De Schie is momenteel massagraf voor vissen De bromfietsers willen meer van zich laten horen Juristenopleiding moet nodig op de helling DE DOLLE MUSKETIERS" Om het laatste stroomgat eerste liefde DONDERDAG 22 OCTOBER 1953 üfc t EIGtb GOUKAN I TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Gebrek aan zuurstof In de wateren van Delftland speciaal in de poldervaart onder Kethel, gemeente Schiedam, heeft men vissensterfte geconstateerd. In de poldervaart dreven reeds verle den week honderden dode vissen rond, waaronder grote karpers en snoeken. De dode vissen werden door de omwonenden uit het water geschept, om ze te consumeren. Intussen zijn de laatste dagen dui zenden vissen voor het uit de rich ting Delft komende water gevlucht. Een aanzienlijk gedeelte is door de Schie de Oude Sluis te Schiedam gepasseerd en zwemt naar de Maas. Dit-gaat overigens niet zo gemakke lijk en ook gisteren zwommen in de havens van Schiedam nog grote scholen, vooral van kleinere vissen rond, die in het zuurstofarme water naar lucht hapten en gedurende de hele dag een gemakkelijke prooi van de meeuwen waren. Industrie onschuldig. Het hoogheemraadschap Delf land houdt zich reeds geruime tijd met het probleem van de veront reiniging van het water bezig. Bij j een grondig onderzoek heeft kunnen vaststellen, dat wat Delft betreft, de kabelfabriek noch de gist- en spiritusfabriek voor de ver ontreiniging van het grachtenwater Aetherklanken VRIJDAG Televisie-programma KRO. 201521.45: 1. Kinderen bezoeken het Museum voor Schoolonderwijs; 2. Gastenboek; 3. Weerber. Pauze. 4, „Uit de zilveren doos". HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Idem. 7.45 Morgengebed en litur- gsche kalender. 8.00 Nieuws er weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor d( huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9 40 Gram. 9.45 Schoolradio. 10.00 Gram. ld.50 Idem. 11.0 Voor de zieken. 11.40 Sopraan en piano. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwme- ded. 12.33 Orgel en zang. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Pianoduo. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Omroep orkest en voordracht. 14.50 Gram. 15.00 School radio. 15.30 Metropole orkest. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor 17.40 Lichte muz. 18.05 Amus. muz. 18.40 Vragenbe- antw. 18.52 Act. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Gram. 20.25 De ge wone man. 20.30 Pol. forum. 21.00 Dansrrtuz. 21.30 Brabants halfuur. 22.00 Omroep orkest en solist. 22.45 „Jeugd zonder God", caus, 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgelspel. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgen wijding.'VARA: 10.20 Voor de kleu ters. 10.40 Alt. en orgel. 11.00 Radio feuilleton. 11.20 Gram. AVRO: 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinbouw meded 12.33 Sport en prognose. 12.48 Marinierskapel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of1 gram. 13;20 Dansmuz. 14.00 Kamermuz. 14.30 Kookpraatje. 14.50 Guitaarspel. 15.10 Voordracht met muz. 15.30 Musette orkest. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Muz. caus. 17.10 Voor de kinderen. 17.40 Roe meens orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „De haverkist", hoorspel. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 „Hoe ik tot mijn, geloof kwam", caus. 19.50 Be- verantwoordelijk kunnen worden gesteld. De oorzaak van de moeilijkheden moet volgens deskundigen worden gezocht in het feit, dat Delftland te weinig water uit de Nieuwe Maas ontvangt tengevolge van de toene mende lage ebstand. In het kader van het ontziltingsprogramma voor het water van Delftland werd in Juli te Leidschendam een gemaal in gebruik genomen, dat water uit Rijnland naar Delftland pompt. Dit water is inmiddels tamelijk zuur- stofarm. Als dit zuurstofarme water zich vermengt met het water van Delftland ontstaat er een chemisch proces, dat het water voor vissen onbewoonbaar en levensgevaarlijk maakt. Brengt Leidschendam redding? De vissen vluchten er voor en sinds twee dagen maakt Schiedam het schouwspel mee van een grote visseninvasie. Op een gegeven ogenblik leek het bassin van de Oude Sluis een over volle visvijver. Het publiek kon hier en elders in Schiedam zelfs grote exemplaren vangen en zowaar ook vette palin gen, die blijkbaar evenmin tegen de verontreiniging van het water bestand zijn en naar de oppervlakte komen. Het hoogheemraadschap Delftland zoekt inmiddels naar een oplossing voor het gebrek aan zuurstof, dat toch een der grootste oorzaken van de catastrofe voor de visstand in dit gebied is Men is er daar van overtuigd, dat op den duur de vis stand met het nieuwe gemaal van Leidschendam gebaat zal zijn. W erkverruiming en de landbouw De directeur van de Rijksdienst voor de uitvoering van werken (DUW), dr. ir. D. R. Mansholt, heeft tijdens de algemene vergadering van het Koninklijk Nederlands Land bouw Comité te Den Haag gespro ken over „Doelmatige werkloos heidsbestrijding en haar betekenis en gevolgen voor de agarische werk gever. De DUW, aldus spr., heeft pas een taak, indien een arbeider geen werk gelegenheid meer heeft in eigen be roep, dan wel hem geen passend ander werk buiten zijn beroep kan worden aangeboden. In de afgelopen jax-en is gestreefd naar aanvullende werkgelegenheid voor hen, die gedu rende korte of langere tijd in hun eigen beroep kunnen worden ge- In belangrijke mate geschiedt dit door uitvoering van openbare wer ken waarvan de uitvoering de be hoefte aan arbeidskrachten van het bedrijfsleven niet doorkruist. Daar naast kunnen ten behoeve van de landbouw cultuur-technische werken worden uitgevoerd, die door de cul tuur-technische dienst (CTD) kun nen worden gesubsidieerd. Bij dit werk kunnen (tijdelijk) werkloze ar beiders worden betrokken. Tot doelmatig werk, aldus dr. Mansholt. zal d^. samenwerking tus sen overheid, bedrijfsleven, kerken, sociale en culturele organisaties wor den verstevigd m uitgebouwd. Er is een streven om de DUW-be- moeienis met de objecten zo veel mo gelijk te beperken, door, waar mo gelijk regie-werk door aangenomen werk te laten vervangen. Dit is een der belangrijkste voorwaarden voor een goede werkgelegenheidspolitiek, aldus dr. Mansholt. Nieuwe (schrik)-geluiden op onze wegen? Alsof het bromfietsprobleem nog niet ingewikkeld genoeg is, wordt thans weer een nieuw vraagstuk opgeworpen dat deskundigen uit overheids- en particuliere kringen van verkeer en vervoer de voor hoofden doet rimpelen. De oorzaak van deze nieuwe beroering in de vragenzee rond de bromfiets is de „bromfietsbelklax", een apparaat dat onlangs uit Italië naar Neder land emigreerde. „Mag dat, of mag dat niet"vra gen de deskundigen zich af. Een de finitief antwoord blijft een ieder schuldig. „Wellicht een proefpro ces.." werpt eexi enkeling schuch ter op. De „bromfietsbelklax" is een afstammeling van de fietsbel en wordt als zodanig ook bediend. Uit een gestroomlijnd uitstulpsel van deze bel echter komt een vreemd, doch duidelijk geluid dat weliswaar aan een wat belegen en schorre fietsbel herinnert, doch evenzeer aan de stem van de me chanische auto klaxon, zoals die on geveer 25 jaar geleden algemeen (en toen buitensporig veel) werd gebruikt. Wel een apart geluidje dus. Bezoeking normale fietser En dat aparte geluidje is nu juist hetgeen de bromfietsrijder van zijn signaalapparaat verwacht. Een bromfiets op de weg of op het rij wielpad, is nu eenmaal een wat sneller vehikel, dan de trapfiets. Vooral in de steden is het zoemen van de moderne motortjes in het verkeersgeraas meestal niet te ho ren. Indien een bromfietser voor 'n Tijdens de najaarsvergadering van de Kon. Ned. Middenstandsbond, die Woensdag te Amsterdam is gehou den, werd met algemene stemmen een motie aangenomen waarin wordt uitgesproken dat de regering bij het richten, 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbe- complex voorstellen rondom de huur- spreking. 20.15 Kamerkoor. 20.30 De Dag der Verenigde Naties. 20.40 „De zorg voor het bedreigde kind", caus. VARA: 21.00 Voor de jeugd. 21-35 Lichte muz. 21.55 Buitenlands week- overz. 22.10 Strijkensemble. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avond wijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. en loonsverhoging onvoldoende re kening heeft gehouden met de moei lijke positie van het midden- en kleinbedrijf. Alsnog neme de rege ring maatregelen, waardoor aan deze groep recht wordt gedaan, waarbij met name wordt gedacht aan ver lichting in de sector van de vereve ningsheffing. gaans niet voldoende snel, omdat hij ook een gewone fiets verwacht. Hij behoeft althans niet te verwach ten, dat hem eer bromfietser op de hielen zit. Dat geeft nogal eens aan leiding tot misverstanden en onge lukjes. De bromfietser maakt dus graag een apart geluidje om zijn verkeers- wensen duidelijk te maken. Daar zit nu echter juist de oorzaak van het fronsen, het denken en het schouderophalend „ik-we-et-h et- niet". Een bromfiets, die als licht motorrijwiel wordt beschouwd, mag een klaxon voexen. Een bromfiets, die als „rijwiel" wordt beschouwd, moet een fietsbel voeren. En al is die brömbelklax inzekere zin een bel. er zit toch ook iets klaxon-ach- tigs aan. Wie zal de klax de bel aanbinden"? Zelfs dat weten de deskundigen nog niet. Voorstel min. Donker Dat de opleiding van juristen op onze universiteiten hopeloos ver ouderd is, is zelfs voor niet-ingewij den geen geheim meer. Er is dan ook reeds heel wat geschreven en gesproken, met het doel de juristen studie meer aan te passen aan de moderne eisen van de praktijk. Een pas afgestudeerde jurist staat in het rechtsleven van elke dag als een kat in een vreemd pakhuis, dank zij een opleiding, welke hem bijv. dwingt om zich te verdiepen in rechtssystemen, welke eeuwen ge leden geldend waren, terwijl hij dringende behoefte heeft aan oriën tatie op meer moderne terreinen van het recht, zoals internationaal recht, administratief recht, sociolo gie, fiscaal recht enz. In het koor van degenen, die om vernieuwing roepen, heeft zich nu ook een zeer gezaghebbende stem gemengd, nl. die van minister Don ker. Deze heeft als ministef van justitie wel geexx zeggenschap over onderwijszaken, maar hij kan van ervax'ing sprekex., omdat zijn depar tement wel het meest van alle de partementen met justitie te -maken heeft. In een rede voor de Notariële Ver eniging te Amsterdam heeft minis ter Donker gisteren gepleit voor een ingrijpende wijziging in de op leiding van juristen. Vooreerst wil hij het Romeins recht en het oud vaderlands recht geheel laten ver vallen als vakken voor het candi- KATH. NED. BOEREN- EN TUIN- DERSBOND VRAAGT BIJDRAGE VOOR STICHTING SCHOOL GEBOUW Het bestuur van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuinders- bond in Den Haag heeft zich in een adres gericht tot de Provinciale Sta ten van Noord-Brabant voor een bijdrage in de kosten van Stichting van een schoolgebouw voor de mid delbare zuivelschool te 's-Hertogen- bosch. De K.N.B.T.B. meent tot het stichten van een schoolgebouw te moeten overgaan om de toename van het aantal leerlingen te kunenn opvangen en ook omdat de aard van het zuivelonderwijs een dergelijke maatregel vergt. De school is sinds 1948. tijdelijk in een lokaliteit van een lagere school in Den Bosch on dergebracht. Vooi de bouw van een dergelijke School bestaat ten aan zien van de financiëring geen wet telijke regeling. B. en W. van Den Bosch hebben zich bereid verklaard de gemeente raad een voox-stel ;te doen tot. .stich ting van bëdoëld' schóolgeLóuw iri de gemeente, -mits-rijk- en provincie 1/3 bijdragexi in de kosten van ge bouw en grond. Het rijk heeft in- rhiddels toegezegd voor 1/3 bij te dragen. daats-examen. Deze rechtstelsels kunnen bij de behandeling van de oorsprong van het Nederlands recht ter sprake worden gebracht. Het internationaal publiek- er privaatrecht, het administratief- er fiscaalrecht, sociologie en boekhou den wil hij opnemen in de verplich te leerstof, terwijl hij bovendien meer plaats wil inimimen voor eco nomie en rechtsfilosofie. Na het doctoraal examen wil de minister een aantal speciale vakop leidingen mogelijk maken. Hij denkt hierbij aan economisch-juridische, de sociaal-juridische en de interna- tionaal-rech terlij ke richting. „De maatschappij zal de voorkeur geven aan juristen, die beschikken over de gespecialiseered kennis, welke voor de uitoefening van talrijke functies onontbeerlijk is", zo zei mi Donker. Daarnaast kan een meer weten schappelijke voortgezette opleiding in het privaatrecht, strafrecht en staatsrecht worden ingesteld, even tueel nog uitgebreid met een specia lisering in wijsgerig-historische rich' ting. Deze opleiding na het doc toraal is vooral, bestemd voor hen, die zich aan de xiniversiteit wensen te binden. Het spreekt welhaast vanzelf dat op die manier de duur van de rechts studie wordt verlengd. De duur van de studie volgens dit program tot het doctorale exa men wordt door de ministei begroot op vijf jaar; twee jaar voor het cam didaats en drie jaar voor het doctO' raai. Ook wanneer de jurist daarna nog een gespecialiseerde studie maakt, acht mr Donker deze tijd niet te lang,'gezien de studie-tijd die voor andere vakken staat. Ook Nederland viert „Dag der Ver. Naties" Jeugdbij eenkomsten Evenals in meer dan 60 andere landen over de gehele wereld, zal de komende dagen in verschillende ste den van Nederland het feit herdacht worden, dat 8 jaren geleden de Ver enigde Naties opgericht werd. In de meeste grote steden zullen bijeenkomsten belegd worden, die voornamelijk gericht zijn op jeugd, scholieren van middelbare schoolinstellingen en jeugdvereni gingen. Op deze bijeenkomsten zullen films gewijd aar* het werk der Verenigde Naties, vertoond worden, terwijl te vens inleidingen door diverse ter zake kundige autoriteiten gehouden zullen worden. Vanavond zal in Den Haag, in de Ridderzaal, de landelijke herden king ..worden, .gehouden, die. door de minister zonder portefeuille spe ciaal beiast, met zaken de Verenxgde Naties betreffende, mr. J. M. Luns, geopend zal worden. prr'u houdt de koetl hul t voor het vrn mrrie -rngèle de hofprge vrn i de Koningin. (20) Ik heb op zolder nog een stel kleren dal Jkunl aan Ire kken wanI Uw kledinq is nogal vreemd, en ik zou U aan dé Ko- nmqi'n willen voorstellen Ynn-r=T-i>m n' -C Schijnwerpers brengen verlichting Ononderbroken wordt de strijd te gen het water bij het stroomgat van Ouwerkerk voortgezet. Bijna duizend mensen bundelen hier hun krachten samen om tijdig het grote doel, de afsluiting van de Vierbannenpolder te bereiken. Elke dag opniepw wor den zinkstukken gemaakt en bij elke laagwater kentering verdwijnen de stukken naar de bodem, op de plaats waar zich straks de afsluiting zal voltrekken. Het is een gigantisch werk waar voor elke week duizenden vierkante meters ^zinkwerk nodig zijn. Wanneer de bezinking gereed is, zal daarop nog een drie meter dikke laag van stortsteen worden aangebracht. Hier voor zullen duizenden kubieke me ters steun moeten worden aange voerd. De werkverrichting is thans ge reed. In de drie torens van dertig meter hoogte rondom het stroomgat, nl. twee ter weerszijden van het gat op de oude dijk en een op de Oostelijke zijde van de nieuwe ring dijk nabij het z.g. brokkengat, zijn nu de natriumschijnwerpers aange bracht, terwijl ook verder op de zaken en werkterreinen tal van der gelijke lampen zijn geplaatst. Deze verlichting opent nieuwe gunstige perspectieven voor de werkzaam heden, Zij maakt het mogelijk op elk gewenst moment zinkstukken te ma ken, en in noodzakelijke eevallen ook werk bi.i nacht te verrichten. Meer dan ooit is het thans duide lijk, dat de dienst Dijkherstel Schou wen en Duiveland kosten noch moeite spaart om de laatste ronde, welke hier aan de gang is, tot een goed ein de te brengen. Het echtpaar P. van Eschtie Kok te Helvoirt hoopt op 25 Oct. zijn diamanten bruiloft te vieren. Over de huidige kwaliteit van de oudjes bereikten ons geen berichten. De voetreizigers naar Rome, het echtpaar Deuss, uit Zeist waarover wij reeds enige malen repten, zijn gisteren in de eeuwige stad aange komen. Zij komen zoals bekend per vliegtuig weer terug. SPORT WATERPOLO L.U.Z.VOdin 7—2. De eerste wedstrijd van de Leidse Studenten bracht al dadelijk een grote overwin ning. Toch zal het medespelen van H. Sneiders, die nu ook voor L.Z.C. uit komt, daar niet vreemd aan zijn. Voor rust werd het reeds 40. In de tweede helft was het spel iets meer verdeeld. L.U.Z.V. bleef echter het gevaarlijkst en mét drie tegen twee doelpunten kwam de eindstand met 7—2. PAARDENSPORT COURSES OP DUINDIGT. De uitslagen van de gehouden dra verijen te Duindigt luiden: Evertsen-prijs: afst. 2140 m. 1. River tW. H. Geersen) 1.28.2; 2. Rudolf G (J. N. Brouwer) 1.28.4; 3. Rita du Maire (H. C. ten Hagen) 1.31.6. Tot.: w. 1.40, pl. 1.30, 1.50, 1.50, gek. 3.—, cov. 3.40. Van Galen-prys: afst. 2100 m. 1. Ren- tinus (J. de Vlieger) 1.27, 2. Perfect Heny (J. Ham) 1.26.3; 3. Rina Gay (W. H. Geersen) 1.28. Tot.: w. 2.40, pl. 1.30, 2.50, 1.80, gek. 12.80, cov. 11.60. Piet Hein-prijs, afst. 1500 m. 1 Sun shine (J. T. de Graaf) 1.31.3; 2. Seig neur Bascom (A. R. Nottelman) 1.35.1; 3. Sus van Vredenhof (N. Oosting) I.35.7. Tot.: w. 2.80, pl. 1.30, 1.40, 2.10, gek. 16.40, cov. 7.40. De Ruyter-prijs, afst. 2500 m. 1. Pearl Spencer (W. H. Geersen 1.26.6; 2 O Marijke (A. Th. Knijnenburg) 1.27; 3 Paul B (M. v. d. Berg) 1.27 Tot.: w' 10.40, pl. 2.70, 1.80, 6.—, gek. 32.20, cop] 2.60. Van Speyk-prijs, afstand 2120 m. 1. Morning Star (W. H. Geersen) 1.23.8; 2 Nike van Hollo (N. Oosting) 1.24; 3. Our Bonny B (J. de Vlieger) 1.24 9. Tot.: w. 3.20, pl. 1.30, 2.50, 1.50, gek. 19.50, cov. 6.90. Killick-prijs, afst. 1350 m. 1 Samson (H. J. v. d. Kraats) tijd 1.30; 2. Prin- cesse Martha (A. W. van Dijk); 3 Mar griet (H. Pije). Tot.: w. 1.60, pl. 2 10, 2.10, 5.90, gek. 10.50, cov. 3.90 Short-prijs, afst. 1900 m. 1. Carla (F. Delbrassinne) 2.12; 2. Frederique (M. J A. Dekkers)3. Admiral's Girl (A. W. van Dijk). Tot.: w. 7.80, pl. 3.40] 4.50, gek. 29.cov. 8.10. Lyna-prüs, afst. 2900 m. 1. Wiribi (A. W. van Dijk) 3.37.4; 2. Corrida (A. Montane); 3. Proposal (H. J. v d. Kraats). Tot.: w. 2.80, pl. 1.30, 1.20, gek. .20, cov. 3. Omzet totalisator: 53.901. 6) Op dit ogenblik werd het tempo van de voox'trazende trein langza mer. Een kort, zacht doorglijden, toen stonden de wagens in het open veld stil. De jongste van de twee Spanjaarden stond op en ging naar buiten, klaarblijkelijk om de oorzaak van het plotselinge oponthoud te ontdekken. De oudste, die aan het tafeltje bleef zitten, keek naar Sven, boog zich wat naar voren en zei zachtjes: „De beroemde vlieger, nietwaar? Ik vergis me beslist niet! Uw vlucht was buitengewoon, mijnheer!" Glimlachend boog .Sven. „Was u zelf op het vliegveld aanwezig?" „Jawel, van heel dichtbij heb ik alles gevolgd. De directeur van „Kaiserhof" in Berlijn-zei tegen me, overigens, perdon, mijn naam is Alvares Ro- berte Alvares uit Buenos Aires; daar heb ik een importzaak!" Bij deze woorden stond de Amerikaan op, reikte Sven zijn hand. Deze mompel de eveneens zijn naam, en maakte een buiging. „Ik hield u en uw metgezel eigen lijk voor Spanjaarden", zei hij, „de taal „Neen, neen", weerde de ander af. „Wij zijn Argentijnen". Trots lag er in zijn woorden. „Maar ik wilde im mers vertellen". Hij sprak Duits met een licht accent. „Dus de man zei me, als u zich voor de vliegerij interes seert, ga dan vanmiddag naar het Tempelhof er-veld; daar kunt u de beste Duitse vliegers zien. Nu, en zodoende heb ik ook uw vlucht kun nen bewonderen. Feitelijk ben ik wegens de vliegerij naar hier geko men". „Zo", Sven's ogen werden groot, zou de man misschien zelf vlieger zijn geweest? De reisgenoot van zijn nieuwe ken nis verscheen weer. Toen de oudste Argentijn hem in het oog kreeg, boog hij zich vlug nog eens naar Sven over, terwijl hij deze onder zoekend aankeek: „Ik wilde overigens iets belangx-ijks met u bespreken be treffende uw beroep. Ik zou u even tueel ook een voorstel willen doen. Morgen ben xk de gehele dag in mijn hotel; wanneer zou ik u kunnen ver wachten?" Sven vond het erg vreemd-; dat deze man, die hij pas twee mi nuten kende, met hem iets wilde be spreken. Terwijl hij hierover nadacht, zei de ander dringend: „Dus, waxineer?" Het moet tussen ons beiden blijven!" Sven sloeg de ogen op en zag de jonge Argentijn naderbij komen. Toen herstelde hij zich snel en ant woordde zacht „Om drie uur 's mid dags zal ik morgén in Kaiserhof bij u zijn". Langzaam zette de trein zich weer in beweging. Toen de jonge man aan het andere tafeltje zijn ondere reis genoot de oorzaak van het oponthoud uiteen wilde zetten, viel deze ,hem in de rede. Hij sprak weer tot de jonge Duitser: „Dit is Don Juan Rad- riguez, een zakenvriend uit Buenos Aires! En deze heer is de bekende vlieger, mijnheer Heibrink!" De Argentijn boog nauwelijks Dit ontging Sven niet en ook hij deed geserveerd. Maar de oudere man vul de onmiddellijk de pauze aan. „Nog pas een paar dagen geleden heb ik de verrichtingen van mijn heer Heibrink kunnen bewonderen. Het was geweldig, wat hij deed!" „Zo, zo", was het korte antwoord van de jongste, die bovendien de Duitse taal maar matig scheen te beheersen. Sven voelde instincmatig, dat deze man hem vanaf het eerste ogenblik niet goed gezind was; waarom ech ter, dat was hem even raadselachtig als de uitnodiging en het verzoek om een beslissing van de oude heer. Deze scheen "hem evenwel eerlijk en vriendelijk, terwijl de jongste een onaangename uitdi-ukking in zijn ge zicht had, die de fatterige elegance, waarmee hij zich gedroeg, eer ver sterkte dan verminderde, Sven voelde zich in zekere zin ver plicht, met de oude heer een paar algemeenheden te wisselen. Maar de ander, die nu verveeld uit het raam zat te kijker., schonk hij verder geen aandacht. Toen, na korte tijd, stond hij op om naar -zijn afdeling terug te ke ren. Bij het afscheid drukte de oude Argentijn krachtig zijn hand en zei, terwijl hij hem veelbetekenend in de' ogen aankeek: „Tot zien, tot zien". In - zijn wagon aangekomen, nam Sven zijn vroegere plaats weer. in, ging "op zijn gemak achterover leu- nèrx ;ên sloot de ogen. Merkwaardig de'zeohtmoeting, dacht hij als je op de een of andere manier bekend wordt, om zo te zeggen naam maakt, dan komen er mensen met de meest uiteenlopende bedoelingen op je af. Ik ben werkelijk nieuwsgierig, wat ik te horen zal krijgen. Nu, morgen middag weet ik het. Misschien is het iets, een kans, misschien reikt het lot zelf mij de hand, zodat mijn droom „Mariene" spoedig verwe zenlijkt worden kan.... En toen sliep Sven in. Hem, voor wien het ronken der motoren niets te betekenen had, hem kon het zach te gedreun van de voortrollende trein niet verhinderen, in de diepe, verkwikkende slaap der jeugd te vallen. Collega's wachtten hem op het Berlijnse station op. „Zo, uitgerust op je lauweren?" en „Dus terug van het gefuif!" Deze en dergelijke uitroepen klonken hem in de oren, terwijl hij door een schaar jonge mannen van zijn eigen leeftijd omringd werd. De zesper- soons auto van een der vliegers van goede huize nam hen allen op. Toch zouden ze ondanks de ruimte in de wagen niet allemaal hebben kun nen zitten, als er niet twee op de knieën van anderen hadden plaats genomen. „Allemaal maar in het pronkver trek", had de eigenaar gezegd, „zo, nu zijn jullie allemaal wel ingela den". Sven probeerde, nog een blik naar buiten te werpen, maar in de dichte mensenmenigte was het hem niet mogelijk, nog iets van de twee Ar gentijnen te zien Met een plotselinge stoot schoot de auto naar voren, zodat de inzit tenden lachend door elkander wer den gegooid. Vijf minuten voor drie de volgen de middag stond Sven Heibrink voor het hotel, dat senor Alvares hem ge noemd had, Hij trad binnen en infor meerde bij de portier. „Jawel", zei deze, „u wordt ver wacht". Een boy begeleidde hem naar de achterin gelegen, om deze tijd verlaten rookkamer. Uit een der diepe clubs verhief zich senor Alva res. ,,U bent mooi op tijd! Wat wilt u drihken? Likeur of „Graag cognac". „Breng ons dus twee glazen, boy! Gaat u zitten, mijnheer Heibrink". „Dank u, mijnheer Alvares. Sta mij toe u te zeggen, dat ik erg be nieuwd ben naar hetgeen u mij te vertellen hebt. Ik heb helaas niet al te veel tijd, want vanmorgen zijn er nieuwe instructies -gekomen en ik moet om vier uur weer weg".

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6