Nederland viert de dag der Verenigde Naties Faillissement van Waldorp aangevraagd Zware straf geëist, voor de man die zijn gezin verliet Brandstichting uitgelokt Buurman in anonieme brieven door oud-adjudant aangeklaagd Neuwe emigratiekansen voor hen die naar Nieuw Zeeland willen Tweede rijbaan Arnhem-Nijmegen biedt buitengewone verbetering Ontmoeting op zee WOKNSDAG 21 OCTOBER 1953 3E LEI DEE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Op 24 October a.s. zal het zoals be kend acht jaar geleden zijn, dat het handvest der Verenigde Naties van kracht werd. Dit feit zal in verschil lende plaatsen in Nederland op open bare bijeenkomsten worden her dacht: De landelijke herdenking van de dag der Verenigde Naties zal zoals reeds gemeld, worden gehouden in de Ridderzaal te Den Haag op Don derdag 22 October a.s. des avonds te 8 uur. Op Woensdagavond 21 October wordt in het Gemeentemuseum te 's Gravenhage door samenwerkende organisaties een bijeenkomst belegd, waar dr Ph. J. Idenburg, directeur- generaal van de Statistiek, zal spre ken over de Verenigde Naties. Het programma vermeldt voorts o.m. het optreden van de voordrachtkunste naar Albert Vogel. In Rotterdam zal op 24 October de Rotterdamse Jeugd Gemeenschap des avonds in de zaal van het Leger des Heils een bijeenkomst houden, welke gewijd zal zijn aan het vluch telingenvraagstuk. - In Amsterdam zal op 24 October des avonds in het Americain hotel een V.N.-forum worden gehouden. De Amsterdamse Jeugdraad, waar bij 27 jeugdorganisaties zijn aange sloten zal op 30 October a.s. een bijeenkomst organiseren, waarop MEER DAN 1200 AANMELDINGEN VOOR PARTIJ CONGRES DER K.V.P. Voor het Partijcongres der K.V.P. op 7 en 8 November te Utrecht heb ben meer dan 1200 personen inge schreven. Onder hen bevinden zich ruim 400 afgevaardigden van de Werkgroepen der Partij. De belang stelling der deelnemers gaat vooral uit naar de sociaal-economische sec tie. Ruim 50% van de deelnemers heeft zich hiervoor aangemeld. Onder de deelnemers bevinden zich de ministers prof. dr. L. Beel, A. C. de Bruyn, mr. J. M. L. Th. Cals, ir. H. Witte; de staatssecreta rissen: Dr G. M. J. Veldkamp en H. C. W. Moorman; de volgende le den van de Raad van State: Mr. J. R. M. v. Angeren, mr. dr. L. N. Deckers, H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst, mr. J. R. H. van Schaik. Voorts de Hoogeerwaarde Heer De ken Mgr. Wiegerink, de Hoofdaal moezenier Mgr. H. J. M. M. v. Straelen. NED. Vandaag heeft de Ned. Kath. Kruideniersbond zijn najaars-kring- besturendag gehouden in de Karse- boom te Hilversum, welke bijeen komst een feestelijk karakter droeg door het dertigjarig bestaan - van de bond. Op deze bijeenkomst hield prof. mr. W. C. L. van der Grinten rector- magnificus van de Economische Hogeschool te Tilburg, en oud staatssecretaris van Economische Zaken een rede over de betekenis van de publiekrechterlijke bedrijfs organisatie. Voordien was een korte huishou delijke agenda afgewerkt, waarin o.a. de bondsvoorzitter de heer H. Hovenier, een openingsrede uilt-l sprak, waarin hij de bijzondere gas ten begroette. Telegrammen met be tuiging van trouw werden gezon den aan de Koningin en Kardinaal De Jong. In de middaguren werd na een gemeenschappelijk diner o.a. een bezoek gebracht aan de K.R.O.- studio. Gesprek over politieke eenheid P. v. d. A. benoemt delegatie De Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van den Arbeid bericht, dat haar delegatie bij het open ge sprek over het vraagstuk van de eenheid de Nederlandse Katholie ken ten aanzien van de politiek met vertegenwoordigers van de Katho lieke Volkspartij en var» de Katho lieke Nationale Partij bestaan uit de heren Joan Willems uit Oisterwijk, voorzitter der Katholieke Werkge meenschap, Geert Ruijgers uit Rijs wijk en dr B. S. A. Al uit Amers- het woord zal werden gevoerd door de heer J. M. Bayens, die als des kundige voor de Unesco in Syrië is werkzaam geweest. Speciale les op de scholen. Op 3 November a.s. zullen diverse samenwerkende vrouwenorganisaties te Amsterdam een herdenkingsbij eenkomst organiseren, waarop het woord zal worden gevoerd door mevr. Walma van der Molen. Bovendien zal op 24 October op alle scholen in Nederland een spe ciale les worden gewijd aan de Ver enigde Naties, waarbij de nadruk zal vallen op het V.N.-programma van technische hulp, waarin ons land zulk een aanzienlijk aandeel heeft. Bilthovense moordenaar tot 12 jaar veroordeeld Tegen de Bilthovense repetitor, die het vorige jaar enkele malen vergif door het eten van zijn familie deed, tengevolge waarvan het vorig jaar 8 Juli zijn vader stierf, heeft het ge rechtshof te Amsterdam gisteren 12 jaar gevangenisstraf geëist. De Utrechtse rechtbank had in eerste instantie 20 jaren gevange nisstraf geëist wegens moord met voorbedachten rade en poging tot moord. De Amsterdamse rechtbank overwoog, dat verdachte niet geheel toerekeningvatbaar was in de perio de, dat hij zijn daad stelde. Zij ver bond aan het vonnis de eis, dat ver dachte na zijn straf opgenomen zou worden in een verpleeginrichting. De straf, die in een bijzondere strafgevangenis zal worden doorge bracht. is met aftrek van preventief. Het einde van een groot bedrijf Namens de directie van de N.V. Nederlandse Instrumentenfabriek Waldorp te 's-Gravenhage heeft de heer J. de Blij, die van einde Augus tus 1952 tot enige weken geleden mede-directeur dezer vennootschap is geweest, Dinsdag in een perscon ferentie medegedeeld, dat de Her- stelbank haar crediet, dat op heden 453.572 gulden bedraagt, heeft opge zegd en het faillissement der maat schappij heeft aangevraagd. De N.V. Waldorp heeft na de fail lissementsaanvrage surséance van betaling aangevraagd, doch de direc tie verheelt zicL niet, dat het vrij wel zeker is, dat na afloop hiervan het einde van het bedrijf zal zijn ge komen. De heer De Blij sprak zijn grote ver wondering uit over deze stap van de Herstelbank, die naar hij zeide de economische bestaansmogelijkheid van de gezinnen der ongeveer 200 werknemers van Waldorp in gevaar brengt en waarschijnlijk een einde zal maken aan het bestaan van een bedrijf, dat met zijn ongeveer veer tigjarige ervaring, vooral ook in precisiewerk van hoge kwaliteit een zeer belangrijke positie inneemt in de Nederlandse economie. Een nieuw crediet van ongeveer 200.000 gulden en een regeling van de bestaande schulden, die tezamen on geveer 1.800.000 gulden belopen, zou den het bedrijf z.i. hebben kunnen redden. Dat het tot een faillissements aanvrage is gekomen wijt de heer De Blij aan de bezwaren, die bepaalde instanties tegen de persoon van de directeur, de heer H. Albronda zou den hebben. Van de zijde der Herstelbank wordt vernomen, dat de vennoot schap op 1 September 1953 een sal- doverlies had van 2.900.000 gulden. Daar het aandelenkapitaal slechts 1 050.000 gulden bedraagt, betekent dit, dat de vennootschap haar bedrijf financiert met middelen van derden. De bewering als zou de faillisse mentsaanvrage zijn toe te schrijven aan bezwaren tegen de persoon van de tegenwoordige directeur, de heer Albronda. werd als een onwaarheid gekenschetst. De Herstelbank is tot opzegging van het crediet en faillissements aanvrage overgegaan na overleg met de staatsecretaris van financiën. In dit overleg is komen vast te staan, dat in deze zaak op geen andere wij ze klaarheid was te brengen dan door faillissement aan te vragen. SMEL BUITEN ADEM Maak Uzelf niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal bij Uw gestel hoort". Neem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost (Advertentie) 4 Maanden Vier maanden gevangenisstraf heeft de procureur-generaal bij het Amsterdamse Gerechtshof gistermid dag geëist tegen een Amsterdamse vertegenwoordiger, die in Mei 1947 zijn vrouw en 13-jarige zoon, woon achtig in Utrecht, had verlaten, aan vankelijk nog geld naar huis had gestuurd, doch vanaf Mei 1949 zijn gezin volkomen aan zijn lot had over gelaten. Hem was ten laste gelegd, dat hij „opzettelijk iemand tot wiens onder houd of verzorging hij krachtens de wet verplicht is in een hulpeloze toe stand had gebracht of had gelaten". In eerste instantie had de officier van justitie bij de politierechter te Utrecht 2 maanden geëist, doch de politierechter zelf achtte dit een veel te milde straf en had de man 6 maan den opgelegd, de maximumstraf, die hij mag uitdelen. Zijn 39-jarige vrouw, uit Utrecht verklaarde als getuige, dat er van een scheiding niets gekomen was, omdat zij steeds gehoopt had, dat haar man nog eens zou terugkeren. Toen haar man geen geld meer stuurde, had zij steun ontvangen van sociale zaken. De procureur-generaal achtte de verdachte schuldig, doch ook hij meende dat de politierechter te ver was gegaan, ook al gezien het blanco strafregister van verdachte; hij eiste 4 in plaats van 6 maanden. De raadsman betoogde dat het nog zeer de vraag is of verdachte zijn vrouw en zoon in een'hulpeloze toe stand had gebracht. Hij zeide, dat de man het grote en goed gemeubileer de huis aan zijn vrouw had gelaten meende, dat eer deel hiervan wel had kunnen worden verhuurd. ..Dit is geen geval waarin een man zijn vrouw met een aantal kleine kinde ren heeft achtergelaten", zo ging hij voort. De jongen is inmiddels 18 jaar oud en heeft ook werk. Het Hof zal in deze zaak op 3 No vember uitspraak doen. Voor de rechtbank te Roermond hebben Dinsdag terechtgestaan de 28-jarige procuratiehouder P. G.. de 39-jdrige vlasbewerker P. L. en de 37-jarige veehandelaar P. P. allen af komstig uit Horn (L.) .Het drietal werd beschuldigd van uitlokking van brandstichting. Op 23 Juni 1952 brandde te Horn drie vlasmij ten af. Vrij spoedig na deze brand werden G. L. en P. gearresteerd verdacht van brandstichting. Het bleek, dat zij de brand niet zelf hadden gesticht, doch dit hadden laten doen door een ze kere C. uit Roggel, die daarvoor 300 beloning kreeg. C. is onlangs tot anderhalt jaar gevangenisstraf veroordeeld. Uit de verhoren van het drietal bleek, dat G. in deze affaire de toonaangevende rol had gespeeld De eis tegen hem luidde twee jaar ge vangenisstraf met aftrek Tegen de beide andere verdachten eiste de of ficier van justitie een gevangenis straf van één jaar met aftrek. Uitspraak over 14 dagen. Flinke verduistering Boekhouder in arrest De 35-jarige boekhouder K.J.E.N. te Zutphen is gisteren gearresteerd onder de verdenking, dat hij zich 25 30,000 gulden zou hebben toegeëigend. N. was in dienst van de firma Vromen in Zutphen. Hij genoot het volste vertrouwen. Gedurende enige jaren zou hij telkens de boekhou ding hebben vervalst, waardoor hij belangrijke bedragen aan de kas kon onttrekken De man zal dezer dagen aan de Justitie worden overgeleverd. STUDENTEN-INAUGURATIE TE NIJMEGEN. Gistermiddag zijn ongeveer 300 nieuwe studenten tijdens een bijeen komst in de aula van de R.K. Uni versiteit te Nijmegen opgenomen in het Nijmeegse studentencorps. Van de nieuwelingen traden er 110 toe tot de sociëteit. Vanmorgen droeg mgr. prof. dr. R. Post in de Canisiuskerk een plech tige Mis op voor de studentenge meenschap. Tijdens de Mis hield de moderator pater drs. B. G. M. van Ogtrop S.J. een korte feestpreek, waarin hij de nieuwe studenten aan spoorde hun studiejaren goed te ge bruiken om na voltooiing daarvan bekwame en principiële werkers te kunnen zijn in de samenleving. Van middag verenigden prof. en studen ten zich in de aula Na de inauguratie van de nieuwe leden gaf de praeses van het N.S.C. een beschouwing over de levenshou ding der studenten. Prof. dr. W. K. M. Grossouw, hoog leraar in het, nieuwe testament gaf in de feestrede een beschouwing over het Katholicisme aan de Katholieke Universiteit. GISTFABRIEK BREIDT WEER UIT. De N.V. Kon. Ned. Gist- en Spi ritusfabriek te Delft gaat weer aan zienlijk uitbreiden, Op het terrein „West" zal een nieuw fabrieksgebouw verrijzen, waaraan thans reeds de eerste hand is gelegd. Het graafwerk is voltooid en thans is men begon nen met her. heien van de twintig meter lange palen. In H.B. 3 weken geëist In hoger beroep heeft gistermid dag voor het Amsterdams Gerechts hof terecht gestaan een 63-jarige ge- pensionneerde adjudant-onderoffi cier uit HeUoo, die door de Alk- maarse politierechter tot 100,boe te was veroordeeld, omdat hij tegen zijn buurman, een vertegenwoordi ger bij de politie opzettelijk een val se aanklacht had ingediend. Ter zitting bleek dat de verstand houding tussen dit tweetal wel wat te wensen overliet.' De verdachte had een brief geschreven aan de politie, waarin hij zijn buurman er van be schuldigde, dat deze zijn oude moe der van haar vrijheid beroofde. Hij tekende de brief met een onleesbare handtekening en gooide hem in Am- VOLGEND JAAR KUNNEN ER 30.000 NEDERLANDERS NAAR CANADA De heer H. A. van Luyk van het Comissariaat voor de Emigratie heeft in zijn jongste radiopraatje op Vrij dagavond een aantal belangrijke me dedelingen gedaan voor hen die er over denken om naar Nieuw-Zee- land of Canada te emigreren. Om met Nieuw Zeeland te begin nen: zoals bekend is, zijn deze mo gelijkheden voor emigratie naar NieuwZeeland beperkt tot een aantal geschoolde beroepen. Hierin is enige wijziging gekomen en wel. doordat een tweetal nieuwe groepen voor toelating in aanmerking kun nen komen. Het gaat om een kleine groep ge deeltelijk geschoolden in de metaal bewerking en een iets grotere groep gedeeltelijk geschoolden in de bouw- Wat wordt nu onder gedeeltelijk geschoolden verstaan? Als gedeeltelijk geschoold in dit verband zijn te beschouwen, men sen, die werkzaam zijn in de metaal industrie of in de bouwvakken, doch die nog geen vijf jaar practische er varing hebben opgedaan. Een voorbeeld: Een aankomend timmerman, die 3 jaar in het vak is, zal als gedeeltelijk geschoolde in aanmerking kunnen komen. Hij zal in Nieuw-Zeeland in hetzelfde be- foort. In de procedure-commissie i reep worden tewerkgesteld en hij •:al de Werkgemeenschap vertegen- zal de verplichting op zich moeten woordigd worden door de heer Wil- nemen, gedurende twee jaar in het lems. Ihem aangewezen beroep werkzaam Lichtgevend ANWB Morgenochtend om tien uur wordt de tweede rijbaan van de drukke rijksweg ArnhemNijmegen in ge bruik genomen. Dat betekent een zeer grote verbetering voor het in tensieve verkeer op deze weg, waar van ook zeer veel zwaar vrachtver keer gebruik maakt. Ook voor het verkeer naar Bem- mel en Doornenburg is deze tweede rijbaan van betekenis, daar thans niet meer via de Rijndijk langs Huis- sen en Angeren behoeft te worden gereden. Men zal voortaan bij Res- sen den rijksweg kunnen verlaten, om via de provinciale weg langs Bemmel naar Doornenburg—Veer T .nnerden te rijden; vooral bij duis- t nis en slechts weer een veel vei- L' er route. Het verkeer voor Huisseri, Bem- mel of Doornenburg/Veer Panner- den, komende uit de richting Nijme gen, dat tot nu tot gebruik moet ma ken van de bochtige verbindingsweg van Lent af,-kan thans eveneens de rijksweg blijven volgen tot de nieuw- aangelegde afrit bij Ressen en dan ook de provinciale weg via Bemmel volgen. Het verkeer uit Nijmegen en bestemd voor Eist moet nog het ge vaarlijke kruispunt bij Lent passe ren. Het wachten is hier nog op het gereedkomen van de westelijke paral lelweg te Lent, hetgeen binnen en kele weken het geval zal zijn. Van het vijftiental richtings- en voorrichtingsborden die het A.N.W.B. hier met het oog op de nieuwe ver keerssituatie zal plaatsen, zullen er elf, op zeer belangrijke punten, van lichtreflecterend materiaal worden voorzien, zodat het verkeer ook bij duisternis zich hier snel en gemak kelijk kunnen oriënteren. te blijven. Vóór zijn vertrek zal hij hiervoor een verklaring moeten on dertekenen. Zoveel mogelijk hetzelfde werk. Bij de tewerkstelling in Nieuw- Zeeland zal zoveel mogelijk reke ning gehouden met het werk dat de emigrant in Nederland deed. Met opzet zeggen wij hier: zoveel moge lijk, want het zal nog wel eens voor komen, dat eerst allerlei werkzaam heden zullen moeten worden ver richt, vóórdat men het werk zal kragen, dat men in Nederland deed. Dit houdt verband met het feit, dat de arbeidsverhoudingen in Nieuw- Zeeland in verschillende opzichten afwijken van die van Nederland. Om weer op het voorbeeld van zo even terug te komen: het zal kun nen gebeuren, dat onze gedeeltelijk geschoolde timmerman niet dadelijk hetzelfde werk zal krijgen dat hij in Nederland deed, maar eerst allerlei andere werkzaamheden in de bouw vakken zal moeten verrichten. In het algemeen zal dit afhangen van de indruk, die hij bij de werkgever maakt. De kansen op succes en op voor uitkomen liggen geheel in handen van de emigrant zelf. Bekwaamheid, gepast optreden en persoonlijkheid zullen ook hier de weg naar succes ontsluiten. Verder is het van belang te we ten, dat de electromonteurs en lood- en zinkwerkers in Nieuw Zeeland niet onder de metaalbewerkers wor den gerekend, maar onder de bouw vak-arbeiders. Gedeeltelijk geschool de electromonteurs en lood- en zink werkers, die voor emigratie naar Nieuw Zeeland in aanmerking willen komen, moeten dus hun practische ervaring voornamelijk hebben opge daan in de bouwvakken. Kansen voor ongeschoolden. Naast de mogelijkheden voor de zojuist genoemde gedeeltelijk ge schoolde metaal- en bouwvakarbei ders, zijn er ook weer nieuwe kan sen gekomen voor ongeschoolden. Aan deze ongeschoolden wordt door de Nieuwzeelandse regering de eis ge steld, in staat en bereid te zijn ge durende 2 jaar zware lichamelijke ar beid te verrichten. Ook zij moeten hiervoor een verklaring tekenen. Wie kunnen nu als ongeschoolden worden geaccepteerd? Allereerst deg°nen, die gewend zijn zware, lichamelijke arbeid te verrichten. Zij behoeven geen spe ciale vakkennis te bezitten. Het is misschien het beste, ook dit aan de hand van een voorbeeld duidelijk te maken: De mogelijkheden voor emï gratie naar Nieuw-Zeeland zijn verruimd voor een aantal half geschoolde metaalbewerkers en voor een aantal ongeschoolden. Bij tewerkstelling in Nieuw- Zeeland zal rekening worden gehouden met de opgedane prac tische ervaring. Voor huisvesting van onge- huwden wordt in Nieuw Zee land gezorgd. In aanmerking komen onge- huwden van 18 tot 35 jaar en in geval zij de reis zelf betalen ook tot 45 jaar. Zij verplichten zich gedurende twee jaar te werken in het beroep, waarvoor zij zijn aangenomen. Zij, die van plan zijn, het vol gend jaar naar Canada te emi greren, doen er goed aan, zich reeds nu te melden, omdat zij dan op het meest gunstige ogen blik in Canada kunnen aanko men. Een kantoorbediende, 'die bereid is in Nieuw Zeeland handenarbeid te verrichten, zal hiervoor niet in aan merking kunnen komen. Wel in aan merking komt bijv. een potige sla gersjongen, die gewend is, allebei zpn handen flink te gebruiken. Het komt er dus hier op aan, dat de be trokkenen uit het harde emigranten hout gesneden zijn, bereid, en ook in staat zijn, de handen flink te gebrui ken en alle werkzaamheden te ver richten, die hem opgedragen wor den. Hoofdzakelijk ongehuwden. Voor alle groepen, dus zowel voor de gedeeltelijk geschoolden als voor de ongeschoolden geldt, dat in het algemeen alleen ongehuwden van 18 tot 35 jaar in aanmerking komen. Voor hen, die hun reis zelf betalen en dus geen subsidie krijgen van de Nederlandse en Nieuwzeelandse re gering, is de leeftijdsgrens 45 in plaats van 35 jaar. Voor huisvesting in Nieuw Zeeland wordt gezorgd. Gehuwden, die voor emigratie als gedeeltelijk geschoolden in aanmer king zouden willen komen, moeten zelf beschikken over huisvesting en wel in de omgeving vai de plaats, waar deze groep zal worden tewerk gesteld. Voor degenen, die al huis vesting hebben, zal bovendien nog worden nagegaan of tewerkstelling in de onmiddellijke omgeving van de huisvesting mogelijk is. Het ligt in de bedoeling dat de zo juist genoemde groepen nog vóór het einde van dit jaar naar Nieuw Zee land zullen vertrekken. Waarschijn lijk per Zuiderkruis in de eerste helft van December a.s. Volgend jaar naar Canada. Nu de belangrijke mededelingen voor hen, die van plan zijn naar Ca nada te gaan. Zoals men uit berich ten al weet, bestaat de mogelijkheid dat in 1954 niet minder dan 30.000 Nederlandse emigranten in Canada worden toegelaten. Dit grote aantal is verdeeld in drie groepen van 10.000. De eerste groep bestaat uit personen met naaste bloedverwanten in Canada, die hun overkomst kun nen regelen. In de tweede groep vallen zij, die in Nederland een niet agrarisch be roep uitoefenen, waaraan in Canada behoefte bestaat. De aanmeldings kantoren kunnen er nadere inlich tingen over verschaffen, welke be roepen dit zijn. Nederlandse land bouwers tenslotte vormen de derde groep. Vooral voor hen zijn er in Ca nada uitstekende kansen. Voor land bouwers, die naar Canada willen, geldt één beperking: in het algemeen dienen.zij niet meer dan vier kinde ren onder de zestien jaar te hebben, om voor emigratie in aanmerking te komen, tenzij er in het gezin oudere kinderen zijn, die mee kunnen ver dienen. Voor alle adspirant-emigranten in deze drie groepen is het nu van groot belang te weten, dat, indien zij het volgend jaar in Canada willen aan komen, het zaak is daarvoor wat de werkgelegenheid betreft het beste tijdstip te kiezen. Met andere woorden, men moet er voor zorgen in Canada voet aan wal te zetten in de tijd dat men daar de emigrant het best kan gebruiken. En di<» tijd is het voorjaar. In het voorjaar worden in geheel Canada, en vooral ook in de land bouw, de meeste werkkrachten ge vraagd. Wie er dan „bij" is, kan ver zekerd zijn van een goede start. Een oude Hollandse wijsheid wil, dat een goed begin nog altijd het halve werk Om in het voorjaar in Canada te kunnen aankomen, is het absoluut noodzakelijk dat men zich nu reeds aanmeldt. De administratieve voorbereiding van het vertrek van elke emigrant vergt nu eenmaal enige tijd en bo vendien heeft hij zelf een tijdperk, op zijn minst een paar maanden, no dig om alles voor zijn vertrek te re gelen en zich ook overigens op zijn emigratie voor te bereiden. De winteravonden zijn goed voor aandachtige taalstudie, waar ook moeder de vrouw haar beste beentje bij voorzet. Wanneer men straks in Canada zal zijn, zal men van al deze voorbereidingen geen spijt hebben Integendeel, de basis voor het wel slagen van zijn emigratie kan men reeds in Nederland leggen, juist door een grondige en gedegen voorberei ding. Adspirant-emigranten voor Canada dus, vooral in de landbouw, krijgen dus de goede raad zich reeds nu aan te melden. Wacht er niet mee, wam dar, loopt men zelfs de kans dat men niet meer voor vertrek in 1954 in aanmerking komt. sterdam in een postbuis. Bovendien schreef hij in het epistel, dat de buurman allerlei bescheiden, die voor de moeder bestemd waren, zelf in ontvangst nam en er over beschikte. Ook werkgever kreeg een brief. Later schreef verdachte nog een brief aan de werkgever van zijn buurman: „Uw vertegenwoordiger misbruikt uw tijd", zo schreef hij. „Hij gaat 's morgens pas om 10 uur weg en komt om 3 uur al weer thuis. De orders doet hij telefonisch af". Tot slot had hij bij de politie een aanklacht tegen zijn vijand inge diend, volgens welke deze zijn hond en kat met een windbuks had doodgeschoten. Dit bleek niet waar te zijn. .Reptiel" Ter zitting van de politierechter had de officier, die de verdachte een „reptiel" noemde, 3 weken geëist. De procureur-generaal achtte dit gistermiddag de juiste straf en eiste ook 3 weken. De raadsman betoogde, dat zijn cliënt inderdaad de overtuiging had, dat alles wat hij in de brieven had geschreven waar was. Hij achtte dus de opzettelijke valse aanklacht niet bewezen en vroeg vrijspraak. Het Hof zal in deze zaak op 3 No vember uitspraak doen. PAARDENMIDDEL Eien 30-jarige veehouder uit Ha- zerswoude stond voor de Haagse Politierechter terecht wegens een merkwaardige mishandeling. Hij had op 21 Augustus jl. nl. een jongen in een sloot geduwd, een paar maal ondergedompeld en onder water ge houden Zo erg was het niet, ant woordde verdachte. De jongen had een koe zodanig gslagen dat het nog steeds niet goed was. Hij zou meer dan 100 schade hebben. Het zou al eens eerder met jongens zo' zijn ge beurd en verd. vond het nodig deze jongen nu eens af te straffen. De Haagse Politierechter veroor deelde de veehouder overeenkomstig de eis tot 15 boete of vijf dagen, want deze afstraffing was wel een beetje al te erg. THEEVISITE MET BIER Het Nederlandse emigrantenschip „Sibajak". dat geregeld op Amerika vaart, ondervond enige tijd geleden grote hulp van het Amerikaanse vuurschip „Nantucket", toen het voor de Amerikaanse kust in een zware mist terecht kwam. De kapitein herinnerde zich dat dezer dagen, toen hij weer langs de „Nantucket" kwam en hij zon op een middel om de bemanning van het vuurschip zijn erkentelijkheid te be tuigen. Nu is het een goede gewoonte aan boord, dat er geregeld roei-oefenin- gen „man over boord" gehouden worden, om de bemanning te trainen voor het geval er werkelijk eens iets aan de hand zou zijn. De kapitein kreeg nu gelegenheid om vriendelijk te zijn zonder dat de dienst aan boord er onderleed. Hij schreef een oefening „man over boord" uit en voordat de reddings boot met een half dozijn stoere roeiers over boord gehesen werd, kwamen er kistjes bier, sigaren en sigaretten, die even later met forse slagen naar de „Nantucket" geroeid werden. Daar op het vuurschip, waar men nu niet direct last heeft van hinder lijk veel bezoek, was de verrassing volkomen. De roeiers moesten aan boord komen en werden, na een ge zellig babbeltje, per motorbootje te ruggesleept; de lucht trilde toen even van stoomfluiten en de „Sibajak" vervolgde zijn reis naar New Ycex; een nieuwe vriend en een brokje Ne derlandse goodwill achterlatend.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6