S)e fozidteSoti/tamf Amerika wil Moskou geruststellen j Historisch document van Poolse Kerkstrijd Havenstaking in V. S. ten einde Amerika overweegt garanties voor Rusland Het Nederlands Episcopaat zond protesttelegram aan Z.H. de Paus De verloofde tussen de koffie In de ijskast gestorven Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 7 OCTOBER 1953 45ste JAARGANG No. 13010 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Aanleiding tot arrestaties Eerst thans worai in volle om vang duidelijk tot welk een toppunt de spanning tussen Kerk en Staat in Polen gestegen is. Een document van 5000 woorden, gedateerd 8 Mei, dat het definitieve standpunt van de Poolse bisschoppen tegenover een reeks aanmatigende eisen van de re gering behelst, is thans in het bui tenland bekend geworden. Het ver klaart volkomen de mateloze haat, waarin de communistische regering van Polen gevallen is en is de on middellijke aanleiding zowel van het proces tegen Mgr. Kaczmarek en de arrestatie van Stephanus Kardinaal Wyszynski. Op 8 Mei hebben de bisschoppen geweigerd een oplos sing te aanvaarden, die „de zaken van God op het altaar van de keizer plaatst". De Poolse bisschoppen hebben de communistischf r egering voor de voe ten geworpen, dat zij bezeten is van de „krankzinnige wens de Katholieke Kerk te vernietigen". Zij vestigen er de nadruk op, dat zij nog steeds be reid zijn hun medewerking te ver lenen aan ,,een eerbare en eerlijke oplossing" der moeilijkheden tussen Kerk en Staat in Polen, maar dat zij persé de voorgestelde oplossing weigeren. De bischoppen geven in hun me morandum toe, dat enige uitzon deringen daargelaten er geen ker ken en kapellen in Polen gesloten zijn. Maar buiten dit smalle terrein van godsdienstoefeningen wordt de Kerk in elke bev/eging gehinderd.. „Wij beschuldigen niemand persoon lijk, aldus het memorandum, want „wij zijn er van overtuigd, dat de De federale rechter van de Ver enigde Staten Edward Weinfeld heeft Maandagavond een verordening on dertekend, waarbij de stakende ar beiders in alle havens aan de Oost kust wordt gelast aan het werk te gaan. Dit is het eind van de procedure waarbij de Taft-Hartley wet van toe passing wordt verklaard. Gisteren hebben honderden leden van de stakende bonden zich weer op het werk gemeld. Nieuwe stakingsactie in Frankrijk Aan de oproep van het Franse (communistische) algemene vakver bond (CGT)- en enige Katholieke vakverenigingen tot symbolische stakingen, samenvallend met de ope ning van een speciale zitting van het parlement, hebben behalve perso neelsleden van de reinigingsdienst en van de spoorwegen in de hoofd stad ook employe's van enige afde lingen van het hoofdpostkantoor ge hoor gegeven. De CGT heeft onder dit personeel een grote aanhang. Het merendeel van de chauffeurs en laders legde het werk neer. evenals de sorteerders bij de stations te Parijs. In de gas- en electriciteitsbedrij- ven werd de stakingsoproep over het algemeen genegeerd. In het Gare dü Nord staakten enige honderden spoorwegwerkers, voornamelijk machinisten, doch het spoorwegverkeer vond overal ge woon doorgang. vijandigheid tegenover de Kerk niet zo zeer een kwestie is van personen, met wie wij te maken hebben, als wel "van het systeem. De verant woordelijkheid valt terug op de ideologie van het marxisme, op de leer, welke de mensen de haat ver kondigt, wraak op zijn tegenstanders zoekt en verdeling en strijd uitlokt zelfs onder broeders. Wederom bisschop gearresteerd. Naar het K.N.P uit Polen ver neemt is ook de wijbisschop van kar dinaal Wyszynski door de communis tische autoriteiten gearrosteerd. Deze prelaat, Mgr. A. Baraniak van de Salesianen. is 49 jaar oud Hij werd in 1951 tot wijbisschop van Gnesen benoemd. Voor bevrijding van kard. Mindszenty Te München is een Internationaal Katholiek Comité gevormd, dat staat onder leiding van de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland. Het eerste doel. dat de ze organisatie zich stelt in een mas sabeweging in het leven te roepen, dat de bevrijding van Kardinaal Mindszenty ten doel heeft. Door ge zamenlijke stappen bij de Verenigde Naties hoopt men een krachtige steun voor deze actie te krygen. Japanners vechten mee in Atjeh De berichten over de ontwikkeling van de toestand in Atjeh blijven schaars. Een woordvoerder van het leger verklaarde te Kota Radja dat de gevechten nog voortduren en dat er onder de gedode bendeleden ook Japanners zijn. Tot Zaterdag zouden er 610 bendeleden gevangen zijn ge nomen, vierhonderd gedood en 41 ge wond. Regent Abdoelwahab deelde te Ko- ta-Radja mede, dat zich in het bur gerlijk bestuur in die plaats geen be- stuursvacuum voordoet, hoewel hier en daar verantwoordelijke ambtena ren hun post hebben verlaten. Op de scholen wordt doorgegaan met het onderwijs, doch het aantal leerkrach ten is verminderd. Aan artsen die zich buiten Atjeh bevinden is ver zocht naar hun standplaatsen terug te keren. Ter consolidering van de rijstprijs, die vorige week met sprongen om hoog is gegaan, wordt thans onder de bevolking en ambtenaren rijst tegen lage prijs gedistribueerd. ZIJ SLOTEN DE BURGEMEESTER OP Drieduizend man gemeenteperso- neel te Calcutta hebben de burge meester en acht raadsleden de afge lopen nacht een tijd lang in het raad huis opgesloten gehouden. Zij staakten het beleg pas toen zij de verzekering kregen, dat hun eis tot een voorschot op het vacantie- geld in overweging zou worden ge nomen. Tegen gevaar van Duitse agressie De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren medegedeeld, dat Amerika met Engeland, Frankrijk en West- Duitsland de mogelijkheid bespreekt van het verstrekken van waarborgen aan Rusland tegen een herleving van Duitse agressie. Dulles deelde dit op zijn persconferentie mee. Hij zelde voorts, dat Amerika, bij het zoeken naar oplossingen voor de conflicten tussen Oost en West op het gebied van de atoom-energie, verheugd zou zijn Rusland verzekeringen te geven, dat bet Korea noch Oostenrijk zal gebruiken voor agressieve doeleinden. MOSKOU'S HOUDING IS NIET AANMOEDIGEND. Op de vraag, of bij een niet-aan- valsverdrag de bestaande grenzen van de Sowjet-Unie zouden worden gewaarborgd, antwoordde Dulles, dat op het ogenblik tussen de Westelijke Grote Drie en West-Duitsland over vele mogelijke „combinaties en om zettingen" van gedachten wordt ge wisseld. Het was echter nog niet de tijd om hierover bijzonderheden be kend te maken. Alle leden-staten van dè NAVO werden van deze bespre kingen op de hoogte gehouden, voeg de de minister hieraan toe. Hij zeide, dat de V.S. zeer inten sief pogen een oplossing van de be staande geschillen te vinden, zulks met het oog op de steeds groter wor dende verwoestende kracht van de moderne wapens en ook wegens het feit, dat de moeilijkheden groter zyn dan ooit. Voordat de V.S. met de Sowjet-Unie in zee zouden gaan, moesten de Russen echter een con creet bewijs geven van de oprecht heid van hun bedoelingen. De hou ding van Moskou was nog niet aan moedigend. In antwoord op eën desbetreffende vraag antwoordde de minister, dat het voorstel om een bijeenkomst van de regeringsleiders van de Westelijke Grote Drie te beleggen nog niet weer aan de orde was gesteld. Dulles zette uiteen, dat de Ameri kaanse regering nooit zal overwegen een overeenkomst te onderschrijven, waarin de satellietlanden van Oost- Overstromingen in Japan Telkens weer wordt Japan getroffen door overstromingen, die vele slacht offers eisen, en grote landstreken onder water zetten. Een tyfoon de hevigste sinds 1936 veroorzaakte grote overstromingen. Hier ziet U hoe r oners van het stadje Kohama zich in veiligheid trachten te brengen, i at de tyfoon over het land was getrokken. Europa onder Russische heerschappij blijven. In het begin van de persconferentie was Dulles gevraagd „of Amerika een non-agressiepact overweegt en zo ja, welke de voorwaarden zullen zijn, waaronder het aan de Sowjets aangeboden zou worden". Non-agressiepact overbodig. Dulles antwoordde, dat Amerika reeds een non-agressie-pact heeft met de Sowjet-Unie, omdat beide landen partij zijn in het Handvest der V.N., dat afziet van het gebruik van ge weld, met uitzondering voor defen sieve doeleinden. Het zou moeilijk zijn in dit verband nog iets aan het Handvest toe te voegen. Ten aanzien van de moeilijkheden bij het krijgsgevangenen vraagstuk in Korea verklaarde Dulles, dab zijn re gering „niet geheel ingenomen" is met het optreden van de neutrale commissie. Vertegenwoordigers van de Ver enigde Staten, Groot Brittannië en Frankrijk zullen deze week in Lon den bijeenkomen voor het opstellen van een nieuwe nota aan de Sowjet- Unie. In Engeland is gisteravond bekend gemaakt, dat „voorlopige en proef nemende" ideeën worden uitgewis seld met Amerika en andere landen over een plan om Rusland een we derzijds veiligheidssysteem aan te bieden. Het Moskouse in het Engels ver schijnende maandblad „News" heeft gisteren betoogd, dat „de Locarno- geest" in werkelijkheid herbewape ning van West-Duitsland betekent, vorming van de E.D.G. en het weer invoeren van Duitse „stoottroepen" van de Atlantische mogendheden. Deze geest, aldus het blad, heeft niets uit te staan met een vredige regeling. VETZUCHT IN AMERIKA. Alle Amerikanen te zamen dragen ongeveer 225 millioen kg overtollig vet met zich mee, aldus heeft de Amerikaanse voedseldeskundige prof. Clive McCay dezer dagen op een persconferentie verklaard. Opoe kreeg vierling De 38-jarige Australische Ethel Hudson heeft gisteren het leven ge schonken aan een vierling: een jon gen en drie meisjes. Zij heeft nu in totaal twaalf kinderen. Haar oud ste, een jongen van 21 jaar, is ge trouwd, en heeft een zoon. Zij was dus reeds grootmoeder. De familie Hudson woont in twee tenten, drie kilometer buiten Gil- gandra, dat 520 km ten Noordwesten van Sydney ligt. De vader, Ellis Re ginald Hudson, is een 40-jarige bou wer van omheiningen in Nieuw Zuid- Wales. „Ik denk, dat ik er nog een tent zal moeten bij kopen", zei hij in een telefoongesprek met de „Syd ney Sun". De Australische minister voor de Huisvesting, Clive Evatt, heeft de familie een huis toegezegd. NEDERLANDSE TULPEN VOOR OTTAWA. Dinsdag zyn in Canada 50.000 tul penbollen aangekomen, die de Ne derlandse bollenkwekers aan Ottawa hebben geschonken uit erkentelijk heid voor het voorjaarstulpenfestival te Ottawa. De federale districtscommissie van Ottawa ontvangt ieder jaar ook van koningin Juliana 16.000 tulpenbollen, uit erkentelijkheid voor de gastvrij heid, die zij en haar familie gedu rende de tweede wereldoorlog in Canada heeft ondervonden. Versterkingen naar Br. Guyana Gisteravond heeft de Britse rege ring bekend gemaakt, dat zij genood zaakt is geweest oorlogsbodems en soldaten naar Brits Guyqna te zen den teneinde daar de vrede en de veiligheid van alle bevolkingsgroe pen te handhaven. De intriges der communisten en hun aanhangers, van wie sommigen op ministerpos ten, bedreigen de welvaart en het bestuur, aldus het Britse ministerie van koloniën. De regering verzeker de, dat er „met de grootste spoed" versterkingen naar het gebied wer den gezonden. Indien de thans in gang zijnde ont wikkeling in Brits Guyana ongehin derd zou voortduren, aldus de rege ringsverklaring verder, dan zou er wellicht een poging worden gedaan om met methoden, die uit andere delen van de wereld welbekend zijn, een door communisten gedomineerde staat op te zetten. Dat zou tot bloed vergieten leiden. (Dit is de eerste positieve medede ling, die de Britse regering over de moeilijkheden in Brits Guyana heeft gedaan. Men wist, dat er sedert de verkiezingsoverwinning van de uiterst linkse Progressieve Volkspar tij onrust in deze kolonie heerste en sedert Zaterdag was het een publiek geheim, dat oorlogsschepen naar Brits Guyana onderweg waren maar de regering hulde zich aanvankelijk in een hardnekkig stilzwijgen. De bovenstaande verklaring werd gis teravond uitgegeven na afloop van een kabinetszitting, die Sir Winston Churchill met spoed had uitgeschre ven en waarbij de opperbevelhebber van de Britse vloot aanwezig was. De toestand in Brits Guyana is ge spannen maar rustig.) Doos vol geheimen? De Tsjechoslowaakse regering heeft er voorwaardelijk in toegestemd aan Oostenrijk een verzegelde doos terug te geven die tijdens de oorlog in het archief van het gerechtshof te Wenen heeft gelegen, en die in 1945 naar Brno in Tsjechoslowakije is gebracht, waar zij vroeger ook bewaard werd. Op de verzegelde blikken doos is een plaatje bevestigd met de woorden: „Te openen in 1950". Deze doos, waarover lang is onderhandeld tus sen beide regeringen, bevat dan ook waarschijnlijk de sleutel tot een mysterie, dat velen heeft bezigge houden: het mysterie van Mayerling. Op het keizerlijke landgoed werd op 30 Januari 1889 kroonprins Ru- dolf van Oostenrijk dood aangetrof fen, samen met barones Vetsera Hoe zij de dood hebben gevonden, is tot nu toe nooit opgelost en zo is het mysterie een dankbaar onderwerp geweest voor roman- en scenario schrijvers. En daarom ook acht men deze doos zo belangrijk, want zij be hoort tot de nagelaten stukken van keizerin Elizabeth, de moeder van kroonprins Rudolf. En men veronder stelt, dat de casette haar testament bevat en papieren die ten slotte het mysterie van Mayerling zullen op lossen. Zondag a.s. biddag voor vervolgden in Polen Namens het gehele Nederlandse episcopaat heeft mgr. Alfrink heden het volgende telegram naar Zijne Heiligheid de Paus gezonden: „Namens het Hoogwaardig Nederlands Episcopaat en al onze gelo vigen betuig ik aan Uwe Heiligheid onze hevige verontwaardiging over het brutale geweld, dat de kardinaal-primaat en de hiërarchie van Polen wordt aangedaan en dat een belediging is van de Kerken van Uwe verheven Persoon. Wij bidden God onze vervolgde broeders te beschermen en Uwe Hei ligheid te willen troosten en betuigen onze trouw aan de Kerk en aan Uwe Heiligheid. w. g. B. ALFRINK. Nader vernemen wij nog, dat de bisschoppen zullen toestaan, dat Zon dag 11 October a.s. het Allerheiligste enkele uren wordt uitgesteld om de gelovigen gelegenheid te geven bijzonder voor de vervolgden Christenen in Oost-Europa te bidden. Ingenieur Klaas terecht Twee maanden lang heeft de Rotter damse Ingenieur Klaas Koeten in de onherbergzame streken van Canada gezworven, tezamen met een andere passagier van een vliegtuig, dat bij het Emmanuelmeer een noodlading moest maken. De twee mannen heb ben moeten leven op een „dieet" van wilde mossen, patrijzen en hazen. Bij hun redding waren ze muger en hongerig, doch verder in goede staat. Vier andere overlevenden van het ongeval zijn ontdekt tijdens hun tocht naar de bewoonde wereld; door middel van vliegtuigen werden zij van voedsel voorzien. Vijf weken geleden zochten 26 vliegtuigen een oppervlakte van 200.000 vierkante mijl af naar het verongelukte toestel, zonder het ech ter te kunnen vinden. Ir. K. Koeten, gefotografeerd na zijn redding. Het herstel van de Keulse Dom zal nog drie jaren duren, zo heeft de aartsbisschop van Keulen, kardi naal Joseph Frings, medegedeeld. De Dom zal den weer in zijn geheel kunnen worden open gesteld. Enkele jaren geleden werd het eerste deel van het herstelwerk voltooid en het priesterkoor en de dwarsbeuk in ge bruik genomen. De rest van het kerkgebouw bleef echter door een provisorische warnd afgescheiden en hier gaat de restauratie nog door. Irak was ook zo halsstarrig In twee cellen in Londen wachten Tommy Flynn en zijn Irakse verloof de Jean Kawahib op de dag dat zij de gevangenis kunnen verlaten. Iedere dag pijnigt hen de vraag of Jean naar Irak uitgewezen zal wor den, naar het land dat zij als ver- stekelinge aan boord van de „Queen Maud" ontvluchtte, om met de twee de steward Tommy in Engeland te kunnen trouwen. Kortgeleden toen Tommy met de „Queen Maud" in Basra was, maak te hij kennis met Jean. Trouwplan nen werden gemaakt, maar de auto riteiten in Basra weigerden toestem ming voor dit Mohammedaans- Christelijke huwelijk. „Dan gaan we in Londen trou wen", zei Tommy. Maar ook hier stak Basra een stokje voor. Jean kreeg haar paspoort en uitreisver gunning niet. Ten einde raad trokken de jong- verliefden de stoute schoenen aan en besloten dat de a.s. bruid langs ille gale weg in het ruim van de „Queen Maud" de reis naar good old Engeland zou maken". Gekleed in een uniform van twee de steward Flynn, de haren wegge stopt onder een hagelwitte pet, ging Jean op een avond aan boord van de „Queen Maud", waar Tommy haar tussen de koffiebalen in het ruim verborg. Alles ging goed tot Londen. Daar, bij de ontscheping, viel de tweede steward door de mand. De politirechter veroordeelde Tommy en Jean tot resp. drie en twee maanden gevangenisstraf. MAU-MAU-VROUWEN. Vrouwen, behorend tot de Mau Mau. hebben Maandagavond voor het eerst een overval gepleegd. In het reservaat van Rort Hall doodden zij drie mannen, vijf kinderen en een vrouw. De drie mannen waren leden van de burgerwacht. De overval gold een Kikoejoe-nederzetting. De prins vandaag weer thuis Prins Bernhard, die op weg van Tanganyika naar Soesterberg giste ren te Rome is aangekomen, hoopt heden in de loop van de middag weer thuis te zijn. De prins zal landen op het vliegveld Soesterberg. Een afgedankte ijskast heeft in de Verenigde Staten weer een nieuw slachtoffer gemaakt. Het is de 4-ja rige Pamela Fisher uit Grand Haven in Mitchingan, die met een vriendin netje Lila Mae Carpentier, in de kast was gekropen en er niet meer uit kon. Toen mevr. Carpenter de kinde ren miste maakte zij ook de ijskast open. Het gelukte nog de levensgees ten van Lila Mae op te wekken, maar Pamela was gestorven. Oude ijskasten schijnen grote aan trekkingskracht voor kinderen te hebben. De laatste twee maanden zijn daardoor in de Verenigde Staten en Canada al 16 slachtoffertjes ge maakt. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaaktte 10 uur). PLAATSELIJK MIST. In de nacht en ochtend plaat selijk mist en iets kouder. Ove rigens veranderlijke bewolking, droog en ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag. Overwegend zwakke wind uit Noordelijke richtingen. 8 Oct.: zon op 6.52 en onder 18.02; maan op 7.31 en onder 17.36 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bew. 1 C. OSLO licht bew. 6 STOCKHOLM zwaar bew. 3 KOPENHAGEN regen 6 LONDEN nevel 6 AMSTERDAM mist 8 BRUSSEL zwaar bew. 8 PARIJS nevel 6 BORDEAUX mist 3 NICE zwaar bew. 17 WARSCHAU geheel bew. 5 BERLIJN nevel 4 FRANKFORT nevel 2 MUNCHEN geheel bew. 6 ZURICH mist 2 WENEN zwaar bew. 7 ROME lidht bew. 14 Vannacht iets kouder Het K.NJO. deelt mede: Op de Oceaan ten Westen van Schotland ligt een omvangrijk hoge- drukgebied. Langs de flank van dit hogedrukgebied stroomt vrij koude lucht uit Noordelijke streken naar onze omgeving. De wind neemt ech ter in kracht af. In verband daarmede zullen tijdelijke opklaringen de tem peraturen in de komende nacht lager doem zijn dan in de afgelopen nacht. De temperatuurdaling zal plaatse lijk mistvorming tot gevolg hebben. Zeer koude lucht uit de Poolstreken stroomt thans via het Noorden van Rusland naar het Oostzeegebied. Uit Finland werd in de afgelopen dagen sneeuwval en plaatselijk strenge vorst gemeld. Ook in Zweden daalde de temperatutu: in de nacht plaatse lijk enkele graden onder het vries punt. Op de Oceaan is de depressie activiteit tijdelijk gering, maar by New Foundland verscheen vannacht een nieuwe en actieve depressie, die in Oostelijke richting koerst. Korreltje V/ie oud wordt, beleeft vele ver rassingen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1