S)e ÊcldseSoii^cml Tito toornt tegen het Triëst-besluit DE STRIJD TEGEN DE TIJD Krachtig ingrijpen, in Brits Guyana 1 cm. is 1 millioen kubieke meter water Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. ZATERDAG 10 OCTOBER 1953 45ste JAARGANG No. 13013 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 TWEEDE CONGRES VAN DEN HAAG WANNEER DE KONINGIN en Prins Bernard persoonlijk de opening bijwonen van een Conferes der Europese Beweging onder leiding van Spaak, waar mannen als Schu- man en De Gasperi het woord voe ren, dan moet dit toch heel wat meer te betekenen hebben dan slechts een vergadering van enthousiaste maar overigens uitsluitend idealistische Europeanen. De besprekingen, die talrijke vooraanstaande politici en andere persoonlijkheden uit Italië, Frank rijk, Duitsland en de Benelux-landen de laatste dagen in de historische Ridderzaal in Den Haag hebben ge voerd, moeten inderdaad waardevolle bijdragen voor de éénwording van Europa zijn. Voor de regeringen van deze landen kan het immers niet on verschillig blijven wat de publieke opinie van de Europese politiek vindt. En de Europese Beweging, die alle kringen en gezindten vertegenwoor digt en in heel vrij Europa haar ver takkingen heeft, vormt deze publieke opinie, deze stem des volks. In 1948 was de Ridderzaal het to neel van het Eerste Congres van Den Haag. Er was toen op het punt van de Europese eenheid nog niets tot stand gekomen. Straatsburg kende zijn Raad van Europa nog niet. Het olan-Schuman was :lfs als plan nog geheel onbekend. De Europese Defensiegemeenschap en de Politie ke Gemeenschap bestonden nog slechts als idealen in de gedachten van enkelen. Sindsdien is er heel wat veranderd. Wij beseffen dat niet steeds, omda'. de ontwikkeling weliswaar snel maar toch geleidelijk is gegaan en ook, omdat er op het wereldtoneel zo ont zaglijk veel gebeurt dat dagelijks on ze aandacht vraagt. Werd een Euro pees college van volksvertegenwoor digers 5 jaar geleden door de meesten onzer nog als een droombeeld be schouwd, thans is men aan de debat ten in de Raadgevende vergadering van de Raad van Europa in Straats burg al zo gewend geraakt, dat er nauwelijks nog veel notitie van ge nomen wordt. En ook Schuman's geesteskind, de Europese Kolen- en Staalgemeenschap die inmiddels op volle toeren draait wordt nu al niet meer gezien als het eerste wonder van boven nationale makelij, die het toch in feite is. Aan dit alles heeft de Europese Beweging de grote stoot gegeven. Met voldoening kan zij op dit werk terugzien. Maar haar doel: het fede ratieve Europa is hiermee nog lang niet bereikt. Daarvoor is een Euro pese politieke gemeenschap nodig. Een gemeenschap, waarvoor een ont- werp-statuut een soort Europse Grondwet is gemaakt, dat reeds een half jaar geleden aan de zes re geringen is aangeboden. Op dit punt nu dreigt de ontwik keling te stagneren. De regeringen hebben er onlangs him deskundigen over laten beraadslagen in Rome en zelf zullen zij er binnenkort in Den Haag over gaan vergaderen. Een stadium dus van praten en nog eens praten, maar de beslissing blijft, uit. En op een welgekozen moment juist tussen deze beraadslagingen in, komt nu het Tweede Congres van Den Haag bijeen om zijn tweede grote stoot te geven aan de ontwik keling. Zal het deze keer even succes vol zijn als vijf jaar geleden? Op de resultaten van de studies en bespre kingen van de Europese voortrekkers hopen wij in volgende artikelen te rug te komen. Twee protesten in 24 uur Vertoornd over het Brits-Ameri kaanse besluit om „zone A" van het vrijgetied Triëst zo spoedig mogelijk terug te geven aan Italië, heeft de Joegoslavische regering binnen 24 uur twee protestnota's in zee gezon den. „Een brutale schending van Joego- slavië's rechten", zo werd het Weste lijke besluit in de eerste nota ge noemd. In de tweede (formele) nota, over handigd aan de Britse ambassadeur en de Amerikaanse zaakgelastigde te Belgrado, werd geëist, dat Engeland en de Verenigde Staten hun plan om hun troepen terug te trekken uit „zone A" en het bestuur er van over te dragen aan Italië, intrekken. Blijkens deze nota meent de Joego slavische regering, dat de voorgeno men Westelijke stap „een bruggen hoofd zal verschaffen voor het Ita liaanse expansionisme aan de Joego slavische kust van de Adriatische Zee". Voorts wordt in deze nota gezegd, dat „een voornamelijk Sloveense be volking aan de Italiaanse willekeur zou worden overgeleverd, indien En geland en Amerika hun voornemen uitvoeren". Dit zou een normalise ring van de betrekking tussen Rome en Belgrado belemmeren. Brandslang op de menigte. De Joegoslavische bevolking bleef gisteren op rumoerige wijze proteste ren. Dichte menigten trokken door de straten van Belgrado en vele an dere steden. Een grote politiemacht voorkwam echter, dat er wederom betogingen tegen de Westelijke am bassades werden gehouden. Ditmaal gingen er geen ruiten in scherven. Rondom de Italiaanse, Ameri kaanse en Britse diplomatieke gebou wen waren wachtposten opgesteld, die duizenden lawaaimakende stu denten op een afstand hielden. Bij de Italiaanse legatie kwam het tot schermutselingen. De politie ver dreef de menigte met behulp van brandslangen. Het Joegoslavische ministerie van buitenlandse zaken heeft verontschul digingen aangeboden voor de bescha digingen, Donderdagavond toege- geibou- bracht aan de diplomatieke wen. Italië's premier Pella oogstte vele toejuichingen in het Huis van Afge vaardigden toen hij meedeelde, dat de regering het Westelijke aanbod om „Zone A" over te nemen heeft aan vaard. Pella voegde er echter aan toe, dat de regering vastbesloten is, ook Italjë's „heilige rechten" op de (nu nog door Joegoslavië bezette) „zone B" te handhaven. Na de zitting van het Italiaanse kabinet werd een communiqué uitge geven, volgens hetwelk de minister raad het standpunt blijft innemen, dat een volksstemming in beide zones de beste manier is om het gehele vraagstuk te regelen. In de stad Triëst heerste gisteren volslagen kalmte. Hier en daar wap perde een Italiaanse vlag feestelijk langs een gevel. Er ging minder ver keer dan gewoonlijk over de zone- grens. Alleen houders van identiteits kaarten kregen toestemming de grens over te steken. HET PROBLEEM TRIEST Met man en macht wordt aan de Zuidkant van Duiveland bij Ouwerkerk door de mannen van de Rijkswaterstaat gewerkt om het laatste gat in de üiiken vóór het invallen van de najaarsstormen en de winter te dichten. W'l men Duiveland redden, dan moet er in de eerstkomende weken niet alleen ook op Zondag doch ook in de nacht worden gewerkt. Om dit te kunnen doen worden thans op beide kanten van het sluitgat 25 meter hoge lichtmasten opgericht, waaraan een zeer groot aantal natriumlampen zal worden opgehangen Tezamen moeten deze lampen zo spoedig mogelijk in de nachtelijke uren licht geven, dat zeven maal zo sterk is als het licht vai» de maan. De in aanbouw zijnde „Lichtmast" aan de Westelijke zijde van het sluitgat bij Ouwerkerk met links daarvan een der veie kranen, die ingeschakeld zijn in de strijd tegen tijd en elementen. Adenauer blijft bondskanselier De Westduitse Bondsdag heeft de 77-jarige dr. Konrad Adenauer voor een nieuwe periode van vier jaar tot bondskanselier herkozen. Hij kreeg 304 stemmen. 148 Leden van de Bondsdag (socialisten) stemden tegen en 14 onthielden zich. 21 Afgevaar digden waren afwezig. Een verrassing bij de stemming was, dat veertien afgevaardigden van de vier partijen, die dr. Adenauer in zijn regering wil betrekken, zich van stemming onthielden. De moord op Bobby Greenlease De Amerikaanse regering heeft toch een arrestatie-bevel uitgevaardigd te gen Thomas Marsh, die betrokken zou zijn bij de moord op de zesjarige Bobby Greenlease. Het bevel was op gehouden door tegenstrijdige verkla ringen van c e twee gearresteerden. In Kansas City heeft een gewel dige menigte de Engelenmis en de uitvaart van het vermoorde jongetje bijgewoond. Dé deuren van de kerk stonden «wijd open en een gedeelte van de menigte volgde op straat de dienst. Op hetzelfde uur werden de gearresteerden Carl Hall en Bonnie Brown Headj- geboeid voor het ge recht gebracht. De rechter besloot de beide verdachten in arrest te hou den onder beschuldiging van afper sing. Regering en volksvertegenwoordiging naar huis gestuurd VERTRAGENDE FACTOREN Engeland heeft in Brits-Guyana krachtig ingegrepen. In deze „rode" kolonie is de noodtoestand afgekon digd, de grondwet voorlopig buiten werking gesteld en de uiterst links georiënteerde (inheemse) regering van dr. Tsjeddi Jagan ontslagen. Deze maatregelen, gisteren door de Britse regering genomen en bedoeld om een einde te maken aan de on rust als gevolg van de hervormings- eisen van de communistisch progres sieve volkspartij, werden door de gou verneur, Sir Alfred Savage, bekend gemaakt in een toespraak, die ook door de radio werd uitgezonden. In een gelijktijdig in Londen uitge geven communiqué worden de maat- Bij Den Osse is men bezig twee pompinstallaties met een capaciteit van 400 vierkante centimeter per minuut elk, die een gewicht hebben van 30 ton, en op een betonnen plaat van 1 meter dikte worden geplaatst, op te stellen. Een der pompen is reeds geplaatst; ze komen naast elkaar te staan op de verbindingsweg met West- Schouwen. Om te voorkomen, dat deze enige verbinding zou worden afgesloten, hebben de pompeniers een weg aangelegd, en een 110 meter lange bailybrug gebouwd. Het nieuwe stuk weg sluit enkele tientallen meters ver der weer aan op de oude weg. Om er een idee van te krijgen welk een enorme hoeveelheid water nog binnen de dijken bij Den Osse staat; wanneer de pompen 1 millioen kubieke meter water uitpompen, zakt het water oppervlak slechts 1 cm. LUCHTOPNAME A.N.P.-FOTO. regelen uitgelegd als een poging „om een communistische omwenteling en een gevaarlijke crisis zowel in de openbare orde als in economische za ken" te voorkomen. De partij, die thans aan de macht is, heeft met woord en daad getoopd, dat zij niets onbeproefd zal laten om Brits-Guyana tot een communis tische staat te maken, aldus het Brit se ministerie van Koloniën. Er zal een onafhankelijke commis sie van onderzoek worden benoemd om over de gebeurtenissen te rap porteren en aanbevelingen te doen voor herziening van de grondwet, die na de verkiezing van April j.l. van kracht is geworden. Ook parlement naar huis. Ook de volksvertegenwoordiging, die in April j.l. werd gekozen en die door de communistisch georiënteerde progressieve volkspartij van dr. Ja gan werd beheerst, is door de gou verneur naar huis gestuurd. Naar sir \lfred Savage meedeelde, „kunnen >ver een jaar nieuwe algemene ver riezingen tegemoet worden gezien". In de kolonie zijn zoals ook olijkt uit het communiqué troepen aan land gegaan om de politie te hel pen bij het handhaven van rust en orde, wanneer de leden van de pro gressieve partij tot ongeregeldheden zouden overgaan. Vooralsnog heerst nog kalmte, al voelt men allerwege de spanning. Gouverneur Savage zal de be stuurszaken .geholpen door zijn raad gevers, voorlopig zelf ter hand ne men, daarbij zo nodig steunend op zijn speciale bevoegdhedèn. Daarna zal een interim-regering, waarbij ook de inheemsen worden betrokken, gevormd worden, totdat beslist zal zijn over een nieuwe grondwet. Zou het in Georgetown tot gevech ten komen, dan zullen de évacué's, die uit het binnenland naar de hoofd stad zijn gekomen, waarschijnlijk worden overgevlogen n&ar Parama ribo in Suriname. NED. SOLDATEN NAAR DE GRENS. Een detachement van de Neder landse landmacht in Suriname is naar het district Nickerie gezonden, aan de grens van Brits Guyana, dit in verband met dé gespannen toestand die haar heerst. Een groep van honderd toeristen, die Zondag uit Suriname naar Geor getown zou vertrekken, heeft van de tocht afgezien. Het hoofd van de Su rinaamse politie, J. Douglas, heeft zich naar Georgetown begeven om zich van de toestand op de hoogte te stellen. voor een landje als het onze dat trots is op een luchtvaartmaat schappij, die zich meten kan met ieder ander land nog zo interes sant zijn, de internationale politiek staat er niet bij stil. Zelfs in Enge land, dat toch ook nauw bij de race betrokken is, hebben de kranten meer aandacht voor de ontwikkeling in Brits Guyana en voor de plannen van Churchill. De Britse premier heeft tijdens zijn vacantieverblijf te kennen ge geven, dat hij nog altijd op het stand punt staat, dat er zo spoedig moge lijk een vier-mogendheden bespre king gehouden moet worden en wel op het hoogste niveau. Een 0 mededeling, welke Amerika ten zeerste heeft verbaasd, niet bepaald omdat men in Washing ton onbekend zou zijn met dit stand punt van Churchill, maar omdat men de noodzaak van die uitspraak niet inzag of niet wilde inzien. Amerika is in tegenstelling met Engeland van mening, dat een samenspreking tus sen Eisenhower, Churchill, Laniel en Malenkof niets uithaalt; waarom moest Churchill nog wel onder zijn vacantie zo plotseling laten weten, dat hij er wel wat in zag? Men kan toch moeilijk volhouden, dat het antwoord, hetwelk de Sov jets dezer dagen hebben gegeven op de geallieerde uitnodiging tot de sa menkomst der vier ministers van buitenlandse zaken, zo gunstig was uitgevallen. Of dat daarin een aan sporing is te vinden voor een con ferentie op hoger niveau. De Sovjet-nota was een lang en ver ward stuk, waarop men in Washing ton, in Londen en Parijs hopeloos heeft zitten puzzelen om uit te vis sen of het nu ,ja" dan wel „neen" was. Uit de gestelde voorwaarde, dat ook communistisch China van de partij moest zijn, meende men te mogen opmaken, dat de Russen in feite de voorgestelde conferentie hebben afgewezen, omdat deelneming van rood China een onaanvaardbare eis is, hetgeen men in Moskou heel goed weet. Of is het .wellicht het idet van Amerika om Rusland een garantie- verdrag aan te bieden, dat voor Churchill aanleiding is geworden om het balletje nog eens op te gooien? Wij weten het niet. Maar bij alle verborgen goede bedoelingen vrezen wij toch één ding, n.l. dat Churchill met zijn plannen tot praten met de Russen de totstandkoming van de Europese eenheid aanmerkelijk ver traagt. Wij kunnen moeilijk veronderstel len, dat dit de bedoeling van Chur chill is, gezien zijn sympathieke in stelling tegenover een verenigd Eu ropa, maar dan zou het toch wel eens een onbedoeld gevolg kunnen zijn. p\IE VREES IS NIET ZOMAAR een slag in de lucht. Het is al eerder voorgekomen, dat het aanbod van Churchill om met de hoogste lei ding in Moskou te gaan praten een uitstel heeft betekend van di een heidsplannen. Met name Frankrijk, dat toóh al zoveel bedenkingen op pert tegen het Europese leger, om dat het op de een of andere manier Duitsland moet toelaten, heeft reeds eerder dit plan van Churchill aange grepen om zijn beslissing uit te stel len. Men kon immers niet weten, of Churchill's initiatief niet zou leiden tot resultaten, welke de Europese Defensie Gemeenschap minder ur gent zouden maken. En ook thans is de Franse geneigdheid om wat haast te maken er niet groter op gewor den. Men denke maar eens aan de uitlating van maarschalk Juin, om nog een voorwaarde aan de beruch te Protocollen toe te voegen, n.l. dat Frankrijk zijn soldaten mag terug trekken zodra dat in zijn kraam te pas komt althans daar komt het practisch op neer. De bijeenkomst der zes ministers van Buitenlandse Zaken van het „kleine Europa", over het statuut ener politieke gemeenschap, is ook al verschoven. Men is nu reeds bijna een half jaar op het program ten achter, en besluiten over de princi pes ener unie met supra-nationale organen zijn nog steeds niet geno men. Het is geen geheim, dat Franse weifeling de onmiddellijke aanlei ding is tot de nieuwe vertraging. Het moet dan ook voor de Europe se heren, die in de afgelopen dagen te Den Haag bijeen zijn gekomen voor het Europese congres een te leurstellende gedachte geweest zijn, welke werd uitgesproken door voor zitter Spaak zelf, dat het n.l. de laat ste tijd niet zo best gaat met de Eu ropese éénwording. Ondanks de gro te plannen, welke zijn uitgewerkt en zelfs ondanks de bereikte resultaten, zoals de Kolen- en Staalgemeenschap bijvoorbeeld. En toch zijn wij het met Spaak eens, toen hij deze week te Den Haag zeide: „Het uur der keuze tussen „ja" en „neen" is aangebroken voor Europa en ik ben ervan overtuigd, dat de meerderheid der Europeanen „ja" zal zeggen". HOE wordt het weer? Vandaag rede van Churchill Sir Winston Churchill sal van daag op het jaarlijkse congres van de Engelse Conservatieve Partij in Margate een rede uitspreken, die in politieke kringen als „belangrijk" wordt aangemerkt. Het is zijn eerste rede na de her vatting van zijn werkzaamheden, die hij in Mei jl. op medisdh advies moest .staken. „Men" verwacht dat hij evenals in zijn laatste rede, die leidde tot het plan voor de samenkomst op de Ber muda-eilanden, ook nu een initiatief zal nemen tot toenadering tussen Oost en West. (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). DROOG WEER Droog weer. Koude nacht. Mor- gen overdag overwegend zonnig en ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Langs de kust matige tot vrij krachtige en in het binnenland zwakke tot matige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. 11 Oct.: zon op 6.57 en onder 17.56; maan op 11.0*5 en onder 18.42 uur. 12 Oct.: zon op 6.59 en onder 17.53; maan op 12.13 en onder 19.21 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bew. 11 C OSLO zwaar bew. 12 STOCKHOLM geheel bew. 12 KOPENHAGEN zwaar bew. 11 AMSTERDAM onbew. 5 LONDEN mist 3 BRUSSEL onbew. 5 PARIIJS onbew. BORDEAUX mist 2 NICE geheel bew. 17 BERLIJN geheel bew. 8 FRANKFORT nevel 1 MUNCHEN onbew. 2 ZURICH mist 2 WENEN nevel ROME onbew. 8 Droog weekeinde Het K.N.M.I. deelt mede: Een langgerekt hoge drukgebied, dat zich uitstrekt van Zuid-Rusland tot Zuid-Engeland, beheerst de weerstoe- stand in een groot deel van Europa. In Duitsland is het weer rustig en overdag zonnig, maar.in de ochtend komt uitgebreid mist voor. Deze mist is een gevolg van de sterke nachtelijke afkoeling. Plaatse lijk vriest het er in de ochtend 3 tot 5 graden. Ook in het Zuiden van ons land werd vanmorgen mist gemeld met temperaturen om het vriespunt. Hier en daar kwam nachtvorst voor. Het hoge drukgebied boven Euro pa neemt nu echter iets in beteke nis af, maar het is toch nog krachtig genoeg om tijdens het weekeinde de Oceaandepressie op zodanige afstand te houden, dat het droog blijft Wel zal er wat meer wind komen en la ter ook wat meer bewolking. De temperatuur overdag zal wei nig verandering ondergaan. Korreltje Zij die altijd drinken proeven nooit; zij die nooit denken, praten altiid. k

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1