Nieuwe woningen achter de Herensingel getuigen van emancipatie der arbeiders Gemeenschappelijke voortuinen duiden echter op massificatie Volgende week collecte voor de gezamenlijke militaire fondsen Kath. V.G.L.O.-school voor beschikt thans over moderne meisjes keuken ZOALS U HET NIET ZIET Maandag begint het onderzoek op tuberculose in de 2e week ZATERDAG 24 OCTOBER 1953 SE LElUüc COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 LEIDEN BOUWT AAN ALLE KANTEN Een rondwandeling door de nieuwe lengde van deze straat, de Juliana- wijk achter de Herensingel Iaat nog een ander facet van de Leidse na oorlogse woningbouw zien, dat in bei de eerder besproken wijken (Haag- weg en Morsweg) niet aanwezig was: de arbeiders-flatwoningen. Langs de Willem de Zwijgerlaan, die deze nieuwe wijk afsluit, rijen zich de hoge blokken flatwoningen aaneen, even wichtig en strak van lijn, eenvoudig, maar niet saai; een goed voorbeeld van woningbouw in een stad, die geen ruimte meer heeft en het daarom in de hoogte zoeken moet. Overigens is deze Willem de Zwij gerlaan geen definitieve afsluiting. Weliswaar is de straat slechts aan één zijde bebouwd, maar aan de overkant ratelen reeds de betonmo lens en is met bezig nieuwe blokken uit te zetten. Straks zullen ook hier woningen verrijzen. De andere huizen in deze nieuwe wijk zijn gewone eengezinswoningen aan rechte straten, die elkaar lood recht kruisen. Er zijn echter wel enige verschillen in de bouw, waar door al te grote eentonigheid verme den werd. Prettig doet b.v. de Bea- trixstraat aan, eveneens pas aan één zijde bebouwd, met een aantal flinke winkels, die in deze ver" van het stadscentrum verwijderde volkswijk goed van pas komen. Hoewel Leiden uiterst zuinig op zijn bouwgrond moet zijn en het daarom gedeeltelijk in de hoogte zoekt, getuigt de straten-aanleg toch niet van bekrompenheid. Met name geldt dit voor de Bernhardkade, die in het midden een flinke waterpartij heeft met gras, struiken en bloemen. Ook de Julianakade ligt aan het wa ter, eveneens door de Plantsoendienst uitstekend verzorgd. Emancipatie der arbeiders. Wanneer men vanaf de Herensin gel door de Julianastraat naar deze nieuwe wijk gaat, vallen de verschil len tussen oude en nieuwe woningen pijnlijk duidelijk op Rechts aan het einde van de Julianastraat vindt men nog huizen, die een aanfluiting zijn van wat men arbeiderswoningen noemt. Trieste herinnering aan een verleden, dat ons slechts leren kan hoe het niet moet. Zo men ergens een treffende getuigenis van de emanci patie der arbeiders kan zien, is het in de woningbouw. De oudste huizen van de Julianastraat, klein, somber en vervallen, steken wel zeer schamel af tegen de nieuwbouw aan het ver- HYPOTHEKEN en voor alle andere caken op het gebied van on roerende goederen Bouw-enMakelaarsbedrijf v. d. Drift Oud» Vast 29 Lelden Talat. 20513 (Advertentie.) Pater S. Keulaerds sprak voor O.K.O. De eerste van vier lezingen, die georganiseerd worden door het co mité O.K.O. in de St. Leonarduspa- rochie, vond gisteravond plaats in het geheel gevulde St. Leonardus- huis aan de Haagweg. Pater S. Keu laerds, O.F.M. sprak over „De Hei lige van het Zonnelied, Sint Francis- cus, en het Umbrië van de 12e eeuw". De lezing werd met grote aandacht gevolgd en een aantal fraaie licht beelden verduidelijkte het gespro ken woord. Een dubbel-kwartet van de gem. zangvereniging Het Zonne lied luisterde de bijeenkomst met vier goed gezongen nummers op, on der leiding van de heer Abr. Martijn. De tweede lezing zal gehouden worden op 27 November a.s. door pastoor dr. W. Schmitz, O.F.M. over „Het onsterfelijke Rome". Mej. J. v. Egmond zal deze bijeenkomst opluis teren met enige declamaties. Deze lezingen zijn voor de donateurs van O.K.O. gratis toegankelijk. kade, waar moderne huizen getuigen van hygiëne, licht en lucht. Het moet een vreugde zijn daar te mogen wonen! Met kan zich inden ken, dat de arbeider, die zo'n huis be woont, 's avonds graag naar zijn gezin terugkeert, dat de vrouw er genoegen in schept haar huis gezellig in te rich ten en dat de kinderen er kunnen op groeien in een gezonde sfeer, die he melsbreed verschilt van wat men een halve eeuw geleden op dit gebied ge wend was. Zelfs in vergelijking met de wonin gen, die tussen beide wereldoorlogen gebouwd zijn, maakt de nieuwbouw een betere indruk. Het. zou overdre- Links: Een kijkje in de Margriet straat, waarvan de bebouwing pret tig aandoet door de ver-vooruitsprin gende erkers van de voorkamers. Dui delijk ziet men hier de gemeenschap pelijke voortuinen, zonder afscheiding van de straat. Rechts: In het stille klare water van de Julianakade weerspiegelt zich de forse St. Jozefkerk, die zelfs op grote afstand deze wijk beheerst en als een herder zijn kudde bewaakt. De ruimte tussen de beide gevelfron ten getuigt van de royale opzet van dit stratenplan. (Foto's: „De Leidse Courant"). ven zijn te beweren, dat b.v. de hui zen m de Alexanderstraat niet meer aar redelijk te stellen eisen voldoen, maar toch is de bouw in de nieuwe straten anders en aanmerkelijk beter. Gemeenschappelijke voortuinen. Over de nieuwbouw in deze wijk valt niet veel te vertellen. Ook hier zijn het rustige straten zonder groot verkeer. De meeste huizen beschik ken over een gemeenschappelijke voortuin, waarvan de voordelen direct aanwijsbaar zijn: ordelijker en beter verzorgd, zonder de gebrui kelijke rommel van muurtjes en hek jes. Het heeft echter ook nadelen; ge meenschappelijke voortuinen zijn on persoonlijk; ze behoren niet bij de huizen, maar bij de straat; de bewo ners mogen er weliswaar naar kijken en er in lopen, maar het is toch niet hun eigen tuin, niet het verlengstukje van him eigen woning, niet het vrije stukje grond waarop vader zijn tui niersliefhebberijen kan botvieren of waar de kinderen naar hartelust kun nen ravotten. Ook hier dus massifica tie, die uiterlijke voordelen biedt, maar de persoonlijkheid van het in dividu aantast. Een typisch teken des tijds De nieuwe straten in deze wijk, recht achter de St. Jozefkerk aan de Herensingel, heten Willem de Zwij gerlaan, Falckstraat, Julianakade, Marijkestraat, Margrietstraat, Irene- straat, Beatrixstraat en Bernhard kade. Volgende week zal in Leiden we derom de jaarlijkse collecte worden gehouden vanwege de samenwerken de Militaire (Steun-) Fondsen. Zoals wellicht niet algemeen be kend, bewegen deze fondsen, t.w. het Fonds 1815 voor oud-militairen en nagelaten betrekkingen, de Kon. Nat. Ver. tot Steun aan Miliciens „Stamil", Ver. „Ereschuld en Dank baarheid", het Karei Doorman Fonds, Prins Bernhard Stichting en het Van Weerden Poelmanfonds, zich alle op nagenoeg hetzelfde terrein, nX so ciale hulp aan militairen van land-, zee- en luchtmacht en hun nagela ten betrekkingen. De genoemde fondsen en vereni gingen bestrijken elk een bepaalde sector van dit gebied. Voor alle geldt evenwel dat zij dienen om de gezin nen der gesneuvelde of verminkte militairen, alsmede de in de maat schappij teruggekeerde dienstplich tigen en vele oud-militairen te steu nen. In 1952 werd door de gezamenlij ke fondsen voor een bedrag van ruim 550.000 aan aanvullende steun uit gekeerd naast de steun van het Rijk. Van Dinsdag tot en met Vrijdag a.s. wordt een huis-aan-huis collecte gehouden; de volgende veek Zater dag gaan de militairen van de Koks- school met bussen de stad in. Het vorig jaar was er een record-op brengst van ongeveer 4500.Moge terwüle van het goede doel dat re cord in 1953 wederom worden over- I troffen! Wie daartoe wil bijdragen door zich ook als collectant(e) be schikbaar te stellen, het Collecte comité zal hem of haar de volgende week dagelijks in de Doelenkazerne (ingang Rembrandtstraat) gaarne begroeten. NAAR HET GROTE LEVEN EENVOUDIG, MAAR PRACTISCH Om maar direct alle mogelijke ver gissingen uit te sluiten, vertellen we eerst even, dat V.G.L.O. niets meer, maar ook niets minder, wil zeggen dan: Voortgezet Gewoon Lager On derwijs, hetgeen neerkomt op de 7e en 8e leerjaren. Het V.GX.O. is be doeld voor de kinderen, die na de 6 jaar lagere school geen verder on derwijs gaan volgen aan Ambachts school, UX.O., H.B.S., Gymnasium of Huishoudschool. Eind-onderwijs dus, de laatste stap van de school naar het grote leven, onverschillig of hiermede de fabriek, d- winkel of het huishouden bedoeld wordt. Dit we tend, zal men er zich niet meer over verbazen een foto van V.G.L.O.- meisjes te zien, die genomen werd in een school-keuken. De nieuwe keuken van de Kath. V.G.L.O.- school voor meisjes, Pelikaanstraat, Leiden, die onlangs in gebruik geno men werd en zó goed bevalt, dat het de moeite waard is er een stukje over te schrijven. Hetgeen hieronder volgen gaat De school werd reeds in 1944 op gericht, maar een keuken was niet beschikbaar, zodat het kookonderricht gegeven moest worden in de toonka- mer van de Lichtfabrieken aan de Hooigracht. Voor wassen en strijken was er helemaal geen gelegenheid. Dat is nu anders! In de afgelopen maanden werd het schoolcomplex (de jongensschool van de heer Van Hete- ren aan de Haarlemmerstraat inbe grepen) flink opgeknapt en ziet er nu weer hoewel het een oude school blijft fris en fleurig uit. Vooral het schilderwerk in lichte kleuren heeft veel gc leer, maar ook de meer schoolse vak ken als taal en rekenen. Bovendien in de 8e klas enige kinderverzorging. „Nu moet U niet denken, dat wij overal heel diep op ingaan", lichtte zuster Immaculata toe. „Het gaat er slechts om de meisjes klaar te ma ken voor hun latere leven en te zor gen, dat straks in het huishouden hun handen niet verkeerd staan. Wij maken van hen geen complete costu- mières, maar zorgen er voor, dat zij wel zelf een japon kunnen maken. Wat het koken betreft, leren wij de eenvoudige burgerpot met nu en dan een aardigheidje als gevulde tomaten e.d., schotels dus die niet te duur zijn en die zij thuis onmiddellijk kunnen maken. We horen vaak heel goede reacties van de ouders, die na twee jaar handige dochters door on ze school krijgen afgeleverd". Keurig ingericht. Het heeft heel wat voeten in aar de gehad voordat de,school toestem ming kreeg het gebouw te laten in richten zoals het thans is. De bis schoppelijke architect, de heer Rozen straten uit Alphen aan den Rijn, ont wierp de inrichting, die door de fa. Lindenhoff, Stille Rijn, Leiden, keu rig werd uitgevoerd In de keuken vindt men twee grote werktafels met acht dubbele gasstellen. Bovendien een gasfornuis, twee gasovens, twee aanrechten en een geyser, allemaal zo practisch mogelijk opgesteld. „Ik ben zeer tevreden", besloot zuster Immaculata. „al is het allé- maai eenvoudig, omdat het tenslotte geen huishoudschool is. In sommige dorpen zonder huishoudschool in de omtrek vindt men prachtig ingerichte V.G.L.O.-scholen, maar hier is dat minder nodig, omdat de meisjes wanneer zij willen naar een apar te huishoudschool kunnen gaan. Aan sluiting van V.G L.O. op huishoud school is er practisch niet; voor bijna alle leerlingen is onze school het laatste 'onderwijs. W* hebben hier twee 7e en twee 8e klassen, samen met 110 leerlingen, v/aarvan er 80 uit Leiden komen". (Foto: „De Leidse Courant"). De V.G.L.O.-school telt thans 110 leerlingen. Bij het onderwijs wordt het schoolhoofd, zuster Immaculata, geassisteerd door twee zusters en drie leken-onderwijzeressen, de twee eer sten voor het handwerkonderricht. Behalvé in koken, wassen en strij ken wordt er ook les gegeven in huishoudkunde (kamer-doen, koper- poetsen, enz.), warenkennis (speciaal van levensmiddelen) en gezondheids- Naar HU1BERS Haarlemmerstraat 123, Leiden Geboorteaankondigingen EIGENLIJK behoort boven deze foto te staan: Leiden zoals U het straks niet meer ziet, want thans ziet U het nog wel zo. Tenminste, we veronderstellen, dat onze lezers di rect ontdekken, dat deze foto bij het station genomen werd. Op de voorgrond ziet men de laatste rest van het oude station, dat thans ook onder de slopershamer valt, nu de lijn naar Utrecht omhoog gebracht is. Over enige dagen zal de laatste steen van het oude station verdwe nen zijn. Deze foto is dus een af scheid van het oude gebouw. Een af scheid tevens van de rubriek „Leiden zoals u het niet ziet". Dat afscheid moest eens komen; we kunnen er niet tot het oneindige mee door blijven gaan, hoewel Leiden nog on eindig veel plekjes heeft zoals U het niet ziet. De bedoeling van deze rubriek was slechts de Leidenaars te laten zien hoe mooi hun stad is. Te weinig Leidenaars zijn daarvan over tuigd; de meesten lopen rond zon der iets te zien, zonder de schoon heden en de karakteristieke plekjes van Leiden ooit te ontdekken. Wan neer wij met deze rubriek een be scheiden steentje hebben mogen be dragen tot een grotere belangstel ling van de Leidenaar voor zijn stad, is ons zoeken dat overigens een wekelijks weerkerend genoegen was! ruimschoots beloond en hebben de foto's aan onze verwachtingen voldaan. (Foto: „Da Leidse Courant"). LEIDEN WORDT DOORGELICHT In de week van 26 Nov.: gym nastieklokaal school Munnikenstraat. In de week van 913 Nov.: gym nastieklokaal school Medusastraat. HI. Wat in voorbereiding is. Gisteren zijn de huisbezoekers ge ïnstrueerd voor wijk III, (begrensd door het water van de Rijn, Zoeter- woudsesingei, Witte Singel en Vliet). De komende dagen zal de bevol king daar dus huis aan huis worden bezocht en opgewekt worden zich voor dat onderzoek aan te melden. Voor deze wijk zal het onderzoek in een lokaal van het v.m. Israël. Weeshuis aan de Roodenburgerstraat plaats hebben. IV. Waar nog gebrek aan is. Het aantal huisbezoekers voor de wijken IV en V die daarna moeten worden bezocht, is nog te gering. Zij, die zich hiervoor nog beschik baar willen stellen, kunnen zich aan melden bij het secretariaat van het comité, Nieuwe Mare 13a, (gebouw G.G. G.D., tel. 20645. L Wat klaar is. Het onderzoek op tuberculose te Leiden in het v.m. IJkkantóor aan de Lammermarkt is beëindigd. On derzocht is daar de bevolking van wijk I (Morskwartier, Stationskwar tier, Rijnsburgerwegkwartier, Mare- dijkkw artier, Haarlemmerweg met bijbehorende straten, en een klein deel van de binnenstad) en het per soneel van 7 bedrijven, waarvan en kele met de huisgenoten. Daarna is op twee dagen het personeel van 2 grote bedrijven in het bedrijf onder zocht. I. Wat te gebeuren staat. A.s. Maandag begint het onder zoek in wijk II (alles wat ligt buiten het water van de Maresingel vanaf de spoorlijn naar de gasfabriek, He rensingel Zijlsingel en Rijn en een klein aangrenzend deel van de bin nenstad). Plaatsen van onderzoek zullen zijn: In de week van 2630 Oct.: gym nastieklokaal school Maresingel (in gang Marnixstraat).

Leidse Courant | 1953 | | pagina 12