000 regeling regeling regeling 80 ƒ1600 ƒ1600 4 000 3 200 3 200 80 6 000 4 400 4 000 73 8 000 5 200 4 000 65 60 10 000 6 000 4 000 12 000 6 200 4 000 52 14 000 6 400 4 000 46 16 000 6 600 4 000 41 18 000 6 800 4 000 38 20 000 7 000 4 000 35 De Middellandse Zee zal door Den Bosch stromen Ter gelegenheid van het zilveren regeringsjubileum van „Prins Ama- deiro Ricosto di Varnavallo XVI van Oeteldonk" zal op 28 November a.s. in de Casino-schouwburg te 's Her togenbosch door de Oeteldonkse club een jubileum-avond worden gehou den onder het motto: „Een nacht aan de Cóte d'Azur". Voordat echter deze nacht aan breekt zullen de getrouwen van Oeteldonk worden onthaald op de operette „die Fledermaus" van Joh. Strauss, uitgevoerd door de Neder landse Opera met Greet Koeman in de hoofdrol. De gala-soiree zal dan worden voortgezet in de cabaret-zaal en in de foyers, die volkomen van gedaan te zullen zijn veranderd. De Oetel donkse artisten stellen zich voor een stukje Cóte d'Azur naar de Carna- valsstad over te brengen. Palmen, fonteinen, volières met tropische vo gels, bont gevederde papegaaien, een winkelgalerij in -stijl, en zelfs een zitje aan de Middellandse Zee zullen er niet ontbreken. Dansen op glas De parketvloer acht men te pro- zaisch. Men zal de vloer zodanig be werken, dat men als het ware op beschilderd glas zal dansen. De pla fonds lijken echter weinig op een azuren hemel en dit euvel zal wor den verholpen door een doek van 1200 vierkante meter De orkesten van Frans van Capelle, Jan Corduwener en Gerard van Kre velen en de Franse chansonniere Hea Sury zullen voor de muzikale sfeer zorgen. In 1951 organiseerde de Oeteldonk se club een Weense avond, waaraan het Brabants orkest zijn medewer king verleende. De musici hadden zich bij die gelegenheid in een Bie- dermeier-costuum gestoken. De soiree werd toen gegeven ter gelegenheid van het 70-jarige bestaan van de Oeteldonkse club. Dezer dagen hebben wij een kijk je kunnen nemen in de langs de 's Gravendamseweg nieuw gebouw de tuinbouwschool Reeds in de ver te wordt het oog getrokken naar dit mooie lichtcrêmekleurige gebouw met een aparte woning in dezelfde stijl en kleur, voor het hoofd der school. Het is voor rekening van de ge meente gebouwd, onder architectuur van de heer I. Tol te Lisse. De school bevat 4 ruime en zeer lichte leslokalen, twee beneden en twee boven. Een ruime vestibule geeft toegang tot een grote brede gang met veel ramen en brede vensterbanken. Een ruime trap gaat naar een kleine gang boven waarop de deuren van de twee bovenste les lokalen uitkomen. Eén lokaal hier van wordt gebruikt voor projectie en het andere wordt in reserve ge houden. Als men het gebouw van buiten bekijkt zou men niet ver wachten boven twee zulke prachtige gelegenheden om les te geven te vin den. Overal is nieuw meubilair aange schaft. Ruime kasten voorzien van allerlei instrumenten enz voor het nemen van eenvoudige proeven voor bemestingsleer en ziektebestrijding zijn in de lokalen ingebouwd. Eén kast bevat leermiddelen om de jon gens de kennis bij te brengen van mechanisch tuinbouwgereedschap. Verder is in het gebouw een kamer voor het hoofd der school. Achter is een flinke overdekte fietsenstalling gebouwd. Het is in de omgeving mo menteel nog een grote chaos door aanleg van riolering en gas, doch zodra dit werk is afgelopen zal aan de voorzijde een fraaie siertuin wor den aangelegd. Bij de school is eer> schooltuin van pl.m. 50 Rijnlandse Roeden, waar alle producten geteeld zullen worden, welke als leermidde len bij het onderwijs nodig zijn. Het geheel is een grote tegenstel ling met de slecht geoutilleerde oude school, welke gevestigd was in een leeg café aan de Herenweg. De officiële opening en overdracht aan de Onderwijsvereniging van de L.T.B. zal zeer binnenkort plaats vin den. Sedert 4 weken is de school al in gebruik. Er zijn momenteel 80 leerlingen verdeeld over 4 klassen. Deze leer lingen komen uit Noordwij k, Voor hout, Sassenheim, Lisse, Oegstgeest, Katwijk en Noordwijkerhout. Benevens het hoofd is er één tijde lijke leerkracht. De leerlingen krij gen ook godsdienstlessen van een godsdienstleraar en Engelse lessen waarvoor speciaal een leerkracht van een Mulo-school is aangesteld. De le jaars leerlingen hebben per week 2Mdag les, n.l. op Maandag, Dinsdag middag en Donderdag, de 2e klasse heeft één dag per week les 's Woens dags, de 3e Was 1 dag n.l. Vrijdag en de 4e klas 1 dag per week n.l. Dins- Onhoudbare toestand Zichzelf in de lucht te weten is velen heel wat waard, sommige zelfs gevangenisstraf. Een aetherpiraat uit Raalte die te Zutfen terecht stond zag zijn activiteit tenminste met een maand onvoorwaardelijk be loond. In Raalte schijnt deze bezig heid voor de inwoners blijkbaar het enige middel om met elkaar in con tact te komen, want het wemelt daar van geheime zenders. De een doet het zo maar voor de pret, een ander heeft er echter een Moordzaak te Berkel SENSATIONELE WENDING? Het proces tegen de Berkelse arts, die er van verdacht wordt zijn vrouw door vergiftiging van 't leven te heb ben beroofd, schijnt 'n zeer onverwach te en sensationele wending te nemen, waardoor de behandeling, die op 9 November zou geschieden, hoogst waarschijnlijk uitgesteld zal worden. De twee verdedigers van de arts schijnen documenten overlegd t< hebben, die er op wijzen, dat de toe dracht van het hele geval anders is dan men tot nu toe veronderstelde. Dinsdag a.s. zal de rechtbank te Den Haag een verzoek van de verdedi gers behandelen, waarin uitstel van de behandeling gevraagd wordt, ten einde de betreffende documenten op hun rechtsgeldigheid te kunnen toet sen en men verwacht, dat dit uitstel gegeven zal worden, daar de over gelegde documenten de rechtbank waarschijnlijk zullen inspireren, een hernieuwd onderzoek in te stellen. Omtrent de inhoud van de docu menten kon men ons geen nadere inlichtingen geven. Voorzitter van Rijksbemiddelaars: De manier om nivellering tegen te gaan „Elk loonsysteem, dat geen waarderingsmogelijkheden biedt, is een on deugdelijk systeem, want de man met de minste toewijding bepaalt dan de gemiddelde beloning van de arbeid. De mens is een redelijk schepsel Gods en hij onderscheidt zich van andere levende wezens door zijn gevoel -voor menselijke waardigheid Deze moet tot uiting komen in het verkeer tussen mensen onder elkaar, niet in de laatste plaats in de onderneming. De tijd is voorbij, dat één arbeider voldoening kon vinden in het vervaardigen van een bepaald product. Er komt geen werkstuk meer tot stand dat door één man wordt vervaardigd. Door de arbeidssplitsing is de mogelijkheid voor waardering geringer geworden. Men kan van een mens «venwel niet ver langen, dat hij zijn uiterste best zal doen als er geen waardering is." De voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars, mr. J. A. Berger, heeft hierop nadrukkelijk gewezen in een rede, welke hij hield voor het departement Amsterdam van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Zijn voordracht had tot titel „De in de naaste toekomst te verwachten loon ontwikkeling in Nederland". Geen wonder dat vele industriëlen waren bijeen gekomen om kennis te nemen van het standpunt van mr. Berger. Deze zeide zich niet te willen bezig houden met de vraag of er geleide, dan wel vrije loonvorming zou moe ten zijn. Wel vroeg hij de aandacht voor de loonstructuur op zichzelf, omdat deze van belang is voor de toekomstige welvaart van het land. Uitvoerig ging spreker na aan wel ke voorwaarden een loonsysteem moet voldoen om de vier criteria, die de arbeid bepalen tot gelding te doen komen. De vier criteria zijn de men selijke waardigheid, de waardering voor de arbeid, het teamwork en de hang naar zekerheid. Bij ieder leeft de angst, dat als hij zonder werk ge raakt men buiten de gemeenschap wordt geplaatst. Met de moderne loontechniek is een polsing te geven, waardoor aan deze eisen in aanzienlijke mate tege moet kan worden gekomen. Als een arbeider meer levert dan van de gemiddelde arbeider kan worden ge vraagd, dan moet dit meerdere in een voor de arbeider zichtbare wijze in 't loon tot uiting kunnen komen. Zowel werkgevers als werknemers zullen zich meer moeten gaan bezin nen op de prestatie, de toewijding en de plaats in het arbeidsproces waar voor de beloning moet worden gege ven. Door de invoering van de „mer- rit-rating" is in vele bedrijven een aanzienlijke vooruitgang van de pro ductiviteit te constateren geweest. De nivellering achtte spr. een dreigend gevaar, omdat hierdoor de animo om de offers voor de meerdere scholing te brengen afneemt. In dit verband wees hij er evenwel dat het een bewezen feit moet worden geacht, dat in landen waar veel in scholen is geïnvesteerd en dus de scholing toeneemt het gevaar voor nivellering steeds meer toeneemt, omdat de groep van ongeschoolden kleiner wordt. Doorbreking. De toekomstige loonstructuur zal rekening moeten houden met de ho gere geschooldheid met het verschil in arbeidsprestatie. Bij het overleg in de Stichting van de Arbeid is in ver band hiermede reeds besloten, dat de onen van de geschoolden met ingang van 1 Januari a.s. met 2 st. per uur extra verhoogd zullen worden. Dit noemde spr. de eerste stap op de goe de weg om werkclassificatie tot ont wikkeling te brengen. Er moet even wel rekening worden gehouden met gegroeide toestand. Doorbreking kost tijd. Voorts wees spr, op de hang naar het „witte boord". Er zou naar ge streefd moeten worden om het ver schil in waardering voor de gelever de prestatie tussen witte boord en overall te doen vervallen. Ook de ar beider kan trots zijn op het werk dat hij vaak aan kostbare machines presteert. Voor de industrialisatie van ons land, welke uiteindelijk als doel heeft een verhoging van het wel vaartspeil is veel geschoolde arbeid nodig. Werkgeversorganisaties vakbonden moeten samen overleggen hce dit vraagstuk tot oplossing kan werden gebracht. De Stichting van de Arbeid biedt hiervoor gelegenheid en spr. achtte het zeer verheugend, dat ons land in dit opzicht een groot verschil heeft met het buitenland, waar een dergelijk overleg niet moge lijk is. broodwinning van gemaakt. Zo kan menig inwoner van Raalte zijn naam voorzien van een zeer kwetsende om lijsting uit een passief radiotoestel te horen krijgen. Tegen betaling van gulden namelijk zijn sommige zenders bereid, enige hartige beledi gingen over te brengen en dit alles zonder gevaar van herkenning. Men kan zich voorstellen, wat een ver warring deze minne methode kan veroorzaken. Verder blijkt dat een zelfgemaakt zendertje het radiover keer tussen vliegtuigen en schepen op honderden kilometers afstand bij na onmogelijk kan maken. Een jon gen die voor zijn buurmeisje de nieuwste hit draaide was er meer dere malen de oorzaak van, dat een vliegtuig geen weerbericht kon door krijgen. Dat de aetherschuimers met deze naam nog hoog zijn geprezen blijkt wel uit het feit, dat men bij ontdek king hier en daar de politie met mes sen te lijf ging. De uitzendingen staan dikwijls op dat zelfde peil. Er zijn reeds honderden zendertjes in beslag genomen, maar er blijven er nog eens zo veel over. PTT en po litie zullen echter niet rusten voor dat de lucht volkomen gezuiverd is. OPLEIDING MIDDENSTANDS EXAMENS WORDT DOOR NIJMEGEN ONDER DE LOUPE GENOMEN. Naar aanleiding van de vele klach ten over onvoldoende opleiding van candidaten voor het middenstands examen, zal de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Nijmegen in de wijde omgeving van haar rayon een onderzoek instellen naar de verschil lende instituten, die zich met deze opleiding bezighouden. SNEL HERSTEL BIJ HERRINGEN De beide delen van de in uitvoe ring zijnde nieuwe zeedijk nabij de kaai te Herkingen (Goeree-Over- flakkee) zijn thans met elkaar ver bonden. Binnenkort zullen in de nieuwe dijk vloeddeuren worden aangebracht. Voorts wordt de nieuwe, naast de afgegraven oude dijk lopen de weg, verhard. Ook de huizenbouw in Herkingen vindt voortgang. Zes Oostenrijkse woningen zijn in aanbouw. Vier Zweedse woningen aanbesteed, ter wijl men met twintig woningwetwo ningen snel vordert. Eveneens worden vorderingen ge maakt met de rioleringswerkzaam heden in het zg. Tuindorp van Herkin gen en met de- verharding van we gen. Door al deze werken zal het dorp Herkingen een ander aanzien krij gen. AARDGAS NAAR DE GASFABRIEKEN. De op 28 Juli 1952 door de minister van Economische Zaken ingestelde commissie in zake de bestemming van aardgas in Nederland, heeft dezer dagen haar bevindingen in een uit voerig rapport vastgelegd. De conclu sie van het rapport is o.m. dat het nationaal-economisch gunstigst ge bruik van aardgas is gelegen in de sector van de gasfabrieken. Dit komt neer op het bezigen van aardgas als verrijkingsgas en als vervangingsgas by de daarvoor in aanmerking ko mende stedelijke gasfabrieken, in de eerste plaats in het Noordoosten van het land, verder in het centrum en het Westen van ons land.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7