SPORTSCHOOL HOLVAST Geweigerde verklaring door Christenen met gejuich begroet Het gehate stelsel De vrijere loonvorming De jeugdlonen Naar de eenheid Kosteloos onderwijs Vrachtauto verloor basaltblok; achterliggers vonden de steen Noodlottige vergissing kostte het leven van een jonge vrouw Strijd om Ëva Tilburgse cadetten kregen onbruikbare gala-uniformen Stoere weddenschap eindigde stroperig DINSDAG 13 OCTOBER 1953 üE lEIDSK COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Europese Beweging onder Gods bescherming Op de laatste zitting van het Con gres der Europese Beweging, die Za terdagavond te Den Haag werd ge houden, is onder luide bijval een ver klaring van de gezamenlijke christe lijke gedelegeerden voorgelezen, waarin met grote nadruk alle be sprekingen van de afgelopen dagen alsmede alle inspanningen voor t de toekomst onder de bescherming van God werden gesteld. Ook werd de ge nade van de Hemelse Vader afge smeekt over al het werk der Euro pese Beweging. Deze verklaring vormde een na- flrukkelijke uiting van de gezamen lijke christelijke vertegenwoordigers nit Duitsland, Italië, België, Nederland en Frankrijk tegen het ontbreken van Iedere vermelding van God of het jebruik van iedere christelijke ar gumentatie bij de gehouden bespre kingen. De verklaring, die door Mr. Bchmal van de Nederlandse delegatie verd afgelegd, was daags tevoren als resolutie aan 't congres aangeboden, ioch de redactie-commissie had ge- veigerd haar in de stukken op te ne- nen. Daarop zijn de christen-democra- len der verschillende landen Zater- lagmiddag in speciale zitting onder leiding van prof. R. Houben, sanator Ier C.V.P. in Belgie bijeengekomen tn hebben besloten alsnog deze ver klaring in de slotzitting te doen af leggen, nadat zij de tekst unaniem tiadden goedgekeurd. Van de Neder landse delegatie hadden zich niet alleen de gedelegeerden,, die tot de katholieke of christelijke partijen lehoren, achter de verklaring gesteld, Ioch ook anderen, die tot socialis tische of liberale groeperingen be- aoren. De grote meerderheid der Nederlandse delegatie stond derhalve ichter de opvatting. Tekst der verklaring De tekst der verklaring luidt als volgt: Op het ogenblik, dat de werk- raamheden van het congres ten einde lopen, uit naam van verschillende leden behorende tot meest uiteenlo pende richtingen van godstdienstige en politieke aard, voel ik mij ver- Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen (Advertentie.) Gemeente-classificatie) Zaterdag 10 en Zondag 11 October kwam het verbondsbestuur van het Katholieke Onderwijsverbond bijeen in het Oranjelhotel te 's Hertogen bosch. Tijdens deze bijeenkomst heeft de voorz., de heer J. Derksen, critiek geuit over de ingangsdatum van de oplossing van het ontknik- kingsdrama, vooral over het feit, dat de regering hierover geen overleg' gewild heeft. Hij hoopte en ver wachtte, dat deze ontknikkingsaf- faire, die door de onderwijzers steeds als een grote onhebbelijkheid is ge voeld, niet van de baan zal zijn en dat het protest tegen deze eenzijdige datumvaststelling weerklank zal vin den in onze volksvertegenwoordi ging, vooral ook bij de a.s. behande ling van de begroting. Het uitblijven van elke regeling be treffende de gemeenteclassificatie wekt in het K.O.V.-corps diepe teleur stelling en verbittering. Reeds lang poor de oorlog werd door de orga nisatie de onhoudbaarheid van het classificatiestelsel naar voren ge bracht. Met is echter zoet gehouden met rapporten: wetenschappelijke rapporten, economische rapporten, beleids-organisatorische rapporten. Maar er gebeurde niets en intussen worden de moeilijkheden voor het onderwijs ten plattelande steeds groter. Besloten werd te blijven strijden voor algehele afschaffing van het ge hate stelsel. Bolleaexport steeg Hoewel de cijfers nog niet officieël bekend zijn, is de uitvoer van bloem bollen dit jaar vermoedelijk zeer gun stig. Het is vrijwel zeker, dat het ex portcijfer van 136 millioen (50.000 ton) in 1952 met enkele millioenen zal worden overtroffen. In totaal was op 26 September 38.700 ton uitgevoerd tegen een be drag van 101 millioen (vorig jaar tot die datum 35.000 ton). Duitsland en Engeland namen dit jaar iets minder af, doch vermoede lijk wordt dit verlies gecompenseerd door een grotere uitvoer naar Frank rijk. De afdeling Wageningen van de ARKA heeft tijdens haar eerste le denvergadering in het nieuwe sei zoen bij monde van zijn geestelijk adviseur scherp stelling genomen tegen de achterstelling van katholie ke ambtenaren bij overheidsdiensten te Wageningen. „In onze plaats zijn zo betoogde kapelaan Van Rens- woude sprekende voorbeelden van deze achteruitstelling bekend. Het is duidelijk, dat hiertegen krach tig moet worden geprotesteerd. Wij hebben het voorrecht nog steeds te leven in een land. dat vrijheid van overtuiging nog altijd garandeert". Tijdens de vergadering werd me degedeeld, dat er bij een overheids instelling te Wageningen 75 percent van het personeel op arbeidscontract werkt; een katholiek ambtenaar heeft na 12 dienstjaren nog steeds geen vaste aanstelling gekregen. plicht het volgende korte verklaring af te leggen: Diep getroffen door de veelvul dige en smartelijke beproevingen, die het mensdom heeft moeten doorstaan ën waaronder het nog lijdt, anderzijds doordrongen van het gevoel, dat de lotgevallen der naties in handen liggen van de le vende God en dat allen, regerin gen en volkeren vooral in dit be slissende uur aan Hem rekenschap verschuldigd zijn, in de verwach ting van het ogenblik, dat heel Europa zich zal buigen vctor het Kruis van de Verlosser, wensen wij onze gemeenschappelijke in spanning voor de eenheid der vol keren, wier vertegenwoordigers wij zijn, te stellen onder de be scherming van God. Wij smeken vurig de genade van de Hemelse Vader af op het werk, dat wij gezamenlijk willen ondernemen in het belang van de vrede, van de rechtvaardigheid en van de goede wil, en wij nodigen allen, die hiertoe in staat zijn, uit, zich met ons in een geest van zelfverloochening in het gebed te verenigingen voor het heil van de wereld". Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich accoord ver klaard met het binnenkort voeren van nader overleg in Stichtingsver- band over de toekomstige loonvor ming. Dit wordt door het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond met in stemming begroet. Men acht daar de tijd thans namelijk rijp om in de Stichting van de Arbeid en wellicht ook in de S.E.R. een nieuwe poging te doen een vrijere loonpolitiek te concretiseren op een voor alle in het organisatorische overleg samenwer kende organisaties aanvaardbare wij ze. Dit standpunt blijkt uit een be schouwing, welke in het orgaan van het C.S.W.V. wordt gewijd aan de gang van zaken bij de jongste loon onderhandelingen: „Opnieuw hebben zich geopenbaard", zo wordt om. ge zegd, „de grote bezwaren, die aan een algemene loonronde verbonden zijn. Door werknemersvertegenwoor digers en wij hebben het ook mi nister Suurhoff horen zeggen is de opmerking gemaakt, dat het niet bereiken van overeenstemming bij gevoerde onderhandelingen weinig goeds beloofd voor een vrijere loon vorming. Dit argument is natuurlijk niet steekhoudend omdat de moeilijk heden voor een deel voortkwamen uit het feit, dat hier centrale loon onderhandelingen moesten worden gevoerd in plaats van bedrijfstaksge- wijze onderhandelingen. Juist deze laatste vorm van overleg zou bij een vrijere loonvorming regel dienen te worden". Het C.S.W.V. concludeert verder, dat in commentaren een wel wat overdreven voorstelling is gewekt van de spanningen, die zouden zijn ontstaan tussen de in de Stichting van de Arbeid samenwerkende cen trale werkgeversorganisaties. Ook vorige algemene loonsverhogingen, zo wordt gezegd, zijn bijna nooit zonder strubbelingen en moeilijkheden tc stand gekomen. LOOPJONGEN ZOEK MET 5000.- Een 17-jarige Amsterdamse jongen is sedert enkele dagen spoorloos. Hij moet 5000 in zijn bezit hebben, een bedrag, dat hij voor een firma, waar hij werkzaam was, ergens in de stad moest bezorgen. Bij zijn vertrek was Naar men verneemt zullen de ver schillende bedrijfstakken binnenkort door het college van Rijksbemidde laars worden uitgenodigd om vóór 1 December aanstaande voorstellen in te dienen over de loonsverhoging van werknemers beneden de 23 jaar. Het college zal aanbevelen de loonrege ling voor de jeugdigen zo veel moge lijk aan te passen aan de loonsver hoging, die werknemers boven 23 jaar krijgen. Het is de bedoeling, dat de loonregelingen voor de jeugdigen eveneens per 1 Januari 1954 zullen ingaan. De delegatie uit de Katholieke Volkspartij, die met de vertegen woordigers van de Kath. Nationale party en van de katholieke werkge meenschap uit de Partij van de Ar beid besprekingen zal voeren, is sa mengesteld uit de heren: prof. mr. dr. Beaufort O.F.M., J. Middelhuis en dr. Albering. De laatste zal bo vendien lid zijn van de procedure commissie. Ook U.L.O. en B.L.O. Binnenkort kan de indiening ver wacht worden van de wetsontwerpen, welke beogen het schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs en voor leer lingen van het buitengewoon en voortgezet lager onderwijs alsmede van het uitgebreid lager onderwijs af te schaffen en wel met ingang van 1 Januari. Ook de aangekondigde verlaging der collegegeiden zal in een afzon derlijk wetsontwerp vervat zijn, dat weldra de Staten-Generaal zal be reiken. Aanvankelijk had de regering het voornemen blijkens de bekende nota van dr. W. Drees over zijn voorgeno men maatregelen betreffende huur verhoging en belastingwijzigingen van 19 Maart om alleen tot afschaf fing der schoolgelden voor het 6-jarig lager onderwijs en verlaging der schoolgelden voor het voortgezet L. O. en de collegegelden voor de stu denten over te gaan. Prinses Wilhelmina heeft aan ds. Bronner te Colmar het volgende te legram gezonden: „Ter herinnering aan de goede betrekkingen tussen de protestant se kerk van Colmar en mijzelf heb ik een oude bijbel laten restaure ren, met de bedoeling deze ten ge schenke te geven aan de kerk van Colmar voor gebruik op de kan sel en bij de eredienst. Degene die de restauratie heeft verricht zal zich naar Colmar begeven om u die bijbel te overhandigen." Het betreft hier een bijbel van groot formaat, naar de vertaling van David Martin, predikant van de Waalse kerk van Utrecht, en ge drukt te Amsterdam in 1707, toen, na herroeping van het edict van Nan tes, Fransen hun vaderland moesten verlaten óm een toevlucht in het buitenland, met name Nederland, te zoeken. „DE PALADIJN" Het is betrekkelijk alweer lang ge leden, dat onze lezers iets gehoord hebben van de „Bescheming Burger bevolking". Toch is de organisatie niet dood. Allerminst! Dat er achter de schermen nog altijd gewerkt wordt bewijst het verschijnen van „De Pa ladijn" een eigen nieuwsblad voor de B.B. van de Stichting Bescherming Bevolking. Het is een uitgave, die in veertien edities verschijnt, zodat elke B.B.- kring in deze uitgave een eigen pa gina heeft naast het algemene nieuws. Minister Beel opent deze nieuwe uitgave met een kernachtige inleiding over de betekenis van de paladijn als „beginselvast beschermer", waarmede de naamkeuze wel bijzonder goed gekozen schijnt. „De paladijnen van de E.B., in het dagelijks leven wel licht onopvallende, rustige burgers, kenmerken zich door hun toetreding tot deze organisatie als beginselvaste beschermers van de hoge waarden, welke op het spel staan", aldus minis ter Beel. Moge „De Paladijn" op goed kom pas varen en moge het verschijnen ervan doen zien, dat men het wèl meent met de „zelfbescherming". Moge de lakse burger, die zo gauw ach en wee roept als er gevaar is, nog eens goed nadenken over de B.B. nu het nog tijd is een stevige organi satie op te bouwen! Ontspoorde opera Het Nederlandse Operagezelschap heeft op weg naar Rotterdam, waar het moest optreden, gisteravond 6.40 u. een angstaanjagende ontmoeting gehad met een reusachtig basaltblok, dat zich even buiten Overschie op de weg bevond. Het steenblok, bijna een ton zwaar, was van een vrachtauto afgegleden. Achter de vrachtauto kwamen drie Amsterdamse bussen met het opera gezelschap aanrijden. De eerste kon nog uitwijken, maar liep enige scha de aan de zijkant op. De tweede bus reed echter op het obstakel in en werd zodanig bescha digd dat zij moest worden wegge sleept. Gelukkig kwamen de opera mensen met de schrik vrij. De derde bus kon tijdig genoeg stoppen, maar twee daarachter rij dende auto's, waarvan de een schie lijk afremde, botsten op elkaar. Ge lukkig zonder schadelijke gevolgen voor de inzittenden. Een met grote snelheid rijdende de jongen in het bezit van een fiets. F auto kon echter het obstakel niet De kinderpolitie stelt een onderzoek ontwijken en werd zwaar bescha- in naar zijn verblijfplaats. 1 digd. Een vrouw, die naast de chauf- Formaline voor aether Dokter en verpleegsters in H.B. voor de rechter De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam heeft tegen de Hilvcrsumse arts A. A. C. en de kraamverpleegster J H. M. G., die door de rechtbank er van waren vrij gesproken, dat het aan hun schuld te wijten zou zijn geweest, dat een vrou welijke patiënt door toediening van formaline in plaats van aether tij dens de narcose was gestorven, be vestiging van bet rechtbankvonnis ge- eist. De officier van Justitie, die te gen de arts 14 dagen en tegen de verpleegster een week voorwaarde lijk had geëist, was van het von nis in hoger beroep gekomen. In de nacht van 16 op 17 Novem ber van het vorige jaar moest de arts, verbonden aan de R.K. Zieken verpleging te Hilversum, een 22-ja- rige vrouw opereren. Hij had de hulp van de hoofdverpleegster no dig, die de narcose toediende. 'Een der assisterende verpleegsters was uit gevallen en daarom werd de kraam verpleegster G. gehaald; zij kreeg opdracht het toedienen van aether voort te zetten Het werd een lang durige operatie en op een bepaald De hoofdverpleegster (die tot een week voorwaardelijk is veroordeeld) gaf de omloopzuster opdracht een nieuwe fles te halen. Deze kon ech ter niets vinden in de nabijgelegen xamer en deelde dit aan de hoofd verpleegster mede, die toen zelf met haar de operatiekamer verliet en uit een kast twee flesjes nam. Eén daarvan was half gevuld met een heldere vloeistof, maar droeg geen etiket. Het tweede, een bruin fles je, droeg het etiket narcose-aether. Beide flesjes gaf zy de kraamver pleegster G. in handen. Uit het fles je zonder etiket, dat formaline bevat te, had de kraamverpleegster zo vertelde zij voor het Hof wat van de vloeistof overgedaan in een drup pelflesje en hieruit de narcose on derhouden. Zij kreeg een prikkeling in ogen en keel en liet het flesje aan de inmiddels teruggekeerde omloop- zuster ruiken; deze zeide toen „wat een rare lucht, doe weg dat flesje". De arts werd na de operatie over dit voorval ingelicht en had terstond zo deelde hij het Hof mede de nodige maatregelen getroffen. Hp- laas was na twe dagen de vrouw, wier luchtwegen door de formaline zwaar waren beschadigd, overleden. De procureur-generaal zeide in zijn requisitoir, dat hij zich met het rechtbankvonnis kon verenigen. Ook moment waren de twee flacons 1 hij achtte bij geen der verdachten aether, die voor de operatie waren grove schuld aanwezig. Het Hof zal klaargezet, op. op 22 October arrest wijzen. feur zat, werd aan het gezicht ge wond. De passagiers vian de gestrande operabus zijn later in een andere wa gen overgestapt, zodat men nog juist op tijd in de Rotterdamse schouwburg kon optreden. DR. DREES OP TERUGWEG. Dr. W. Drees is Dinsdag met zijn echtgenote en de minister van Ver keer en Waterstaat, mr. J. Algera, per vliegtuig uit Johannesburg naar Amsterdam vertrokken. Het gezel schap is een week de gast geweest van de Zuid-Afrikaanse regering. CAFÉ WERD CHAOS In een café aan de Lage Bothof straat te Enschede is in de nacht van Zaterdag op Zondag een ernstige vechtpartij ontstaan, waarbij enige personen werden gewond. Een van hen, G. de J. uit Glanerbrug, moest met een steekwond in de linkerschou- dder in Ziekenzorg opgenomen wor den. E. H. uit Enschede werd aan een van zijn ogen en aan zijn hoofd gewond. De echtgenote van G. de J. kreeg een diepe snij wond onder haar rechteroog en A. F. N. uit Losser liep een messteek in de rechter schouder op. Toen de politie arri veerde, was het interieur van het café veranderd in een chaos. Met letterlijk alles wat los en vast zat. is gestoken en geslagen. De ruzie schijnt ontstaan te zijn om een meisje. LAMMETJES IN DE HERFST. Een schaap van de heer S. Buijs aan de Starnmeerdijk in de Starn- meer heeft het leven geschonken aan twee lammetjes. Dit schaap was reeds in het voorjaar met twee lam meren verblijd. Kleermaker gooide er met de pet naar! De ruim 300 nieuwe gala-unifor men, waarin de cadetten van de K.M.A. zich 22 Juli ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van hun in stituut aan de Koningin presenteer den, zijn onbruikbaar gebleken. De Haagse firma H. W. Blomjous, die deze tenues voor 83.000 gele verd heeft, krijgt van de directeur materieel Landmacht nog tot 1 No vember gelegenheid de ondeugde lijke uitrusting te verbeteren, maar ziet er geen kans voor. Het is wel zeker, dat de leverancier, die na de feesten al 200 uniformen terug kreeg, ook de resterende 100 geretourneerd krijgt en met de strop blijft zitten. De DML had de eerste partij da delijk na ontvangst afgekeurd, maar de gouverneur der K.M.A. stond er op, dat de cadetten in ceremonieel teneu voor de Koningin zouden ver schijnen. De uniformen werden na herstel van de ernstige afwijkingen tijdig afgeleverd, zodat de cadetten er althans mee konden paraderen. Vaolde HAAGSE POLLITIERECHTER Het brandewijntje Terwijl een 30-tal leerlingen van een meneer met een Russische naam, op de 30e Juni j.l. een uitvoering gaven in ho tel „Het Witte Huis" te Oegstgeest, pakte de 54-jarige Haagse artist J. B. uit de keuken enige vorken weg. Huilend vertelde hij nu tegen de Haagse Politierechter dat drank de ermoedelijke oorzaak was. Hij had die avond de leerlingen gegrimeerd er. nadien enige brandewijntjes ge- dionken. Merkwaardigerwijze schijnt de artist meer van die aandriften te hebben, want bij huiszoeking vond men nog meer op dergelijke wijze verkregen vorken. Die stamden ech ter nog uit de bezettingstijd. De raadsman vertelde, uit eigen ervaring te weten, dat brandewijn tjes soms sneller werken dan jene ver. Na een eis van 40 boete lureeg de artist 25 boete. Zindelijke stoker Omdat hij zich zeep en andere wasmiddelen had toegeëigend van de staat, waarbij hij in dienstbetrekking was, moest een 45-jarige stoker uit Wassenaar terecht staan voor de Haagse Poli tierechter. Verd. had ook een luiwa gen en borstel ontvreemd. Hij had zijn vrouw en zijn vriendin deze ar tikelen cadeau gegeven. „U hebt het rijk uw was laten be talen", constateerde de politierech ter. „Het is niet één keertje gebeurd maar systematisch". Verdachte was direct uit zijn goed betaalde betrek king ontslagen. Hij was nog niet eerder veroordeeld. De officier van Justitie eiste voor meermalen gepleegde verduistering een week gevangenisstraf. Verdachte bepleitte een boete en een voorwaar delijke straf. Het werd 25 boete of 10 dagen en veertien dagen voor waardelijk. Voor geknoei met fiets in de ge vangenis De Haagse Politierech ter behandelde een zaak tegen een niet verschenen sigarenmaker Leiden en tegen een wel opgekomen grondwerker, eveneens uit Leiden. De eerste had een rijwiel op afbeta ling gekocht en de tweede had die fiets nog diezelfde dag voor hem ver kocht. Volgens de sigarenmaker had de grondwerker gezegd: .,Ga maar een fiets op afbetaling kopen, dan ver koop ik hem wel voor je". Bij de rijwielhandelaar zou de grondwerker eveneens zijn bemiddeling hebben verleend bij de aankoop. De grond werker had 25 winst genoten. Bei de verdachten waren al eerder ver oordeeld. Geëist werd, wegens verduiste- iing en opzetheling, tegen elk drie maanden gevangenisstraf. Uiteinde lijk kreeg de sigarenmaker drie we ken en de grondwerker zes weken gevangenisstraf. Rhythm. Gymnastiek Pieterskork.gracht 9 - Tel. 23728 (Advertentie), De oorzaak van de slechte uitvoe ring der opdracht schrijft de firma Blomjous toe aan de uiterst korte levertijd. Hierdoor moest zij de be stelling aan anderen uitbesteden en daar heeft men er met de pet naar gegooid. De weinige uniformen, die de firma B. in eigen atelier heeft vervaardigd, voldeden veel beter.. Nog niet lang geleden leverde deze firma een stel fraaie uniformen voor de lijfwacht .van de Negus van Ethio pië af. De K.M.A. is zelf ook de dripe ge worden van dit uniformfiasco, want daardoor konden de cadetten dit jaar niet deelnemen aan de plech tigheden bij de opening van de Sta ten-Generaal. De vrouw die haar baby doodde De Utrechtse rechtbank veroordeel- deelde vandaag de 25-jarige Indone sische vrouw E. W. K. tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek en voor waardelijke ter beschikking stelling van de regering, wegens zware mis handeling van haar baby, de dood tengevolge hebben. De verdachte, die met 'n veel oudere Nederlandse militair was gehuwd, had haar kinderen herhaaldelijk ge slagen, omdat het huilen haar irri teerde. Zij zou niet opgewassen zijn geweest tegen de moeilijkheden, waarin zij verkeerde, toen haar man in het hospitaal moest worden opge nomen en zij de zorgen voor drie kleine kinderen alleen moest dragen. Op 12 Mei had zij een harer klei nen, die een huilbui had, tegen de houten wand van het ledikant ge drukt, met het gevolg dat de borst kast werd ingedrukt, tengevolge waarvan de kleine overleed. Aetherklanken HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 NCRV NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.10 Gramofoon. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Gramofoon. 9.00 Voor de zieken 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Gramofoon. 10.30 Morgen dienst. 11.00 ,,Mala, de Eskimo", hoorspel. 12.15 Gramofoon. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gramofoon. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Metropole orkest en solist. 14.00 Gramofoon. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Banjo orkest. 17.45 Gramofoon. 18.00 Militaire causerie. 18.10 Gramofoon 18.30 Spec trum van het Christelijk Organisa tie- en Verenigingsleven. 18.45 Gra mofoon. 19.00 Nieuws en weerberich ten. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gra mofoon. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Viool en orgel. 20.00 Radio krant. 20.20 Radio Philharmonisch orkest. 21.20 Nabeschouwing over dc Kirchentag. 21.40 Koorzang. 21.55 Gramofoon. 22.15 Amusements muz. 22,45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-berichten. 23.1524.00 Gra mofoon. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foon. 7.15 Gymnasiek. 7.30 Gramo foon. 8.00 Nieuws. 8.18 Gramofoon. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Gramofoon. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gramofoon. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land en tuinbouw mededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Gramofoon. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Lichte muziek. 13.45 „De weg om hoog", causerie. 14.00 Voor dc kin deren. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Kamermuziek. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: Jeugduit zending. Ontdekkingsreizen in Suri name, door dr. J. I. S. Zonneveld. 13.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Lichte muziek. 19 00 Voor de kinderen. 19.10 „Wij en de zuilen", causerie. 19.25 VARA- Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Promenade or kest en solisten. 21.10 „Het ware ge zicht", hoorspel. 22.25 Pianokwartet. 22.45 „Naar het einde der konijnen", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socia listisch nieuws in Esperanto. 23.20 24.00 Gramofoon. Zuchtend stond de bak ker uit Blerick gistermor gen achter zijn 200 kilo wegend vat stroop en hoe hy zich ook inspande, hij zag geen kans om het lood zware vat van zijn plaats te krijgen. Het was een echt ver velend begin en dat juist op de Maandagmorgen en zijn humeur werd er niet beter op, toen een vrolijke vrachtrijder langs kwam toeren, die allerlei leuke dingen over de straat be gon te roepen, zodat zijn vergeefs geploeter ineens in het brandpunt van de publieke belangstelling kwam te staan. „Zo flinke jongen", riep binnen, dan krijg je hon derd gulden". Ogenblikkelijk stopte de vrachtrijder en kwam op de ton af. De bakker glimlachte van intens genoegen; het wroken zou zijn. Terwijl deze en nog vele andere gedachten door het hoofd van de bakker scho ten, was de vrachtrijder de ton genaderd en toen werd de glimlach van de WIE EEN VAT DRAAGT VAN EEN ANDER.... zou de vrachtrijder immers óók niet gelukken het 200 kilo wegende vat naar binnen te slepen en de bakker was vlug een hele serie aardigheidjes aan het repeteren, die hij bakker nijdig terug, vrachtrijder ten vermake „moet je weer lachen om van de gehele buurt zou mensen, die werken? Als kunnen toeschreeuwen, jij het dan zo goed kunt, zodat de hoon op des bak- sleep jij dan dat vat naar kers geploeter volledig ge- bakker een afschuwelijke grijns, want de vrachtrij der tilde de ton werkelijk op en sleepte hem naar binnen. Nu moest de bakker weer vlug een stel uit vlucht] es verzinnen om de hoop nabij. Maar de buurt weddenschap niet te be- haalde vlug pannetjes en De vrachtrijder maakte zich hierover zo kwaad, dat hij de ton weer oppak te en naar buiten droeg. De vrachtrijder was echter boos, heel erg boos zelfs en daarom werd het drempeltje aan de voor deur over het hoofd ge zien. Even wankelde hij en toen klonk er een doffe slag. De goudgele stroop stroomde uit het openge- barste vat over de stoep. De vrachtrijder nam een aanloopje en zat weer vei lig in zijn wagen; de bak ker huilde, schreeuwde dreigde en was de wan- hoeven te betalen, want je kunt toch zo maar geen honderd gulden geven! kannetjes om de wegstro mende stroop op te schep pen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5