r Alphen en Wassenaar zijn in het programma betrokken Grote belangstelling voor Alphense fokveedag Kanaalsysteem deed Moskou haven van vijf zeeën worden Boekbespreking DC OERDAG 1 OCTOBER 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 DEENSE WEEK Ook lezing aan de Leidse universiteit Uitgaande van Det Danske Selskab, bet Deense Instituut te Amsterdam, dat nauwe sociale cn culturele con tacten onderhoudt voor Denemar ken in diverse West Europese lan den, zoals Engeland, Nederland, Bel gië Italië en Frankrijk, wordt van 2 tot 11 October in Nederland een z.g- Deense week gehouden. Het doel hiervan is een uitwisseling op cul tureel gebied. Deze keer zal het voor Nederland voor het eerst zijn. Het volgend jaar staat op het programma om in Denemarken een z.g. Nederlandse week te organiseren. Met dit werk Is voor Nederland belast mevr. T. KirchheinerGalatius Jensen, de echtgenote van mr. H. H. Kirchhei ner, de kantonrechter te Alphen aan ien Rijn. De Deense week heeft een landelijk karakter. Zo zal de uitwis seling plaats vinden te Amsterdam, s-Gravenhage, Rotterdam, Utrecht en te Wageningen. Maar door de ge lukkige omstandigheid, dat de leid ;ter van deze uitwisseling, mevr. Kirchheiner te Alphen aan den Rijn woont, is het Alphens gemeentebe stuur geluk, deze gemeente eveneens in het grootse programma te doen op nemen. Behalve door muziek en zang, zal de Deense cultuur aan Nederland worden geopenbaard door middel van exposities van Moderne Schilder kunst (vanaf (3 October in het Stede- lijKe museum te Amsterdam), expo sitie van Deense tekeningen (tege lijkertijd te 's-Gravenhage in een zaal van de Haagse Kunstkring aan de Korte Vijverberg) van moderne Deense bouwkunst (eveneens vanaf 3 October in het Groothandelshuis te Rotterdam), van een expositie van Typografisch werk (in de Open bare Leeszaal te Amsterdam) terwijl men voorts door middel van een in genoemde steden te houden bazar in de gelegenheid worden gesteld voorwerpen van Deense sierkunst- gebruiksvoorwerpen, alsmede speel goed te verkrijgen. Op 3 en 4 Octo ber zal het symphonie-orkest van de Deense Staatsradio-omroep concer teren in het concertgebouw te Am sterdam, respectievelijk o.l.v. de diri gent Launy Grondahl en Erik Tuxen. Als piano-solist zal optreden Herman D. Koppel. Het Aarhus Stadsorkest, o.l.v. Thomas Jensen, met als viool-solist Emil Telmanyi, zal concerteren op 3 October in Leeuwarden, 5 October te Arnhem, 6 October te Rotterdam en 7 October te Groningen. Het Unge Akademikeres Kor, het koor van jonge studerenden en af gestudeerden, een amateur koor dus, o.l.v. de dirigent Svend G. Asmussen. dat o.a. Deensen en Engelse-liederen en kerkzang ten gehore brengt, zal behalve op 8 October in de Nicolaas- kerk te Utrecht ook optreden te Wa geningen op 7 October en te Alphen aan den Rijn, des avonds om 8 uur in de Grote Kerk aan de Juliana- straat op 9 October. In Helmond zingt het koor gedurende het weekeinde van 10—12 October. De pianist Fritz Rasmussen treedt op 9 October op in het Kamermuziek gezelschap „De Suite" te Amster dam met een programma van Deen se muziek. Het contact-centrum Ne derlandse musici brengt op 3 October in de Ned. Vrouwenclub, Keizers gracht 580 te Amsterdam een pro- eramma van Deense muziek. Onder de uitvoerenden bevindt zich Her man D. Koppel, Deens componist en pianist. Ook de Universiteiten zijn inge schakeld, o.a. zal professor Hammerich (Kopenhagen) een voor dracht houden aan de universiteiten van Amsterdam, Leiden en Utrecht en zal behandelen het onderwerp: „Hoe zijn de Nederlandse woord in het Deens gekomen?" Behalve de hogere scholen, worden ook leerlingen van de lagere scho len ingeschakeld. Door bemiddeling van het 'Ministerie van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen zal aan een 2400 scholen in het land brochu res met tekst en illustraties over De nemarken worden uitgereikt. Een groep van 17 leerlingen van de Katedralskole te Aarhuis zal op drie middelbare scholen, respectie velijk te Amsterdam, Utrecht er Wassenaar „Deense avonden" geven. Bovendien komt uit Denemarken een groep gymnasium-leerlingen, die te Utrecht een demonstratie zal ge ven van muziek, zang, volksdans en gymnastiek. Voor wat Alphen aan den Rijn be treft, ligt het in het voornemen van het gemeentebestuur het gezelschap van het koor, plm. 45 mannelijke en vrouwelijke leden, des middags op 9 October officieel ten raadhuize te ontvangen. BOTSING LIEP GOED AF Woensdagmorgen omstreeks half negen vond op de Steekterweg, ter hoogte van het Goudse Rijpad een botsing plaats tussen een personen auto, bestuurd door de heer W. C. v. d. V. en een motor met zijspan van de Wegenwacht. De personenauto reed in de rich ting AJphen aan den Rijn en de mo tor de tegenovergestelde richting uit, toen op genoemd punt de bestuur der van de auto om tot nu toe onbe kende redenen plotseling van rechts naar links zwenkte. Hierdoor sneed hij de rijrichting van de motor af, die een botsing niet meer kon voorko men. Het zijspan vloog tegen de rechterzijkant van de auto op kwam op zijn kop terecht. Hierbij werd de motor ernstig en de auto minder ernstig beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De heer de Hoed van de Wegen wacht is wel op wonderbaarlijke wij ze aan een ernstig letsel ontkomen, gezien de snelheid, waarmede de bot sing plaats vond en de wijze waar op hij tussen motor en auto was be kneld geraakt. DOKTER VAN WE LIGT PRACTUK -ER Naar wij vernemen zal dr. W. van Wermeskerken met ingang van 1 Januari a.s. zijn practijk als arts te Alphen aan den Rijn neerleggen. De ze functie heeft dr. v. Wermesker ken gedurende 42 jaren alhier waar genomen. Zijn practijk is met ingang van 1 October overgenomen door dr. H. Veenendaal, die sedert enkele dr. Van Wermeskerken heeft geas sisteerd. Tot 1 Januari blijft dr. Van Wermeskerken in zijn practijk werk zaam, daarna zal hij slechts een con trolerende functie in deze gemeente vervullen bij diverse bedrijven. Als een van de grootste verdiens ten van dr. Van Wermeskerken kunnen ongetwijfeld worden geme moreerd zijn vele bemoeiingen voor de TBC-bestrijdingen voor het Groe ne Kruis-werk. Dr. Van Wermeskerken heeft deze gemeente de oudste practijk. Zeer velen van zijn patiënten zullen node afscheid van hem nemen. Twee jubilarissen. Bij de firma Ponsioen en Zoon, Technisch Gouden paar in Nieuwe Wetering Op 6 Oct. a.s. hoopt het bruidspaar J. A. v. d. Broek—den Haan het gou den huwelijksfeest te vieren. Voor Nieuwe Wetering is het geen stallatiebureau te Alphen aan denalledaagse gebeurtenis ~^n gouden Rijn zal Zaterdag a.s. een dubbel J bruidspaar te hebben en de Nieuwe personeelsjubileum worden gevierd, i Weteringers kennende, zijn wij ervan Het betreft het 40-jarig jublieum van I overtuigd, dat de gehele bevolking de heer J. H. v. Frankfoort, diefmet deze gebeurtenis zal meeleven. monteur, afd. centrale verwarming -- - - - en het 25-jarig jublieum van de heer H. G. M. van Leeuwen, electriën. Om 9 uur zal Zaterdagmorgen een H. Mis van dankbaarheid in de paro chiekerk worden opgedragen, waar na, tijdens een gezamenlijk ontbijt Natuurlijk zal „Door Gunst Verkre gen" met de serenade niet ontbreken. Immers, de gouden b uidegom J. A. v. d. Broek heeft zich in de loop der jaren gezien weten te maken. Jaren lang heeft hij als raadslid de belan- - gen van Nieuwe Wetering in Alkema- van het voltallig personeel en hun j de verdedigd. De heer v. d. Broek, die ITnnr" mnno. 1 - huisgenoten in Hotel „Toor", aange boden door de directie, de officiële huldiging zal plaats hebben. De heer J. H. v. Frankfoort woont Le liestraat 11, de heer H. G. M. van Leeuwen Hooftstraat 260. Geraamte van oer-os gevonden Tijdens opgravingen ten behoeve van nieuwbouw op het terrein van de Martha-Stichting te Alphen aan den Rijn stuitte men op een groep beenderen. Na onderzoek is vastgesteld, het hier het skelet betreft van een oer-os. Het is het 2e exemplaar, dat in zulk een perfecte staat en volle dig, in Nederland is gevonden. Dï beenderen zijn overgebracht naar het Biologisch Museum te Leiden, waar het geraamte gereconstrueerd zal worden en als aanwinst in 't museum zal worden geexposeerd. De deskundigen, die de herkomst van de beenderen hebben vastge- iteld, o.w. dr. Brunsting en de di- •ecteur van het Biologisch Museum e Leiden, toonden zich zeer enthou- last over deze zeldzame vondst. Gister werd, begunstigd door mooi herfstweer de jaarlijkse fokveedag van de Fok- en Controle vereniging Alphen aan den Rijn en omgeving gehouden op het IJsclubterrein. De ze gebeurtenis ging gepaard met een kaastentoonstelling. Beide werden door burgemeester Ed. C. Witscheij met een enkel woord geopend. Voor wat de keuring van de kazen betreft, hebben wij in onze vorige editie reeds een kort overzicht gegeven. Hieronder volgen de uitslagen van de fokveedag. Het aantal inzendingen ven zwart- blaar vee was i. v- m. de TBC-bestrij- ding dit jaar matig, hetgeen ook tot uitdrukking kwam bij de kwaliteit na enige jaren het aantal inzendin- van het vee. Men kan verwachten, dat dit toenemen zal, daar meerdere boeren dan een TBC-vrij veebeslag zullen hebben Het aantal inzendin gen van de zwartbonten was groter dan voorheen en de kwaliteit was vrij behoorlijk. Dit kan men verkla ren doordat enkele fokkers hun vee stapel hebben omgezet door aankoop van goed fokvee in Friesland en Overijssel. Deze fokveedag werd ook bijge woond door de heer S. Paul, ad junct directeur van de Prov. Ge zondheidsdienst van vee van Zuid- Holland. De jury voor zwart blaar bestond uit de heren J. v. d. Goot, inspecteur NRS., te Wassenaar, Joh. de Jong, Hoofd Lando School te Alphen aan den Rijn, J. Langeveld te Lisse, W. van Santen te Wassenaar. De jury voor zwart bont vee werd gevormd door de heren H Oosterveld, insoecteur NRS te Overschie, Joh. C. Wesseling te Zoeterwoude; arbiter v/as ir P. Verhoeven. Rijks- veeieeltconsulent te 's Gravenhage Hieronder volgen de uitslagen; (waer geen woonplaats van eigenaar vermeld, is deze woonachtig te Al phen aan den Rijn): Stieren van drie jaar en ouder. Ie pr. Marcel van Schultinga, 4747 S eig. J. W. A. van Niekerk. Stieren van 1 jaar. Hans, 5404 S, le prfjs, eig. C. v. Zwieten; Arnold, 5358 2e pr., eig. W. Breedijk. Kalfstieren. Karei, 53187 R. v. J„ 2e pr., eig. M. v. d. Akker; Jos, 23930 KB, 3e pr., eig. J. W. A. v. Niekerk; Leo, 54812 R. v. J., 3e pr., eig. M. v. Gaaien, Hazerswoude. Melkkoeien. 1/a pr., A. F. de Wit; 1/ pr., C. v. Zwieten; 1/c pr., Jacob Rijlaarsdam; 2/a pr., C. v. Zwieten: 2/b pr., A. F. de Wit; 2/c pr., C. v. Zwieten; 3/a pr., A. F. de Wit; 3/b pr., M. van Gaaien, Hazerswoude; 3/c pr., C. van Zwieten. Melkkoeien geboren tussen 1 Oct. '48 en 30 Sept. '49. 1/a pr., C. v. Zwieten 1/b pr., Jac. Rijlaarsdam; 1/ pr., C. vat Zwieten; 2/a pr., Jac. Rijlaarsdam; 2/b pr., C. Voets; 3/a pr., M. v. Gaaien, Ha zerswoude; 3/b pr., S. C. Rijlaarsdam. Productieklasse, le pr., Jac. Rijlaars dames (reserve kampioen). Dragende koeien, le pr., C. Voets. Melkschotten. 1/a pr., en kampioen, C. v. Zwieten; 2/a pr., A. F. de Wit; 3/a pr., W. C. v. d. Vis; 3/b pr., Jac. Rij laarsdam; 3/c pr., C. Voets. Melkvaarzen. 1/a pr., Jac. Rijlaars dam; 1/b pr., C. v. Zwieten; 1/ pr., D. Binnendijk; 1/d pr., Jac. Rijlaarsdam; 2/a pr., D. Binnendijk; 2/b pr., S. O. Rij laarsdam; 2/c pr., C. v. Zwieten; 3/a pr., C. Voets; 3/b pr., C. Voets; 3/c pr., eig. idem; 3/d pr., Joh. de Hertog. Eenling klasse pinken. 1/a pr., J. van Dorp, Hazerswoude; 1/b pr., Jac. Rij laarsdam; 1/c pr., R. Verseput; 2/a pr., Jac. Rijlaarsdam; 2/b pr., W. C. v. d. Vis; 2/c pr., D. Binnendijk; 3/a pr., S. C. Rijlaarsdam; 3/b pr., D. Binnendijk; 3/ pr., J. v. Dorp, Hazerswoude. Groepsklasse pinken. Groep van J. v. Dorp, Hazerswoude, stamvader Arnold, 4779 S., le pr. Groep van J. W. van Niekerk, Alphen a. d. Rijn. stamvader Marcel van Schultinga, 4747 S, tweede prijs. Groep van M. Visser, stamvader Tjeerd, 4762 S, derde prijs. Eenling klasse kuiskalveren, geb. tus sen 30/9/'52 en 14/2/'53. le pr., Jac. Rij laarsdam; 2e pr., C. Voets; 3e pr., C. Voets. Eenling klasse kuiskalveren, geb. tus sen 15/2/'53 en 14/3'53. 1/a pr., Jac. Rij laarsdam; 1/b pr., D. Binnendijk; 2/a pr., S. C. Rijlaarsdam; 2/b pr., W. C. v. d. Vis. Eenlingklasse kuiskalveren, geb. na 14 Maart 1953. 1/a pr., S. C. Rijlaarsdam; 2/a pr., S. C. Rijlaarsdam; 3/a pr., S. C. Rijlaarsdam. Tenminste vijf afstammelingen van één vader, le pr., C. van Zwieten; 2e pr., J. wen Hertog. Bedrijfsgroepen. 1/a pr., C. v. Zwie ten; 1/b pr., Jac. Rijlaarsdam; 2e pr., A. F. de. Wit. Kampioen stier. Hans, 5404 S., eig. C. Zwieten. Reserve kampioen stier. Marcel van Schultinga, 4747 S., J. W. A. v. Niekerk. Afdeling zwart bont Stieren van 3 j. en ouder, le pr. Lau- wers, 32836 R.P.S., H. S. Kroft. Kalfstieren, geb. na. 30 Sept. 1952. Aaltjes Diamant, 750614 R. v. J., 3e pr., eig. H. Voorbij; 3/b pr.. Bertus Adema, 72507 R. v. J., J. Verduijn. Melkkoeien geb. vóór 1 Oct. 1948. 1/a pr., J. Verduijn; 1/b pr., H. v. Leeuwen; 1/c pr., H. v. Leeuwen; 2/a pr., H. Voor- beij; 2/b pr., H. Voorbeij; 2/c pr., H. Voorbeij; 3/a pr., idem; 3/b pr., idem; 3/c pr., H. Vergeer. Melkkoeien, geb. lussen 1 Oct. 1948 en 30 Sept. 1949. 1/a pr., tevens kampioen, H. Voorbeij; 2e pr., H. v. Leeuwen; 3/a pr., H. S. Kroft; 3/b pr., H. v. Leeuwen; 3/c pr.. W. C. v. d. Vis. Productieklasse, le pr., J. Verduijn; 2/a pr., idem; 2/b pr., idem; 3e idem. Tir Dragende koeien. 3e pr., W. C. i Vis. Melkschotten, geb. vóór 1 Oct. 1950. 2e pr., H. Vergeer; 3e pr., J. Verduijn. Melkvaarzen, geb. vóór 1 Oct. 1951. 2e pr., J. Verduijn; 3e pr., W. C. v. d. Eenlingklasse pinken, geb. na 30 Oct. 1951. 1/a pr., H. Vergeer; 1/b pr., H. Voorbeij; 2/a pr., J. Verduijn; 2/b idem; 3/a pr., H. Voorbeij; 3/b pr., idem. Groepsklasse pinken, le pr., H. S. Kroft; 2e pr., Jac. Boere; 3e pr., idem. Eenlingklasse kuiskalveren. 1/a pr., J. Verduijn; 1/b pr., H. Voorbeij; 2e pr., Joh. Straathof; 3e pr., W. C. v. d. Vis. Eenlingklasse kuiskalveren, geb. na 14 Maart 1953. 1/a pr., J. Verduijn; 1/b pr., idem; 2e pr., Joh. Straathof; 3e pr., W. C. v. d. Vis; 3/b pr., Joh. Straathof. Groepsklasse kuiskalveren, geb. na 30 Sept. 1952. le pr., H. S. Kroft, met stam vader Lauwers, 32836 RPS; 2e pr., H. Voorbeij, met stamvader Tjeerd, 33933 S.; 3e pr., Jac. Boere, met stamvader Stincer Rudolf, 32851 S. Bedrijfsgroep, le pr., H. Voorbeij; 2e pr., J. Verduijn; eervol W. C. v. d. Vis. GEVAARLIJK KRUISPUNT PROV.WEG. VERLENGDE AARKADE WORDT VERLICHT. Het zal ongetwijfeld de vele weg gebruikers goed doen, kennis te ne men van het feit, dat het vooral bij avond gevaarlijke kruispunt Prov.- weg_Verlengde Aarkade van moder ne verlichting zal worden voorzien, Aan weerszijden van dit kruispunt zullen twee grote lantaarns komen, voorzien van natriumlampen, waar door vooral ook voor het snelver keer een duidelijk overzicht van dit kruispunt mogelijk is. De Verlengde-Aarkade zelf krijgt lantaarns met z.g. kwikdamp-lampen. Naar ons werd medegedeeld is hier bij vastgehouden aan het principe, dat wegen voor doorgaand snelverkeer verlicht moeten worden met natrium lampen, terwijl de hoofdverkeerswe gen door de kom ener gemeente ver licht worden met kwikdamp-lampen. Hierdoor kunnen weggebruikers bij avond direct zien op wat voor weg zij zijn. Voor het doctoraal examen rechten slaagde de heer C. A. Bos Jr. Gemeenteraad. Woensdag 14 October, des n.m. 7.30 uur, komt de gemeenteraad in vergadering bijeen. NIEUWVEEN Geb.: Klasina Petronella d. v. M. M. Balvert en J. T. Markman; Gerar dus Antonius Wijnandus Maria z. v. G, Bunnik en A. C. Verhoef. aanvankelijk zijn brood verdiende in de tuinbouw, ging later over naar het verzekeringswezen en werd agent bij de R.V.S. Thans geniet hij zijn rust met een bescheiden pensioentje en heeft getoond zijn liefde voor het BOSKOOP Dammen. Om het persoonlijk kampioenschap van de Damclub „Boskoop" werden de volgende par tijen gespeeld: Groep I: E. van VoskuilenD. van Wijk 11; A. M. de JongH. van Klaveren 11; H. van Klaveren— Jac. Schoenmaker 11; T. A. Vene- maE. van Voskuilen 20. Groep II: M. Vuyk—Anth. Trimp 20; H GlazenborgM. P. Loef 20 J. van TolD. Lankhuyzen 20; J. van der Berg—Anth. Trimp 20; H. TrimpM. Vuyk 20; R. Beek huizenA. N. van Tol 20; W. A. van OtterlooH. Ekelschot 2—0; A. N. van TolD. W. de Zeeuw 2—0. DE KAAG SCHIPPERTJES-DAG Gisteren hield De Kaag zijn eerste schippertjes-dag. Vele inwoners en buitenstaanders zullen zich waar schijnlijk afgevraagd hebben wat de vloot van vergrote BM's toch wel be tekende. Het was een onderlinge wedstrijd van Kagenaars, die wegens seizoen-drukte eerst in het najaar in de gelegenheid zijn om eikaars krachten te meten. Bij een harde Z.W. wind werd des middags om 2 uur het eerste start signaal gegeven. Na een zeer span nende wedstrijd van 2 X varen, be haalden Jan Loogiman en Chris Zwetsloot een gelijk aantal punten. Beiden moesten eenmaal overvaren, waarna Jan Loogman door een paar wendingen als eerste binnenkwam. De tweede prijs werd gewonnen door Chris Zwetsloot, de derde door Jan van Ees, de vierde door Frans Vlugt en de vijfde door Jan van As- sels. Na de prijsuitreiking in het Kom pas, bestaande uit fraaie voorwer pen', was er nog een gezellig samen zijn. tuinieren nog niet kwijt te zijn. Zijn. prachtige tuin dwingt een ieders be wondering af en de hierin verwerk te pronkstukken zoals o.a. Hollandse molen, klapbrug en kerkje doen zelfs aan een klein „Madurodam" denken. Het is begrijpelijk, dat de heer v. d. Broek met enige rechtmatige trots veel in zijn tuin vertoeft Zowel bruid als bruidegom tellen 71 lentes, ge nieten beide een uitstekende ge zondheid en zijn nog zeer kras. Het bruidspaar heeft zeven kinde ren, van wie er twee als zuster in het klooster zijn, en 31 kleinkinde ren. Dinsdag 6 Oct. zal de feestdag begonnen worden met een H. Mis uit dankbaarheid. Ongetwijfeld zal het bruidspaar deze dag vele gelukwen sen ontvangen, want door zijn werk heeft de bruidegom in de loop der jaren in wijde omgeving een grote bekendheid verkregen. ROELOFARENDSVEEN JAARLIJKSE CHRYSANTHEN- TENTOONSTELLING Men heeft zich te Roelofarends- veen in enkele bloemensoorten ge specialiseerd. Vooral het forceren van tulpen en narsissen gedurende de winter-maanden. Maar de laatste jaren zien wij toch ook een steeds grotere uitbreiding in de teelt van chrysanthen. Niet dat deze teelt momenteel zo lonend is te noemen, want de chrysanthen prijzen zijn van dien aard. dat zij de kweker tot nog toe weinig bevrediging ge schonken zal hebben. Maar een er varen kweker weet nu eenmaal, dat de finantiële uitkomsten zeer wis- slavallig kunnen zijn, en laat zich hierdoor dan ook geenszins afschrik ken. Hierdoor is het verklaarbaar, dat op de jaarlijkse terugkerende chry santhen-tentoonstelling zovele han delskwekers uit het gehele land met een stand aanwezig willen zijn, op de tentoonstelling, die Zaterdag ge opend wordt, zijn na.ast chrysanthen thans ook de anjers, potplanten e.d. in ruime mate vertegenwoordigd. Zaterdagmiddag te 2.30 uur zal de Rijkstuinbouwconsulent ir. G. W. v. d. Helm de tentoonstelling officieel openen, waarna deze Zaterdag vanaf 18.00 tot 23 uur en Zondag vanaf 11 tot 23 uur geopend zal zijn. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP Zilveren jubileum. Op 1 October is het 25 jaar geleden, dat de heer Gerard Rietveld als jonge pottebak- ker in dienst trad bij de Potterij Zaalberg te Leiderdorp (Zoeterwou de). Met veel ambitie heeft de heer Rietveld zien aan dit mooie vak ge wijd en zowel in oventechniek als in het samenstellen van glazuren grote ervaring gekregen. De laatste 10 jaar was de jubilaris bedrijfsleider van de potterij tot gro te tevredenheid van alle medewer kers. Daar de heer Rietveld gedurende enige tijd verpleegd wordt in het Zeehospitium te Katwijk a. Zee, zal hij op 1 October a.s. aldaar gehuldigd worden in de recreatiezaal. Het plan is per autobus met familie en medewerkers naar Katwijk te gaan, om dit heuglijk feit feestelijk te vieren, zodat het voor allen, maar in 't bijzonder voor de heer Riet veld, een prettige herinnering zal zijn. Waierwegen in de Sovjet-Unie De Wolga is een van de grootste rivieren ter wereld en is bevaar baar voor schepen met een vrij gro te tonnage. Echter, de Wolga mondt uit in de Kaspische Zee, een binnen zee, welke geen verbindingen heeft met de wereldzeeën. Daarom heeft men reeds lang de noodzakelijkheid ingezien van een verbinding van de Wolga met de Zwarte Zee. Verleden jaar werd het kanaal Wolga—Don in gebruik genomen. De Russen zijn terecht trots op dit gigantische waterbouwkundige werk. Hiermede werd een sedert Peter de Grote gekoesterd verlangen verwe zenlijkt. „De honderdjarige droom van het Russische volk, eens de wa teren van de Don en van de Wolga verbonden te zien, is werkelijkheid geworden", verklaarde radio-Moskou bij het aankondigen van de opening van het kanaal. Reeds eerder was de Wolga door een kanalensysteem met de Oostzee alsmede met de Witte Zee en daar mede tevens met de Noordelijke IJszee en de Noordelijke Atlantische Oceaan verbonden. Via het Moskou kanaal en de Wolga was Moskou de haven van drie zeeën geworden: de „Opmars der electronen", door J. C. Alders, Uitgeverij Born N.V., Assen. De wereld van de techniek ont wikkelt zich met zulk een snelheid, vooral, omdat het in de ik-vorm ge schreven is en dus uiteraard de sug gestie wekt, alsof de schrijver zelf beleefd heeft, wat hij neerschreef. Een complete levensgeschiedenis is het verhaal wel niet, maar van al dat het voor een niet-technicus zijn werken bevat dit boek van Dic- moeilijk wordt op de hoogte te blij ven. Voor de ontwikkelde leek op dit gebied, voor de man, die sinds zijn H.B.S.-jaren geconfronteerd wordt met nieuwe, niet geheel be grepen uitvindingen en die er iets meer van wil weten, zonder zich vruchteloos te willen afmatten met boekwerken, welke alleen ingenieurs begrijpen kunnen voor hen heeft J. C. Alders „Opmars der electronen" geschreven. Vooral nu de rol der ato men in de atoomkernsplitsing bijv. en in al datgene waarbij de snelle, kleine electronen op de voorgrond treden, meer en meer onder de aan dacht van de grote massa komt, is een werk, dat meer inzicht geeft in de bouw der atomen en in al die mo derne toepassingen zeker welkom. Jammer, dat de schrijver gemeend heeft in het eerste hoofdstuk een uit stapje te moeten maken op meer phiiosophisch gebied en althans de indruk wekt of hij even wil afreke nen met de „sprookjes van de gods diensten", welke door de techniek zouden zijn achterhaald. Ook in de exacte wetenschappen geldt: schoen maker, blijf bij je leest. Op het ei gen gebied is er waarlijk genoeg om zijn aandacht bij te bepalen. Overi gens beantwoordt dit boek zeer ze ker aan het doel, dat de schrijver zich gesteld heeft. David Copperfield Door Charles Dickens. Prisma-se rie. Uitg. „Het Spectrum", Utrecht. In de werken van Charles Dickens (Piisma-serie) is thans verschenen, diens meest geliefde en meest ge roemde roman David Copperfield". Dit boek wordt veelal beschouwd als Dickens' eigen levensbeschrijving, kens wel het meeste van zijn eigen levenservaringen. Als jongen heeft hij de vernedering van de armoede gekend en het verdriet der verwaar lozing; hij heeft op jeugdige leeftijd voor zichzelf moeten zorgen, terwijl zijn viader voor schulden gegijzeld was. Al die bittere ervaringen heeft hij uitgeklaagd in de figuur van Da vid Copperfield. Hij zelf schreef dan ook bij de voltooiing van dit meest persoonlijke boek aan zijn vriend Fester; „Ik heb het gevoel, alsof ik eeri deel van mijzelf de wereld der schemering instuur." Doch, het is niet alleen, omdat dit boek zozeer de persoonlijke beleve nissen van de schrijver weergeeft, dat het zo belangrijk is. Er komen ook zovele gestalten in voor, welke zo echt en volkomen van Dickens zijn, dat de lezer zich onmo gelijk aan hun greep kan ontworste len en met intense belangstelling het verhaal van hun lotgevallen volgt. Er zijn genoeglijke typen, zo als mijnheer Micawber en mevrouw Micawber. (voor de laatste zou Dic kens zijn eigen moeder tot voorbeeld hebben genomen), de jonge Tradd- les. die zijn verdrief afreageerde door geraamtes te tekenen, de oude meid Peggotty en de vrachtrijder Barkis er zijn ook ongure typen, zoals de Murdstones en Uriah Heep; en lief lijke gestalten, zoals Agnes Wick- field, Dora Spenlow en zelfs tante Betsy Trotwood met de arme, onno zele meneer Dick. Dit boek is ongetwijfeld Dickens' meesterwerk. De nieuwe Nederlandse vertaling werd keurig verzorgd door André Noorbeek en is geïllustreerd met de corpronkelijke prenten van Phiz. Een zeer aantrekkelijk exemplaar in de fonkelende serie van Prisma's. Oostzee, de Witte Zee en de Kaspi sche Zee. Het Wolga-Don-kanaal verbindt de Oostzee en de Witte Zee met de Kaspische Zee, de Zwarte Zee en de Zee van Azov. Moskou, haven van vijf zeeën In een artikel verschenen in „Etu des Soviètiques" onderlijnt T. Zo- lotarev de economische betekenis van het Wolga-Don-kanaal. Het hout van het Kama-gebied, de petroleum van Bakoe, het zout van Transwolga, de meststoffen en het hout van het Hoge Noorden vinden een weg naar het Donbekken en de havens van de Zee van Azov en de Zwarte Zee. Naar het Noorden vervoert men de steenkool en het ijzer van het Do- netzbekken, het graan van de Zui delijke Kaukasus en van het stroom gebied van de Don. Aan de 13.000 km lange waterwegen van de stroom gebieden van Dnjepr en Don zijn de 30.000 km toegevoegd van de stroom gebieden van Wolga en de rivieren van het Noordwesten. Moskou is de haven van vijf zeeën geworden. De grote waterweg, welke Witte Zee en Zwarte Zee verbindt, begint bij Belomorsk, gaat dan via het Sta- lin-kanaal en de Karelische meren naar het Moskou-kanaal en volgt dan verder de Wolga. De weg leidt langs de steden Gorki, Kasan, Koei- bysjev, Stalingrad; via het Wolga- Don-kanaal wordt de Don bereikt bij Kalatsj en dan gaat di weg ver der via de Don naar Rostov aan de Zee van Azov Russische oorlogsvloten niet langer gescheiden Welke ook de economische bete kenis van de waterwegen zij, de mi litaire betekenis is zeker niet min der groot. In Maart van dit jaar deed de Eerste Lord van de Admiraliteit bij het indienen van de Britse begro ting van Marine belangrijke mede delingen over de omvang en sterkte van de Russische oorlogsvloot. De Russische vloot beschikt thans over ongeveer 20 zeer sterke kruisers, meer dan 100 torpedojagers en meer dan 350 duikboten van alle klassen. Alle schepen worden bemand ge houden en zo heeft de Sovjet-Unie thans, na de Verenigde Staten, de meest parate vloot. En dat is nog niet alles. De nieu we kanalen maken een uiterst doel matig gebruik van de oorlogsvloot mogelijk. Dank zij die scheepvaart verbindingen kunnen duikboten en andere oorlogsschepen van betrek kelijk kleine Lonnenmaat zich vrije lijk bewegen van de Wittr Zee naar de Zwarte Zee. De Russische vloten van de Witte Zee, de Oostzee en de Zwarte Zee zijn niet lan°er geschei den, maar de vlooteenheden kunnén ingegzet op de plaatsen waar dit het hardste nodig is. "De grote strategi sche betekenis van deze situatie is overduidelijk.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2