*P*£isde$hag! MARLENE'S verse cfgaret Het melkbeleid voor 't komend jaar Huurders zullen op eenvoudige wijze kunnen procederen ZONDAGMORGEN eerste liefde ZATERDAG 17 OCTOBER 1953 P— 9fc LE1DSE COURANT VIERDE BLAD - PA' 'NA 2 Studerende kinderen en belastingen De regering zal binnenkort met het voorstel komen een drievoudige kinderaftrek toe te staan voor bui tenshuis studerende kinderen, die uitsluitend of nagenoeg uitsluitend op kosten van de belastingplichtige studeren. Deze tegenmoetkoming kost de Staat ongeveer ƒ5 millioen. De uitgaven van ouders, die hun kinderen geheel op eigen kosten bui tenshuis laten studeren, gaan veelal belangrijk uit boven de studie van thuiswonende kinderen. Dit bete kent ook volgens het inzicht der re gering een zware last op het gezins budget, vooral voor de lagere en middeninkomens. Burgemeester J. E. Boddens Ho- sang van Doetinchem zal op Dinsdag 27 October a.s. 25 jaar burgemeester zijn geweest. Op de jubileumdag zal er 's mor gens om elf uur ten gemeentehuize te Doetinchem een bijzondere raads zitting worden gehouden, waarin de burgemeester gehuldigd zal wor den. Des middags zal de burgemees ter van 5 tot 6 uur recipiëren. De dag wordt besloten met een intiem feest. Burgemeester Boddens Hosang be gon zijn burgemeestersloopbaan in Woubrugge, waar hij bij koninklijk besluit van 27 October 1928 werd benoemd. In 1943 volgde zijn be noeming tot burgemeester van Naar- den. In 1942 werd burgemeester Boddens Hosang gearresteerd, doch na de bevrijding weer in zijn ambt hersteld. Hij werd toen tevens waar nemend burgemeester van Huizen. In de zómer van 1947 ontving hij de benoeming tot burgemeester van Doetinchem. WILDBAAN ..HOGE VELUWE" WEER OPEN. Daar de hertenbronst sneller ver loopt dan oorspronkelijk werd ver wacht, wordt de z.g. wildbaan van het nationale park De Hoge Veluwe reeds vandaag weer opengesteld voor het publiek. De directie vestigt er de aandacht op, dat het nationale park slechts geopend is van 8 uur voormid dag tot zonsondergang. I Rol een van Douwe Egberts Zilver-shag en ook U zegt voortaan Geen gemeentelijk subsidie voor kerkebouw Gedeputeerde Staten van Gelder land hebben besloten hun goedkeu ring te weigeren aan het besluit van de Nijmeegse gemeenteraad tot het verlenen van 20 percent subsidie op de kosten van de bouw van de nieu we R.K. kerk aan de Tollensstraat, de Fatimakerk. Dit zou de eerste maal zijn dat Nij megen de kerkenbouw zou subsidië ren. In de eerstkomende gemeente raadsvergadering zal door B. en W. een voorstel ingediend worden L.T.B. maakt zijn standpunt bekend Met betrekking tot het melk- en zuivelbeleid voor het komende jaar, is door het hoofdbestuur van de L.T. B. het volgende prae-advies uitge bracht: Het bestuur staat op het standpunt, dat in het komende jaar weer een ga rantieprijs voor alle in Nederland te produceren melk gesteld moet wor den. Het bestuur is verder van oordeel, tegen dit besluit van Gedeputeerde dat een verrekenprijs voor consump- Staten in beroep te gaan bij de Kroon tiemelk gehandhaafd dient te blijven In zijn vergadering van 18 Maart van dit jaar besloot de gemeenteraad met grote meerderheid van stemmen in principe de kerkenbouw in Nijmegen te steunen. Een subsidie tot een be drag van 64.000 gulden voor de bouw van de Fatimakerk was hiervan het resultaat. ALS DE HUISEIGENAAR IN GEBREKE IS De regering is bereid de zeer een voudige procedure in arbeidszaken, welke is geregeld in de artikelen 125a e.v. van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering (request-procedure voor de kantonrechter) van toepas sing te verklaren voor geschillen tus sen huurders en verhuurders over het onderhoud van en de reparaties aan woningen. Bij nalatigheid van de verhuurder zal de huurder zich dan met een eenvoudig ongezegeld ver zoekschrift tot de kantonrechter kun nen wenden. Indien de klacht ge grond wordt bevonden, zal de rech ter vervolgens, overeenkomstig de regels van het gemene recht, de ver huurder kunnen veroordelen het ver langde onderhoud te verrichten en de huurder kunnen machtigen zulks zo Het aantal faillissementen in ons land heeft in September J.I. in ver gelijking met de voorgaande maand een stijging ondergaan. Uitgespro ken werden in de afgelopen maand n.1. 143 faillissementen, tegen 114 in Augustus en 156 in September 1952. In de eerste 9 maanden van dit jaar werden in totaal 1239 faillisse menten uitgesproken, tegen 1415 in dezelfde periode van 1952. Volgens een opgave van Van der Graaf Co's Bureau's voor de Han del bedroeg het aantal faillissemen ten in de provincie Noord-Holland (excl. Amsterdam) in September 19 (v.m. 8; v.j. 20); Amsterdam 21 (12; 21); Zuid-Holland )excl. Deii Haag en Rotterdam) 3 (17; 13); Den Haag 10 (20; 8); Rotterdam 12 (9; 10); Utrecht 10 (10; 18); Gelderland 20 (7; 17); Noord-Brabant 21 (16; 24); Limburg 8 (6; 7); Zeeland 4 (0; 0); Friesland 2 (2; 5); Groningen 4 (1; 4); Drente 3 (2; 2), en Overijsel 6 (4; 7). nodig op kosten van de verhuurder zelf te doen. Eventueel kan voorts de verhuurder een dwangsom wor den opgelegd. Ingeval de huurder met mach tiging van de rechter het onder houd zelf verricht, zal hij desge wenst de daaraan verbonden kosten met de door hem te betalen huur penningen kunnen compenseren. Aangezien de wet met betrekking tot de zogenaamde kleine reparaties ook aan de huurder zekere onder houdsverplichtingen oplegt, acht de regering het juist de hiervoor be doelde eenvoudige procedure ook mo gelijk te maken, indien ten aanzien van laatstbedoelde onderhoudsver plichtingen de huurder nalatig is. Ter regeling van deze aangelegenheid zal bij nota van wijzigingen worden voorgesteld aan artikel 27 van de Huurwet een nieuw tweede lid toe te voegen en het bestaande tweede lid in verband daarmede aan te vul len. Een en ander wordt meegedeeld in het verslag van de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer voor de ontwerpen, houdende fiscale voorzieningen in het belang van de werkgelegenheid, en tot wijziging van de Huurwet. A. M. DE JONG TIEN JAAR GELEDEN VERMOORD In de gisteravond gehouden raads vergadering te Bergen op Zoom heeft burgemeester ir. Peters de oud- stad-genoot en het oudlid van de raad A. M. de Jong herdacht. Het is overmorgen tien jaar gele den, zei de voorzitter, dat A. M. de Jong viel door moordenaarshand en het is passend dat de raad van deze gemeente bij deze gelegenheid een korte herdenking wijdt aan het slachtoffer van een landverradelijke moord. op basis van kale kostprijs plus 20 pet. ondernemersloon. Het bestuur blijft van mening, dat het zuivelfonds gehandhaafd dient te blijven. De manipulaties met het zuivelfonds in het afgelopen jaar en de bereikte resultaten laten in dit opzicht geen enkele twijfel bestaan over de betekenis van dit fonds voor de boeren. De gestelde inleveringsprijzen heb. ben gunstig gewerkt, terwijl tevens gesteld kan worden, dat de bijdrage van het Landbouw-egalisatiefonds aan het zuivelfonds, de lasten, voort vloeiende uit dit fonds, voor de boe ren tot redelijke proporties hebben beperkt. De L.E.I.-berekeningen. In de L.E.I.-berekeningen voor het komende jaar is voor het eerst :èls afzonderlijke kostenfactor een bedrag als vergoeding voor de bedrijfsleiding becijferd. Het bestuur juicht de aan vaarding van dit principe, toe, doch blijft bezwaar maken tegen het feit, dat voor de vaststelling van deze ver goeding als uitgangspunt het uurloon voor een landarbeider is genomen. Het bestuur gaat mede met de ge dachte accoord, dat de garantie ge vraagd wordt op basis van een grond- en vetprijs. Op deze wijze kunnen de z.g. plas- en vetgebieden in Nederland meer naar elkaar toe gebracht worden. Te verwachten is, dat de kale kost prijs voor het komende jaar even la ger zal zijn dan 't vorig jaar, ook na dat 5 pet. loonsverhoging per 1 Ja nuari 1954 daarin zal zijn verwerkt. Tenslotte blijft het bestuur erop toezien, dat de kostenfactoren zo goed mogelijk in het L.E.I.-rapport ver werkt worden, speciaal de punten pachtwaarde, aanwas vee, onderhoud gebouwen en kosten veevoeder. Het bestuur is er nog steeds voor stander van, dat ook melk in con- Brandend Maagzuur dat schrijnt tot hoog in de keel kunt U blussen in de kiem. Neem simpelweg een of twee Rennies langzaam laten smelten op de tong en het leed is bezworen. Onmid dellijk! Geen wonder dat U voor en na mensen ontmoet die steevast Ren nies bij zich hebben praktisch en hygiënisch verpakt. En onopgemerkt in te nemen, zonder water of wat ook. (Advertentie) sumptie komt met een hoger vetge halte, dan tot heden het geval is ge weest. Het publiek kan dan zelf be slissen. Hoger prijs in consumptiegebied. Bij de bepaling van de nieuwe in leveringsprijzen voor industriepro' ducten in het komende jaar zal ze ker gelet moeten worden op onze concurrentie-positie op de buiten landse markt. Het blijkt nu al, dat Denemarken offreert tegen prijzen, die juist onder onze inleveringsprij zen liggen. Gezien de nationale belangen, die hier op het spel staan, is het zeer ze ker te verdedigen, dat de lasten, die op ons bedrijf drukken, worden ver laagd. Indien deze lasten-verlaging nog niet direct is te verwezenlijken, moet de overheid zodanige bijdragen storten in het zuivelfonds, dat de in leveringsprijzen enerzijds redelijk blijven, en anderzijds de concurren tie-positie op de buitenlandse mark ten gunstig blijft, waardoor deze na delige verschillen worden opgevan gen. Omtrent de prijsverhoudingen tus sen de industrie- en consumptiemelk- gebieden staat het bestuur op het standpunt, dat de melk in de con sumptie-centra een zekere meerwaar de heeft. Hiervan uitgaande acht het bestuur het volkomen juist, dat deze meerwaarde in de prijs voor de con sumptiemelker tot uitdrukking komt. Anderzijds zal ervoor gewaakt moe ten worden ook in het belang van de consumptiemelker op langere ter mijn gezien dat het prijsverschil niet onevenredig groot wordt. Het bestuur blijft erop aandringen, dat het gehele melk- en zuivelbeleid voor het komende jaar met name de in verband daarmede vast te stellen prijzen, zo spoedig mogelijk wordt bekendgemaakt. WINTERPROGRAMMA VAN DE AVRO. De algemene secretaris van de A.V.R.O., mr. H. A. Wassenbergh heeft tijdens een persconferentie over het winterprogramma nogmaals on derstreept, dat de grote omroepver enigingen ook de televisie geheel in eigen handen wensen te krijgen. Wat de ernstige muziek betreft is de A.V.R.O. voornemens om alle Brandenburgse Concerten en de Or kest-Suites van J. S Bach in zijn programma's op te nemen. Zonder di recte aanleiding zullen in Januari een zestiental Mozartprogramma's ten gehore worden gebracht. Tot de kunstvormen, die niet erg veel wor den uitgezonden, behoren de decla- matoria met orkest. De kamermuziek krijgt eveneens de aandacht. Zo wordt onder meer een cyclus gegeven van Haydn's pia no trio's waarvan de grootste deel wordt uitgevoerd door het Hilver- sums Piano Trio, bestaande uit Jan Bleumers, viool; Jo 't Hart, cello en Pierre Palla, piano. De hoofdleraar aan het Amsterdams conservatorium, „ONZE LIEVE HEER" IS EEN VEELEISEND HEER P*LKE morgen, dat we wakker wor- *-4 den, de slaperige ogen uitwrij ven, de luie ledenmaten rekken, ga pen, weer even lang-uit liggen, plot seling een kloek besluit nemen en de blote voeten op het zeil zetten elke morgen beschouwen we dat als een gebeurtenis van aanbelang. We zijn er weer! Dat vervult ons iedere morgen met nieuwe verbazing en (omdat we gezond zijn en niet te diep in de zorgen) ook met vreugde en erkentelijkheid. We kijken uit het raam hoe de muts van het weer staat en als we uit het raam kijken, kijken we ook op de kerk, want die staat zo ongeveer in het achtertuintje. Wanneer we lang naar de kerk met haar stoere toren kijken, wijkt onze eerste verbazing voor een tweede Het is Zondagmorgen. Over een kwartier zullen we die kerk binnen stappen (meestal wat te laat, omdat we er zo vlak bij wonen!), een bank binnenstuiven, bril opzetten, geld klaar leggen, kerkboek nemen en op de aangegeven tijd zullen we opstaan en te communie gaan..,. Terwijl we voor het venster staan de, de manchet-knopen van het over hemd vast-wriemelen, verbazen we ons over onze kalmte en gemoedsrust, want in minder dan een uur zullen we ons nuchter, werkelijk dood- nuchter verenigen met Iemand, die van zichzelf zeide: „Ik 2eg u, méér dan Salomon is hier!" En terwijl we de das strikken, vra gen we ons af, waarom we het niet wurgend-benauwd krijgen, omdat we straks letterlijk van aangezicht tot aangezicht zullen zijn met de Man, die zo heftig te keer gaat tegen fari- zeeën en huichelaars en hen uitmaakt voor adderbroedsel, slangen en ge pleisterde graven; die in de tempel ta fels en stoelen omverwierp en met een zweep op de lui lossloeg; die het weigerende stadje Kafarnaüm toe' beet: „En gij, Kafarnaümtot in de hel zult ge zinken!" En wanneer de manchetknopen vast zijn en de das keurig gelegd, zuchten we eens, omdat diezelfde Man ook gezegd heeft: „Ik ben niet ge komen om de rechtvaardigen, maar om de zondaars te roepen" en van wie smalend gezegd werd: „Hij gaat met zondaars om en eet met hen". Dat troost ons in onze verbouwe reerdheid. Met opgelucht hart dalen we de trap af om ons te scharen onder het uitvaagsel, dat uit alle ste gen en sloppen bijeen werd geveegd en aan de maaltijd des konings mocht aanzitten. 1MIET ieders slaapkamerraam kijkt uit op de kerk en dus dringt niet bij iedereen zo onmiddellijk de sen satie op, dat hij buiten de kerk ziet, wat hij straks in de kerk zal gaan beleven. Wij wonen in Leiden, maar het is even verbazingwekkend, dat iemand op Zondagmorgen in Lisse of in Nieuwkoop of waar ook geroe pen wordt om bij de Man Christus te komen, bij precies dezelfde Man, die in Palestina zaligprijzen maar ook vervloeken kon. In het Misoffer en het H. Sacra ment straalt ongetwijfeld uit de Tweede Persoon van de ondoorgron delijke Drievuldigheid, opgenomen in de luister der goddelijkheid, maar Hij is daar aanwezig in de natuur van zijn menselijkheid. Hij is daar, tot de voleinding van de tijd, aanwezig als mens onder de mensen, en als man. Een zeer gröot man, met een man nelijk karakter. Men mistekent Christus door Hem bij voorkeur af te beelden tussen lammetjes en kleine kinderen; door de nadruk te leggen op zijn zacht moedigheid en nederigheid. Dat is wel het gemakkelijkst voor ons. Van een zachtmoedige en nede rige Christus menen we niets te duch ten te hebben. Dit is echter een zeer de violist Jo Juda zal onder de titel „De schoonheid van le viool-étude" een serie uitzendingen verzorgen. Tot de gastdirigenten, die voor de A.V.R.O.-microfoon zullen optreden behoren Paul Hindesmith, Boyd Neel, Anatole Fistoulart, Josef Krips en Ferd. Leitner. Ook enige jonge Ne derlandse dirigenten als Kees Stol wijk, Jan Brussen en Jan de Hoog dirigeren voor de A.V.R.O.-micro foon. De directeur van de A.V.R.O., de heer Repko deelde nog mede, dat geen revolutionnaire „ombuigingen" het A.V.R.O.-programma zijn te verwachten. eenzijdig en verwrongen beeld, dat hoegenaamd geen weergave is van de werkelijke Christus, zoals we Hem in het offer en aan de communiebank iedere Zondagmorgen ontmoeten. „Onze lieve Heer" is nu precies net niet datgene, wat wij in het te genwoordig spraakgebruik onder het woord „lief" verstaan. Hij is onze goede, maar evenzeer onze strenge Heer, enorm veeleisend voor zich zelf, maar ook voor Zijn leerlingen dat moeten wij dan zijn! De levensbeschrijvingen, opge maakt door mannen die dag aan dag zachtzinnig over zijn kant liet gaan. Het is kortweg: „Volg Mij". Het is: „Zo uw rechterhand u er gert, houw ze af en werp ze van u weg". Het is: „Gij noemt Mij Heer! Heer!, maar ge doet niet, wat Ik zeg". Het is tot de apostelen: „Wilt ook gij soms heengaan?" Het is tot Petrus: „Ga weg van Mij, Satan, ge zijt we een ergernis". Tegenover de hogere standen van Palestina, tegenover ingebeelde in tellectuelen toonde Christus zich be paald laatdunkend. Verscheidene ma len staat er opgetekend: „Hy liet hen staan". „Hij ging heen". En toen zij Hem uitdaagden tot een gésprek, ant woordde Hij prompt: „Ook Ik zal u een vraag stellen!" Zy'n vragen en antwoorden waren steeds puntig: „Niemand kon Hem antwoord geven en van die dag af durfde niemand Hem ondervragen". En zelfs, toen Hij geboeid en gefol terd voor de hoogste autoriteiten moest verschijnen, gaf Hij öf hele maal geen antwoord óf Hij verhief zich in de klagelijke gestalte van zijn geslagen mens-zijn tot de hoogte zij ner goddelijkheid: „Gij hebt het ge zegd. Ik ben 't",Ik ben Ko ning. PEN voorbeeld is Christus ook van ijzeren plichtsbetrachting. Er werd van Hem geroddeld en kwaad gesproken. Hij ontmoette bijna overal kwaadwilligen en dwarskijkers. Ver scheidene malen werden aanslagen op zijn leven gepleegd. Maar hij trok er zich ndets van aan. Onverstoorbaar ging Hij voort „de wil van Mijn Va der" te doen, door bergen van teleur stelling en ontmoediging heen, stap voor stap stevig gezet op de weg, waarvan Hij het bloederig eind-dra ma te voren kende. „Onze Lieve Heer" was niet alleen een streng, maar ook een moedig Heer. Maar toch had Hij weer niets over zich van wat wij een ijzeren held noemen. Hij was toegankelijk voor iedereen (behalve voor huiche laars), meedogend met de zwakken en zieken, barmhartig voor boetvaar dige zondaars, bezorgd voor zijn vol gelingen, dankbaar voor kleine atten. ties. Voor 'aardse rijkdommen had Hij volkomen minachting: „Verzamelt u geen schatten op aarde, die worm en roest kunnen verteren" en de aan rijkdom en welvaart gehechten waar schuwde Hij nadrukkelijk, dat zij zeer moeilijk de hemel zullen binnen gaan, even moeilijk „als een kameel door het oog van een naald". Voor Zichzelf begeerde Hij geen bezit „geen steen om zyn hoofd op te leg gen". Hij kon zeer verbolgen zijn, maar ook vergevingsgezind, ook voor zijn vervolgers: „Als iemand u op de rechterwang slaat, keer hem ook de andere toe" en „Bemint uw vijanden, en bidt voor wie u lasteren en ver volgen". De meest tegenstrijdige eigen schappen zijn in de persoon van Christus tot harmonie gebracht. Hij was een volmaakt mens, een vol maakt man, die van zichzelf getuig de (en welk mens zou dit durven of heeft het ooit gedurfd): „Ik ben de weg, de waarheid en het leven. Wie Mij volgt zal niet in de duisternis wandelen". En het is deze Man Christus, de menselijke, mannelijke gestalte van de volmaakte God, die Zondagsmorgens als het vlees gewor den Woord in ons midden is en tot ons komt. Hij ziet en dóórziet ons als met röntgen-stralen. „Want Hij" tekende een van zijn levensbeschrij vers aan „wist heel goed, wat er in de mens omgaat". Morgen zullen we Hem weer ont moeten, in Leiden, Lisse, Nieuwkoop of waar ook. De mens Christus, die God was. „Zoon van David, ontferm U onzer. MARIUS. 2) Het was al laat geworden, toen klonk de stem van de gastheer: „Lui", riep Sven, „ik stel voor van gelegenheid te verwisselen". Jürgen Holt ging met Niels Barden vooruit. Dicht bij de uitgang klonk hun plotseling een halfluide uitroep tegemoet. Jürgen draaide zich om, zag het tafeltje met de twee heren en het meisje. Hij trok Niels met zich mee. „Ben blij, je te zien, Jürgen", vriendelijk groette hem de arts. „Wil je niet gaan zitten met je vriend". De donkere meisjesogen keken belangstellend naar hem op. Een korte voorstelling. Toen bedank te hij Jürgen. „We moeten nog verder met onze vrienden! We hebben vanavond een bijeenkomst van alle getrouwen. Dus jammer genoeg gaat het niet". „Nu, laat je dan niet ophouden! De groeten aan je vader". De dokter gaf Jürgen een hand. Het meisje keek Niels aan. Enkele ogenblikken bleven hun blikken op elkaar gevestigd. Jürgen legde zijn hand op de arm van zijn vriend. Tussen de rijen tafeltjes kwamen de anderen voorbij, vooraan Sven. „Een ogenblik, Sven", zei Jürgen en stelde zijn vriend voor. „Dit is de held vanavond, onze vlieger". Daarna vertrokken zij. Toen zij naar buiten traden, zei Niels: „Zulke stralende meisjesogen heb ik nog zelden gezien!" „Buitengewoon muzikaal!" ant woordde Jürgen, „wil pianiste wor den". Toen snelde hij naar zijn auto de oude Mercedes van zijn vader, die evenwel groot en comfortabel was en een flink aantal personen kon bevatten. „Nu, waar zal ik jullie heenrij den?" vroeg Jürgen aan het stuur. „Moet er gedanst worden?" vroeg Sven, die geklemd tussen de anderen achterin de wagen zat. „Neen, neen,' 'klonk het uit aller mond, en toen een stem alleen: „Nu geen meisjes, vanavond willen wij mannen onder elkaar blijven". „Dus dan een café", besliste Sven. Langzaam reden zij onder donkere bomen de nacht in. Boven de Altser hing een lichte damp, en in de dunne, grijze nevel was de andere oever nauwelijks zichtbaar. Sven liet het raampje zakken. Van het water kwam een fris voor jaarswind je, dat de geur van ontluikend groen met zich meedroeg. Een meeuw met uitge spreide vleugels scheerde dicht langs de wagen en schoot weer naar de Alster terug Over de Lombardsbrug rijdend, werden zij begroet door een zee van licht van de Jungfernstieg. Ook nu laat in de avond, nog een massa brandende lampen. Donker welfde zich de hemel daarboven, zonder sterren, ondoordringbaar, straal van een schijnwerper er over heen. Eindelijk arriveerde het gezelschap bij een café. Hier, in de met siga rettenrook gevulde ruimte, moest nog een laatste afscheidsdronk worden genomen. Weer klonken de giazen, weer moest Sven de hulde van zijn vrienden in ontvangst nemen, maar tenslotte gaf hij toch het sein tot op breken. En daarna liep Sven langzaam de korte afstand van de straat tot de deur van het huis, dat zijn vader be woonde. Voor hy binnenging, wierp hij een blik op het huis er naast. Van daag was immers Mariene, het speel kameraadje uit zijn jeugd, terug ge komen. Dat had zijn vader hem gis teren tenminste verteld. Sinds ja-1 ren hadden zij elkaar niet gezien. De ene keer was zij voor haar op voeding en ontwikkeling uitstedig geweest, dan weer was hij weg, en zo waren er jaren verlopen. Toen Sven in bed lag en met ver moeide ogen in het duister lag te staren, dacht hij aan zijn verdere plannen. Ja, als men vijfentwintig is, gnig het door zijn hoofd, dan heeft men plannen, een toekomst, en wil de wereld op haar kop zetten. Slaapdronken keerde hij zich op zyn andere zij. Ja, wanneer denkt en hoopt en dweept men zo, als het niet op zijn vijf ent winstigste is De volgende dag. Een zacht, warm licht over de Alster. Een in zijn zoel heid bijna zuidelijke wind. Licht en spelend blies hij door het tere loof van de witte berken in de tuinen. Blauw flikkerend glansde de opper vlakte van het water. Een vroege voorjaarsdag, vervuld van licht en warmte. Heimwee der mensen een lange, koude winter lang. Kleine villa'tjes, niet ver gelegen van de Alster, waarvan de tuinnen in hun eerste lentegroen prijkten.... In een van deze huizen, dat een erker en een paar balkons bezat, stond een jong meisje bij het wijd geopende venster. Mariene, de dochter van de koopman Berden. Een slanke, elas tische gestalte van middelmatige grootte; blond achterover gekamd haar, dat in natuurlijke golven het fijne kopje omlijste, een gelaat vol uitdrukking, met een sierlijk neusje en goedgevormde lippen. Verstan dige ogen, die vaak ernstiger en na- denkender de wereld inkeken, dan meisjes van eenentwintig dit ge woonlijk doen. Peinzend keek zij naar de door het zonlicht vergulde kruin van de oude linde voor haar venster. Zij hield van deze boom als van een levend wezen, dat zij reeds in haar kinder jaren had gekend. Zij hield van de fijne geur, de vele groene bladeren in de zomer, van het zachte ruisen en fluisteren, als zij zich in de wind wiegden. Het kwam haar dan voor, alsof vertrouwelijke stemmen fluis terden van de kameraden in het bos, van met bloesem bestrooide weiden, van velden en akkers, waar op golvend graan voor de oogst rijp te Er sprak zo veel uit het ruisen van de oude boom. Vandaag stroom de er en zalige voorj aars-belofte met hem haar kleine kamer in. Wensen en verlangens schenen in vervulling te zullen gaan Mariene ging van het raam van daan en haastte zich de kamer uit. De tuin baadde in het felle zonlicht; verblind sloot zij de ogen. Toen keek zij omhoog naar het huis van de buren. Een jonge man. stond op de dremmel en sloeg haar met een lach op zijn levendig gezicht, gade. Een lichte blos kleurde Marlene's wangen. Was het de weerschijn van de zonnestralen? Was het de vreug de, de vriend uit haar jeugd terug te zien? Sven kwam naar buiten en liep met grote passen naar de heg, die de beide tuinen scheidde. Mar iene liet haar blik niet van hem af, terwijl zij hem tegemoet liep. Wat was hij mannelijk en zelfbewust ge worden! Zijn zeker optreden, de scherpgesneden trekken verrieden, dat hij wilskracht en energie moest bezitten Sven stond stil en keek naar het meisje. Stil en onbeweeglijk stond hy, verzonken in de aanblik van de andere. Een schilderijtje leek het hem, een meisje, jeugdig en mooi loopt door de zonnige lentedag (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 11