S>e&2idóe(Sou/ïcmt Bezit van waterstofbom van grootste belang Duitse krijgsgevangenen keren terug Poolse bisschop uitgewezen Nieuwe Deense regering Atoomvliegtuig in de maak Een bom als argument Complete oorlog in Atjeh 1.80 Piccard dook tot op de bodem Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 1 OCTOBER 1953 45ste JAARGANG No. 13006 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. Advert.: 15 ct« p. mm. Telefoontjes 1.50 Gesprek op hoog niveau Dat Rusland thans ook in het be zit is van de waterstofbom, heeft president Eisenhower gisteren op zijn persconferentie „voor de wereld van het grootste belang" genoemd. Thans hebben de Verenigde Staten, aldus de president, er meer dan ooit belang bij om uit te vinden, welke bedoelingen de Sowjet-Unie en de met haar verbonden landen hebben bij het streven om door onderhan delen tot zekere resultaten te komen, waarin iedereen vertrouwen kan hebben. Toen hem vragen werden gesteld over de kansen op een ontmoeting tussen Rusland en de Westelijke mo gendheden, verwees Eisenhower naar het State Departement, waar men die kwestie bestudeerde. Er was namelijk nog niet definitief beslist, hoe en wanneer een dergelijke con ferentie zou kunnen worden gehou den. Ook op een vraag, of er kans bestond op een ontmoeting tussen de vier regeringsleiders een confe rentie dus tussen Eisenhower, Chur chill, Laniel en Malenkof kon pre sident Eisenhower geen positief ant woord geven. Hij wist immers nog niets van de toestand van Churchills gezondheid. (De conferentie van Ber muda werd in Juli uitgesteld van wege Churchills rustkuur). Nu de Sovjet-Unie zulk een dub belzinnig antwoord heeft gegeven op de uitnodiging van het Westen tot het beleggen van een viermogend- hedenconferentie wordt er zowel in Engeland, als in Amerika en Frank;, rijk met verdubbelde kracht op aan- Opnieuw komen thans kleine groe pen Duitse krijgsgevangenen uit de SoWjet-Unie in West-Duitstlanö te rug. In de afgelopen dagen zijn ruim 1200 ontslagen gevangenen in het grenskamp Frieland bij Goettingen aangekomen en vandaag wordt een nieuwe groep van zevenhonderd ver wacht. Sommige voormalige gevangenen zijn vrijgelaten naar de Soivjet-zóne van Duitsland, doch het aantal der genen, die hun familie in het Westen hebben, is veel groter. In vele Duit se families heeft in deze dagen een dramatisch weerzien plaats gehad, nadat over het lot van de gevange nen tien jaren lang onzekerheid heeft bestaan. Onder de teruggekeerden zijn ook vrouwen, die bij de Russi sche opmars in Oost-Duitsland in ge vangenschap waren geraakt. De plot selinge golf van ontslagen heeft nieu we hoop doen ontstaan in zeer vele Duitse families, die nog verwanten in gevangenenkampen in de Sowjet- Unie vermoeden. Over het aantal van de nog gevangen gehouden Duit sers lopen de schattingen nogal uit een. De thans uit de Sowjet-Unie ont slagen gevangenen verkeren over het algemeen in goede lichamelijke con ditie, iets wat bij vorige groepen niet het geval was. Dit en het feit, dat de gevangenen in staat zijn gesteld klei ne geschenken mee naar huis te ne men, heeft de hoop versterkt, dat de ze golf van ontslagen door andere zal vjorden gevolgd. gedrongen, dat het oorspronkelijk plan om de vier regeringsleiders een besloten conferentie te doen houden, opnieuw zal worden beproefd. Drie vooraanstaande politici Sir Win ston Churchill, ex-pres. Truman en Krisjna Menon, de Indische vertegen woordiger in de Ver. Naties hebben daar op aangedrongen, maar van het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken kwam de als een koude douche werkende verklaring: „Het is thans niet duidelijk, hoe een dergelijke conferentie resultaten zou kunnen boeken, verschillend van die, waarnaar gestreefd wordt via de conferenties, die reeds zijn voorge steld." De Amerikaanse regering is er dus kennelijk van overtuigd, dat de be langrijke internationale problemen beter besproken kunnen worden enerzijds op de conferentie der vier ministers van buitenlandse zaken en anderzijds op de conferentie over Korea. Niettemin wijst het State De partment er op, dat een samenkomst van de „hoogste vier" nooit geheel van de baan is geweest. Het laatste woord in deze kwestie berust thans bij president Eisenhower. Te Londen zijn zowel Sir Winston Churchill als minister Eden respec tievelijk van hun vacantie en rust kuur teruggekeerd. Ook in de boe zem der Britse regering zal nu een drukke discussie beginnen over wat er in dit stadium van de internatio nale politiek te doen staat. De uitgeweken O. Duitse boeren De uitgeweken Oostduitse boeren, die niet voor 15 October naar hun landerijen terugkeren, zullen hun be zit verliezen, aldus een voorstel van de Oostduitse „Socialistische Een heidspartij" (SED), dat Vrijdag in de Volkskamer van het parlement zal worden ingediend. Volgens Westberlfjnse functiona rissen hebben sinds November van het vorig jaar bijna 20.000 Oostduitse landbouwers met hun gezinnen de wijk naar het Westen genomen, om niet te worden ingeschakeld bij col lectieve bedrijven. Van dit aantal zijn slechts 3000 boeren teruggekeerd, niettegenstaande de belofte van de Oostduitse regering, dat de betrok kenen hun bedrijven zouden terug krijgen eri economische steun zou den ontvangen, wanneer zij terug keerden. Westelijke functionarissen zien het feit, dat ten gevolge van het weg trekken der boeren grote gebieden cultuurgrond niet kunnen worden bewerkt, als één van de oorzaken van het voedseltekort, waaraan Oost- Duitsland de vorige winter heeft ge leden. Het Vaticaan heeft bericht ont vangen, dat mgr. Splett, bisschop van Danzig, door de Poolse regering is vrijgelaten en het land is uitgezet. Mgr. Splett heeft onderdak gevon den in een klooster te Wenen. De Poolse regering heeft hem aan gezegd geen pogingen te doen naar zijn diocees terug te keren, daar hy anders zou worden gearresteerd. Jan van Zutphen 90 jaar Adenauer ook meester in de Bondsraad Adenauer heeft gisteravond even eens de meerderheid in de Westduit- se Bondsraad (Eerste Kamer) ver kregen, doordat de federale staat Baden-Würtenberg die in de Raad op de wip zat, is omgegaan. De premier van deze staat Rein- hold Maier, een tegenstander van Adenauer's buitenlandse politiek, trad af, nadat dt christen-democra ten, die bij verkiezingen in Baden Würtenberg 52 procent van de stem men behaalden, hadden betoogd, dat zijn, uit socialisten, liberalen en vluchtelingen bestaande, coalitie niet meer representatief was. De christen-democraten, werden daarop in de coalitie opgenomen, en kregen onmiddellijk het grootste aan tal portefeuilles. Premier Maier werd opgevolgd door de christen democraat Gebhart Müller. De socialist Hans Hedtoft heeft De nemarken een nieuwe, geheel uit so cialisten bestaande regering gegeven. Nadat het Hedtoft duidelijk was ge worden, 'at een coalitie met de li beralen niet mogelijk was heeft hij met bekwame spoed een lijst van ministers aan koning Frederik aange boden. Hedtoft heeft zelf de functie van minister-president öp zich geno men. De nieuwe Deense regering is evenwel een minderheidsregering. De socialisten hebben in de volksverte genwoordiging niet de absolute meerderheid. Hedtoft kan dus de steun van een aantal niet-socialisti- sche parlementsleden niet ontberen. Zulks is echter in Denemarken geen noviteit. Sinds 1947 heeft het land steeds minderheidsregeringen ge had; nu eens van deze, dan weer van gene partij. Men verwacht algemeen, dat de buitenlandse politiek van de nieuwe regering geen grote of principiëje verschillen me* die van de afgetre den regering zal vertonen. De offi ciële regeringsverklaring van het nieuwe kabinet is echter nog niet ge publiceerd. Jan van Zutphen, de bestrijder van de tuberculose, hocpt op 7 October a.s. zijn 90ste verjaardag te vieren. Deze strijder tegen de tuberculose wenst slechts één geschenk, en dat is een recreatieoord op Zonnestraal, het tuberculose-sanatorium te Hilversum, door hemzelf gesticht. Thans heeft men een werk- en een erecomité opgericht, met het doel de voor de bouw van het recratieoord benodigde 250.000 bijeen te brengen. Deze comité's hebben enige acties voorbereid, waarvan de resultaten Jan vtn Zutphen en zijn verjaardag tijdens een omvangrijke huldiging in het Concertgebouw te Amsterdam zullen worden aangeboden. „Ome Jan" stelt nog steeds levendig belang in het wel en wee van .,zijn" patiënten, die hem zelf van hun wederwaardigheden op de hoogte houden. De Lockheed vliegtuigenfabrieken hebben van de Amerikaanse lucht macht opdracht gekregen een „stu- dieschets" te maken voor een vlieg tuig, dat door atoomkracht wordt voortbewogen. Over het plan wer den geen bijzonderheden bekend ge maakt. Twee personen werden gedood en drie ernstig gewond nadat de 31-ja- rige Erich Stoeffler na een woorden wisseling een bom tot ontploffing had gebracht in de ooglijderskliniek van een Weens ziekenhuis. De dader zelf behoort tot de doden. Het drama voltrok zich in enke le ogenblikken. Na een korte woordenwiseling in een administra tie-bureau sloot Stoeffler (die onder de naam Stauffelberg was opgeno men) zich er met 3 beambten in op. Men hoorde hem de trap af en toen weer op rennen vlak hierna barstte de bom. Stoeffler en een van de beamb ten werden volgens het persbureau Reuter „letterlijk uiteengereten". Grote schade werd in het ziekenhuis aangericht. De onenigheid tussen Stoeffler en de beambten was begonnen om zijn naam: Hij had zich door de Ame rikanen laten binnenbrengen onder de naam Stauffenberg. (Stauffen- berg was de leider van de bomaan slag op Hitier). „Dat is mijn ware naam, basta", hoorde men hem schreeuwen, toen hij het bureau ver liet om even later de bom te laten exploderen. Poging om Soekarno te ontvoeren? Het te Djakarta verschijnen com munistische blad „Harian Rakjat" maakt in grote opmaak melding van een mislukte poging om presi dent Soekarno te ontvoeren toen hij ter gelegenheid van de opening van de Indonesische sportweek 10 dagen geleden Medan bezocht. Van officiële zijde kon op dit be richt Donderdag geen enkel commen taar worden verkregen. Wapens gesmokkeld uit Malakka In Atjeh woedt een kleine oorlog. Hoewel de autoriteiten in Djakarta voortgaan, zich optimistisch over de toestand uit te laten, blijkt uit com- muniqué's van het Indonesische le ger, dat op sommige plaatsen nog fel wordt gevochten. Zo wordt mel ding gemaakt van een aanval van regeringstroepen op een „fort" nabij Sigli (O.-Sumatra), dat door 600 met Japanse wapenen uitgeruste opstan delingen werd verdedigd. Bij andere aanvallen in dit gebied zouden de Atjehers zó zware verliezen hebben geleden, dat deze „niet waren te tellen". De regeringsstrijdkrachten worden versterkt met eenheden, die onder dekking uit de lucht aan land worden gebracht. Het hoofdkantoor van de douane te Djakarata heeft medegedeeld, dat het zeer goed mogelijk is, dat op grote schaal wapens van Malakka naar Atjeh /.ijn gesmokkeld ten be hoeve van de opstandelingen, zon der dat de douane op Noord-Suma- tra daarvan op de hoogte was. De kust van Atjeh is 750 mij] lang en de douanekantoren te Langsa en Lhok Seumawe zijn buiten dienst, aange zien het personeel er van is ge- evacueerd. De Indonesische minister van Bin nenlandse Zaken. dr. Hazairin, heeft na een inspectietocht door Atjeh verklaard, dat de regering „zeer goede vorderingen" heeft gemaakt bij het herstellen van de orde. Goed ingelichte kringen te Djakarta zijn echter van mening, dat de minister de toestand te rooskleurig heeft voorgesteld Dr. Haizarin zeide verder, dat de rebellen in het gebied van Lhok Seu- DOODVONNIS IN EGYPTE. De vroegere premier van Egypte, Ibrahim Abdel Hary, is Donderdag door het revolutionnaire hof te Gairo ter dood veroordeeld. Het vonnis zal door middel van ophanging worden voltrokken. Alle goederen, die Ha ry op onrechtmatige wijze heeft ".ver kregen, werd an door het hof verbeurd verklaard. De oud-premier werd o.m. beschul digd van corruptie en verraad. Hij werd ongeveer twee weken geleden gearresteerd. Hary verklaarde voor het hof niet schuldig te zijn aan de ten laste gelegde feiten. mawe landinwaarts zijn getrokken en naar de bergen zijn gevlucht. Zij hebben zich meester gemaakt van de omgeving van het meer van Taken- gon. Uit Kotaradja meldt de corres pondent van Aneta, dat het hoofd van politie van Seoelimeoem (ten Zui den van Kotaradja) door een bende is gevangen genomen en opgehangen. Zijn vrouw en kinderen werden ver moord. Ook het hoofd van het tele foonkantoor van Kotaradja werd ge vangen genomen en opgehangen. Mooie kwaliteit TRAININGSBROEKEN Alle maten. Yanaf HAARLEMMERSTR. 172-174-179 Midza-Bonnen ,yoor onze cliënten (Advertentie) Visjinski wil maar praten over Korea De Russische afgevaardigde heeft gisteren in de Verenigde Naties op nieuw een nederlaag geleden. Met 48 tegen 6 stemmen met 5 onthoudin gen besloot de politieke commissie het debat over de bijeenroeping van de conferentie over Korea uit te stel len. Verleden maand besloten de Ver enigde Naties het politieke overleg over Korea te beperken tot de oor logvoerende partijen én eventueel Rusland aan de communistische zij de toe te laten. Rood China kwam echter met het tegenvoorstel om bij de conferentie vier neutrale Aziatische mogendhe den uit te nodigen. Dat voorstel is door Visjinski gisteren met vuur ver dedigd en hij drong er op aan om de discussie over de gehele kwestie te heropenen. Daar heeft de politieke commissie zich tegen verzet. Men nam tenslotte een Australische mo tie aan, volgens welke de Koreaanse conferentie weer in debat zou kun nen komen, indien de meerderheid der Verenigde Naties dat zou wen sen. Nieuwe electrische centrale te Amsterdam Zaterdag, 3 October a.s., zal de nieuwe electrische centrale aan de Hem- weg te Amsterdam, wiens pijpen reeds lang de lucht in priemen, worden geopend. Gezicht op de eerste turbogenerator, met een capaciteit van 50.000 kilowatt. Diepterecord gebroken Professor August Piccard, de man die 21 jaar geleden de stratosfeer ver overde, is met zijn zoon Jacques in een stalen kogel 3150 meter in de diepzee afgedaald, de grootste diep te die een mens ooit heeft bereikt. Het experiment werd uitgevoerd in de „kuil" van de Thyreense Zee, op ongeveer 80 kilometer van het eilandje Panza. Piccard en zijn zoon bleven twee uur en een kwartier on der water. Het oude record stond met 2100 meter op naam van twee Franse marine-officieren die de vo rige maand bij Marseille in eenzelf de duikapparaat omlaag gingen. De twee Piccards maakten eerst een proefduik, maar om precies 10 uur 33 gaf de 69-jarige Zwitserse onderzoeker het teken dat de re cordpoging zou worden onderno men. Het tweetal bracht eerst nog een rubbervlot aan boord. Terwijl een zachte regen viel en geen golfje op het wateroppervlak merkbaar was zakte de „Trieste" omlaag, nage staard dor zeelui, technici en ver slaggevers die over de railingen van de drie begeleidende vaartuigen hin gen. Negen kwartier later dook de bathyscaaf onder uitbundig enthou siasme uit het diepste gedeelte van de Thyreense zee op. De twee Pic cards kropen uit de bol en zwaai den opgewonden Zij schreeuwden tot de waarnemers dat zij op de bo- dom van de zee waren geweest. Een hels concert uit de scheepsfluiten volgde op deze juichkreten. Over zijn afdaling zei de profes sor: „Ik geloof dat wij materiaal van grote waarde hebben meegebracht", vader en zoon hebben namelijk on derweg door de kijkramen filmop namen gemaakt. „Mijn zoon Jaques bestuurde de bathyscaaf; ik speelde voor waarnemer. We daalden tot we niet verder konden. Toen wisten we dat de duikklok op de bodem van de zee lag. Om ons heen zagen wij fos- Nogmaals de toelatingskwestie De Sowjet-Unie heeft meege deeld, dat' zij de Veiligheidsraad zal verzoeken, de aanvragen van veer tien staten waaronder enige com munistische, voor het lidmaatschap der V.N. opnieuw in behandeling te nemen. Zij zal dit doen door middel van een ontwerp-resolutie, welke Vrijdag bij de speciale politieke com missie zal worden ingediend. De be trokken landen zijn: Albanië. Buiten- Mongolië, Bulgarije, Roemenië, Hon- gerije,. Finland, Italië, Portugal, Ier land, Jordanië, Oostenrijk, Ceylon, Nepal en Libye. Weldra besprekingen te Teheran Volgens het weekblad „News week" heeft de Perzische premier, generaal Zahedi, aan de Amerikaanse ambassadeur te Teheran, Loy Hen derson, „een informele verzekering gegeven, dat onderhandelingen voor de oplossing van het oliegeschil met Engeland eind October kunnen be ginnen". Ook zou de Perzische regering bereid zijn een Britse zaakgelastigde te Teheran te aanvaarden, waar door de diplomatieke betrekkingen tussen Engeland en Perzië althans weer enigermate zouden worden her steld. Twee kleine door electrische mo toren gedreven vinnen stelden de Pcards in staat zich onder water over de zeebodem te bewegen. „Toen wij 250 meter waren ge daald, konden wij al niets meer zien", zei Piccard. „Het was volslagen don ker, maar toch niet hetzelfde als on langs bij Capri Daar hebben wij dag licht tot op een diepte van 400 me ter. Maar het weer was toen ook veel beter. Vandaag moesten wij een bui tengewoon grote hoeveelheid ballast uitstoten, voordat we konden opstij gen. Voor het eerst ging het luik ge woon open. De bathyscaaf gehoor zaamde vandaag als een goed afge richt hondje", zei Piccard. Zijn zoon vertelde, dat de bathyscaaf met een snelheid van één meter per seconde was gedaald. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). DROOG WEER. Droog weer met verspreide op klaringen. Vrij krachtige tot matige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. 2 Oct.: zon op 6.42 en onder 18.16; maan op 0.3i en onder 16.17 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bew. 8 G OSLO mist 8 STOCKHOLM regen 14 KOPENHAGEN motregen 15 LONDEN geheel bew. 15 AMSTERDAM zwaar bew. 16 BRUSSEL geheel bew. 12 PARIJS mist 7 BORDEAUX mi6t 4 NICE zwaar bew. 17 WARSCHAU nevel 10 BERLIJN zwaar bew. 11 FRANKFORT nevel 6 MUNCHEN nevel 11 ZURICH nevel 11 WENEN zwaar bew. 12 ROME onbew. 14 Droge 3 October? Met alle reserve, die aan het voor spellen van weer verbonden is deelde het Meteriologisch Instituut in De Bilt ons vanmorgen mede, dat vol gens de verwachtingen 3 October geen regen zal brengen. Het zal een beetje teveel gevraagd zijn om ook nog zon te verwachten, maar men had in De Bilt goede hoop, dat Led den zijn historisch feest droog kan vieren, hetgeen natuurlijk geenszins betekent, dat het een droog feest behoeft te worden. Korreltje Vroeg ryp, vroeg rot; vroeg wys, vroeg zot. Cats.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1