RIJNSTREEK DUINSTREEK r o Gemeente kreeg cadeautje dat nog niet was afbetaald HEEFT DE MAAN INVLOED OP HET WEER? Een lange discussie over de woningen landbouwleraren WOENSDAG 21 OCTOBER 1953 .ik ^clUbk GUUKAN'I EERSTE BLAD - PAGINA 2 GEMEENTERAAD BOSKOOP Onder voorzitterschap van burge meester Verkerk kwam de raad van Boskoop in voltallige zitting bijeen voor een korte raadsvergadering. Uit de mededelingen bleek, dat in de vacature van de heer A. van Twist tot adjunct-commies le klasse ter se cretarie is benoemd de heer E. Scheepstra, thans werkzaam als klerk ter secretarie van Gorinchem. Een onverkwikkelijke geschiede nis noemde de voorz. de kwestie van de muziektent. Deze werd in Juni 1951 door een comité aan de gemeen te geschonken, doch reeds vlug bleek, dat de tent nog niet geheel betaald was. Nu was er een schrij ven ingekomen van de leverancier, dat hij de tent voor het nog reste rende bedrag terug wilde nemen. Deze muziektent is nog al eens een punt van bespreking geweest, zowel in als buiten de raad. Het college van B. en W. stelden voor bedoeld schrijven voor kennisgeving aan te nemen, doch hiermede waren de raadsleden het niet eens. De heer Jongejan stelde voor het „cadeau" weer aan de commissie terug te ge ven met de voorwaarde, dat de schuld moest worden voldaan, of dat anders de tent aan de leverancier zou worden teruggegeven. De heer Noest stelde voor de tent op te ber gen en in het voorjaar van 1954 te beslissen, waar de tent weer zou wor den opgesteld en tevens dat B. en W. een commissie zouden benoemen, welke zal zorgdragen het resterende bedrag bij elkaar te krijgen. De heer Bulk ging nog verder. Deze wilde deze zaak nu maar afwerken. De ge meente betaald het ontbrekende be drag van ruim 400.laat de tent staan waar hij staat en brengt het terrein waar de tent staat in een be hoorlijke staat. Na een gezellige dis cussie waaraan vrijwel alle leden deelnamen werd het voorstel van de heer Bulk, nadat door enkele andere leden was ondersteund, ais het verst strekkende, in stemming gebracht. Het voorstel werd aangenomen met 12 tegen 1 stemmen. Met dit besluit wordt een oud zeer weggewerkt en over het weghalen of laten staan van de tent zal binnenskamers nog wat worden gesproken. De vaststelling van de balansen en de verlies- en \yinstrekeningen der gemeentebedrijven over het jaar 1952 geschiedde zonder enig monde ling commentaar. Aanbieding begroting. Bij de aanbieding van de ontwerp begrotingen van de gemeente, de ge meentebedrijven en het burgerlijk armbestuur voor het dienstjaar 1954, sprak de heer Splinter er zijn blijd schap over uit, dat dit nu in October geschiedde en hij hoopte dat dit het volgend jaar in September zou kun nen geschieden. De voorzitter ant woordde dat het hem eveneens ver heugde, ondanks ziekte van de secre taris en vertrek van één der ambte naren van financiën, dat de begro ting nu reeds kon worden aangebo den. Hij hoopte dat de raad het nu ook niet bij woorden zou laten. Bij loting werd de raad in afdelingen gesplitst als volgt: le afd. de heren, Noest, Bulk, Valk en Verbeij; 2e de heren: Jongejan, Splinter, Romijn en Houdijk; 3e afd. de heren v. Wen- gerden, Koo en v. d. Dool. Na enkele bespreking werd besloten het eind rapport zo mogelijk tegen half No vember a.s. gereed te hebben. SPORT WIELRENNEN. DE TOESTAND VAN BARTALI. Nadat gisteren nog enige vrees voor complicaties had bestaan in ver band met de lichte inwendige bloe ding, welke bij zijn operatie gecon stateerd was, werd gisteravond een bulletin van de behandelende ge neesheren gepubliceerd met de mede deling, dat Bartali vooruitgaat en dat zijn toestand geen aanleiding meer geeft tot bezorgdheid. Anderzijds heeft Kubler, die Bar tali te Milaan bezocht had, na zijn terugkeer te Lugano verklaard, dat de chirurg, die de operatie had ver richt hem gezegd had, dat de toe stanci van Bartali ernstig was en dat de komende twee dagen beslis send zouden zijn voor zijn herstel. Dit onderhoud had echter plaats voordat boven aangehaald bulletin werd uitgegeven. Intussen houden de sympathiebe tuigingen aan met de in zijn land schier verafgode renner. Voortdurend staan tientallen belangstellenden voor de klinjek, waar hij verpleegd wordt, en zij bestormen de weinige bevoorrechten, die tot zijn ziekbed zijn toegelaten, met vragen. Zij wil len weten of hij veel pijn lijdt, of hij kan slapen er of hij koorts heeft. Telegrammen blijven bij honderden binnenstromen, o.m. afkomstig' van de onder-staatssecretaris Giulio An- dreotti, van de burgemeester van Florence en van Fauso Coppi. De oud-premier de Gasperi heeft per soonlijk van zijn medeleven doen blijken en hem een spoedig herstel toegewenst. Volgens degenen, die Bartali moch ten bezoeken, had een telegrafische wens voor zijn herstel met de onder tekening „een aanhanger van Fausto Coppi" hem het meeste genoegen gedaan. Vele vrienden en bewonderaars van de renner hebben bloemstukken <tp- nden. Bartali heeft gevraagd ze naar de kerk van St. Camille te bren gen, dicht bij de kliniek, en er het altaar mee te versieren. In de vacature ontstaan in de com missie Woonruimtewet werd gekozen de heer J. C. v. d. Heiden. De definitieve toetreding tot de gemeenschappelijke ziektekosten ver zekering ten behoeve van het ge meente personeel ontlokte de heer Verbeij meerdere opmerkingen. Hij was van mening, dat deze regeling voor de lager bezoldigden nadeliger zal zijn dan de bestaande regeling. Dit werd door de voorz. tegengespro ken. Tenslotte werd dit voorstel zon der stemming aangenomen, zodat van 1 Januari 1954 af voor het personeel in de gemeente een gemeenschappe lijke ziektekostenregeling zal gelden, waarbij is bepaald dat aan een amb tenaar c.q. werkman, die onevenre dig hoge kosten als gevolg van ziekte heeft te maken, een tegemoetkoming kan worden verstrekt. In ieder ge val zal deze worden verstrekt, voor- zoveel de door de ambtenaar c.q. werkman te betalen premie voor ziektekostenverzekering tezamen met de niet vergoede kosten meer belo pen dan 5% van de bezoldiging. In verband hiermede moeten het Amb tenaren- en het Werkliedenregle ment worden aangevuld. De rondvraag leverde weer de ge bruikelijke vragen betreffende een lichtpuntje hier, het plaatsen van een verkeersbord daar. ALPHEN AAN DEN RUN Jonge grafici ontvingen diploma. Een zevental jonge typografen uit de Rijnstreek hebben het diploma ont vangen, dat hun een volwaardige plaats toekent in de rijen van de gildebroeders. De diploma-uitreiking vond plaats in de cantine van de fa. N. Samsom N.V. De uitreiking van de diploma's ge schiedde door de heer J. Windhorst. In een korte speech wees hij de jon gelui op de waarde van het diploma en feliciteerde hen met het succes, dat na een opleiding van meerdere jaren werd behaald. Het diploma drukker ontvingen N. van Wilgen en L. Zuidam, beiden Alphen; het zet- tersdiploma: R. de Leeuw, H. Valk man, A. Lenting en J. v. d. Zwam, allen Aiphen en J. v. d. End te Woerden. HAZERSWOUDE Geb.: Bartholomeus Cornelis, z. v. Matheus den Haan en Johanna Cor nelia van der Vijver, Ondertr.: Michael Petrus Ooster- veer, 29 jaar, en Elisabeth Maria Theresia Menken, 24 jaar. Getr.: Dirk Bezemer, 23 jaar, en Janny Brommers, 24 jaar; Roelof Cornelis van Kooten, 26 jaar, en Ja- comina Kraan, 25 jaar. HAZERSWOUDE (Dorp) L.T.J. De Land- en Tuinbouw Jongeren hielden hun derde verga dering van dit seizoen. De opkomst was zeer goed, jammer was het, dat enkele leden verhinderd waren de ze samenkomst bij te wonen. Nadat voorz. A. Jacobs met L.T.J.- gebed geopend had, gaf hij het woord aan de aalmoezenier kapelaan J. Vis ser, die een inleiding hield met als onderwerp: „Jaarlijkse schoonmaak voor de vrouw maar wij mannen maken één keer in ons leven schoon schip" na deze inleiding werd gele genheid gegeven tot het stellen van vragen. Als bijzondere attractie was deze avond ook aanwezig de heer Kruit, die vele staaltjes van de biljartsport op het pas door de vereniging aan gekochte biljart liet zien, vooral de z.g. fantasie-stoter waren verrukke lijk mooi. Na deze demonstratie dankte aalmoezenier Visser de heer Knuit van harte en wenste hem nog meerdere malen op de samenkomsten te zien. Na de gelruikelijke ontspan ning werden nog enkele mededelin gen gedaan, omtrent de viering van het feest voor Christus-Koning, waarna de avond door de voorzitter werd gesloten. A. R. K. A. AFDELING BLOEMBOLLENSTREEK. In hotel „Het Bruine Paard" te Sassenheim sxartte Dinsdagavond de A. R. K. A., Bloembollenstreek het winterprogramma met een lezing met lichtbeelden van de bekende natuur vorser-publicist Kees Hana, die vo rig jaar ook ieeds de Arka-leden een boeiepde avond bezorgde met een lezing over natuurleven in de Hol landse duinen. Kees Hana was nu naar Sassenheim gekomen om bijzon derheden te vertellen over het nieu we land dat is veroverd op de Zui derzee. De lezing was getiteld: „Van Zuiderzee tot IJsselmeer" Er waren veel leden uit Lisse, Noordwijk en Noordwijkerhout aanwezig, terwijl er weinig uit Sassenheim waren, Toch hebben de wegblijvers het wordt vervelend om het elke keer te zeg gen erg veel gemist. De heer Hana die interessant weet te vertellen en een uitgezochte col lectie van zelf gemaakte projectie platen mee had gebracht, vertelde vóór de pauze over de oude Zuider zee. Na de pauze bracht hij de aan wezigen naar de oude stadjes die vroeger in de glorietijd van de Zui derzee rijke koopmans- en vissers plaatsen waren en nu teren op roem en glorie uit verleden tijden. De avond was te snel om en voorz. De Jong uit Noordwijkerhout dankte namens de Arka-leden de heer Hana voor de fijne avond die hij had ge geven. LEIDSCHENDAM Gemeentelijke subsidies. B. en W. stellen voor aan de R. K. EHBO- vereniging te Stompwijk evenals voor 1953 een subsidie toe te ken nen van 100.Op de begroting is een bedrag uitgetrokken van 150. wegens subsidie aan instellingen, welke militaire tehuizen exploiteren. Het is de bedoeling dit bedrag te ver delen over de verenigingen van de verschillende richtingen, welke een verzoek hiertoe zullen doen. Een be drag ad 100is uitgetrokken als bijdrage in de kosten van de plaat selijke afdeling van het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag". Voor de subsidie aan de afd. Leidschen- dam van het Ned. Rode Kruis in de kosten van de ziekenvervoerdienst is een memorie-post opgenomen. Zo no dig zal de raad t. z. t. een voorstel ontvangen om het bedrag van deze subsidie te bepalen. B. en W. menen dat er geen voldoende reden is om ook nu weer een subsidie van 50. te ramen voor de kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen.. Tot majoor bevorderd. De heer H. Vader, die als verbindingsofficier van de geallieerde strijdkrachten op Korea streed, is met terugwerkende kracht ingaande 1 Augustus j.l. be vorderd tot majoor Van auto gevallen. De 12-jarige van V. die ichter op een vrachtauto zat, viel daar af, toen de bestuurder S. langzamer ging rijden. De jongen kwam met het ene been onder een der wielen en moest naar St. Anto- niusnove worden overgebracht. DE KWAKEL - De 7000ste. De heer J. Raad- schelders, Amsteldijk Noord 102, kwam aangifte doen van de geboorte van een zoon. Hem werd medege deeld, dat door deze aangifte het aantal inwoners tot 7000 is gestegen. Op naam van de kleine werd een spaarbankboekje met f 100,uitge schreven. Hoe snel de gemeente groeit, blijkt wel uit het feit, dat 4 Nov. 1961 de 6000 was bereikt. NOORDWIJK K.A.V. Gisteravond opende de K.A.V. haar vergaderseizoen met een zeer goed bezochte bijeenkomst ir» het Juvenaat, onder presidium van mevr. Ch. v. Dijk. Na een kort openingswoprd werd mededeling gedaan, dat in de afgelopen zomer niet zoals gebruikelijk de streekbe- devaart was gehouden naar St. Je roen doch naar Heiloo. Doordat hier van aan Noordwijk geen bericht was gegeven werd hieraan niet deelgeno men, doch thans zijn maatregelen getroffen dat zulks zich niet meer herhalen kan. Op de laatstgehouden jaarvergadering was de wens naar voren gekomen om te trachten het oude doch mooie gebruik om bij de Paasbiecht een biechtpenning te ge ven, weer in ere te herstellen. Het bestuur stond geheel achter dit sym- phatieke voorstel en spoorde allen aan om dit gebruik weer in toepas sing te brengen. De actie Lourdes- bedevaart 1954 opgezet door K A B. K.A.V. was aanleiding geweest het voorstel te doen om van de op brengst van de gebruikelijke collecte na de vergaderingen en door het or ganiseren van een verloting een fonds je te stichten, waardoor het mo gelijk zal zijn om één der leden aan deze bedevaart te kunnen laten deel nemen. Dit voorste] ondervond aller symphatie en zal in toepassing wor den gebracht .Tot haar spijt moest de presidente de opmerking maken dat nog lang niet alle leden lid zijn van het Weduwe-fonds. Dit fonds heeft tot doel om bij overlijden van een echtgenoot de weduwe door een uit kering bij te staan welke gesteld kan worden op 100.als alle leden aan dit fonds deelnemen. Voor de overleden echtgenoten van leden werd een kort gebed uitgespro ken. Nog werd de aandacht gevestigd op het KA.V.-blad, hetwelk te beko men is tegen 70 cent per kwartaal. Het gebruikelijke K.A.V. reisje zal nog op één der volgende vergaderin gen worden besproken Zondag a.s. zal Christus Koning schap worden gevierd, waarop te vens de speldjesdag zal worden ge houden, waarvoor zich een aantal da mes opgaven. Met een aanbeveling om op de le Zaterdag van de maand de Priesterzaterdag de H. Mis bjj te wonen en trouw de bijeenkomsten te bezoeken van de H. Familie, werd het woord gegeven aan mevr. De Ridder, welke een korte doch helde re uiteenzetting gaf over het ver derfelijke werk van het Humanis tisch Verbond, welke het Godsbe staan verloochenen. Zij wees op de noodzaak dat alle Kath. Vrouwen voor lichting krijgen om hiertegen stelling te nemen. Door het zangkoortje van de H. Familie werden hierna op zeer verdienstelijke wijze enige liederen ten gehore gebracht, welke met een verdiend applaus werden beloond Na de pauze werd door de G.Adv. Kap. Hartog een lezing gehouden over Lourdes, verduidelijkt met lichtbeelden. SASSENHEIM EEUWFEEST VAN DE BRANDWEER Op 11 November a.s. zal het 100 jaar geleden zijn dat de vrijwillige brandweer te Sassenheim werd opge richt. Op 11 Nov. 1853 werd n.l. door de gemeenteraad een verordening op de brandweer vastgesteld. Hoewel sedertdien nog verschil lende veranderingen in deze veror dening zijn aangebracht, mag men Extra Bekendmaking t". r voor Stompwijk en Koudekerk a. d. Rijn, waar wij deze en volgende week huis aan huis komen, met duizend en een HH artikelen, beneden I, stadsprijzen, I 35 Jaar lang ver" jfw bBb&s kopen wij 1ste kwal. Geen rom- HHtikJBHÖESIs mei. Anti-rheuma- tlek zuiver wollen flanel 3,95 per meter enz. Valkenburgers en Katwijk Binners komt eens in onze winkel kijken. Overals 5 korting. Wij wijzen U op het juiste adres. KA PTEIN (Advertentie). bovengenoemde datum wel beschou wen als de geboortedatum van de plaatselijke brandweer. Het heuge lijke feit zal dan ook omstreeks die datum gevierd worden. Zoals reeds gemeld zijn er verschil lende veranderingen aangebracht ook in het materiaal. Was dit in vroe ger jaren eigenlijk niet meer dan een mobiele handpomp thans kan het ma teriaal wedijveren met dat van alle omliggende gemeenten. Men wil echter nog enige verbeteringen aan brengen. Wellicht Kan men zich her inneren dat in de laatste vergade ring een voorstel voor het inbouwen van een watertank ter tafel werd ge bracht. Onafhankelijk hiervan heb ben enige ingezetenen van onze ge meenten het initiatief genomen gel den bij een te brenger, om aan de ju bilerende brandweer een eigen licht- agregaat aan te bieden. Dat dit no dig is zal men zich wel in kunnen denken wanneer men de rand van de gemeente eens nagaat, waar op verscheidene plaatsen geen lantaarns aanwezig zijn. Gelukkig behoeft onze brandweer niet zo dikwijls uit te rukken. Dat zij echter niet overbodig is blijkt wel uit het feit dat zij de laatste jaren toch altijd nog, vijftien maal moest uitrukken om kleine of grote bran den te blussen. Omtrent de aanbieding van het geschenk van de gemeentenaren zul len nog nadere mededelingen volgen. WARMOND K. A. B. maakt het winterprogram ma bekend. Onder leiding van de voorz., de heer S. van Rijn,, kwam de K A. B. in Hotel De Stad Rome bijeen. Door ziekte was afwezig de secretaris, do heer Fr. de Winter, zo dat de notulen ook door de voorz. werden gelezen, waarna hij met de mededelingen begon. De heer v. d. Drift had zich genoodzaakt gezien te bedanken ais bestuurslid, waarmede teven? ook de leider van de K. A. J. heengaat. De voorz. verzocht drin gend om vooral in de vacature van leider van de K. A. J. ten spoedigste te voorzien. De heer H. Ter haar stel de zich tijdelijk als leider beschik baar Aan de R. K. Technische School „Don Bosco" werd een subsidie ge geven van 10per jaar. Op ver- Oefent de maan enigerlei invloed uit op het weer? Men zou het wel zeggen, als men nagaat hoe ontel baar vele gezegden er niet alleen in onze taal maar ook in andere voor komen, waarin de maan een rol speelt en waarin haar stand of schijngestalte in verband wordt ge bracht met een op handen zijnde weersverandering. Ze komen voor in het Frans, in het Engels en in het Duits, (wellicht ook nog wel in andere talen) en ook het Nederlands laat zich niet onbe tuigd in het aantal weer-rijmpjes waarin de maan wordt genoemd. „Nieuwe maan met helder licht geeft van droogte het bericht" is er bijvoorbeeld één van. U kunt zelf de reeks aanvullen. Er zijn veel van die rijmpjes. Dikwijls hoort men deze gezegden vaak bezigen door mensen die door de aard van hun werk veel contact hebben met de natuur. Boeren bij voorbeeld, of zeevaarders. Het plat teland en de kuststreek hebben dik wijls meer belangstelling voor (of belang bij) het weer dan de grotere samenlevingen als steden en derge lijke. Bovendien wonen daar men sen, die op de grond van hun jaren lange „omgang" met de natuur, enigszins bevoegd schijnen tot het zoek van B. en W. te Warmond werd een sociale voorman voor de K. A. B. aangewezen. Voorgesteld werd de heer B. Moerkerk. Speciale aandacht werd gevraagd voo.'- de sociale cursussen van de K. A. B., waarvan er o.a. te Leiden een gegeven wordt. De feestvergadering, die steeds 2 avonden in beslag neemt, is altijd overvol. Getracht zal worden een derde avond te organiseren. Het wintel programma ziet er als volg. uit: Elke derde Donderdag van de maand wordt er in „De Burcht" een conferentie gehouden. Op 7 en 8 Nov. a.s. wordt de feestvergadering ge houden. De nouders van rose kaarten komen Zaterdags, de gele kaarthou ders Zondagsavonds. Begin Dec. is het St. Nicola asfeest. Eveneens in December een leden vergadering, terwijl de jaarvergade ring in Januari gehouden zal worden. Gedurende de vastenavondtij d komt de vastenavond-uitvoering, terwijl er ernstige plannen zijn, om een grote kaartavond voor de leden te organiseren. De juiste data zullen t. z. t. bekend gemaakt worden. In de maand April wordt de laatste vergadering van het winterseizoen gehouden. De rondvraag leverde talrijke vra gen op, die door de voorzitter wer den beantwoord. Wat is er waar van? Maar wat is er nu waar van al deze gezegden?. Niets. De maan oefent generlei invloed uit op het weer op aarde. Men zal zeggen: eb en vloed dan? Die zijn toch te wijten aan (ie invloed van de maan? Natuurlijk zijn zij dat. Het is een bekend feit dat de maan soms dichter bij de aarde staat, dan weer verder af. Haar vloedwekken- de kracht neemt daarbij afwisse lend toe en af. Bij de stormvloed van 1 Febru ari stond de maan gelukkig juist in haar „apogeüm", d.w.z. zo ver mo gelijk van de aarde af. Was de storm die die dag onze kusten teisterde veertien dagen later gekomen, dan waren de gevolgen nog ernstiger geweest, want op 14 Februari stond de maan veel dichter bij de aarde en haar vloedwekkende kracht was toen bijna 20 procent groter. Maar met het weer, dat wil zeg gen dus met de omstandigheden die in onze dampkring heersen want die bepalen het weer heeft dat niets te maken. Eb en vloed zijn eenvoudig gevolgen van de aan trekkingskracht van de maan op de watermassa's van onze planeet. De meteorologie, die in ons land bin nenkort al honderd jaar lang op wetenschappelijk-verantwoorde wij ze wordt beoefend, beschikt over meer dan voldoende aanwijzingen, om de onjuistheid van deze maan- rijmpjes te kunnen aantonen. Waar komen ze dan vandaan? Het zijn overleveringen van ge slacht op geslacht, vaak al stammen de uit een tijd, die oorzaak en ge volg niet uit elkaar kon houden. Of die niet voldoende oog had voor verhoudingen. De maan en een wolk staan beiden „aan de hemel". Maar de maan staat 384.000 km van de aarde af en een wolk bevindt zich in onze dampkring, dat wil zeggen binnen honderd kilometer afstand van het oppervlak van de aarde. Want veel dikker is de dampkring, die lucht-schil om onze aarde, niet. En als ge nu al die rijmpjes op de keper beschouwt, dan blijkt er vaak sprake, te zijn van een verwarring van oorzaak en gevolg. Dat blijkt bijvoorbeeld duidelijk bij een rijmpje als „In April heldere ma neschijn, zal de bloesem schadelijk zijn". Als in April de hemel helder is, dan is er grote kans, dat vorst daarvan de oorzaak is. Twee gevol gen van vorst zijn: (a) dat men dus de maan helder ziet, (b) dat het ge was er schade door lijdt. De fout, die deze amateur-me teorologen maken is nu, dat zij de (heldere) maan als schuldige aan wijzen, terwijl die er in feite even min iets aan kan doen als onze poes. GEMEENTERAAD LISSE De gemeenteraad van Lisse kwam gisteravond bijeen. Nadat de voorz. de vergadering had geopend, deelde hij mede, dat de gemeente-secretaris, de heer Van Dijk een operatie had ondergaan. Hij stelde voor, om hem namens de raad de beste wensen te doen toeko men voor een spoedig en algeheel herstel. De benoeming van de leden en plaatsvervangende leden in de woonruimte-commissie leverde geen- moeilijkheden op. Benoemd werden de heren J. van Dijk. voorz. H. de Bruin, M. Hordijk, E. Scholte en P. J. de Wolf, leden. De voorz. deelde nog mede, dat de taak van de commissie tweeledig is, nl. om te adviseren over eventuele vordering en om B en W te advise ren in woningaangelegenheden in het algemeen. Gemeente-toren. Overgegaan werd tot de behande ling van het voorstel in verband met de restauratie van de gemeente toren. De heer Scholte was het er mee eens, dat de toren behouden moet blijven, doch informeert, of thans alleen datgene wordt gedaan wat noodzakelijk moet gebeuren, of dat de restauratie zich uitstrekt over het geheel. De voorz. antwoordde slechts voor zover dit noodzakelijk werd geacht. De heer Mesman vroeg zich af of dit niet zulk een geval gaat worden als in Rhen-en..alwaar de toren steeds in de stijgers blijft staan. De voorz. meende, dit niet te mo gen veronderstellen. De heer Steenwinkél informeerde naar de redenen, waarom de Ned. Herv. gemeente niets voelt voor overname of het verlenen van een bijdrage hierin. De heer Tibboel deelde mede, dat de Ned. Herv. Kerkvoogdij het standpunt huldigt, dat de toren van de gemeente is en een historisch ge bouw. Het voorstel werd aangenomen. Overgegaan werd hierna op de be handeling van het voorstel tot ver koop van grond in verband met de bouw van een nieuw Wit-Gele Kruis- gebouw. De heer Van Leeuwen speet het, dat het Groene Kruis en het Wit- Gele Kruis niet in een en hetzelfde gebouw kunnen worden onderge bracht. Voorts achtte hij het aange vraagde punt niet centraal genoeg gelegen voor zulk een inrichting. De voorzitter deelde de spijt van de heer van Leeuwen. Persoonlijk heeft hij wel eens gedacht aan de stichting van een soort medisch cen trum. Het voorstel werd aangeno- Bouw van brug. De dicussie over het voorstel inza ke de bouw van een brug over de Leidse vaart en het treffen van een regeling met Haarlem daaromtrent was veelzijdig. De heer Mesman uitte zijn ver moedens, dat de bijdrage van een bepaalde firma hierin wel eens kon inhouden een bepaalde concessie of verplichting. De voorzitter zei, dat dit een aan gelegenheid is voor Haarlem en niet voor Lisse, omdat hieromtrent geen enkele verplichting bestaat. De heer Mesman vroeg meer po litietoezicht, wanneer de brug een maal vernieuwd is, omdat de zand- schippers de brug nog wel eens zullen beschadigen. De heer de Koning vroeg naar de bespreking met de Ned. Spoorwegen en of hiervan het gevolg kan zijn, dat de brug op een andere plaats komt te liggen. De voorz. antwoordde ontkennend, het betreft alleen een iets andere lig ging en de kwestie van de opritten. De spoorwegen voelen er blijkbaar niet veel voor. Het voorstel werd hierop aangenomen. Op het voorstel inzake het bouwen van een 5-tal huizen in verband met de huisvesting van de leraren van de Rijkstuinbouwschool gaf de voorzit ter nog een toelichting mede met het oog op de gerezen bezwaren in de commissie van openbare werken. Dat de gemeente zelf overgaat tot het bouwen van huizen is een ge volg van de noodzaak in verband met de huisvestingsmoeilijkheden. De heer Randsdorp vroeg welke motieven er toe hebben geleid om deze huizen te bouwen voor de lera ren van de Tuinbouwschool en niet voor het personeel van de andere scholen in de gemeente. Voor hoe lang de bijdrage van het C.B.C. is bepaald en of de exploitatie-opzet waarbij is uitgegaan van 7% niet te laag is, omdat z.i. geen rekening is gehouden met assurantie en belas tingen. De voorzitter zegt dat in de 7% alles is begrepen. De heer Barnhoorn is in principe tegenstander van woningbouw door de gemeente. De discussie over dit onderwerp duurde voort en hieraan namen bij- ne alle leden deel. Uiteindelijk stelde de voorzitter voor om het college van B. en W. te mach tigen, dat de gemeente eerst tot bouw overgaat als het uiterste is ge probeerd om hierin nog een andere mogelijkheid te vinden. Het voorstel werd aanvaard met 12 tegen drie stemmen. Het voorstel inzake het bouwen van een 2-tal huizen i.v.m. de huis vesting van het personeel van de N.V. Electriciteitsbedrijf werd zon der meer aangenomen. Nazorg Bij het voorstel inzake het verle nen van een subsidie voor nazorg met betrekking tot de leerlingen van de school voor buitengewoon lager onderwijs merkte de heer de Koning op, dat B. en W. dit een subsidoaire taak van de gemeente is, doch hy wenste dit als een primaire taak te beschouwen. Men is het eens met de bedoeling, alleen de woordkeus is hier in 't ge ding aldus de voorzitter, waarna overeenkomstig het voorstel werd be sloten. De toetreding tot de gemeenschap pelijke regeling voor onderlinge hulp verlening by brand leverde geen dis cussies op. De heer A. T. de Weerdt werd be noemd tot hoofd van de centrale boekhouding. De voorstellen tot définitieve ver koop van grond aan de woning bouwvereniging „Volksblang", tot definitieve toetreding tot de ziekte kostenregeling voor het gemeente- personeel in Zuid-Holland, inzake de medewerking voor centrale verwar mingsinstallatie in de schoolgebou wen van de parochie H. H. Engellen- waarders en inzake tegemoetkoming vervoerskosten werden allen aange nomen. Bij het voorstel inzake medewer king art. 72 der lager onderwijswet 1920 in verband met de bouw van een nieuwe Christelijke Nationale School voor l.o. vroeg de heer Van Leeuwen zich af moeten wij ja zeggen of kun nen wij neen zeggen. Wat kost dit de gemeenschap. De voorzitter meende op de eer ste vraag ja te moeten zeggen, om dat in hoger beroep men hiertoe ze ker zou moeten overgaan. De kosten zullen van de stichting bedragen 100.000.en het jaarlijkse bedrag 6500.Spr. kon wel zeggen, dat B. en W. speet, dat men het in de ver schillende christelijke bevolkings groepen niet eens is. Het voorstel werd aangenomen. De hernieuwde vaststelling van de verordening op de heffing van rei nigingsrechten werd zeer druk be- discusieerd. Over het algemeen was men van oordeel, dat de heffing voor onver- mogenden te zwaar was en men be pleitte deze bevolkingsgroep vrij te stellen van deze heffing. B. en W. verklaarde, dat men zeer voorzichtig moest zijn met het ver lenen van vrijstelling van betaling. Zij zouden deze zaak nogmaals on derzoeken. De overige agendapunten werden zonder bespreking aangenomen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2