Een handjevol losse krabbels Het leek wel de winkel van Sinkel Treinbotsing nabij Tilburg eiste twee zwaargewonden DE DOLLE MUSKETIERS99 <19> WOENSDAG 21 OCTOBER 1953 Ok LEiüSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Zes maanden voor die winkel „Het leek wel de winkel van Sin kel bij U. Men kon er alles krijgen, van een tol tot een snij bonenmolen toe", zei de Haagse Politierechter tegen den moeder met haar dochter uit Leiden, die zich talloze malen hadden schuldig gemaakt aan dief stallen bij grote magazijnen in Lei den en Den Haag. Bij huiszoeking werd een waar magazijn van gesto len goederen aangetroffen. De vrouwen reisden naar Den Haag om te stelen en hadden een derge lijke tactiek en strategie, dat ze onge merkt tientallen ballpoints, tollen, kinderspeelgoed e.d. in de wacht wis ten te slepen. Niets was zo gek of het werd meegenomen. Zelden had de Officier van Justitie zo'n effect volle loopbaan van winkeldieveggen meegemaakt. Het advies van de reclassering om een psychiatrisch onderzoek te laten DE GEDEELTELIJKE RENTENIER „U bent wat men noemt rentenier hè", zei de Haagse Politierechter tot een 65-jarige inwoner van Leider dorp. „Het lijkt er wel enigszins op, maar ik kom er toch niet helemaal van rond", antwoordde deze rond borstig. Het bleek dat hij onder cu ratele stond en een wekelijkse toe- dage ontving. Om er wat bij te ver dienen had hij zich belast met de verkoop van dierengeneesmiddelen. Uit dien hoofde ontving hij ook gel den van klanten en hem werd nu verweten dat hij hiervan een bedrag niet dadelijk had afgedragen, maar had gebruikt voor andere doelein den. Verdachte gaf dit toe. Er was een sportuitwisseling met Oxford geweest en er waren een paar mensen meer gekomen dan waarop gerekend was. Toen had hij wat geld nodig. Hij had het zolang van dit geld gedaan en wilde het tekort weer aanzuiveren uit zijn aandeel in een erfenis. Dit was echter mis gegaan. De Officier requireerde twee maan den gevangenisstraf voorwaardelijk. Overeenkomstig deze eis werd ver dachte veroordeeld. instellen achtte de Officier mede in het belang van de gedetineerde ver dachten niet nodig. Dan zouden ze nog maanden in voorarrest zitten. Abnormaal is alleen de brutaliteit en de omvang van de diefstallen. Te gen beide verdachten eiste de Offi cier zes maanden gevang en is tr af. waarvan drie voorwaardelijk met aftrek en met toezicht van de R.K. reclassering afd Leiden, alsmede op dracht aan de reclassering om te be middelen in een regeling tot scha devergoeding. De politierechter veroordeelde de moeder tot zes maanden, waarvan vier voorwaardlijk met onder toe- zichtstelling en schadeloosstelling met aftrek van voorarrest en de jong ste overeenkomstig de eis. Bi] de eerste aanwijzing van Rheumatiscbe Pijn moet gij zeker Kruscben nemen. De zes minerale zouten die Kruschen bevat sporen lever, nieren en inge wanden aan tot actievere werking, het bloed gaat sneller stromen on zuiverheden worden afgevoerd en zo worden rheumatische pijnen ge smoord in de kiem. In duizenden zelfs hardnekkige gevallen bracht Kruschen baat. Waarom zoudt gij dan Uzelf te kort doen? (Advertentie) Straatmuziek voor de radio In de gehele wereld zoekt men vergeefs naar een straat, waarin zo veel beroepsmusici wonen als in de Jacob van Campenlaan te Hilversum. Tientallen musici van de N.R.U., zowel strijkers als blazers, hebben hier hun domicilie, tezamen met vele vocalisten, omroepers, geluids technici en andere omroepmedewer kers. Onder deze omstandigheden was het voor Ger de Roos een kleine moeite om een volledig Jacob van Campenlaan-orkest samen te stellen, dat Zondag 25 October a.s. van 2205 22.40 uur in het KRO-programma een concert van populaire werken zal uitvoeren, onder welke een spe ciaal voor deze gelegenheid geschre ven „Jacob van Campenlaan-mars". Het orkest zal bestaan uit: 17 vio len, 5 altviolen, 3 celli, 3 fluiten, 2 bassen, 4 trompetten, 2 trombones, 2 saxophoons, 3 fagotten, 4 hoorns, 2 hobo's en 1 xylophoon. De huisnummers der uitvoerenden liggen tussen 5 b en 236. Als diri gent treedt op huisnummer 48 en de zang wordt verzorgd door huis nummers 41 en 145. De verbindende tekst werd geschreven door huis nummer 42. Omroepers zijn huis nummers 22, 32 en 62, terwijl de technische verzorging in handen ligt van huisnummers 141 en 156. Bij het concert zal publiek aanwe zig zijn, dat gerecruteerd wordt uit de niet medewerkende huisnummers. 3imU GOLF Toen hij van boord wilde gaan is de 24-jarige matroos O. van -het Scheveningse vissersvaartuig Sch. '116 gisteravond van de loopplank geval len en verdronken. Het lijk van een onbekende vrouw is gisteren uit het verversings kanaal te Scheveningen gehaald. Heemstede schreef gistermor gen zijn 25.000ste inwoner in. De ge lukkige vader kon voor zijn zoon een spaarbankboekje en gelukwensen van B. en W. in ontvangst nemen De in rijen gebouwde leger plaatsen te Ermelo, Nunspeet, Olde- broek, Ossendrecht en Steen wij ker- wold zijn gisteren, in tegenwoordig heid van de staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, sym bolisch overgedragen. Nijmegen zal in het centrum 'n stadsverwarming krijgen, zo werd in de raadsvergadering van 18 Maart besloten. Men heeft echter van bo venaf nog geen toestemming kun nen krijgen voor deze centrale ver warming. Circus „Kavaljos", dat de Delft- se studenten van de zomer hielp bij de indentificering van hun „niggi" zal Delft nu eindelijk gaan verlaten. De Secretaris-Generaal der Ver enigde Naties, dr. Dag Hammers- kjoeld, en de minister van sociale zaken, de heer J. G. Suurhoff, zullen op Vrijdag 23 October des avonds te half negen voor de VPRO-microfoon spreken ter gelegenheid van de VN- dag op 24 October. De tentoonstelling „Driehon derd jaar blauw Delfts", welke ter gelegenheid van het derde eeuwfeest van de N.V. Kon. Delftsch Aarde werkfabriek „De Porceleyne Fles" te Delft gehouden werd, is thans geslo ten. De tentoonstelling heeft meer dan vierduizend bezoekers getrokken. tt Door nog onopgehelderde oorzaak is in de afgelopen nacht een goede rentrein uit Den Bosch bij Tilburg op de locomotief van een lege kolen- trein gereden. De leerling-machinist van de aan rijdende trein kreeg een shock en de machinist van de aangereden trein werd zwaar gewond. Beiden zijn in een ziekenhuis te Tilburg opgenomen. Van beide treinen ontspoorden een aantal wagens, waarbij de hoofd sporen tussen Tilburg en Den Bosch en tussen Tilburg en Oisterwijk (lijn naar Boxtel) zijn versperd. Hier rij den autobussen ter vervanging van de treinen. Reizigers uit het Noorden en Oosten van ons land, bestemd voor Breda, Roosendaal en Zeeland en om gekeerd werd aangeraden over Utrecht te reizen. Op bezoek bij een vijf tig-jarige salamander Een brede kop, kleine oogjes, een enorme bek, vier pootjes, die de in druk wekken, dat zij nauwelijks het ongeveer één meter lange lichaam kunnen dragen, en een zachte, cho coladebruine huid, bedekt met knob bels, ziedaar de mannelijke schoon heid van het dier, dat binnenkort zijn jublieum zal vieren. Het is de reuzensalamander die dan 50 jaar in het aquarium van Artis in Amster dam vertoeft. Hij leeft in Japanse bergbeken, en men kan hem duidelijk zijn afstamming van de voorhistori sche reuzensalamander aanzien. Wij hebben hem, de eerste, die voor zover bekend is, ooit in gevangenschap werd geboren, ter ere van zijn ko mende jubileum, dat in de volgende maand valt, een bezoek gebracht, dat hij echter in het geheel niet op „Ja. ik weet feitelijk niet hele maal precies, waarom, maar tante Sidonia heeft bepaald, dat we tussen de avonturen door een paar dagen naar Leiden gaan. Natuurlijk ben ik wel helemaal volledig mijn eigen baas en je moet niet denken, dat ik onder de plak zit bij tante Sidonia, maar zij heeft het nu eenmaal in haar hoofd zittenenfin, we gaan!". Lambiek, die we van de week ergens in een gezellig huisje van de voormalige residentie aantrof fen, was werkelijk goed op dreef en we keken wantrouwend naar het kleine glaasje, dat voor hem stond. Lambiek zag onze blik en werd er door geïnspireerd; hij brulde het hele cafeetje bij elkaar en had toen de ober te pakken; zijn goede-ik veranderde de borrel in een colaatje en eerst toen kre gen we gelegenheid om te vra gen: „Wanneer denkt U in Lei den te komen, meneer Lambiek?" „Als alles meeloopt, zullen we Leiden Vrijdag 6 November het genoegen doen om te komen, hoe lang 't van onze tegenwoordigheid mag genieten, weten we nog niet. Dan zullen we Leiden eens iets la ten zien, wat het nog nooit be leefd heeft. Daar in Leiden, denkt men, dat ze van alle markten thuis zijn, omdat ze hutspot gege ten hebben, en omdat de Span jaarden hun een universiteit ge bouwd hebben, maar wanneer wij komen Opeens was alle geestdrift uit Lambieks stem verdwenen en keek hij onrustig naar iets ach ter ons. We hoorden hem nog voorzichtig zeggen:'"wel, dan zullen we nog wel zien, wat we doen", en toen zagen we tante Sidonia. KRONUS. prijs bleek te stellen, traag kroop hij boven op de rotsjes in het grote bas sin, waarin kleine visjes vlug door het water schoten, toen de oppas ser hem met een bamboestok tracht te „op" te porren. Meer levendigheid dan een paar happen van zijn grote hoornachtige bek naar de punt van de stok, en het om de tien minu ten ademen boven water, vertoonde de vijftigjarige niet. De verzorgers, de heren Van de Ploeg en Wiegel, hebben dan ook niet veel last van hem, want verzorging eist hij zo goed als niet. Het water in het bassin, dat niet op temperatuur behoeft te wor den gebracht, wordt regelmatig ver verst, het voedsel, dat hij krijgt be staat uit dodo visjes, die als het ware „onder de neus" moeten wor den geduwd, voordat hij ze bemerkt, want zijn ogen zijn zeer zwak. Ziek is hij nooit geweest, en dat is een groot geluk, zo werd ons verteld, want wanneer dit dier, waarvan men eigenlijk slechts weinig weet, eens ziek zou worden, zou men het waar schijnlijk niet kunnen helpen. De sa lamander, is ondanks zijn leeftijd, een waar „kind van het aquarium". Hij werd er n.l. in 1903 geboren uit een ouderpaar, dat waarschijnlijk bij de opening van het aquarium in 1882 werd aangekocht. De reuzensa lamanders zijn niet talrijk en men wist weinig over hun leefwijze, pa ring en de geboorte. „Het was dan ook een hele sensatie", zo vertelde ons de heer De Jong, een assistent-bio loog van Artis, „toen bleek, dat het paartje nakomelingen zou krijgen. Het mannetje paste op de meterslange strengen eieren, die het wijfje om de rotsen in het bassin had gewonden, en de geleerden er kwamen zelfs twee hoogleraren uit Japan voor over volgden nauwkeurig de verrichtin gen van de aanstaande vader en moeder. Er werden heel wat toen nog kleine en felle reuzensala manders geboren, doch het bleek al gauw, dat men de dieren niet bij el kaar in een bassin kon houden want zy vochten „als leeuwen". Men gaf ze alle weg, op één na en dat is Artis' aanstaande jublaris." De „man in kwestie" laat zijn kop op zijn poten zakken, rolt zich eens duchtig op, en dut weer door. Wij denken, dat hij met zo'n leventje de honderd nog wel haalt! Op het raam van de inrichting met verlof A stond: „Eet hier rustig uw boterham, bij zo'n heerlijk kopje koffie van een kwartje" en binnen trachtte de kastelein de schedel van zo'n rustige eter te beschadigen met enkele stukken hout, die kort tevo ren nog een stoel hadden gevormd. Er was hier kennelijk een sterke tegenstelling tussen het streven van de inrichting en de practische be drijfsvoering, weshalve we geboeid bleven toezien in de hoop op een ge makkelijke manier wat levenswijs heid te kunnen meepikken. „Die vent heb nog geen een keer raak geslage en die stoel is al hele maal in de kreukel." zei een manne tje, dat slechts een zeer materiële belangstelling vermocht op te bren gen. „Zo meteen is 't biljart ook nog kasje zes". Wij gingen daar niet op in, maar poogden ons bezig te houden met het waarom van de strijd. Dat is niet gemakkelijk. Als je de Voorbereidin gen van een krijg niet hebt meege maakt en midden in de gevechten, zonder psychologisch bewerkt te zijn, het terrein van de strijd betreed, lijkt alles een beetje waanzinnig. De kastelein en de man die hij be laagde, voerden een spel van bewe gingen op, waarbij de een sloeg en de ander de klappen poogde te ont duiken. De wederzijdse wederhelften vertoefden intussen op een veilig plaatsje achter het biljart, waar de kasteleins vrouw niets anders riep dan: „Dweilen zal je", terwijl de te genpartij haar trachtte te overstem men met een steeds scheller: „Ik heb ook liever een taretje as een zure haring." De ontbrekende schakel bleek een gladharige fox te zijn, die aan de overkant onder een boom tussen de rode herfstblaadjes zat te janken. Het dier was met zijn baas en bazin meegegaan, toen ze even rustig hun boterham zouden eten bij zo'n lekker kopje koffie van een kwartje. Nou, en die fox had zich niet kunnen be heersen. Dat was alles. Hij had een wandelingetje door de zaak gemaakt en zijn pootje opgetild tegen de tap kast. „Ga je!" had de kastelein geroe pen. Maar de fox had hem aangekeken op de manier van „durf ik niet?" En even later liet hij zien dat het geen bluf was. Hij durfde! Waar maken die mensen zich druk om7 vragen wij ons altijd af. Niet alleen bij die fox, maar ook bij het lezen van die boze brief, welke een verbolgen dame naar een weekblad stuurde. Dat was naar aanleiding van het resultaat van een onderzoek. Een commissie in het Amerika van gelijke rechten voor allen is tot de conclu sie gekomen, dat vrouwen van bank- directrice tot metselares, zich maar niet geheel kunnen thuisvoelen in 't beroepsleven. De oorzaak hiervan is „de vrouw". Zij vindt het veel pret tiger om getrouwd te zijn, kinderen te hebben, eten te koken en haar huishouden te doen. Dat laatste nam die dame van de brief niet. Ze vond het „kleinerend en beledigend". Daar ga je als man over nadenken. Je stelt je voor. dat je een avondje by je moeder op bezoek gaat en in eens zegt: „U vond het prettig om getrouwd te zijn en kinderen te heb ben". VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Waehtverbod voor alle voertulfen. Ver boden stil te staan anders dan voor k-* onmiddellijk In- Geeft op alle borden acht die in Uw belang; a(jn aangebracht. En dan de reactie. Je moeder gooit de breipennen, waaraan reeds een half slobbroekje voor een kleinzoon hangt, in de hoek en schreeuwt: „En nu laat ik me niet langer meer bele digen. De deur uit en nooit meer er in. Ik heb altijd erkend gasfitteres willen worden, maar wij hadden geen rechten in dit land. Daarom zit ik nu slobpakjes te breien en kook ik eten en doe ik het huishouden!" En als ze dat er wild had uitge gooid, zou ze in nog wilder snikken uitbarsten. Kunt u het zich voorstellen? Wij ook niet. Waarom, zo is ons probleem, heeft die juffrouw van die birief zich zo verschrikkelijk opgewonden. Be schouwt ze alle vrouwen, die ge trouwd en gelukkig zijn, als buiten beentjes? Ziet zij de ideale vrouw anders? Wij lazen vorige week nog een in terview, waarin een dame, die vol komen onafhankelijk is in deze we reld, enkele zeer belangrijke mede delingen deed aan de mensheid. Zonder dat interview zouden we veel gemist hebben in ons leven. „Hobbies", zei die dame. „Ik ver zamel geen siervissen of postzegels Voor het aanleggen van een collectie mannen zou ik we] iets voelen. Ik zou er best een paar in een aquarium willen hebben en dan ben ik nog in staat om ze driemaal per dag te voeren ook. God bless them all". Wat had de wereld moeten begin nen, zonder die opmerkingen? Trou wens, er was nog meer: „Ik ben ook in Caïro opgetreden in de Auberge des Pyramides. Faroek was er als kind in huis. Wij noemden hem altijd onze „Bink". Wanneer hij binnenkwam, juichte het hele huis gezin en ging de deur op slot. Ik heb menige Faroek-blik geïncas seerd." Ja, dat was wat anders dan ge woon koken en het huishouden doen. Faroek-blikken incasseren in Caïro. Enfin, in Caïro gaat het nu niet meer maar vermoedelijk is er op andere plaatsen gelegenheid te over om Fa roek-blikken te incasseren. Misschien, overwogen wij, zou het incasseren van Faroek-blikken of het houden van mannen in een aquarium —God bless them all tot de idealen van de vrouw behoren. Je weet nooit! Daarom legden wij de brief van die boze juffrouw en het interview op de tafel en gingen naar ons werk. Zij, die tegen alle waarschuwingen in met ons in de huwelijksboot stap te, kori er dan kennis van nemen. Toen we 's middags thuiskwamen stond er nog geen aguarium in de kamer en gekookt was er ook wel. „Dat was ook wat van die brief," zeiden wy. „Van welke brief?" vroeg ze. „Er war. toch geen post?" ,.Nee, van die Faroek-blikken", hernamen wij. „Ik koop geen Faroek-in-blik", antwoordde ze beslist. „Vet eten is r.iet goed". We zwegen even en zei den toen teleurgesteld: „Heb je die krantenknipsels dan niet gelezen, die op tafel lagen?" Ze lachte geheimzinnig en ging naar de keuken om even later triom fantelijk de soep binnen te dragen. „Nou?" vroeg ze. „Wat nou?" vroegen wij geïrri teerd. „Stond op een van die kranten knipsels!" En toen liet ze ons de achterkant zien van dat interview, waar we hoe genaamd geen aandacht aan besteed hadden. „Trek een mergpijp gedu rende een uur uit in twee liter wa ter, waaraan 'n kop gerst is toege voegd. Haal dan de mergpijp er uit en voeg een raap, een prei, een klein half kooltje en peterselie, alles fijn gesneden aan de bouillon toe. Op nieuw een uur laten trekken en dan een fijn gesneden wortel er bij doen, die nog vijf minuten moet meeko ken. Dan kunt u de soep opdienen. Scotch Broth noemen ze die in Schotland". „Nou, kijk eens", zei ze. „Hier heb je Scotch Broth. Ik had alleen geen mergpijpje, maar met schapenvlees ging het ook goed." En wij hebben niet meer over die krantenknipsels gepraat. Laat die ene juffrouw zich maar gekleineerd voelen, dachten we, en laat die an dere maar mannen God bless them all gaan houden in een aqua rium. FLIP. Boekbespreking „Staking" door Maxence v. d. Meersch. Uitgave „De Lanteern", Utrecht. Het boek, dat een herdruk is, be schrijft een episode uit de doorbraak van de sociale wetgeving in Frank rijk in de eerste jaren na de wereld oorlog van 1914—1918. De arbeiders zijn politiek nog onrijp en vatbaar voor iedere vorm van demagogie. Opgezweept door volksmenners, strij den zij voor hoge woorden, die bui ten hun bevattingsvermogen liggen en betalen een dure prijs voor hun onv/etendheid. Naast deze schets poogt de auteur een beeld te geven van de situatie der werkgevers, een peging, die minder goed geslaagd en zo nu en dan een klein beetje ge zocht schijnt. Rondom de beschreven staking, die in een Franse industrie stad geproclameerd wordt, weeft de schrijver de geschiedenis van de sta kers zelf, die vanuit hun krotten meegesleurd worden in een stroom, waarvan zij noch sterkte noch doel bevroedden. Als romanticus werkt de schrijver graag met „zwart-wit-mo- tieven", waardoor de mistoestanden wel scherp getekend worden, maar soms een weinig inboeten aan over tuiging. Het geheel is echter geworden tot een meeslepend verhaal, dat volwas sen lezers een heldere momentop name geeft van de felle klassestryd, die enkele tientallen jaren geleden gevoerd werd. „Augustinus" door Louis Ber- trand Uitgave „Het Spec trum", Utrecht, „Posthoorn- De zuster van de welhaast beroemd geworden „Prisma-reeks", de „Post hoorn-serie", presenteert de harmo nieuze vertaling van het werk, dat het lid van de „Académie Frangaise',* Louis Bertrand wijdde aan de grote en menselijke heilige St. Augustinus. De „Belijdenissen" van St. Augus tinus de eerste autobiografie van wereldformaat zijn voor velen in deze tijd niet veel meer dan een klank. Het kost tijd en vooral in 't begin moeite om met de taal van St. Augustinus vertrouwd te raken en hoe weinig schijnen tijd en moeite tegenwoordig nog voorradig te zijn. Daarby komt, dat men doorgaans tc weinig van de grote Afrikaanse hei lige weet. Op meesterlijke wijze heeft Bertrand nu in dit manco voorzien. In gloedvolle taal schildert hij leven eti omgeving van de heilige; hij voert de lezer naar het warme Afrika van de helft der vierde eeuw, waar Augustinus dorst naar een toekomst van roem en eer. Naast de donkere bladzijden uit Augustinus' jeugd, toen hij opgenomen was in het Afri kaanse leven, dat zijn ziel deigde te doden, voordat deze kans gekregen had te leven, schildert Bertrand de figuur van de H. Monica, de moeder, die op heroïsche wijze vocht voor het behoud van haar kind. De auteur leidt zijn lezers naar Rome en Milaan, waarmede hij hen vertrouwd maakt door presieuze beschrijvingen van de locale sfeer en tekent de ge hele wonderlijke weg, die deze grote kerkvader moest gaan om tot Chris tus te komen. Louis Bertrand schreef niet zo maar een verhaaltje, maar hij paarde liefde aan een gedegen on derzoek; voor hij zijn werk schreef vertoefde hij lange tijd in die plaat sen van Afrika en Italië, waar Augus tinus geleefd heeft en wist zodoende de entourage van dit bonte en grootse leven in natuurgetrouwe kleuren te schilderen. Daar hij in zijn gehele werk een nauw contact onderhoudt met de „Belijdenissen" kan dit boek, dat met recht tot wereldliteratuur ge rekend wordt, wellicht voor velen een aanleiding zijn om de oude, maar nog steeds actuele woorden van de heilige zelf te gaan beluisteren.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7