L Luitenant Hobson's toekomst werd letterlijk dood gekust Uiöse^hutspot unstleven in Leiöen Speeltuinvereniging Westérkwartier bestaat straks 25 jaar Thans de derde tuin in gebruik J Smit krijgt gouden medaille uit Amerika v. nieuwe Dahlia EJHLB.O*-cursus per radio voor de kath. Leidse jeugd DINSDAG 20 OCTOBER 1953 Ut LblUSh LOUKAN'l EERSTE BLAD PAGINA 3 „Grootmeesters van het klavier" In het Snouck Hurgronjehuis hield Paul Niessing gisteravond voor K. en O. zijn 2e muziekwetenschappelijke causerie over „De Grootmeesters van het Klavier". Veel belangstelling was er, mogelijk nog meer dan verleden week. Eerst na de pauze hebben wij Paul Niessings verhandeling kunnen horen wegens 't Toonkunstcqjicert in de Gehoorzaal. Ongetwijfeld heeft de ervaren spr. eerst het begrip romantiek behandeld en zich daarna gewend tot een van de grote figuren ervan n.l. Robert Schumann. Uit de aantekeningen op het bord begrijpen wij, dat hij diens Carnaval heeft behandeld en volgens bevoegde zijde hoorden wij, dat hij deze cyclus heel mooi heeft voorge speeld. Schumann vestigde de aan dacht op een paar toenmaals jonge componisten, Brahms en Chopin. Bralhms eveneens romantiker, schreef in een verbrede stijl van Schumann, meer expansief en gesierd door vol- grepige accoorden. Daarna speelde Niessing de Edward Ballade, het zelfstandige Intermezzo en een Rhapsodie. Vorm, inhoud en thematiek werden van te voren aan geduid. Nog een 2e figuur werd door Schumann den volke aangetoond, n.l. Chopin, die op het kamerklavier alle individuele emoties heeft kunnen uitdrukken. De pianotechniek, nodig voor een goede vertolking van Cho pin's genuanceerde muziek, werd met een enkel woord besproken, en dan kregen wij een reeks van de vele be langrijke Chopin-werken te horen, gaaf en kunstzinnig voorgedragen op de niet altijd welluidend klinkende vleugel. Paul Niessing is een groot muziek kenner. Op prettige en zeer boeiende wijze deelt hij aan anderen mede van zijn kennis en wetenschap, maar meer nog van zijn warme liefde voor de muziek en haar grootmeesters van het klavier. J. KORTMANN. Paganini-kwartet voor Mij v. Toonkunst Door een vergissing stond het Pa; ganinikwartet eveneens genoteerd in het winterprogramma van het L.A.K. op 20 October. Naar men ons mede deelde was dit concert dan ook toe gankelijk gesteld voor abonné's van het L.A.K. en zal laatstgenoemd insti tuut 't eerstkomende van zijn concer ten openstellen voor leden van Toonkunst. In zeer verschillend geaarde wer ken heeft het Paganini Kwartet, waarin de heren Temianka en Ros- seels als le en 2e viool zitting heb ben, alsmede Charles Foidart, alt, en Laporte, cello, zich laten horen. Er is met veel esprit, vaardig en muzi kaal gespeeld. Eerstens een Quartet in D. gr. t. van Mendelssohn. Voor zover mogelijk in de Grote zaal, kon men genieten van de transparante en expressieve instrumentatie en diens volmaakte stemvoering en fijn vorm gevoel. Er werd fraai gemusiceerd. De no dige eenheid van geest heerste hierbij onder het viertal kunstenaars, dat hierna voor de pauze nog „Quartet op. 25 no. 1 van Benjamin Britten uitvoerde. In alle vormen is Britten behoorlijk thuis en bovendien een vruchtbaar componist, zeer heden daags in opvatting. De uiterst gevoelige accoustiek en de grote ruimte kwamen aan de transparante ijle geaardheid niet ten goede. In meer intieme omgeving zou ongetwijfeld de verklanking van dit merkwaardig opus meer de betove rende macht van het bezielde ver- Burgerlijke Stand Geboren: Gertruida Johanna d. v. K. Ottens en J. R. Vaessen;1 Lamber- tus Dirk Johannes z. v. J. W de Wekker en J. Plug; Arend z. v. A. Keijzer en G. v. Leeuwen; Louise Maria Elisabeth d. v. J. H. P. Mul der en E. C. Jonk; Maria Aletta Ge- rarda d. v. J. W. Heringa en M. A. G. Lely; Willemijntje d. v. W. F. Hoep en A. Zuidam; Hendrik Frede- rik z v. A. J. Cavé en H. M. Spies; Maartje Louise d. v. J. C. Keere- weer en C. m. v. Stralen; Wilhelmus Joannes Maria d. v. C. X. Ruigrok en A. E. M. Jongmans; Martinus Laurentius z. v. J C. Turnhout en A. M Salman; Johanna Elisabeth Ange- nieta d. v. H. Scheuer en E. M. Staf- feleu; Jacob Hendricus z. v. H. G. Boogerd en K. de Jong. Getrouwd: T. Vos en E. Teekens; N J. J. Abspoel en J. J. Devilee; J. G. Bogaards en G. Kleer; J. L. de Vries en G. H. C. Haarbrink; J. Tuk ker en M. van Rij. Overleden: E. van Wees wed. van: v. d. Laan, 78 j.; C. van Klaveren man, 72 j.; J. L. H. Schreurs man, 66 j.; A. M. Smit huisvrouw van: v. d. Puil, 72 j.; D. van Duijn man, 74 jaar. Geboren: Jacobus Adrianus Maria z. v. C. F. Droogh en M. K. Bontje; Jacobus Wijnand Johannes z. v G. J. Hoes en Y. A. M. S. Nienaber; Maria Jacoba Petronella d. v. F. J. Corne- lisse en P. M. C. Langezaal; Catha- rina Adriana d. v. A. Dalemans en A. C. Wiebes; Johannes Cornelis z v. S. Dubbelaar en J. J. de Koek koek; Herman Hendrick z. v. P. Se- lier en W Boer; Hinrike Char lotte d. v. C. T. F. Thurkow en A. P. v. Arkel; Simon Paul z. v. S. L. Schot en W. M. Zuidhoek. Overleden: J. de Best man, 69 j.; J. Spaanderman huisvr. van: Dek ker, 63 j.; G. T. S. Kemp zoon, 6 j.; A. A. Gobius wedn., 81 j.; J. Kroon man, 76 jaar. stand ten toongespreid hebben. Na de pauze wachtte de toehoorders de ver tolking van Debussy's onvolprezen „Quartet g kl. t." dat wij niet meer konden horen. J. KORTMANN. NED. COMEDIE SPEELDE „EEN MOEILIJK MENS". „De mensen lijden het meest door goede bedoelingen" heeft iemand eens gemeend. En deze zienswijze lijkt ons zeer toepasselijk o'p de om geving van de man, wiens gedragin gen de Oostenrijkse auteur Hugo von Hofmannsthal 118741929) inspi reerde tot het schrijven van „Een moeilijk mens", waarmede het Leids Academisch Kunstcentrum gisteren zijn seizoen opende. De rector-magni- ficus prof. dr van Bemmelen sprak voor deze gelegenheid een geestige proloog uit. Het is inderdaad een moeilijk mens deze Graf von Brühl, niet alleen voor anderen, maar vooral voor zich zelf. In zijn vrees anderen door zijn be sluiten te kwetsen, laat hij ze ge heel na en gelooft hartstochtelijk aan de noodwendigheid van alle gebeur tenissen, hiermee zijn eigen verant woordelijkheid zover mogelijk van zich afschuivend. Ondertussen brengt hij door zijn gevoelig maar beslui- loos optreden zijn medemensen in de grootste verlegenheid Von Hofmannsthal omgaf zijn personen volgens de mentaliteit van de „fin de siècle" door een waas van charme, waardoor de scher pe kanten angstvallig verhuld ble ven. De hedendaagse toeschouwer komt deze z'enswijze echter ietwat onwaarachtig en verouderd voor. De opvoering door „De Nederland se Comedie, onder regie van de be roemde Weense toneel- en filmregis seur Dr. Ludv/ig Berger, was vlekke loos en tot in de puntjes verzorgd. Han Bentz van den Berg was het moeilijke mens en Ellen Vogel als zijn geliefde deed ons geloven in de charme van zijn besluiteloosheid en haar eigen typisch vrouwelijke vast beradenheid. Mien Duymaer van Twist maakte, als zuster van het moeilijke mens het de man dubbel moeilijk. Zoals reeds gezegd, de uitv. kende reeds gezegd, de uitvoering kende geen zwakke plekken en ook de bij rollen waren dus zeer goed verzorgd. Hetzelfde geldt voor de vertaling van Bert Voeten en de romantische décors van Friso Wiegersma. Het studenten publiek liet op ondubbelzinnige wijze blijken, dat het toneel van groot al lure zoals hier geboden werd, op prijs weet te stellen. AMSTERDAMMER KWAM NAAR LEIDEN Op 6 November 1928 werd de Speeltuinvereniging Westerkwartier opgericht. Dat gebeurde in een ver gadering, die in het voormalige huis Feenstra aan het Rapenburg werd gehouden. Het bestuur bestond uit de volgende heren: Joh. v. d. Bos, eer ste voorzitter, Jac. Prevoo, tweede voorzitter, W. Slierings, eerste secre taris, C. F. Lardee, tweede secretaris, M. Vreedendaal, eerste penningmees ter, N. Hoogkamer, tweede penning meester, en C. Kikkert, algemeen adjunct. Heeft men het over de oprichting van Westerkwartier, dan moet de naam van de Amsterdammer W. West ook wel ter sprake komen. Hij ging DE ZOEN IN ONS LEVEN Onlangs stonden de dagbladen vol een goede behandeling. Later bleek verhalen over filmopnamen in Maas tricht, waarbij een aantal charmante jongedames volop de kans kregen de (film)held hunner dromen eens flink te omhelzen. Bij „echte" in tochten na een beëindigde oorlog of bezetting plegen dergelijke taferelen een vast onderdeel van het program ma te vormen; het verhaal van de man, die door een dergelijke dank betuiging onmogelijk werd, volgt hieronder. Luitenant Hobson van de Ameri kaanse Marine werd gedurende de Spaans-Amerikaanse oorlog van 1898 opeens beroemd, doordat hij een stoutmoedig plan bedacht en uitvoer de om de vloot van de Spaanse Ad miraal Cervera tot machteloosheid te doemen door deze met behulp van een tot zinken gebracht schip in de haven van Santiago op te sluiten. Hij had toen reeds als uitblinker op scheeptechnisch gebied de aandacht der autoriteiten op zich gevestigd. Richmond Pearson Hobson kwam uit Alabama en was afkomstig uit een der oude plantersfamilies in het Zuiden. Hij werd in 1870 geboren, verliet de school op zeventienjarige leeftijd en ging toen naar de Marine opleidingsschool in Annapolis. Als jongen was hij reeds opgevallen door zijn rustige, gereserveerde en leergie rige aard, wel nam hij deel aan alle lichaamsoefeningen, maar zijn be langstelling scheen toch vooral naar studieboeken uit te gaan. Zijn groot ste liefhebberij was het maken van scheepsmodellen en het laten varen daarvan; zijn eertse „zeeslag" lever de hij,- toen hij een keer een veel grotere jongen een pak slaag gaf, die zijn kleine vloot schade had toe gebracht. Grote toekomst. Het was geen wonder, dat hij in Annapolis een uitgesproken voor keur voor het vak scheepsbc uw aan de dag legde waarin hij een specia list zou worden. Zijn cadettenjaren daar waren overigens niet onver deeld gelukkig. Hij had een bijna overdreven plichtsgevoel en toen hij in het tweede opleidingsjaar klasse- oudste werd, schonk hij geen aan dacht aan een soort ongeschreven wet van de school, volgens welke de verschillende vergrijpen tegen de discipline nooit in het rapport van die functionaris genoemd mochten worden. Hobson liet geen bijzonder heid achterwege en werd toen prompt door zijn verontwaardige kameraden geboycot. Maar in zijn uren ran een zaamheid troostte hen zich met zijn geliefde boeken en even geliefde scheepstechnische constructiepro blemen en bij het einde der oplei ding verliet hij de school dis Nr. 1. Hij werd naar Frankrijk gestuurd om daar speciale vakkennis op te doen en keerde terug om op zijn oude school een eervolle icraarsbe noeming te aanvaarden. Een hem aangeboden goedbetaalde p^st bij een scheepsbouwmaatschappij sloeg hij af omdat hij een marineuopbaan verkoos. Toen de oorlog uitbrak, werd hij ingedeeld bij het commando van Ad miraal Sampson en men verwachtte grote dingen van hem. Hij stelde niet teleur en kwam met het hier boven reeds genoemde plan. Hij werkte alles tot in bijzonderheden uit, koos met zorg zeven andere deel nemers uit de honderden vrijwilli gers en slaagde erin 's nachts de oude stomer „Merrimac" op een geschikte plaats tot zinken te brengen. Het troepje liep daarbij flink gevaar te verdrinken of door Spaanse kogels te worden gedoood; men moest zich urenlang aan de rand van een vlot boven water houden en bij het aan breken van de dag besloot men zich aan de Spanjaarden over te geven. Goede behandeling. Admiraal Cervera behandelde zijn tegenstanders op buitengewoon hof felijke wijze en betuigde zijn bewon dering voor dit staaltje van durf en doorzetting. Hij liet Admiraal Samp son weten, dat Hobson en zijn man nen ongedeerd waren en zorgde voor verigens, dat het plan niet geheel gelukt was, daar ter weerszijden van het wrak nog voldoende vaar- ruimte overbleef. Na de oorlog werd Hobson uit krijgsgevangenschap ontslagen en meldde hij zich in Washington bij de Minister van Marine. Hij was de held van de dag en zijj chefs, de Minister en de President overlaadden hem met gelukwensen: te zijner ere werd een bal gegeven. En daarmee begon het ongeluk. Toen Hobson de balzaal betrad, kwam een jongedame uit de society van Washington op hem toe, overhandigde hem een grote bos bloemen en betuigde hem de dank des vaderlands: zij sloeg haar slanke armen om de hals van de luitenant en kuste hem lang en innig, ten aan- schouwe van het verzamelde man volk en de bewonderende vrouwen schaar. De volgende dag werd deze plechtige gebeurtenis in talrijke krantenkolommen uitvoerig beschre ven; de verslaggevers vonden zon der inspanning de juiste toon, ter wijl zij zich in hun redactievertrek- ken waarschijnlijk kostelijk amu seerden. De uitwerking van hun be richtgeving overtrof alles; heel vrou welijk Amerika werd overspoeld door een reusachtige golf van geestdrift. Die kus was een grootse, edele, on gekende daad; dat was nog eens een beloning voor een held, waardevol ler dan alle schatten ter wereld. Men gaf een tweede bal i.i Was hington, opnieuw ter ere van de Lui tenant, en opnieuw begon men met een kus van dank. Dit keei echter bleef het niet bij één demonstrante alle aanwezige dames rekenden het zich tot een eer óók die mannelijke lippen te drukker en er begon een algemene stormloop op de arme Hob son, op wie het kussen regende. Een zoencomplcx. Maar deze enorme geestelijke vuurproef bleek te veel voor hem. De man-uit-een-stuk, die de dood in de kaken had geblikt, degradeer de zichzelf tot een zwakkeling en een ijdele dwaas. Hij werd even hys terisch als de kussende dames, liet zich overal uitnodigen, verscheen in Washington alleen reeds op dozijnen bals, en vertoonde zich ook in Bos ton, in Baltimore en in tientallen andere steden. En overal werd hij gekust. Het was tragikomisch. Dc ge volgen bleven liet uit: na enige we ken lieten de kranten de ernstige toon varen en begonnen de spot met hem te dryven. Een dagblad uit New York kwam met een stekelig verslag, waarboven het opschrift: „Mr. Hob son laat zich opnieuw kussen! Deze plechtigheid wordt een gewoonte". En nu overstemde een eindeloos Ho merisch gelach alle andere bericht geving over de arme Hobson, die voortaan alleen nog maar „Kissing Hobson" werd genoemd. Men vroeg zich in volle ernst af of er misschien een gevaar dreigde, dat de vorm van zijn lippen zou kunnen veranderen ten gevolge van de hoge eisen die er aan gesteld werden; men noemde hem de bestgekuste man ter wereld; men beeldde hem in bijtende carica- turen af, omringd door naai kussen hijgende vrouwengezichten; men ad viseerde hem serieus om ook eens in het Westen van Amerika zijn geluk te beproeven. Een bijzondei onaar dige journalist beval hem het heffen van „kusgeld" aan. Heel Amerika schaterde drie weken lang. Toen was het ongelooflijke en tra gische gebeurd. Een dappere kerel, die door doodsverachting de dank van zijn land verdiend had, was voor eeuwig tot een belachelijke hans worst geworden. De held van „de Merrimac" was vergeten, de uitge lachen salonheld bleef over. Een tijdlang zocht hij vergetelheid in het aan de oppervlakte brengen van tot zinken gebrachte Spaanse oorslogsschepen; in 1903 nam hij de finitief zijn ontslag uit de Marine. Hugo Zimmerman. Mooi resultaat van Leids amateurkweker Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan heeft de Minnesota Dahlia Society een gouden medaille gezon den aan de Leidse afdeling van de Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde, met het verzoek deze hoge Amerikaanse onderscheiding toe te kennen aan iemand, die in 1953 een uitzonderlijke prestatie zou le veren op het gebied van de Dahlia cultuur. Het bestuur van de Leidse afdeling achtte het juist deze medaille niet aan een beroepskweker toe te kennen, maar aan een amateur De keuze viel toen op de heer J. Smit, die weliswaar in het vak is, omdat hij reeds vele jaren in de Leidse Hortus Botanicus werkt, maar als dahlia kweker toch tot de amateurs gere kend moet worden. Als amateur is hij er in geslaagd na jarenlange ar beid een geheel nieuwe dahlia te win nen. De nieuwe bloem, die de Flashion- dahlia genoemd wordt, is een zeer kleinbloemige perkdahlia met half gevulde bloempjes. De heer Smit heeft jarenlang talrijke kleinbloe mige Dahlia-soorten met elkaar ge kruist om tot dit resultaat te komen. Dat de Flashion-dahlia in vakkringen gewaardeerd wordt, is wel gebleken uit het feit, dat de Mij. van Tuin bouw en Plantkunde de heer Smit hiervoor een Getuigschrift van Cul tuur een zeldzame onderscheiding heeft uitgereikt. Op de bijeenkomst, die de Leidse afdeling hedenavond in Het Gulden Vlies houdt, zal de gouden medaille aan de heer Smit overhandigd wor den. Een der bestuursleden, de heer J. M. Ballego, heeft de heer Smit (midden o-p de foto) de onderschei ding even laten zien. Rechts tussen de dahlia's van de heer Smit ziet men mevr. Ballego. Dammen. Gisteravond had de ontmoeting plaats in de le klas com petitie tussen R.K. Damver. Tempo en KDC uit Katwijk binnen. De strijd was zeer spannend daar beide clubs elkaar niets toegaven. De punten werden dan ook gedeeld rd 1010 De uitslag is als volgt: A. JansenJ. Koelewijn 11; A. G. de JeuJ. Schone veld 11; W. BeltP. v. Duivenvoorde 11; G. P. de JeuG. Koelewijn 11; Groene- wegenH. G. Koelewijn 02; G. RijsdamA. Voois 20; M. G. v. d. KwartelC. v. Klaveren 11; P. v. d. KwartelM. v. Beelen 20; W. v. d. VeerJ. Houwer 11; n,o. regle mentairH. Voorzaat 02. in Leiden werken en bracht het speeltuinwerk, dat in Amsterdam al behoorlijk vorm had gekregen, naar de Sleutelstad. Zo hielp hij mee bij de oprichting van Noorderkwartier, Zuiderkwartier en Westerkwartier. Op 6 April 1929 kon het eerste tuintje, aan de Potgieterlaan, waar nu de R.K. school staat, worden ge opend. Twee jaar heeft men er mee gedaan. In 1931 verhuisde men naar het terrein aan het LFC-laantje. En de tegenwoordige tuin, gevestigd aan de Ten Katestraat, werd in 1935 door wethouder P. Splinter geopend. Meestal heeft Westerkwartier onge veer driehonderd leden gehad. Nu neemt het ledental toe, in verband met de uitbreiding van het Haagweg- kwartier. Het zal niet lang meer du ren, of men heeft er vierhonderd. Op Woensdag- en Zaterdagmiddag be zoeken ongeveer 350 kinderen de tuin. Soms is het er zó druk, dat de portier aan de voorzitter eens moest zeggen: Je mag wel een tweede por tier aanstellen. Of Westerkwartier ook in de behoefte voorziet! Op 13 Decem/ber 1951 werd het clubhuis op de tuin geopend. Door dit huis kon een belangrijke uitbrei ding aan het werk worden gegeven. Het feestprogramma. Zaterdagmiddag a.s. beginnen de feesten ter gelegenheid van het zil veren jubileum. Dan worden de kleinen van vier tot acht jaar in het clubhuis onthaald op een aardig pro gramma. Op 31 October zijn de gro teren, van acht tot vijftien jaar, aan de beurt. Met muziek voorop gaan zij naar het St. Antoniusclubhuis aan 6 November des avonds 8 uur in het clubhuis en tenslotte is er op 7 No vember om 8 uur een feestavond in de Stadsgehoorzaal. De jubileumcommissie, die dit pro gramma heeft samengesteld, bestaat uit de volgende heren: Gé Heijnen, voorzitter; N. Collee, secretaris-pen ningmeester en N. Pronk, met de da mes G. van Haarlem en M. Brons- geest. Het tegenwoordige bestuur is al dus samengesteld: C. F. Lardee, voorzitter (25 jaar in het bestuur); W. van Zonneveld, secretaris (20 jaar); A Simons, penningmeester (20 jaar); E. Sliggers, commissaris; A. Labor - dus, commissaris; J. Ober, tweede secretaris en K. de Koning. Er zijn twee vacatures. De heer Lardee hoopt straks dus een zilveren jubi leum te vieren. De heren Van Zon neveld en Simons zullen ook worden gehuldig. De heer Lardee is voorts reeds vijftien jaar voorzitter van de Leidse bond van speeltuinverenigingen ge weest, van welke bond hij enige tijd geleden het ere-voorzitterschap ont ving. De heer Van Zonneveld is al jaren secretaris van de Leidse bond. Zo ziet men, dat de bestuur ders van Westerkwartier speeltuin mensen optima forma zijn! Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men godgeleerdheid de heer H. R. Postma Leiden; voor het doctoraal examen Indisch recht de dames Liem Kiem Hwa Leiden, Han Swat Nio Den Haag, idem de heren J. A. S. Kleefstra Den Haag, J. Eusman Am sterdam en Abdoelkadir Djaelani Lei den. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Kunstgeschiedenis de heer W. de Mare. De receptie vindt plaats op P. Martens Den Haag. Dc K. R.O. en de Kath. Nationale Bond voor E.H.B.O. hebben het initiatief genomeD tot het organiseren van een cursus Jeugd-E.H.B.O., waaraan ook de Leidse afdeling van de Kath E.H.B.O. „Peerkc Don ders" zal deelnemen. Te beginnen op 31 October a.s. zal er eenmaal in de twee weken een les van anderhalf uur gegeven worden (aan" vang 5 uur) in een nog nader aan te wijzen lokaal in Leiden. De kinderen, die aan deze cursus deelnemen, ontvangen het onderricht via de radio (KJt.O.), terwijl in fiet lokaal deskundigen aanwezig zullen zijn om het radio-onderwijs in toepassing te brengen en voor de jeugdige cursisten te verduidelijken. Na 18 lessen wordt een exa men afgenomen en ontvangen de geslaaden een getuigschrift met insigne van de Jeugd-E.H.B.O. Van iedere les wordt aantekening ge houden op een puntenkaart, zodat de ouders desgewenst kunnen con troleren, dat hun kinderen inderdaad aan de cursus deelnemen. De totale kosten van de cursus bedragen slechts één gulden. Dit bedragje mag vooi de ouders geen bezwaar zijn hun kinderen aan te sporen deze belangrijke en prettige cursus te gaan volgen. In deze tijd van nog steeds toenemend snelverkeer, automatisering van be drijven en mechanisatie van practisch de gehele samenleving, is het beslist noodzakelijk, dat iedereen iets van eerste hulp bij ongelukken weet, om waar nodig te kunnen ingrijpen. Dit geldt ook voor de jeugd. Bovendien is deze cursus een prettige vrije tijdsbesteding. Het onderwijs zal niet op schoolse wijze gegeven worden; om die reden behoeft de kath. Leidse jeugd dus niet weg t.e blijven! Cursisten moe- .ten zich a.s. Vrijdagavond tussen zeven en half acht aanmelden aan de R. K. UJL.O.lschool Vrpuwenkerkhof. Nadere mededeling volgen, nog. Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur I telefonisch of schriftelijk doorge- I geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Dinsdag 20 October. Gisteravond was het groot feest in de Stadsgehoorzaal, waar de AVRO een bonte avond gaf met twee com plete revuès onder de titel „Dubbel op". Onder de medewerkenden be vond zich Roland Wagter, die het programma met conferences tot één geheel smeedde, Pierre Palla bespeelde het bij vele luisteraars zo geliefde Hammond-orgel en Joop de Knegt zong twee liedjes (by wijze van uitzondering nu eens niet het smachtende High Noon). Na de pauze werden de aanwezigen in een Tiro- ler sfeer gebracht door de jodelzan- geres Gerda Ziller. De zaal was stampvol en het applaus daverend. Gistermiddag om vijf uur is het 12-jarige heisje J. V., wonend aan de Zijlsingel, in de Oosterkerkstraat aangereden door een wielrijder. Zij brak haar linker been en werd door de E.H.D. naar het Acad. Zieken huis vervoerd. En gisteravond is de 67-jarige wiel rijder C. R. M. v. d. M. uit Zoeter- woude op de Stationsweg aangere den door een auto, toen hij zonder op het verkeer te letten de drukke straat averstak. Hij kwam te vallen en liep een bloedende wonde aan het achterhoofd op. Ook dit slachtoffer werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. De bestrating bij de Rijnzicht- brug, waarover wij verleden week schreven, is thans zo goed als ge reed, maar de verkeersmoeilijkheden zijn nog niet ten einde, want ook de spoorwegovergang aan de Morsweg is opnieuw bestraat. Aan de afwer king hiervan wordt thans gewerkt; het grote verkeer kan er dus nog niet passeren. Voor het instuderen van het nieuwe concoursnummer worden alle leden van de Leidse RJE. Harmoniekapel hedenavond om 8 uur op de repeti tie in de zaal Maria Gijzensteeg ver wacht. STADSKOK. OEGSTGEEST K.V.P. De leden van de K.V.P. in Oegstgeest kwamen bijeen in het St. Josephzaaltje. Het bestuur had voor deze avond de heer Jos. van Schaveren, parlementair journalist uitgenodigd, om aan de vooravond van het nieuwe parlementaire debat een kort overzicht te geven over de belangrijkste gebeurtenissen, die zich op het politieke erf hebben af gespeeld. De lezing van de heer Van Scha veren werd met zeer grote belang stelling gevolgd, getuige het leven dige debat, dat na de pauze gevoerd werd. O.a. over vrije loonvorming, studiegeld voor studerende kindje- ren en de schoolgeldvermindering. Marktberichten WOERDENSE KAASMARKT. In verband met de koeienmarkt te Woerden is de kaasmarkt deze week verschoven naar Vrijdag a. s. LEIDSCHENDAM, 20 October. Groente. Sla 4—38, prei 8.00—8.70 spinazie 2038, andijvie 9.0014.10, bospeen 814, tomaten 500840, snijbonen 0.821.00, prinsessebonen 2840, druiven 7285, pronkbonen 22—40, selderij 3.00—4.30, bleek selderij 2.004.30, peterselie 3.00 4.30, bloemkool 8.0016.40, rode kool 6.008.10, groene kool 4.50 7.30, uien 5.205.40, komkom mers A 2427 cent, idem B 16—19 cent, idem C 811 cent, idem krom 14—18 cent per kg.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3