Nieuwe wijk in Morskwartier maakt zeer eenvoudige indruk Notaris C. F. Dolk wil zijn zilveren jubileum ongemerkt voorbij laten gaan Dr. P. H. Pott sprak over de goden en demonen van Tibet ZATERDAG 17 OCTOBER 1953 tiubh COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 Is annexatie van Oegstgeest inderdaad niet te vermijden? Ook in het Morskwartier heeft de na-oorlogse woningbouw grote ver anderingen gebracht. Wie in 1945 langs de Lage Morsweg ging, in de richting De Slaagh, zag rechts een aantal zijstraten, o.a.: Vondellaan en Constantijn Huygenslaan, met vóór oorlogse woningen, doch aan de lin kerzijde niets dan weiland, slechts onderbroken door het oude kruit- huisje en het woonwagenkamp. Wie thans in deze wijk komt, ziet, dat nu ook de linkerzijde van de Lage Morsweg practisch geheel is volge bouwd. Kruithuisje en woonwagen kamp zijn verdwenen; nieuwe stra ten met lange huizenrijen zijn er voor in de plaats gekomen. De reeds vaker aangehaalde woor den, Leiden barst uit zijn grenzen", die burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot verleden jaar tijdens de be handeling van de begroting sprak, zijn op deze wijk wel zeer letterlijk van toepassing. Tot stijf aan de grens van Oegstgeest is Leiden hier volgebouwd. Tussen beide gemeen ten loopt een sloot als grens en Lei den heeft zijn huizenrijen tot aan deze sloot gezet. „Tot hiér en niet verder", schijnt deze grens de bou wers toegeroepen te hebben. Ook aan de andere zijde van de Lage Morsweg, waar zich de voor oorlogse bebouwing bevindt, is men tot aan de grens gegaan; naast de Constantijn Huygenslaan houdt Lei den op. Alleen in de richting van het Academisch Ziekenhuis en de Anna- kliniek, dus in de Pesthuispolder, is nog enige ruimte voor bebouwing i vrij. een smalle strook, die een maal bebouwd het Legermuseum geheel zal insluiten. Eenvoudige, rechte straten. Terug naar de linkerzijde van de Lage Morsweg, dus naar de na-oor logse nieuwbouw, valt de aandach tige wandelaar op, dat deze wijk wel een hemelsbreed verschil vertoont met het nieuwe Haagwegkwartier, waarover wij de vorige keer schre ven. Van een fantasierijke bebou wing, een afwisseling tussen hoog- en laagbouw, tussen flats en eenge zinswoningen, zoals aan de Haagweg, is aan de Lage Morsweg niets te be speuren. Men vindt er alleen rechte straten, evenwijdig aan of loodrecht op elkaar, met vrij eentonige hui zenrijen, slechts in twee of drie soor ten. De gemeenschappelijke voortuinen geven de straat wel een vriendelijk aanzien, maar bepaald fraai kan het geheel toch niet genoemd worden. Het meest bekoorde ons nog de rode bakstenen huizen aan de Morslaan, die eenwijdig aan de spoorbaan loopt. De enige afwisseling biedt de openbare lagere school met kleuter school aan de Damlaan, aan de over zijde waarvan thans ook een kath. lagere school in aanbouw is. Wan neer naar verwacht mag worden de Plantsoendienst ook hier haar best zal doen, kan aan de Damlaan een mooi geheel verkregen worden. In de richting van de Hoge Mors weg wordt de nieuwbouw (voorlo pig?) afgesloten door de Storm Buij- singstraat, evenwijdig aan de Lage Morsweg. De bewoners kunnen zich plattelanders wanen, want aan de overzijde van de straat, gescheiden door een sloot, vindt men nog wei land waarop koeien grazen, die zich kennelijk niet bewust zijn van de gevaren, welke hun grondgebied be dreigen. Ook hier heeft Leiden nog enige uitbreidingsmogelijkheid door de hoek tussen Hoge- en Lage Morsweg vol te bouwen, maar veel is het niet, evenmin als aan de an dere kant van de Lage Morsweg. welke situatie wij hierboven be schreven. Annexatie noodzakelijk? Wie dit alles ziet, ontkomt niet aan de vraag of Leiden een deel van Ook de bebouwing aan deze zijde van de stad wijst er op; aan de grens ziet men, dat hier geen afge rond geheel gebouwd is en dat de ontwerpers rekening gehouden heb ben met de mogelijkheid deze nieuw bouw strakt aan de overzijde van de sjoot, dus over de grens van Oegst geest, voort te zetten. Dit werpt de vraag op wat er in dat geval moet gebeuren met het boerenbedrijf van de familie Uiten - boogaard, waarvan de boerderij „De Siaagh" kort voor de oorlog werd ge bouwd, nadat de oude boerderij plaats had moeten maken voor de viaducten aan De Slaagh, die door het onlangs gewijzigde Rijkswegen plan overbodig geworden zijn en door Leiden afgebroken zullen wor den. Komt deze boerderij straks tus sen de huizen te liggen? Wat gaat er gebeuren? Wij willen niet vooruitlopen op de kwestie wel of niet annexeren, te meer niet, omdat het een zeer gevoe lige kwestie is. Leiden heeft uit- bieidingsmogelijk'heden nodig, dat staat vast. Anderzijds wil Oegstgeest zijn zelfstandigheid en grondgebied behouden, hetgeen zeer begrijpelijk Een buitenstaander is geneigd de vraag op te werpen of het mogelijk is, Leiden en Oegstgeest. beide te vreden te stellen, b.v., door het aan gaan van een belangengemeenschap. Op de door Leiden gekochte grond in de gemeente Oegstgeest, zouden huizen gebouwd kunnen worden, die het Oegstgeester huisvestingsbureau in overleg met het Leidse bureau zcu kunnen toewijzen aan Leidse gezinnen, zonder dat daarbij de ge meentegrens gewijzigd wordt. Wij menen, dat een dergelijke belangen gemeenschap ook tussen Den Haag er. Voorburg bestaat. Het antwoord op deze vraag is niet aan ons. We zullen rustig moe ten afwachten wat er uit de bus komt. Dat er iets gebeuren gaat, is zeker; Leiden heeft deze grond niet zomaar gekocht zonder er een bedoe ling mee te hebben. Of deze bedoe ling verwezenlijkt wordt, zal afhan gen van de beslissing, die hogere in stanties moeten nemen. Aan hen thans het woord! KOLEN Rustige straten De nieuwe straten in deze wijk heten: Leegh waterstraat, Conradstraat, Dijkstraat, Dam laan, Callandstraat, Leemanstr. Storm Buijsingstraat, Sluisstraat en Morslaan. Stille straten, waar in het enige verkeer bestaat uit auto's en wagens van groente boer, bakker, melkventer, enz. „Ideaal om te wonen", ver klaarde ons een huismoeder. „De kinderen kunnen rustig op straat spelen, zonder gevaar te lopen". Bovendien is enige maanden ge leden in deze wijk een prachtige speeltuin geopend, die vooral voor de kleine kinderen uit komst biedt. Want voor hen is en blijft zelfs de rustige straat nog gevaarlijk! Op bezoek bij een natuurvriend werk", zegt hij er van. „Ik doe het graag, want er heerst een goede sfeer bij jullie krant". „Ik houd van de stad". Negen jaar heeft notaris Dolk in Berlicum gewoond. Daarna kwam hij naar Leiden, welke stad hij reeds ja renlang goed kende, omdat hij er zijn echtgenote vond, een dochter van wijlen notaris Klaverweijden. „Ik woon hier graag", vertelt de notaris. „Ik zou niet meer uit Lei den weg willen,want ik ben van de stad gaan houden, zowel van zijn bewoners als van de omgeving en van de vele bezienswaardigheden. Ik mag graag door Leiden wandelen; wanneer ik dan al die oude gebou wen zie, tracht ik me in te denken hoe het in vroeger eeuwen hier ge weest is en zie ik de bewoners van eeuwen terug in hun historische klederdrachten voor m'n geestesoog verschijnen. „Een reuze goede baas". Na dit alles werd het toch wel tijd eens over het werk van notaris Doilc te gaan spreken, maar daar voelde onze gastheer niets voor. „Ik heb een drukke practijk en ik doe het werk graag, maar ik praat er liever niet over. Laat u het hier maar bij; zo is het wel goed". We waren echter zo onbeleefd er geen genoegen mee te nemen en vonden later de heer W. F. Karstens, candidaat-notaris, die reeds vele ja ren bij notaris Dolk in dienst is, gaarne bereid iets over zijn patroon te vertellen. „Als ondergeschikte kan men moeilijk iets anders zeggen, maar ik meen het uit de grond van m'n hart wanneer ik zeg, dat notaris Dolk voor mij een reuze goede baas is. We gaan als vrienden met elkaar om en ik heb hem leren kennen als een humaan mens, gevoelig voor humor, goed aardig van karakter altijd bereid zijn medemens, die in moeilijkheden -t. te helpen met raad en daad". Een huis vol liefhebberijen Terwijl notaris Dolk een sigaar (Foto\ opsteekt, horen we plotseling ergens een stem: „Kokkie ook een stukkie", terwijl er toch niemand anders in het privé-kantoor aanwezig is. Nie mand? Toch wel. In een hoek bij het raam ontdekken we een grote kooi en daarin een fraai gevederde papegaai, die zó goed spreken kan, dat zijn geluid niet van een men senstem te onderscheiden is. Dit voorvalletje heeft niets te maken met de reden van ons bezoek, maar het is kenmerkend voor onze gast heer, die bekend staat als een groot natuurvriend. Zijn hele huis ge tuigt er van; links en rechts tellen we niet minder dan vijf aquaria met prachtige vissen, voorts kooien met parkieten en kanaries, planten in huis en in de grote achtertuin, die bo vendien een fraaie vijver met goud vissen bevat. „De Leidse Courant"). Kokkie kreeg zijn stukkie heer lijke Belgische Cóte d'Or-chocolade en had toen geen tijd meer om te praten, zodat wij rustig spreken konden over het doel van ons be zoek. Op 30 October as. zal het na melijk 25 jaar geleden zijn, dat de heer C. J. F. Dolk werd benoemd tot notaris te Berlicum (N. Br.), welke gemeente hij in 1937 verliet om het kantoor van wijlen notaris A. J. C. van der Heyden op de Apo- thekersdijk 34 voort te zetten. De zilveren notaris wilde echter van geen drukte weten. Wegens fa milie-omstandigheden zal het jubi leum niet officieel gevoerd worden en zal er ook geen receptie zijn. De heer Dolk is op 30 October zelfs de stad uit om zich aan alles te onttrek ken. er echter toch af en eindelijk liet notaris Dolk zich overhalen iets te vertellen. Hij werd 18 December 1886 te Rotterdam geboren en kwam in 1914 als candidaat-notaris naar Hillegom, waar hij 14 jaar verbleef. Buiten zijn functie was de heer Dolk ook actief in het openbare Hillegomse leven; hij was er enige jaren lid van de gemeenteraad en bovendien op richter (later voorzitter) van de bad- en zweminrichting. Eenmaal in Leiden gevestigd, heeft notaris Dolk zich onttrokken aan het open bare leven. De enige functie, die hij vervult, is commissaris van de N.V. „De Leidsche Courant". „Prettig „Zijn practijk heeft zich dan ook sterk ontwikkeld" vervolgde de heer Karstens. „Notaris Dolk kwam jaar geleden practisch in een „leeg kantoor", maar hij heeft in de afge lopen jaren het vertrouwen van een uitgebreide cliëntèle verworven". Aan deze verklaring behoeven we niets toe te voegen We mogen vol staan met notaris Dolk die ons bij het afscheid nogmaals verzekerde, dat hij van ieder feestbetoon afzag nog vele jaren in goede gezondheid toe te wensen, zowel in zjjn werk als met zyn vrienden: de vogels, de vis sen en de planten. Mobilisatiekruis Leiden Binnen de veilige muren van „De Harmonie" maakten de leden van de afd. Leiden en omtreken van de Ne derlandse Bond van Oud-Strijders en Dragers van „Het Mobilisatie- kruis" gisteravond een grote en in teressante reis. Hun vice-voorzitter, dr. P. H. Pott, die in het dagelijkse leven conservator is aan het Rijks museum voor Volkenkunde, was daarbij de deskundige, gids en reis leider naar een land, dat voor de één geldt als een heilig land bij uitne mendheid en voor de ander als het land van mystieke speculatie en niet te controleren wonderverhalen. Dr. Pott begon met een overzicht te geven van de omstandigheden, die er toe hebben bijgedragen Tibet de naam te bezorgen van een ge heimzinnig land te zijn. In de eerste plaats is dit de vrijwel volkomen afgesloten ligging van het land, waar door het slechts langs enkele berg passen kan worden bereikt en daar door gemakkelijk kan worden afge sloten tegen binnendringende reizi gers. Maar daarnaast is het ook het z.g Lamaïsme, de vorm waarin het Boeddhisme zich in Tibet heeft ont wikkeld, dat dit land met een waas van geheimzinnigheid heeft om huld In het godenstelsel van dit La maïsme komen allerlei vreemde ge daanten voor, die op het eerste ge zicht vreemd en onverenigbaar schij nen met de leer van de Boeddha Bij nadere bestudering blijken deze fi guren echter een diepere betekenis te hebben en niet alleen te zijn voortgesproten uit een ziekelijke fantasie van hem, die deze figuren in beeld bracht Persoonlijk contact Spr heeft zich reeds geruime tijd bezig gehouden met vraagstukken op het gebied van dit lamaisme en werd verleden jaar in de De doorlichting op t.b.c. te Leiden De doorlichting op t.b.c. van het deel der bevolking dat woont in de wijk, waarvoor het onderzoek plaats vindt in het v.m. IJkkantoor aan de Lammermarkt, zal op die plaats ein digen op Woensdag 21 October a.s.. Allen, die daar moesten worden on derzocht en om welke reden ook aan hun oproep geen gevolg hebben gege ven, kunnen alsnog worden onder zocht op Woensdag 21 October 1958 van 911 uur of van 14.3016.30 uur. Ook zij, die zich aanvankelijk niet voor het onderzoek hadden op gegeven, maar daaraan alsnog willen deelnemen, kunnen op bovengenoem de tjjd en plaats voor onderzoek nog terecht. Spoedig zal het onderzoek in de derde wijk het stadsdeel dat be grensd wordt door het water van de Nieuwe Rijn van de grens der ge meente tot de Zijlsingel, het water van de Zoeterwoudsesingel, het wa ter van de Wittesingel tot de Vliet en het water van de Vliet en de Trekvliet tot de grens der gemeente Leiden en Zoeterwoude aanvangen in een lokaal van het v.m. Joodse Weeshuis aan de Rodenburgerstraat. Degenen, die zich voor het huisbe zoek hebben opgegeven, worden Vrij dag 23 October a.s. om 8 uur in de kleine Stadsgehoorzaal verwacht voor een bijeenkomst. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Geboorteaankondigingen heid gesteld om door een persoonlijk contact met deze merkwaardige vorm van het Boeddhisme dieper in deze vraagstukken door te dringen. Slechts vergezeld door een Nepalese bediende en met enkele muildieren als lastdragers trok hij, via hoogge legen bergpassen en grote afstanden afleggend, gedurende enkele maan den rond in het Tibetaanse grensge bied, voornamelijk in het gebied van Lahul in N.W. India, tussen Tibet, Kashir en de Punjab. In een levendig betoog schetste dr Pott de moeilijkheden verbonden aan een dergelijke onderzoekings- reis en zijn belevenissen bij de ont vangst in de verschillende kloosters in dit gebied, dat wel binnen de gren zen van India ligt. maar waar de be volking zelf reeds Tibetaans spreekt. Het hoogtepunt van zijn ervaringen vormde wel het zien van een echte Tibetaanse duivelsdans, waarin al lerlei demonische gedaanten ten to nele verschijnen Daarbij had spr. de gelegenheid om deze dans ook op de gevoelige plaats vast te leggen, zodat hij zijn gehoor tevens kon vergasten op prachtige beelden, waarvan een gedeelte in kleuren, van een fel heid. die men slechts in hogere berg streken kan aantreffen. VETERANEN LEGIOEN. Dezer dagen hield de afd. Leiden van het Veteranen Legioen Neder land een ledenvergadering ter ope ning van het winterseizoen in De Kleine Burcht. Hoewel vele legion- nairs aanwezig waren, was de op komst toch geringer dan werd ver wacht. De stemming echter was voor treffelijk, hetgeen bleek o.a. uit de talrijke discussies die werden gehou den. Het voorlopig bestuur trad af en er werd een nieuw (definitief) ve- stuiur gekozen. Als voorzitter werd herkozen de heer M. I. Smit, Tulpen straat 6 te Leiden, terwijl als overige bestuursleden werden herkozen de heren J. Trippenzee, W. F. v. d. Burgh en W. Filippo. Aan dit bestuur werd verder uitbreiding gegeven door het verkiezen van de heren J. W. Diks, G. Langezaal en R. A. Kraak. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris J. Fuhri Snetlage te Leiden: Het Winkelhuis met afz. boven woning Haarlemmerstraat 3 hoek Schapensteeg 2 in bod ƒ20.000.is niet gegund. Forum-avond van de Leidse K.V.P. De afd. Leiden van de Kath. Volkspartij houdt Woensdag avond 28 October a.s. om kwart over acht in In den Vergulden Turk een zeer bijzondere bijeen komst. Voor de panze zullen zo snel mogelijk enige huis houdelijke zaken afgewikkeld worden en daarna staat het be stuur zijn plaatsen achter de be stuurstafel af aan de gemeente raadsleden van de K.V.P., die een forum zullen vormen, waar aan de leden alle mogelijke vra gen op het gebied van gemeen teraad en gemeente mogen stel len. Zelfs de melksanering om maar een voorbeeld te noemen mag ter sprake gebracht wor den! Zo goed als mogelijk is, zul len de raadsleden gezamenlijk of afwisselend op de gestelde vragen antwoorden. Deze unieke gelegenheid zal ongetwijfeld door talrijke K.V.P.-Ieden aan gegrepen worden. Het bestuur verwacht dan ook een bijzonder grote belangstelling voor deze bijeenkomst. Laten de leden nu reeds de datum van 28 October noteren! „Leiden barst uit zijn grenzen" Foto links: Eén van de nieuwe stra ten, de Dijkstraat, in het Moskwar tier, gezien vanuit de Storm Buij singstraat in de richting van de Lage Morsweg. De kinderen vinden aan de slootkant (nog?) een prachtige spcelgelegenheid. Foto rechts: Precies tot aan de grens van Oegstgeest heeft Leiden in deze wijk zijn grondgebied volge bouwd. Kennelijk is hier niet ge streefd naar een afgerond geheel. (Foto's: „De Leidse Courant"). Oegstgeest annexeren moet. Hoewel er ook in de gemeenteraad meerdere malen op gezinspeeld is, zijn ons hierover nog geen officiële plannen bekend. Maar de grond aankoop van Leiden in de gemeente Oegstgeest in de richting van en rondom de Slaagh wettigt het vermoeden, dat Leiden deze plannen inderdaad wel heeft.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 12