Het probleem van de priester-arbeiders Stormachtig leven van Engelse edelman vond eenzaam einde in verstilde natuur DINSDAG 13 OCTOBER 1953 SE LEIDSE COURANT CERSTE BLAD PAGINA 3 VOORSCHOTEN C J. A. BEGEER 70 JAAR De heer C. J. A. Begeer, directeur- generaal van de N.V Kon. Ned. Edel- metaalbedrijven van Kempen, Be geer en Vos te 's-Gravenhage, zal op 15 October a.^. zijn zeventigste ver jaardag vieren. Carel Joseph Anton Begeer werd op 15 October 1883 geboren te Utrecht, als zoon van Anthonie Begeer, eige naar van de Kon. Utrechtse fabriek van zilverwerken firma C. J. Begeer. Na studie aan de „Koenigliche Zei- chenakademie" te Hanau am Main, de universiteit te Utrecht en verschei dene buitenlandse musea, werd hij in 1908 als vennoot opgenomen in de zaak van zijn vader. Na diens overlij den in 1910 werd hij tezamen met zijn broer eigenaar. Twee jaar later werd de firma omgezet in een naam loze vennootschap. De heer C. J. A. Begeer werd voorzitter van de raad van beheer. In 1919 volgde de ver eniging der bedrijven van de firma's Van Kempen, Begeer en Vos. De heer Begeer werd voorzitter van de raad van bestuur en in 1924 directeur-ge neraal van de vennootschap. Van 1924 tot 1952 is hij voorzitter geweest van de vereniging van fabri kanten van gouden en zilveren wer ken in Nederland, waarvan hij thans nog bestuurslid is. Van 1924 af was hij voorzitter van de bond van edel metaalverenigingen, tot deze in 1933 overging in de federatie „goud en zilver". Tot 1952 maakte hij deel uit van het dagelijks bestuur dezer fede ratie. Voorts is hij sinds '1926 presi dent van de E.I.B.O.A.H. In de loop van dit jaar is de heer Begeer bij verordening van de sociaal economische raad in zake de wet op de ondernemingsraden benoemd tot voorzitter voor de werkgevers in de edelmetaalindustrie van de bedrijfs- commissie voor de goud- en zilver nijverheid. Sedert 1929 is hij voorts lid van de raad van bestuur van de Ned Organisatie voor de Internatio nale Kamer van Koophandel.. Eer van de hobbies van de heer Begeer is het Naundorff-probleem, waarover hij zeer veel ook tot op he den nog ongepubliceerd materiaal bezit. Het ideaal van de 70-jarige is „later" als zijn werkzaamheden hem wat meer tijd gunnen, daar zijn vol le aandacht aan te kunnen wijden en het resultaat van zijn onderzoekingen te publiceren. Vroeger was voetballen een hobby van hem, wat blijkt uit het feit dat hij erelid is van de afdeling Utrecht van de K.N.V.B. De heer Begeer zijn verscheidene binnen- en buitenlandse onderschei dingen verleend, o.a.. is hij officier in de Orde van Oranje-Nassau. D.E.S. De onderlinge bordenwed strijden uit de derde ronde hadden de volgende resultaten: Eerste klasse- G. WeggenW. H J. Ju 11; G. H. OostergoS. H.' Zitman 20; Aigebr. partij: R. StormJ. v Bemmelen 1—1; idem J. M. de Bruyn R. Storm 20. Tweede klasse: J v. d. HulstR van Delft 20; J. StouthamerH. v. d. Velden 20. H. SommerJ. Velk- kert 20; J. J v. d. VeldenC. v. d. Munt 20, LEID SCHEND AM Hergeboorte „Arti et Charitati". De gemengde zangvereniging „Arti et Charitati" heeft onder haar nieu we directeur, de heer F. Cappendijk, weer haar oude peil terug gekregen en gaat hiervan het bewijs leveren op Zondag 8 Nov. a.s. door een groot concert in het patronaatsgebouw. Het inmiddels gevormde kinderkoor „Klein Arti" zal zich dan ook voor stellen. De zangnummers zullen be geleid worden door het Haags Ka tholiek Symphonie Orkest dat ondes de leiding van Henk Hoogervorst ook reeds grote successen heeft ge boekt. Als een verdere bijzonder heid kan vermeld worden, dat de Leidschendamse sopraan-zangeres Carla van Heiningen haar medewer king aan dit concert heeft toegezegd. „Ik trouw met de melkboer". Het Leidschendams Dilettanten Toneel heeft gisteravond opgevoerd het blij spel „Ik trouw met de melkboer'". In drie bedrijven heeft de schrijver van dit stuk op vermakelijke wijze aangetoond, dat de ouders Oostkring (mej. Corry van Heiningen en Kees Starrenburg) zich niet moeten inla ten met de liefdesallures van hun dochter Thea (mej Jos Hooymans). Met de zg. melkboer Jaap (Wim Zaat) waren zij de gangmakers van dit zeer vermakelijke blijspel, waar van de tjokvolle zaal heeft genoten. De twee nieuwelingen op het toneel de heren Harry Nieuwland en Hilge- steijn, die ook veel lof verdienen, zullen graag geziene spelers worden. Het gehele spel heeft de Leidschen damse toneelliefhebbers een pret tige avond bezorgd. Geboren: Catharina J. M. dr van N. C Bolleboom en C. M. Zoetendaal Robertus D. H. J. zn van D. H. Tas en Chr. J. Silvester; Frans zn van F. van Staalduinen en M. W. Hoogendam; Femmigje dr van H. Klein en C. Reh- ling; Adriana Th. Cl. dr van Th. Waaijer en A. W. Lamboo. Ondertrouwd: Johannes van Duijne en Berta (Puck) Brouwer. Lauren- tius H. Zuyderwijk en Clasina D. H. Verver; Martinus van Dijk en Jeanne E. A. Koning; Hendrik Stooker en Loesje Zijlstra. NOORD WIJK Kath. Middenstand. Gisteravond heeft de Kath. Middenstandsorgani satie het vergaderseizoen ingezet met een bijeenkomst in Hotel Het Hof van Holland, waar de Bondspropa- gandist, de heer Th. J. Borsten, een inleiding hield over de betekenis van de N.R.K.M. als centrale voor vak en stand. Na het grootscheepse Con gres van vorige week, gehouden te Arnhem, vond spr. het niet nodig om lit onderwerp uitgebreid te behan delen. Spr. gaf op duidelijke wijze weer de indrukken van het gehouden congres, waar duidelijk naar voren was gekomen, de noodzaak dat voor al onder middenstanders meer een heid, maar ook meer waardering voor elkander, met weglating van elke persoonlijke rivaliteit moet ko men. Na dit gemoedelijk en overzichte lijk praatje .volgde een uitgebreide gedachtenwisseling, waaruit veel te leren viel. De voorzitter deelde mede, dat in Augustus 1954 de afd. haar 8e lus trum zal vieren. Het bestuur zal zich tijdig beraden om dit heugelijk feit zo luisterrijk mogelijk te herdenken en zal in de loop van het vergader seizoen zo mogelijk met afgeronde voorstellen komen. Het winterprogram werd als volgt vastgesteld: 9 Nov. ontwikkelings avond waarbij als spreker optreedt de oud-geestelijk adviseur kap. B. v. d. Spek. 14 Dec. zal getracht worden een zakelijk onderwerp te laten be handelen, met als achtergrond een lezing van Pater Rembertus. 18 Jan. 1954 zal een uiteenzetting gegeven worden over Economische Instituut voor de Middenstand, terwijl de 15e Februari geheel gewijd zal worden aan een gezellig samenzijn. Als sluit stuk zal op 20 Maart de geestelijk adviseur kap. P. Mussert een spreek beurt vervullen welke gewijd zal zijn aan de H. Vastentijd. In overweging werd genomen het organiseren van een z.g.n. Praatavond. Voor de drie avonden-cursus „De Zakenman", wel ke voorlopig is vastgesteld op 22 en 29 Oct. en 5 Nov. a.s.,gaven zich en kele leden op, meerdere opgaven hiervoor worden ten spoedigste inge wacht bij het secretariaat. Voor deel name aan de St. Nicolaas-actie, te organiseren door het Middenstands- Actie-Comité, kan men zich opgeven tot uiterlijk 15 October a.s. Het be stuur kon, gezien de goede resulta ten van de vorige acties, deelname ten zeerste aanbevelen. Mededeling werd nog gedaan, dat op een der volgende vergaderingen, de sluitingsmiddag tijdens het badsei zoen en- eventuele deelname aan de V.V.V. alhier, in bespreking worden KATWITK AAN DEN RIJN K.D.C. De uitslagen van de wed strijd van de Katwijkse Damclub voor de borden wedstrijd 1ste klasse 4e ronde waren als volgt: A. A. Vooys J. Schoneveld 11; H. J. Koelewijn Am. van Beelen 2—0, overige par tijen uitgesteld. 2de klasse, 6e ronde: C. de Mooy gebracht. H. Voorzaat 02; Jac. Heemskerk H. Durieux 20; B. Lijsterbosch C. de Winter 20. De uitslagen van de competitie wedstrijd K.W.Z.K.D.C. voor de L.D.D.B. 1ste klasse waren: P. Meij- vogelJac. Freke 11; Jac. van der Plas (res.) Fr. Spierburg 20; A. v. DuyvenvoordeJ Schoneveld 02; G PluijmgrarafP. van Duy ven bode 02; Chr. HeemskerkH. J. Koelewijn 02; T. van BeelenA. A. Vooys 11; Us. de Wit—^C. van Klaveren 11; D. Meij vogelH. Voorzaat 20; N. de Jong (res.) Jac. Heemskerk 02;Totaal 812 voor KDC I. Zijn waterstofbommen goedkoop Sterling Cole, de voorzitter van de Amerikaanse Congrescommissie voor atoomenergie, heeft Maandag voor leden van het Amerikaanse legioen verklaard, dat de Verenigde Staten hun program betreffende de water stofbom met de uiterste spoed moe ten uitvoeren, omdat de Sowjet Unie binnenkort mogelijk de beschikking heeft over „honderden of zelfs dui zenden waterstofbommen." Volgens Cole gaat het er hoe langer hoe meer op lijken, dat het aanwenden van waterstofenergie voor militaire doel einden veel gemakkelijker is dan men enige jaren geleden algemeen aan nam. Indien waterstofwapens slechts met grote moeite en tegen hoge kos ten zouden kunnen worden vervaar digd, zouden wij ons kunnen troos ten met de gedachte, dat de Sowjets deze verschrikkelijke wapent, alleen maar in kleine hoeveelheden kunnen aanmaken. Maar ik vrees, dat de fei ten geheel anders zijn." SCOTCHLITE TE s'-GRAVENHAGE De K.N.A.C. zal op Donderdag avond 22 October a.s. aan de voor avond van de wegverkeersdag in het Zuiderpark te 's-Gravenhage een demonstratie geven met „Scotch- lite". Door de toepassing op grote schaal van dit reflecterend materiaal kunnen volgens de K.N.A.C. vele ongevallen bij duisternis worden voorkomen. Tevens zal de nieuwste Amerikaanse lijntrekmachine, stemd om een reflecterende asstreep te trekken, worden gedemonstreerd. - Speciale Christchurch-brieven dragen verkeerd jaartalstempel Bemanning is feestensmoe! In Christchurch is men tot de ont dekking gekomen dat enige duizen den van de zestigduizend speciale enveloppen, die uit Nederland met de „Ir. Damme" zijn meegestuurd, in hun poststempel het jaartal 1952 in plaats van 1953 dragen. De „koers" van deze enveloppen is op het ogen blik vier gulden. Een tweede onthulling die van daag werd gedaan, is dat tijdens de landing in Darwin een vogel in een der motoren terecht is gekomen. Er ontstond alleen maar enige schade aan de koelribben va de motor. De bemanning van de „Damme" heeft vandaag een bustochtje ge maakt, waarbij óok captain Walker, derde prijswinnaar van de Mel- bourne-race, van de partij was. Ver der is iedereen zeer vermoeid door een overvloed aan festiviteiten en een daaruit voortvloeiende gebrek aan slaap. Op het ogenblik (als het in Nederland ochtend is is het in Nieuw Zeeland avond) is een „Air race bal" aan de gang. Terugkomst der „gladiatoren" Vrijdag uit Christchurch De „Ir. Damme" die, zoals gemeld, vermoedelijk Vrijdag uit Christ church zal vertrekken, zal in Sydney vracht opnemen. De reis gaat ver der langs de gewone KLM-route. Een wereld zonder wapenen Zonderlinge jeugd vormde hertog van Bedford De rijkste man van Engeland, de hertog van Bedfort, is tijdens een jachtpartij op zijn landgoed, over leden en met deze dood is een einde gekomen aan een leven, waarin storm en avonuur de boventoon voerden en dat geschikt zou zijn om een ouderwetse roman te vullen, die achter de snorrende haard in de winter de uren tot seconden zou ma ken. De hertog van Bedford heeft zijn gehele leven als zeer excentriek be kend gestaan en gedeeltelijk moet dit gezocht worden in de karakter trekken van zijn ouders, die de meest uiteenlopende figuren waren. Zijn vader was de ouderwetse, Engelse grootgrondbezitter, die leef de voor de tradities en de lande rijen. Zijn moeder deed precies al les. wat men niet van een hertogin zou verwachten. Terwijl de hertog weigerde om electrisch licht op zijn landgoed aan te leggen of om tele foon in huis te nemen, stapte zijn vrcuw op 64-jarige leeftijd voor het eerst in een vliegtuig, om deze sen satie ook meegemaakt te hebben. De hertog stierf, zoals een groot grondbezitter in Engels nd sinds eeuwen gestorven is, op zijn land goed; de hertogin steeg in 1937 in een één-persoonsvliegtuig op en keerde nooit meer terug. Uit dit ouderpaar werd in een stormachtige nacht van het jaar 1888 de thans overleden hertog van Bed ford geboren. De liefde voor de natuur en de dieren van zijn vader en de drang naar avontuur en naar het hardnek kig volgen van een ingenomen standpunt, die zijn moeder hem mee gaf, hebben het gehele leven van de hertog getekend. Hij was niet populair in Engeland, want hij was een verdediger van onpopulaire zaken. Toen drie jaren, nadat zyn moe der verdween, in 1940 zijn vader overleed, erfde de hertog de titel en ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (19 Oct.); m.s. „Kota Gede" (22 Oct.); Nw-Guinea: m.s. „Willem Ruys" (19 Oct.); Ned. Antillen: s.s „Boskoop" (17 Oct.); Australië: via Engeland (17 Oct.); Canada: s.s. „Groote Beer" (17 Oct.); en m.s. „Prins Willem van Oranje" (22 Oct.); Zuid-Amerika: m.s „Oranjefontein" (20 OctZuid- Amerika: s.s. „President Peron" (17 Oct.); Nw-Zeeland: via Engeland (17 Oct.); Suriname: m.s. „Bonaire" (28 Oct.). Inlichtingen over de verzendings data van postpakketten geen de post kantoren. de millioenen, maar hij was toen al reeds een bekend en bij velen een berucht figuur geworden. Zijn levensloopbaan begon hij als luitenant bij een van Engelands garde-regimenten, maar spoedig ver liet hij de dienst weer en werd paci fist voorstander van een wereld zonder wapenen. Dit idee verdedig de hij met veel warmte, maar tijdens de eerste wereldoorlog vonden de Engelsen het maar zeer matig, dat een van hun eerste burgers propa ganda maakte voor een bijleggen van het geschil. Ook in de tweede wereldoorlog poogde de hertog zijn pacifistische ideeën te verwezenlijken. Hij ging er voor naar Dublin om daar een af vaardiging van de Nazies te spreken, die hem vredesvoorstellen van Hit- Ier voorlegde. Te zelf der tijd deed de hertog zijn intrede in het Engelse Lagerhuis, waar hij, vanwege zijn titel, recht had op een zetel. Hij begon hier te pleiten voor de dienstweigeraars, hetgeen natuurlijk in het Engeland vm die dagen bit ter weinig waardering kon oogsten. De hertog trok zich evenals zijn moeder van alle critiek niets aan en bleef zijn principes verdedi gen, ondanks de wrok, die velen te gen hem koesterden. In twee boeken, die hij kort na zijn huwelijk in 1914 schreef, heeft hij ook zijn ideeën over een wereld vrede verdedigd. Dè laatste jaren leefde de hertog teruggetrokken op zijn landgoed, dat in Engeland nog de roem heeft van de oude Engelse kastelen, waar gees ten dwalen en de wind anders giert dan elders; waarover het alleen maar genoeglyk is te lezen in de veilige omgeving van het eigen huis. En toen de eerste stormvlagen weer zijn land en grond teisterden, ging de zonderlinge hertog op jacht om de dood te vinden, die bedekt wordt door dezelfde sluier van on werkelijkheid, die zijn leven tot een mysterie maakte; men vond de her tog onder herfstbladeren in de strui ken en de juiste toedracht van zijn dood is een raadsel. JONGE BOEKHOUDER VERDUISTERDE MEER DAN 20.000. Aan het hoofdbureau van politie te Amsterdam heeft zich een 21-jarige jongeman gemeld met de mededeling van een steenfabriek waar hij als boekhouder werkzaam was geweest een bedrag groot ƒ21 tot ƒ24.000 te hebben verduisterd. Het hoofdbu reau verwees hem naar bureau War moesstraat, waar hij zijn relaas op nieuw moest doen. De man, die getrouwd is en vader van twee kinderen, bleek al in Sep tember 1952 te zijn ontslagen en hangende een accountantsonderzoek naar zijn falsificaties ongemoeid te zijn gelaten. Hij had toen al een half jaar lang voortdurend meer geboekt dan zijn uitgaven, en voortdurend minder dan zijn ontvangsten bedroe gen. Zowel voor als na zijn ontslag, dus over een tijdvak van V/z jaar, heeft hij van het geld goede sier ge maakt. Toen de buit was verteerd kreeg zijn vrouw achterdocht. Hij biechtte haar alles op en zij adviseer de hem zich te gaan aangeven, toen had hij nog maar ƒ2.53 op zak. De man zal voor de officier van justitie worden geleid. Oimte GOLF Door het bekneldraken in een machine te Fijnaart is gistermiddag een 50-jarige arbeider om het leven gekomen; zijn broer stierf enkele we ken geleden op dezelfde wijze. Het nationale park „De Hoge Veluwe, is dit jaar door meer dan 430.000 personen bezocht. Een 21-jarige schippersknecht, wiens boot in de haven van Heem stede lag, is Zaterdagavond toen hij terugkwam van een visite mis gestapt en verdronken; gisteren is het stoffelijk overschot gevonden. 'GEEN VOORBARIG OORDEEL 7ELFS OOK BUITEN DE GRENZEN VAN Frankrijk staat de kwestie van de prêtres ouvriers (priester-arbeiders) bij velen in het middelpunt der belangstelling, sedert er sinds enige weken nogal verwarrende berichten de ronde doen, die variëren van niets-aan-da-hand tot absoluut-verboden. De waarheid blykt ook hier in het midden te liggen; er is wel iets aan de hand, maar een verbod is er (nog) niet uit gevaardigd. Wat is er dan aan de hand? Zoals bekend, heeft wijlen kardinaal Suhard, Aartsbisschop van Parijs in 1943 de Mission de France opge richt, getroffen als hij was door het alarme rende boek „La France, pays de mission?" (Frankrijk, een missieland?), waarin gewezen werd op de ontstellende geloofsafval de Fran se arbeiders, zó sterk zelfs, dat velen van hen nauwelijks van het bestaan van God om van de Kerk nog maar te zwijgen iets afweten. Ér werden onder de jonge priesters vooral in Parijs, maar ook in andere grote industrie steden vrijwilligers gevraagd, die bereid wa ren als arbeider te gaan werken in de fabrie ken, dus als gelijken onder de arbeiders fe ver toeven en door hun optreden langzaam het ver trouwen van de verheidenste arbeiders in de Kerk te herwinnen. Ï"\E OPROEP VAN DE KARDINAAL VOND weerklank onder de jonge Franse gees telijkheid, waarvan velen met een ware helden moed bezield zijn, en het werk van de priester arbeiders begon. Aanvankelijk in stilte en op kleine schaal, maar langzamerhand in groter verband. Lang onopgemerkt bleef deze geheei nieuwe en sensationele zielzorg niet; wie had er ooit gehoord van een priester in overall, die heel gewoon in een autofabriek motoren stond te monteren en daarvoor het normale arbeiders loon ontving? Wie had er ooit gehoord van jonge priesters, die midden in een grauwe ar beidersbuurt een één-kamer-woning huurden en ook daar arbeiders waren met de arbeiders? Die 's avonds in dat kamertje gewoon aan een ruwhouten tafel en soms zelfs zonder misge waden de H. Mis opdroegen, in aanwezigheid van enige fabriekskameraden, die nieuws gierig dit toch wel eens wilden zien en niet zelden geroerd werden door de verheven heid van dit Misoffer, ontdaan van alle luister? UET GEVOLG WAS PUBLICATIE. Er zat nieuws in, groot nieuws. De krantenkop pen schreeuwden het uit: Priesters aan de draaibank! Misoffer in een achterbuurt! Com munist als misdienaar! Nog meer belangstelling kreeg dit werk toen het opzienbarende boek „Les Saints vont en Enfer" (Heiligen gaan naar de Hel) van Gilbert Cesbron verscheen en een best-seller werd, die ieder mens, dat bij wilde blijven, beslist gelezen moest hebben. Naast bewondering voor het onmiskenbaar zeer knap geschreven boek door iemand die het werk van de priester-arbeiders lange tijd van zeer nabij gevolgd had dat een ontstellend beeld gaf van schrijnende toestanden in de Parijse arbeiderswereld, werd er niet ten onrechte ook bezwaar geuit tegen de al te zeer gero mantiseerde figuur van de priester-arbeider, voorgesteld als een heldhaftige heilige, die af daalt naar de hel van het proletariaat. En dit alles terwijl het gehele werk zich nog in experimenteel stadium bevond, omdat het volkomen nieuw was en niets minder dan een revolutie in de zielzorg betekende. Wie de be dachtzaamheid kent, waarmede de Kerk haar KERK BERAADT ZICH OVER DF TOEKOMST twintig eeuwen geschiedenis siert, kan zich in denken, dat Zij het werk van de priestei -arbei ders slechts op kleine schaal en in stilte begin nen wildé, om op zeker ogenblik de resultaten te overzien en dan te besluiten of deze nieuwe vorm van zielzorg al dan niet moet worden voortgezet. r\IT OGENBLIK IS NU GEKOMEN. Na tien jaar dus. Het valt samen met een besluit uit Rome, dat het de priester-studenten in alle omstandigheden verboden is tijdens hun va- cantie in de fabrieken te gaan werken en met het besluit om de speciale opleiding van pries ter-arbeiders (voorlopig?) stop te zetten. Het eerste besluit ligt voor de hand. De Fran se priester-studenten, gegrepen door hun hei lig ideaal, konden niet wachten hun apostoli sche arbeid te beginnen, temeer niet omdat de nood zo ontstellend hoog is. Bovendien kjnden de meesten van hen want ook in Frankrijk is de tijd voorbij, dat de priesters voor het me rendeel uit de gegoede standen voortkwamen heel goed wat extra geld gebruiken. Priester studenten zijn echter geen priesters; de heilige zending „Gaat en verkondigt het Evangelie aan alle volkeren" is hun nog niet gegeven; zij zyn nog niet berekend voor hun taalj, zeker niet voor een taak die zo geheel nieuw is als die van de priester-arbeider. Meerdere priester studenten bleken er dan ook niet tegen opge wassen te zijn, met alle gevolgen van dien. Dat speciale opleiding van priester-arbeiders werd stopgezet, is eveneens begrijpelijk. Wan neer de Kerk zich gaat beraden over he'. al of niet voortzetten van deze soort van zielzorg, gaat zij er ondertussen geen nieuwe priesters voor klaarmaken. WAT ER NU GEBEUREN GAAT, is nog een open vraag. In een hoofdartikel in „Le Figaro" wees de bekende katholieke Franse schrijver en Nobelprijs-winnaar Frangois Mau- riac er dezer dagen op, dat het verkeerd is op deze zaak vooruit te lopen. Hij ontkende, dat de Kerk disciplinaire maatregelen genomen heeft tegen wat hij noemde ,,de edelmoedig- sten van Haar zonen" en verzekerde, dat de prêtres-ouvriers door hun bisschoppen niet ver laten zullen worden. „De priester-arbeiders zijn altijd de gezanten van de Kerk", vervolg de Mauriac. „Het is de Kerk, Die hen heeft geplaatst waar zij zijn". DAT HET WERK VAN DE prêtres ouvriers in de afgelopen tien jaar naast goede re sultaten arbeiders, die aan God noch gebod geloofden, bekeerden zich en werden plichts getrouwe katholieken, die in hun omgeving het goede voorbeeld gaven ook minder goe de resultaten heeft afgeworpen, laat zich be grijpen. Evenals zich begrijpen laat, dat de Kerk deze kwestie nauwkeurig bestuderen wil. Zonder het werk van de priester-arbeiders daarmede te veroordelen, kan men zich de vraag stellen of het juist is, dat priesters, die immers een geestelijke taak hebben, zich zó zeer met de arbeidersmassa gaan vereenzelvi gen, dat zij soms vergeten priester te zijn. Dat dit helaas gebeurd is, mag overigens niet in de eerste plaats verweten worden aan deze priesters wier intenties zuiver en edelmoe dig waren, maar vooral aan de soms mens-on waardige toestanden, die er in de Parijse ar beiderswereld bestaan, waarvan de gro'e sta king in Augustus een wanhopige uiting was. In dit licht moeten eventuele fouten van de priester-arbeiders gezien worden. De beslissing van de Kerk kunnen we rustig afwachten. Marktberichten LEIDEN, 13 Oct. Varkens. Aan voer 376 vette varkens; zware 197— 206; lichte 180195; zouters, geen notering; zeugen 180186. Handel goed, enkele zware 1 a 2 cent boven notering. BODEGRAVEN, 13 Oct. Kaas. Aanvoer 181 partijen. Prijzen: le soort 2.152.20; 2e soort f 2.08 2.14; extra 2.34. Handel fiauw. ROTTERDAM. 13 Oct. Vee. Aanvoer 4667 (6415) stuks. 615 vette koeien, 1616 (36 tbc-vry) gebruiks- vee, 100 vette kalveren, 379 (181 tbc vrij) graskalveren, 698 nuchtere kal veren, 222 varkens, 260 biggen, 140 paarden, 37 veulens, 542 schapen, 56 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.60—2.70, 2.46—2.50, 2.16— 2.30, vette kalveren 2.402.50, 2.24 2.40, 2.102.25, graskalveren 330 280200, nuchtere kalveren 5750 44, biggen 484035, slachtpaar- den 1.75—1.701.65, veulens 370 310200, schapen 908075, lam meren 8272—62, kalf koeien 1050 900750, melkkoeien 1050900 750, varekoeien 700600550, vaar zen 800700575, pinken 525475 375. Vette koeien aanvoer als vo rige week, handel kalm, prijzen als gisteren, prima's boven not., vette koeien aanvoer iets minder, handel vlot, prijzen iets hoger, graskalveren aanvoer korter, handel redelijk, prij zen vooral niet lager, nuchtere kal veren aanvoer groter, handel tame lijk, prijzen onveranderd, biggen aanvoer iets ruimer, handel kalm, prijzen constant, slachtpaarden aan voer als vorige week, handel stroef, prijzen niet geheel prijshoudend, veulens aanvoer als vorige week, handel goed, prijzen onveranderd, schapen aanvoer flink, handel le vendig, prijzen prijshoudend, lamme ren, aanvoer flink, handel levendig, pryzen prijshoudend, kalf koeien aanvoer even meer, handel stil, prij zen le en 2e kwal. constante, 3e iets minder, vare-koeien aanvoer ge woon, handel kalm, prijzen onver anderd. vaarzen, aanvoer iets rui mer, handel redelijk, prijzen als vo rige week, pinken aanvoer iets rui mer, handel redelijk, prijzen als vo rige week, tbc-vrij aanvoer even minder, handel kalm. prijzen stabiel. TER AAR. 12 Oct. Groente. Kas- snijbonen f 6.608.10; idem B 4.10 4.60; idem stek 2.403.90; stam- prinsessenbonen f 4.605.60; idem B. 2.90; Stokprinsenbonen f 4.50; Witte pronkers f 1.502.50; Peulen 3.70, alles per 10 kg. Tomaten A 2247 ct., idem B. 2351 ct., idem C. 2028 ct., idem bonken 2225 ct,. Andijvie 68 ct., Groene kool 89 ct., Sav. kool 57 ct. putjes kool 8 ct., postelein 1316 ct., uien 47 ct., idem nep 2 ct., waspeen 10 ct., idem B. 6 ct., spinazie 18 ct., alles per kg., witte kool f 3.504.00 per 100 kg., boerenkool 40 ct. per kist, sla 2.506.00 per 100 stuks, bloemkool 1, 2526 ct., idem 2, 812 ct., knol selderij 11 ct. alles per stuk, bospeen 811 ct. per bos. Appelen: Ailington Pippin 22—24 ct. per kg. R'VEEN, 12 Oct. Bloemen. An jers 612 ct., Chrysanthen, per stuk. Millersdale 45 ct., Gift 79 ct., Perfection 59 ct., Pink 710 ct. Rayonanten 6—13 ct., Mary Mona 3 4 ct., Migoli 67 ct., Alfretton 5 6 ct., Fred Yule 67 ct., J. Austin 7 9 ct. Stella 1221 ct. Normandie 1419 ct., Chastity 1017 ct. Mos- puito 811 ct. Samaria 1315 ct., Serenade 1415 ct. Marcelli Om 14 24 ct.. Yellow Corona 1820 ct., Florence Horwood 2932 ct., Miner va 2325 ct.. Beryl 2438 ct., Day dream 2027 ct., Migoli 1011 ct., Shirley White 16—18 ct. Mary Mona 2022 ct. Precose. 1215 ct., Chats- worht 1720 ct., Hurricane 1315 ct. Crimson 2023 ct. Ronald 1721 ct. per stuk. Groente. Kassnijbonen 75 84 ct., idem stek 4346 ct. Pronk- bonen 12, Aardbeien 5571 ct., idem klein 1833 ct. per doosje. An dijvie 6—9 ct., Sla 2.50—7.10, bloemkool 821 ct., Tomaten A 31 41 ct., idem B 3447 ct., idem C 20 26 ct., idem CC 20 ct, idem bonken 20—26 ct. VINKE VEEN, 12 Oct. Groente. Peen 817 ct. per bos; Spinazie 15 24 ct., Kassnijbonen 6681 ct., Stam- bonen 4559 ct., Pronkbonen 19 27 ct. Groene Kool 69 ct., Prei 11 12 ct., Tomaten 2034 ct., Andij vie 610 ct., Waspeen 814 ct., Ro de Kool 79 ct., Postelein 719 ct., Witlof I, 40—51 ct., Witlof II 20 ct.. p. k.g., Bleekselderij 39 ct., Bloem kool 823 ct. p. stuk.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3