Krissend nullen in krast Kruimeltje zijn levensboek Clark werd in Delft viermaal van een groentekar afgesleurd 'n Scherpzinnig rechercheur ontdekte oude verduistering CB S* maakte een fout bij een informele berekening Regeling long-operaties van verplicht verzekerden Kath. Middenstand ontevreden over uitlating staatssecretaris „Zoeterwouds Glorie" hield weer geslaagde Jongveedag JLiirföUAG 6 (JLTlUtSKK 1953 JE LKID5E COURANT fWEEDE BLAD PAGINA 2 De vijfde maal ging het goed Gisterenmorgen is Clark Gable tot vier maal toe in Delft van een groentewagen gesleurd, waarop hij als groenteman vermomd was ge zeten en eerst toen vond de regis seur, dat het naar wens ging en mocht Clark voor de vijfde maal op dt bok klimmen om er af gesleurd te worden. Na Maastricht beleeft thans Delft weer een brokje geschiedenis, al leen worden in Delft niet de vreug devolle dagen der bevrijding in de herinnering gebracht, maar de eer- Weer rijdt de tram „model" Zullen de A'dammers nog lachen? De besprekingen te Amsterdam tus sen de hoofdstedelijke conducteurs en de gemeente hebben kennelijk geen resultaat gehad, want vandaag zijn de trams weer „model" gaan rij den. Zoals men weet, zijn de Amster damse conducteurs verbolgen over de verlofregeling en omdat de gemeente hier blijkbaar geen verbetering in kan (wil?) brengen, hebben zij en kele dagen geleden besloten om pre cies volgens voorschrift te gaan rij den. Dit heeft tot gevolg, dat de trams met enorme vertraging rij den, omdat de officiële voorschrif ten niet afgestemd zijn op de hui. dige drukte bij de Amsterdamse tram. De eerste keer, dat de Amsterdam se conducteurs model-reden, vonden alle Amsterdammers het een reuze geslaagde mop en iedereen stond ge noeglijk te lachen, ook al moest hij tijden wachten, voordat hij eindelijk zijn tram zag naderen. Maar of het gevoel voor humor, dat de Amsterdammers bezitten, be stand zal zijn tegen een herhaling van deze ongemakken, vooral als het weer niet zo erg best is, valt te be twijfelen. ste Meidagen, toen de Duitsers Ne derland bezetten. Clark was een Hollandse groente boer, die via een morsetoestel met de geallieerden in verbinding stond. Hij reed rustig door de Delftse straten, totdat een Duitse verken- ningswagen zijn seinen peilde en hij van zijn kar gesleept werd. In tegenstelling tot Maastricht hebben maar weinig Delftenaren dit evenement kunnen meemaken, want de straten moesten er zo ver laten mogelijk uitzien en daarom was het grootste gedeelte van de stad afgezet. Niemand mocht in het afgesloten gedeelte op straat komen, maar dit belette de vele studenten, die in de wijk wonen, niet om uit hun raam hangend de opnamen mee te ma ken, alhoewel dit niet bijster sym pathiek was, daar er herhaaldelijk (vergeefs) verzocht werd om de ra men te sluiten. Nadat de morgen geheel verstre ken was met het opstijg- en af- sleur-tafreel, werd 's middags de lens op de Markt opgesteld, waar enkele opnamen van Duitse auto's en marcherende soldaten genomen werden. Vandaag zullen twee eer zame Delftse middenstanders „ge fusilleerd" worden en dan is ook voor Delft het evenement van „Hol lywood" weer geschiedenis gewor den. Arie Boon, een bekend redder uit Hoek van Holland, die o.m. hulp verleende tijdens de ramp met de „Berlin" op 21 Februari 1907 en daarvoor door Prins Hendrik onder scheiden werd, is gistermorgen op 85-jarige leeftijd overleden. Jongetje in de vlammen Moeder raakte overstuur Door het spelen met lucifers sticht te een 3-jarig jongetje gistermorgen brand in een woonwagen, die in de omstreken van Utrecht staat. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat het jongetje in het groot ste gevaar kwam te verkeren en de moeder raakte hiervan zo overstuur, dat zij zich in een vlaag van waan zin in de Merwede wilde werpen. Met zeer ernstige wonden werd het jongetje tenslotte uit het vuur ge haald en naar het ziekenhuis ge bracht, terwijl zijn moedei naar een kliniek vervoerd moest worden. De tocht van een armband In 1948 logeerde een dokter uit Zwolle met zijn echtgenote in een Haarlems hotel en op weg naar huis ontdekte de doktersvrouw plot seling, dat zij haar tasje, waarin zich verschillende kostbare sieraden be vonden, niet bij zich had. Onmiddellijk werd de politie ge waarschuwd, die een onderzoek in het hotel instelde, doch daar geen sieraden kon achterhalen. Verdere naspeuringen mislukten en Een informele berekening van het Centraal Bureau voor de Statistiek is oorzaak geweest van de verwar ring die aan de beslissing der rege ring tot verhoging van de lonen met vijf procent is voorafgegaan. De minister van Econ. Zaken heeft, ter beantwoording van de vragen, die het Tweede Kamerlid, mr. Bur ger, over deze kwestie heeft gesteld, medegedeeld, dat het CBS in Mei j.l. op verzoek van een vertegenwoor diger van de Raad van Vakcentralen, een berekening had gemaakt, ten einde met behulp van de toenter tijd beschikbaar gekomen uitkom sten van het nationale budgetonder zoek 1951 de gegevens omtrent het prijsverloop te perfectionneren. De- Er bestond tot dusver verschil vau opvailing over de vraag, of verplicht- verzekerde sanatoriu inpatient cn, die een longoperatie moeten ondergaan, recht hebben op volledige betaling der kosten door hun ziekenfonds. De ze vraag deed zich voor, wanneer zo'n verzekerde voor de operatie moest worden overgeplaatst naar een ziekenhuis. De Ziekenfondsraad heeft thans In het jongste nummer van „Stu wing", orgaan van de Katholieke Middenstandsbond, komt een be schouwing voor, waarin de beslis sing van de regering om eep loons verhoging van 5 pet. op te leggen zonder daartegenover als compen satie verdergaande belastingverla ging voor het bedrijfsleven te stel len, nog eens zeer teleurstellend wordt genoemd. In deze uiteenzetting wordt ook een passage gewijd aan de „merk waardige visie" van de staatssecre taris voor Sociale Zaken mr. dr. A. A. van Rhijn, tot uitdrukking geko men op een persconferentie, tijdens welke hij stelde, dat hij een open oog had voor de moeilijkheden van de middenstand, doch tevens de me ning uitsprak, dat in een ruimere consumptie, een stijging van omzet ten en dus van inkomsten voor de middenstand wel enig soulaas gele gen zou zijn. Bovendien achtte dr. van Rhijn het mogelijk, dat er eni ge muziek zou zitten in de dalende groothandelsprijzen, zodat de mid denstand goedkoper zou kunnen in kopen. Op deze uitspraken geeft het blad van N.RJC.M. het volgende com mentaar: „Wij hebben ons er over verbaasd met welk 'n gebrek aan feitenkennis en welk een oppervlakkigheid deze Excellentie wederom over de mid denstandsaangelegenheden heen stapt. Wij twijfelen daarom aan het „open oog voor de moeilijkheden van de middenstand", althans voor zover het het oog van dr. van Rhijn betreft. Zijn argumenten zijn bijster zwak. Die consumptieverruiming is immers reeds betrokken in de be rekeningen van het E.I.M. en de kleinhandelsprijzen plegen de da lingen in de groothandelsprijzen op de voet te volgen vanwege de con currentieverhoudingen. (Tussen- haakjes mag daarbij opgemerkt wor den, dat de stijging van de groot handelsprijzen door het Korea-con- flict nooit geheel door de kleinhan del gevolgd is.) Deze opmerkingen van dr. van Rhijn liggen in hetzelfde vlak als zijn opmerking van het vo rig jaar, dat voor „de middenstand" een compensatie zou volgen ten aan zien van de lasten van de. Wacht geld- en Werkloosheidsverzekering door het vervallen van de plicht om zetbelasting te heffen. Het valt te betreuren, dat van dergelijke hoog geplaatste zijde een dergelijke on deskundige en verwarrende voor lichting gegeven wordt omtrent za ken, waarover het publiek moeilijk een eigen oordeel kan vormen". uitgesproken, dat de longoperatie met de daarmede samenhangende ver pleging en verdere behandeling valt onder de verpleging en behandeling in een ziekenhuis, waarop verplicht- verzekerden ten hoogste 42 dagen recht hebben. Verscheidene fondsen huldigden de ze opvatting reeds. Voortaan dienen alle fondsen deze gedragslijn te vol gen. Daar het niet billijk zou zijn ten aanzien van verzekerden, bij wie de operatie in het sanatorium kan ge schieden, .te volstaan met de gewo ne vergoeding voor de sanatorium- verpleging, kan in deze gevallen het sanatorium als ziekenhuis worden be schouwd, zodat ook dan gedurende ten hoogste 42 dagen de fondsen het verschil tussen de dag-prijs van het sanatorium en de vergoeding voor de sanatoriumverpleging volledig voor rekening van de verplichte ver zekerden kunnen nemen. Bovenstaande regeling is ingegaan op 1 October. De voorzitter van de Ziekenfonds raad heeft aan de ziekenfondsen me degedeeld, dat hij het op prijs zou stellen indien de fondsen het boven staande ook ten aanzien van hun vrijwillig-verzekerden zouden toe passen. ze berekening was informeel en kon derhalve niet worden beschouwd als een herziening van het officiële prijs indexcijfer van het gezinsverbruik. e vervolgens met gebruikma king van bedoelde berekening in de Stichting van de Arbeid gemaakte becijferingen over de mate der its gevonden consumptiebeper king bleven uiteraard buiten de ver antwoordelijkheid van 't CBS waar op dit bureau destijds uitdrukkelijk heeft gewezen. Bij een nader onderzoek, kort voor de instelling der deskundigencom missie die door de centrale werk gevers- en werknemersorganisaties en dus niet door de regering werd benoemd bleek, dat een bij bo venvermelde berekening voorlopig als werkhypothese aanvaarde veron derstelling omtrent de verhoudingen tussen de voor de verschillende arti kelen van het budget in 1951 in ver gelijking met 1949 bestede bedragen, niet voldoende was gefundeerd. Her ziene berekeningen leidden er toe een ander cijfer aan te houden. De minister verklaart er van over tuigd te zijn, dat het CBS bij zijn streven het bedrijfsleven door het verschaffen van de meest recente gegevens behulpzaam te zijn, naar beste weten handelt. Hij is intussen van mening dat. in het bijzonder wanneer het belangrijke vraagstuk ken van sociaal-economisch of enig ander beleid betreft, met het ver strekken van nog voor correctie vat bare cijfers naast en in afwijking van de officieel gepubliceerde in dexcijfers de grootst mogelijke reser ve moet worden betracht. De op velerlei wijze in de prac- tijk beproefde betrouwbaarheid der officiële CBS-gegevens wettigt naar de mening van de minister een on geschokt vertrouwen in dé objecti viteit van het bureau. Een 64-jarige bromfietser is gis termorgen te Rotterdam door een vrachtauto gegrepen en zo ernstig gewond dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis overleed. De tweede marktdag voor de Bossche veemarkt, die Den Bosch vanaf heden iedere week zal houden, werd gistermorgen door de burge meester officieel geopend. na verloop van tijd trachtte de te leurgestelde dame zich vertrouwd te maken met het idee, dat zij haar sieraden, onder welke zich een arm band van gouden Chinese munten bevond, nooit meer terug zou zien. De vorige week ontving het echt paar, dat inmiddels naar Soest ver huisd is, een telefoontje van de Haarlemse politie, waarmee zij uitge nodigd werden even naar Haarlem te komen om een sieraad te bekij ken. Vol blijdschap herkende de vrouw enkee uren later haar verlo ren Chinese armband en dit was voor een Haarlemse rechercheur het bewijs, dat zijn herinering in beste conditie was. De rechercheur controleerde na melijk enige tijd geleden de boeken van een Haarlemse juwelier, die een armband verkocht had. De armband was nog in de zaak en de juwelier vertelde, dat hij het sieraad gekocht had van een dame. De rechercheur, die opeens aan de gestolen sieraden moest denken, belde het echtpaar op en kreeg zodoende zekerheid. De nasperingen leverden vervol gens geen moeilijkheden op. De da me, die de juwelier het sieraad ver kocht had, kreeg het van een markt koopman; deze had het weer van een fabrieksarbeiders gekocht en, bij deze beland, was de politie aan het juiste adres. De man vertelde, dat hij in 1948 het tasje in het station gevopden had. Enkele sieraden had hij er uit verkocht, maar de rest had gediend tot verfraaiing van zijn echtgenote. De politie arresteerde de man we gens verduistering en gaf zijn vrouw, die met andermans veren gepronkt had, een proces-verbaal. PASTOOR K. A. H. VAN VEEN. t TTe Den Helder is hedennacht in de leeftijd van 69 jaar overleden pas toor K. A. H. van Veen. Pastoor Van Veen werd op 18 Maart 1884 te Lei den geboren en in 1908 priester ge wijd. De overledene was na een as sistentie te Schiedam achtereenvol gend kapelaan te Maassluis, Den Burgh en Rotterdam (H. Lambertus), waarna zijn pastoorsbenoeming in Den Helder volgde. PROF. DR. P. A. DIEPENHORST t Te Epe is hedenmorgen om half zes overleden de astronoom en rechts geleerde, prof dr. P. A. Diepenhorst, oud-lid der Eerste Kamer, oud-hoog leraar aan de Vrije Universiteit. Deze laatste functie legde hij in 1948 neer. Gedurende 26 jaar is prof Diepen horst voor de A.R. Partij lid der Eerste Kamer geweest. Hij voerde daar niet zo vaak het woord, maar wanneer hij sprak, had hij het ge hoor van de gehele Kamer door de gedegenheid, waarmede hij de stof verwerkte en de logische en mooie opbouw van zijn redevoeringen, vol geest en humor. Bij de gisteren gehouden Jongvee dag heeft de Fok- en Controlever eniging het bewijs geleverd, dat zij hare naam „Zoeterwoud's Glorie" met recht mag dragen. Reeds tijdens de keuring gaven de juryleden, de heren ir. P. Verhoeven, Rijksveeteeltconsulent, J. van der Goot, Inspecteur van het Ned. 'Rund vee Stamboek, en J. Langeveld, vee houder te Lisse, spontaan hunne be wondering te kennen over de grote vorderingen van het rundvee-fokken in Zoeterwoude. Om de deelname te animeren, waren in alle rubrieken zeer vele prijzen uitgeloofd waar door de beoordeling tot diep in de middag duurde en de prijsuitreiking eerst om half vier eindigde. In de bijeenkomst, na de keuring, sprak de voorzitter, de heer Q. H. Onderwater, om te danken voor de vele uitgeloofde medailles en prijzen. De gemeente zal een tweede wis selbeker voor de zwartbonte kal keren beschikbaar stellen. Ir. Ver hoeven zegt dat deze streek hard is vooruitgegaan er zijn mooie typen met goede adel gefokt. Spr. geeft waardevolle wenken omtrent het beter „toiletteren". De jonge boeren zijn nog niet goed vertegenwoordigd, de jeugd vooral moet er „bij" zijn. Anderhalf uur lang duurde de uit reiking van de prijzen in de 20 ru brieken van de individuele beoorde ling en de groepen. Zeer verkort (derde en vierde prijzen niet opgeno men) volgen hier de bekroningen.' Rubriek 1 Stierkalveren: 2e prijs Al- din, eig. H. B. van Leeuwen. Rubr. 2, la Dina's Eduard, L. A. Droogh; lb Markus, G. Belt; 2. Bert, C. P. Roest. .JLONIJNENPEST" BULUNTEREN? In het jachtveld bij Lunteren zyn de cadavers van ettelijke wilde ko- nijnen gevonden. Of ook hier de ge vreesde „konijnenpest" slachtoffers heeft gemaak, zal een nader onder zoek nog moeten uitwijzen, maar de vermoedens gaan wel in deze rich ting. Het was zowel jagers als de jacht opzichter opgevallen, dat zich de laatste dagen in de omgeving van de Goudsberg en de Hessenweg minder konijnen vertoonden, dat op grond van vorige waarnemingen verwacht mocht worden. Een onderzoek, dat door de jachtopzichter werd inge steld, leidde toen tot bovenvermel de ontdekking. De meeste cadavers zij werden erspreid over een vrij groot ge- 'ed aangetroffen verkeerden in orregaande staat van ontbinding. Maandagochtend werd de politie Zwarte kolentremmers werden blanke buizen bewonderenswaardige regelmaat, worden vrij plotseling de lichtjes in het hemelpaleis gedoofd. De Nachtwacht Manus gaat heen, een vlekkeloos blauw hemeltapijt wordt uitgespannen en dan verschijnt „Mata Hari" (het oog van de dag) de zon als een weldadige koningin om haar aardse kin deren te inspecteren. Haar gelaat is glanzend blank. Zij aanschouwt veel menselijke goedheid en smetteloze reinheid. Maar ook zijn er grove tegen stellingen op aarde, die mogelijk zelfs het gelaat van moeder Zon met kleine duistere vlekjes zouden kunnen besmeuren. Zou dit de oorzaak kun nen zijn der zonnevlekken? Ik ben geen astronoom, maar ik zou me kunnen voorstellen, dat het kolenbunkeren op een zeeschip de blankheid van moe der Zon zou besmetten. Oordeel zelf uit het verhaal, dat ik U hier ga voorzetten. T -f i als fonkelende sterren schitterden rl^l33S aan donkere kolenhemel. Ook ging dit hele karwei gepaard met iiiet onaardige muziek van een soort tweekwartsmaat met woorden, aangepast aan dergelijke werk; zo iets van: „Houdt er de moed maar in!" dunkt me, met begeleidende chorus van de gelukkige afdalers, dat bestond uit een mysterieus gon zend geroezemoes. Jammer, dat deze kolensport ook tot het verleden be hoort. Het was een blijspel in puur zwart, opgevoerd tegen een helblau we lucht en wat vies. Thans worden de schepen heel prozaisch door een paar pijpen met olie gevoed, inderdaad wel gemak kelijker, vlugger en zindelijker, maarnu ja, ik bedoel, wat de tegenwoordige machinist op een die- seltrein ook tot zijn makker zegt: Het was vroeger toch wel zo aar dig op een gewone, versmade loco motief. Kijk, daar zat leven in en je merkte, dat je wat deed, terwijl op deze dooie, zwijgende dynamo alles gebeurt met een stom, gepoetst Is dat zo interessant? hoor ik U vragen. Nou en of, en mooi door de natuurlijke vuilheid. Het werd je geel en groen van de zwartheid! Het ging zo: de eerste etappe van „kolen- bunkeren" bestond hierin, dat alle leden van het bootpersoneel uittogen om deuren, ventilatoren, patrijspoor ten en andere openingen van hutten, gangen of werkkamers hermetisch te sluiten. En dat was een gebiedende maatregel. Kolenstof immers dringt overal door. Nummer twee op het programma bestond in een algemene exodus der passagiers. Die gingen naar de stad winkelen en dan pas be gon het feest. Grote vierkante bok ken, vol van het zwarte goud, wer den onder luid gescheeuw langs de boot gemeerd. Dubbele Jacobsladders werden boven aan de boot gebon den en dan rukte er een legertje git zwarte negers aan, elk met een mandje kolen en deze zwarte massa klom in een eindeloze „circulus vitio sus" (kringloop) naar boven; daar knopje, juist als een boer op een werd het mandje leeggeschud en ging boerderij met houten beesten uit de het zwarte mensenket.tinkje weer langs de nevenladder naar beneden, cÜruk gesticulerend en spottend met de opgaande sjouwende ketting van wriemelende zwartheid. Elke op gang maakte de negers mogelijk nog zwarter, zodat de rode dikke lippen van het ras en de ivoorwitte tanden speeldoos van de ork van Noë. Al voel ik mee met de oude kolen- stoker op de locomotief, toch roep ik met de Fransman uit: „De koning is dood, leve de koning," met andere woorden: kolen hebben voor de mo derne scheepvaart hun verdienste lijke tijd gehad, en daarom: Leve de Koren en kaf: nuttige en ongewenste typen voor Azië. Het bunkeren is voorbij, het dek is weer helder en schoon en de pas sagiers zijn weer terug aan dek. Het gezelschap is bijeen. „Dag Kris dag Kras, dag Kruimeltje!" Wat zitten we weer knus! Ja, werkelijk, de mo derne mailboten bieden een aards paradijs voor de Krissen en Krassen en last not least de Kruimeltjes. Ik bedoel de geestelijk verkruimelde mensheid. Bij deze mensenparade denk je dikwijls: „Wat kan een men senziel toch bar en banaal verkrui melen". Zijn adel en goddelijk even beeld wordt gereduceerd tot een ca- ricatuurprent en zijn ideaal tuimelt omlaag bij de Eva's tot het niveau van een vruchtentaartje of room hoorn tje, bij de Adammen tot een Havanah sigaar of een Amerikaanse cocktail. De Kruimeltjes kunnen warm lopen voor een tennismatch, hun lectuur gaat meestal niet ver der dan een detective-roman, een enkele maal kunnen zij zich verhef fen tot een hoogte van kunst, die varieert van een blouse of overhemd, zo pas gekocht in een warenhuis van een havenstad. Bij uitzondering brengen zij het zelfs tot waardering voor een zonsondergang of zo, maar dat is toch meestal de uiterste grens van prestatie. Eerlijk, ze doen me vaak denken aan het versje, dat men wel eens hoort: „Daar vaart langs de wolken een knul op zijn fiets. Hij trapt zich een hoedje, maar verder komt hij niets". Want ja, al deze Kruimeltjes gaan kriskras de wijde wereld in en zullen moeten fietsen langs moeilijke paden, die we later wel eens uitvoeriger gaan be handelen.... maar 35 jaar ervaring zegt mij duidelijk, dat het resultaat van hun fietstocht hetzelfde zal zijn als de „knul" van het liedje. Een paar dagen geleden, in de Rode Zee passeerden we een berg, waar Mozes is opgestegen in letter lijke zin. Hij zal wel vermoeid ge weest zijn, -want hij is behoorlijk hoog en onbegaanbaar. Maar afge zien van de physieke hoogte, die ve len van onze Kruimeltjes nog wel zouden kunnen halen, ze zijn nog nooit getraind om de geestelijke hoogte van Sinai te benaderen. Als Mozes nog eens Sinai zou be stijgen om Gods wetten te ontvan gen, zou hij opnieuw de twee stenen in heilige toorn naar beneden slin geren, maar nu mogelijk op het pro menadedek van een mailboot. De schepen varen dicht bij de kust zo dat men met het blote oog Sinai ziet en tevens de eilandjes van de twaalf apostelen; ongenietbare, kale plaat sen, waar ogenschijnlijk niemand woont. Maar ach, daar zijn ook Kris jes aan boord en dan nog de Kras sen, om de Kruimeltjes te stutten. Sommige lezers verstaan wel wat Maleis en het woord KRAS geeft én in het Nederlands én in het Maleis juist aan wat Indië broodnodig heeft: Sterkte gehardheid, stoere kerels en Carala's. Op de drempel. Zo staan we dan hier op de drem pel van het verre Oosten, bij de in gang van de Indische OceaarWij staan op de springplank om de grote duik te nemen. Verend en onvast buigt de springplank op en neer, tot we de sprong doen in de eindeloze tropische doolhof met voetangels en klemmen. De Kruimeltjes cirkelen reeds gracieus in de lucht. Wij doen verstandig om nog eens het grote waarschuwingsbord te lezen, 'dat ons met reuze letters in het Italiaans toeroept: „Guarda fui" „Weest op Uw hoede!" Dit is de naam van de verrader lijke kaap, aan het einde van de Golf van Aden, tegenovea: het eilandje Sokotra op Oost Afrika. Daar op dat punt staat een hoog oprijzend mo nument, opgericht door de beproefde gade van een zeekapitein, wiens schip met alle opvarenden op een veelbelovende morgen bij een pas op gaande zon en blauwe wolkenloze hemel te pletter sloeg. Dames en heren Krissen en Kras sen: „Guarda fui", want hier begint een wereld van eeuwig blauwe lucht, wuivende palmen en betoverende zonneschijn. Inderdaadmaar nog veel meer betovering en schijn is er, die voortspruit uit andere, lagere sfe ren van schijn en kleurenweelde. Ook rottende kadavers en afzichte lijke kevers toveren ons fonkelende lichtjes en fosforiserend schijnschoon bij tropische duisternis. „Guarda fui en Slamat djalan (veilige reis). Dat wenst U, TOENG SIENG FOE. Rubr. 3, Zwartbonte pinken: 1. Lena, S. J. v. d. Salm; lb Sientje, S. J. v. d. Salm; 2. Lena, C. de Jong Pz. Rubr. 4: 1. Cato II, J. de Jong; 2. Alie, S. J. v. d. Salm. Rubr. 5: 1. Marrie II, J. de Jong (kampioen van de zwart bonte kalveren); lb Trees, Jac. Noordman. Rubr. 6, Zwartblaar pin ken: 1. Truida, C. P. Roest; lb Emma IH, M. van Haasteren; 2a Gretha IV, M. van Haasteren; 2b Melba V, C. P. Roest. Rubr. 7: la Grietje VII, C. P. Roest; lb Hera ni, Wed. A. C. Paar- dekooper; lc Olga, G. Belt; ld Lyda V, C. P. Roest; le Agina III, J Schen- keveld; 2a Klaro IV, G. Belft; 2b Wiessa IH, C. P. Roest; 2c Dina IV, M. J. van Haasteren. Rubr. 8: la Ma rina, 'J. Versteegen; lb Bets, G. Belft; lc Janke II, Wed. A. C. Paardek oo- per; 2a Jozien, N. S. Onderwater; 2b Beatrix H, G. Belt. Rubr. 9: 2a Jaantje, H. Jurgens; 2b Mies, A. J. v. d. Poel. Rubr. 10: la Almetama III, Q. Onderwater; lb Ada, Wed. A. C. Paardekooper; lcA. J. v. d. Poel; 2a Alida V, C. P. Roest; 2b Ju liana VII, J. Schenkeveld; 2c Ger- dina,, Wed. A. C. Paardekooper. Rubr. 11: la Nera, J. Versteegen; lb Victorie IV, H. B. v. Leeuwen; lc Jannie H, C. de Jong Pz.; ld Roosje, Wed. A. C. Paardekooper; 2a Linda, C. van Leeuwen, Watertje; 2b Anna II, Wed. A. C. Paardekooper; 2c Lia, A. J. v. d. Poel. Rubr. 12: la Anna V, C. P. Roest; lb Bets, C. v. Leeuwen, Geer; 2a Lyda, R. Rijnsburger; 2b Roos IV, C. P. Roest; 2c Johanna, N. S. Onderwater. Rubr. 13: la Boulina, IV, A. J. v. d. Poel; lb Rens, A. J. v. d. Poel; 2a Jecinta, G. Belt. Rubr. 14, kalveren: la Annie, R. Rijnsburger; lb Claro, G. Belt; 2a Janny VI, J. Schenkeveld. Rubr. 15: la Bet II, G. Belt (kampioen zwartblaar kalve ren); lb Klaro, G. Belt; 2a Claar H, G. Belt; 2b Mathilde n, J. de Jong. Rubr. 16: la Jotje Vn, J. Schenke veld; lb Doris Day, C. v. Leeuwen, Watertje; lc Jantje II, A. J. v. d. Poel; 2a Nicola, C. v. Leeuwen, Wa tertje; 2b Lola IV, A. J. v. d. Poel; 2c Lies, J. de Jong. Rubr. 17: la Lyda VI, C. P. Roest; lb Billie III, Wed. A. Paardekooper; lc Herleen, C. van Leeuwen, Watertje; 2a Roos V, C. P. Roest; 2b Rida V, C. P. Roest; 2c Grietje VIII, C. P. Roest. Rubr. 18: la Gretha, Wed. A. C. Paardekooper; lb Bertha VTU, C. P. Roest; 2a Clara, Q. Onderwater; 2b Mien VI, R. Rijns- burger; 2c Dora III, Wed. A. C. Paar dekooper. Rubr. 19: la Na VI, A. J. v. d. Poel; lb Roos, G. Belt; 2a Geert, Wed. A. C. Paardekooper; 2b Sisca H, A. J. v. d. Poel. Rubr. 20: la Roos VT, C. P. Roest; lb Beatrix III, G. Belt; 2a Janna VI, C. van Leeuwen; 2b Truus, C. de Jong Pz. Op deze jongveedag had ook de beoordeling plaats van de kalveren- opfok wedstrijd door de L.T.J., geor ganiseerd. Hiervoor waren juryleden de heren Ir. Verhoeven en J. Schou ten. Blaar: 1. Henny, C. J. v. Leeu wen; 2. Gieta, Wed. A. C. Paarde kooper. Bonte: 1. Trees H, J. J. J. Noordman. Voor de groep drie pinken van één vader op een bedrijf gefokt: la v. Gustaaf van C. P. Roest; lb v. Albert van C. P. Roest; lc v. Gustaaf van G. J. Belt; ld v. Gustaaf, Wed. A. C. Paardekooper; 2a v. Albert, Wed. A. C. Paardekooper; 2b v. Gustaaf, G. J. Belt; 2c v. Gijsibert, H. v. Leeuwen; 2d v. Ceres, J. Schenkeveld; drie kal veren van één vader op een bedrijf: la v. Gustaaf, G. Belt; lb v. Krijn, C. P. Roest; lc v. Victor van Castor, Wed. A. C. Paardekooper; ld v. Rein- ders van Home, A. J. v. d. Poel; 2a v. Ceres, J. Schenkeveld; 2b v. Mar kies, G. v. Leeuwen; 2c v. Reinders v. Home, G. Belt; 2d v. Macarius, Q. Onderwater. Hierna werd de wisselbeker voor zwartblaar kalveren uitgereikt aan de heer G. Belt en de wisselbeker voor dé bonte kalveren toegezegd aan Jan de Jong Jacz. De heer G. Verdegaal uit Lisse sprak zijn bewondering uit voor het aangevoerde fokmateriaal en verge leek deze met de laatste beoordeling in Lisse waarbij spr. op enkele ru brieken enz. de resultaten in Zoeter woude zeer hoog stélde. Tenslotte spraken de juryleden de hoop uit dat de resultaten vooral moge leiden tot verhoging van de productie.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6