De loonronde van goochelende cijfers Staatssecretaris gaf toelichting op regeringsbesluit H.M. de Koningin op Lage Vuursche Agent ontmoette aardig meisje en ontving dreigende kaartjes Schreeuwende mannequins gaven show te Delfzijl Coevordense politie mannen bij marechaussee ingedeeld Gebrekkige Utrechtenaar per invalidewagentje naar Zweden Emigranten in Canada WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1953 Dfc LEIDSK COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 FIJNE EN MINDER FIJNE PAKKETTEN De staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, heeft gisteren op een persconferentie een toelichting gegeven op het besluit van de ministerraad inzake de loons verhoging van vijf procent. Hij merkte op, dat het niet te voorzien was geweest, dat de zaak zo inge wikkeld zou worden. Er bestond overeenstemming tussen werkgevers en werknemers over een volledige compensatie van de huurverhoging en algehele opheffing der consump tiebeperking. In de Stichting van de Arbeid was er overeenstemming over de inper king van de gemeente classificatie en de verruiming van de loongrenzen tussen geschoolden en ongeschoolden. Het horen van de SER. Er zijn moeilijkheden geweest over de kwestie van het horen van de SER. Van de zijde der werkgevers is de wens naar voren gebracht om over de verhoging, die tussen 4 en 6 pro cent zou liggen, dit college te horen. De argumenten van de werkgevers waren de volgende. H.i. moest de SER worden gehoord, omdat dit in andere gevallen ook was geschied. De verhoging zou nog al een verzwa ring van lasten voor de werkgevers betekenen, n.l. tegen 10 procent, het geen het h.i. gewenst deed zijn de SER te horen. Het derde argument van de werkgevers was, dat het be sluit tot loonsverhoging gemakkelij ker was te aanvaarden als een col lege als de SER zich ervoor uit sprak. Alle groepen van werkggevers hadden ten aanzien van loonsverho ging niet dezelfde gedachte, omdat sommige delen van het bedrijfsleven de verhoging moeilijk konden dra gen. Het vierde argument van de werkgevers was, dat zij in de verho ging zagen eer stap naar vrijere loonvorming. Zij wilden daarom de SER, die daarin geen rol heeft te spelen, horen. Uitstel gevreesd. Vervolgens somde de heer v. Rhijn een viertal argumenten van arbei derszijde op. Men moest tot een re sultaat komen en kennelijk schuwen de werkgeversleiders de verantwoor delijkheid, zo redeneerde men aan die zijde. De arbeiders vreesden van het voorleggen der kwestie aan de SER weer een zeer langdurig uitstel, ze ker van 5 tot 6 weken. Dan zou deze situatie ontstaan, dat de kwestie der huren en der belastingen in de Ka- mer zou worden behandeld, terwijl het percentage der loonsverhoging nog niet bekend zou zijn. Als derde argument voerden werknemers aan, dat als de SER de loonsverhoging bekijkt, dit niet voldoende zou zijn Er zijn allerlei factoren in het geding en ook de be lastingmaatregelen zouden door de SER moeten worden bekeken. Daar door zouden de complicaties groter worden. Het vierde argument was, dat het materiaal voldoende duidelijk was. De betalingsbalans is verbe terd en de werkgelegenheid is beter dan ze geweest is. Aangevoerd werd, dat de noodzakelijkheid van verho ging door de werkgevers is toe-ge geven. Is het dan wel juist de SER te raadplegen? Tijdnood. De regering heeft zich volgens dé mededelingen van de staatssecretaris gesteld op het standpunt, dat het on gewenst was de SER te horen in hoofdzaak op grond van het argu ment van tijdnood. De regering heeft Vlaggestok moest geschilderd gezocht naar een mogelijkheid om aan de bezwaren van de werkgevers tegemoet te komen. Omdat ar ook eco nomische aspecten aan de zaak zitten heeft men werkgevers en arbeiders doen praten. Deze loonronde kan men naar de mening van mr. dr. van Rhijn het beste noemen de loonronde van de cijfers. Er zijn allerlei moeilijkhe den gerezen. In details bleek er ver schil van mening te bestaan, waar uit kan worden afgeleid, dat de kwestie tot op de bodem is bezien. Een punt van verschil was o.a. hoe de berekening van het huidige peil der lonen moest worden gemaakt. Moest worden uitgegaan van de cij fers van 1949 of moest de looncom- pensatie van 1952 in verband met de werkloosheidsverzekering worden meegeteld? Verschillen. Daarnaast waren er belangrijker ver schillen, die zich groepeerden om de huurverhoging en de consumptiebe perking. De huurverhoging wisselde in de onderhavige gevallen van zeven tot drie gulden. Daarbij v/as de huurverhoging van 15 pet. verdisconteerd. De vraag was hoe te percenteren. De werkgevers wilden persenteren van het gemid delde weekinkomen. De arbeiders waren daar tegen, omdat b.v. de pre mies voor de bedrijfspensioenfond sen er in begrepen waren. Het resul taat zou dan zijn, dat de compensatie te kort zou schieten voor de arbei ders, wier loon onder 't gemiddelde weekinkomen lag. De arbeider.-; wilden uitgaan van de regelingslonen, dat zijn de basis bedragen van_ de Stichting van de Arbeid, zoals die bij voorstellen over loonregelingen worden gehanteerd), dus de richtlijnen die gelden bij loononderhandelingen. De werkge vers meenden, dat dan overcompen satie zou worden gegeven. Het verfijnde pakket. Het tweede belangrijke geschil punt was de consumptiebeperking en daarover gaat de grote strijd, aldus de staatssecretaris. Tot nu toe werd gewerkt met het „pakket" van 1949 uitgaven voor brood, vlees, aardap pelen, kleding, schoeisel e.d. op basis waarvan men de cijfers bere kent. De samenstelling van het pak ket is van grote betekenis. Nu was de gedachte: kunnen we het pak ket verfijnen. De gedachte was ge rezen, dat het budgetonderzoek van 1951 niet meer representatief zou zijn. Daardoor is men op ernstige moeilijkheden gestuit en men is te ruggekeerd tot het pakket van 1949, waarop alle loonronden zijn geba seerd. Dat is ook de uitspraak van de drie deskundigen, wie om advies was gevraagd, geweest. Daarmede heeft de regering zich verenigd De arbei ders willen nu weer over de cijfers praten. Als men deze discussie her opent, moet men haar ook aan werk geverszijde heropenen. De werkge vers hadden zich gebonden aan de cij fers der deskundigen. Handelde men aldus, dan zou men weer even ver zijn als voor de besprekingen. Door een toeval is men op een percentage van vijf terechtgekomen, niet omdat dit een gemakkelijker oplossing voor de regering was. Voor dit percentage is een redelijke grondslag aan te voeren. De middentsand. Met betrekking tot de moeilijkhe den voor de middenstand zeide spr., dat men van die zijde opmerkt, dat er meer loon moet worden betaald en meer huur voor woningen en be drijfspanden. De moeilijkheden voor de middenstand onderschat hij niet. Hij merkte echter op, dat door de loonsverhoging een ruimere con sumptie zal ontstaan, welke van be lang is voor de middenstand. De groothandelspriizen vertonen een da lende tendenz en daarin ligt een fac tor, die het gemakkelijker maakt de moeilijkheden op te vangen. De vraag kan gesteld worden of er geen verhoging der prijzen volgt als er loonsverhoging komt. Spr. meent, dat men zich zeer bepaald daaraan niet moet hechten. Men berekent, dat een loonsver hoging van vijf procent een prijs verhoging van twee procent zou ver- Oorzaken, maar die prijsverhoging is zeer onzeker. Bedacht moet worden, dat er een dalende tendenz in de prijzen der grondstoffen is. Boven dien heeft men de ervaring, opge daan bij de consumptiebeperking van Maart 1951. Er is toen geen prijs verhoging opgetreden. Ten aanzien van de gunstige beta lingsbalans is er geen aanleiding in een soort feeststemming te gaan le- van. De oorzaken, die tot die gun stige balans hebben geleid, kunnen wegvallen. Met betrekking tot de gunstiger werkgelegenheid zeide spr. o.a., dat Menig Amsterdammer die in de afgelopen week zijn horloge bijzette met de klok van Berlage's Beurs op het Damrak, heeft zich afgevraagd, waartoe die omvangrijk en hoge stel lage, die daar was verrezen, diende. Stelt u gerust Amsterdammers, er zal niets op deze zware kasteeltoren worden gebouwd, en men zal ook n'ets afbreken. Deze enorme stella ge dient slechtstot het schilde ren van de vlaggestok! de economische toestand niet onbe vredigend is en tegen die achter grond heeft de regering haar beslis sing genomen. De kwestie van verhoging van de kinderbijslag, de noodvoorziening ouden van dagen en andere voorzie ningen wordt nader met de Stichting van de Arbeid besproken. Met betrekking tot het „nieuwe in dexcijfer" van het Centraal Bureau voor de Statistiek werd opgemerkt, dat de commissie van deskundigen met volkomen eenstemmigheid op een percentage van 4.8 was gekomen. De heer dr. J. E. van Dierendonk, chef van de afdeling Economische aangelegenheden van het departe ment van Sociale Zaken en Volks gezondheid, verklaarde nog, dat er een schijnbare tegenstelling is. De drie deskundigen hadden het offi ciële indexcijfer en daarnaast de prijzen van het nationale budgeton derzoek 1951. Deze laatste cijfers leidden tot dubia Er kwam geen nieuw cijfer, men is teruggevallen op het officiële cijfer van 1949. Nog werd medegedeeld, dat een mogelijke melknrijsverhoging niet in de loonsverhoging is berekend. Van regeringszijde is ter zake geen enkele beslissing genomen. De loongrenzen in de sociale ver zekering niet achter die van de werkloosheidsverzekering zullen worden verhoogd met de loonsver hoging. Over de ambtenarensalarissen en de pensioenen is nog geen beslissing genomen. Als het tot 5 procent loons verhoging komt zal dat percentage worden aanvaard bij het overleg over de salarissen en de pensioenen. Vragen over C.B.S.-berekening Het lid van de Tweede Kamer, mr W. A. J. Burger, heeft de vol gende vragen schriftelijk gesteld aan de minister van Economische Zaken. 1 Kan de minister meedelen, of 't juist is, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek bij zijn advies omtrent de omvang van de bestaan- do consumptiebeperking aan de door de regering benoemde deskundige commissie met betrekking tot de aanhangig zijnde loonsverhoging, een andere methode van*berekening heeft gevolgd, dan waarvan het aanvan kelijk bij zijn voorlichting aan de Stichting van de Arbeid uitging? 2. Indien de eerste vraag bevesti gend wordt beantwoord, kan de mi nister dan mededelen welke overwe gingen het CBS er toe hebben geleid deze wijziging in de berekeningsme thode te brengen? 3. Indien de eerste vraag bevesti gend beantwoord wordt, is de minis ter dan niet van oordeel dat dit be leid van het Centraal Bureau voor de Statistiek niet in hoge mate moet worden betreurd, omdat het vertrou wen in de objectiviteit van CBS door deze ontwikkeling kon worden on dermijnd? H.M. Koningin Juliana heeft Dinsdag een gedeelte van de conferentie, die door het Centraal Comité voor sociale zorg ten behoeve van gerepatrieerden (C.C.K.P.) op de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche wordt gehouden, bijgewoond. H.M. gebruikte met de deelnemers aan de conferentie de lunch (Indische rijsttafel). Meisjes, gekleed in boerinnejakjes en met witte kapjes op het hoofd, brachten de spijzen rond. H.M. bedient zich van de haar aan geboden gerechten. VERMETELE, NEEM JE ONTSLAG, OF Enige tijd geleden kwam een on dernemende politieman uit Mook een aardig meisje tegen en na een kort gesprek, kwam de sterke arm tot de conclusie: „Hoe aardiger, hoe kattiger". Een paar dagen, nadat hij deze le venswijsheid de wereld in gestuurd had, vond de agent bij de ochtend post een briefkaart, waarop een on bekende hem mededeelde: „Vermetele, mag ik je er op at tent maken, dat je een vrouw niet tegen haar zin mag vergezellen. Ik eis een verzoek tot ontslag of over plaatsing, anders wordt de minis ter van Justitie in de zaak ge mengd." De agent kwam niet erg onder de indruk van deze vergramde brief kaart en diende zijn ontslag niet in. Maar een paar dagen later kreeg hij weet een kaartje, waarin hem ver weten werd valse dateringen te heb- Snikkende kampioenen De plattelandsvrouw miss E. M. Peen uit Australië is eigenlijk de initiatiefneemster geweest van de babyshow, die gistermiddag in Delf zijl is gehouden. Zij was het die de bona van plattelandsvrouwen in de omgeving van Delfzijl enthousiast heeft gemaakt voor dit voor ons land uniek gebeuren. De bond van plattelandsvrouwen in het dorpje Uitwierde (Delfzijl) wilde graag een clubhuis hebben, maar de financiën voor de bouw van dit trefcentrum voor de Delfzijlse plattelandsvrouwen ontbrak. Men tracht thans door vele acties de no dige geldmiddelen te verzamelen. Een van deze acties was een baby show, die volgens miss Peen in Australië zeer populair is. „Muzikale" omlijsting De plattelandsvrouwen schreven talrijke jonge moeders aan om deel te nemen aan deze show ter ver sterking van de financiën van de bond. Ruim 70 moeders kwamen gis termiddag mei hun peuters naar het gemeenschapshuis in Delfzijl, waar drie wijkverpleegsters achter een grote tafel bedekt met hospitaailin- nen de toekomstige mannequins ont vingen. Het was er een lawaai van belang. De gebruikelijke muzikale omlijsting tijcens een modeshow was ditmaal voor het optreden van de baby's bepaald niet nodig. Zij zorg den zelf wel voor de nodige vocale prestaties. Te kort of te lang Welke normen werden nu aan de ze baby's gesteld? Men was nierover in Delfzijl iet wat geheimzinnig mee om de moe ders niet te kwetsen, maar het ging er in het kort om hoe de conditie van de baby was. Waren er puistjes, die voor de rekening van een slechte verzorging van de moeder kwamen, was het kind te lang, te dik, of te mager? De wijkverpleegsters stelden z©l£ de normen vast en waardeerden in punten. Baby's niet enthousiast Zeventig poedelnaakte baby's la gen gistermiddag op het bruine hos- pitaalinnen. Voor de moeders was er trouwens maar één goede baby en dat was hun eigen spruit.Er werd gewichtig gewogen en gemeten, zeer tot ontstemming van de baby's, die in al dit gedoe maar weinig plezier hadden, temeer daar vele camera's op hen gericht waren. Hun oogjes knipperden tegen het blitzlicht van de fotografen. Het is een leuke ver toning geworden. Ten slotte kwa men de gelukkigen uit de bus, maar alleen de moeders waren maar ge lukkig. De betreffende baby's keken jaloers naar hun niet uitverkoren collega's, die weer veilig met moeder meemochten, terwijl zij nog eerst een hele poos door fotografen „be- blitzt" en door nieuwsgierigen be wonderd moesten worden. Grote verplaatsbaarheid Naar wij van.de rijksvoorlichtings dienst vernemen, heeft het nauwkeu rige onderzoek, dat is ingesteld naar aanleiding van de geruchten, welke enige tijd geieden de ronde d®den met betrekking tot de leiding en het beleid van het politiecorps te Coe- vorden, niet tot de conclusie geleid dat voor strafrechtelijke of discipli naire maatregelen aanleiding zou be staan. Intussen is wel gebleken dat voor een grensgemeente als Coevorden, met een in verband met het inwo nertal in steikte gering politiecorps, de verplaatsbaarheid van de politie ambtenaren van bijzondere waarde is. In overeenstemming met het ge voelen van de commissaris van de koningin in Drenthe is daarom be sloten met ingang van 1 October a.s. het Coevordense politiecorps in het corps rijkspolitie op te nemen. ben gebruikt in door hem opgemaak te processen-verbaal. Nadat dit zo enkele keren geschied was, kreeg de politieman er genoeg van en diende een aanklacht in bij de justitie, te meer, daar hij een vermoeden had, van wie deze „dreig brieven" afkomstig waren. Het vervolg speelde zich gisteren voor de Arnhemse rechtbank waar een oud-politieman zich als schrijver van deze brieven moest verantwoorden. Deze wist echter stellig, dat hij de brieven echt niet geschreven had. Wel waren de beschuldigingen juist en hij wist nog veel meer te vertel len De rechter werd nieuwsgierig en belegde een gesloten zitting, waarin verdachte zijn grieven tegen de poli tieman eens uit de doeken kon doen. Het bleek niet zo heel erg veeJ te zijn, want de gesloten zitting duurde maar heel kort. Daarna deelde de officier glim lachend mede, dat verdachte kenne lijk een grief tegen de dienaar van Hermandad heeft iets, wat niet zo heel erg verwonderlijk is, omdat de agent de man een wegens diefstal verbaliseerd heeft en de officier veroordeelde hem tot 100.boete. De man bleef ontkennen iets met de zaak te hebben uit te staan, maar toen de officier hem uitnodigde zich te onderwerpen aan een schrift- proef, omdat een schriftkundige tot de slotsom gekomen was, dat het handschrift op de briefkaarten va*f verdachte was, weigerde hij. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. De minister van Economische Za ken, prof. dr. J. Zijlstra is gisteren op uitnodiging van het Zweedse be drijfsleven voor een bezoek van en kele dagen naar Zweden vertrok ken. Professorale invitatie De Phlipsfabrieken in Drachten zullen worden uitgebreid van rond 11.000 m2 vloeroppervlakte tot rond 13.000 m2. Het aantal werkkrachten zal daardoor tot 1000 a 1500 kunnen worden opgevoerd. Thans zijn in de ze fabrieken ongeveer 650 personen te werk gesteld. Om deze nieuwbouw te financie ren heeft de ia. Philips aan de ge meente Smaliingerland verzocht een bedrag van f 4 millioen te lenen B. en W. van Smaliingerland stellen nu aan de raad voor f 4 millioen tegen 2 13/16 procent te lenen van de n.v. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten en dit bedrag tegen dezelfde ren- tevoorwaarden aan Philips te ver strekken. De lening zal een looptijd van 10 jaar krijgen. De bijkomende kosten worden door Philips gedra gen. MAKEN HET GOED! In opdracht van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, Commissariaat voor de Emigratie, vertrok de heer J. G. M. Bosman van de L.T.B. als emigratie-deskundige, met de Waterman van 24 Juli j.l. naar Canada om tijdens de reis nog de no dige voorlichting betreffende emigra tie te geven. Daarna maakte hij een oriëntatie-reis van ruim 4 weken dwars door Canada en gedurende deze reis, waarbij ruim 15.000 km. werden afgelegd, kon de heer Bosman kennis nemen van het wel en weer van de vele emigranten, die door hem zijn bezocht. Gelukkig maken vrijwel allen het uitstekend! Van de velen, die hij be zocht heeft, heeft hij er niet één ont moet, die naar Nederland terug wil, anders dan met vacantie. Het spreekt vanzelf, dat deze reis van groot belang is geweest en dat de vele ervaringen, hierbij opge daan, zeker ten goede zullen komen van de toekomstige emigranten, om dat de kennis thans aan de practijk kan worden getoetst. „Duidelijker nog dan voorheen is mij gebleken, van welk een onschat bare waarde een goede voorlichting en voorbereiding is voor iedere emi grant", aldus de heer Bosman. Het kantoor van de Emigratie- dienst L.T.B. is gevestigd te Haarlem Parklaan 12, tel. K. 2500-18595. Per soonlijke bezoeken kunnen worden afgelegd op Maandag, Woensdag en Donderdagmiddag van 24 uur. Tevens wordt voorlichting gegeven op de maandelijkse zitdagen volgens onderstaand rooster. Delft: iedere le Donderdag van de maand, café v. d. Meijden-Koot, Bees tenmarkt 26; Leiden: iedere 2e Vrijdag van de maand, Lunchroom American (Bie- siöt), Steenstraat 55; Alle zitdagen uitsluitend in de ochtenduren! Blijkens mededeling van het Com missariaat voor de Emigratie dienen de emigranten, welke in het voorjaar van 1954 wensen te vertrekken naar Canada, zich in de komende maan den aan te melden. Een invalide Utrechtenaar, reeds vanaf zijn 17- jaar invalide, is mo menteel met een invalide-wagentje, aangedreven door een hulpmotor, op weg naar het 2500 km. verwijderde Stockholm, om zich daar onder be handeling te stellen van een profes sor, mot wie hij een intensieve cor respondentie gevoerd heeft. Jarenlang heeft de man, die niet lopen kan, in huis gezeten en alleen dank zij het sympathieke gebaar van een Utrechtse fabriek, die hem een wagentje met hulpmoter gaf, kon hij in de laatste tijd eerst eens een paar tochtjes maken. Op een van die uitstapjes kreeg hij een Deens tijdschrift in handen, waarin geschreven werd over het werk van prof. dr. Olivier Cronie uit Stockholm. Onmiddellijk schreef de man een brief aan de geleerde deze antwoord de en spoedig ontstond er een le vendige correspondentie tussen Utrecht, die tot gevolg had, dat de professor onlangs de Utrechtenaar uitnodigde naar Zweden te komen, om zich onder zijn behandeling te stellen. Onmiddellijk werden de no dige voorbereidingen gemaakt; de route werd zo vastgesteld, dat de man iedere avond bij een ziekenhuis vrijspraak was gekomen. zal aankomen, waar hij een warme maaltijd zal kunnen gebruiken en onderdak voor de nacht zal vinden. Het motortje rijdt 30 km. per uur en gisteren is de ondernemende Utrechtenaar gestart, zodat hij over een goede week in Stockholm kan worden verwacht. Het Amsterdamse gerechtshof sprak vandaag conform de eis, de 66-jari- ge koopman H. F. v. d. M. uit Over- veen, vrij van de telastlegging. dat hij een leiden'"? functie in het gra fisch handelsbedrijf zou bekleden, waarvoor hij in hoger beroep terecht had gestaan. De koopman werd in 1948 door het Bijzonder Gerechtshof wegens colla boratie veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf, met levenslange ont zegging een leidende functie in het grafisch handelsbedrijf te bekleden. In 1952 stichtte verdachte een éénmansbedrijf in grafisch materiaal. Het Hof overwoog, dat hij hiermede geen leidende functie vervulde, doch air. zelfstandig handelaar optrad, hetgeen hem niet was verboden. Eenzelfde oordeel was in eerste in stantie uitgesproken door de Haai lemse rechtbank, die eveneens t(

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5