Prof. GroeneveldDe vereveningsheffing moet spoedig verdwijnen Geen staking om 1 percent Volle bus botste tegen auto Tropenliefde VRIJDAG 9 OCTOBER 1953 BE LE1DSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 ARNHEM S CONGRES VAN KATH. MIDDENSTAND 1 Men beseft te weinig dat, terwijl lonen, prijzen en rente wezenlijk tot het bedrijfsleven behoren, de fiscus hierin een vreemd element is. Wan neer het fiscale element thans in het bedrijfsleven domineert, wijst dit er op dat er iets scheef gegroeid is. Wij zullen al onze kracht hebben in te spannen om de privaat-economische orde te herstellen. Deze woorden bevatten de kern van het betoog waarmee prof. dr. G. W. Groeneveld, hoogleraar te Nijme gen, het zestiende congres van de Katholieke Middenstandsbond besloot. Prof. Groeneveld betoogde, dat Ne derland ondanks de zware fiscale druk omhoog gekomen is. Nu de con junctuur echter haar élan verliest dient men voorzichtig te zijn. Het re geringsbeleid legde het bedrijfsleven een gedwongen vermageringskuur op, doch zelf stak de regering zich in een ruim geldjasje. Nu het prijsbeleid vrij is gewor den en een vrijmaking der lonen ook niet lang meer kan uitblijven, zal het socialisme er alles opzetten be lastingverlaging tegen te gaan. Volgens prof. Groeneveld is het lijnrecht in strijd met de katholieke doctrine, indien de fiscus van de economische nood een fiscale deugd maakt. Het beginsel der vervangings waarde dient door de fiscus o geëer biedigd te worden. De Verevenings heffing moet verdwijnen. De over heid die zelf rekent met een budget- even wicht, niet per jaar, maar per conjunctuurcyclus, kan redelijker- Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.45 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Vocaal dubbelkwart. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade ork. (12.3012.33 Land en tuinb. meded.) 12.33 Zang en pia no. 12.45 Salonork. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Amus. muz. 13.50 Gram. 14.00 Boek- bespr. 14.10 Pianospel. 14.20 Engelse les. 14.40 Dameskoor. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Orgel- conc. (met inleiding). 16.05 Gevar. muz. 16.20 „De Vliegende Hollan der", caus. 16.30 „De schoonheid v. h. Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Sport. 18.00 Gevar. liedjes. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Ork. conc. 18.45 Buitenl. correspon denties. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.20 Pari. overz. 19.30 Gram. 20.25 De ge wone man. 20.30 „Lichtbaken". 20.50 Gram. 21.00 Gevar. progr. 21.50 Act. 22.00 Wedstr. in sterke verhalen. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22 24.00 Frans muz. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram 8.30 Orgelspel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.359.38 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continube drijven. 11.35 Blaaskwintet. 12.00 Or gelspel. 12.30 Land- en tuinbouwme- ded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Dansmuz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Roemeens ork. 14.25 „(Kopenhagen, Parijs van het Noorden", klankb. 14.50 Volksdansen. 15.15 „Van de wieg tot het graf", caus. 15.30 Accordeonork. en solist. 16.00 Muzikale caus. 16.15 Kamerork. en solist. 17.00 Weekjournaal. 17.30 Gevar. muz. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dansmuz. 18.40 Regeringsuitz.: „Zoeklicht op de Westerse Defensie". 19.00 Artistieke Staalkaart". VPRÖ: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „De Heidense wereld, waarin het Chris tendom ontstond", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Socialistisch comm. 22.15 Weense muz. 22.40 „On der de pannen", hoorsp: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. wijs de middenstand met langer het recht onthouden verliezen met win sten te compenseren. Twee resoluties Aan het eind van het congres zijn twee resoluties aangenomen, die res pectievelijk ter kennis zullen worden gebracht van de regering, parlement, S.E.R. en K.V.P. HET TOPORGAAN. De eerste resolutie omvat de con clusies van de door prof. mr. C. P. M. Romme gehouden inleiding over de verwezenlijking van het midden stand-toporgaan in de- publiekrech telijke bedrijfsorganisatie Deze lui den achtereenvolgens: een gezonde economische functionnering en een gezonde sociale functionnering van het middenstandsbedrijfsleven zijn niet alleen levensvoorwaarden voor de betrokken ondernemers en werk nemers, maar tevens eis van natio naal belang. Om die gezonde func- tionneringen te bevorderen, is nodig publiekrechtelijke organisatie van het middenstandsbedrijfsleven en daarbij in het bijzonder een publiek, rechtelijk toporgaan, dat deze be drijfsvorm vertegenwoordigt. De wij ze van opbouw van dit publiekrechte lijk toporgaan voor het midden- en kleinbedrijf is een taak, die niet uit sluitend maar wel allereerst toekomt aan de betrokken centrale organisa ties van middenstanders en werkne mers en door hen behoort te worden vervuld. Een zelfstandige „Raad voor de Midden- en Kleinbedrijven", als ontworpen door de betrokken orga nisaties en in 1951 aangeboden aan de Sociaal Economische Raad stemt overeen met de grondgedachten van de wet op de bedrijfsorganisatie en past in dit wettelijk kader, met name in de bepalingen van de artikelen 109 en volgende van de wet Hoewel min der noodzakelijk, lijkt daarnaast toch wenselijk de instelling van een com missie ex art. 43 van de wet, zoals eveneens in het vermelde opbouw- plan is vervat mits deze commissie, naast de leden van de bedoelde raad, tevens vertegenwoordigers van ande re sectoren van het bedrijfsleven, als mede algemeen economische en so ciale deskundigen omvat. DE BELASTINGDRUK. In de tweede resolutie (naar aan leiding van de wetsontwerpen over de huurverhoging ën belastingverla ging, de beslissing van de regering terzake van de loonsverhoging en de inleiding van prof. dr. E. W. Groene veld over het fiscaal beleid ten aan zien van de middenstand en de aan hangige fiscale wetsvoorstellen) con stateert de N.R.K.M. tot zijn grote teleurstelling, dat bij deze beslissing niet met het verlangen van de mid denstandsorganisaties in de Stichting van den Arbeid is rekening gehou den, n.l. de nieuwebedrijfslasten te compenseren door verdergaande be lastingverlagingen. Tevens, dat het totale complex van maatregelen rond huurverhoging en belastingverlaging voor het overgrote deel van het mid- denstandsbédrijfsleven in plaats van een verlichting van lasten te zijn een verzwaring van lasten betekent, ter wijl toch het uitgangspunt van de door de regering beoogde maatrege len was een vermindering van lasten teneinde de investeringsmogelijkhe den te verruimen ter bevordering van de werkgelegenheid. Voor de opvoe ring van dé werkgelegenheid is. het middenstandsbedrijfsleven van zeer grote importantie, zo wordt voorts overwogen, niet alleen door het gro te aantal werknemers in midden- standsbedrijven werkzaam, doch ook en vooral door de by een normale in vesteringsmogelijkheid in het mid- denstandsbedrijf aanwezige potentie uit te groeien tot grotere onderne mingen en door de nieuwe opgelegde loonsverhoging (op zichzelf redelijk en verantwoord) in het middengroot- en kleinbedrijf in zeer vele branches in feite niet doorberekend kan wor den. Dat van de door de regering voorgestelde belastingverlagingen de afschaffing van de extra inkomsten belasting naar de maatstaf van winst een reële verlichting genoemd mag worden, doch slechts een ge ring aantal grotere bedrijven de gun stige gevolgen van deze maatregel ondervindt. Tenslotte, dat de thans waarneembare kentering in het fis cale beleid gezien mag worden als een verheugend verschijnsel doch an derzijds, dat verdere fiscale tege moetkomingen voor het midden- standsbedrijf noodzakelijk zijn. Met de gTootst mogelijke klem dringt de resolutie er daarom bij re gering en parlement op aan een verdergaande belastingverlaging te bevorderen, welke voor het midden standsbedrijfsleven de nieuwe lasten tenminste compenseert en te vinden zou zijn in de afschaffing van de ver eveningsheffing. K.A.B. voorzitter: Bhtomatiiehe Pijnen slopen Dw krachten- Maar ze vreten ook in op Uw hnmenr en gestel. Laat dat toch niet zo doorgaan. Drijf die pijnen uit! Met een bloedzuive rende Kruschen-kuur. Met de jaren gingen Uw lever, nieren en ingewan den trager werken. De zes minerale zouten van Kruschen brengen ze weer op gang. Als dat gebeurt, geen opeenhoping van onzuiverheden meer in het bloed. En daarmee beho ren dan ook vanzelf die pijnen tot het verleden. (Advertentie) Op een in Enschede gehouden ver gadering van de KAB, heeft de bondsvoorz., de heer J. A. Middel huis, de vraag beantwoord: „Legt de KAB zich neer bij een loonsverho ging van niet meer dan 5 pet?" „Als ons iets vreemd is", zei de heer Middelhuis, „dan is dat berus ting, die we als strijdorganisatie nimmer gekend hebben, wanneer het om gerechtvaardigde verlangens ging. We zullen zeker proberen deze ingewilligd te krijgen. Maar van een staking kan geen sprake zijn. De in zet, een extra loonsverhoging van 1 procent, kan een dergelijke drasti sche. actie nimmer rechtvaardigen. Bovendien, deze staking zou gericht zijn tegen een maatregel van de re gering, die over de wijze, waarop zij het algemeen belang dient, ook in deze zaak verantwoording verschul digd is aan de volksvertegenwoor diging. Zouden arbeidersorganisaties zich hiertussen dringen, dan zouden we ons schuldig maken aan wat ons al eens ten onrechte verweten is: ongeoorloofde druk uitoefenen op de overheid." Ook over de wijze, waarop de re gering tenslotte de knoop doorhakte, kon de heer Middelhuis niet anders dan ontevreden zijn. De actie rond de loonsverhoging is voor de arbeidersorganisaties ze ker nog. niet ten einde, aldus de voor zitter. De verhoging der uurlonen der geschoolden met 2 cent, de ver hoging van de lonen van het perso neel beneden de 23 jaar, de vermin dering van de verschillen in de ge meenteklassen, de loonsverhoging van hen, die niet vallen onder een collectieve arbeidersovereenkomst of een bindende loonregeling dat zijn kwesties, die geregeld moeten wor den bij het bedrijfstakgewijze over leg en die een krachtig optreden der vakbonden vaak nog noodzakelijk zuilen maken. SCHEURING IN „GENEESKUNST". Het specialistenconflict blijkt tot een scheuring in de Kon. Ned. Mij tot Bevordering der Geneeskunst te heb ben geleid. Naar de oud-voorzitter, de heer K. Ittman, op de Donderdag begonnen bijeenkomst van de maatschappij ont hulde, zijn 200 specialisten, die niet accoord gingen met de tariefregeling voor hulp aan ziekenfondsleden, uit getreden. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 13 en Woensdag 14 October a.s. géén audiëntie verle- Meer particuliere woningbouw Advies van bouwers In een adres aan de leden der Eer ste en Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal heeft de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf haar standpunt medegedeeld ten aanzien van de po sitie van de particuliere bouwnijver heid. Een vergelijking wordt getrokken tussen het aandeel van de bouwon dernemers in de woningbouw voor en na de oorlog. Voor de oorlog werd door het particulier initiatief ruim 85 pet. van de woningbouw verzorgd, terwijl dit percentage na de oorlog slechts 3040 pet. bedroeg, hetgeen blijkt uit een aan het adres toege voegd overzicht van de aantallen wo ningen, gebouwd sinds 1902. Als oorzaken van deze ongewenste gang van zaken geeft de Stichting Raad van Bestuur aan: de ongelijke financiële bejegening door de over heid en de sterke bevoorrechting van de Woningwetbouw en wel zodanig, dat de particuliere bouwondernemers hierdoor in zeer ernstige mate ten achter worden gesteld. Uit rapporten, tot stand gekomen in samenwerking met het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisves ting blijkt, aldus het adres, dat de ongelijke subsidieverlening leidt tot een verschil, gekapitaliseerd uitge drukt, van ca.a 1.800.per woning. Tezamen met de gunstiger financiële faciliteiten voor de woningwetbouw, leidt dit voor arbeiderswoningen tot huurverschillen van ca. 3.3.50 per week. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf acht het onrechtmatig en in strijd met wet en besluit, dat de woning bouw wordt bevoorrecht boven de particuliere bouw. Uitvoerig wordt stilgestaan bij de premie- en bijdrageregeling woning bouw 1953 en in het aantal punten verbetering voorgesteld, waardoor het mogelijk zal worden, dat de particu liere bouwondernemer meer dan tot dusv^: wordt ingeschakeld bij de be strijding der woningnood. Bepleit wordt een herziening van van de premieregeling woningbouw 1953 en het verschaffen van dezelf de faciliteiten en mogelijkheden als aan de woningwetbouw. Psychiatrische inrichtingen Van de 100 patiënten, die worden opgenomen in de psychiatrische in richtingen keren er gemiddeld 60 a 70 na verloop van tijd genezen in de maatschappij terug. Deze cijfers ge ven moed en vertrouwen. Dit ver klaarde dr. J. H. Pameijer, hoofd inspecteur van het staatstoezicht op krankzinnigen, op de voorlichtings dag van de algemene psychiatrische inrichtingen, die werd gehouden in Deventer. Er heerst in vele kringen van de maatschappij een groot tekort aan begrip voor de krankzinnigenverple ging, aldus dr. Pameijer. Een ziekte die lichamelijke storingen ten ge volge heeft,kan iedereen zich in denken. Belangrijke sommen schenkt de gemeenschap in al haar geledin gen voor de bestrijding van de ziek ten als tbc en rheuma. Voor de be strijding van geestesziekten en de behandeling en verpleging van gees teszieken, heeft de grote massa nage noeg niets over, eenvoudig, omdat zij hiervan geen begrip heeft. CHAUFFEURS AMSTERDAMSE STADSREINIGING IN STAKING. Zo goed als alle n.l. ruim 130 chauffeurs van de Amsterdamse stadsreiniging hebben gisterochtend him werk neergelegd. Enkelen hun ner hadden geweigerd uitvoering te geven aan een opdracht het werk te verrichten van de stakende vracht vaarders van publieke werken afd. bestratingen en daarvan onaangena me gevolgen ondervonden. Hun col lega's, die eveneens zouden weigeren „besmet werk" te verrichten, hebben zich met hen solidair verklaard door thans in staking te gaan. De directie van de dienst der stadsreiniging wei gert het aan deze mensen opgedra gen werk als „besmet" te erkennen. ALKMAAR VIERDE ZUN VICTORIE. Reeds aan de vooravond van de voor Alkmaar historische datum was de stad in feeststemming. De binnen stad was in feestkleed gestoken en vrolijk verlicht. Enkele duizenden kinderen liepen mee in een lampion en fakkeloptocht. Voor het eerst in de geschiedenis van de 8-Octobervie- ring hield het gemeentebestuur in de vooravond een receptie ten stadhuize. Burgemeester en mevrouw Wytema ontvingen vele vertegenwoordigers der burgerij en der organisaties. Gistermorgen begon het feest al vroeg. Om 8 uur klonk uit 700 kin dermonden de reveille op de Steene- brug. De kinderen brachten daarna de burgemeester voor diens ambts woning een serenade. Op verschillen de punten in de stad werden in de loop van de morgen turndemonstra- ties en volksspelen gehouden. Deputaties van de ontzetvereniging uit Leiden en van de ver. voor Volks vermaak uit Groningen waren voor de Victoriefeesten naar Alkmaar ge komen. De voorzitter van de 8 Octo- bervereniging, mr. G. A. de Lange, hield een herdenkingsrede, waarin hij de rol schetste, die de steden van Nederland in de vaderlandse historie hebben vervuld. Huiselijk drama Gisternacht omstreeks twaalf uur werd het Brabantse dorp Moergestel plotseling opgeschrikt door een ont zettend familiedrama. Nadat de 35- jarige autobuschauffeur B. M. met zijn 34-jarige vrouw van een cafébe zoek was teruggekeerd, sloeg hij haar bewusteloos, om haar vervolgens op een divan te leggen en met benzine te overgieten. Daarop stak hij zijn vrouw in br^nd en Uet zijn huis in de steek. Boven sliepen drie kinderen, van wie de oudste zes jaar is. De vrouw, nog tijdig bij kennis gekomen, rende gillend de straat op. Toegeschoten buren hebben de vlammen gedoofd; de brand in huis werd spoedig be dwongen. De vrouw is in ernstige toestand naar het ziekenhuis over gebracht. Tijdens het blussingswerk kwam de man per fiets terug by zijn wo ning en vroeg wat er aan de hand was. Hij werd ter plaatse gearres teerd. Het schijnt, dat zekere ervaringen in het buitenland, waar M. als chauf feur van een toerwagen veel verbleef, de achtergrond vormen van de mis daad. WANBELEID BIJ COÖPERATIE. Door wanbeleid van het bestuur der verbruikersvereniging „R. K. Coöperatie St. Joseph" te Oss, is *n tekort van bijna 68.000 gulden ont staan, in vier jaar tijds. Het bestuur is in zijn geheel afgetreden en door een nieuw vervangen. Het tekort wordt voor een groot gedeelte toegeschreven aan het wan- eleid van de oude bedrijfsleider, d e heer K., die in het begin van dit jaar werd ontslagen. Hij blykt met geld te hebben gesmeten. De twee jaren van zijn leiderschap vertonen tekorten van 17 en 24 mille. De HAKA in Rotterdam, de enige schuldeiser van de coöperatie, heeft inmiddels beslag gelegd op de wo ning van K. Het oude bestuur heeft zich wel heel weinig ingelaten met het wel en wee van de coöperatie. De kwis tige bedrijfslijder kon, zonder dat hij werd' gecontroleerd, de meest dwaze verbouwingen laten uitvoeren. De accountants-controle blijkt eveneens geheel onvoldoende te zijn geweest. Eén jaar zelfs, waa er in het geheel geen winst- en verliesrekening aan het bestuur voorgelegd. De HAKA heeft 20 mille van de schuld van de coöperatie kwijtge scholden. Het nieuwe bestuur zit nu nog met een tekort van een kleine halve ton, en dat, terwijl voor het lopende boekjaar reeds een verlies van 7 mille wordt geraamd. (Tel.) KNIKKER IN DE KEEL. Terwijl mevrouw Van Halderen even haar woning in de Celebesstraat te Delft had verlaten om een paar inkopen te doen, heeft haar twee jarig zoontje kans gezien een knik ker te pakken te krijgen en die in zijn mond te stoppen. Toen de moeder terug kwam, zag zij tot haar schrik, dat haar zoontje al spoedig het bewustzijn verloor. Zij nam het kind in haar armen en ging er meer de straat op, op. zoek naar Goed de Rozenkrans bidden Alhoewel aan het bidden van de Rozenkrans door Maria zelf en door velekerkelijke bepalingen talrijke gunsten verbonden zijn, is dit ge bed vooral in deze gejaagde tijd bij de gelovigen niet zo heel erg ge zien, omdat men het een eentonige bezigheid vindt en dikwijls de ont moedigende gedachte heeft, dat men een Rozenhoedje toch niet met de vereiste aandacht kan bidden. Albertine Schelfhout van der Meulen. die bekend is om de vele boekjes, welke zij voor jongeren schreef, heeft gepoogd om hen. die een ernstige poging willen doen om met meer devotie de Rozenkrans te bidden, behulpzaam te zijn. In een klein boekje heeft zij met korte zinnetjes de geheimen van de Rozenkrans omschreven en daar mede stof tot meditaties gegeven tydens het bidden van de tientjes. De beschrijving van ieder geheim beslaat een pagina en rechts daar van heeft C. v. Geleuken passende illustraties geplaatst, die op zichzelf reeds stof tot meditatie kunnen ge ven. De uitgeverij „Elwa" uit War mond heeft van het geheel een practisch boekje gemaakt, dat ge makkelijk in mantel- of jaszak meegenomen kan worden. Een boekje, dat feitelijk in ieder huisgezin aanwezig zou moeten zyn. een dokter. Verscheidene malen ach ter elkaar kreeg zij echter niet thuis. Teneinde raad is zij in een auto ge stapt en naar het St. Hippolytuszie- lcenhuis gereden. Daar kon men haar helaas niet anders meedelen dan dat haar zoontje reeds was overleden. Gistermiddag omstreeks halfzes is een autobus van Maarse en Kroon, komende van Schiphol, met een vijf tigtal passagiers, op de Amstelveen- seweg te Amsterdam tegen een per sonenauto gebotst, die van de Zuide lijke Wandelweg kwam. De bestuur der, de 65-jarige architect G. Krelage, is zwaar gewond uit de gehavende personenauto bevrijd en naar het O. L. Vr.-ziekenhuis overgebracht. Geen der buspassagiers heeft ern stig letsel opgelopen. De buschauf feur is naar zijn woning vervoerd; hij was in overspannen toestand geraakt. Ten gevolge van de botsing werd hij met zyn hoofd door de voorruit ge drukt, waardoor hij de macht over het stuur verloor. De bus slipte naar de overzijde van de Amstelveense- weg, sleepte een lichtmast enkele me. ters mee en kwam tegen een boom tot stilstand. Voor het leven van de bestuurder van de personenauto wordt gevreesd. WIE IS EIGENAAR VAN BATA-CONCERN? Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de moei lijkheden van het Bata-concern en als rechthebbenden aangewezen Marie Bata en Thomas Bata junior. Toen de oprichter van het Bata- concern, Thomas Bata, in de dertiger jaren bij een vliegtuigongeval om het leven kwam werd zijn halfbroer Jan directeur, daar de zoon van de om gekomene nog minderjarig was. Na de tweede wereldoorlog ont stonden er allerlei moeilijkheden over de vraag of de aandelen van de ver schillende concernmaatschappijen nu aan de halfbroer dan wel aan Thomas Bata junior toekwamen. Er werden verschillende procedu res over dit geval aanhangig gemaakt, onder meer in New York, Zürich, Amsterdam en 's Gravenhage. Bij de uitspraken wie nu een be paalde maatschappij vertegenwoor digde, trad nu eens de halfbroer dan weer Thomas Bata als overwinnaar uit het strijdperk. Bij de behandeling voor de rechtbank in den Haag leg de dit college indertijd aan Jan Bata een getuigenbewijs op, dat deze vrees de niet te kunnen leveren. Het ge rechtshof heeft nu Marie Bata en Thomas Bata jr., die in Canada woon achtig zijn in het gelijk gesteld, ten koste van de halfbroer, die in Bra zilië verblijf houdt. De zaak werd teruggewezen naar de rechtbank ter verdere behandeling. (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 95) Hij was er nu zeker van, dat de arm behouden zou blijven en enkele dagen later kreeg hij zelfs het ge rust gevoel, dat het met de aange brachte schade wel los zou lopen. Een beetje stijf wellicht door het samen trekken der spieren, maar dat zou met veel masseren en overigens zeer pijnlijke oefeningen wel zijn te verhelpen. Eerst toen het ergste ge vaar voorbij was, gaf hij Stella een duidelijke uiteenzetting van het ver loop der genezing. „Dat kan ik je wel zeggen, miss Temple, er waren ogenblikken, dat zelfs ik een beetje zweette. We zijn hier nogal gehard tegen een schram metje, maar dat zaakje zag er ver bazend lelijk uit en de patiënt deed alle moeite om de genezing tegen te werken. Ik was werkelijk bang, dat hij er tussen uit zou knijpen, of zijn arm zou verspelen". „Dat heb ik wel gevoeld, dokter", i antwoordde zy. „U sprak zonder woorden en ik heb al die tyd gebe den, dat het goed mocht aflopen". De lange dagen gingen voorbij en Desmond lag uren aan een stuk op zijn bed. Dan kon hij daar zo maar liggen, zonder een vin te verroeren, zonder een woord te spreken. Ver geefs trachtte ze hem wat op te vro lijken, zijn aandacht te trekken naar de grote dingen in de wereld, naar de kleinigheden om hen heen. Elke kunstgreep, die bij andere zieken schitterend geslaagd zijn, leed hier schipbreuk. Callaghan scherpte zijn geest tot het uiterste en jungleerde als een goochelaar met zijn spitsvon digheid. Zyn bfrede Ierse glimlach lag zo uitnodigend op zijn goedig gezicht, maar ho maar, de stijfkop reageerde er even averrechts op, als een varken op het trekken aan zijn staart. Ten slotte werd de Ier droe vig gestemd, en langzamerhand groei de zijn ontstemming tot angst. „Het is toch cerieus, Temple", zei hy, toen hy op een morgen als- ge woonlijk bij de zieke was geweest, „dat de jongen het eigenlijk best maakt. Alles gaat prachtig dicht, de koorts is geweken, hij heeft geen ge broken botten, geen scheuren in lon gen of maag, zyn eetlust komt terug, vooral als jij hem met al die lekker nijen blyft volstoppen en toch wil het musje niet tjilpen. Wy hebben hem nu al vier weken onder handen en nog nooit heb ik hem zien glim lachen. Als je niet beter wist, zou je hem naar de hel laten lopen, dat wordt ongemanierdheid. Uit beleefd heid had hij toch wel eens kunnen schuddebuiken over die laatste, mop, die ik hem verteld heb over de Engels man, die een Ier wilde beduvelen..." „Vertel jij wel eens iets anders?" vroeg Temple droog. „Ja, over Ieren die de Engelsen niet willen beduvelen, maar het doen. Hè, die zit mannetje", zei Callaghan, „daar neem ik er een extra op. Maar zonder gekheid, als hij in goede doen was geweest, had hij over die laatste mop beslist moeten lachen, dat zijn lever er van schudde, want ik heb al die tijd myn gezicht niet uit de plooi gehad en zo heerlijk ik dat schijnheilig smoel van die En gelsman..." „Let op je woorden, Callaghan". „Er is toch geen dame by..." „Neen, maar een Engelsman". „Prosit. Ik wil maar zeggen, dat er iets met Desmond aan de hand moet zijn. Er is blijkbaar iets ge beurd, waar wij niets van af weten". „Ja, dat heb ik ook in de gaten. Hy spreekt geen woord, als je hem niet precies een antwoord afperst. Ik heb hean al de brieven voorge-, lezen, die de mensen hem hebben gezonden, om hem te bedanken voor de grote weldaad, die hij aan het land heeft bewezen, door op zo afoende wyze de orde te herstellen. Ik heb voortdurend zitten bomen over de grote lof, waarmee ze op het fort over hem spraken. Hoe de kranten vol staan van zijn schitterend ge slaagde expeditie. Zelfs de oude Fuf- fy heeft du haut de sa grandeur enkele woorden van waardering wil len schenken aan zijn gebleken be kwaamheid, zijn doorzettingsvermo gen en moed. Dat zou je toch in de wolken moeten brengen. Man, als mijn Londense bazen me zö iets schreven, zat ik een week later op hun kantoor met een verzoek om loonsverhoging". „Ik zou alleen een ridderorde wen sen", zei Callaghan. „Dat zeg je, omdat je toch geen kans ziet het andere los te krijgen", sneerde Temple. „Een dokter wordt betaald, omdat hy.„." „Ja, ja, dat weet ik, die slag is voor jou. Kom, ik neem er nog maar een". „Maar Desmond zit ergens over in de put. Hy is het liefst zo vlug mo-j gelijk van je af. Hij wil zelfs niet lezen". „Hoe staat het met je zuster? Heeft die nog pogingen gedaan, om iets uit hem te krijgen, voordat ze vertrok ken is?" „Geen woord. Geen glimlach. Je begrijpt wel, dat ik er moeder bij gehaald heb. Ik dacht dat het kind het gewoon besterven zou van de ze nuwen. Ik heb een briefje naar het fort gestuurd en de volgende dag kwam er al een epistel, waarin de oudere vrouw neerlyk, deed alsof ze zich dood verveelde. In minder dan geen tyd waren Stella's koffers ge pakt. De volgende dag stond ze on danks alle tegenstribbelingen op het perron van onze express. Ze wilde absoluut niet vertrekken, maar ik heb haar een paar keer verrast, dat ze hevig zat te schreien en toen be greep ik heel goed, waar de schoen wrong. Het was om er zelf tranen van in je ogen te krijgen man, als jij dat had mee moeten maken. Elke dag zag dat kind de toestand erger worden, in plaats van beter". „Heb je wel eens geprobeerd om wat van hem los te krijgen, over zijn tocht? Een keer heb ik hem er aan gewaagd, maar hij gaf me met een paar woorden te kennen, dat het niets om het lijf had. Ik voelde me, als een handelsreiziger in wijnen, die al tien collega's voor zich heeft ge had, in het kantoor van een million- nair". „Geen woord. Hij wil er niet over praten. Ik heb het ook geprobeerd. Stella meerdere malen zelfs, maar we hebben geen kans. Zoiets van: Och, niets bijzonders, het gewone verloop. We hebben een beetje ge vochten. Wij hebben alle pogin gen gedaan om meer te weten, maar het was onbegonnen werk. Hij bepaalde zich tot de hoogst noodza kelijke gegevens en zei toen, dat hij te moe was en zij hem met rust moest laten". Ze lagen allebei in hun lange stoe len en trokken aan de geurige siga ren. Er broeide iets bij Desmond, iets wat in verband stond met Stella's ontvoering en de bestraffingen van Tiang's mannen, maar hij liet hen allen in onzekerheid, hoe de vork precies in de steel zat, en of zij iets voor hem konden doen. Als hij ten minste maar iets losliet, Temple in vertrouwen wilde nemen of Callag han. Waarom moesten zelfs zijn bes te vrienden bijna beledigd worden door die terughoudendheid? Eindelyk verbrak Temple het stil zwijgen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5