RIJNSTREEK DUINSTREEK MAANDAG 19 OCTOBER 1953 Uh LtlUbh LAJUKANT EERSTE BLAD PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN AUTO VERNIELD. Doordat de motorrijder W. T. uit Alphen, die Zaterdagmorgen om streeks elf uur in de richting Zwam merdam reed, op de Steekterweg, ter hoogte van Herngreen's Houthandel, omkeek en daarbij teveel op het voor hem linkeirrijweggedeelte te recht kwam, werd de bestuurder van een personenauto, de heer H. J. S. uit Gouda, die uit de richting Zwam- merdam kwam en naar Alphen reed, misleid omtrent de bedoelingen van de motorrijder. Hij week eveneens naar links uit om vervolgens weer naar rechts te gaan. Daarbij maakte de auto een dermate slingerende be weging, dat het voertuig, na eerst een paar bomen en paaltjes te hebben ge ramd, over de kop sloeg. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De auto is daarentegen ernstig vernield, De motorrijder kwam er zonder letsel en schade van af. Onder de bomen. Zaterdagmid dag omstreeks drie uur bevonden zich een drietal personen op de Koningin Julianabrug in een hachelijke positie. De brug was voor het wegverkeer ge sloten geweest. Daarna gingen de bo men omhoog. Het roode waarschu- wingslicht bleef echter branden, ten tekeni, dat men de brug nog niet kon overrijden. Niettemin gingen de gebrs. H., Alphen, per rijwiel en de motorrijder J. de J., Alphen, al vast over de brug. Op dat moment daalden de bomen weer vermoe delijk door een constructiefout neer en werd het drietal getroffen. Een van de gebrs. liep beschadiging van zijn jas op. Zijn broer liep scha de aan kledij en rijwiel op. De heer de J. klaagde over pijn in de rechter schouder en moest lichte schade aan zijn motorrijwiel op de koop toe ne men. BODEGRAVEN Raad van Bodegraven vergaderde Zaterdagavond Zaterdagmorgen werd door burge meester J. Croles een spoedeisende gemeenteraadsvergadering geconvo ceerd, die 's avonds om 7 uur werd gehouden. De agenda bevatte slechts 3 punten n.l. aankoop van grond, bouwrijp maken en woningbouw; de behandeling van een schrijven van Geil. Staten inzake herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen; en als laatste punt de aanbieding van de begroting van inkomsten en uit gaven der gemeente voor het dienst jaar 1954. Na het gebed sprak de voorzitter het herstelde raadslid W. Boer toe en nam hem de eed af. De heer Boer dankte voor de belangstelling tijdens zijn ziekte ondervonden. Hierna gaf de voorzitter een toelichting waarom hij een vergadering op Zaterdag avond had gesteld en nog wel spoed eisend had opgemaakt. De voornaam ste reden was wel, dat a.s. Maandag de stukken van de grondaankoop bij de beslissende instantie moeten zijn, en dat het resterende contingent van 11 woningen der 3 voorbije jaren voor 15 Nov. moet zijn aanbesteed. De aangekochte gronden van de fa. Tur kenburg zijn voor 115.500 in ge meente-eigendom overgegaan. Voor de fa. Turkenburg trad op mr. Hui- zinga, voor de gemeente ir. W. v. Nooten. Architect Dekker van Ha- zerswoude heeft reeds een bouwplan gemaakt voor 95 woningen, waarvan, er 28 binnenkort worden aanbesteed. De heer Batelaan kreeg als nestor het eerst het woord. Spr. vroeg zich af of haastige spoed wel goed was." Hoewel hij waardering had voor de voortvarendheid van en W., had hij toch graag 1 of 2 weken eerder een informatieve bespreking gehad. De heer Vreeken sprak in dezelfde geest. Weth. Karssen zette de moei lijkheden breedvoerig uiteen. Ver dere vragen gaven aanleiding, dat de Raad even in comité ging. Na heropening van de openbare vergadering bleken alle bezwaren geen beletsel te vormen, dat het plan van B. en W. waarmee ƒ600.000 is gemoeid, werd aangenomen. De bègroting voor het dienstjaar 1954 werd in handen gesteld van de financiële commissie. Vooraf gaf de burgemeester een toelichting op di verse posten. St. Odilïa. Als ieder jaar werd ook nu weer in het Parochiehuis een toneelavond gegeven ten bate van de R.K. Blindenbond St. Odilia. De R.K. Toneelvereniging TA VENUE uit Gouda bracht het blijspel van Peter Buch „Renée, 'n kerel van 'n vrouw". Vooraf werd het welkomstwoord gesproken door kap. J. Voortwist, die wees op de nood der blinden, en de te houden collecte ten zeerste aan beval. Het spel werd als geheel een behoorlijke vertolking, waarin de hoofdrollen uitblonken. Een gepen- sionneerd legeroverste heeft een boerderij gehuurd, waar een nicht, Renée, na 't weglopen van zijn zoon, al het werk doet. Als de financiële moeilijkheden komen, komt zoonlief terug, die door Renée flink wordt aangepakt in letterlijke en figuurlij ke zin. Een gul applaus was het ver diende loon voor deze opvoering. Pastoor Schulte wekte ten slotte op donateur te worden van St. Odilia ad ƒ3 per jaar. Zelatrice is mevr. Keukens, Nieuwstraat. Medewerking verleenden nog de Sunny Side Combo met dans en amusementsmuziek en zang van Joop Koster. HAZERSWOUDE Gemeentelijk nieuws. Uit de be groting van inkomsten en uitgaven van de gemeente Hazerswoude voor het dienstjaar 1954 blijkt onder meer het navolgende. De bevolking van deze gemeente bedroeg öp 1 October jl. 5818 zielen. De schuld der ge meente bedraagt op 1 Januari 1954 wegens vaste geldleningen 1.105.627. 91, wegens rijks voorschotten f 89.684. 93. Totaal 1.195.312.84. In bezittin gen en kapitaalwerken is op 1 Jan. 1954 geinvesteerd wegens rendabele uitgaven en onrendabele uitgaven 1.939.974.84. De gemeente-rekenin gen 19491950 en 1951 leverde op de gewone diensten een netto batig saldo van 59.891.66, uit de gewone dienst gekweekte reserves f 165.556.08 eigen kapitaal 101.390, totale alge mene reserves 326.837.74. De uit keringen uit het gemeente-fonds" be draagt 197.817.84, overige inkomsten uit hoofde van belasingen 77.600. De begrotingen 1953 en 1954sluiten zonder nadeligsaldo. De kosten van de uitbreidingsplannen zijn voor 1954 begroot op 32.370, 6950 voor het plan Dorp en f 25.420 voor het plan Rijnenburcherlaan). LANGERAAR Uitvoering R.K. E.H.B.O. St. Chris- tofi'ei. Zondagavond werd door de R.K. E.H.B.O. St. Christoffel de jaar lijkse uitvoering gegeven ten bate van de kas. Voor deze uitvoering be stond buitengewoon grote belang stelling, zodat de grote zaal van het parochiehuis aeze avond te klein was. De huldiging van de heer J. Zeven hoven in verband met zijn 40-jarig jubileum als amateur-tonelist zal hieraan nog hebben bijgedragen. De voorz. der R.K E.H.B.O., de heer Cor Otto, sprak een woord van welkom en was zeer verheugd dat deze eerste uitvoering in dit seizoen door de R.K. Toneelver. Gcncordia ten bate van d'e E.H.B.O. kon worden gehouden. Omdat de donateurs der vereniging deze avond vrij toegang hebben is er ook nog een verloting tot bestrij ding der onkosten. Spr. wenst de aanwezigen een genotvolle avond. Op het programma stond een to neelwerk aangekondigd als de1 dolle klucht: „Drie is te veel", van Joh. Blaaser Sr. en Jr. en daarmede was dit stuk zeer juist aangeduid. Het was niet. mogelijk voor dit „dolle" een sterker uitdrukking te vinden. Anders zou deze hier op z'n plaats zijn geweest. De dolste situaties en de meest onverwachte dwaze verwikke lingen zijn zó talrijk in dit stuk (dat speelt ten huize van de advocaat Gra- vensande) dac wij niet zullen probe ren ze op te sommen. Maar onbedaar- delijk is er gelachen om de kolder die het publiek wordt voorgezet. Zo gek kon het echter niet gaan of Enny en Fred kregen elkaar. De jubilaris, die de hoofdrol speelde, heeft niet weinig bijgedragen tot het succes van de avond want zijn jubileumrol genoot een prima vertolking. De regie j was in handen van de heer J. J. Roo- vers, die er merkbaar weer zeer veel zorg aan had besteed. Een daverend applaus beloonde de tonelisten na elk bedrijf. Aan het eind van de avond werd de heer J. Zevenhoven gehuldigd, in verband met zijn reeds eerder ge noemd jubileum. De pastoor deed dit op humoristische wijze door een interview met de jubilaris te fanta seren. Dan dankte de pastoor hem voor de wij zo waarop hij zich 40 ja ren heeft gegeven aan het Katholiek Amateur Toneel. Ieder zal van harte instemmen met deze huldiging. Na mens de leden werd de heer Zeven hoven een haard-fauteuil aangebo den. De vrouw van de jubilaris werden bloemen aangeboden. Spon taan zette de zaal een lang zal hij leven in. De regisseur, de heer Roovers, sprak vervolgens een felicitatiewoord. Hierbij legde hij vooral de nadruk op de taak van een toneelgezelschap in een parochie. Z.i. is die taak een dienende. Een zuiver dienende taak, omdat de amateur toneelspeler zich belangeloos opofferingen getroost om zijn mede-parochianen op gezette tijden gepaste ontspanning te bren gen: Een taak welke een grote bij drage kan leveren aan een rijk en bloeiend parochieleven. Elk werkend lid zal zich van die taak bewust die nen, te zijn en deze moeten volbren gen zonder eerzucht of zelfingenomen heid. Hieraan nu heeft de heer Ze venhoven op voorbeeldige wijfce vol daan. Spr. is hem hiervoor zeer dankbaar, en hoopte dat de jubilaris zich nog lange tijd op de planken zal bewegen als lichtend voorbeeld voor de jongeren. De E.H.B.O. voorz. sloot zich ook aan bij dit alles en zette de jubilaris in de bloemen. De gehele avond werd door de pia nist C. van Dam muzikale medewer king verleend. Wegens het grote succes zal een heropvoering van „Drie is te veel" plaats vinden op 7 Nov a.s. TER AAR Geb.: Adrianus M. C. J. z. v. J. P. Keijzer en M. M. v. Egmond, Theo- dorus J. M. z. v. J. v. Rossenburg en Th. J. Teunisse. Ondertr.: J. M. v. Veen, 38 j. en C. M. v. Dam, 37 j.; J. de Best, 32 j, en A. v. Eijk 22j.; G. J. Buijs, 30 j. en N v. Harten, 24 jaar. Getr.: C. G. v. Hoorn, 27 j. en P. Th. Sassen, 25 j.; J. P. Buskermolen, 27 j. en M. A. Otto, 23 j.; M Stap per, 25 j. en J. van Leeuwen, 22j.; G. C. Wijfjes, 24 j. en W. Wijfje, 22 j. Overl.: Jan v. Vliet, 74 j.; C. v. d. Jagt, echtg. van: C. D. Bos, 52 j.; C. Hoogervorst, 85 jaar, HILLEGOM Geboren: zn van J. Splinter en J. Slot; dr van J. Splinter en J. Slot; zn van D. van Ginkel en C. Fortuin; zn van A. Westrik' en T. Ooms; zn van P. van Klaveren en M. van Tricht; zn van J. G. van der Zwet en J. Hoek; dr van J. H. M. Melis en A. C. G. Dijkzeul; dr van C. Th. de Rooy en K. M. J. Bakker; dr van N. Ph. v. d. Veldt en J A. Wassenaar; dr van J. van den Akker en J. van Essen. Ondertrouwd: C. G. Stoelinga en J. M. Weijers. Getrouwd: J. Rijnvaart en M. J. v. d. Aart; A. C. de Bruin en P. H. van Nobelen. LEID SCHEND AM „Filmliga" gestart. Zaterdag avond is dë Filmliga gestart. De voor zitter, de heer H. P. H. Juten, zette allereerst uiteen dat de liga zich ten doel stelt het bevorderen van en het belangstelling wekken voor de film kunst. Dit doel tracht de vereniging, welke is gevormd door alle lagen van de bevolking, ongeacht politieke overtuiging, te bereiken door het ver tonen van films, welke uit sociaal-, cultureel- of artistiek oogpunt be langrijk geacht worden, terwijl slechts die films vertoond zullen wor den, welke zijn goedgekeurd door de Centrale Filmkeuring en. de Kath. Filmkeuringscommissie. De vereni ging is wars van financieel voordeel, doch wil alleen zonder geldelijk ver lies hiaar doelstellingen nastreven. Spr. heette burgemeester Banning en de beide wethouders op deze eerste voorstelling, welkom en deelde nog mede, dat geen „flauwe" flims, maar alleen grote films gedraaid zullen worden. Daarna nam de voorstelling een aanvang. Na enig wereldnieuws het oplossen van de- speciale proble men voor deze groep van mensen. Het zgn. bejaarden-vraagstuk is ook een parochievraagstuk en ge lukkig ondervindt men hierbij ve lerlei medewerking zowel van par ticulier als van de zijde der organi saties terwijl de jongeren zich ook hierachter scharen. Spr. tipte in het kort de werk zaamheid van de bond aan ten op zichte van de huurverhoging en wees op de ingediende requesten aan de regering, de Tweede Kamer en de diverse partij-instanties. Het - duo Hermans en Steenvoor den, conferanciers en accordeonisten uit Noordwijk vermaakten vervol gens de aanwezigen met hun anec dotes, grappen en liedjes- Tijdens de pauze werd door de le den van de KAV thee en gebak ge presenteerd. Pater van Dieren, geestelijk adv. van de bond voor het bisdom Haar lem sprak in de pauze tot de leden van de bond van de afd. Lisse, waar bij hij o.m. verklaarde, dat er vele moeilijkheden waren, doch deze zijn er om te worder overwonnen, het geen mogelijk is als men eendrach tig is en blijft. Het ledental kan en moet volgens spr. groter worden. In de Chr. naastenliefde ligt onze kracht leert elkaar kennen, begrijpen en waarderen. Hek duo Hermans en Steenvoor den. dat tijdens de pauze accordion- muziek ten gehore bracht, vervolgde zijn programma met een aardig schetsje, muziek en andere vrolijk- heidjes. De sfeer in de zaal was de gehele middag uitstekend en enkele paartjes waagden zioh nog aan een dansje. De bejaarden hebben een mooie en gezellige middag gehad. K.A.B. De KAB hield Zondag- volgde de hoofdfilm „A Song to Re- morgen een kaderbijeenkomst. Des member", in technicolor. Een ontroe rende film uit het leven van.Frederic Chopin. LISSE Feestelijke bijeenkomst van de R.K. Bond van Bejaarden. De zaal van het K.A.B.-gebouw was Zondag middag geheel bezet met de leden van de R.K. Bond van Bejaarden uit Lisse, om deze middag in een feest- vergadering door te brengen. De heer Augustinus, opende met een kort doch krachtig welkomst woord, wéarin hij speciaal verwel komde pater van Dieren, geest. adv. van de Bond in het Bisdom Haarlem en de heer Hezelaar, alg. voorz. van de Bond. Hij dankte de KAV voor de goede zorgen voor de bond zowel op feestelijke bijeenkomsten als voor de beschikbaarstelling van het socië- teisgebouw. De heer Hezelaar, alg. voorz. van de bond, verklaarde, dat de'oprich ting van een Kath. Bond van Bejaar den en Gepensionneerden in Neder land een gelukkige gedachte is ge weest. Uit de grote belangstelling en gestadige groei blijkt overduidelijk dat het werk van de Bond in een be hoefte voorziet. Bij de oprichting is uitgegaan van een tweetal overwegingen namelijk de godsdienstig-zedelijke kant en morgens om 8.30 werd de H. Mis bij gewoond en onder de H. Mis naderde de leden ter H. Tafel. Na afloop van de H. Mis was er een gemeenschappelijk ontbijt in het KAB-gebouw, waarna door de districtsbestuurder, de heer J. van der Meer, een inleiding hield en waarop een gedachtenwisseling volg de. Ond^-tróuwd: Dirk Swaan 30 j. te Oegstgeest en Dirkje Jacoba van Essen 24 j. Overleden: Hendrika van der Jagt 76 j. wed. v. T. de Lange. Agatha Duivenvoorden 42 j. LISSE (de Engel) INBRAAK IN DE ST. WILHELMUSSCHOOL. In de nacht van Vrijdag op Zater dag j.l., verschafte(n) één of ,meer bezoekers zich toegang tot bovenge noemde school, door een deurraam uit de sponning te breken. Enkele sloten werden geforceerd, kasten en bureaux doorsnuffeld, maar de be geerde buit werd blijkbaar niet ge vonden. Een enkele handdoek en 'n paar sleuteltjes werden slechts ver mist. De politie heeft een onderzoek ingesteld. NOORDWIJKERHOUT NATIONALE RESERVE HIELD OEFENING IN GROOT VERBAND. Noord wij kerhout verkeerde Zater dagmiddag in een oorlogstoestand. De nationale reserve uit de Bollen streek en naaste omgeving hield in dé gemeente een oefening in groot verband. Het dorp werd aangevallen door „vijandelijke" troepen welke vanaf de Corneliabrug langs de Herenweg oprukten. Het hoogtepunt van het gevecht speelde zich af in de om geving van de Parallelweg en de Schippersvaart. Dat het vuurgevecht veel mensen op de been bracht spreekt vanzelf en de lieve jeugd had er een fijne Zaterdagmiddag door. Na afloop van de strijd werd het verzamelen van de pl.m. 120 reservis ten en met de drumband van de Na tionale reserve voorop werd een tocht door het dorp gemaakt. Op het bordes van het gemeente huis, waarlangs de troep defileerde, stonden de districtscommandant van de Nationale reserve, majoor v. d. Lee, enige officieren, de loco-burge meester, wethouder De Groot en enige leden van het comité „Steun wettig gezag". Nadat de mars beëindigd was wer den de reservisten in café „De Zwaan" getracteerd. Majoor v. d Lee sprak hen toe en was vol lof over de gele verde prestaties. Hij sprak de hoop uit dat het peleton Noordwijkerhout, dat de laatste tijd enige inzinking vertoonde, door wat Zaterdagmid dag is geschied weer op moge leven Openingsbijeenkomst K.A.B. In ons blad van Vrijdag jl namen we in het winter-programma van de KAB op, dat heden, Maandagavond de ope ningsbijeenkomst van het winter seizoen zou zijn. Dit moet echter Woensdag 21 Oct. zijn. SASSENHEIM Overdekte tennisbaan geopend Zaterdagmiddag om 3 uur werd de overdekte tennisbaan in de schuur van Baartman en Koning officieel geopend. Alvoren de burgemeester tot de officiële opening overging, sprak de voorzitter van S.T.V. Spr. zeide, dat het 4]/2 jaar geleden was, dat de eer ste tennisbanen in Sassenheim wer den geopend en verschillende perso nen hadden toen opgemerkt, dat deze banen nooit rendabel te maken wa ren. Sassenheim zou namelijk veel te hoog vliegen met dat» idee van ten nisbanen. Deze vlucht gaat echter nog steeds hoger, want de tennissport staat zeer in de belangstelling. Dit is toch wel een bewijs dat de vlucht niet te hoog begonnen was. Door de vol ledige medewerking van de fa. B. en K. is men thans tot deze overdekte baan gekomen, zodat men in het win terseizoen normaal kan doorspelen. De burgemeester van Sassenheim noemde het een enorme prestatie om nu, na slechts een 4-tal jaren, zover te zijn, dat men van een overdekte baan gebruik kan maken. Met de beste wensen voor de verdere ont wikkeling van de tennissport in onze gemeente opende de burgemeester deze baan. De heer De Groot gaf hierna nog enkele technische gegevens. Tot slot werd een demonstratie enkel- en dubbelspel gegeven door de bekende spelers Timmer, Hughan, Kramer en Karsten. De echtgenote van de burgemeester sloeg hierbij de eerste bal af. Uitvoering Herwonnen Levens kracht. In de grote zaal van het K.S.A.-gebouw had gisterenavond een grote liefdadigheidsuitvoering ts ten bate van Herwonnen Le venskracht. De toneelvereniging St. Pancratius verleende hiervoor haar medewerking. De voorz. van de afd. Sassenheim, de heer J. C. Schrama, sprak eerst een kort inleidingswoord. Iedereen weet wat er dit jaar aan de hand is. H. L. bestaat 40 jaar. Het is thans ook niet meer de vereniging tot be strijding van de tuberculose doch een vereniging ter bevordering van de volksgezondheid geworden. Overal in den lande wordt propaganda ge maakt, vandaar ook deze uitvoering. Men wil n.l. komen tot de oprichting van een rheuma-ziekenhuis. De kos ten hiervoor zijn enorm groot. De toneelvereniging St. Pancratius kwam hierna voor het voetlicht met het stuk „Pinky", een verhaal over een blank-negermeisje, bewerkt naar het bekende boek van Cid Rickett Summer. Pinky, het blanke negermeisje, leert vooral in de tijd dat zij in een ziekenhuis werkte de grote haat tus sen blanken en negers kennen. Zij maakt echter kennis met een blanke student die zij zeer lief heeft. Om niet tot een bekentenis gedwongen te worden waaruit haar ware iden titeit zou blijken ontvlucht zij het ziekenhuis en daarmee ook haar vriend. Teruggekomen in het dorpje waar zij opgevoed is door haar grootmoe der Dicey Johnson blijkt haar, dat het verschil tussen de twee rassen nog groter is dan in de grote stad. Zij groeit tenslotte onder de leiding van een vinnige oude dame op tot een voorbeeld voor haar volk. Sommige gedeelten typeerden zeer raak de abnormale verhoudingen tus sen blanken en negers in Amerika. Over het algemeen werden de rol len goed vervuld, al dient te worden opgemerkt, dat een betere „rolvast heid" gewenst zou zijn. Inbraak. In de nacht van Vrij dag op Zaterdag is ingebroken in de De Visser-school. De inbrekers zijn binnengekomen door verbreking van een ruit aan de achterzijde. In een der lokalen hebben zij een kast open gebroken en een bedrag van onge veer 40,ontvreemd. OEGSTGEEST 25 JAAR COLLECTANT Gisteren herdacht de heer H. A. G. van Beelen de dag, dat hij 25 jaar geleden als collectant van de paro chie van Kerkwerve werd benoemd. Des morgens te half negen werd de plechtige gezongen H. Mis tot in tentie van de jubilaris opgedragen, waarna het college van collectan ten en de leden van het kerkbestuur, allen met hun echtgenoten, zich ver enigden in het parochiehuis voor 'n gemeenschappelijk ontbijt. Tijdens deze maaltijd hield pastoor Looyaard een korte toespraak, waar in hij wees op de belangrijkheid van do collectant. In vroeger jaren werden de gel den voor het onderhoud van de kerk opgehaald door de diakens, doch, sedert tientallen jaren is dat veran derd en zorgen de collectantencolle ges daarvoor. Namens het kerkbestuur dankte pastoor Looyaard de jubilaris voor zijn nauwgezette plichtsbetrachting en voor de diensten in het belang der kerk verricht. De heer Bruuske, voorzitter van het collectantencollege, besprak de subjectieve waarde van het collec tant zijn. Vervolgens wees de heer Bruuske op de belangrijke functie, die de heer Van Beelen in het col lege verricht, n.l. die van penning meester. Namens zijn mede-leden dankte de heer Bruuske de jubilaris voor de prettige samenwerking en bood een stoffelijk bewijs van waardering aan waarvoor de heer Van Beelen dank te. Van de receptie ten huize van de jubilaris maakten velen gebruik om hem de hand te drukken. L.T.B. De pl. afd. van de LTB vergaderde in café Knijnenburg. Ingekomen was de beschrijvings brief voor de vakgroepsvergadering Veehouders. Twee afgevaardigden werden gekozen. De vergadering besloot mee te doen aan de voordrachtavond geza menlijk met de Middenstand, KSA en KAB. De afdeling zal een verzoek richten aan het Kerk- en Armbestuur van da parochie, om eventueel te verhu ren cultuur-gronden, bij voorkeur te verpachten aan belanghebbenden die lid zijn van de LTB. VOORSCHOTEN Voortrekkers in hoger 6feren. In de gezellige stamhut van de voor trekkers aan de Molenlaan heeft pa ter Clemens OFM Cap. voor de voor trekkers en verdere belangstellen den een causerie gehouden met $ls onderwerp: „Van os en paard naar Ruimtevaart. Het was een nogal we tenschappelijk onderwerp, maar de humoristische wijze van behande ling en de duidelijke uiteenzettin gen maakten, dat allen zo spelen derwijs toch wel een inzicht kregen van de atoomleer, want daar bleef de eerwaarde spreker steken en be waarde de mogelijkheden van de ruimtevaart tot een volgende keer. De meeste luisteraars bleken nogal technisch ingesteld te zijn zodat het na afloop aan vragen niet ontbrak en heftige discussies ontbrandden. De aankleding van de stamhut droeg overigens ook het nodige bij om de avond gezellig te maken, een minstens 50 jaar oude leunstoel voor de inleider, banken en andere bouw sels voor de toehoorders, petroleum verlichting en brandende kaarsen gaven sfeer. Een aantal der toehoor ders kwam zo onder de bekoring van deze avond, dat zij zich als lid opgaven, waarover vreugde was bij de voortrekkers. „Vogel, vlieg de wereld in". De R.K. Blindenbond St. Odilia heeft in Voorscohten zo langzamerhand een vaste kern om zich verzameld. Het R.K. Verenigingsgebouw was dan ook gisterenavond goed gevuld toen de Toneelgroep „Concordia" uit Hil— legom „Vogel, vlieg de wereld in" van A. P. Dearsley ten tonele bracht, een modern spel dat ook het beroeps toneel op haar programma heeft ge had en waarvan Concordia een pret tige vertolking heeft gegeven. De heer E. Gervais, voorzitter van de Blindenbond zette in zijn ope ningswoord uiteen, dat zolang het blindenvraagstuk nog niet is opge lost, avonden als deze nodig blijven en ook de steun van de donateurs. Het bedrag dat de regering voor blindenonderwijs e.d. heeft uitge trokken is een derde van het bedrag dat nodig is, hij vroeg dan ook drin gend om steun. In het toneelspel vlogen de vogels, zijnde de kinderen, lustig uit en pro beerde moeder ze bij elkaar te hou den, tot zij tot de conclusie kwam dat dit toch niet altijd mogelijk zou zijn. Rie Oorthuis als de jongste dochter had een dankbare rol, haar spel was prettig om te zien al miste het soms wel diepte, haar partner, de verlegen geliefde speelde zijn rol wat te gechargeerd, Bert Blom als vader, was het vertrouwde rustige type, maar kon soms wel wat min der rustig zijn. De overige spelers droegen het hunne tot het succes bij. by. DES. In de vierde ronde wer den de volgende resultaten verkre gen: Eerste klasse: M. Storm—S.H. Zit man 20; J. M. de BruynJ. v. Bemmelen 0—2; G. Weggen—W. H. J. Ju, uitgesteld; R. Storm—G. H. Oostergo, afgebroken. Tweede klasse: J. J. v. d. Velden J. Stouthamer 11; J. Oosterom H. Sommer 02; C. v. d. Munt J. v. d. Hulst 11; H. v. d. Velden J. Vlekkert 20. WARMOND Viering 3e lustrum E.H.B.O. De pl. afdeling van de Vereniging voor E.H.B.O. heeft Vrijdagavond haar 3e lustrum gevierd. De avond werd geopend me' een toespraak door de nieuwe voorz., de heer J. v. d. Berg, die een geestige speech hield. Spr. complimenteerde de heer Wa lenkamp met diens benoeming tot ere-voorzitter, waarna hij hem een zilveren vulpotlood als aandenken aanbood. Ook de pas gediplomeerden boden een cadeau aan. Hierna werd een aanvang gemaakt met het feest programma, hetwelk was samenge steld door een comité, bestaande uit de dames mevr. v. Kppers, mevr. en mej. Heemskerk en de heer van Helvoirt. Het mo§t gezegd worden, dat het comité eer van zijn werk had. Het programma werd vlot af gewerkt. Vooral het optreden van de Leidse goochelaar Matar viel zeer in de smaak. Dè muzikale omlijstig was bij de „Gayplayers" uit Sassenheim in goede handen. Een verloting vormde een span nend intermezzo. De avond werd be sloten met een bal, waaraan ook weer diverse attracties verbonden waren. De vereniging kan op een goed geslaagde viering terugzien. We ver melden nog, dat het bestuur thans bestaat uit dr. H. Walenkamp, ere voorzitter; de heer J. v. d. Berg, voorzitter en voorts de dames mevr. P. Koppers en mej. J. v. Schie en de heren W. Meskersen en H. van Helvoirt. WASSENAAR Na „De Vriendschap" en de Toneel groep van de R.K. Jongeren heeft ook de R.K. Toneelgroep „Amicitia"" in het Verenigingsgebouw een span nend detective-spel opgevoerd, dat de volle zaal enige uren heeft weten te boeien. „De man in de rolstoel" heette het spel, dat zich van andere detective-stories onderscheidde door de omstandigheid, dat van de aanvang af de schurk, die onschadelijk ge maakt moest worden, bekend was. Herman Paardekooper speelde de rol van deze hoofdpersoon uit het verhaal en hij deed het voortreffe lijk. Hij vond de juiste houding en toon van de beminnelijke gastheer, van het genie, dat de recherche moest adviseren en van de gewetenloze bandiet al naar gelang de omstan digheden dat voorschreven. En ook de andere rollen werden stuk voor stuk goed vertolkt. Chris Elgershuizen was de toegewijde ver pleegster, Henny Teerenstra, de moe der van de schurk, Agnes Brama het nichtje, dat tenslotte het geheim wist te ontraadselen en Iny Stijnman de secretaresse. De heer de Boer uit Voorburg nam de plaats in van de door een bles sure uitgeschakelde Ge van der Holst. Bart van der Klauw was een ietwat geheimzinnige huisknecht-chauffeur, Ge Rooyakkers en Kees Voorham de politiemannen. Anton Ruygrok van der Wervè, had een merkwaardige rol te vervullen, nl. die van de „geest" van een vermoorde politie- inspecteur en Jeanna Paardekooper als de vrouw van de huisknecht com pleteerde het gezelschap, dat het spel instudeerde onder regie van Henk Didama. Zoals gezegd, de rollen werden stuk voor stuk goed gespeeld. Wat meer vaart in de dialogen zou ech ter wel mogelijk zijn geweest. En jammer genoeg kwam het ook nogal eens voor, dat spelers aan het ge zicht werden onttrokken door een grote vaas bloemen op een tafeltje. Maar, afgezien van deze kleinighe den, Amicitia heeft het nieuwe sei zoen goed ingezet. Laatste Berichten KONINKLIJK PAAR NAAR HUIS. Koningin Juliana en prins Bern- hard zijn vanochtend om 11.35 uur Ned. tijd per vliegtuig uit Parijs ver trokken om naar Nederland terug te keren. Marktberichten ROTTERDAM, 19 Oct. Vee. Aanvoer: 1992 stuks totaal, waarvan 1115 vette koeien en ossen, 696 var- kens en 181 schapen en lammeren. Pry zen: vette koeien 2.602.70 o f -I®2.30, varkens 2.02, 1.95 en 1.90 per kg. levend gewicht. Vette koeien aanvoer rui mer, handel kalm, prijzen onveran derd, prima's boven notering; var kens aanvoer groter, handel tamelyk, teruglopende prijs, lammeren aan- ho^erietS meer' han<3el vlu8» prijzen Voorzien van de Gena demiddelen der H. Kerk, overleed heden tot onze diepe droefheid, na een iangdurig geduldig ge dragen lijden, mijn lie ve Echtgenoot, onze lieve Vader, Behuwd- en Grootvader de Heer JOHANNES DE BEST Echtgenoot van FRANCISCA MARIA DE GROOT in de ouderdom van 69 jaar. Uit allef naam: F. M. DE BEST- DE GROOT Leiden, 19 October 1953. Witte Singel 101. De H.H. Uitvaartdien sten zullen gehouden worden in de Parochie kerk van de H. Petrus op Donderdag 22 Octo ber a.s. te 7.30, 8, en 9.30 uur, waarvan de Gez. H. Mis van Re quiem te 9.30 uur, waar na de begrafenis vanuit de kerk op de R.K. Be graafplaats (Zijlpoort). Rozenkransbidden: Maandag- en Dinsdag avond te 7.30 u. in 't St. Elisabeth Ziekenhuis. Woensdagavond te 8 u. in de St. Petruskerk.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3