©e£eid^(2oti/ta/nt Kopzorgen van de Drie Belangrijke besluiten van Grote Drie Conferenties aangeboden met Tito en Molotof GEEN GARANTIES VOOR PARIJS Onrust in Saoedi-Arabië Op de ruwe zee bij IJsland De leeuwen van de sultan Heilig verklaring van Pius X? Ontploffing eist slachtoffers Doorzettingsvermogen van Canadese luchtmacht ontrukte de wildernis haar bijna zekere prooi Tito niet in de armen van Moskou Vliegongeluk op Idlewild Arabische Liga wil optreden Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 19 OCTOBER 1953 45ste JAARGANG No. 13020 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert,: 15 ct. p. mm. Telefoontjes1 f 1.50 De conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk is volgens Reuter gisteren te Londen geëindigd met vier belangrijke beslissingen, die vérstrekkende wijzigingen kunnen brengen in de internationale situatie: f Vooreerst hebben dé ministers van Italië en Joego-Slavië uitgenodigd met hen in overleg te treden over de opwinding welke onverwacht is ontstaan over Triëst, dat aanleiding dreigt te worden tot een gewapend conflict tussen beide landen. Vervolgens zullen zij een vijfmogendhedenconferentie voorstellen met de Sovjet-Unie en Communistisch China over Korea en waarschijnlijk over algemene vraagstukken in het Verre Oosten in plaats van de uit gebreide politieke bijeenkomst, waarin de Koreaanse wapenstilstandsover eenkomst voorziet. Ten derde hebben de Verenigde Staten en Frankrijk verklaard, dat zij 2ich niet zullen verzetten tegen een of andere rechtstreekse toenadering van Sir Winston Churchill tot het Kremlin voor een poging om de span ning in de wereld te verminderen. En ten slotte hebben de Verenigde Staten en Groot-Brittannië Frankrijk medegedeeld, dat zij niet kunnen voldoen aan zijn verzoek om te garan deren hun strijdkrachten gedurende de 50 jaar, waarvoor het Europese legerverdrag aangegaan moet worden, op het Europese vasteland te laten. bleem van Europese veiligheid, wordt in de nota gezegd, hetgeen de eerste officiële wenk is dat de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk zou den willen overwegen over veilig heidsgaranties met de Russen te praten. Een vaster aanbod om te praten over een systeem voor Europese vei ligheid of nonagressie werd in de no ta afgezwakt op aandrang van West- Duitsland, zeggen ingelichte kringen. De Westerse Grote Drie hebben een nieuwe nota aan het Kremlin gestuurd, waarin de Russen worden uitgenodigd tot een conferentie der ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier over Duitsland en Oos tenrijk, op 9 Nov. te Lugano, zonder dat daaraan voorwaarden worden verbonden. Zulk een bijeenkomst kan de weg openen voor oplossing van het pro- In de provincie Al Hassa van Saoe di-Arabië is de staat van beleg af gekondigd na een aanval op Ameri kaanse legervoertuigen door een menigte demonstranten. Alle Ameri kaanse employé 's van de Arabisch. Amerikaanse oliemij. (Aramco) moeten in hun kamp blijven we gens een staking en onrust onder de Arabische arbeiders. Vijf weken geleden hebben deze arbeiders dezelfde arbeidsvoor waarden als het Amerikaanse perso neel geëist. De Aramco heeft ruim 25.000 man personeel in dienst van wie onge veer 15.000 Saoedi-Arabiërs zijn. Er zijn ook ongeveer 11.000 Saoedi-Ara biërs in dienst van plaatselijke on dernemingen, die contracten met de Aramco hebben. De productie van ruwe olie van de Aramco was in 1952 de grootste ter wereld. De olievelden behoren tot de rijkste ter wereld. Koning Ibn Saoed, die jaarlijks als vergoeding ongeveer twee honderd millioen dollar krijgt, is ziek en in zijn toestand moet een keer ten kwa de zijn gekomen Twee Franse art sen, die Zaterdag uit Parijs te Bei roet aankwamên, zijn Zaterdagavond nog naar Haef, de zomerresidentie des konings vertrokken. De piloot van een verkennings vliegtuig boven de Atlantische Oceaan heeft gisteravond gemeld, dat hij in volle zee bij IJsland een. omgeslagen reddingsbootje heeft waargenomen, waaraan zich vier mannen wanhopig vastklampten. De vier behoren tot de bemanning van een vliegtuig van de Amerikaanse marine, dat enige uren te voren op ruwe zee had moeten da len tengevolge van een motorstoring. Oorspronkelijk bevonden zich negen man aan bóord van het vliegtuig. In Marokko zit men opge scheept met de twee en twintig leeuwen van de vroegere sultan Sidi Mohammed ben Joessoef. Toen de sultan in ballingschap ging, liet hij zijn haremvrou wen en zijn menagerie achter; zijn haremvrouwen, of tenmin ste diegenen van hen die daar geen bezwaar tegen hadden, zijn de sultan naar Corsica gevolgd, de beesten echter, bleven achter. Nu wil het ongeluk, dat de' nieu we sultaan niet zo dol op wilde dieren is en dat je leeuwen ook niet naar hun familie kunt sturen zoals gebeurd is met die vrouwen die niet naar Corsica wilden. Een dierentuin? In. Rabat, de hoofd stad van Marokko, is er geen, in Casablanca wel, maar daar is geen plaats voor twee en twinttg leeuwen extra Om de Marok kaanse belastingbetaler nu wat kosten te besparen, overweegt men de keuwen voor hun boter ham te laten werken: men wil ze aan een circus verkopen. De nota schuift het Sovjet-voor stel tot het houden van een vijf-mo- gendhedenconferentie, waarin Com munistisch China is opgenomen, ter bespreking van alle problemen der wereld, ter zijde. Doch zij sloeg de deur niet dicht voor het uiteindelijk houden van zulk een conferentie. Reuter verneemt verder dat de voorgestelde conferentie van de V.S. Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en Joegoslavië over Triëst zou moeten uitgaanvan het voldongen feit, dat de V.S. en Groot-Brittannië vast van plan zijn zóne A aan Italië over te dragen. Om bloedvergieten te ver mijden zullen de beide bezettende mogendheden het terugtrekken van haar 7000 man troepen verdelen over een langer tijdsbestek, dan de zes weken welke aanvankelijk voorgeno men waren. De moeilijkheden die Frankrijk on dervindt om ratificatie van de EDG welke de herbewapening van West- Duitsland regelt, van het parlement te verkrijgen, hadden Georges Bidault genoopt verzekeringen te vragen van de V.S. en Groot-Brittannië htm strijdkrachten een halve eeuw in Europa te laten. In Franse ogen zou op die manier worden voorkomen, dat Duitsland de baas zou spelen in de gemeenschappelijke strijdmacht. Reuter vernam in Franse kringen dat Londen en Washington een der gelijke belofte op zo lange termijn onmogelijk konden geven. Bidault heeft zijn ambtgenoten daarop waar schijnlijk verzocht Parijs niet lastig te vallen over het uitstel van rati ficatie, zolang de Franse presidents verkiezingen niet zijn gehouden. ZAL HET KREMLIN DE UITNODIGING AANVAARDEN? Westerse diplomatieke waarnemers te Moskou achten het onwaarschijn lijk, dat de jongste nota der Westerse „Grote Drie'', aan het Kremlin tot een spoedige bijeenkomst der vier ministers van buitenlandse zakdn zal leiden. In deze kringen heerst algemeen de overtuiging, dat de Russen ongetwij feld terug zullen vallen op hun eis van vijf-mogendh eden-besprekingen (met deelneming van communistisch China) op brede basis, ter bespre king van „de problemen, welke de internationale spanning veroorzaken" Er wordt in dit verband op gewe zen, dat het voornaamste geschilpunt nog steeds is, dat de Westelijken eerst een regeling der Duitse en Oos tenrijkse vraagstukken wensen en pas daarna bereid zijn over de alge mene internationale toestand te spreken, terwijl de Russen direct met het laatstgenoemde onderwerp wil len beginnen. Naar het K.N.P. uit gewaonlijk goed ingelichte bron te Rome ver neemt, zou de H. Vader voornemens zijn gedurende de grootse viering van het Mariale Jaar in Rome een I tiental heiligverklaringen uit te spreken. Verwacht wordt, dat hier- l onder ook de heiligverklaring zal zijn van de Zalige Paus Pius X, zulks vooral op grond van de talrijke ver zoekschriften, die uit de Kerk over .de gehele wereld naar Rome zijn en worden gezonden. De sp'oed, welke achter de behande ling van het heiligverklaringsproces van de Zalige Paus Pius X wordt gezet, heeft in tal van kringen te Rome het vèrmoeden doen postvat ten, dat een heiligverklaring van de Zalige Pi us X in begin 1954 niet uit gesloten behoeft te worden geacht. Poolse vicaris-generaal gearresteerd De Poolse veiligheidspolitie heeft de Vicaris-Generaal van Gnesen, Mgr. L. Bernacki, tijdens een visiatiereis door het aartsbisdom gearresteerd. Na de veroordeling van Mgr. Kaczmarek en de arrestatie van Kar- diaal Wysz^nski en Mgr. Baraniak is Mgr. Bernacki thans de vierde ker kelijke hoogwaardigheidsbekleder, die door de communistische regering getroffen wordt. Mgr. Bernacki, die 51 jaar oud is, werd te Groscieradz in Posen gebo ren en in 1926 priester gewijd. In 1945 benoemde Paus Pius XII hem tot titulair bisschop van Mela. Kar dinaal Hlond, de voorganger van Kardinaal Wyszynski, stelde hem aan tot Vicaris-Generaal van Gnesen. INCIDENTEN VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD. Gröot-Brittannië, Frankrijk en de Ver. Staten hebben Zaterdag ver zocht om bijeenroeping van de Vei ligheidsraad der Ver. Naties ter be spreking van de Israëlisch-Jordaanse grensincidenten. De vergadering van de raad zal waarschijnlijk Maandag worden ge houden. Nederlander leefde 39 dagen op mos Op 25 Augustus j.l. verdween bo ven het onherbergzame gebied van Noordoost Canada een verkennings vliegtuig, dat bemand was met geolo gen, die in opdracht van Handels- en Transportmij. „Vulcaan" te Amster dam daar een onderzoek zouden in stellen naar de aanwezigheid van ijzererts. Aan boord van het vliegtuig be vond zich één Nederlander, ir. K. Koeten uit Rotterdam, en de volgen de dag kreeg zijn vrouw het bericht, dat het vliegtuig, waarmede haar man uitgetrokken was, boven een woeste wildernis vermist was geraakt. Ruim een maand verstreek en al hoewel de Canadese luchtmacht en zeer speciaal de militaire luchtmacht haar pogingen tot opsporing en red ding der vermisten niet opgaf, ver loor mevr. Koeten hier in Nederland met het verstrijken der dagen dé hoop op een weerzien. Zaterdagmiddag is een sterk ver magerde, maar kerngezonde ir. Koe ten op Schiphol aangekomen, die daar zijn overgelukkige vrouw kon omhel zen en daarna een verhaal kon ver tellen over de meest barre kamptijd, die hij ooit heeft meegemaakt. Zendertje was te zwak. Op die bewuste 25 Augustus raakte de piloot van het kleine verkennings vliegtuigje de koers kwijt boven een der meest woeste streken van Canada en het was nog een heel geluk, toen hij, terwijl er nog slechts een paar liter benzine in de tank was, het Emanuelmeer ontdekte, waar hij een noodlanding kon maken. Eerst nam niemand de situatie ern stig op, maar toen spoedig bleek, dat de zwakke signalen van het kleine noodzendertje door overvliegende vliegtuigen niet bemerkt werden en de voedselvoorraden opraakte, be gon men het avontuur met andere ogen te zien. Vier van de zeven ge strande reizigers besloten een tocht door de wildernis te maken, omdat volgens hun waarnemingen een radio station op ongeveer 30 km. hemels breed verwijderd moest liggen. Maar zij verdwaalden in de wilder nis en waren blij, toen zij na dagen lange imzwervingen het kamp weer konden bereiken. De winter naderde. Daar werd de toestand met de dag benarder. Men had een paar oude woudlopershutten aan de oever van het meer gevonden en daar huisde men. in, maar reeds lang was de kleine voedselvoorraac verdwenen en bestond het menu uit mos en pad denstoelen. Dit dieet doet een mens Doodgewaande door zijn vrouw verwelkomd nu niet direct aansterken en toen de munitie schaars werd en daardoor het spaarzaam stukje vlees ook ver dween, vermagerde de mensen zien derogen. Doch dit was niet het groot ste gevaar, maar met rasse schreden naderde de barre Canadese winter; met deze komst zou het laatste groen en ander eetbaars verdwijnen en zou een dikke sneeuwlaag en felle vorst spoedig een einde aan ieder onbe schut leven gemaakt hebben. Toen niemand meer hoopte, kwam de redding. Er heerste zo vertelde ir. Koeten Zaterdag in de 'restauratie van Schip hol echter geen paniek in het kamp, alhoewel iedereen gaandeweg de hoop op behoud begon te verlie zen. Negen en dertig dagen waren reeds sinds de noodlanding verlopen, maar de Canadese luchtmacht had de red dingspogingen nog niet opgegeven-. Haar vliegtuigen hadden nog geen wrak kunnen ontdekken en zo lang bleef de mogelijkheid bestaan dat er overlevenden waren. In de vroege morgenuren van 2 Oc tober vloog een verkenningsvliegtuig over het Emanuelmeer en plotseling werd de prille ochtendzon vanuit de diepte weerkaatst., het vliegtuig Minstens twee en dertig personen werden gedood en veertig gewond ten gevolge van een geweldige ontploffing, welke plaats vond aan boord van het «erikaanse vliegdekschip „Leyte", dat in een droogdok in de haven van Boston ligt. Deze radiografisch overgebrachte foto toont hoe gewon den van het 27.000 ton metende oorlogsschip worden gedragen. Geen water in de wijn Terwijl de ministers Dulles, Eden en Bidault zich met de kwestie-Triëst bezighielden, lieten de Italiaanse per- mier Pella en de Joegoslavische pre sident Tito de wereld nog eens op nieuw weten, dat zij niet van plan zijn water in de wijn te doen. Dreigde Pella Zaterdag in de Se naat met aftreden, „wanneer Enge land en Amerika ook maar een duim breed van hun besluit, zich uit zone A terug te trekken, zouden terugne men". Tito hield in een interview met de Londense „Observer" vast aan zijn dreigement, zijn troepen deze zone te laten binnenrukken, wanneer de Italianen daar zouden arriveren. Maar Tito legde daarnaast de na druk op het feit, dat de Joegoslaven niet tegen de Britten en Amerikanen zouden vechten, en dat Joegoslavië niet van plan is zich door de Triëst- affaire in de armen van Rusland te la ten drijven. Zouden de Engelsen en Amerika nen evenwel de Italianen onder hun bescherming de omstreden zone la ten binnenrukken, dan zou in Joego- maakte een vlugge wending en vloog wederom over het meer heen, nu op geringe hoogte. Wederom werd van uit dezelfde hoek het zonlicht, als ge troffen door een spiegei teruggezon den en toen zagen de inzittenden plotseling het kleine verkennings vliegtuig aan de rand van het barre oerwoud staan. Enkele seconden later schalden schelle loudspeakers over het meer en werden de mogelijke overlevenden opgeroepen tekenen van leven te geven. En binnen in de blokhutten kregen zeven geharde mannen tranen van ontroering in hun ogen, o"mdat hun leven toch nog ge red zou worden. Zij strompelden naar buiten en wisten de aandacht van de piloot te trekken. De piloot stelde hen gerust en keerde enkele uren later terug met voorraden levensmid delen, die uitgegooid werden; tevens bracht hij de instructies mee, hoe zij moesten handelen en alles was nu nog slechts een kwestie van tijd ge worden; het stomme maar meedogen- löze oerwoud was haar prooi ontno men. Ir. Koeten was op Schiphol tijdens het verhaal zijn ontroering nog niet volkomen meester en steeds weer herhaalde hij dankwoorden voor het doorzettingsvermogen van de Cana dese luchtmacht, waaraan zij hun redding te danken hebben gehad. Een Constellation van de „Eastern Airlines" is vanochtend vroeg bij dichte mist kort na het opstijgen op het New Yorkse vliegveld Idlewild neergestort en in brand gevolgen. Er bevonden zich 22 passagiers en een bemanning van vijf aan boord. Een uur na het ongeluk deelde de politie mede, dat één persoon is om gekomen, vier vermist worden en 13 gewond zijn. Het toestel had als bestemming Porto Rico. De politeke commissie, van de Arabische Liga komt Woensdag te Amman, de hoofdstad van Jordanië, in buitengewone vergadering bijeen om te beraadslagen over een geza menlijke optreden teneinde „voor eens en voor al een einde te maken aan de herhaalde en flargante aan- valsdaden van Israel", zo wordt te Cairo bekendgemaakt. Zoals elders gemeld, komt van daag de Veiligheidsraad van de V.N. op dringend veroek van de Weste lijke Grote Drie bijeen om de Ara bischIsraëlische kwestie te onder zoeken. Symbolische bezetting in Oostenrijk Frankrijk heeft besloten zijn be zettingstroepen uit Oostenrijk terug te trekken en in Tyrol en Vorarlberg slechts een symbolische macht van veertig gendarmes achter te laten, al dus heeft Zaterdag de Oostenrijkse minister van binnenlandse zaken, Helmer, op een verkiezingsbijeen- i komst te Innsbruck meegedeeld. slavië „een catastrophale reactie" worden gewekt. De maarschalk sprak zijn vertrouwen uit, dat Churchill, „die 'n realistische kijk op de wereldproblemen heeft", de vrede zou weten te bewaren en de kwestie bevredigend zou oplossen. Vertrouwensvotum voor Petla. Italië heeft reeds gunstig gere ageerd op het aanbod van de Wes telijke Drie tot een conferentie over Triëst, waarvoor ook Joegoslavië is uitgenodigd. Premier Pella kreeg Za-. terdag in de Senaat met overweldi gende meerderheid een votum van vertrouwen voor zijn buitenlandse po litiek. Alle partijen stemden voor, behalve de linkse socialisten en com munisten, die zich van stemming onthielden. Inmiddels bereiden de Britse en Amerikaanse troepen in zone A zich voor op hun vertrek Ondanks het besluit van de ministers te Londen de ontruiming der zone door te zet ten, verwacht men toch, dat een klein deel der troepen als symbolische be zettingsmacht zal achterblijven om een soort status quo te handhaven tot een vreedzame regeling is gevon den. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur), RUSTIG WEER Overdrijvende wolkenvelden en plaatselijk mist. Geen regen. Overwegend zwakke Oostelijke win. Dezelfde of iets lagere j temperaturen. 20 Oct.: zon op 7.13 en onder 17.36; maan op 16.19 en onder 4.16 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uiur luiden: weer temip. HELSINKI half bew. 7 C. OSLO motregen 5 STOCKHOLM mist 9 LONDEN geheel bew. 10 AMSTERDAM mist 10 BRUSSEL mist 9 PARIJS geheel bew. 11 BORDEAUX geheel bew. 12 NICE licht bew. 16 WARSCHAU geheel bew. 12 BERLIJN nevel 13 FRANKFORT nevel 13 MUNCHEN nevel 13 ROME licht bew. 14 ZURICH nevel 13 WENEN nevel 14 Korreltje De samenleving moet gegrondvest zijn op rechtvaardigheid; niet op macht.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1