Scheidsrechter uit Wales deed Engeland overwinning cadeau ËOTCE Een wedstrijdschoon, volmaakt en artistiek Fifa-team speelde gewonnen wedstrijd tot de laatste minuut SPORTSCHOOL HOLVAST Beide ploegen demonstreerden zeldzaam voetbal Overheidsbemoeiingen in de sport moeten groter worden DONDERDAG 22 OCTOBER 1953 DE LE1USE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 In de Engelse kleedkamer was wat kalmer het PENALTY BRACHT DE GELIJKMAKER Toen wij na afloop van de wedstrijd j „toen ik dat keiharde schot van links een poging waagden om de kleedkamers buiten Muller moest stoppen, trapte één van beide teams binnen te komen, werd van de andere Engelsen bij het inlopen 5, tot onze grote verwondering, omdat op mijn rechter voet. Ik verging van de pijn, ik kon niet meer uittrappen, ik moest af en toe de bal wel weggooien. Eerst dacht ik, dat het nog wel zou gaan, maar toen die tweede goal kwam, door het misverstand tussen Navarro en mij, begreep ik, dat ik beter kon worden vervangen. Beara kwam toen in het doel, maar Griffiths vond dat niet goed. Ik weet niet waarom. Dacht die man nu werkelijk, dat ik niet geblesseerd was? Heeft die man er dan geen begrip van, dat een doelverdediger zich nooit laat vervangen, tenzij het absoluut noodzake lijk is? Wie gaat er nu op eigen houtje uit het veld? En ik moest blijven staan en Beara kon weer vertrekken. Onbe grijpelijk was die beslissing van de Engeland geen gewoonte is, geen strobreed in de weg gelegd. De kleed kamer van de Europese ploeg leek op een vergadering van de United Nationg. Alle talen werden er door elkaar gespro ken. Iedereen was er even ^pge\vonden. Alleen Walter Nausch stond er rustig in een hoekje, met een tevreden gezicht overigens, het geheel eens op te nemen. En op onze vragende blik antwoordde deze deskundige van het Europese voet bal, zelfs eens een speler van wereld klasse: „Prachtig voetbal hebben wij aanschouwd, er werd voortreffelijk ge speeld aan beide zijden. Zelden zal het Londense publiek zulk prachtig soccer hebben gezien. En dat hoge niveau werd niet in enkele perioden van de wedstrijd bereikt, maar gedurende twee maal drie kwartier kon men de fraaiste combina ties aanschouwen, kon men genieten van individuele staaltjes, welke al te spoedig weer vergeten waren, omdat zij door nieuwe meesterstukjes werden over troefd. Het tempo lag hoog, in sommige perioden zelfs zeer hoog en technisch viel er ongelooflijk veel te loven. Ja, dat laatste moment, die strafschop tegen Tsjaikovsky, och laten wij daar liever over zwijgen. Maar dat de strafschop verdiend was, dat Tsjaikovsky tegen over Mortensen werkelijk een fout heeft gemaakt, neen,- dat is heel moeilijk te aanvaarden." Gaston Barreau had een glimlach op het gelaat. Noch hij, noch Nausch wenste mede te delen, wie volgens hen uitblin kers in de ploeg waren. Allen hebben prachtig gespeeld én waarom dan namen te noemen? Maar Barreau liet zich ont vallen: „Ik geloof, dat de spelers van het vaste land geen leerlingen meer zijn van de Engelsen. Integendeel, •geduren de vele momenten kreeg ik de indruk, dat de mannen van de Football Associa tion nog wel iets van ons kunnen leren." De als altijd enthousiaste Spanjaard Munoz Calero was zo opgewonden, dat hij over zijn adem viel. ..De wedstrijd was al door de continentalen gewonnen en toen kwam die laatste minuut. Eén ding is zeker: de FIFA-ploeg was beter dan die van de Engelsen. En het is alleen aan de scheidsrechter te danken, dat de gastheren een gelijk spel uit het vuur konden slepen. Geen moment van de wedstrijd stonden de Engelsen voor en het aantal kansen, dat de FIFA-spelers hebben gehad was tenminste zo groot als dat van de tegenstanders." Doelman Zeman, altijd vrolijk, een kerel, die nooit uit het veld is te slaan, rustig moedig en optimistisch, zat ver stolen in een hoekje: „De overwinning is ons ontstolen," zei de Oostenrijker, „en die scheidsrechter van Wales was bijna zo slecht als de referée, die Oostenrijk— Hongarije enkele weken geleden heeft geleid". Een pijnlijke trek gleed over zijn gelaat. Zijn rechtervoet was zwaar verbonden. En toen wij vroegen wat er precies was gebeurd, vertelde hij ons: Nielsen en Ulrich hadden kapper vergeten Norman Brooks, secretaris van de tennisbond van Noord Califor- nië, heeft dezer dagen critiek uit geoefend op het gedrag en de hou ding van de beide Deense daviscup spelers Kurt Nielsen en Torben Ulrich tijdens de kampioenschap pen van de Westkust. Niet alleen liep Ulrich tijdens zijn partij tegen Hoepner de baan af uit protest tegen een beslissing van de umpire, maar bovendien trokken de Denen sterk de aandacht door de smoeze lige shorts en overhemden, die ze aan hadden. Brooks verklaarde met nadruk, dat Ulrich en Nielsen zich altijd als heren wisten te gedragen. Maar bij deze gelegenheid was dit toch niet het geval geweest. „En als ze alle twee eerst bij de kapper waren geweest om zich te laten knippen zou huft dit geen kwaad hebben gedaan", meende Brooks. De toeschouwers waren het er over eens, dat ze Nielsen en Ulrich liever niet terug zouden zien in tournooien aan de Westkust. Merrick, de doelverdediger van Engelsen .tracht tevergeefs de bal stoppen, welke nlt een strafschop door de Spanjaard Kubala wordt ingeschoten. (Telefoto). vallen, toen hij zag, dat hij zijn kans in de laatste minuut niet kon benutten. Ik heb er de scheidsrechter op attent ge maakt. maar deze bleef bij zijn beslis sing. Ik vond het hoogst onrechtvaar dig En diep teleurgesteld ging hij heen, maar een ogenblik later lachte hij al weer, toen hij zijn vriend, de Italiaan Boniperti zag, die, en dat was de alge mene opinie van de aanwezigen in de Europese kleedkamer, zowel van de spe lers, als van de leden van de keuze commissie, op het standpunt stond, dat dit FIFA-team toch maar een beste wedstrijd had gespeeld. Gunnar Nordahl had een zeer scherp oordeel: „Ik prefereer het spel, zoals wij het hebben gespeeld. Bij de Engelsen was het af en toe kick en rush. goed uitgevoerd, maar zeker niet perfect. Zij zijn door het oog van de naald gekro pen en ik ben er van overtuigd, dat de FIFA-spelers de morele overwinnaars van deze ontmoeting zijn en misschien is dat nog wel belangrijker dan een zege in cijfers". Enkele Oostenrijkers waren van oor deel, dat Mortensen deze truc had ge bruikt om de scheidsrechter te beïnvloe den voor het toekennen van een straf schop. Als dat op het vaste land van Europa was gebeurd, zo oordeelden de mannen uit Wenen, zou de arbiter niet levend van het veld zijn gekomen. Een oordeel, dat hard en misschien wel on redelijk was, maar niettemin kenmer kend voor de stemming, waarin de le den van de FIFA-ploeg na afloop ver keerden. Ook Posipal, de stopperspil, die Loft- house als een Engelse bobby heeft ge schaduwd, was van oordeel, dat de scheidsrechter zich te veel door theaterachtige houding van enkele En gelsen heeft laten beïnvloeden. Een keer, zo zeide Posipal, lag Muilen op de grond, voorover met de handen op de bal. Ik viel niet aan, omdat het natuurlijk hands was, maar Muilen wachtte er kennelijk op, dat ik dat wel zou doen, waardoor de scheidsrechter de gelegenheid zou krijgen een vrije trap tegen mij geven. scheidsrechter. En", zo voegde hij er aan toe, „het is niet de enige fout geweest, die hij heeft gemaakt", en hinkende ging Zeman naar de bus Tsjaikovky: „schreeuwend onrecht!" En daar was de kleine Tsjaikovky, de man, die composities met de bal maakt en er nog een prachtige uitvoering ook van geeft, de kleine altijd lachende Zuid Slaviër, die nu, verontwaardigd over zo'n schreeuwend onrecht zijn hart luchtte tegenover iedereen die het horen wilde. „Ik heb Mortensen niet aange raakt", verklaarde hij. „Niet met mijn voet, niet met mijn schouders, ik heb niets gedaan. De man is uit zichzelf ge- Enkele spelers van de FIFA-ploeg waren moe. Zij verklaarden dit als volgt: het Wembleystadion was voortreffelijk, de grasmat zag er schitterend uit, r~ het leek wel mos in plaats van gras. De mat veerde daardoor te veel en dat was van grote invloed bij het snelle ver plaatsen van het spel. Aanvang niauwa lassen hadenavond JIU-JITSU Do. 7—8 JUDO PIETERSK.0RACHT 9 Do. 8—9 - TEL. 23728 (Advertentie.) Langzaam schuifelden de honderddui zend toeschouwers na het laatste fluit signaal van scheidsrechter Griffiths het Wembleystadion uit. Men praatte druk, gaf veel commentaar, hier en daar kon men enthousiaste beoordelingen verne men, kortom deze jubileumwedstrijd tus- de Engelse ploeg, welke de 90-jarige Football Association vertegenwoordigde de Continentale FIFA-ploeg en niet „"de Rest van de Wereld" zoals verkeerdelijk in het programma stond gedrukt had op de voetbalkenners van Londen diepe indruk gemaakt. En met voorbijgaan van opgewonden en vaak overdreven opinies kon men toch wel bij het overgrote deel van het publiek talrijke loftuitingen vernemen over het spel en de spelers van de FIFA-ploeg. Inderdaad, de smadelijke 61 neder laag van Glasgow in 1947, toen het FIFA-team volkomen door de Britten erd overspeeld, is uitgewist. De ver tegenwoordigers van de Continentale ploeg hebben zich volkomen gerevan cheerd, zij hebben aangetoond, op welk hoog niveau het voetbal, in verscheidene landen buiten het Britse eilandenrijk staat, kortom het gelijke spel is niet alleen volkomen verdiend, maar de te genpartij, de gastheren, mochten hun handen met deze verdeling van de pun ten dichtknijpen. De spelers van het FIFA-elftal kwa- en geladen in het veld. Karei Lotsy had hun aan de vooravond in de Duitse taal een stevige mentaltraining gegeven. En Walter Nausch had enkele i voor het begin van de wedstrijd nog een uur met hen gepraat over de tactiek teneinde zo snel mogelijk te ko- tot een geheel, tot een team, want alleen zó zou het mogelijk zijn de ploeg Engeland" met een redelijke kans op gunstig resultaat te bestrijden. Beide leiders hebben goed werk gedaan de spelers, individuele sterren als zij zijn, maar reeds goede kameraden van elkaar, dank zij de nuttige oefenwedstrijd tegen Barcelona te Amsterdam, enkele weken geleden, hebben stuk voor stuk hun wapens gescherpt en alles en alles gegeven om een eervolle uitslag te be werkstelligen. Steeds hebben de FIFA-spelers initiatief in deze ontmoeting in handen gehad, telkenmale heeft Engeland het uiterste moeten doen om de stand gelijk te maken. En het was scheidsrechter Griffiths, de schoolmeester uit Wales, de man, die door Tsjaikovsky letterlijk knock out was geslagen door twee harde ballen tegen het lichaam, vlak na de rust, het was Griffiths, die volgens de mening van allen de jubilerende Engelse bond het schoonste geschenk heeft over handigd, dat de 90-jarige heeft kunnen krijgen: detoewijzing van eën strafschop in de laatste minuut, geheel ten on rechte. waardoor de dreiging, dat het ongeslagen record op eigen terrein zou worden gebroken, in de laatste secon den van deze opwindende wedstrijd kon worden afgewend. Was het toeval, dat het juist Tsjaikovsky was, de man, die de referee had „neergeschoten", tegen wie deze strafschop moest worden ge geven? Schoon voetbalspel. Toch geloven wij, dat de 22 spelers aan de jubilaris een veel kostbaarder cadeau hebben gegeven. Want zij zijn het geweest, Matthews bij de Engelsen en Tsjaikovsky bij de Continentalen als voormannen, die gedurende twee maal drie kwartier hebben aangetoond, welke een schoonheid in het voetbalspel ligt bestorven. Men kon genieten van zeld zame balcontrole, van prachtige staaltjes technische kunde, van bewonderens waardige lichaamsvaardigheid, van frap pante momenten, van razend snelle aan vallen met het daarbij behorende dek ken der tegenstanders en het keurig vrij spelen, en tenslotte van intelligent in zicht op strategisch gebied bij beide ploegen. Zo gezien zou men het resul taat kunnen verwaarlozen. Vanuit die gezichtshoek bezien kan men het in cident met Zeman voor de rust en het toekennen van de strafschop in de laat ste minuut beter in het vergeetboek stoppen. Want alles overheersend op deze grijze nevelige Woensdagmiddag in het Wembleystadion was de conceptie van een voetbalwedstrijd, zo schoon, volmaakt en artistiek, als men slechts zelden kan meemaken. 't Begon met een strafschop tegen Engeland. Acht punten zijn er in deze wedstrijd genoteerd en wij willen deze aan het slot van onze beschouwing vermelden. Het was Vucas, een van de vier midden voors, welke in het FIFA-team speelde, die na 5 minuten de Engelse defensie, stopperspil Ufton, de debutant, die zeker niet heeft voldaan, inbegrepen, passeer de, waarna de man van Charlton ge haakt werd op het moment, dat hij de bal langs doelman Merrick zou plaat sen. Onverbiddelijk en terecht wees Grif fiths naar de witte stip: strafschop, en Kubala vertrok het vonnis. Engeland antwoordde met een prachtig doelpunt van Mortensen, die de bal met een tikje van Lofthouse kreeg toegespeeld en plotseling een vrij veld voor zich zag. Dat was voldoende voor Mortensen om de gelijkmaker achter Zeman te depo neren (11). De Continentalen lieten zich niet uit het veld slaan, steeds sloten de linies aan, men ging elkaar goed begrijpen in de voorhoede werd de switch even veelvuldig toegepast als bij de Engelsen. Het was Boniperti, die het tweede doel punt scoorde na een kwartier, maar hij was de laatste man van het viertal Nordahl, Zebec, Vucas, Boniperti, dal zuiver samenspelend de Engelse defen sie volkomen overrompelde (12). Naar mate de wedstrijd langer duurde werd het gevecht scherper en beide ploegen wisten zich kansen te scheppen. Het kopwerk van Lofthouse was beslist onvoldoende en bovendien werd hij door Posipal zwaar gedekt. Aan de andere kant losten de Continentalen talrijke schoten, welke door Merrick goed wer den gestopt of soms even buiten de paal vlogen. Een opwindend moment ont stond, toen Matthews van de zijlijn een effectvol schot loste, dat tegen en langs de lat weer in het veld terecht kwam. Het spel golfde op en neer en zes minu ten voor de rust was het wederom Bo niperti, die de laatste hand legde aan een combinatie tussen Vucas en Nordahl (13). - Billy Wright, de sympathieke aanvoerder van de Engelse ploeg, raakte even aan de enkel gewond na een duel met Ocwirk en aan de andere kant liep Zeman een blessure op, toen hij een lastig schot van linksbuiten Muilen moest keren. Een der Engelsen had de Weense doelverdediger bij het inlopen op de rechtervoet geraakt. En deze pijn lijke blessure was ook de oorzaak, dat, toen Navarro een fout maakte bij 'het terugspelen op Zeman, de laatste niet snel genoeg zijn doel kon verlaten en door Muilen werd gepasseerd. De voor sprong van de FIFA-ploeg was door dit ongelukkige doelpunt tot 32 geredu ceerd. Schoolmeester Griffiths. Zeman wilde zich laten vervangen door Beara, maar toen Griffiths de Zuid Slaviër reeds in het doel zag staan, liep hij naar het FIFA-doel toe om Ze man te beduiden, dat hij zonder werke lijke blessure zich niet mocht laten ver vangen. Toen Zeman op zijn voet wees, schudde Griffiths heftig met het hoofd, was voor de schoolmeester uit Wales geen overtuigend bewijs en Ze man moest zijn plaats onder de lat weer innemenIn de rust kon Zeman in derdaad aantonen, dat Griffiths het niet bij het rechte eind had gehad. Beara nam toen definitief de plaats van Zeman in. Scheidsrechter tweemaal down. In de tweede helft vuurde Tsjaikovsky twee maal een kogel op Griffiths af, die prompt voor tien tellen down ging. Toen de scheidsrechter weer in staat was het fluitje te hanteren scoorde Muilen in de 4de minuut de gelijkmaker na prach tig opbrengen van Matthews (33). Er volgde een periode van druk op het FIFA-doel, maar de aanvallen van de in lichtblauwe shirts gestoken Continen talen bleven door hun meesterlijke opzet zeer gevaarlijk. Mortensen schoot tegen de paal en een schot van Nordahl zou zeker doel hebben getroffen als niet juist de schoen van Ufton de weg naar Mer- ricks goal had geblokkeerd. Aan beide zijden werden prachtige kansen gemist totdat Kubala in de 17e minuut prachtig spel van Zebes en Vucas de laatste was de motor van de aanval een kogel loste, welke onhoudbaar voor Merrick in de linker bovenhoek vloog. Nog gaven de Engelsen de strijd niet op en in grote spanning verliep het laatste half uur, terwijl opnieuw beide partijen kansen kregen om de score in hun voor deel te wijzigen. Hoekschoppen werden genomen, aan beide kanten evenveel, maar ook deze brachten geen beslissing. Op een gegeven ogenblik was men van mening, dat Beara een kopbal van Mui len achter de doellijn wegsloeg, maar grensrechter Orlandini, door Griffiths geraadpleegd, beweerde, dat de bal de lijn niet ten volle was gepasseerd. En 't eindigde met een strafschop tegen de Continentalen. Nordahl scoorde nog een buitenspel goal en enkele staaltjes geraffineerd spel van Matthews leidden ook al niet tot het gewenste resultaat. Totdat i laatste minuut het duel tussen Tsjai kovsky en Mortensen eindigde in de toe kenning van de meermalen gememo reerde beruchte strafschop. Alf Ramsey scoorde de gelijkmaker, 44 en met deze slotscène kwam het einde. Billy Wright, de aanvoerder ver klaarde, dat de Continentalen prachtig spel hebben gedemonstreerd. „Ik ben blij, dat wij ons ongeslagen record op eigen terrein hebben kunnen behouden. En die strafschop in de laatste minuut? Die werd terecht toegekend". Stanley Matthews, de goochelaar met de bal, de man die op 38-jarige leeftijd kans zag verscheidene jonge sterren van de Europese velden op enkele meters grond te passeren, die met talrijke drib bels een voortdurend gevaar voor de Europese defensie betekende deze Matthews, zeker de beste speler van het Engelse elftal, zeide: „het is een van de meest opwindende wedstrijden van mijn voetballoopbaan geweest. Die continen tale spelers beschikken over een snel heid en een balcontrole, welke mij, die toch wel wat van voetbal afweet, ver baasd hebben doen staan. En wat mij het meeste opviel: het plaatsen was cor rect. altijd naar de man. die de beste positie in het veld had. En schieten konden zij ook, beter dan wij. Toch ge loof ik, dat dit gelijke spel de verhou ding goed weer geeft." Ramsay, de stoere back, die het von nis voltrok, toen scheidsrechter Griffiths in de laatste minuut een strafschop tóe- kende, bleek zelfs op dat ogenblik, toen het ongeslagen record van de Engelsen aan een zijden draad hing, geen last van zenuwen te hebben. „Ik wist. dat ik die penalty zou benutten", voegde hij er aan toe, „en ik geloof, dat de Football Asso ciation mij daar wel dankbaar voor zal zijn". Scheidsrechter Griffiths was gaarne genegen zijn oordeel tc geven. „Ik stond er vlak bij", verklaarde hij, toen hij het over die strafschop had. „Ik twijfelde geen ogenblik, of Mortensen was tegen alle regels van het spel in, getackeld. En mijn beide grensrechters, Orlandini en Bauwens waren het hiermede volko men eens." HET NEDERLANDS JEUGDELFTAL. Het Nederlands Jeugdelftal, dat Zater dag 24 October om 15.00 uur in het NAC-stadion te Breda tegen de Bel gische jeugd zal aantreden, is als volgt samengesteld: Doel: Feyt (Woerden"). Achter: Kraay (DOS) en Claus (Hel- mondia). Midden: Van Ham (Zeeburgia). Maas (Kimbria) en Van Woerden (Feyen- oord). Voor: Bosselaar (Sparta), Fens (VCS), Rutten (Bleyerheide). Janssen (En schede) en Rynvis (ADO). Reserves zijn: Brull (SJttardia), Beek man (Vitesse), Bals (Velox) en De Wit (TSC). Ten behoeve van de bezoekers van de interland-voetbalwedstrijd Nederland- België, die Zondag in het Rotterdamse Feyenoordstadion wordt gespeeld, zullen uit alle richtingen extra treinen lopen naar Rotterdam. Al deze extra treinen lopen naar en van de halte Rotterdam stadion, vlak voor de ingang van het stadion. De voetbalwedstrijd tussen ploegen van de Nederlandse en Belgische marine die gisteravond te Vlissingen we^d ge speeld, eindigde in een 83 overwinning voor de Belgen. Bij de rust was de stand 31 voor België. SCHAKEN. De uitslagen van de 29e en voorlaatste ronde van het candidatentournooi luiden: SmyslovNajdorf yy, Stahlberg- Euwe y2y2, ReshevskyGligoric 10; KeresTaimanov y0y2\ GelierPe- trosian y,\4', Kotov-Averbach y^y2\ BoleslavskySzabo 01. Bronstein was vrij. De stand luidt thans: 1. Smyslov Y1]A pnt. uit 27 partijen; 2. Reshevsky ISV2 pnt. en 1 afgebr. partij (27); 3. en 4. Keres en Bronstein 14 y, pnt. en 1 afg. partij (27)5. Petrosian 14y, pnt. (27) 6. Najdorf 1 4pnt. en 1 afgebr. partij (27); 7. Kotov 14 pnt. (27); 8. Taimanov 13y2 pnt. (27)9. Geiler 13 pnt. en 1 afgebr. partij (27); 10. Averbach 13 pnt. (27); 11. Boleslavsky 12J^ pnt. (27); 12. Gligoric 12 pnt. en 1 afgebr. partij (27); 13. Szabo 12 pnt. (27)14. Euwe liy pnt. (27); 15. Stahlberg 8 pnt. (28). TAFELTENNIS. R.K.L.T.V. „DE SLEUTELS". Ondanks het verlies van vele spelers ten gevolge van studie en dienstplicht komt de Sleutels dit seizoen toch weer met niet minder dan zes heren- en drie damesteams uit in de competitie. Helaas moest ten gevolge van het ver lies van drie sterke spelers een eerste klasse team worden teruggetrokken. Hiervoor in de plaats is thans een 2e klasse team geformeerd. De klasse-verdeling der teams is als volgt: een team le kl.. twee teams 2e kl., twee 3e kl., een 4e kl. en bij de dames: een 2e kl., twee 4 e kl. Zaterdag j.l. speelde het eerste klasse team haar eerste wedstrijd. Het begin was nog niet best. Steeds Hoger 1 uit Den Haag won met 73. De drie Sleu telsmannen konden het niet verder bren gen dan ieder één winstpunt, terwijl ook het dubbel (heren Burghouwt en Friedhoff) verloren ging. Burghouwt speelde bijzonder goed doch moest tot tweemaal toe na zeer goed partij te hebben gegeven in zijn tegenstander de meerdere erkennen. Overige uitslagen: Tempo 1Sleutels 2 5—5: Sleutels 3—HBS 3 3—7; Sleutels 6—HAFA 1 1—9. Op Zondag 1 November zal de strijd om de wisselzuil worden gevoerd in 't lokaal van De Sleutels (R.K. Jonges ULO, Vrouwenkerkhof). Zij, die nog wensen deel te nemen aan het grote Amsterdamse tournooi in de Apollohal op Zondag 8 November a.g. dienen zich uiterlijk hedenavond op te geven. DAMMEN. KRACHTIG HERSTEL VAN DVN. Deze week was DVN uit Noordwijk op bezoek bij OGB te Bodegraven. Th. Vink was de eerste die door een verrassende damzet de winstpositie verkreeg, direct gevolgd door Th. Zwetsloot, die in de opening schijfwinst behaalde en dit enige zetten later herhaalde. Ook L. W. Turg stond weer z'n mamiet je en won z'n partij overtuigend. A. Turk kreeg zoals te verwachten was tegen Terlouw geen schijn van kans en werd langzaam maar zeker uitgeschakeld. H. de Vries wist z'n verloren stelling nog remise te schuiven, waarmede de stand 73 werd voor DVN. Hier moest de wedstrijd wor den afgebroken, waarbij K. Terveen z'n partij gewonnen gaf. hoewel er mis schien nog een remisekans in zat. G. v. d. Wiel gaf z'n gewonnen stelling remise. H. de Reus kreeg z'n partij gewonnen. De borden 9 en 10 werden remise ge houden, waarmede de stand op 128 kwam en DVN de eerste puntjes binnen kreeg. De uitslagen waren: OGB—DVN: W. Terlouw—A. Turk 20C. ScheerTh. Zwetsloot 02; T. LammersH. de Reus 02; C. v. d. Vlist—L. W. Turk 0—2; H. v. d. Bom— Th. Vink 0—2; J. v. Dam—G. v. d. Wiel 11; J. v. LeeuwenK. Terveen 20; A. Sterk—H. de Vries 1—1; T. Kooistra J. Peschier 1—1; N. Anker—J. Olijer- hoek 11. Totaal 812. DCL I—RDC I 14—6. Deze wed strijd eindigde in een 14—6 overwinning voor DCL. De le DCL-er. die de volle buit binnenhaalde was W. Laterveer, die reeds via een 20-tal zetten zijn te genstander tot opgeven dwong. Het werd 4o door W. Blom. die door een foutieve voortzetting van W. Blom won. De zo juist gepromoveerde hoofdklasser J. Ver meulen, verraste op fraaie wijze door te winnen van C. Jungerius. Het werd 6—2 toen Ferry Laterveer een grove blunder maakte. Z'n broer Isaac deelde met J. v. d. Meij de punten, zodat het 7—3 werd. W. v. d. Reijden—A. v. d. Meij was een partij met veel afruilen. Remise was het resultaat (8—4). 10—4 werd het door J. Stavleu. die z'n rentree bij DCL goed begon. De problemist J. Mertens ver sloeg in een keurig gespeeld eindspel W. Leeuwenburg. De partijen tussen F. Ranke Jr.—Joh. Kromhout en P. Olivier P. v. Egmond werden remise. BRIDGE. BRIDGECLUB VOOR R.K. „O.O.". De uitslag van de gisteravond gespeel de drive is als volgt: Groep A: 1. BonnetBonnet 24J/J p., 2. heer en mevr. Bik 24 p., 3. en 4. heer en mevr. Cuppen en v. d. Postv. Zijl 19 p., 5. v. Dieren—Goddijn 17 p., 6. KleinZwanenberg 16y7 p. Groep B: 1. Gebr. Abswoude 24 p., 2. en 3. Dames v. GelderenGoddijn en AbswoudeSmidt 1V/7 p., 4. mej. Van ThielBaselmans 20 p.. 5. DiebenVan Wijk 17^2 p.. 6. v. Haasteren—Bonnet 15 y2 p. Groep C: 1. mevr. v. d. Stok—Schil ling 24 p., 2. cn 3. mej. Pieters—Jeuster en BergsmaWinkelmolen 2V/2 p.. 4. Niekerk—Verver 20 p., 5. heer en mevr. Stuijfzand 18»/ P„ 6. dames v. Berge HenegouwenSchalks 14y2 p. Volgende week Woensdagavond vier tallen-invitatiewedstrijd. Aanvang 8 uur precies. Leldse bedrijven-competltie. A.R. V.A.P.T.T. 74—115. Meer bevoegdheid voor Sportraad gewenst Om de band tussen zichzelf en de besturen van de sportverenigingen te verstevigen, had de Leidse Sportraad gisteren in de Vergulden Turk een con tactavond belegd. De voorzitter, de heer J. Coers, ver welkomde de aanwezigen, in het bij zonder wethouder Van Schaik en enige gemeenteraadsleden, die van hun be langstelling blijk gaven. Na op enige komende sportevenementen de aan dacht te hebben gevestigd, gaf de voor zitter het woord aan de spreker van de avond, de heer K. van Driel, chef van de afd. lichamelijke ontwikkeling der gemeente Rotterdam, die tot on derwerp voor zijn rede „overheidsbe moeiingen in de sport" had gekozen. „Het maatschappelijk belang van de sport" zo begon hij, „wordt wel heel duidelijk, als men bedenkt, dat ruim een millioen Nederlanders bij een sportvereniging zijn aangesloten. Hier bij zijn echter statistische figuren, als hengelaars inbegrepen. Het grootste gedeelte van de bevol king, zo vervolgde spreker, is in de grote steden samengepakt. Voor deze mensen is sport wel heel belangrijk. Vooral de bureaucratie heeft bij haar beoefenaars een drang naar grotere lichaamsbeweging, dan de kantoorkruk toelaat, wakker geroepen. Het grote probleem blijft echter de ruimte. De sportvelden worden door de steeds uit vlakkende steden hoe langer hoe ver der weggedrongen. In Rotterdam bij voorbeeld kan men tegenwoordig om zijn sportveld te bereiken beter de trein nemen. Weliswaar zag spreker het gevaar van sportoverdrijving in, maar de winst wat betreft karaktervorming en vrije tijdsbesteding is wel zo belangrijk, dat zij de overheid moet stimuleren haar bemoeiingen in gunstige zin voort te zetten. Hierna besprak de heer v. Driel de verhouding tussen burger en bestuur. Hij bepleitte ruime vertegenwoordiging van de overheid in de Sportraad, wel ke laatste ook meer beslissende be voegdheid moet krijgen, dit echter in nauwe samenwerking met de Gemeen teraad. Tot de taken van de Sportraad, waar in naast ambtenaren ook notabelen moeten plaats nemen, zag hij o.a. de medische sportkeuring, internationale uitwisseling en schoolsport. Gaarne wilde spreker deze bemoeieningen nog in de richting van het kampeer- en volkstuinwezenuitgebreid zien. „De sport" zo meende hij „is niet alleen een nuttige vrijetijdsbesteding, zij is voor al van belang voor de geestelijke vor ming van haar beoefenaars. In de sport verenigingen zijn ongeveer een half millioenen junioren opgenomen, dat is meer dan in welke organisatie ook". Voor deze* jongeren, die in hun club een zekere vorming krijgen, vroeg de heer van Driel de bijzondere aandacht der overheid Hij besloot zijn rede met het" ge meentebestuur op te wekken zijn be moeienissen in nauwe samenwerking met de Sportraad ten uitvoer te bren gen. Na de pauze, die hierop volgde, was er gelegenheid tot vragen stellen. Slechts enkelen bleken, na deze aan duidelijkheid niets te wensen overla tende rede, nog iets op hun hart te hebben. Als besluit van de avond werd de interessante film „Gymnastiek op de Olympische spelen te Helsinki" ver toond. Jammer genoeg kon het tweede deel door tijdgebrek niet meer gedraaid worden.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7