j)eVj2loóe Cou/r^m Wapenvertoon in de omgeving van Triest Amerika draait dollarkraan dicht Churchill liet niets los Adenauer zet zfn koers uit Vuurgevecht in Oost-Duitsland Schiphol zat potdicht De Paus sprak over de A*B»C*~oorlogen 35 Nederlanders uit Rusland in West-Duitsland aangekomen a WOENSDAG 21 OCTOBER 1953 V^k m I //J - 45ste JAARGANG No. 13022 Di.ect^ c, m.». hamersveld- KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN of gaat hij met j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Geallieerden geven niet toe De Britse regering is ongerust over de gespannen toestand langs de Ita liaansZuidslavische grens. Dit is gebleken uit een mededeling van 't Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken, waarin wordt gezegd, dat de Britse regering de Italiaanse- en Zuidslavische troepenbewegingen bij het vrije gebied van Triëst betreurt en dat Rome en Belgrado hiervan op de hoogte zijn gesteld. Langs de gehele, ongeveer 145 km. lange grens, die van de Alpen tot Triëst loopt, zijn thans aan Italiaanse zijde troe pen gelegerd. In Rome kwam het tot woeste tonelen, toen duizenden studenten voor de Russische ambas sade een betoging hielden, waarin zij cisten dat heel Triëst aan Italië zal worden overgedragen. De Engelse bladen schenken grote aandacht aan Italiaanse troepenbewe gingen in de richting van de Zuidsla vische grens. De kwestie kwam ook ter sprake in 't Lagerhuis. Eden moest toegeven, dat het Brits-Amerikaanse besluit om de „A"-zone aan Italië te geven wel een „drastische" stap was geweest. „Maar het leek ons de enige prectisch mogelijke oplossing", voeg de hij er aan toe. Zij was genomen om erger te voorkomen. Men had gehoopt, dat de betrokenen zich er V eiligheidsraa d schorst debat over Triëst De veiligheidsraad heeft Dinsdag zijn bespreking van het Sow jet-Rus sische voorstel om een gouverneur voor het „vrij gebied van Triëst" te benoemen, voortgezet. De vertegenwoordiger van Co lumbia, dr. Francisco Urrutia, zeide dat het „duidelijk is, dat Groot-Brit- tannië, Frankrijk, en de Verenigde Staten een nieuwe poging hebben gedaan om een oplossing voor het vraagstuk Triëst te vinden". „Met het oog hierop", vervolgde hij, „komt het mij voor dat het nu niet het geschikte ogenblik is om de door de Sowjet- Russische vertegenwoordiger voor gestelde bespreking van dit probleem aan te vangen. Een dergelijk debat zou het vinden van een oplossing niet bevorderen. Ik stel voor een be spreking tot vier November a.s. uit te stellen". Ondanks hevig verzet van de Sow- jet-Russische vertegenwoordiger, An drei Wysjinsky heeft de Veiligheids raad besloten het debat over Triëst uit te stellen tot twee November. Eden steekt Perzië de hand toe Minister Eden heeft de nieuwe Per zische regering yaa generaal Zahedi gisteren uitgenodigd de diplomatieke betrekkingen met Groot-Eritannië te herstellen. De Britse minister van buitenland se zaken zei in het Lagerhuis dat er met de omverwerping van de rege ring van Mossadeq in Perzië een nieuw hoofdstuk was begonnen en dat Engeland goede vrienden wenst te zijn met Perzië. Hoewel de diplomatieke betrekkin gen tussen beide landen destijds door Perzië zijn verbroken, is de Britse regering de eerste, die probeert de verbindingen te herstellen. Waar schijnlijk wil Eden daardoor demon steren dat hij zich niet aan diploma tieke formaliteiten wenst te storen bij het vestigen van normale betrek kingen tussen Teheran en Londen. De Verenigde Staten hehben hun bedreiging uitgevoerd en de finan ciële hulpverlening aan Israël opge schort. Volgens de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken John Foster Dulles die dit heeft meege deeld, is deze maatregel genomen omdat Israël naar het oordeel van de Verenigde Staten een voorschrift van de UNO met betrekking tot enige waterwerken in de Jordaan in de wind heeft geslagen. Israël heeft Dinsdagavond formeel een aanklacht ingediend bij de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties tegen beweerde schendingen van de bestandsovereenkomst door Arabi sche staten. wel bij zouden neerleggen. Herbert Morrison, minister van Buitenlandse Zaken in de voormalige Labour-re- gering, merkte op, dat de wijze, waarop Engeland en de Ver. Staten het geschil Triëst hebben behandeld „ee;. buitengewone en verbazing wekkende blunder lijkt". De Amerikaanse minister Dulles deelde te Washington mee, dat er thans reeds voorbereidingen worden getroffen voor de terugtrekking van de Amerikaans-Britse bezetting uit Triëst. Hij verzekerde, dat Amerika en Engeland een herroeping van hun besluit zelfs niet hadden overwogen. Italië en Zuid-Slavië waren nog niet formeel uitgenodigd tot een confe rentie over het vraagstuk Triëst met Amerika, Frankrijk en Engeland, maar de regeringen te Rome en Bel grado waren er wel over gepeild. Vechtpartij te Rome. De Romeinse politie, die de gedra gingen van de. opgewonden studenten aanvankelijk rustig gadesloeg, kwam in actie, toen de heethoofden aan stalten maakten om de Russische ambassade te bestormen. Terwijl honderden agenten een gordon om het gebouw vormden, begonnen an deren de studenten met gummi knuppels terug te dringen. Een groot scheepse vechtpartij ontstond toen de studenten met stokken antwoordden. Er reden tenslotte zoveel politiejeeps en vrachtauto's in de wijk, dat het verkeer werd ontwricht. De leiders van de demonstratie werden gearre steerd. Vele personen liepen verwondin gen op. Voor de Amerikaanse en Britse ambassade werd ook gedemon streerd, maar hier kwam het niet tot vechtpartijen. Het stampvolle Lagerhuis heeft gisteren in gespannen aandacht ge wacht op het antwoord, dat Chur chill zou geven op de vraag van een der leden: „Wat is er waar van de vele krantenberichten, dat u van plan bent persoonlijk een reis naar Moskou te ondernemen met het doel om door een persoonlijk gesprek met Malenkof de internationale spanning te verminderen?" Churchill's antwoord maakte nie mand wijzer. „Ik zou de deur wel heel wijd openzetten," zei hij, „in dien ik probeerde elk krantenbericht te bevestigen of tegen te spreken." De ministers op de regeringsbank waren duidelijk opgelucht, dat Churchill zich niet op een plan, om naar Moskou te vliegen, had vast gelegd. Het is immers bekend, dat er bij de ministers maar zeer weinig enthousiasme bestaat voor een der gelijke reis. Vooral op Buitenlandse Zaken is men va:i mening, dat een mislukking van een dergelijke een zame reis een rampzalige invloed zal hebben op de publieke opinie. Overigens herhaalde Churchill, dat een informele bijeenkomst van de leidende staatslieden nut zou kun nen hebben en in ieder geval niet licht schade zou kunnen doen. Mi nister Dulles ontweek te Washington vragen, of hij tijdens de conferentie te Londen" met Churchill had ge sproken over het plan, om Eisenho wer, Churchill, Malenkof on Laniel voor een zeer intieme conferentie bij elkaar te brengen. Hij verontschul digde zich voor zijn stilzwijgen met te zeggen, dat hij zich over persoon lijke gesprekken met Ccurchill niet kon uitlaten. Deelneming 'aan E.D.G. staat voorop Gisteren heeft de West-Duitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, zijn nieuwe regering officiëel aan de Bondsdag voorgesteld. In een rege ringsverklaring zei hij, dat indien de Sovjet-Unie werkelijk vrede wenst, haar waarborgen voor de veiligheid kunnen worden aangeboden op basis van de_ EDG. De Sovjets konden aantonen, dat zij werkelijk vrede wilden, door dit aanbod aan te nemen. De buitenlandse politiek van zijn nieuwe regering baseerde Adenauer op drie punten: herstel van de onafhanke lijkheid, hereniging van het land en deelneming aan de EDG en de Euro pese eenwording. Het was zijn vaste overtuiging, dat het EDG-verdrag in de komende maanden zal worden bekrachtigd. DE ODER-NEISSE-GRENS. De Oder-Neissegrens was volgens Adenauer onaanvaardbaar, maar de desbetreffende vraagstukken moes ten op vreedzame v/ijze worden op gelost. Zijn regering zal voorts aan dringen op verbetering van de be handeling van de zware oorlogsmis dadigers, die zijn opgesloten in de geallieerde gevangenis vran Spandau. Ook zal zij aandringen op vrijlating van die Duitse krijgsgevangenen, die „onschuldig" in buitenlandse gevan genissen worden vastgehouden. „De resultaten, die wij sedert 1949 op gebied van financiën en economie hebben bereikt", zei Adenauer, „be wijzen, dat wij gelijk hadden een re- gerings-coalitie zonder de sociaal democraten samen te stellen." Zijn regering zou alles doen om tot om- wisselbaarheid van de valuta's te ko men. Een gemeenschap van Europese ge zonde volkeren kon, volgens de re geringsverklaring, slechts op basis van gezonde Frans-West-Dultse be trekkingen v/orden gébouwd. Andere doelstellingen van de regering waren: vermindering van de belastingdruk. vorming van een bruikbare kapitaal markt en bevordering van de woning bouw Voorts kondigde Adenauer nieuwe hulpmaatregelen aan voor de Oost-Duitse en Oost-Berlijnse be volking. In de nieuwe regering heeft niet zitting de cnristen-democraat Nerre- ter, zoals gisteren werd gemeld. De liberaal dr. Schaefer is minister zon der portefeuille. Een minister voor posterijen moet nog worden benoemd. Vier communistische politie-offi- cieren zijn in Oost-Duitsland door leden van een anti-communistische ondergrondse doodgeschoten. Volgens het Oostduitse persbureau ADN vond in het Oost-berlijnse dis trict Cottbus dezer dagen een vuur gevecht met „een bende fascistische terroristen" plaats. Twee leden van de bende, o.w. de leider, werden ge arresteerd, aldus ADN. Amerikaanse vice-consul aan het „front'' ACTIE IN KALK-ARME GEBIEDEN In een groot aantal delen van ons land komen kalk-arme gebieden voor." Eigenlijk is aan dit probleem na de oorlog pas goed aandacht ge schonken, Onlangs is van de zijde van de „Foreign Operations Admini stration" te Parijs een bedrag van 225.000 ter beschikking van de Ne derlandse landbouw gesteld. De heer Kenneth L. Bachman van de F.O.A.uit Parijs is naar ons land gekomen om een bezoek te brengen aan de verschillende kalk-projecten en aan enkele „voorbeelddorpen" op agrarische gebied in Friesland en Brabant. Men heeft hiervan gebruik gemaakt door vandaag in Zwolle een paar gedeelten op te nemen van de kalkfilm, die thans in Amerikaanse opdracht wordt vervaardigd. Op Schiphol was gisterenavond geen verkeer meer. In de wachtka mers zaten tientallen passagiers, vooral met bestemming Londen, doch ook Londen Airport zat dicht. Onder de passagiers voor Engeland bevonden zich er velen, die morgen in het Wembley stadion de voetbal wedstrijd van Engeland tegen het FIFA-elftal wensten bij te wonen. Om half tien gisteravond verlieten de reizigers allen het vliegveld. Sommigen van hen spoedden zich naar Hoek van Holland om aldaar de nachtboot te nemen, anderen werden door de KLM onderdak ver leend in hotels. Daar vele bromfietsers hun handi ge vervoermiddel alleen of in hoofd zaak in het zomerseizoen gebruiken, zal de A.N.W.B. als bijzondere voor ziening voor deze groep van wegge bruikers in het volgende jaar een sei zoenlidmaatschap van de Wegen wacht instellen. Dit lidmaatschap zal vijf gulden kosten en aan deze brom fietsers gedurendf circa vijf zomer maanden recht op Wegenwachthulp geven. Ondanks de verwijzing naar het rijwielpad, zullen de bromfietsers vrijwel overal langs de Wegenwacht route een beroep op de gele pechbe- strijders kunnen doen. Van de plm. 2260 km weg, welke de Wegenwachtdagelijks berijdt zijn nl. slechts enkele stukken auto snelweg in het Westen en Zuiden tezamen 280 km voor bromfietsers verboden' daar zij niet van rijwiel paden zijn voorzien. Op de resteren de 2000 km zullen de wegenwachten echter óók over het welzijn der brom fietsers waken. Bromfietsers, die gedurende het gehele jaar rijden en van de hulp van de ridders van de weg willen profiteren, kunnen op normale wijze lid van de Wegenwacht zijn. Nederlands smaldeel in Noorwegen Een Nederlands smaldeel, bestaande uit de torpedobootjagers „Evertsen" en „Kortenaer", de fregatten „Van Amstel" en „De Bitter" en de onder zeeërs „Walrus" en „Zeeleeuw" hebben een bezoek gebracht aan Kristlan- sun in Zuid-Noorwegen. Een Noors-Nederlandse kennismaking op de kade, waaraan de Nederlandse schepen liggen gemeerd. Kan dat niet voorkomen worden In een toespraak tot leden van het Internationaal Documentatiebureau voor Militaire Geneeskunde heeft Z. H. Paus Pius XH aangedrongen op internationale overeenkomsten ter voorkomingvan oorlogen met atomische, biologische en chemische wapenen, welke hij kortweg „A-B- C-oorlogen" noemde. De Paus vroeg zich af, of derge lijke oorlogen niet door internatio nale overeenkomsten voorkomen zouden kunnen worden. Hij sprak zich uit voor nationale verenigingen van geneesheren, die een internatio nale organisatie zouden vormen, welke zou moeten kunnen beslissen over het al dan niet geoorloofd zijn van bepaalde handelwijzen. Verder sprak de Paus zich uit voor de vorming van een internationaal medisch recht, dat vooral in tijd van oorlog zijn belang zou kunnen bewijzen. De Paus zeide verder, dat een dokter zich niet mag lenen voor toepassen van methoden van mas sa-vernietiging door biiologische en OOK BURGERS Een aantal Nederlandse krijgsge vangenen, vijfendertig in getal, is gisteren door de Russische autoritei ten per trein uit Brest-Litowks, via Oost-Berlijn, naar het opnamekamp Friedland in West-Duits overge bracht. Hier werden zij door een Ned, re- patiëringscommissie geregisteerd. De 35ste Nederlander is in West- Berlijn gebleven, waar zijn vrouw thans woont. Onder de vrijgelaten gevangenen moeten zich behalve oud-S.S.-ers, ook burgers bevinden, die na de oor log in de door de Russen bezette ge bieden waren aangehouden. Een ontmoeting of een gesprek van persvertegenwoordigers met deze mensen bleek echter onmogelijk. Voor zover is na te gaan was de enige persvertegenwoordiging, die door Nederlandse instanties te Ber lijn van de komst der gevangenen werd verwittigd, het Amerikaanse agentschap International News Ser vice. De in Berlijn gevestigde corres pondenten van Nederlandse dagbladen hadden zulk een bericht niet ontvan gen. De vrijgelatenen De namen van de vrijgelaten krijgsgevangenen luiden, volgens op- De Amerikaanse vice-consul in Je rusalem, Fuller Blackiston, verge zeld van leden van het Arabische Le gioen met hun commandant-generaal Glubb, kijken toe bij het verwijde ren van de lichamen uit de ruïnes van het Jordaanse dorp Kibya, na de Israëlische represaille-aanval, waarbij 60 Arabieren werden gedood. Premier David Ben Goerion heeft verklaard, dat de aanval op Kibya niet was uitgevoerd door geregelde troepen maar door kolonisten in het grensgebied, wier geduld was uitge put tengevolge van de aanvallen van gewapende benden uit Jordanië op kolonisten in het grensgebied. (Radiografisch overgebrachte foto). IBN SAOED HEEFT HARTKWAAL E)en van de twee Franse genees heren, die koning Ibn Saoed van Saoedie-Arabië heeft behandeld, heeft te Damascus verklaard, dat de koning aan „angina pectoris", een hartziekte, lijdt. De dokter, die vier dagen aan het bed van de koning heeft doorgebracht en die thans op de terugweg naar Parijs is, verklaar de dat de crissis voorbij is. DR. JAGAN OP SCHIPHOL. Enkele minuten over twaalf is dr. Jagan, de afgezette minister-presi dent van Brits-Guyana, met zijn eveneens afgezette minister van on derwijs, Linden Burnham, op Schip hol aangekomen. gave van DPA: Popajus Wilm. Hil versum (oudste van het transport, 60 jaar); Reumerman, Reinder, Utrecht; Van den Kuyl, Hans, Den Haag; Sint Maartensdijk, Cornelius, Rotterdam; Jacobs, Cornelius, Amsterdam; De Groot Johannes, Breda; De Blauwe, Hans, Amsterdam; Mertens, Peter, Den Haag; Wagner, Charles, Haar lem; Middelhof, Albert, Tilburg; Koelman, Johann, Haarlem; Muel, Henrich, Ede; Staardjes, Jons, Am sterdam; Idink, Bernhard, Venlo; Kok, Adriaan, Hunbroeck; Lucassen Henk, Nijmegen (jongste van het transport 26 jaar); Kooymans, Peter, Nijmegen; Van Dijk, Jacob, Ensche de; Mosterd, Johannes, Rotterdam; Lindhotst, Lambertus, Twello; Muel- der, Gerhard, Amsterdam; Deneef, Dammes, Rotterdam; Hamer, Seve ring, Arnhem; Kueppen, Johann, Cleve (Nordrhein-West-falen); Licken Jan, Den Haag; Janssen, Willem, Enschede; Boer, Arend, IJmuiden; Ketels, Theodoor, Sittard; Junmann, Hendrik, Leiden; De Zomer, Franz, Rotterdam; Westra, Anne, Den Haag; Michel, Bernhard, Rheine-Westfalen; Von der Kloster, Rotterdam, is in West-Berlijn gebleven. In Den Haag kon men omtrent de juistheid van deze namen nog geen mededelingen doen. Utrechtse automarkt dodelijk getroffen De automarkt, die iedere Donder dagavond van 5 tot 10 uur te Utrecht gehouden wordt, dreigt het slacht offer te worden van een der meest omstreden bepalingen, die de gelei de economie in Nederland omschrij ven, de roemruchte winkelsluitings wet. De automarkt is zo heeft de Ho ge Raad gisteren overwogen een warenmarkt en als zodanig onder worpen aan de winkelsluitingswet. De winkelsluitingswet zegt: Na 6 uur doen we geen zaken meer; dus mag de automarkt na 6 uur niet meer bestaan. Daar de automarkt echter om 6 uur eerst goed begint te leven, wordt hem de kans om te leven ont nomen. chemische wapenen noch voor het de weg ruimen van politieke vij anden, noch voor „barmhartigheids- moord" op gewonden, verminkten of ongeneeslijk zieken. Nimmer mo gen gewonden, krijgsgevangenen, dwangarbeiders of gedeporteerden als proefkonijn gebruikt worden. (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond Opgemaakt te 10 uur). RUSTIG WEER. Zwaar bewolkt of nevelig weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Weinig wind. Geen regen. Dezelfde of iets la- gere temperaturen. 22 Oct.: zon op 7.16 en onder 17.32; maan op 16.57 en onder 7.18 uur. Het weer in Europa weer temp. OSLO geheel bew. 11 C. STOCKHOLM geheel bew. 9 KOPENHAGEN zwaar bew. 10 LONDEN nevel 11 AMSTERDAM mist 13 BRUSSEL mist 12 PARIJS nevel 13 BORDEAUX mist 9 NICE onbewolkt 14 WARSCHAU geheel bew. 5 BERLIJN nevel 5 FRANKFORT nevel 14 MUNCHEN nevel 12 ZURICH nevel 13 WENEN geheel bew. 8 ROME zwaar bew. 15 HELSINKI geheel bew. 9 Aanhoudend vrij zacht Het K.N.M.I. deelt mede: Nog steeds wordt het weer in een groot deel van Europa beheerst door hogedruk gebieden. Het belangrijk ste hogedrukcentrum ligt boven West-Rusland en neemt langzaam iets in betekenis af. Wel is de depressie activiteit op de Oceaan wat toegeno men, maar over het algemeen vol trekken de wijzigingen in de alge mene circulatie zich maar langzaam. Er komt daarom nog niet zo heel veel verandering in het bestaande weer type. Er zal morgen over het alge meen iets meer wind zijn en de mist- kansen nemen in verband daarmee iets af. Het betrekkelijk zachte herfstweer zal zich ook morgen nog kunnen handhaven doordat de lucht, die morgen over ons land wordt ge voerd, ongeveer dezelfde tempera turen heeft als de lucht, die zich van daag boven Nederland bevond. De gemiddelde temperatuur te De Bilt was de afgelopen 8 dagen ongeveer twee en een halve graad boven nor maal. Korreltje Schijnbaar kleine dingen zijn dik wijls in het leven van beslissende betekenis.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1