3)e £eidóe@oii/fcci/iit Visjinski maakt deining om Triëst Kwestie-Triëst in de Veiligheidsraad Prinses Wilhelmina in de kerk teNaarden AMERIKA NEEMT RUSSISCH VOORSTEL NIET AU SERIEUX Sabotage aan Belgische straaljagers? Ramp van de „Convair bij Frankfort Oorzaak nog onbekend Krijgsgevangenen worden „doorgespoeld Churchill maakte en schreef historie Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 16 OCTOBER 1953 45ste JAARGANG No. 13018 5 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 HULP IN NOOD OPWINDING en ontevre den uitlatingen bij het' verschij nen van dit wetsontwerp op de wa- tersnoodschade ten spijt, is dit on derwerp, zoals het uit de bus is ge komen en nu in de Kamer is behan deld, niet zo slecht als men het wel heeft willen doen voorkomen. Men is bij de beoordeling daarvan in de aanvang uitgegaan van de schrikwekkende ontdekking, dat dit wetsontwerp geheel gebaseerd is op de wet op de Materiële Oorlogs schade, die vier jaar geleden door de kamer werd aanvaard. Nu langzamerhand de kruitdamp wat is opgetrokken en men de tijd heeft gehad de artikelen van dit wetsontwerp rustig uiteen te rafelen, blijkt wel. dat de regeling niet zo slecht is als men aanvankelijk had gedacht. Hierbij moet men bedenken dat de economische situatie vier jaar geleden heel wat slechter was dan thans en vervolgens, dat de wet op de Materiële Oorlogsschade leed aan een overdaad van perfectionis me, waar nog bij kwam, dat dit per fectionisme mede oorzaak werd naast de houding van de uitvoe rende ambtenaren van een te starre toepassing van deze wet. Dit perfectionisme nu is bij het ontwerp op de Watersnoodschade vermeden. Dat is punt één. Andere bezwaren waren, dat noch de huisraadschade, noch de immateriale schade werden erkend als behorende te komen ten laste van de Staat. Nu kan men er nóg enige maanden te discussieren of de Staat in deze een primaire of wel een secundaire taak heeft, men doet echter beter te beoordelen, hoe de hulp aan de getroffen gebieden zich in feite ontwikkelt, evenmin als het nog zin heeft zich te verdie pen in de vraag, of men de Staat voor de toestand van de dijken ver antwoordelijk kan stellen met de consequenties van dien. Het gaat immers om de feitelijke hulpverle ning, naar tevredenheid is geregeld. Moskou vindt het geschil van wereldbetekenis Gisteravond is de Veiligheidsraad op Russisch verzoek begonnen met de behandeling van de kwestie Triëst. De Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge stelde de Russische interventie in dit probleem aan de kaak als een „propagandamiddel, dat tot doel heeft om zo veel mogelijk moeilijkheden te veroorzaken". Intussen heeft de Britse zaakgelastigde te Belgrado een onderhoud gehad met de Zuid-Slavische onderminister van buitenlandse zaken en heeft de Italiaanse premier Pella de Amerikaanse, Britse en Franse ambassadeurs bij zich geroepen. Dat gelijktijdig overleg te Bel grado en Rome staat in verband met de conferentie der Grote Drie, dié vandaag te Londen begint en waarop Triëst ook besproken zal worden. EERLIJKE POGING TOT OPLOSSING. De Amerikaanse afgevaardigde in de Veiligheidsraad had geen goed woord over voor het Russische voor stel om de Zwitserse kolonel Flücki- ger te benoemen tot gouverneur van het vrije gebied van Triëst. Hij wei gerde eenvoudig het voorstel au sé- rieux te nemen. Cabot Lodge noemde het Brits-Amerikaanse besluit om zone A van Triëst te ontruimen en aan Italië over te dragen een „eer lijke poging om in een zeer belang rijk deel van Europa de stabiliteit Streng onderzoek gaande De Belgische recherche stelt een te vergroten en een permanente op- onderzoek in naar daden van sabo- lossing van een zeer hachelijk pro- 55 iï^IT ALLES NEEMT niet weg, dat er toch nog wel het een en an der te wensen is overgebleven, ook al is de regering dan heel wat roya ler geweest dan zij was bij de oor logsschadevergoeding. Deze hulpver lening komt de regering altijd nog op ruim 500 millioen gulden te staan. Maar dit grote bedrag bete kent geen integrale vergoeding en ook dat is oorzaak geweest van de ontevredenheid. Zo heeft de rege ring een regeling ontworpen voor herstelbare panden, welke aldus was, dat voor schade tussen 1000 en f 3000, duizend gulden zou worden bijgedragen plus 75 pet. van de rest, en voor schade boven de drieduizend gulden 2500 plus 60 pet. van het overige deel. Hiermede is de kamer niet tevreden geweest en het is juist, dat zij getracht heeft deze per centages te doen verhogen, waartoe een. amendement van de KVP de stcot heeft gegeven. Maar ander zijds kan men het de regering moei lijk euvel duiden, dat zij niet aan- j stonds al haar kruit heeft verscho ten. maar haar ontwerp een marge heeft gelaten, die haar de gelegen- heia bood in de Kamer de grens nog naar boven te verleggen. Indien de regering aanstonds de percentages gesteld had op 75 pet. en 90 pet. i voor een eigen woning, zoals de KVP vroeg, zou er immers .,geen muziek meer in hebben gezeten. Per slot van rekening kent de regering zijn pappenheimers en de Kamer ook. Zijn ontevredenheid uitspreken met deze regeling is dan ook beslist niet geheel objectief, als men be denkt, dat het verder zal afhangen van de toepassing der getroffen re geling. En men mag met recht en reden verwachten, dat deze soepel zal zijn. Men kan op een wetsontwerp al tijd bemerkingen hebben, omdat 'n algemene regeling de een zal be voordelen en de ander er slechter van af zal komen. Zou men dit alles willen ondervangen dan moet men iich weer verliezen in perfectionis me en het voordeel van dit wetsont werp is in ieder geval, dat het be grijpelijk is, dat het snel gekomen s, dat het allerlei administratieve rompslomp voorkomt en dat het niet n details vervalt. Bij zulk een ramp san men zich immers beter niet verdiepen in de juridische vragen, wie verantwoordelijk is voor de schade met de consequenties daar aan. Men kan zich beter op het stand punt stellen hoe hier geholpen moet werden en hoe er het beste snel ge- nolp-en kan worden. Dit heeft de ka mer bij de behandeling ervan begre pen. Het heeft begrepen, dat het geen zin heeft zich moe te vechten Dm de vraag of de regering de huis raadschade voor haar rekening be hoort te nemen of niet, het heeft er genoegen mee genomen dat deze luisraadschade wordt vergoed en dat iet Rampenfonds goed en daadkrach tig hulp verleent. Als de uitvoerende ambtenaren, die deze wet krijgen te behartigen, straks hieraan een voor- oeeld nemen, waarop de Kamer zo ■terk heeft aangedrongen, zal de aanvankelijke ontevredenheid waar schijnlijk plaats maken voor dank oor de wijze, waarop de mensen in de getroffen gebieden zo snel zijn geholpen. bleem 'mogelijk te maken". -Hij citeerde de Russische beschul diging, dat Engeland en Amerika hun zone van Triëst. in een militaire ba-, sis hadden veranderd. Waarom had Rusland dan niet geprotesteerd, toen men in 1947 de Britse en Amerikaan se troepen verzocht had daar te blij ven? Terzelfdertij d noemen de Rus sen het Brits-Amerikaans besluit om zich uit de zone terug te trekken „een bedreiging van de vrede". Met andere woorden, aldus de Ameri kaanse afgevaardigde, eerst zegt Rus land, dat onze aanwezigheid daar een bedreiging van de vrede is en on middellijk daarna beweert het dat WERVELSTORM IN TURKIJE. Merzifon, ten Noorden van Anato- lië (Turkije), is Donderdag door een wervelstorm geteisterd. Tien perso nen kwamen om het leven en 45 hui zen werden verwoest. „Geen particuliere aangelegenheid" Visjinski antwoordde onmiddellijk, dat de onrust in Zuidslavië over het Brits-Amerikaanse besluit om zone A aan Italië over te dragen er een bewijs van was, dat de politieke at mosfeer in een toestand van span ning was getreden. Verwikkelingen in een bepaald gebied zouden niet nalaten hun invloed op andere ge bieden in de wereld te hebben, aldus de Russische gedelegeerde. Visjinksi verklaarde, dat de Sow- jet-Unie niet zou toelaten, „dat de kwestie wordt opgelost door drie, vier of vijf mogendheden, omdat hetl „geen particuliere aangelegenheid I van deze staten is", doch een zaak I van „grote historische en politieke j betekenis", waar niet slechts Europa, I doch de gehele wereld belang bij heeft. Het Italiaanse vredesverdrag was naar hij zei, zorgvuldig opge steld en „eiste, dat tenminste de eer ste stap wordt ondernomen, nl. de I benoeming van een gouverneur", een terugtrekking van onze troepen Dit kan niet langer worden uitge- de vrede bedreigt. I steld, aldus de Sowjet-afgevaardigde. voorwerp in de luchtaanzuiger van de motor was geplaatst met het ge volg dat de toevoer van zuurstof gedeeltelijk werd verhinderd, waar door de brandstof verhit werd en de motor tenslotte ontplofte. Het onderzoek der recherche zou vooral geschieden onder het personeel van het eerste en derde escadrille van de basis. Het gerucht doet de ronde dat leden van het technische burgerlijke personeel bij deze sabo tage betrokken zijn. veld Florennes (prov. Namen). Het personeel van dit vliegveld, dht so ciaal is ingericht voor straaljagers, mag sedert Maandag de basis niet verlaten. De eerste bewijzen van sabotage werden Zaterdag jl. vastgesteld. Om streeks 13 uur kwam een straalja ger, die in de omgeving van het vlieg veld cirkelde, plotseling in moeilijk heden te verkeren. Het gelukte de piloot zijn toestel op het grasveld langs de betonbaan aan de grond te zetten, waar het vliegtuig omsloeg en en der motoren ontplofte. Uit een onderzoek bleek, dat in de motor een metalen voorwerp was geplaatst, waardoor de motor in brand was ge raakt. Naar vernomen wordt zijn op het vliegveld de laatste maanden vier van deze sabotagedaden gepleegd. Telkens ontploften de motoren van straalvliegtuigen, die voor het ver trek gereed stonden. Eerst thans zou echter zijn komen vast te staan, dat bij elk dezer toestellen een metalen Pas de helft van de 44 slachtoffers die men uit het wrak van de Belgi sche Convair heeft geborgen, was gisteravond geïdentificeerd. Op een dag die nog moet worden aangewezen zal men de stoffelijke resten van de slachtoffers van de vliegramp ter aarde bestellen op het kerkhof van Frankfort. Wanneer de familie daaraan de voorkeur geeft, zal men de stoffelijke overschotten naar het land van herkomst terug brengen. Na het ongeluk heeft het luchtver keer op het Frankforter vliegveld De nog rokende puinhopen van het verongelukte vliegtuig. Rhein-Main normaal voortgang ge had. Uit niets bleek, dat er een bij zondere nervositeit heerste onder de passagiers van andere vliegtuigen. Volgens Rudolf Lange, de directeur van de maatschappij die het vliegveld in exploitatie heeft, werkten alle vei ligheidsinstallaties van het veld toen het ongeluk gebeurde. Men heeft dan ook nog steeds geen enkele zekerheid over de oorzaak van de ramp. Bij het opruimen van de wrakstuk ken vonden brandweerlieden gisteren een dames-polshorloge, dat was Wij ven stilstaan op 15.59 uur, naar men gelooft het ogenblik waarop de ramp zich voltrok. Russen gebruiken gestolen documenten Een Duitse geleerde die een jaar geleden ontvlucht is uit de Russische laboratoria in Oost-Duitsland, heeft volgens McCarthy te New York verklaard, dat de geheime documen ten, die uit het fort Monmoüth (cen trum van de Amerikaanse verbin dingsdienst) waren verdwenen, thans door Russische geleerden worden ge bruikt. Behalve deze papieren, die betrek king hadden op radar-geheimen, zou den volgens deze geleerde de Russen in het bezit zijn van micro films van andere documenten uit het „Evans-laboratorium", het streng be waakte onderzoekcentrum in fort Monmouth, waar o.m plannen tegen mogelijke atoomaanvallen worden uitgewerkt. Overstroming veroorzaakte busongeluk Twee-en-twintig personen werden gedood, toen Woensdagavond bij San Sebastian een autobus tegen een weg versperring botste, die was opgewor pen tegen de hevige overstromingen in dit gebied. Het wrak van de bus werd door het wilde water weggespoeld. De overlevenden, die zich uit het wrak wisten te bevrijden, zwommen naar boomtoppen, waar zij vervolgens van af werden gehaald. Omtrent de overstromingen in Noord-Span je wordt nog gemeld, dat er reeds 35 slachtoffers geteld zijn. Vooral de stad Renteria heeft grote schade geleden. Een meisje is door het geweld van de stroom meege sleurd. De fabrieken van de stad Andoain hebben ernstig geleden door water schade. In het gehele Baksenland is het treinverkeer tot stilstand gekomen. H.M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Wilhelmina hebben Donderdag de 45e jaarlijkse uitvoering van het Handelconcert „Messiah" bijgewoond, dat in de Grote Kerk te Naarden werd gegeven door de Handel-Ver eniging Naarden-Bussum. Prinses Wilhelmina arriveert aan de Grote Kerk. Roden boeken 1*4 weinig resultaat Zoals men weet zijn er in Korea aan weerszijden, maar vooral onder de Noord-Koreanen, krijgsgevange nen, die niet wensen te worden ge repatrieerd. Voor hen is in de be standsovereenkomst een bepaling opgenomen, dat zij onder toezicht moeten worden gesteld van een neutrale commissie, totdat over hun lot zal zijn beslist. Intussen mogen eigen officieren trachten de weiger- achtigen door voorlichting te over reden toch naar huis terug te ke ren. Gisteren is daar te Panmoendjon voor het eerst mee begonnen. Het resultaat was, dat 10 van de eerste groep van 500 anti-communistische krijgsgevangenen „bekeerd" zijn. Het was 15.12 uur Koreaanse tijd, toen, na veel wilde tonelen, een be gin kon worden gemaakt met de wat de Amerikanen noemen „her senspoeling" van de anti-communis tische krijgsgevangenen. In de „spoelbarakken" zaten drie Chinese vertegenwoordigers die, in tegenwoordigheid van journalis ten „van beide kanten" de gevan genen tot andere gedachten probeer den te brengen. Met nationalistisch-Chinese vlag getjes in de hand en onder het zin gen van anti-communistische liederen kwamen vele krijgsgevangenen de barak binnen waar de Chinese voor lichters rustig wachtten, tot het lied ten einde was, om daarna het woord te nemen. Enkele gevangenen gingen, kort nadat de voorlichting was begonnen, de voorlichters met een stoel te lijf en moesten door de Indische wacht posten worden overmeesterd. Tus sen de bedrijven door vlogen stenen tegen de voorlichtirigsbarakken, waar mee de anti-communisten hun me ning over de woorden van de Chi nezen kenbaar wilden maken. De eerste, die voor de communis ten verscheen, deed een poging te vluchten en moest door de Indiase bewakers worden tegengehouden. HIJ GAAT Z'N PRIJS ZELF HALEN Een vergenoegd glimlachende Churchill heeft gisteren in zijn Lon- dense ambtswoning officieel de beves tiging gekregen van het grote nieuws dat hij dit jaar is uitverkoren voor de Nobelprijs voor literatuur. Hy is de eerste figuur, die geschie denis heeft gemaakt en voor het boekstaven van die geschiedenis op zulk een zeldzame wijze wordt be kroond. Churchill bleek vooral verheugd, omdat deze eer hem bewezen werd voor zijn literaire werk. „Ik ben daar bijzonder trots op", bekende hij. Sir Winston herinnerde er aan, dat reeds andere Britten vóór hem een Nobelprijs voor letterkunde ontvin gen. Hij zei: „Rudyard Kipling was de eerste Engelsman, die deze prijs kreeg, en Bernard Shaw ontving er ook een. Ik ben er van overtuigt, dat ik met geen van beiden kan concureren. Hun werk ken ik nogal goed en ik mo?t zeggen, dat mijn ideeën meer in overeenstemming met die van Kipling dan die van Shaw waren. Maar terwijl Kipling mij nooit hoog heeft aangeslagen, was het juist Bernard Shaw, die zich dikw'ijls in tamelijk vleiende bewoordingen over mij heeft uitgelaten". Churchill verklaarde, „zijn best te zullen doen om op 10 December in Stockholm te kunnen zijn". Dan worden daar namelijk de No belprijzen officieel door koning Gus- taaf Adolf uitgereikt. De Nobelprijs voor letterkunde waar Churchill, tussen haakjes ge zegd ook in 1949 reeds candidaat voor was bestaat uit een orkonde, een zware gouden medaille en 175.292 Zweedse kronen. Dit bedrag, dat aan Churchill in ponden sterling zal wor den uitbetaald, vertegenwoordigt een som van omstreeks f 130.000. De Noordelijken spraken hem darna door middel van een tolk als volgt toe: „U moet naar huis, naar uw gezin terugkeren." De man wendde het gezicht af en antwoordde: „Neen, ik wil naar Formosa". „Laat u niet beetnemen door de erenigde Naties", aldus de commu nist. „Mijn besluit staat vast", ant woordde de gevangene. Daarna gaven de communisten hun pogingen op. De krijgsgevangene kon toen kiezen tussen twee deuren: De ene leidde (symbolisch) naar communistisch China, de andere te rug naar het kamp Zonder aarzelen koos de Chinees de laatste. Zij willen niet meer horen De Indiase bewakingstroepen in Kore& hebben besloten vandaag (Vrijdag) het geven van „uiteenzet tingen" aan gevangenen, die niet naar huis willen, niet te laten doorgaan, omdat de betrokken Noord-Koreanen weigerden, hun afdelingen te verla ten. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 20 en Woensdag 21 October a.s. geen audiëntie verlenen. (Geldig van Vrijdagavond tot J Zaterdagavond. Opgemaakt 10 uur). RUSTIG WEER Zwaar bewolkt met versprei- de opklaringen en plaatselijk mist. Overwegend droog weer. Weinig wind. Over het algemeen weinig verandering in tempera tuur. 17 Oct.: zon op 7.08 en onder 17.42; maan op 15.2b en onder uur. Het weer in Europa HELSINKI regen 6 C OSLO geheel bew. 3 STOCKHOLM regen mist 8 KOPENHAGEN 8 LONDEN onbew. 7 AMSTERDAM geheel bew. 11 BRUSSEL mist 10 PARIJS nevel 13 BORDEAUX nevel 11 NICE geheel bew. 16 WARSCHAU nevel 10 BERLIJN nevel 12 FRANKFORT mist 12 MUNCHEN nevel 10" ZURICH mist 10 WENEN mist 11 ROME zwaar bew. 23 Korreltje Denken is de enige zaak, die niets kost en veel opbrengt.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1