DUINSTREEK Leidse Groentenveiling neerzethal in gebruik nam nieuwe Knoeierijen te Alphen a. d. Rijn Coöp* Boerenleenbank vierde gouden jubileum en opende nieuw gebouw Uit Korea teruggekeerd VRIJDAG 9 OCTOBER 1953 Dh LE1USK COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Grote verbetering In de toekomst zal de veiling ge brek aan ruimte krijgen. Waar de gemeente in deze stadswijk steeds meer bouwt, vroeg de voorzitter het gemeentebestuur vooral rekening te willen houden met de toekomstige uitbreiding. Verplaatsing van de vei ling zou grote moeilijkheden met zich meebrengen; het nieuwe ge bouw heeft al 120.000 gekost. Nadat de heer Van Vliet er nog op gewezen had, dat het Nederlandse product zich op iedere markt kan handhaven, maar desondanks nog wel enigszins verbeterd kan worden een taak ook voor de veiling opdat de export naar 23 landen ge handhaafd blijft en zo mogelijk nog uitgebreid wordt, sprak hij nog even over de taak van de kleinhandel als schakel tussen veiling en burgerij en verklaarde toen de nieuwe neer zethal voor geopend. Waaróp het gekraak volgde, dat wij boven reeds signaleerden. Vele gelukwensen. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de heer W. Slootweg uit Hazerswoude 2e voorzitter van de veiling, de heer P. J. Kolderman namens de Leidse Boerenleenbank, de heer T. Mosselman, die namens de grossiers een electrische klok aan-. bood, en heer C. v. d. Eijk uit Wou- brugge, die namens de leden het be stuur gelukwenste. Ook burgemeester jhr. mr. F. H. Kinschot, die vergezeld was van de wethouder A. J. Jongeleen en D. van der Kwaak, voerde het woord. Hij noemde het een blijde dag voor de voorzitter, die spr. „waarde vriend Van Vliet" mocht noemen, omdat zij elkaar reeds vele jaren kenden. Spr. begreep de moeilijkheden van de vei ling bij de toekomstige uitbreiding en zegde alle mogelijke medewerking toe. Na deze toespraken bestond er voor de aanwezigen gelegenheid de veiling in werking te zien, terwijl er o.a. demonstraties gegeven werden met de af mijn-klok. KREOFLAVON voorkomt en geneest t Geen snoepje, maar'I helpt ^20 tabletten ^5 LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het Kerk. voorbe reidend examen de heren J. W. B. Smit Heemstede, J. B. Cats Alphen aan Rijn. Veel belangstelling bij de opening Met een geweldig gekraak reed gistermiddag een grote groente-auto door een kartonnen poort, waarop een groot vraagteken geschilderd stond, de nieuwe neerzethal van de Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemen veilingvereniging „Leiden Omstre ken G.A. binnen, daarmede.de offi ciële opening van dit gebouw ver richtend. Tegelijkertijd ratelden eni ge grote luiken omhoog, zodat een veilingschuit, die buiten onder de overkapping lag, binnen gelost kon worden. Het gebouw werd dus di rect in gebruik genomen, terwijl de honderden aanwezigen een enthou siast applaus aanhieven. De talrijke genodigden en leden werden om twee uur verwelkomd door de heer C. van Vliet, voorzitter van de Leidse veiling, die een stukje geschiedenis ophaalde, beginnend bij 50 jaar geleden, toen de Leidse Tuin- derspatroonsvereniging werd opge richt. Het veilen vond aanvankelijk heel sjofel plaats in de open lucht aan de Oude Vest. Later gebeurde het in het Waaggebouw en vervolgens in een houten loods aan de Boommarkt, totdat in 1930 de nieuwe veiling op de huidige plaats aan de Zoeterwoud- Op de achtergrond ziet men een deel van de nieuwe neerzethal, gebouwd door de Hol!. Constructie Werkplaat sen en de fa. Bik en Bredeveld. Aan de zijde van het water is de kap ver lengd, zodat de veilingschuiten bij het lossen door een luifel beschermd worden tegen de regen. Foto: „De Leidse Courant") seweg geopend werd. Het was een grote verbetering, waarmede zowel de veiling als de stad die de druk te op straat niet hebben kon ge diend was. Toch zag het er aanvankelijk niet rooskleurig uit. De handel liep terug en vooral de export verminderde. Er was berekend, dat de veiling om te blijven draaien een aanvoer van een millioen gulden per jaar moest hebben, terwijl men het eerste jaar niet verder kwam dan 860.000. Er werden toen andere wegen gezocht en gevonden, waarna de omzet ieder jaar steeg. In 1952 kwam men zelfs over de zes millioen gulden! Straks ruimtegebrek. De voorzitter wees vervolgens op de prettige samenwerking met het gemeentebestuur, dat overtuigd is van het belang van een veiling, zo wel voor de handel, die ruimte moet hebben om te werken, als voor het publiek, dat gebaat is met goedko pe en verse groenten. Ingewikkelde zaak voor de Haagse Rechtbank Twee jaar gevangenisstraf met af trek van vijf maanden voorarrest re- quireerde de officier van justitie bij de Haagse Rechtbank tegen de elec- tromonteur B. uit Alphen a. d. Rijn. Hem was meervoudige verduistering ten laste gelegd, alsmede oplichting en valsheid in geschrifte ten nadele van zijn patroon W. T. te Alphen. Bovendien werd hij beschuldigd van heling van een aan de gemeente Al phen toebehorende kabel. Verd. kocht .in voor de fa. T. en stak de kortingen in eigen zak, hij gaf hogere bedragen op, enz. Als mo tief voerde verd. aan, dat hij op die manier probeerde het geld terug te krijgen, dat hij aan de firma had ge leend. Hierover ontstond een enorme verwikkeling ter terechtzitting. In derdaad kwam op een balans van de firma een lening van verd. voor, maar niemand wist er het juiste van. De heling betrof een stuk kabel, wel ke verd. van een ambtenaar had ver kregen voor 175.—. Verd. zeide, gemeend te hebben, dat de ambtenaar waarnemend directeur van het G.E. B. was en het geld aan de gemeen te zou afdragen. Hij bracht echter op een valse factuur een hoger be drag^ bij zijn patroon in rekening. Hierdoor was de patroon achter de waarheid gekomen. In deze zaak be pleitte de verdediger nietigheid van de dagvaarding, subs, een straf ge lijk aan het voorarrest. Vervolgens stond de technische ambtenaar P. uit Den Haag terecht, omdat hij op 1 Juli 1951 een valse kwitantie zou hebben opgemaakt voor niet door hem aan de fa. T. te Alphen geleverde instrumenten. In tegenstelling tot zyn vroegere ver klaring voor de politie zeide verd. nu, dat de instrumenten administra tief wel door hem geleverd waren. De officier van justitie betreurde het, dat een man met zulk een goe de reputatie als P. door zijn contact met de Alphense electromonteur in zo'n slechte zaak betrokken is ge worden. Hij eiste tegen hem een boe te van 100. In de namiddagzitting stond de 58- jarige ambtenaar D. uit Alphen a. d. Rijn terecht. Hen was tenlaste ge legd tweemaal verduistering van ka bels en voorts het als ambtenaar aannemen van giften. Deze verdachte ontkende alles. De getuigenis van de eerste verdachte B. noemde hij leu gens en evenzo die van de aanne mer J. G. H. uit Spijkenisse, van wie hij giften zou hebben aangenomen. Tegen deze verdachte luidde de eis: anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek. De verduisteringen had den betrekking op kabels, die via hem zouden zijn verkocht. De raadsman van verd., betoogde, dat de verklaringen van de nooit ver oordeelde D. betrouwbaarder waren dan die van de getuigen. Hij bepleit te vrijspraak en vroeg onmiddellij ke invrijheidstelling. Dit verzoek werd door de rechtbank afgewezen. Uitspraak 22 October a.s. LEIDSCHENDAM WERKERS VAN HEi. LAND HIELDEN OOGSTDANKFEEST. Gistermorgen zijn de werkers van het land, de mannen en vrouwen van de L.T.B., de tuinbouw-jongeren en de leden van St. Deus Dedit in groten getale opgetrokken naar de parochie kerk om God te danken voor de gun sten van het afgelopen teeltseizoen. Het H. Misoffer werd door pastoor van der Ven opgedragen voor de le vende en overleden leden van de drie bonden. Na het H. Evangelie las pastoor het eerste hoofdstuk van het eerste boek der H. Schrift voor. In zijn ALPHEN AAN OEN RUN AVONTUURLIJK RITJE De 18-jarige v. d. H. te Alphen aan den Rijn maakte in de nacht van Woensdag op Donderdag, met de auto van zijn moeder, rare qa- priolen. Hij zou de luxe wagen naar de garage rijden, in de Emmalaan, bij de fa. Van Bunningen. De be stuurder bezat geen rijbewijs. Zijn moeder was onkundig gelaten van zijn plan. Hij maakte met de wagen tevens een „ommetje" en zo be landde hij uit de Van Mander- slootstraat in de Emmalaan. Even voor het viaduct van de Koningin „Julianabrug" raakte hij de macht over het stuur kwijt, doordat het voorwiel van de auto in aanraking kwam met het trottoir. Hij slin gerde met de auto van rechts naar links van de rijbaan en kwam ten slotte, na het trottoir te zijn opge vlogen en aldaar een boom te heb ben geramd, tot stilstand Hoewel de auto flink beschadigd is bij dit zig-zag-toertje, bekwam de bestuurder geen enkel letsel, en dank zij de stilte van de nacht op de Rijksverkeersweg, liep dit avon tuur toch nog goed af. hierop volgende toespraak liet pas toor uitkomen, dat de boer en tuin der bevoorrechte werkers zijn. Al hebben zij zeer veel zorg voor het gedyen van de gewassen, doch heb ben zij aan het eindf reden om God dankbaar te zijn voor de zegen, wel ke op hun arbeid gerust heeft. En daarom vooral getuig* het van de echte godsdienstzin, daL zij nu na vol brachte arbeid hun dank brengen aan de Gever aller gaven Nadat het H. Misoffer was voort gezet schreden onder het Offerto rium bruidjes naar voren, om de vruchten der aarde aan de voet van het altaar neer te leggen. Vooral de ze plechtigheid was zee. indrukwek kend. Op het St. Jozef-altaar waren inmiddels de producten van de land en tuinbouw gedeponeerd, terwijl te vens geldelijke offers werden ge bracht voor de armen Bij de H. Communie gingen alle aanwezigen ter H Tafel Na de H. Mis werd op plechtige wijze het Ave Maria gezongen. De leden van de L.T.B de L.T.J. en het bestuur van St Deus Dedit verenigde zich daarna in het paro chiehuis aan gemeenschappelijk 'ont bijt, waarbij ook burgemeester Ban ning en echtgenote, pastoor van der Ven en pater van den Zandt van de missionarissen van Scbput aanzaten. Aan het einde var c'« ?e maaltijd KOUDEKERK Dijklichaam zakte door zachte veenmassa In verband niet de dijkverzakking i>p Woensdig jl deelt eer deskun dige mede. dat hoogs t waarschijn Ink het dijklichaam loor een zachte veenmassa's is gezakt en terecht ge komen is op een harde bank, die net gewicht van de dijk dragen kan De herstelwerkzaamheden worden voortgezet. heeft pater Van der Zandt een cause rie gehouden over zijn jongste r.eis per vliegtuig van en naa- Midden- Afrika. De pater, die bezig is met het schrijven van een boek over Afri ka, heeft enige missieposten bezocht waar nog veel te wensen is. maar ook missieposten waar alles op moderne leest geschoeid is. Met veel nadruk liet de spreker uitkomen, dat vooral de missiebroeders van ontschatbare waarde zijn. Op de terugweg j.l. Dinsdag heeft het vliegtuig in ra diografische verbinding gestaan met het vliegtuig, waarmede Prins Bern- hard van zijn jachtpartij is terugge keerd. Prins Bernhard slaagde er n.l. niet in de vliegbasis Rome aan te roepen en toen heeft de „Aals meer" zich voor dat doel met goed gevolg in dienst gesteld van de prin selijke vlieger, Na deze zeer interessante cause rie dankte de voorzitter van de L. T.B. de heer P. van der Ham alle aanwezigen voor deze goed geslaag de oogstdankdag. NOORD WIJK Herwonnen Levenskracht De jubileum-uitvoeringen ter gelegen heid van het 35-jarig bestaan van de pl afd. van Herwonnen Levens kracht hebben deze week wel in het teken van de belangstelline gestaan, went drie avonden was de zaal van hotel „Royal" tot in de uiterste hoe ken bezet. De toneelvereniging HTIOS bracht voor deze gelegen heid ten tonele, het mooie stuk „Marjatta", waarbij vooral de hoofd rollen in bijzonder goede handen ble ken te zijn. Naast de lof aan de tonelisten, moeten wij ook lof brengen aan het bestuur van herwonnen levens kracht, niet alleen voor het organi seren van deze avonden, doch voor al voor hun charitatief werk in de afgelopen jaren. Moge het resultaat van deze avonden zijn, dat men met de steun van geheel Noordwijk dit zegenrijk werk kan voortzetten. Biljarten Ook voor de biljart- sport gaat volgende week de compe titie draaien en hieruit blijkt, dat thans vier verenigingen uit Noord- wijk aan de wedstrijden in de Bil jartbond Bloembollenstreek zullen deelnemen, en wel Flora, Passage, da Poort van Cleef en de Beurs. De eerste wedstrijden zijn als volgt vastgesteld: 12 Oct.: Flora ILisser- clijk I; De Engel IFlora III; Piet Gijs VDe Beurs II. 13 Oct.: De Beurs IConcordia II, Poort van Cleef IVios IV; Passa ge IIDe Zwaan II. 15 Oct.: Laken IIPassage III. Handbal. De rsultaten van vorige week Zondag waren in alle delen bevredigend, alleen heeft MSV I (dames) nu niet direct zulke aangename herinneringen aan de ontmoeting in de Lier op sportief gebied. De uitslagen waren Odis I MSV I 2—5; Van Nispen—MSV II 42; MSV AZwaluwen 70. Het programma voor Zondag luidt: 1 uur MSV IIIRapiditas II; 2 uur MSV I—DOS I; 3 uur MSV II—Con cordia; 4 uur MSV aMSV b. Het trainingsprobleem is voor de komende winter opgelost. Er zal ge tramd worden in het zaaltje bij de Zusters in de Bronkhorststraat. De indeling van deze avonden wordt per circulaire bekend gemaakt. HILLEGOM Geb.: d. van J. L. Couzijn en A. M. van der Lans; d. van W. B. Kor- tekaas en A. Tromp; z. van D. Meu- lenberg en A. Moes; d. van H. Ger ritsen en G. Spinder; z. van Th. J. A. van der Wolf en J. P. Bakker; d. van J. J. Berkhout en A. Barnhoorn. Getr.: C. L. Dubbeldam en A. M. M. Warmerdam; D. Rovers en H. P. Granneman. FEEST IN NOORDWIJKERHOUT Gisteren is het een belangrijke dag geweest voor Noordwijkerhout, want een instelling, welke van grote fi nanciële en maatschappelijke beteke nis is gebleken voor het dorp in zijn geheel en voor de agrariërs in het bij zonder, vierde niet alleen haar 50- jarig bestaan, maar opende tevens officieel een geheel nieuw-gebouwd pand. De Coöp. Boerenleenbank, 50 jaar geleden opgericht en klein, heel klein begonnen, viert zijn gouden ju bileum als een florerend bankbedrijf met een spaarkapitaal van bijna 2 millioen verdeeld over ongeveer 2000 rekeningen en met ruim 5 ton aan uitstaande credieten. Bovendien heb ben 100 debiteuren een rekening-cou rant-schuld aan de bank van ruim 5 ton en bijna evenveel deposanten een vordering van in totaal ruim 5 ton. Als bekroning van deze grote bloei is in dit jubileumjaar het nieuwe boukgebouw met kassierswoning tot stand gekomen en gisterenmiddag kwamen met bestuur, raad van toe zicht en feestcommissie vele geno digden in het nieuwe bankgebouw by een voor de officiële opening. Het gebouw, staande op de plaats waar eens het aloude, wijd en zijd be kende hotel „Het Rechthuis" heeft gestaan, weerspiegelt in zijn uiter lijke vormen en in de inrichting, zo wel de bloei als de soliditeit van de instelling, die binnen zijn muren haar zetel en bedrijf gevestigd heeft. Het gedeelte van de Dorpsringweg aan de Noordzijde van het Witte Kerkje heeft door de stichting van de nieuwe Boerenleenbank een gron dige metamorfose ondergaan. De rij weg is veel breder geworden en voor het gebouw is een ruim parkeerter rein aangelegd. Een laag muurtje scheidt voor en opzij het terrein van de bank voor het trottoir. Ook de Dorpsstraat is ter plaatse een flink stuk verbreed kunnen worden, om dat de bank ook aan die zyde grond afstond aan de gemeente. Officiële opening. De officiële opening werd verricht door de heer Visser, directeur van de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, in tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden. Na zijn erkentelijkheid te hebben uitgesproken voor het voorrecht de opening van het nieuwe gebouw te mogen verrichten, en geconstateerd te hebben, dat het getuigt van een goede samenwerking, dat vertegen woordigers van de Centrale Bank zijn uitgenodigd het dubbele festijn van de Boerenleenbank mee te ma ken, vergeleek de heer Visser in zijn toespraak het leven van een boeren leenbank met het leven van de mens. Zoals ieder mens kent ook een boe renleenbank momenten van leed en vreugde, van tegenslag en voor spoed. Eén van de vreugdevolle hoogtepunten in het leven van een boerenleenbank is wel het betrekken van een nieuw gebouw, dat aangepast is aan de ontwikkeling en aan de eisen van de tijd. Het is een bewijs, dat het met de bank goed is gegaan en dat de ontwikkeling voorspoedig is geweest. Het duidt op een afslui ting van een geslaagde periode in het verleden en getuigt van vertrouwen in de toekomst. Door het samenvallen van de herdenking van het 50-jarig bestaan der bank en de stichting van het nieuwe gebouw is, volgens spre ker, het nieuwe gebouw in de eer ste plaats een monument ter ere van de oprichters, die de grondslag leg den voor deze boerenleenbank. Eén der oprichters n.l. de 91-jari- ge heer G. Bouwmeester zag spreker onder zijn -gehoor en tot hem, die tot 1952 bestuurslid van de Bank is ge weest en die thans ere-bestuurslid is, richtte de heer Visser enige har telijke woorden en hij veronderstel de, dat de heer Bouwmeester wel nooit gedroomd zal hebben nog eens een moment als dit bij de Boerenleen bank te zullen meemaken. Spreker besloot met hartelijke woorden v«n gelukwens en goede wensen voor de toekomst. Namens het bestuur van de Centrale Bank bood spreker een fraai bloemstuk en een nog nader door het bestuur van de jubilerende bank uit te kiezen wandversiering voor het nieuwe kan toor aan. Toespraak van burgemeester. De heer C. A. v. Paridon, die als voorzitter van de feestcommissie de genodigde had verwelkomd, dankte de heer Visser voor zijn rede en gaf vervolgens het woord aan burgemees ter v. d. Weyden. Allereerste verheu gen wij ons over het feit aldus spr. dat handel en export in deze ge meente zodanig zijn toegenomen, dat een bankgebouw als dit noodzakelijk is geworden. Op de tweede plaats: het was de gemeente niet onverschil lig, welke bestemming zou worden gegeven aan het terrein, waar eens het Regthuis stond. De verkregen op lossing beantwoordt zeker aan de verwachtingen, terwijl het stijlvolle gebouw een sieraad voor de gemeen te kan worden genoemd. Tenslotte werd door de medewerking van B. en W. en uw bestuur een aanzien lijke straatverbreding verkregen, hetgeen het verkeer ten goede komt. Voor het gemeentebestuur is er dan ook alle reden U van harte geluk te wensen met de totstandkoming van dit gebouw. Op de plaats, waar wij nu staan, werd vroeger recht ge spróken, terwijl de gemeenteraad hier' vergaderde. Ook een bankinstel ling1 heeft dikwijls te besluiten, over het-wel en we der ingezetenen. Ik hoop, dat in dit huis steeds met wijs heid zal worden beslist en dat de Boerenleenbank ook in de komende jar^n moge bijdragen tot de bloei van onze gemeente". Namens het ge meentebestuur bood spr. vervolgens een fraaie foto van het voormalige Regthuis aan. Deze foto is, dank zij de speurzin van één der secretarie ambtenaren, gemaakt van een oud glas-negatief, dat in het Leids archief berust. De foto toont het Regthuis, zoals het waarschijnlijk een zeventig of tachtig jaar geleden was, toen het gemeentebestuur zijn zetel op de bo venverdieping van het gebouw had, de bomen voor het gebouw nog maar dunne stammen hadden en de waran da er nog niet voor geplaatst was. Andere sprekers. Vervolgens sprak baron Van Wijn bergen als voorzitter van de ring Bloembollenstreek. Hij feliciteerde bestuur en raad van toezicht met het nieuwe gebouw en het gouden ju bileum. Op verzoek van de voorz. van de feestcommissie sprak de oud-burge meester, de heer van Iersel. als laat ste spreker van de genodigden. Deze spreker wees er met nadruk op het belangeloze werk van het bestuur en raad van toezicht. De heer Zonneveld, voorz. van het bestuur, dankte tenslotte allen, die in de loop der jaren hebben mede gewerkt om de Boerenleenbank groot te maken en allen, die hun aandeel hebben gehad bij de stichting van het nieuwe gebouw. Ook dankte spreker de heer Visser voor zijn openingsrede en het cadeau van de Centrale Bank, het gemeentebestuur voor de prach tige foto, het architectenbureau voor het glas in loodraam in de bestuurs kamer en allen, die door hun aanwe zigheid van hun belangstelling blijk hebben gegeven. Na deze plechtigheid gingen allen naar hotel v. d. Geest, waar verver singen werden aangeboden en bestuur en raad van toezicht intussen reci pieerden. Tijdens deze receptie kwa men velen ook van buiten Noordwij kerhout hun gelukwensen aanbieden. Wij merkten o.m. op vertegenwoordi gers van de Boerenleenbanken te Noordwijk, Hillegom, Monster, Laren, Bennebroek, Voorhout, Katwijk en Heemstede, alsmede van de Twent- sche Bank Noordwijkerhout en de Noordzij derpolder. Het bestuur zetelde temidden van een schat van bloemstukken, aange boden door de vele relaties. De leden met hun dames zullen het gouden jubileum van hun bank vie ren met een drietal feestavonden n.l. i op 13, 15 en 20 October a.s. SASSENHEIM Geboren: Gabrielle Neeltje, dr van G. J. Ouwehand en W. F. Gressie; Arie zn van H. J. Moerkerken en M. v. d. Vyver. Cornelis Franciscus zn van C. J. de Haan en A. M. Eldering Johanna Dorothea, dr van C. Wes terbeek en M. D. v. d. Meer. Ondertrouwd: Arnoldus Johannes Henricus Joosten, 28 jr en Petronel- la Theresia Spaan 24 jr. Cornelis Adrianus van Noorr 26 jr te Voor hout en Helena Maria Ruijgrok 26 jr; Cornelis de Vreugd 24 jr en Ka- tharina van der Voort 23 jr; Reinier Antonius Jacobus Haver 24 jr en Jo hanna Maria Charlotte v. d. Pijl 21 jr Hendrikus Hermanus Visser 27 jr te Hillegom en Elizabeth Catharina Berg 25 jr. Getrouwd: H. A. M. v. Schaik en A. L. Bouchlaka; D. H. v. Wijhe en C. P. Scheffers. Kathleen Ferrier overleden In een Londens ziekenhuis is op 41-jarige leeftijd de beroemde Britse altzangeres Kathleen Ferrier overle den. Zij was reeds verscheidene maanden ziek. De zangeres, die vroeger pianiste en begeleidster was, begon op 28-ja- rige leeftyd de eerste zanglessen te nemen. Zij voorzag toen in haar le vensonderhoud door als telefoniste te werken. In 1943 trad zij voor de eerste maal in Londen op tijdens een uitvoering van „De Messias" in de Westminster Abbey. Zij bereikte daarna snel wereldroem. Haar ope radebuut dateert uit 1946 in Glynde- bourne in de Rape of Lucrezia" van Benjamin Britten. Daarna volgden de successen in Europa, Canada en Amerika elkaar op. Zij zong op in ternationale festivals in Salzburg, Zu rich, Wenen, Amsterdam en Edin burgh. Talrijke malen trad zij in ons land op, niet alleen als soliste bij orkest concerten en tijdens recitals, maar ook bij de Nedèrlandsche Opera (in Orfeo van Gluck). Haar persoonlijke, ongerepte zang werd op een groot aantal gramo- foonplaten vastgelegd, zodat deze wondermooie, warme stem met haar geheel eigen karakter vooral door de vele radio-uitzendingen voor iedereen ook buiten de concertzaal een zeer vertrouwde klank heeft ge kregen. Een klank die onvergetelijk mag heten, even onvergetelijk als haar innemende persoonlijkheid, waardoor zij ook in Nederland zeer vele vrienden telde, die het - niet geheel onverwachte bericht van haar dood met oprechte droefheid zullen vernemen. „Dag pappie", riep de 4-jarige Roe land den Daas, toen zijn vader, ma joor D. den Daas uit Den Haag, het K.L.M.-lijntoestel „Tilburg" uit To kio, verliet, waarmede hij, tezamen met de andere Korea-vrijwilligers", gistermiddag in het vaderland is te ruggekeerd. Een stiller en triester weerzien was het voor de vrouw en de vader van de 29-jarige soldaat A. P. C. Wetzer uit Arnhem, die na de wapenstilstand, toen beide par tijen zich achter de demarcatielijnen terugtrokken, in de strook niemands land door een trekbom voor zijn le ven werd verminkt. Hij mist beide benen. Op 29 Januari j.l. was hij naar Korea vertrokken. De commandant van het regiment Van Heutz, luitenant-kolonel S. da Ccsta, spelde in het toestel Wetzer, met enkele sobere woorden, waarin hij hem dank bracht voor de wijze, waarop hij in Korea zijn plicht had vervuld, namens de minister van Oorlog het kruis voor recht en vrij heid op de borst. „Draag het met ere," zeide overste Da Costa. Op het platform stond een ziekenauto ge reed, waarmede de soldaat naar het hospitaal werd vervoerd. De andere terugkerenden waren soldaat A. G. de Groot uit Amster dam, lopend patiënt, die op 11 Maart j.l. naar Korea was vertrokken en de sergeant-majoor ziekenverpleger J. N. Gielkens uit Roermand, die als begeleider optrad. Overste Da Costa reikte ook de andere drie teruggekeerde militai ren het kruis voor recht en vrijheid uit. STAKING BIJ PUBLIEKE WERKEN EN GEMEENTE- REINIGING TE AMSTERDAM OPGEHEVEN. De vrachtvaarders van de dienst der publieke werken van de gemeen te Amsterdam hebben vanochtend tij dens een bijeenkomst in gebouw „De Arend" besloten vanmiddag om één uur het werk te hervatten, dat vo rige week Vrijdagmorgen was neer gelegd. De vrachtvaarders, die het materiaal vervoeren voor de afde ling bestrating van publieke werken, namen dit besluit, toen zij vernamen, dat hun verzoek om in een hogere loongroep te worden geplaatst, door het georganiseerd overleg zal worden onderzocht. Nader vernemen wij, dat ook de chauffeurs van de gemeentelijke rei nigingsdienst, die in staking waren gegaan, omdat ze weigerde volgens hen „besmet ;werk" van de vracht vaarders over te nemen, hebben be sloten vanmiddag op dezelfde tijd aan het werk te gaan. Hierdoor zal de stadsreiniging, die een dag heeft stil gelegen, weer normaal gaan func- tionneren. DADER VAN ROOFOVERVAL IN ARREST. In samenwerking met de politie van Weert heeft de Rijkspolitie van Budel gisteren de hand weten te leg gen op een van de daders van de bru tale roofoverval op de portiersloge van de N.V. Kempische Zink Maat schappij te Dudel-Dorplein.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2