Britse regering stuurt er soldaten op af Benzine-probleem brengt Londens verkeer in de war Zij willen niet luisteren Ramp in Zuid-Italië nog onoverzichtelijk Churchill naar New York? Wanhoopsdaad van ex-koningin Het eerste atoom-kanon Brussel-A'dam in 3 uur Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 24 OCTOBER 1953 45ste JAARGANG No. 13025 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ACHT JAAR UNO \7ANDAAG IS HET ACHT JAAR geleden, dat het Handvest der Verenigde Naties in werking is ge treden. Is in die acht jaren de orga nisatie der herenigde Naties een kanker geweest, die aan de vrede en de rust in de wereld knaagt", zo als de Zuidafrikaanse premier dr Malan dezer dagen beweerde? Of is in tegendeel gebleken, dat het insti tuut der Ver. Naties een zegen is ge weest en de volken der wereld nader tot elkaar heeft gebracht? Velen met teleurgestelde illusies denken met bitterheid aan zo menig geval, waarin de organisatie gefaald heeft, en wij in Nederland hebben speciale redenen om ons te herinne ren, dat het onderdeel van de orga nisatie, dat de Veiligheidsraad heet, zich bij het beoordelen van de kwes ties minder door rechtsmotieven laat leiden dan wel door politieke over wegingen. De wereld is er getuige van ge weest, hoe schromelijk de Veilig heidsraad is te kort geschoten, 0 hetgeen vooral te wijten is aan het misbruik van het veto recht, dat elke krachtige actie ver lamt. Het is dan ook vanzelfsprekend, dat het Handvest eens op de helling moet om grondig te worden nage zien, iets waartoe Nederland reeds het initiatief heeft genomen. Wellicht kunnen de fouten, die in de practijk van acht jaren aan het licht zijn ge komen, worden verbeterd. Zeker is dat niet, want het verbeteren van een Handvest is niet alleen een kwes tie van inzicht of van een juiste woordkeus, maar op de allereerste plaats een kwestie van goede wil. En daaraan ontbreekt wel eens wat. Maar niettegenstaande alle gebre ken, welke aan de organisatie der Verenigde Naties kleven en wel ke menselijke organisatie heeft die niet? is de instelling toch een grote zegen gebleken voor de mensheid. Om dat te beseffen behoeven wij geen opsomming te geven van alle inci denten in de wereld, welke zijn bij gelegd, van alle oorlogen, welke zijn voorkomen, noch van alle brandjes, welke in de kiem zijn gesmoord. De UNO zou haar bestaansrecht al leen reeds daarmee kunnen recht vaardigen, dat zij een forum vormt, waarop iedere natie zijn grieven en wensen kan uiten en waarop de vol keren met elkaar in contact kunnen treden. De vanzelfsprekendheid van dat vreedzame contact tussen de na ties is de grote winst van at laatste kwart eeuw. Vroeger verstond ieder een het begrip .,souvereiniteit" zo danig, dat elk land gerechtigd was te doen wat het wilde en als het daardoor in conflict kwam met een ander land, welnu, dan moesten ze het maar uitvechten; overigens ging het niemand iets aan Tegenwoordig wordt elk conflict opgevat als een brandhaard, welke de gehele wereld bedreigt en dus allen aangaat; ver enigd dient men zo'n brandhaard te blussen. Wie zal zeggen hoeveel felle con flicten voorkomen zijn, doordat het contact in de UNO de brandstof van te voren had weggenomen? Terecht heeft onlangs een staats man gezegd: „De UNO is een orga nisatie, welke als zij niet bestond onmiddellijk opgericht diende te worden". IJ ET IS NATUURLIJK MOEILIJK te zeggen, wat er gebeurd zou zijn, als de gebeurtenissen nu eens anders gelopen waren dan ze feite lijk gedaan hebben. Of in ons geval: als de organisatie der Ver. Naties er eens met geweest was. Maar het kost toch maar een klein beetje fantasie om zich bijv. in te denken in de ex plosie, welke er ontstaan zou zijn als het conflict Israël-Jordanië zich vrijelijk had kunnen ontplooien. 'Het binnendringen van de staat Israël temidden van de Mohamme daanse wereld heeft een wrijving veroorzaakt welke nog steeds een ge vaarlijke hitte produceert. Telkens vliegen de incidenten als vuurvon ken heen en weer over de grenzen en soms nemen zij buitengewoon ernstige vormen aan. Zo bijv. de Joodse overval op het Jordaanse dorp Kibya, welke overval bedoeld was als een wraakneming voor talrijke plagerijen van de kant der Jorda- niërs. Ook met Syrië heeft Israël een conflict wegens het aanleggen van een irrigatiewerk in de rivier de Jor- daan, terwijl er eveneens een grens geschil is gerezen met Egypte. Er is daar in het Arabische Oosten dus brandstof genoeg om een ernstige brand te doen ontstaan, maar het be sef van de aanwezigheid en het toe zicht van de Verenigde Naties heeft tot nu toe erger voorkomen. Israël kan wel eens recalcitrant zijn (zoals in het geval met de waterwerken in de Jordaan, waarmee 't de financiële steun van Amerika verspeeld heeft) maar op de achtergrond blijft toch altijd de gedachte levendig, dat men het niet te bont mag maken, want anders gebeuren er onprettige din gen. En dat is de grote winst, welke de Verenigde Naties gebracht heb ben. Een ideale wereld zal deze or ganisatie nooit kunnen scheppen om dat de mensen nu eenmaal niet ideaal zijn noch ooit zullen zijn; maar zij kan tenminste beletten, dat de we reld nog beroerder wordt dan zij uit zichzelve reeds is. En dat is al heel wat. Om deze reden gedenken wy dankbaar haar verjaardag. DE STAKING BREIDT ZICH UIT Het eerste teken dat de staking zich begon uit te breiden kwam uit Newcastle'on-Tyne, aan de Noord oostkust waar 200 arbeiders van een benzinedepot het werk neerlegden uit sympathie met de 6.000 Londense stakers. De regering hoopt de sta king te breken door 2600 chauffeurs van leger en luchtmacht benzine naar de stad te laten vervoeren, voordat het gebrek aan transportmiddelen alle verkeer lamlegt. De stakers, die een loonsverhoging van ruim 5 gulden per week eisen, hebben gisteravond een mars door het Oostelijk stadsdeel gehouden. Premier Churchill laat zich in zijn landhuis Chequers van de ontwikke lingen op de hoogte houden. Sir Walter Monckton, de minister van Arbeid, heeft in het Lagerhuis het vermoeden uitgesproken, dat communisten en communistisch- gezinden de staking gaande houden. De Labour-oppositie stemde toe dat de regering geen andere keus over bleef dan troepen te hulp te roepen. Het ministerie van Binnenlandse Za ken stelde een voorrangslijst op voor distributie van benzine aan artsen en vroedvrouwen alsmede brand weerwagens en ziekenauto's. Het beeld in de stad was gisteren als volgt: De knalrode bussen met twee ver diepingen en de groene treinen van de ondergrondse reden na 7 uur avonds volgens een beperkt rij- schema. Men zal trachten de normale dienstregeling vandaag overdag te handhaven. De aflevering van brood, melk, vlees en kruidenierswaren is in en Londen reeds tot de helft terug gebracht en zal, indien er niet tijdig brandstof komt. tegen het week-end geheel stopgezet worden. De boeren De Engelse regering heeft gisteravond troepen in Londen gebracht, die zich gereed moeten houden om de stedelijke tankwagens te bemannen. On derwijl dreigt de staking van de chauffeurs der tankwagens over te slaan naar andere delen van het land. De staking, die al rijf dagen duurt, begint de particuliere auto's uit het anders zo levendige straatbeeld te verdrijven. De meeste der 560Ó Londense taxi's blijven met lege tanks in de garages staan. Het stedelijke vervoersbedrijf legde gisteravond een kwart van zijn busdiensten stil. Binnen een straal van 50 kilometer om de stad was gis teren geen druppel benzine te koop. zitten zonder benzine voor hun melk- installaties en de bakkers hebben om voorrang verzocht bij de benzine distributie, daar zij anders hun ovens stil moeten teggen. De PTT heeft nog voor twee dagen over voldoende brandstol de beschik king. De stakers hebben toegezegd da gelijks aan de begrafenis-onderne mers 6750 liter benzine te verschaf- ren opdat de begrafenissen doorgang zullen kunnen vinden. Men heeft de bevolking verzocht zo weinig mogelijk gebruik van de „tube" (ondergrondse) te maken. De spoorwegen hebben meer rijtuigen ingelegd om het sterk toegenomen aantal reizigers te verwerken. Do spoorwegen hebben de verza meling en aflevering van goederen Het geven van uiteenzettingen van communistische zijde aan Noordelijke krijgsgevangenen, die niet naar huis teruggezonden wensen te worden, kan nog steeds geen voortgang vin den, doordat de Noord-Koreaanse ge vangenen blijven weigeren om naar de uiteenzettingen te gaan luisteren. De neutrale commissie onder lei ding van de Indische generaal-ma- joor Thimaja wil niet ingaan op het van communistische zijde gedane verzoek om de krijgsgevangenen te dwingen naar de verblijven voor de uiteenzettingen te gaan. Men wil zich van alle gebruik van geweld onthouden. De Zwitserse vertegenwoor diger in de commissie heeft zich, zo als gemeld, uitdrukkelijk tegen het gebruik van geweld uitgesproken; zijn regering had hem instructies in deze zin gegeven. De Indiërs willen alsnog pogen, de krijgsgevanenen met overreding er toe te brengen de uiteenzettingen aan te gaan horen. stopgezet met uitzondering van aan bederf onderhevige waren en goede ren, die bestemd zijn voor de zieken huizen. Op London Airport kreeg men met benzine tekort te kampen, maar de luchtvaartmaatschappijen hebben in allerijl schikkingen getroffen om de meeste van haar toestellen elders van brandstof te voorzien. PARTISANEN IN ACTIE In de afgelopen twee weken heb ben partisanengroepen negen Oost- duitse politiemannen en een com munistische partijfunctionnaris dood, aldus berichten, die in West- Beriijn zijn binnengekomen. De communisten hebben echter hard teruggeslagen; in het gebied van Cottbus is de staat van beleg afgekondigd; vijf verzetsstrijders zijn vooi het vuurpeleton gevallen. Rond Cottbus („broeinest van in cidenten'', schrijft een Oost-Duits partijblad) nabij de Tsjechische en Poolse grens, controleert de volkspo- litie, gewapend met machinepisto len, alle hoofdwegen en doet in ste den en dorpen huiszoekingen. De gewelddadigheden rood deze stad zouden reeds omstreeks 10 Oc tober zijn begonnen. DODENTAL STIJGT De stad Reggio, aan de punt van de laars van Italië, is thans het hoofdkwartier, van waaruit het red dingswerk in het door overstromin gen geteisterde gebied van Calabrië wordt geleid overstromingen, die nu reeds meer dan 100 doden hebben geëist, terwijl er nog tallozen (men spreekt over 200 mensen) worden vermist. Daar in Reggio trachten officieren de reddingspogingen van burgers en militairen te coördineren, daar stijgen ook de hefschroefvliegtuigen op om verbindingen tot stand te brengen. Want nog steeds heeft men geen goed beeld van de ramp, al kan men wel zeggen, dat zij de ergste is, die Zuid-Italië sedert de aardbevin gen van 1908 heeft getroffen. Zij is ook erger dan die van twee jaar geleden, toen eveneens de rivie ren met niets ontziende kracht toe sloegen op kleine dorpen. Nu is weer een muur van water over tien, twaalf dorpen geslagen en zaaide het. dood en verderf overal v/aar het kwam. Duizenden tragedies speelden zich af, zoals van vrouwen, die van haar kinderen werden ge scheiden en hen nooit meer terugza gen, en van een pastoor, die een po ging deed een kind te redden en zelf verdronk. In Reggio zelf zijn de straten her schapen in kleine riviertjes. Duizenden mensen hebben de stad verlaten en zijn naar de droge grond gevlucht, zoals overal in dit gebied. Maar vaak gebeurde het, dat hun kleine, overladen bootjes in het stormachtige water omsloegen Hulp komt thans van alle kan ten. De Italiaanse regering heeft thans voorlopig 700 millioen lire (4 millioen gulden) voor de slachtoffers ter beschikking gesteld. De Ameri- WATERSN00D IN ITALIË Nester, maakt een tocht door het overstroomde gebied om de verdeling van Amerikaanse hulp te organise ren. En ook de Amerikaanse vloot in het Middellandse Zee-gebied heeft hulp beloofd. 21 OCT. DAG VAN DE VERENIGDE NATIES Volgens het Amerikaanse blad „New Vork Times" heeft de Britse eerste-minister, Churchill, met zijn naaste medewerkers de mogelijkheid overwogen om de huidige zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bij te wonen. Indien Churchill naar New York gaat, zou hij. volgens de verslagge ver van het blad bij de Verenigde Naties, op eer» regeling tussen de Sowjet-Unie en de Westelijke mo gendheden aandringen. Een woordvoerder van de Britse regering heeft Vrijdag echter ont kend, dat Churchill overweegt de zitting van de Algemene Vergadering bij te wonen. INDONESIë HAAST ZICH UITERST LANGZAAM! Kloosterlingen krijgen geen visa. Een tiental broeders van de Beyart te Maastricht die nodig zijn voor het onderwijs op Java, hebben nog geen visum gekregen en worden dus niet in Indonesië toegelaten. Reeds in Juli werd via het hoge commissariaat in Den Haag toelating aangevraagd. Men had hoop, dat de Ex-koning Peter wil scheiden Ex-koningin Alexandra van Joe- go-Slavië heeft zicb letsel toege bracht na een mislukte poging ex- koning Peter over te halen zijn echt scheidingsprocedure op te geven. De advocaat van de koningin, Chaisemartin, die dit medegedeeld heeft, zeide dat de Griekse prinses in een hotel in Parijs een beroep op Peter heeft gedaan Peter weigerde echter verdere ver traging van de echtscheidingszaak te kaanse vice-consul in Napels, Alfred overwegen. Het eerste atoomkanon, dat in de afgelopen maand in Europa uit de V.S. is aangekomen, is aan de pers ge toond. Het is een 280 mm kaliber kanon, waarvan na ar men zegt de uitwerking van de granaten dezelfde is als die, van de eerste atoombom, zoals die, welke werd gegooid op flirosjima. Militairen, die speciaal zijn opgeleid voor de bedien ing van het kanon, draaien het enorme gevaarte, opdat alle persvertegenwoordigers, die samen gekomen waren in het Amerikaanse legerdepót te Mainz in Duits land, er kennis van kunnen nemen. Chaisemartin vertelde, dat Alexan dra, toen zij dit vernam, doodsbleek werd. een zakmesje uit haar tasje haalde en zich er mee in de pols sneed. De ex-koning de advocaten en ad viseurs, die zich in de kamer bevon den, renden op haar toe en grepen haar arm. Een Franse dokter werd er bijge haald. Hij behandelde de prinses en meldde na een onderzoek, dat zij geen ernstig letsel had. De dokter zag geen reden waarom zij vandaag niet voor de Parijse rechtbank zou verschijnen, wanneer haar echtgenoot de eerste gerechte lijke stap voor een echtscheiding zou zetten. Toen de 31-jarige Alexandra de conclusie van de dokter vernam, sprak zij verflagen: „Het heeft geen nut nu. Ik zal er zijn". Zij en de 30-jarige Peter versche nen afzonderlijk uren óp het sche ma achter voor de rechtbank, voor do korte officiële, nutteloze poging hen weer samen te brengen. Na het korte verhoor zeide de Pa rijse magistraat, dat hij Maandag a.s. uitspraak zal doen over het verzoek van de ex-koningin de door Peter aanhangig gemaakt zaak onwettig te verklaren. In Brussel is Vrijdag een accoord ondertekend tussen de Béigische en de Nederlandse Spoorwegen om de geëlectrificeerde lijnen van Neder land en België tussen Esschen en Roosendaal aan te sluiten. Het traject BrusselAmsterdam zal per electrische trein in drie uur worden afgelegd. De nieuwe treinstellen voor dit tra ject zullen er uitzien als de Neder landse tweewagentreinstellen. De rijtuigen zijn geschikt voor het rijden op de spanningen van 1500 volt (Ne derland) en 3000 volt (België). Er zijn nog onderhandelingen gaande over de uitvoering van de electrificzftie. Het is nog niet be kend wanneer die electrificatie haar beslag zal krijgen en evenmin wan neer de treinen voor het eerst het traject kunnen berijden. broeders in de loop van Augustus konden vertrekken. Tdt op heden is het vereiste visum echter nog niet verstrekt. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZUIDELIJKE WIND Veranderlijke bewolking met vooral aanvankelijk flinke op klaringen. Overwegend droog weer. Matige, later vrij krach- tige Zuidelijke wind. Iets koude re nacht, morgen overdag on- geveer dezelfde temperaturen als vandaag. 25 Oct.: zon op 7.22 en onder 17.26; maan op 18.49 en onder 11.37 uur. 26 Oct.: zon oj 7.24 en onder 17.24; maan op 19.51 en onder 12.39 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bew. 7 C. OSLO motregen 7 STOCKHOLM mist 5 KOPENHAGEN mist 9 LONDEN mist 18 AMSTERDAM regenbui 13 BRUSSEL zwaar bew. 12 PARIJS zwaar bew. 11 BORDEAUX mist 7 NICE zwaar bew: 14 WARSCHAU nevel 3 BERLIJN nevel 8 FRANKFORT mist 9 MUNCHEN mist 7 ZURICH mist 7 WENEN nevel 6 ROME zwaar bew. 16 Meer wind Gedurende de laatste dagen vol trokken zich enkele wijzigingen in de luchtdrukverdeling, waardoor het mogelijk werd, dat fronten van Oce aandepressies tot over West-Europa konden doordringen. Hierdoor kwam in ons land voor het eerst sinds ge ruime tijd weer eens regen van be tekenis voor. Den Helder meldde Zaterdagmorgen met 9 mm, de groot ste hoeveelheid. Deze veranderingen waren het ge volg van het wegtrekken van een boven Scandinavië gelegen hogedruk- gebied naar Rusland, terwijl tege lijkertijd de barometerstanden in het Alpengebied hoger werden. De wind draaide daardoor boven West-Europa naar Zuid tot Zuidwest De kern van de Oceaandepressies blijven echter nog op grote afstand. Zij bewegen allen langs IJsland naar het Noord oosten. Een nieuw front lag Zater dagmorgen vlak voor de kust van Ierland. Dit zal in de loop van Zon dagmorgen over de Britse eilanden naar het Oosten bewegen. De snel heid waarmede dit front zich voort beweegt is echter betrekkelijk ge ring, zodat het waarschijnlijk niet voor morgenavond in ons land regen zal veroorzaken. De Zuidwestelijke tot Zuidelijke winden houden daar bij de aanvoer van voor de tijd van het jaar tamelijk warme lucht in stand. Naast perioden met veel bewolking mogen ook opklaringen verwacht worden. Korreltje De waarde van een mens hangt op de eerste plaats samen met zijn eerlijkheid.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1