Goed emigratieland kampt met 'n ernstig vrijgezeilenprobleem LEIDEN, Indrukken op een reis door Canada DE ZIELZORG IS UITERST MOEILIJK Sociale werkers kunnen zware taak van de priesters verlichten KLOOSTERBALSEM ZOALS U HET NIET ZIET ZATERDAG 10 OCTOBER 1953 Uh l.blLJah COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 WIE DE HEER BOSMAN wel eens gesproken heeft in het L.T.B.- kantoor te Haarlem of op een voorlich tingsavond, zal ervaren hebben, dat hij een bijzondere sympathie heeft voor Canada als emigratieland. Die sympathie was gebaseerd op de ge gevens van emigranten, die in brie ven het een en ander vertelden over de ervaringen in hun nieuwe vader land, en op rapporten. Uiteraard be trouwbare bronnen. Toch is het heel wa? anders, wanneer men een reis van 15.000 km. maakt door Canada en in alle mogelijke streken contact kan opnemen met emigranten, die geslaagd zijn of mislukt. Daarom waren wij erg benieuwd, wat de heer Bosman zou antwoorden op onze vraag: „Heeft Canada uw verwach tingen overtroffen of bent u teleur gesteld naar Nederland teruggeko men?" „Geen van twee", luidde het ant woord. ,.Van overtreffen kon geen sprake meer zijn. Canada stond zeer hoog aangeschreven bij mij en ik kan niet anders zeggen, dan dat ik er gevonden heb, wat ik verwachtte". Wie verwachten zou, dat op deze resolute uitspraak een opsomming zou volgen van geslaagde emigran ten, slaat de plank mis. Er zijn voor beelden, die een duidelijker vtaal spreken. De heer Bosman sprak tijdens zijn reis een landbouwer, die een onge luk had gehad met een machine en tengevolge daarvan 18 maanden in een hospitaal had moeten doorbren gen, om tenslotte invalide naar vrouw en kinderen terug te keren. Deze emigrant denkt er niet aan weer naar Nederland te gaan. Hij krijgt 100 dollar ondersteuning per maand plus kindertoeslag. Eventueel mag zjjn vrouw nog vier dagen per week werken, zonder dat aftrek plaats heeft. De practijk heeft reeds bewe zen, dat het gezin daar beter van kan leven, dan in Nederland het ge val zou zijn. Andere staaltjes. Een ander geval betrof de vrouw van een emigrant, die aan een onge neselijke ziekte leed. Zij zal ook na de dood van haar man aan de ar.oere zijde van de oceaan blijven. Zij geniet een ondersteuning waar van het gezin goed kan rondkomen Als een frappant staaltje vertelde zij, dat er twee dames op bezoek wa ren geweest, om na te gaan of het gezin niets tekort kwam. Hoewel de j vrouw tegenover deze dames verze-1 kerde, dat zij van de ondersteuning behoorlijk kon leven, waren de be zoeksters een ander oordeel toege daan en prompt werd het ondersteu ningsbedrag verhoogd. Het is te begrijpen, dat men onder zulke gunstige omstandigheden in het land blijft, waar voor de kinde- Spreekuur van Emiiiatie Dienst L.T.B. Deze week hadden wij een on derhoud met de heer J. G. M. Bosman, hoofd van de Emigratie Dienst van de L.T.Bdie voor het geven van voorlichting op een emigrantenschip meereisde naar Canada en in de gelegen heid werd gesteld, om een reis door dit land te maken. In vier weken tijd heeft de heer Bosman 15.000 kilometer afgelegd in -„Het land van belofte" en uiteraard heel wat vernomen over de er varingen van de emigranten in hun nieuwe vaderland. In het nevenstaand artikel ge ven wij een en ander in he. kort weer. Voor degenen, die met het plan rondlopen om te gaan emi greren, wijzen wij er nog even op, dat de heer Bosman iedere tweede Vrijdag van de maand in „Het Karrewiel te Leiden (Steenstraat 55) spreekuur houdt van 10 uur af tot het middag uur. Mocht het niet mogelijk zijn op deze tijd te komen dan kan men ook inlichtingen krij gen bij de hoofden van de la gere landbouwscholen te Voor hout, Hillegom, Noord wijker- hout, Roelofarendsveen Lange raar, Bodegraven en Zoeter- meer. WONDEN van allerlei'aard Een klein wondje, waar vuil in komt kan een ernstige verzwe ring veroorzaken. Gebruik daar om bij elke verwonding: Een kijkje op het Canadese gedeelte van de Niagara waterval. Op de achtergrond ziet men de krachtstations. ren betere toekomstmogelijkheden zijn. Zelfs uit de zogenaamde heimwee- gevallen, kan men afleiden, hoe gunstig Canada is voor onze emi granten. Er was een gezin met vijf kinde ren, waarvan de moeder heimwee kreeg. Zij moest en zij zou terug naar Nederland en het eind van het liedje was, dat enkele emigranten de overtocht voor het huisgezin be taalden. Toen men echter in het va derland terug was, bleek al gauw, dat het hier ook niet allemaal-rozen- geur en maneschijn was. Het duurde zelfs niet lang, of de vader en moe der hadden spijt als haren op hun hoofd, dat ze niet met de kinderen in Canada gebleven waren. Goede raad was toen duur De reis kost aardig wat en in dit geval was er natuurlijk geen subsidie van het rijk meer te verwachten. Ten einde raad werd er naar Canada geschreven en daar bleken enkele emigranten op nieuw bereid, om de overtocht in te genovergestelde richting te finan cieren, wat overigens ook een be wijs is, dat er wel flink verdiend wordt. In de meeste heimweegevallen zou mer wensen, dat de mogelijkheid be stond om de betreffende persoon 'n poosje naar Nederland te sturen, dan zouden ze er vermoedelijk vlug overheen zijn Weet u een vrouw voor me? Vrijgezellen, dié een paar jaar goed geboerd hebben in Canada, plegen vaak een uitstapje naar Ne derland te maken. Het belangrijkste doe? van hun komst is. een goede vrouw te zoeken. Het huwelijk vormt een probleem. De meisjes in Canada zijn heel aardig, maar over het algemeen zijn ze niet geschikt voor de emigranten. Zelfs de boerendochters voelen er weinig voor om hard te werken op een boerderij Daarentegen 2ijn ze dol op dure uitstapjes, mooie kleren en een uitgebreide make-up. In practisch geen enkel opzicht bestaat er onderscheid tussen de meisjes van het platteland en de steden. In Nederland zal een boer niet trouwen met een vrouw, die bang is dat ze ruwe handen krijgt en der halve geen werk op de boerderij wenst te verrichten. Zo ongeveer ligt de toestand in Canada. Een emigrant moet hard werken om een behoorlijk bedrijf te krijgen en als hij met geld wil smijten, kan hij beter teruggaan. Hij moet een vrouw hebben, die van aanpakken weet en met beleid de huishoudkas kan beheren. En zo'n vrouw kan hij op het platteland in Nederland gemakkelijk vinden. BeIangstelling voor pa? Er is trouwens nog iets, dat de Nederlander slecht ligt. In Canada koopt een vrouw alles op afbetaling, volgens het daar geldende afbeta- lmgssysteem ligt de prijs ongeveer 13 pet hoger, dan bij contante beta ling. Dgarbij komt, dat de leveran ciers weinig risico lopen. Indien ie mand niet meer wil of kan betalen, ook al betreft het nog maar een paar termijnen, dan wordt het gekochte goed gewoon in beslag genomen en is men al zijn geld kwijt. Het is der halve goed te begrijpen, dat de Ca nadezen althans de zakenmensen niet zo erg te spreken zijn over het feit, dat de Nederlanders eerst sparen en dan kopen. Dat scheelt teveel in de winst. Maar het Nederlandse meisje denkt niet aan afbetaling en daarom is ze voor iedere emigrant de ideale vrouw. Als een vader van een groot gezin voet aan wal zet in Canada, verbaast h\j zich vaak over de grote belang stelling, die men voor hem aan de dag legt. Maar pa vergist zich! Want die belangstelling geldt zijn huwbare dochters. Het is zelfs voorgekomen, dat een gezin pas op de plaats van bestem- Foto rechts De heer Bosman tij dens zijn reis door Canada. Even uitblazen in het zonnetje. Foto links Canadese boerde rijen zijn doorgaans uit hout opge trokken. Alleen het onderste gedeel te is van steen. Meestal is het hout werk niet te onderscheiden, omdat men met een soort carton de indruk van stenen weet te wekken. ming was en enkele vrijgezellen zich daarheen spoedden. Toen ze bij de woning arriveerden, stonden er reeds zeven auto's voor de deur. Een van hen schijnt toen gezegd te heb ben: „Kom, laten we maar gaan. We zijn te laat!" Voor de jonge mensen is de mooi ste vorm van emigratie eigenlijk als ze vlak voor hun vertrek kunnen trouwen. Anderzijds dient men zich er wel voor te hoeden, om niet over haast in het huwelijk te treden, want daardoor kunnen vanzelfsprekend brokken worden gemaakt. De zielzorg. Met de emigratie is er ook een probleem ontstaan, dat op het ter rein van de zielzorg ligt. Wanneer men in een vreemd land komt met andere gewoonten en gebruiken, ge- vcelt men vaak sterker dan in het vaderland de behoefte om met een geestelijke te spreken. Momenteel zijn er in Canada ongeveer veertig Nederlandse priesters. De wereld geestelijken komen doorgaans in het parochieleven en hebben dan van zelfsprekend ook de zorg voor Ca nadezen. De protestanten bouwen vaak hun eigen Nederlandse kerkjes, maar de katholieken staan op het standpunt, oat men op moet gaan in het Cana dese parochieleven. Een eigen kerk zou toch slechts een tijdelijke taak hebben, omdat de kinderen van de emigranten gewoon in het alledaaese leven opgroeien en zich dus gemak kelijk kunnen aanpascen. De moeilijkheid schuilt eigenlijk in de overgangsperiode. Er zijn mensen, die anderhalf jaar niet ge biecht hebben, omdat zij de taal nog niet zodanig meester zijn, dat zij bij een Canadese pastoor, kapelaan of pater kunnen gaan. Zij voelen zich nog aangewezen op de Nederlandse paters, die te gering in getal zijn om het geweldige grote gebied normaal te kunnen verzorgen. Vooral dege nen, die erg afgelegen wonen, zijo van deze toestand de dupe. De Nederlandse geestelijken doen wat zij kunnen. In plaatsen, waar dat enig nut heeft, richten zij clubs op voor katholieke jongelui. Er wordt daar voor ontspanning ge zorgd, iets, wat zeer gewaardeerd wordt. De Hollandse jongens leggen met hun auto's soms 80 of 90 km. af om in zo'n club een dansavondje mee te maken. Er is een pater, die ten behoeve van de emigranten een soort Boe renleenbank heeft opgerichtwaar gespaard kan worden en waar ook credieten worden verstrekt. De grootste moeilijkheid voor de Nederlandse geestelijken is echter, dat zij vaak ter hulp worden geroe pen, om geschillen e.d. te beslechten. De emigrant, die geen kans ziet zich behoorlijk in het Engels uit te druk ken, wendt zich bij alle moeilijkhe den tot de paters, die trouw 50 of 100 kilometer rijden, om de zaak in orde te maken. Door dergelijke be zigheden komt de zielzorg echter nog meer in het gedrang. Een hartewens De protestanten beschikken over een soort sociale werkers, die de gebieden doorkruisen en moeilijkhe den voor emigranten oplossen. Zij komen daardoor vaak in contact met Canadezen, die graag een Hollander in dienst zouden hebben. De zaak wordt dan in orde gemaakt. Er gaat een berichtje naar Nederland en prompt komt de gevraagde arbeider over. De priesters zouden ook graag dergelijke mensen willen hebben, om hun taak te verlichten. Zo'n con tactpersoon kost helaas een bedrag van ongeveer 7000 dollar per jaar en dat kan bruin niet trekken. Er zijn ingeburgerde emigranten, die op kleinere schaal een soortgelijk werk doen in hun vrije tijd. Zij halen ge zinnen af, zorgen vaak voor het over brengen van de boedel en wanneer^ zy ergens een vacante betrekking* weten, sturen ze hiervan bericht naar het L.T.B.-kantoor in Haar lem. Maar hoe lofwaardig overi gens ook in het groot gezien blijft dat eigenlijk maar lapwerk. Een speciale man of liever gezegd een kern van speciale mannen blijft natuurlijk de hartewens. En tot slot hebben we de heer Bos man gevraagd, of hij nog mensen uit onze omgeving had ontmoet. Dat was een moeilijke vraag, want hij had zo ontzettend veel emigranten ge sproken, dat de namen door zijn hoofd draaien. Maar de familie Koot uit Koudekerk herinnerde hij zich wel. Het gaat haar uitstekend. Trou wens over 't algemeen komen de ge zinnen met werkende kinderen er het gemakkelijkst. Dat wil echter niet zeggen, dat de eenlingen er niet kun nen komen Ze doen er wat langer over, maar voor alle agrariërs, die van aanpakken weten kan Canada nog steeds „Het land van beloften" wor den genoemd. HYPOTHEKEN en foor alle andere enken op het gebied ren on roerende goederen 8ouw-enMakeliargb«drijf v.d. Drift Oud# Vaat 28 Lelden Telet. 20613 (Advertentie) |"\IT PLAATJE is wat men noemt een toevalligheid. Soms dwalen we urenlang door de stad om Leiden te zien zoals U het niet ziet, terwijl we nauwelijks aan een behoorlijk „schot" toe komen, doodeenvoudig omdat wij niets zien wat U niet ziet. Een andere keer gaat het vanzelf, zoals dezer dagen, toen wij heel toe vallig onze camera bij ons droegen, op weg voor een zakelijke aangele genheid in de Leidse Universiteit. Daartoe liepen wij door de verbin dingsgang tussen oude en nieuwe gebouw, boven de poort die naar de Hortus leidt, en zagen plotseling uit het raam dit verrukk°lijke stadsge zicht voor ons. Zomaar, zonder er op bedacht te zijn. Nu weet U tegelijk waar dit plaatje genomen werd. Men ziet het Academieplein aan het Ra penburg met het bekende smeedijze ren hek en daarachter de jonge linde bomen aan het water, waarvan de herfstbladeren als zilver schitteren in de najaarszon. Aan de overkant van het water ziet U links nog net een stukje van de R.K. Jongensschool, Rapenburg 48, en half verscholen achter de rechtse boom het Don Boscohuis, Rapenburg 52 Achter deze huizen rijst de Pieterskerk op. Eigen lijk een heel gewone foto, maar het spel van de zon op het Rapenburg geeft er een bijzonder cachet aan (Foto: „De Leidse Courai.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7