S)e ft2idóeSoma/nt Westerse Drie beraden zich te Londen Kleurentelevisie Moskou, Triëst en Nabije Oosten op het menu Adenauer sprak een woordje mee Frans offensief in Indo-China Poolse kerkvervolging heeft ook *n politieke achtergrond Explosie op Amerikaans vliegdekschip Een zeldzaamheid, zelfs in de haven van New York Engeland en het EDG-verdrag Mijnwerkers zaten opgesloten Rustig herfstweer Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 17 OCTOBER 1953 45ste JAARGANG No. 13019 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 GEHARREWAR OM TRIËST |"\EZER DAGEN ZIJN te Londen de drie Westerse vrienden, de ministers Dulles, Eden en Bidault, tezamen gekomen om eens een hartig woordje met elkaar te praten. Wat zij samen willen zoeken is, volgens het woord van Dulles, de „grondslag voor een duurzame vrede". Zo'n grondslag zou in elk geval moeten zijn: overeenstemming tus sen de volken. Speciaal: overeen stemming met Sovjet-Rusland. En daarom zal de vraag, hoe de kloof tussen het Westen en Sovjet-Rus land te vei-kleinen, wel het centrale punt van bespreking uitma ken, want dat is het kern-pro bleem van de hele internationale po litiek van onze dagen. Zou 0 men erin slagen dit kernpro bleem tot oplossing te bren gen, dan was de oplossing van zovele andere brandende vraagstukken kin derspel. Maar zolang dat niet het geval is en wij zien geen enkele mogelijk heid, dat dit in de naaste toekomst zou gebeuren, ondanks alle pogin gen van Churchill om Malenkof per soonlijk met het Westen in contact te brengen zal men zich moeten blijven bezig houden met de Euro pese Defensie Gemeenschap, met de Viermogendheden-conferentie over Duitsland, met de krijgsgevangenen in Korea, met1, het geharrewar om Triëst (een vette kluif voor Visjins- ki) en zovele andere kwesties. Er is dius stof genoeg voor de drie' vrienden daar in Londen om zich het hoofd over te breken, maar twee punten zullen wel voornamelijk de aandacht gevraagd hebben, n.l. df- Europese Defensie Gemeenschap en Triëst. Generaal Gruenther, die dezer da gen in ons land geweest is, heeft het nog eens duidelijk gemaakt,"dat bij alle vorderingen, welke wij ge maakt hebben, het einddoel nog lang niet bereikt is en dat wij met alle macht er naar moeten blijven stre ven ons zou sterk mogelijk te maken. Dat is alleen bereikbaar door inscha keling van Duitsland en daarover zullen Dulles en Eden wel enige harde noten kraken met vriend Bidault. Men moet toegeven, dat de kwestie tamelijk ingewikkeld is, omdat de Fransen inderdaad zitten te houden met hun slepende oorlog in Indo- China en daarom de beschikking over hun soldaten in eigen hand wil len hebben, maar aan de andere kant is' het belang van West-Europa te vens een levensbelang voor hen zelf. UET TWEEDE ZWAARTEPUNT **van de besprekingen zal gelegen zijn geweest in de kwestie-Triëst. Zulke kleine gebieden, welke twist appels zijn tussen twee aan elkaar grenzende landen, kunnen het uit gangspunt zijn voor grote verwikke lingen. Dat was het geval met Dan zig, dat aanleiding werd tot de tweede wereldoorlog en nu is het weer Triëst, dat dreigt te worden opgeblazen tot een kwestie van we reldomvattende betekenis. Als men niet oppast, slaagt straks de Sovjet-' Unie er in om notabene via de Veiligheidsraad de onveiligheid zó enorm te vergroten, dat de gek ste dingen kunnen gebeuren. Wat men de Sovjet-Unie in deze terecht kan verwijten, is, dat zij het geval buiten alle proporties tracht op te blazen; men kan haar niet ver wijten, dat zij het Westen beschul digt van verdragsschennis. Met an dere woorden- het argument van Moskou is iuridisch gerechtvaar digd en formeel heeft Visjinksi ge lijk, als hij zegt: Hier wordt het Ita liaanse vredesverdrag geschonden en dus moet de Veiligheidsraad daar een stokje voor steken. Het vredesverdrag met Italië be paalt nl. dat de Veiligheidsraad een gouverneur moet benoemen voor het vrij gebied Triëst en verantwoordelijk zal zijn voor de onafhankelijkheid van dit gebied. Maar de Veiligheids raad kon niet tot overeenstemming komen over de benoeming van de .gouverneur en daarom bleef Triëst maar zolang onder Brits-Ameri kaanse bezetting. Dat bleef zo jaar in jaar uit en thans schijnen de Amerikanen en Britten het zat ge worden te zijn en willen zij weg. De stad Triëst met zijn begerenswaar dige haven willen zij toevertrouwen aan de Italianen, wat op zichzelf ge rechtvaardigd is, daar de bevol king van Triëst absoluut Italiaans is. De verwarring dreigt nu ten top te stijgen, daar de bemoeiingen van Moskou de pogingen, om het als nog met Tito eens te worden, vólko- komen doorkruisen. Tito is genegen te praten met de betrokken landen (Amerika, Engeland en Italië), iets waartoe Amerika en Engeland ook wel bereid zijn als Rusland er maar buiten blijft; maar als Tito ziet, dat Rusland er in slaagt de positie van de tegenpartij in de Veiligheidsraad te verzwakken, zal hij niet nalaten er een schepje op te doen. Alle verwachting is nu, dat de Vei ligheidsraad kennis zal nemen van de pogingen, welke onderling gedaan worden om tot overeenstemming te komen en derhalve zal besluiten, de behandeling van de zaak op te schorten teneinde het resultaat van deze pogingen af te wachten. Laten wij hopen, dat ook hier het spreekwoord bewaarheid zal wor den, dat de soep niet zo heet gegeten wórdt als zij-wórdt De Amerikaanse minister John Foster Dulles, de Britse minister Anthony Eden en de Franse minister Georges Bidault ontmoetten elkaar gisteroch tend om 11 uur op het Foreign Office te Londen om hun definitieve goed keuring te hechten aan de nota, die reeds in de Westerse ambassades te Moskou klaar lag. Gisteravond werd een kort communiqué uitgegeven, waarin gezegd werd: „De ministers zijn hun besprekingen begonnen over een antwoord op de Sow jet-nota van 26 September j.l., het probleem-Triëst en de toestand aan de Israëlisch-Jordaanse grens. De besprekingen worden Zaterdag voort gezet". HET ISRAËLISCH-JORDAANSE INCIDENT. Een woordvoerder van 't Britse ministerie van Buitenlandse Zaken weigerde nog iets toe te voegen aan dit summiere communiqué. Verrassend was de mededeling, dat de ministers ook hebben gesproken over het Israëlisch-Jordaanse vraag stuk. In dit verband wordt vernomen dat de ministers Bidault en Foster Dul les een Brits protest bij de Israëlische regering tegen het jongste incident aan de Israëlisch-Jordaanse grens hebben onderschreven. Een woordvoerder heeft meege deeld, dat de drie ministers het er over eens waren, „dat de toestanjl aan de Israëlisch-Jordaanse grens als „zeer ernstig" moet worden be schouwd". Volgens zegslieden zijn de minis ters niet gereedgekomen met het op stellen van een antwoord op de Sow jet-nota. Naar vernomen wordt hebben de ministers zich beziggehou den met een herziening van het ont- werp-antwoord, waarin, naar ver luidt, een conferentie van de minis ters van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier op 9 November te Lu gano voorgesteld werd. Volgens Ass. Press zijn de minis ters gisteravond overeengekomen de hand te houden aan het Brits-Ame-1 rikaanse besluit om zone A van j Triëst te ontruimen en aan Italië over te dragen. Te Londen wordt verwacht, dat de Turkse ambassadeur er bij de Grote Drie op aan zal dringen het Joego slavische voorstel voor het op korte termijn houden van viermogend- hedenbesprekingen door de in het vraagstuk Triëst betrokken staten, te aanvaarden. Uit officiële kringen wordt verder vernomen, dat de ministers ook over wogen hebben of zij op korte termijn Rusland zullen uitnodigen voor be sprekingen o-ver een non-agressie verdrag tussen het Oosten en Westen. In verband met bezwaren van de Westduitse bondskanselier Adenauer, om dit aanbod reeds nu te doen, heb ben - zij de beslissing tot heden uit gesteld. De Nederlandse ambassadeur dr. J. H. van Roy en is gisteren te Washing ton door de waarnemende minister van Buitenlandse Zaken Walter Be dell Smith ingelicht over in Lon- ADENAUER KWAI ER TUSSEN. West-Duitslands kanselier, Aden auer, heeft te elfder ure een vertra gende invloed uitgeoefend op het streven van de drie Westelijke mi nisters van Buitenlandse Zaken, die thans te Londen maatregelen bespre ken om zo spoedig mogelijk tot een aan Duitsland gewijde conferentie met Moskou te komen. In een nota heeft Adenauer name lijk ernstige bedenkingen geuit tegen het aanbieden van „veiligheidsgaran ties" aan Rusland op dit ogenblik, aangezien naar zijn mening éérst Europa's defensie geregeld dient te worden. Als gevolg hiervan overwe gen de drie ministers nu, een wijzi ging aan te brengen in de reeds op gestelde uitnodiging-tot-een-gesprek, bestemd voor het Kremlin. Donderdag is in New York een de monstratie met televisie in kleuren gegeven, welke naar de mening van waarnemers in de toekomst zal worden aangemerkt als de officiële geboorte van de kleurentelevisie. Bij uitzendingen volgens het gedemon streerde systeem in kleuren kan het beeld ook op een gewone ontvanger in zwart-wit ontvangen worden. Men toonde zich zeer tevreden over de ontvangst der kleuren in fijne schakeringen, aldus de „Daily Tele graph". De Oder-Neisse-grens De Franse troepen zijn in Indo- China een offensief begonnen, dat het grootste is sinds vele jaren. Naar gemeld wordt worden er. goede vor deringen gemaakt. De Fransen ruk ken op in het dal van de Rode Rivier en ontmoeten geen tegenstand van betekenis. Colonnes tanks, geharde parachu tisten en infanterie worden tijdens de opmars voorzien van voorraden tatie van de kardinaal zijn afgelegd, De strijd der Poolse regering tegen de Katholieke Kerk en haar geeste lijkheid schijnt behalve haat tegen Kerk en goddienst ook een buiten landse politieke doelstelling als ach tergrond te hebben. Het is het blad „Bulletin", een uitgave van de voor lichtingsdienst der Westduitse rege ring, dat hierop wijst, waarbij het blad zelf spreekt van een „openlijke" oorlogshetze tegen de Bondsrepubliek. Het blad maakt deze gevolgtrek king zowel uit de officiële verklarin gen, die in Warschau over de arres- door een vloot van honderd Dakota' de grootste „luchtbrug" die er ooit in Indo-China is georganiseerd. Vaar tuigen van de Franse marine hebben troepen aan land gebracht achter de linies van de Vietmirih. De spoor wegen waarover de vijand de be schikking had zijn alle door de ge lande troepen vernield. als uit de getuigenissen tijdens het onlangs gevoerde proces tegen de bisschop van Kielce, mgr. Kaczma- rek- Kardinaal Vfyszynski is ervan be schuldigd een actie tb hebben ge voerd, die schadelijk zou kunnen zijn Minstens 30 doden Een ontploffing aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip „Leyte", dat te Boston in dok ligt, heeft Vrij dagmiddag minstens 30 doden en 40 gewonden geëist. Er brak brand uit en drie uur na de ontploffing was men nog bezig met blussen. Tot laat in de avond heeft men naar mogelijke slachtoffers gezocht. De gezagvoerder van het 27.000 ton metende schip, kapitein-ter-zee Tho mas Ahroom zei te geloven, dat de meeste doden onder de officieren ge vallen zijn. Daarnaast werden enige de drie- matrozen en burgerwerklieden het slachtoffer. De oorzaak van de ontploffing staat nog niet vast. Toen het ge beurde, waren ongeveer 1400 beman ningsleden aan boord. De gezagvoerder is van mening, dat de ontploffing op het dek beneden het hangardek is ontstaan; Het ergst werd een officiers verblijf en het ver blijf van de adjudant-onderofficieren getroffen. De vliegtuigen, die bij het schip behoren, en de bemanning daarvan bevonden zich aan de wal. De „Leyte" is in April 1946 in dienst gesteld. Het schip heeft in de Koreaanse wateren dienst gedaan en was, na een reparatieperiode van tien maanden, bijna weer gereed om het ruime sop te kiezen. Een zeldzaamheid, zelfs in de- haven van New York 's wereld grootste havenstad, toont deze indrukwekkende luchtfoto. Zeven van de grootste passagiersschepen lagen gelijktijdig aan de kaden in de Hudsonrivier, gedurende iets minder dan drie uur. Het zijn, van rechts op de voorgrond naar links: de „Saturnia" uit Italië; de „America" en de „United States" van de United States Line; de „Ile de France" van de Franse passa- gierslijn; de Cunarders „Queen Elizabeth" en „Caronia" en de „Gripsholm" van de ZwedenAmerikalijn. De „America" arriveerde in de haven om 13.00 uur, waardoor de zeven schepen naast elkaar kwamen te liggen. Te 15.30 vertrok de „Caronia" waarmee de „ketting" van zeven werd verbroken. „met het oog op de aanslagen op de integriteit van de grenzen der volks republiek Polen". Deze beschuldiging kan, gezien in verband met een in de Poolse pers gepubliceerde verkla- rng van „het Poolse episcopaat", vol gens het „Bulletin", moeilijk twijfel laten bestaan aan het feit, dat de strijd om de Oder-Neisse-grens mede de achtergrond van de arres tatie vormt. In deze zg. „verklaring van het Poolse episcopaat heet het onder meer: Het Poolse episcopaat merkt op, dat in een tijd van versterkte ac ties der Duitse zenivsionisten, die te gen integriteit van onze grenzen aan Oder en Neisse zijn gericht, een vol ledige consolidering van het Poolse volk nodig is. Daarom verzet het episcopaat zich vastbesloten tegen de politieke houding en acties van een zeker deel van de Duitse hiërarchie en van een groot deel van de Duitse clerus, die tot de aandrijvers van de anti-Poolse en revisionistische actie behoren, waarbij zij zich zelfs beroe pen de autoriteit van de apostolische hoofdstad van het Vaticaan". Er kan ook volgens het „Bulletin", geen twijfel aan bestaan, dat deze verklaring door de Poolse regering is opgeseld. Zij is in volkomen over eenstemming met de uitingen in de Poolse pers, waarin het heet, dat dr. Adenauer door Paus en Kerk ge vierd wordt, „op het ogenblik, waar op hij naar voren treedt rtiet een pro gram van revisie van onze Oder- Neisse-grens, van roof van onze ge bieden, van de vernietigingen van onze staat en van de vorming van een nieuw gouvernement-generaal". De Poolse „Trybuna Ludu" heeft Paus Pius zelfs „de Duitse Paus" genoemd, aan wie het volgens de Poolse communisten te wijten was. dat „de Duitse revisionisten van jaar tot jaar werden aangemoedigd en aangespoord tot nieuwe vijandige handelingen tegen Polen". Het kerkelijk bestuur van de onder Poolse administratie gestelde gebie den vormt een voortdurend wrij vingspunt, hetgeen onlangs ook tot uiting is gekomen in een protest van de Poolse bisschoppen tegen van staatswege voorgenomen aanvullin gen van vacatures in dit gebied. Het Vaticaan is er in 1945 toe overge gaan in Breslau, Oppeln en Lands berg apostolische administarties in te richten, doch het heeft hier geen bisschoppen benoemd, kennelijk om dat de huidige grens nog niet als de- "initief wordt beschouwd. Het Duitse episcopaat heeft zich eveneens op het standpunt gesteld, dat de toestand achter Oder en Neisse niet definitief zou zijn Het heeft deze opvatting zeer duidelijk gede monstreerd doordat het nog steeds de vroegere leiders van e Duitse gees telijkheid in deze provincies tot de jaarlijkse bisschops-conferentie van Fulda heeft toegelaten. Naar verluidt heeft Churchill de Franse minister van buitenlandse za ken, Bidault, in ruil voor een spoedi ge ratificatie van het EDG-verdrag door het Franse parlement enige voorstellen gedaan voor een nauwere verbintenis tussen Engeland en de EDG-landen. De Britse voorstellen zouden om vatten: 1. De een of andei-e vorm van Brit se deelneming aan het klein Europe se parlement, dat hét toezicht op de EDG zou hebben. 2. Britse deelneming in de ministe riële raad, die de strategie -van de EDG zou uitstippelen maar dit slechts in tijden, dat Britse belangen daarbij betrokken zijn. 3. Het onder het commando van de EDG stellen van Britse troepen, in dien de NATO daartoe bevel geeft. Dit zou kunnen betekenen, dat een Britse divisie onder het bevel van een Franse, Duitse, Belgische of Ne derlandse generaal zou kunnen ko men te staan. Italië en Luxemburg zijn de andere leden van de EDG. 4. Een permanente Britse missie bij het hoofdkwartier van de EDG ter coördinering van de Britse mi litaire plannen met die van de lan- i den van de EDG. ff mêM (Jongen uit Gunadala in India) In de Bradford kolenmijn nabij Manchester is Vrijdag brand uitge broken in het gebouw, waarin zich de machines bevinden voor het naar boven., en naar beneden brengen van de mijnwerkers. Meer dan 500 mijnwerkers wer den tijdelijk op 900 meter onder de grond ingesloten. Daar de normale uitgang geblokkeerd werd. Zeven uur na het uitbreken van de brand waren allen weer ongedeerd aan de oppervlakte. Door het uitvallen van de stroom hadden de mannen in het donker gezeten. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot 4 t Zondagavond. Opgemaakt te 10 j I uur). WEINIG WIND Zwaar bewolkt met tijdelijk i X enige regen of motregen maar X later ook verspreide opklaringen. 1 Vanavond en vannacht hier en 1 t daar mistvorming. Weinig wind. 1 Ongeveer dezelfde temperatuur 5 als vandaag. 1 13 Oct.: zon op 7.09 en onder 17.40; maan op 15.46 en onder 1.21 uur. 19 Oct.: zon op 7.11 en onder 17.38; maan op 16.02 en onder 2.48 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bew. 6 C. OSLO motregen 3 STOCKHOLM motregen 7 KOPENHAGEN zwaar bew. 11 LONDEN regen 9 AMSTERDAM mist 10 BRUSSEL mist 10 PARIJS regen 12 BORDEAUX regen 13 NICE half bew. 14 BERLIJN nevel 12 FRANKFORT regen 13 MUNCHEN nevel 12 ZURICH mist 12 ROME zwaar bew. 19 Hogedrukgebieden boven Rusland en Scandinavië enerzijds en bij de Azoren anderzijds oefenen invloed op het weer in onze omgeving uit. De luchtdrukverschillen zijn daar door klein, zodat er maar weinig wind heerst. Het temperatuursver- loop is in verband hiermee sterk af hankelijk van de bewolking. Van nacht klaarde het in Zuid- en West- Nederland op, waardoor daar flinke afkoeling optrad en hier en daar dichte mist gevormd werd. In het algemene temperatuursniveau zijn voor het weekeinde geen belangrijke veranderingen te verwachten. De ge middelde temperatuur in de eerste helft van deze maand was ongeveer 1 graad Celsius boven normaal. De over het algemeen zwakke winden droegen er toe bij om deze periode voor het gevoel zacht te doen lij ken. Intussen nadert over de Britse eilanden een oud Atlantisch regen front, datmorgen in een deel van het land enige neerslag zal veroorzaken. Later op de dag zijn echter ook op klaringen te verwachten. Korreltje Niet elk woord vertrouwe men.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1