WINNAARS WEER IN NEDERLAND TERUG Partij v* dArbeid over motie-Romme: op Overstelpende belangstelling Lekker hè? Vier bemanningsleden bij aankomst Schiphol tot Ridder geslagen Weinig geestdrift om naar Nederland terug te keren „Niet onaanlokkelijk maar onuitvoerbaar" Vaklui! „Scotchlite" ter beveiliging van algemeen wegverkeer DONDERDAG 22 OCTOBER 1953 DE 1.E1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Enkele duizenden belangstellenden zagen gistermiddag om zes minuten voor drie de „Dr. Ir. M. H. Damme", de KLM-Liftmaster, die de Christ- church handicap-race heeft gewon nen, een ererondje boven de Amster damse luchthaven vliegen Om drie minuten voor drie maakte het toe stel een perfecte landing. De triomferende „Vliegende Hollan der" daalde uit een lood grijze hemel op de in lichte mist gehulde landings baan neer en kwam enkele minuten later het platform oprollen. Daar was een feestelijk versierd podium neer gezet met bloemen, palmen en vlag gen, waarop de bemanning plaats nam. Hiervoor waren vele tientallen stoelen geplaatst, die door genodigden bezet waren. Onder hen bevond zich minister mr. J. Algera namens de regering en wethouder mr. G. van 't Hall namens uitstedige burge meester van Amsterdam. De eerste, die het woord nam na de begroeting door de familieleden was de minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera. Hij deelde mede, dat koningin Juliana gezagvoerder H. A. A. Kooper, eerste officier J. F. Griffith, de eerste radiotelegrafist J. M. C. Kiepe èn de boordwerk tuigkundige H. van der Ham be noemd heeft tot ridder in de orde van Oranje Bloemen sierden landingstrap Toen Kooper zijn machine tot stil stand had gebracht, werd de met bloemen versierde landingstrap aan gerold, aan de voet waarvan twee peuters, gekleed als steward en ste- wardes, met bloemen in de hand het moment afwachten waarop de ge zagvoerder en de overige beman ningsleden het vliegtuig zouden ver laten. Op het ogenblik, dat de cabi nedeur openzwaaide, brak een luid gejuich zich baan en een zee van dui zenden armen begroette gezagvoer der Kooper toen hij glimlachend naar alle kanten zwaaiend op het bordesje van de trap verscheen. Intussen was ,.de baas" naar voren gekomen om zijn bemanning als eerste bij thuiskomst de hand te schudden. Even later voegde ook minister Algera zich bij dr. Plesman en schudde Kooper en de zijnen hartelijk de hand. De bemanning- stelde zich voor het vliegtuig op en toen, terwijl allen stram stonden, weerklonk over het vliegveld het Wilhelmus, gespeeld door de har monie van de KLM. Daarna was het Dgenbik voor de wachtende familie leden om de terugkerenden te ont vangen. „Geen race-club" Na de minister sprak namens de burgemeester van Amsterdam, wet houder mr. G. van 't Huil. Met applaus begroet, betrad ver volgens dr. A. Plesman, het spreek gestoelte, die vooral een prestatie zag in de grote regelmaat, waarmede de vlucht is uitgevoerd. Dr. Ples man besloot zijn rede met de opmer king ,dat de tocht vooral bewonde ring heeft gewekt door de grote sa menwerking en wenste met nadruk vast te stellen, dat de KLM geen club van racers is. Kooper sloot grote rij sprekers De heer Plesman bood namens de directie aan de heren een asbak met het model van de Liftmaster en aan de dames een poederdoos als her innering aan. Daarna was het woord aan de man, wiens naam het vliegtuig draagt, Dr. Ir .M M. Damme. Deze opende met de woorden: Gij hebt mijn naam op eervolle wijze over een deel der we reld gevlogen". Als laatste was het woord aan ge zagvoerder Han Kooper. Hij dankte allereerst Hare Majesteit voor de hem en drie zijner bemanningsleden verleende hoge onderscheiding en vervolgens voor de overstelpende ontvangst, die hen op Schiphol was bereid. Ook sprak de gezagvoerder zijn dank uit aan het adres van de „pa pieren vlieger", Dick Visser, die ge durende de vlucht dag en nacht heeft zitten rekenen om een zo gunstig mogelijke handicaptijd te verkrij gen. Daarna overhandigde hij aan dr. A. Plesman de beroemde cheque. Ergens boven Australië kreeg eerste telegrafist Kiepe van de „Lift master" het verzoek van een krant in Melbourne een kort berichl te geven over de houding van de emi granten tijdens de vlucht. Bij hoge uitzondering kreeg hij Minister Algera „slaat" gezagvoer der Kooper tot Ridder". verlof dit door te geven en de tele grafist daar noteerde de stand van het moment, enige bijzonderheden over de passagiers en tenslotte het menu waaraan men bezig was w ..Kippesoep, varkenscotelet niet van de verkeerstoren in Melbourne groente, verse aardbeien, gember- WIE WINT? Zoals bekend heeft de Neder landse stichting voor het gebrek kige kind „Mytylstichting" .aan de juiste landingstijdstip van de Liftmaster een prijsvraag ver bonden. Als juiste moment van het aan de grond raken der wielen zou de notitie gelden, die gezagvoer der Kooper in het logboek zou noteren. Dit juiste tijdstip is ge weest: 14 uur 57 minuten en 11 seconden. Morgen, Donderdag 22 October, zullen de prijswinnaars van de ze wedstrijd worden bekend ge maakt. Ex-krijgsgevangenen uit Rusland aWon cfafonlnnG kenen. Degenen die in het Duitse le- 1 CL otclLCIllULIö ger dienst hebben genomen, voordat eij meerderjarig waren, zullen daar voor niet verantwoordelijk worden gesteld en waarschijnlijk weer als Nederlandse staatsburgers worden erkend", aldus zeiden de ex-krijgs gevangenen. Nader wordt gemeld, dat aanvan kelijk 36 Nederlandse krijgsgevange nen werden vrijgelaten. Een van hen, die in 1944 als bouwvakarbeider in de Baltische staten werkte en daar werd gevangen genomen, was echter in Moskou gebleven Een tweede heeft in Oost-Duitsland asyl ge vraagd. bollen, koffie met cognac". Het be richt ging in het Engels door, en even later kwam het bedankje van dt toren in Melbourne terug, maar daar achter de woorden: „lekker hé?" Een Hollander, die enige jaren te rug geëmigreerd was, zat op de to ren als telegrafist en dacht kenne lijk met weemoed aan de goede Hol landse hapjes die vele Nederlanders t in hun nieuwe land moeten missen....op Een Nederlandse regeringscommis sie is Woensdag begonnen met het registreren van de oud-krijgsgevan genen, die Dinsdag uit Rusland zijn teruggekeerd, en thans in het kamp te Friesland in West-Duitsland ver blijven. Zeven der ex-gevangenen hebben inmiddels besloten voorlopig niet naar Nederland terug te keren. Zij hebben vrijwel allen bij de S.S. ge diend. Een hunner, een vroegere ser geant bij de S.S., zei: „Wat moeten wij in Nederland doen? Wij hebben er onze buik van vol. Nederland heeft ons toch gedurende onze krijgs gevangenschap ook niet geholpen?" Volgens de terugkerenden heeft de regeringscommissie hun medegedeeld, dat degenen, die na hun 21ste levens jaar bij het Duitse leger dienst heb ben genomen, vooreerst als staten- lozen zullen worden behandeld. Het wordt aan hen overgelaten of zij naar Nederland willen reizen, doch zij kunnen naar alle waarschijnlijkheid een gerechtelijk onderzoek re- Tweede Kamer en vrijere loonvorming DOM POTLOOD IN WIJZE HAND tie deze begroting kunnen aanvaar-1 Men dient een portefeuille aan te leg den dat niet betekent dat er geen gen van werken, die kunnen worden grote ongerustheid bestaat voor de aangepakt als de conjunctuur daalt, komende jaren. I Het argument, dat Amerikaanse on De Tweede Kamer heeft gisteren de algemene beschouwingen op de Rijks begroting voortgezet. De heer HOFSTRA (P.v.d.A.) zet zijn onderbroken rede voort met de opmerking, dat hij zijn voldoening uitspreekt over het wetsontwerp in zake verlaging van inkomsten- en loonbelasting. Aanvankelijk hadden Spreker en zijn politieke vrienden be zwaar tegen het complex belasting maatregelen, omdat het niet even wichtig was opgebouwd. Nu dit ele ment van algemeenheid is ingevoerd, naast de andere maatregelen die de nadruk leggen op een verlichting van de lasten voor het bedrijfsleven, is het complex aanvaardbaar. Uit de motie-Romme blijkt, aldus spreker, dat de beer Romme niet wil terugkeren tot een geheel vrije loon regeling, dat hij wel meer vrijheid wenst. Een aantal punten uit deze motie lijken niet onaantrekkelijk. Hoewel de formulering niet on aantrekkelijk is, acht de heer Hofstra de motie niet uitvoerbaar. Hoe zal bijvoorbeeld bij onenigheid tussen werkgevers en werknemers over de tonen moeten worden gehandeld? Het gevaar van een machtsstrijd tussen werkgevers en werknemers is bij het bedrijfstaksgewijs gevoerde overleg dan niiet denkbeeldig. Omdat de arbeidsvrede hem belangrijker is, zou spreker toch liever bij het hui dige systeem blijven. Een geleide loonpolitiek is zeer be langrijk bij het vraagstuk van de werkgelegenheid. Dat is niet het standpunt van socialisten alleen. Wat zal in 1954 bij aanneming van de motie-Romme geschieden? In sommige bedrijfstakken zullen de lonen omhoog schieten, in andere zal het niet mogelijk zijn. Sommige ar beiders zullen dan onrechtvaardig worden behandeld. De tegenstellingen tussen stad en platteland zullen wordfn verscherpt. Ook uit het oogpunt van procedure heeft de heer Hofstra tegen de motie grote bezwaren. De uitlatingen van vakbewegingsleiders sterken hem in zijn overtuiging, dat de tijd voor een dergelijk denkbeeld nog niet rijp is. Om deze redenen acht spreker de motie verwerpelijk. Spr. besloot met te zeggen, dat zijn rede er een van instemming is met de begroting en de belastingvoorstel len. Neem geen nieuwe ambtenaren aan. Er hoeft maar een kleinigheid in de conjunctuur te veranderen, of we zitten in de grootste moeilijkheden. De enige weg om tot verlaging van de Rijksuitgaven te komen, is die van bezuinigingen over de hele lijn. Het is de weg van het domme pot- iOod, maar dat is niet erg, als de mi nister die het hanteert, maar wijs is. Laat men bijvoorbeeld vijf jaar lang geen nieuw personeel aannemen. De heer v. d. Heuvel wijst op de Neder landse Spoorwegen die het personeel drastisch vermindert door eenvou dig geen vacatures opnieuw te ver vullen en de nodige mensen uit an dere afdelingen te halen. De belastingherziening is volgens spreker wat rommelig geworden, en dat is voor hem een teleurstelling ge weest. Hij betreurt, dat in dit ontwerp niets wordt gedaan aan de vereve ningsheffing. Het is een slechte wet, die bovendien stamt uit de bezetting. Spreker heeft ook bezwaren tegen de liquidatiebelasting, waardoor bij voorbeeld geen oude boer meer kan ophouden met boeren. Geen wet werkt zo bevriezend als deze, die daarom dan ook zo spoedig mogelijk dient te verdwijnen. De helft der nationale middelen. De heer VAN LEEUWEN (V.V.D.) is van mening, dat deze begroting geen zuiver inzicht geeft in de staats, financiën. Hij meent, dat men dank verschuldigd is aan de vorige minis ter van Financiën voor de invoering v?n de Staatsbalans en de nationale Rekeningen. Spreker wil vaststellen, dat we thans toch zo ver zijn, dat de beste ding van de nationale middelen voor bijna 50 percent, geschiedt door de overheid. Dat betekent, dat wij bijna voor de helft gesocialiseerd zijn. Het is vooif de Kamer onmogelijk, een in zicht te krijgen in de staatsfinanciën. Spr. wil zelfs spreker van een aan tasting'van 't oudste recht van de Ka mer. Spr. kan de begroting wel aan vaarden. Hij ziet zelfs nog enige licht punten in het verschiet. Zo staat nog 'een grote post voor de D.U.W. op de begroting, die hopelijk door het lage werkloosheidscijfer niet gebruikt zal behoeven te worden. Spreker zegt achter de motie-Rom me te staan, omdat deze de lonen wil aanpassen aan de mogelijkheden, die zich geleidelijk zullen voordoen. Hij acht het niet juist, de belasting- dernemingen zich tengevolge van het -gunstige belastingklimaat in ons land vestigen, is volgens spreker onjuist. Zij doen dit op grond van andere fac toren. Spreker zou zelfs het tegen deel willen beweren, namelijk dat de vestiging van Amerikaanse onderne mingen aantoont, dat het initiatief van Nederlandse ondernemingen wordt geremd door de belastingdruk. Spreker vraagt of de regering streeft naar nationalisatie van de be sparingen via de belastingen of is het haar ernst met de hajidhaving van het bedrijfsleven? Spreker hoopt, dat de regering er eerlijk voor zal uitkomen. De uitvoer. De heer JANSSEN (K.V.P.) zegt, dat we niet meer leven in de tijd van 19471950, toen altijd afzei was ver zekerd bü iedere productie Resulta ten voor onze volkshuishouding zul len niet kunnen worden verkregen als niet de export wordt vergroot. Onze export zal op den duur moei lijkheden ondervinden, als de wereld marktprijzen blijvend zouden dalen. Kan de regering iets bekend maken "Van haar plannen, als dit het geval zou zijn? Wij zullen op den duur de weerbaarheid van onze volkshuishou ding in stand kunnen houden door onze betalingsbalans in evenwicht te houden. De heer VAN DEN HEUVEL (A. politiek te gebruiken als instrument R.) zegt dat als spreker en zijn frac- ter beïnvloeding van de conjunctuur. De heer VAN DE WETERING (C.'den. H.) zegt te moeten waarschuwen te gen het gevaar, dat de minister van Financiën de teugels uit handen drei gen te glippen. Spreker zegt, dat toch ook op deze begroting lichtpunten voor de schatkist zijn aan te wijzen. Wordt, zo vraagt de heer v. d. We tering zich af, het welvaartspeil van de bevolking niet gedrukt door de internationale onderwaardering van de gulden? Wij leveren onze goederen nu te goedkoop aan het buitenland en ko pen de goederen daar te duur. Een eenvoudig rekensommetje leert, dat onze export meer deviezen zou kunnen opleveren. De kwetsbaarheid van onze volks huishouding is groot en spreker acht dit een gevaar. In verband met de huren is hij van mening, dat een volledige -vrijheid van huren nog niet bereikbaar is in verband met de lonen. middengroepen zijn volgens spreker te kort gedaan, omdat zij geen rechtvaardig aandeel van het volksinkomen krijgen. Wat betreft de aftrek van de ver eveningsheffing zoals voorgesteld door de heer Romme zegt de heer Van de Wetering, zijn oordeel nog te willen voorbehouden tot na het oor deel der regering. Het geduldige Rusland. De heer GORTZAK (comm.) zegt, zijn rede te willen beginnen met een politieke beschouwing. Hij betoogt, dat Rusland steeds geduld heeft be toond. Sprekend over de problemen in Korea zegt de heer Gortzak, dat Amerika de vrede steeds heeft gesa boteerd. Nederland heeft de Ameri kanen daarbij steeds gesteund. Het Duitse probleem is volgens spreker door de Amerikanen bemoei lijkt, doordat zij sabotagegroepen hebben gefinancierd die de volksop stand in Oost-Duitsland organiseer- APEKOOL Wie gisteren door een Apel- doorns park liep, had de kans zich een ogenblik in het paradijs te kunnen wanen, in ieder geval wat de dierenwereld en in 't bijzonder de apen betreft. Kees, de Rhodesia-aai. van de heer Put verkoos een dezer dagen name lijk de vrijheid de tralies ook eens van de andere kant te be kijken. Pogingen hem het foute van deze daad te doen inzien, wees hij minachtend van de klaauw. Een meisje, dat „toevallig" een spiegeltje bij zich had zag Kees op een dak zitten. Zij klom er bij toe maar en hield de aap zijn beeltenis voor. Nu is zo'n beest om begrijpelijke re denen er niet op gesteld met zich zelf geconfronteerd te wor den, daarom liep hij om de spiegel heen om te kijken wat daar wel achter zat. Nou dat viel mee....! Het meisje ging er echter als een dakhaas van door. Toen Kees gisteren enigszins argwanend een banaan in ont vangst nam en deze door de hon ger wat driftig consumeerde, kwam de aap uit de mouw, er zat een slaappoeder in. Hij viel spoedig in een diepe sluimer, tij dens welke hij de vrijheid voor de tralies verwisselde. In November van het vorig jaar zijn uit een woning te Maastricht vier Perzische tapijten gestolen, ter waarde van 3000, De politie te Arnhem heeft thans aangehouden een 40-jarige poelter en een 35-jarige koopman uit Arnhem, die in totaal reeds 40 diefstallen hebben gepleegd. Ook gaven zij toe de tapijten te Maastricht te hebben ont vreemd. Op de bewuste avond heeft een hunner zich toegang verschaft tot de woning, terwijl de andere bui* ten bleef wachten Ze werden ech ter gestoord en hielden zich schuil in de tuin. Toen de bewoners naar bed waren zagen de dieven kans de tapijten op te rollen en mee te ne men. De Liftmaster blaast uit en laat zich koesteren in de bewonderende blikken van duizenden. Interessante demonstratie van de K.N.A.C. „Het mag niet verantwoord geacht worden in het belang van de veilig heid van het wegverkeer wanneer men niet het heste materiaal ge bruikt, dat voor deze beveiliging en dus voor de bescherming van de mens beschikbaar is", aldus verklaarde gis teravond ir. A. J. Mollinger, directeur van de Rijks-automobielcentrale, toen hij in het Kurhaus te Scheve- ningen vertelde over zijn vijfjarige ervaring met „Scotchlite". Dit was het besluit van een ver- keersveiligheid-demonstratie, welke de K.N.A.C. gisteravond in samen werking met de Haagse politie werd gegeven. sDe secretaris van de K.N.A.C., mr. B. Th. van Harinxma thoe Slooten, die de bijeenkomst in het Kurhaus, waar vertegenwoordigers van de pers, rijks- en gemeente-autoriteiten alsmede vertegenwoordigers van •land- en zeemacht aanwezig waren, leidde, wees in een korte rede op de grote voordelen, die het reflecteren de materiaal Scotchlite voor de ver keersveiligheid biedt. Dit reeds ver scheidene jaren beproefde materiaal is in verfvorm vervaardigd, doch ook verkrijgbaar op plastic- en textiel materiaal. Het geheim van het grote reflecterende vermogen ligt in een groot aantal uiterst fijne glazen ko geltjes, die in de zeer slijtvaste ver ven zijn verwerkt. Deze kogeltjes re flecteren in de kleur van de verf. De toepassing van dit nieuwe ver- keersbeveiliging-materiaal geldt voor de gehele linie: voor auto's, motoren, fietsen, vrachtwagens (ook met paard) en voetgangers. Ter staving van hetgeen baron Harinxma vertelde, werden de aan wezigen vervolgens naar het Zuider park gevoerd, waar men een soort sprookjestuin van de in Scotchlite geschilderde verkeerstekenen en wegbebakeningen had opgesteld. Op deze onverlichte wegen vlam den de tekens zelfs bij getemperde lichten van autolampen reeds op aan zienlijke afstanden helder op. Ter vergelijking waren in normale ver ven geschilderde verkeersborden op gesteld. Deze nieuwe borden staan reeds langs enkele Nederlandse hoofdwegen. In het Zuiderpark was de roman tiek overigens niet vergeten. Jon gens en meisjes op fietsen, waarvan de spatborden met scotchlite-stroken waren voorzien, zwermden langs de wegen. En dan waren er „minnende paartjes", wier mantels en jassen met lichtgevende strookjes aan cein tuurs en kragen hun aanwezigheid op de rijbaan onmiddellijk verrieden. De strookjes zijn overdag onzicht baar, omdat zij aan de onderkant van de kraag en aan de binnenkant van de ceintuurs zijn aangebracht. Voor eigen veiligheid zet men bij duister zijn kraag op en draait de ceintuur binnenstebuiten De verkeersagenten en motoragen ten in het Zuiderpark stonden op lichtgevende „schavotjes", reden op reflecterende motoren, hadden kop pels, handschoenen en mouwstukken aan en helmen op, die in het licht der koplampen helwit te zien waren en wezen de weg bij hekken, die met witte en gekleurde stroken duidelijk waren gemarkeerd. Na het Zuiderpark werd de weg bij het Pompstation opgezocht. Ook daar waren dergelijke verkeersteke nen opgesteld, terwijl men boven dien een onverlichte brandweerlad der op motorspuit had geparkeerd, doch door de reflecterende stroken in vele kleuren waren wagen en lad der duidelijk te onderscheiden. De gasten werden voorts onthaald op een machinale lijntrekkerij van scotchlite. De lijntrekkerij werd uitgevoerd door een machine, die met de vloei bare verf „centrelite" een witte re flecterende streep midden op de weg trok. Het effect op deze aardedon kere weg was duidelijk. In het Kurhaus teruggekeerd ver telde de heer Mollinger daarna over zijn ervaringen met dit product. Alle wagens van de centrale heeft hij aan de achterkant laten voorzien van ho rizontale en verticale stroken rode scotchlite, die samen een rechte hoek vormen en links en rechts de hoogte van het chassis en de breedte van Fietser, voorzien van Scotchlite- ceintuur en mouw-reflector. Men lette op het verschil in licht intensiteit tussen spatbord (met brandend achterlicht) en Scot chlite. het voertuig aangeven. Hij verving hiermede de voorgeschreven reflec toren, kreeg twaalf processen-ver- baal, voerde een proefproces en kwam als overwinnaar bij de Hoge Raad der Nederlanden vandaan. Zijn systeem bleek een veel grotere mate van veilgheid te bieden, dan glazen reflectoren. „Met moet, ook al is het materiaal niet goedkoop, het beste voor de verkeersveiligheid nemen, dat te krijgen is. Daardoor worden levens gespaard en bovendien spaart men aanzienlijk op materieel, omdat ongelukken vermeden kunnen wor den", aldus de heer Mollinger. De finale van deze demonstratie', die hedenavond voor het publiek wordt herhaald, werd uitgevoerd door de Scheveningse reddingboot „Arthur", die ongeveer 500 meter uit de kust lag en in het licht van twee tamelijk zwakke schijnwerpers dui delijk was te zien. Dit kwam, omdat de bemanning licht-reflecterende kle ding en zwemvesten droeg, de masten met kokers scotchlite waren voorzien en ook de boeien met dit materiaal waren uitgerust. Op deze manier wil de men het belang van het materiaal voor de scheepvaart in het algemeen en voor het reddingswezen in het bij zonder, aantonen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5