2)e &2id6e(Soti/tatit West-Berlijn Kardinaal Wyszynski gearresteerd De opstand in Atjeh Millionnairskind ontvoerd Burgemeester Reuter overleden Klooster van St* Bernard wordt niet opgeheven Bofte die Schot even! Oude recepten Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1953 44ste JAARGANG No. 13005 ontstak de kaarsen Papengracht 32, Tel, 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 SURINAME 1 meer dan een jaar geleden in de Tweede Kamer ontplofte, toen de heer De Kort op de verklaring van minister Kernkamp, afgelegd in Pa ramaribo, dat onder het zelfbeschik kingsrecht van Suriname ook het recht van secessie moest worden ver staan, de kat de bel aanbond en zich hiertegen verzette, welk verzet door het grootste deel van de Kamer ge volgd werd. Het resultaat hiervan was, dat minister Kernkamp deze verklaring moest inslikken en voor zijn eigen verantwoording nemen. Maar het resultaat was tevens, dat men in een impasse was geraakt, waar men niet scheen te kunnen uit komen. Suriname immers verlangde in de preambule van het nieuwe Sta tuut het zelfbeschikkingsrecht opge nomen te zien, maar de verschillen de interpretatie van het zelfbeschik kingsrecht maakte, dat er een ver schil van opvatting was, dat niet te overbruggen scheen. De ministerraad was er toen toe gekomen een kleine commissie uit zijn midden te benoemen, welke tot taak kreeg naar een formule voor overeenstemming te zoeken. Enige tijd geleden nu is de for mule, welke deze commissie einde lijk heeft opgesteld, openbaar ge maakt. OET BLIJKT NU, dat hier niets anders is geschied en er kon ook moeilijk iets anders geschieden dan dat het meningsverschil om trent het zelfbeschikkingsrecht op de achtergrond is geschoven. Men heeft namelijk in deze opzet het zelfbe schikkingsrecht uit de preambule weggenomen en een nieuwe proce dure voorgesteld voor wijziging van het Statuut in de toekomst. Hierdoor wordt dus de wijzigingsprocedure in de discussie betrokken, waardoor Su riname de gelegenheid zou krijgen voor de verwezenlijking van zijn wensen, indien zij dit in de toekomst wenselijk zou achten. Hierdoor zou men momenteel uit de moeilijkheden zijn, omdat men nu minder de na druk op het zelfbeschikkingsrecht c o. het recht van secessie zou behoe ven te leggen in het nieuwe Statuut. Het zou immers dan altijd later nog aan de orde kunnen komen. Het gaat hier om de omzetting van de historische verbondenheid tussen Suriname (en ook de Nederlandse Antillen) en Nederland. Men dient zich echter wel te realiseren, dat voor Suriname het recht tot afschei ding in dit stadium in het geheel niet actueel is. Suriname is een nog niet ontplooid gebied en heeft nog finan ciële en technische steun uit het bui tenland nodig om zich te kunnen ontplooien. Nederland staat op het standpunt, dat het deze steun mid dels investeringen wel wil geven, maar dat het aantrekken van inves- steringen slechts mogelijk zal blij ken bij voldoende zekerheid en dat dan ook bij een ontplooiing van Su riname door Nederlandse financiële hulp de betrekkingen tussen Neder land en Suriname in de toekomst daaraan zullen moeten worden kun nen aangepast. IN IEDER GEVAL heeft de lands- regering in Suriname laten weten dat zij de nieuwe formule, die de Nederlandse regering heeft uitge werkt een voldoende grond acht voor een te hernieuwen overleg. Daarbij heeft zij verklaard, dat het belangrijkste punt bij een regeling voor Suriname zal zijn de wijze, waarop die regeling aan zijn groei en bloei kan worden aangepast. En dat zal dan bij de komende bespre kingen een voornaam punt daarvan uitmaken. Ook heeft de Surinaamse regering medegedeeld, dat zij het voor een vrijwillige verbondenheid noodzakelijk acht, dat Suriname de vrije keuze heeft gehad tussen het verbonden zijn en het niet verbon den zijn, terwijl tevens de voorwaar den van de verbondenheid en even tueel ook de gevolgen van een uit spraak om niet met Nederland ver bonden te zijn vooraf moeten wor den vastgesteld. Enerzijds is dit niet zo erg als het wel lijkt, omdat in Suriname, zo als wij reeds zeiden, djor het achter blijven van eên economische ont wikkeling, welke dit gebied zichzelf niet kan verschaffen, de wens tot af scheiding op dit ogenblik niet be staat. De laatste wens is dus eigen lijk niets anders dan de wens om dit te voren vast te leggen, maar ook om in de practijk het recht op vrije keu ze vast te leggen, al is dat dan ook niet in de Statuut geschied. Maar anderzijds spreekt hieruit altijd nog het gevoel van wantrou wen, dat door de ontwikkeling en het Nederlands verzet tegen het recht van secessie in de preambule is ge schapen, nog niet geheel is over wonnen. Dat er een basis is gevonden om de toen onderbroken onderhandelin gen weer voort te zetten is intussen verheugend, maar er zal bij de ko mende onderhandelingen over het Statuut wederzijds een grotere mate van vertrouwen moeten worden ge- -lomonstreerd om de werkelijke vrij willige verbondenheid, waarnaar men streeft, voor een lange toekomst te verwezenlijken. Huiszoeking in paleis Het dagblad van het Vaticaan, de „Osservatore Romano", heeft giste ren een felle aanval gedaan op de Poolse regering. Mededelend, dat de primaat van Polen, kardinaal Wyszynski is gear resteerd en naar een onbekende plaats is overgebracht, herinnert het blad er aan, dat de kardinaal begin van dit jaar openlijk heeft voorspeld, dat de kerkvervolging in Polen zal toenemen. „Op die dag heeft hij zijn eigen vonnis ondertekend", aldus de „Os servatore Romano", „en begaf hij zich volledig bewust van hetgeen hij deed, op de weg die zou leiden tot zijn verbanning". Het blad onthult dan nog, dat in de nacht van 25 September een huis zoeking heeft plaatsgehad. Alle aan wezigen moesten met het gezicht naar de muur op een rij gaan staan, terwijl de leden van de volkspolitie zich met de vuurwapens in de aanslag achter hen opstelden. Diezelfde morgen werd de kardi naal gearresteerd en weggevoerd. De leider van de Polen in balling schap, August Zaleski, heeft via Ra- Uit leger- en andere berichten, die in Medan binnenkomen, blijkt, dat de posities van het Indonesische le ger in het kustgebied van Oost- en Noord-Atjeh ernstig door de opstan delingen wordt bedreigd. Zij maken melding van „voortdurende aanval len" op de versterkingen, die kort na de opstand op Atjeh zijn ingezet en die, naar eerst nu bekend wordt, op enkele punten door de opstande lingen zijn omsingeld. Pantsertroepen onder bescherming van bommenwerpers zijn thans op weg naar de bedreigde punten en zouden er volgens het Indonesische legerbericht in geslaagd zijn de li nies van de opstandelingen te door breken. De fanatieke rebellen in Atjeh vluchten naar de bergen naarmate de regeringscompagne tegen hen aan kracht wint, heeft volgens Ass. Press de Indonesische minister van Bin nenlandse Zaken dr. Hazairin meege deeld. Hij verklaarde, dat de regering de opstand op Atjeh spoedig onder de duim zal hebben. De minister zeide, dat ongeveer lO.OOOvan de 500.000 in woners aan de rebellie deelnemen. Het rommelt weer in O. Duitsland Het rommelt opnieuw in Oost- Duitsland. De arbeiders op de grote scheepswerven in het Oostzeegebied, aan wie na de ongeregeldheden van 17 Juni een betere levensstandaard was beloofd, vallen op het ogenblik, naar van Oostduitse communistische zijde wordt gemeld, openlijk op ar beidersbijeenkomsten en openbare vergaderingen het communistische regiem aan. In verscheidene gebieden lang de kust worden langzaam-aan-acties ge houden en het communistische blad ,,Die Ostseezeitung" heeft zich reeds in een hoofdartikel gekeerd tegen de „saboteurs", die deze acties leiden. De arbeiders stellen zich volgens dit blad op het standpunt, dat eerst verbetering van de levensomstan digheden over verhoging van de pro ductiviteit kan worden gesproken. Ook van Westelijke zijde wordt gemeld, dat de toestand op de werven zeer gespannen is. De werfarbeiders zouden vooral de reparaties aan Rus sische schepen saboteren. Zonder Britse hulp gaat 't niet De regéring-Zahedi heeft het Per zische volk er voorzichtig op voorbe reid, dat op zijn minst enige Britse technici naar Abadan zullen moeten terugkeren, wil men de olieproductie weer behoorlijk op gang krijgen. In een rapport van de regering wordt gezegd, dat het 30 tot 40 mil- lioen dollar zal kosten om de olie- productie van Abadan weer op het peil van voor de naasting te bren gen. Met het indienst nemen van 30 des kundigen en een investering van 6 millioen dollar zal het mogelijk zijn, 9 millioen ton olie te winnen en daar van 4 tot 6 millioen ton te raffineren. Om de olieproductie echter volledig op gang te brengen (en te houden) zijn 600 deskundigen nodig. Het rapport zegt nog; dat enkele turbines van de electrische centrale van Abadan nodig moeten worden nagezien door technici van de fa briek, die de machines bouwde. Dit nu is een Engelse firma. Zolang de oliekwestie niet tot een oplossing is gebracht, zal de ge naaste olie-industrie maandelijks on- dio Vrij Europa het Poolse volk op gewekt, zich kalm te houden en zich niet te laten verleiden tot wanhoops daden, die zouden kunnen eindigen in een bloedbad. Hij meende, dat de communisten speculeren op een op stand, die zij dan in een met niets ontziend geweld zouden willen smo ren: Een onbekend gebleven vrouw heeft het zesjarige zoontje Bobby van de te Kansas City wonende million- nair Greenlease ontvoerd. De vrouw vervoegde zich bij de kloosterschool, met de boodschap, dat zij Bobby kwam ophalen omdat zijn moeder ernstig ziek was geworden. De zuster, die haar te woord stond, zei, dat zij het ventje even zou roe pen. De vrouw begaf zich in die tus sentijd naar de kapel, waar het kind even later bij haar werd gebracht. Daarop verdween zij met het jonge tje op haar arm. Toen de moeder-overste naderhand de woning van de familie Greenlease opbelde, en vernam dat mevrouw vol komen gezond was, bleek, dat hier sprake is van een opzienbarend ge val van „kidnapping". Bobby's moeder was zo overstuur, dat zij naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Meisjes in opstand Ongeveer 100 meisjes uit een ver beteringsgesticht te Theresiënfeld, in de omgeving van Wenen, zijn in de afgelopen nacht in opstand gekomen. Vijftien meisjes ontvluchtten via aan elkaar geknoopte beddelakens uit het raam van de eerste verdieping en verdwenen in de duisternis. De anderen wierpen huisraad van het gesticht naar buiten, gooiden de ruiten in, draaiden de stoppen van het electrisch licht uit. Enkele vluchtelingen konden in de loop van de dag door de politie wor den aangehouden. EEN ONDERZEEBOOT KWIJT De Duitse sleepboot „Stein" heeft omstreeks elf uur gisteravond ter waarschuwing van de scheepvaart geseind dat zij op mijl ten Noord westen van het lichtschip „Goeree" een onderzeeboot heeft verloren. De onderzeeboot drijft in Noordooste lijke richting en is gevaarlijk voor de scheepvaart. De Nederlandse kustvaarder „Fiat" heeft de verloren onderzeeboot aan getroffen en een lid van haar be manning aan boord van de onderzee boot gezet. De onderzeeboot wordt thans door de „Fiat" naar Hoek van Holland gesleept De onderzeeboot was bestemd voor de sloop. Missionarissen vertrokken naar Afrika Vlet de Skymaster „Aalsmeer" vertrok gistermorgen van Schiphol voor de 40e maal een groep van pl.m. 25 missionarissen naar missieposten te Juba, Entebber en Tabora (Centraal Afrika). Voor het voeren van bespre kingen op verschillende landingsplaatsen vlogen ditm aal enige bestuursleden en leden van de Raad van Beheer met het gezelschap mee. Men ziet hier de missionarissen met familieleden, die hen uitgeleide deden voor het vertrek. Verlies voor W.Berlijn felfnn hafn macht kwam, was Reuter burgemees ter van Maagdenburg. 10 Jaar na zijn ontvluchting bleef hij verbonden aan de Turkse academie voor de oplei ding van ambtenaren te Ankara. Na de oorlog keerde hij naar Duitsland terug om een symbool van de vrij heid te worden als burgemeester van West-Berlijn. Voor de ramen van de huizen in West-Berlijn brandden gisteravond duizenden kaarsen als teken van rouw voor burgemeester Reuter. De thans overleden burgemeester had zelf de gewoonte ingevoerd kaar sen te branden ter herinnering aan degenen die in de oorlog vielen en degenen die in de Oostelijke landen worden vermist. Onverwacht is gisteren burgemees ter prof. Ernst Reuter van West-Ber lijn op 64-jarige leeftijd overleden. Deze voormalige communist, die zich later bij de socialisten aansloot, was de man, die de West-Berlijners aanvuurde tijdens het beleg van het Westelijk stadsdeel gedurende de blokkade in de periode 19481950. Het bericht wekte in Washington grote verslagenheid in regeringskrin gen. 's Middags was pas bekend ge worden dat hij een bronchitis had op gelopen en het bed moest houden. De oorzaak van zijn overlijden was ech ter een hartaanval. De socialistische partij, die een jaar geleden haar lei der Kurt Schumacher verloor, heeft nu weer een zwaar verlies geleden. In 1917 namen de Russen hem krijgsgevangen en hij werd een ac tief lid van de bolsjewistische partij. Lenin koos hem als de eerste volks commissaris voor de Wolga-Duitsers. Stalin was zijn onmiddellijke chef als commissaris voor de nationalitei ten. Zes maanden later verliet Reuter de communistische partij en sloot zich bij de Duitse socialisten aan. In 1935 vluchtte hij via Nederland naar Engeland, nadat hij tweemaal Meer dan ooit reden van bestaan Onlangs verscheen het bericht in de pers dat het beroemde St. Ber- nai ii-klooster eigenlijk zijn beteke nis en waarde als verblijf voor een aantal monniken had verloren nu de gebaande wegen en een tunnel hel verkeer over deze bergpas onge vaarlijk hadden gemaakt. Het bericht had dan ook tot aan hef: De St. Bernard-honden zoeken werk en Het klooster op de St. Ber nard wordt opgeheven. Uit een inge zonden stuk in de „Manchester Guar dian" van de abt van dit klooster blijkt nu dat er geen sprake van is dat het klooster zal worden verlaten. De abt schrijft: „Het beroemde klooster, dat bijna duizend jaar ge leden door St. Bernard de Menthon werd gesticht heeft nu meer dan ooit reden van bestaan. Een gemeenschap van zeven monniken bidt daar dag en nacht voor het welzijn der mensheid, beoefent daar de gastvrijheid en de menslievendheid en wijdt zich daar aan de studie van de theologie en andere wetenschappen. Een feit is, dat de Simplontunnel John McLaren, een 50-jarige Schot uit Alloa (Schotland), had na am pele overwegingen zes pennies in een voetbalpool gestoken. Gisteren kreeg hij bericht, dat hij 75.000 pond ster ling (750.000 gulden) had gewonnen. McLaren, die stoker is op een dis tilleerderij, vertelde later, dat hij ge woon zou blijven werken. (Om de geveer 13 millioen gulden verlies lij- verbraste zes pennies terug te ver den, aldus het rapport. idienen?). en de gebaande wegen de betekenis van het werk der gastvrijheid gedu rende de vier zomermaanden, wan neer er een invasie is van toeristen, die niets begrijpen van de godsdien stige kant van het klooster, hebben verminderd. Zij vergeten echter, dat de sneeuw de berg gedurende acht maanden blokkeert. Dan komen er geen auto's of toeristen meer. De gasten, die dan naar het kloos ter komen zijn weinig in getal, maar van des te betere kwaliteit. Het zijn pelgrims, reizigers en vrienden van de St. Bernard. Zij worden allen onder een warm dak gastvrij ontvangen. Het hotel heeft dan zijn deuren gesloten. In de winter is dat niet lonend te exploiteren. Alleen de monniken van het klooster zijn er nog om him diensten te bewijzen en veiligheid en troost te brengen aan hun mede mensen. Moet ik ook nog in het geheugen terugroepen wat -het klooster en de monniken van de St. Bernard gedu rende wereldoorlog II hebben bete kend voor vele Italiaanse patriotten, die aan de tyrannie der nazi's of fas cisten waren ontvlucht en die in de bergen waren gevlucht? Hebben de monniken hen niet als gidsen geleid en hun in het klooster veiligheid, voedsel en kleding gebo den? Is het nog nodig u er aan te herinneren dat 19 November 1951 een jonge monnik Dom Lucien Droz is omgekomen in een lawine, toen hij als gids een aantal reizigers zijn diensten bewees bij het oversteken van het gebergte? De tegenwoordige paus Pius de twaalfde heeft zelf te kennen gege ven, dat het klooster van de grote St. Bernard altijd aan zijn doelstelling en zijn nut zal blijven beantwoorden zolang de kloostergemeenschap zou volharden in gebed. Er is geen re den om te veronderstellen dat de paus een klooster zal opheffen wijl de se cundaire reden van zijn bestaan aan belangrijkheid heeft ingeboet." Dionne-vijfling gaat scheiden De vader van de bekende Canade se vijfling, de heer Oliva Dionne heeft bekend gemaakt dat zijn vijf dochters binnenkort uit elkaar zullen gaan. Cecile, Annette, Emile en Yvonne zullen hun studies voortzet ten. Marie echter treedt in bij de zuster Dienaressen van het H. Sacra ment, een Franse beschouwende orde te Quebec. „De tijd is gekomen dat de wegen van de vijfling gaan scheiden", al dus luidde het commentaar van va der Dionne op 't opzienbare nieuws. Zij moeten zich, nu zijn negentien jaar zijn, ernstig met hun toekomst bezig gaan houden. De vijf meisjes, die sinds hun ge boorte onafgebroken tezamen zijn geweest, verblijven thans voor hun jaarlijkse vacantie in het ouderlijk huis te Corbeil. Binnen enkele weken vertrekt Yvonne naar Montreal om zich te specialiseren in de kunstwetenschap pen; Cecile, Annette en Emile ke ren terug naar Nicolet om hun stu dies voort te getten aan het Insti- tut Familial, welke school geduren de het leerjaar 1952'53 nog door de complete vijfling werd bezocht. FEEST-AANBIEDING NOLITA NYLONS mei zwarte naad 2.95 HAARLEMMERSTR. 172-174-179 Midza-Bonnen voor onze cliënten (Advertentie) Geleerden aan de universiteit te Philadelphia zijn er in geslaagd een 4000 jaar oud medicijnenboek te ont cijferen van een Sumerische kleitafel, die zich in het museum van de uni versiteit bevindt. Voor zover bekend, is dit het oudste medische handboek ter wereld. De kleitafel werd ruim 50 jaar ge leden te Nippoer in Irak gevonden. De onbekende Sumerische dokter ge bruikte in zijn recepten zout, salpe ter, melk, slangenhuiden, schildpad hoorn en diverse kruiden. ZOON VAN MOSSADEK GEARRESTEERD Dr. Ghoelam Hossein Mossadek, zoon van de voormalige Perzische premier, is Dinsdag in Tsjemiran, waar hij zich sedert 19 Augustus schuil hield, gearresteerd. Hij werd gezocht wegens deelne ming aan de verdediging van het huis van zijn vader tegen aanhan gers van de Sjah. Hij zou voorts hebben aangezet tot het omverwer pen van standbeelden van de Sjah. (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgem. te 10 uur.) VEEL WIND Veel bewolking met voorna melijk in de Noordelijke helft van het land tijdelijk regen of motregen. Langs de kust over wegend harde, in het binnen land overwegend krachtige Zuid-westelijke wind. Iets hoge re temperaturen. 1 Oct.: zon op 6.40 en onder 13.18; maan op en onder 15.56 uur. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGE AMSTERDAM EDINBURGH LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME weer onbew. zwaar bew. half bew. regen zwaar bew. regen motregen zwaar bew. zwaar bew. mist geheel bew. zwaar bew. geheel bew. geheel bew. zwaar bew. nevel mist nevel geheel bew. motregen regen Veel wind Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat warme Zuidelijke winden ons de vorige Zondag fraai nazomer- weer hadden gebracht, kwam ons land weer binnen het bereik van de pressies te liggen, die aan het rustige weer een einde maakten. Weliswaar waren de neerslag hoeveelheden tot dusver gering, maar de aanwakke rende wind voerde koelere lucht aan, waardoor de temperaturen daalden en het weer een meer herfstachtig karakter kreeg. Ondertussen kwam op de Oceaan een nieuwe en vrije actieve depressie tot ontwikkeling, die aan haar voorzijde grote hoeveel heden vochtige en vrij zachte lucht naar West-Europa transporteert. Hoewel de temperaturen hierdoor weer iets omhoog gaan, wakkeren de winden geleidelijk verder aan, ter wijl ook de neerslagkansen toene men. Men moet dan ook op enkele dagen van onstuimig maar vrij zacht weer rekenen, dat aan het einde van de week door een nieuwe afkoeling gevolgd zal worden. Korreltje Vrijgevigheid heeft geen bodem.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1