Partijraad Kath. Volkspartij Gemeenteraadsverkiezingen toonden een mislukking van de »doorbraak« Hogere lonen in bouwvakken 2 C£] NEDERLAND 5Ct ZONDAGMORGEN HET ONVERGETELIJKE, DAT VERGETEN WORDT ZATERDAG 10 OCTOBER 1953 i 't v-UUKAN I 1WEEUE BI.AD PAGINA 2 De Partijraad van de Katholieke Volkspartij kwam vanochtend in Esplanade te Utrecht bijeen voor een bijzondere vergadering met het oog op de verkiezingen van de provinciale staten In 1954. Het partijbestuur had de raad een ontwerp-provincieprogram voorgelegd, een soort basis program waarop de afzonderlijke kringen of samenwerkende kringen voor de eigen provincie hun program zullen bouwen. Daarnaast moest de raad zich uitspreken over ontwerp-reglementen op de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten en op de provinciale centrales. De verkiezing- van een nieuwe partijvoorzitter zal pas door een volgende partijraadsver. S adering gebeuren. volg merkbaar van een onvolledige ciale eendracht of een gebrek aan sociale eendracht was het streven naar een „standenvertegenwoordi ging" in veel gemeenten sterker dan ooit. Onaangename situaties bleven niet uit, bij de voorbereiding der ver kiezingen binnen de partij niet, maar evenmin bij de verkiezingen zelve en daarna als gevolg van verkiezing door voorkeurstemmen. Spr. wilde vandaag enkel de feiten signaleren en tevens vaststellen dat op organisatorische wijze alleen geen verbetering kan intreden. „Daarvoor is sociale eendracht en inzicht in het geen de politiek is, zelfs primair noodzakelijk". De vergadering van gisteren werd gepresideerd door de waarnemende voorzitter van de partij, de heer Chr. Matser. Hij schetste in zijn openings rede de grote verdiensten van de heer W. J. Andriessen voor de partij in de zeven jaren van zijn voorzitterschap. Andriessen genoot ons aller vertrou wen, aldus de heer Matser. Hij was voortgekomen uit de arbeiderswe reld geworden representant van ons hele volksdeel. Hij was ook een groot strijder voor de katholieke po litieke eenheidsorganisatie, ook toen anderen aarzelden. Het zal niet ge makkelijk zijn een partijvoorzitter te kiezen, die Andriessen kan evena ren, aldus spreker. Op zijn voorstel besloot de partij raad de scheidende, nog niet geheel herstelde, voorzitter een telegram te sturen, waarin diens heengaan wordt betreurd, hoewel men zich bij de noodzaak ervan neergelegt. De raad dankt in haar telegram Andriessen voor zijn zevenjarige leiding en wenst hem een spoedig algeheel her stel van gezondheid toe, zodat hij nog vele jaren land en volk zal kun nen dienen als lid van de Tweede Kamer. De heer Matser zeide, dat de ge meenteraadsverkiezingen dit jaar ook en zeer nadrukkelijk gefun geerd hebben als een landelijke po litieke krachtmeting Hoe moeilijk het ook is om een ver gelijking tussen de uitslag van ge meenteraadsverkiezingen en van die voor de Tweede Kamer reëel te doen zijn, is er zonder twijfel vast ko men te staan, dat de K.V.P. een krachtig herstel heeft gedemon streerd en een positie als in 1948 heeft bereikt. En wat de P.v.d.A. aangaat: van een verdere ontwikkeling van de socialistische „doorbraak" ten koste van de Katholieke en Protestants Christelijke groeperingen bleek geen sprake te zijn. De P.v.d.A. kon zich slechts op ongeveer hetzelfde niveau als het vorige handhaven, dank zij nieuwe achteruitgang van de C.P.N. Met het oog op de ontwikkeling in de komende jaren tot het nieuwe ver kiezingsjaar 1956 mag dit resultaat bevredigend genoemd worden De K. VP. bleek een heel stuk op weg naar herstel, de doorbraak van de P.v.d.A. bleek gestuit en ook in het Zuiden van het land vernauwd.. Dat deson danks met name het Zuiden zorg blijft geven, mag niet verzwegen worden. Een ander aspect van de gemeen teraadsverkiezingen en wel binnen de eigen partij vormde de moeilijk heden, die in verschillende gemeen ten zijn gerezen bij de voorbereiding der verkiezingen en door ondiscipli nair optreden voor de verkiezingen en daarna. Herhaaldelijk leek het er vroeger bij de voorbereiding der verkiezin gen op of het by de samenstelling van een gemeenteraadsfractie uitslui tend gaat om de maatschappelijke vertegenwoordiging. In het vormings werk onder de afdelingsbestuursleden is aan dat euvel grote aandacht ge schonken. In 1949 was er dan ook een verbetering merkbaar. De over dreven waardering voor het „opde len" der zetels onder de verschillen de standen begon te verminderen. Maar dit jaar en hier is een ge- Weg geëffend voor C.A.O. Het college van rijksbemiddelaars heeft bepaald, dat de lonen van de geschoolde en de geoefende bouw vakarbeiders, werkzaam in de burge- lijke en utiliteitsbouw en in de wa terspoor- en wegenbouw, met 3, 3, 4, 4, en 4 ©ent in de eerste tot en met de vijfde gemeenteklasse zijn verhoogd; de jeugdlonen naar evenredigheid. De positie van chauffeur en uitvoe rend personeel in het bouwbedrijf zal nader worden vastgesteld. Deze wijzigingen zijn in nauw over leg tussen de Stichting van de Arbeid en het college van rijksbemiddelaars tot stand gekomen. Met de Stichting van de Arbeid is het college van mening, dat in de toe komst gestreefd moet worden naar een grotere differentiatie en een bete re omschrijving der functies. Het college heeft verder in de reis- regeling een wijziging aangebracht, bedoeld als een eerste stap tot een algehele herziening daarvan. Voor het uitvoerend personeel zal op korte termijn een afzonderlijke regeling worden vastgesteld, waarin de sociale positie van dit personeel wordt geregeld. Nu de beletselen voor het overleg zijn weggenomen, verwacht het col lege, dat de partijen spoedig tot het afsluiten van een landelijke collec tieve arbeidsovereenkomst zullen komen. Het overleg tussen werkgevers en werknemers over het afsluiten van een collectief contact, had, zoals be kend, moeilijkheden opgeleverd. HET „GESPREK". Het vraagstuk op politiek terrein, dat ons sedert de viering van het eeuwfeest der kerkelijke hiërarchie bijzonder ter harte gaat en waarbij het woord van kardinaal en aartsbis schop-coadjutor ons zeer heeft bewo gen, is dat van de eenheid der ka tholieken op politiek gebied. Het feit, dat de wijze kardinaal hierop zo nadrukkelijk de aandacht heeft gevestigd en zulk een indrin gende aansporing heeft uitgesproken, spreekt voor ons, katholieken, boek delen. En het was dan ook niet te verwonderen, dat aan deze aanspo ring gevolg is gegeven, zowel door de kiezers bij de gemeenteraadsver kiezingen als door de K.V.P. na de verkiezingen. Het bestuur der Katholieke Volks partij heeft het woord van de kar dinaal, dat tot alle katholieken was gericht, uiteraard ook tot de K.VP. gericht beschouwd. En het heeft zich gewend tot het bestuur van de Ka tholieke Nationale Partij en van de Katholieke Werkgemeenschap in de P.v.d.A. met de uitnodiging om bij een te komen en te spreken over en naar aanleiding van de verklaring van de kardinaal. Het bestuur van de Katholieke Nationale Party heeft de uitnodiging bereids aanvaard en zijn delegatie vastgesteld. Met het bestuur van de Kath. Werkgemeen schap in de P.v.d.A. is nog een cor respondentie gaande. Van harte hoop te spr., dat spoedig het eerste con tact in een college van drie kan worden gelegd, waarvoor de personen reeds door de drie groeperingen zyn aangewezen. Spr. besloot met de wens, dat de reglementsbesprekingen op deze Par tijraad een aangenaam en zakelijk karakter zullen dragen in het belang der partij en der komende verkiezin gen. Ouden van dagen meer dan 5 pet Tydens een vergadering te Alme lo heeft de secretaris van het N.V.V. de heer A. Vermeulen, het volgende medegedeeld: De regering pleegt op het ogenblik overleg over de verhoging van de uitkering ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Deze verho ging zal als compensatie moeten die nen voor de huurverhoging. Het per centage zal hoger liggen dan vijf percent, die aan de loontrekkenden per 1 Januari is toegekend, omdat de huur bij de ouden van dagen een groter deel van het inkomen uit maakt dan bij de loontrekkenden. Er wordt naar gestreefd, de nieu we regeling binnenkort gereed te hebben. Dit om te voorkomen, dat de verhoogde uitkeringen pas gerui me tyd na 1 Januari zouden afko men, zij het dan met terugwerkende kracht doch niet dan na de ouden van dagen in moeilijkheden te heb ben gebracht. UNIFORM N.S. De Nederlandse Spoorwegen zyn voornemens het mannelijk personeel van de plaatskaartenkantoren op de grote stations voor zover dat gerui me tijd achtereen aan de loketten werkzaam is van begin 1954 af uit een oogpunt van uniformiteit tijdens de loketdienst gekleed te doen zijn in een jasje van donker blauwe wol len tropical met kraag en revers, een ry van drie zwarte knopen en zij zakken zonder klep en een borstzak met daarop geborduurd een verguld gevleugeld wiel. C.N.V. BESTRIJDT LEZING-SUURHOFF Het bestuur van het Chr. Nationaal Vakverbond heeft de mededeling van minister Suurhoff, dat bij de onder handelingen over de loonsverhoging verdergaande wensen, b.v. op grond van de huidige gunstig beoordeelde economische toestand niet ter sprake zijn gekomen en evenmin aan de re gering zyn voorgesteld, tegengespro ken. De drie vakcentralen hebben het element van de grotere welvaart weliswaar niet in haar berekeningen opgenomen, doch zy hebben de gro tere welvaart wel als argument ge bruikt om een loyale en royale be slissing te oepleiten. Ook de bewering dat het verzoek van de vakcentralen om een onder houd werd afgewezen, omdat dan opnieuw besprekingen over de cij fers gevoerd zouden moeten worden, heeft het C.N.V. onjuist genoemd. Er waren, aldus het C.N.V., in 't geheel nog geen besprekingen gevoerd. Tot driemaal toe hebben de vakcentra len de regering om een onderhoud gevraagd, nl. op 4. 18 en 26 Septem ber, maar op geen dezer verzoeken is de regering ingegaan. De vakcentralen zijn eenvoudig niet in staat gesteld, haar standpunt mondeling voor de regering uiteen te zetten. INDIANENSPEL EINDIGDE MET DE DOOD Grote verslagenheid heerst in twee gezinnen te LJmuiden. Gistermiddag om één uur is de dertienjarige Rudi Kramer in het St. Anthoniuszieken- huis te Umuiden overleden. Dat is het tragische einde van het „Indiaan tje-spelen" op Woensdag tussen twee groepen jongens waarbij Rudi Kra mer door de vijftienjarige A. J. K. met een dolkmes van eigen fabri kaat, gemaakt uit een beitel, werd gestoken. Rudi Kramer, die onmiddellijk naar het St. Anthoniusziekenhuis werd overgebracht, is niet meer tot bewustzijn gekomen. De vijftienjarige A'.J.K., die door de politie weer was vrijgelaten, zal nu terecht moeten staan. [Kinderzegels 1953 NE DERLAN D 7 Ct 'NEDERLAND NEDERLAND <n NEDERLAND "v~:ï ËS Op 16 November a.s. zullen op alle postinrichtingen in Nederland de kinderzegels 1953 verkrijgbaar wor den gesteld. De verkoop van deze zegels zal duren tot en met 15 Janu ari 1954. Het ontwerp is van de heer Th. Kurpershoek te Amsterdam. De zegels zijn uitgevoerd in 2 kleu ren in offsetdruk. De waarden, voor stelling en kleuren zyn: 2 -f- 3 ct, meisjeskop met emmer, schep en vlaggetje geel en blauw. 5 -f 3 ct. jongenskopje met appel, groen en karmijn. 7 -f- 5 ct. meisjeskopje met duif, blauw en sepia. 10 J- 5 ct. jongenskopje met scheep je, goud en violet. 25 -|- 8 st. meisjeskopje met tulp, vieuxrose en olijfgroen. De zegels zullen tot en met 31 De cember 1954 voor de frankering gel dig zyn. Het was gisteren een grote dag voor het Zuidslavische meisje Eva Keiler en 26 andere kinderen uit ge vluchte of verdreven Oosteuropese gezinnen. Op haa- dertiende verjaar dag mocht zij met haar vriendjes en vriendinnetjes bij koningin Juliana op bezoek. Op Vrydag 16 October a.s. zal de staatssecretaris van oorlog namens H. M. de Koningin 82 posthuum verleende dapperheidsonderscheidin gen uitreiken. Deze onderscheidin gen, te weten de bronzen leeuw, het bronzen kruis en het kruis van ver dienste, werden alle verleend wegens moedige daden in het verzetswerk 1940 tot 1945, behalve een onderschei ding welke werd toegekend wegens moedig gedrag in de Meidagen van 1940. Zy zullen te 10.30 uur in de Rid derzaal te 's Gravenhage worden uitgereikt aan de nabestaande van de gevallenen. MINISTER WITTE OPENT WINKELCENTRUM ROTTERDAM De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir B. H. J. Witte heeft gisterenmorgen het nieuwe winkelcentrum van Rotterdam, dè Lijnbaan, officieel geopend. Hiermede werd het initiatief van 66 Rotterdamse winkeliers bekroond en kwam een prachtige winkelpro menade tot stand. DUURDER VERHUIZEN Door de Minister van Binnenlandse Zaken en door de directie van de Ne derlandse Spoorwegen is goedge keurd een verhogincr van de tarieven van 1 Augustus 1951 voor dienst verhuizingen van ambtenaren met 9% op het vervoer en omstreeks 10% op het uurloon, zulks ingaand op 3 Augustus 1953. Dit staat in ver band met de recente loonsverhoging in de vervoersector. De particuliere verhuistarieven zijn om dezelfde reden eveneens met 9% verhoogd. VRIJWILLIGE AANGÏFT VAN GEVALLEN VAN MYXOMATOSE Het valt voorshands niet te ver wachten, dat de overheid bij de be strijding van de konijnenziekte myxomatose verdergaande maatre gelen behoeft te nemen, zo deelt het ministerie van Landbouw mee. Het optreden van de ziekte in ons land heeft tot nu toe geen bijzonder ver ontrustend verloop, al blijft waak zaamheid geboden zodat de voorbe hoedende enting voortgezet dient te worden. Doordat er voor deze ziekte geen aanmeldingsplicht bestaat is het mo gelijk, dat er meer gevallen van de ziekte zijn voorgekomen dan officieel bekend is. Ter vergemakkelijking van de vrijwillige aangifte is in het belang van een juist beeld van de ontwikke ling der ziekte in ons land, thans dan ook een regeling getroffen, waarbij de politie kennis neemt van de aan giften. En wel ten behoeve van de districts-inspecteurs van de veeartse- niikundige dienst, ook van gevallen, waarin slechts een vermoeden be staat van het optreden van myxo matose. Dit geldt zowel voor wilde als tamme konijnen. Gisteren is het tweejarige meisje van de familie A. uit de Dahliastraat in Deventer in brand geraakt en aan de gevolgen van de verwondingen overleden. Het kind was. tiid^s afwezigheid van de moeder, die bij de buurvrouw was, met de kinder stoel gaan „rijden" en terecht geko men bij een electrische straalkachel. Toen de moeder in de kamer terug kwam stonden kind en stoel in lich ter laaie. Met ernstige brandwonden is het kleintje naar een ziekenhuis overgebracht en daar in de loop van de avond overleden. (Advertentie) IAN, de oudste zoon van een van onze boerenvrienden, zat naast ons op de bok. De koeien waren, zoals de vakterm luidt, „uit", en de melk werd naar de straatweg gere den, waar de bussen door een vracht auto worden opgehaald tot lafenis van de stedelijke bevolking. Wanneer we de blauwe „huis manspij" aanscnieten, behoort het tot onze liefhebberijen de melk naar de weg te rijden, waarbij Jan ons vergezelt. Hij vergezelt ons, niet omdat het ons zou schorten aan er varing in het mennen, maar onder weg moeten de bussen melk op de wagen worden gezwaaid en dat gaat de krachten van de grijsaard bijna te boven. Jan is een jongeman van 18 jaren, blond en stevig. Wat er zo al op de bok van de boerenwagen besproken wordt, interesseert niemand behalve Dirk. De veel jongere broer Dirk rijdt namelijk ook mee en wij haas ten ons deze aanvulling van het ge- „Eigenlijk kun je niet zeggen: on vergetelijke avond", vervolgde Jan zijn overpeinzingen „want er zijn zoveel onvergetelijke uren, dat je de een weer voor de ander vergeet". Zo werd op de bok van een boe renwagen op een Zondagavond een Zondagmorgen geboren. C*R zijn zoveel onvergetelijke uren, dat je de een voor de ander ver geet! Elkeen, die bij zichzelf te rade gaat, zal het beamen. Er is zoveel onvergetelijks in het leven, dat tóch vergeten wordt. Er komen uren en dagen in voor van onvergetelijke na righeid en verdriet en we doen goed ze op de achtergrond te schuiven in de herinnering. Ze komen in ieder leven voor. Ze zijn er een noodzake lijk bestanddeel van. Achteraf zien we in, dat ze ons gerijpt en versterkt hebben en gevormd voor onze taak, gelijk het spreekwoord zegt: men leert eerst goed zeilen bij tegen wind. Prettig zijn zulke dagen van zeischap te vermelden omdat we voor A^eVrT vin storm en regrn rM. peen pelri ruzie met Dirk. de woud- 6 geen geld ruzie met Dirk, de woud loper, willen riskeren! Het was een zéér mooie herfst avond, toen we met opgewekt hoef gekletter en het Knarsen en knier- sen van het grint onder de wielen van de wagen, door de laan huis waarts keerden. De bos-partijen nabij en verre waren bewaasd als rijpe druiven en boven de weiden zweefde een stille hemel, melkblauw met blanke zwane-vleugels. ,Het is een onvergetelijke avond" zei Jan, naast me. Dat vonden wij ook en Dirk vond het ook. IJver Directeur: „Van de nacht portier heb ik gehoord, dat je hier al om half zes was. Zo ijverig ben je toch niet over het algemeen". Boekhouder: „Nee, mijnheer, het was ook geen ijver. Ik was gister avond naar een fuifje gegaan en om vijf uur kwam ik pas thuis. Toen ik me half uitgekleed had, zei mijn vrouw: „Lieve deugd, ga je nu al naar de zaak". Nou en toen heb ik me maar weer aangekleed en ge zegd, dat we met debalans bezig waren". Maar zij. „Willem verzekerde mij, dat hij voor altijd van mijn lief de zou kunnen leven,!" „Nu, en waarom trouwen jullie dan niet?" „Ik moet eerst nog iets vinden, waar ik van kan leven". Op de kop. „Zeg Jansen, voert de advocaat, die bij jou op kamers woont nog altijd jouw proces?" „Ja, tenminste, nu woon ik bij hem op kamers". Amerika. „Ik arresteer je. Ik ben een gangster in dienst van de politie!" „Nou, smeer hem dan maar gauw! Ik ben een politie-agent in dienst van de gangsters". Diep nagedacht. Jongetje: ,In deze wereld bestaat geen rechtvaar digheid". Vader: „Hoe kom je daar nou bij?" Jongetje: „De meester wordt be taald en wij moeten het werk doen". Geen aanbeveling. Meisje: „Van nacht droomde ik, dat een spook zich over mij heenboog". Vriendin: „En schrok je erg?" Meisje: „Nee, het spook schrok". 3 October. „Op het eind van de straat zie ik je man aankomen?" „Aan welke kant loopt hij?" „Aan allebei de kanten". Oplossing. Boekhouder: „Onder welke post moet het bedrag geboekt worden, waarmee de kassier er van door is?" Directeur: „JaehZet het maar onder lopende uitgaven." 'n Geluk. Arts: „Tegenwoordig moet je je als arts nog meer met de ziel van een patiënt bemoeien dan met het lichaam. Vriend: „Dan mogen we wel van geluk spreken dat de ziel onsterfe lijk is". Vondst. John Parker, een Ame rikaan, die altijd naar een baantje zocht, maar nooit werkte, overleed. Zijn vrienden lieten op zijn graf steen beitelen: „Hier ligt John op de enige plaats, waarnaar hij nooit ge solliciteerd heeft." Juist! Een dame bezocht de ge vangenpoort in Den Haag en vroeg aan een gids: „Uit welke tijd stam men deze foltertuigen?" „Nou dame, precies weten, doe ik het niet", was het antwoord, ,maar in ieder geval uit de goede oude tijd". evenmin als de perioden van drui lerige, grijze, ontmoedigende mie- zer-mist, waar we ons doorheen moe ten bijten met de gedachte: achter de wolken schijnt de zon. Achter de bewolking van dit leven straalt de heerlijkheid van de toekomst, waar van Paulus in het epistel van vorige Zondag gewaagde: „En zo staat ge in geen enkele genadegave ten achter a! de tijd, dat ge de openbaring af wacht van onzen Heer Jezus Christus. Bovendien zal Deze u vast doen staan, ten einde toe, zodat ge onbe rispelijk zijn zult bij de wederkomst van onzen Heer" Deze verwachting van een blijde toekomst, welke in ons leeft omdat „de belijdenis van Christus vastheid onder u heeft ge kregen", moest reeds reden tot niet- vergetende dankbaarheid zijn. Wij vergeten deze gave, omdat we haar vanzelfsprekend ons bezit achten. Toch is deze gave de grootste gave, hoger te stellen dan ieder bezit, ge zondheid of geluk. Waar zij ontbreekt, die verwachting van een blijde toe komst bij de wederkomst des He ren, die verwachting van een nieuwe paradijselijke wereld, ontbreekt de zin van de droefheid, maar ook de zin van het geluk. ■yELFS de „onvergetelijke" uren van geluk en het leven telt zoveel geluksuren en zoveel rede nen tot dankbaarheid, dat we ze niet alle onthouden kunnen zij zouden altijd aangeknaagd worden door het kortstondige er van, door de leegte er van, als ons geluk niet opbloeit uit de bodem van eeuwige vervul ling, uit de vaste bodem van een dikwijls niet eens zo diep bewust ge loof, dat dit voorbijgaande uitmondt in het eeuwige. Het is niet zo: hier leven op aarde en straks de eeuwig heid. Met onze geboorte hier op aarde, begint voor ieder mens de eeuwigheid Wij leven reeds in de eeuwigheid. Dat speelt ieder mens onderbewust, onbewust, half-bewust door het hoofd op die „onvergetelijk" mooie herfstdagen als op kousevoe ten de avond komt aangetreden en een vrede en rust veTSDreidt, welke doet verlangen naar een groot geluk, waartoe de mens is geschapen. Men voelt het met de vincertormen van zijn ziel: het is dichtbii. Deze we- tenschaD kan oo zulk een stille, zachte avond ons geluk van licha- Hatelijk. „Je hebt in ieder ge val gevoel voor humor", zei de direc teur tegen de nieuwe boekhouder. „Hoe weet U dat mijnheer?", was de.verbaasde vraag. ,,ik'A4"danèVdaarneet In de'I fÏÏ™L'een keek en toen lachte". j Bestaat niet. Mijnheer Pieterse *s |3eeoT,Tie^- was een avondje alleen uit geweest} Maar ik zal niet proberen wijs te en het was erg laat geworden. Zyn maken, dat deze beschouwing on- collega's hadden thuis ongenoegen derwerp van gesprek was na Jan's gehad met hun vrouw, maar Pieterse niet. Toen ze hem vroegen hot hij het gelapt had om ongemerkt binnen te komen, antwoordde hij: „Ik had beneden een poosje staan twijfelen en toen trok ik ineens de stoute schoenen aan en sloop op mijn sok ken de trap op". opmerking over hpt vergeten van het onvergetelijke. Wij reden lustig- zingend door de laan naar huis in de onvergetelijke avond tot nieuwe on vergetelijke avonden komen en we ook deze weer vergeten. MARIUS.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8