In Oslo is een traditie door Oranje ploeg hoog te houden ZONDAGMORGEN T ropenliefde ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1953 ÖE LEIUSK COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 De zevende maal Noorwegen-Nederland Op 6 Juni 1951 besloot het Nederlands elftal het voetbalseizoen van dat lopende jaar met een teleurstellende wedstrijd in het Feyenoord-stadion te Rotterdam. Dat was de laatste wedstrijd, die tegen Noorwegen gespeeld werd en 't Oranje- elftal verloor met 32. Sindsdien het moet jammer genoeg gezegd worden hebben we nog niet veel goeds van ons vertegenwoordigend elftal kunnen zien, maar de hoop op de toekomst blijft nog steeds. Er wordt ge werkt aan de verjonging van ons elftal en eens zal de tijd komen, dat weer overwinningen worden geboekt Tegen Noorwegen speelde Nederland tot nu toe zesmaal, waarvan vier wed strijden in Oslo plaats vonden. Die wa ren lang niet slecht voor Oranje, want tweemaal won de Oranjeploeg en twee maal werd gelijk gespeeld. In Amster dam werd vervolgens eveneens gelijk gespeeld en in Rotterdam werd tenslotte verdiend verloren. De balans is dus nog in het voordeel van Oranje: 2 gew., 3 ge lijk, 1 verl., totaal 7 punten uit 6 wed strijden. In Oslo is voor de Nederlandse ploeg nog een traditie hoog te houden, n.l. het ongeslagen zijn. Laten we hopen, dat die traditie voortgezet wordt.... In onderstaand kaartje ziet men de re sultaten van de gespeelde wedstrijden aangegeven, alsmede de opstelling van de ploegen, zoals zij morgen in het veld zullen verschijnen mèt daarnaast de reserven. Leidse Voetbalbond Plaatselijke ontmoeting Docos-L.D.W.S. lste klasse A. Voor het eerst in dit seizoen is er in deze klasse voor Zondag een volledig programma vastgesteld. Misschien zal het hierdoor mogelijk zijn Maandag reeds enige tekening in de strijd te zien. Docos en LDWS maken er een Leids onderonsje van. Het is jammer, dat deze wedstrijd zoveel concurrentie van hoger niveau (interland) ondervindt, want zij zal zeker de moeite van het zien waard zijn. Wij houden het op Docos. Alphense B. en Rouwkoop zullen het elkaar in Alphen wel zo moeilijk moge lijk maken, een gelijk spel lijkt ons de beste oplossing. Altior achten we tot een nieuwe zege in staat evenals VTL. De zwakkere broeders SVLV en Stompw. Boys kunnen Zondag onder elkaar uit- De scheidsrechtercommissie van de Fifa heeft tijdens een vergadering in Milaan besloten om, ten aanzien van het scheidsrechtervraagstuk bij de wereld kampioenschappen voetbal, waarvan het finale-tournooi in 1954 in Zwitserland zal worden gehouden, zich in verbin ding te stellen met de verschillende na tionale voetbalbonden. Voorts heeft de commissie verschillen de reglementsbepalingen nader gepre ciseerd, en zij heeft een spelregehvijzi- ging aangenomen aangaande het in het veld komen van een invaller of het wederom deelnemen aan het spel door een speler, die tijdelijk het veld had verlaten. Artikel 12 van het Internatio naal Reglement schreef voor, dat de speler buiten de lijnen moest wachten tot het spel „dood" was. Volgens het gewijzigde artikel zal de betrokken speler zich voortaan moeten opstellen buiten de zijlijnen. Hij zal dan aan het spel mogen deelnemen, zodra de scheidsrechter hem daartoe het sein geeft. Hij hoeft dus niet meer te wach ten tot het spel „dood" is. De scheidsrechtercommissie heeft ver der besloten een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid voor het in de toekomst bij wedstrijden gebruik ma ken van een plastic bal. maken, wie zich met de rode lantaarn zal moeten versieren. 2de klasse A. SJZ gaat tegen Kagia proberen we derom een gelijk spel uit het vuur te slepen, dat zou de derde in successie zijn. VNA speelt thuis en heeft tegen KRV een goede kans haar eerste over winning te behalen. St. Bernardus ten slotte gaat bij Weteringse Boys op be zoek. 2de klasse B. UDO speelt zijn eerste wedstrijd tegen Leidse Boys op het Zwarte Pad. We zien het voor Oegstgeest niet zó zwart in en een overwinning lijkt ons niet uitge sloten. Roodenburg 4 ontmoet ASC 3 en Lisse 3 gaat naar Rouwkoop. Tenslotte zet WOA het seizoen met een wedstrijd tegen Morskwartier in. WATERPOLO. GZC NAAR WENEN. Het waterpolozevental van GZC (Gouda) zal van 9 t/m 11 October te Wenen deelnemen aan een internationaal water- polotournooi. Voor dit tournooi, waar aan door de nationale kampioenen van Oostenrijk, Zuid-Slavië, Italië en Duits land wordt deelgenomen, was oorspron kelijk de Nederlandse kampioen HZ en PC uitgenodigd. De Haagse vereniging kon zijn spelers echter niet vrij maken en zal dus nu door nummer 2 van de ranglijst worden vervangen. WIELRENNEN. Swift-combinatie. Morgen wordt het kampioenschap korte afstand verre den, zowel voor A-, B-, C- en D-klasse. Vrij materiaal. Vertrek 9 uur vanaf HBS, Hoge Rijndijk. De Bollenstreek. De Ren- en Tour- vereniging „De Bollenstreek" hield een trainingsrit over een afstand van 60 km. waaraan werd deelgenomen door nieuwe lingen en junioren gezamenlijk. De uit slag was: 1. S. v. d. Poll. Lisse; 2. J. van Eyk, Hillegom; 3. Slingerland, War mond; 4. E. Pompe, De Zilk; 5. J. van Dijk, Lisse. In Amsterdam behaalde J. Kaptein, Lisse, bij de nieuwelingen de 3e plaats. Zondag 4 October gaat„De Bollen streek met 8 renners naar Zaandam om deel te nemen aan het Zilveren Molen- tournooi. De wedstrijd gaat over 50 km., 3 x 17 km., welke wordt georganiseerd door de wielerclub D.T.S. Het Kompas. De vereniging „Het Kompas" organiseert morgen een herfst- rit voor rijwieltouristen. Het vertrek vindt plaats bij café Pontzicht aan de Sassenheimer pont De tocht is 110 km., gestart wordt 's morgens om 10 uur. De eindcontrole is in café Kompas, dorp De Kaag, en is geopend van 16 tot 18 uur. Opnieuw heeft het Amsterdams Ge rechtshof, dat op 11 Augustus jl. het on derzoek moest aanhouden, een incident op het voetbalveld onder de loupe ge nomen, dat geschiedde tijdens de com petitiewedstrijd op 9 Maart van het vorig jaar Het GooiAGOW. Kort na de rust maakte de Gooise midvoor het tweede Gooise doelpunt. Terwijl de spe lers zich voor de aftrap opstelden, botste de Gooise reservespeler D. J. Levert (thans lid van Sparta in Rotterdam) te gen de stopperspil H. Jonker van AG OVV. Hij viel op de grond, speelde later nog tien minuten voort, doch moest toen uitvallen naar nadien bleek wegens een lichte hersenschudding. De kardinale vraag, waarom het in het proces draaide, was of Jonker de Gooise reservespeler opzettelijk een klap tegen het hoofd had gegeven. Jonker stond als verdachte terecht, doch ontkende Levert een klap te heb ben toegediend. Levert zelf kon zich van het voorval weinig herinneren, hetgeen een normaal verschijnsel is na een her senschudding. De scheidsrechter had niets gezien en het bleek moeilijk te zijn uit de duizenden toeschouwers iemand te vinden, die het voorval precies kon reconstrueren. In eerste instantie had de politierech ter te Amsterdam aangenomen, dat Jon ker zich aan mishandeling had schuldig gemaakt en hem veroordeeld tot 75, boete sub. vijftien dagen. Thans vroeg de Procureur-Generaal, mr. W. P. Bakhoven, dezelfde straf. De raadsman van verdachte, mr. E. G. James, deelde in zijn pleidooi mede, dat het bondsbestuur van de KNVB geen termen aanwezig heeft geacht de Apel- doornse spil te bestraffen. De verdediger verklaarde het voorval als volgt: Levert was per ongeluk van achteren tegen Jonker opgelopen, Jonker had zich snel omgedraaid en had daarbij per ongeluk met zijn elleboog de veel kleinere Levert tegen het hoofd geraakt. Mr. James vroeg vrijspraak. Het Hof zal uitspraak doen op 8 October a.s. KORFBAL. Crescendo. Het programma voor morgen is als volgt: Crescendo 1Fluks 2, 12 uur; Crescendo 2De Demping 1, 2 uur. Het derde twaalftal heeft morgen vrij, in verband met het feit, dat De Algemene 2 zich heeft teruggetrokken. De opstellingen zijn: le Twaalftal: aanval: Cisca Ovost, Ida Verkuylen, Henny Hogenboom, Joop Cornelissen; middenvak: Dory Huig- sloot, Willy Cornelissen. Loek v. Steen bergen. Piet Krol; verdediging: Gré Krol, Leny v. Steenbergen, L. v. Res teren, Aad Krol. 2e Twaalftal: aanval: Leny v. Brero, Plony Cornelissen, Cyp Barneveld, J. Cornelissen; middenvak: Gonny v. Von- deren, Henny Pet, Jos Berbee, Dick Tuythof; verdediging: Jeanne Krol. Trees Paardekoper, Loek v. Brero, Piet Spijkers. LAWNTENNIS. Tijdens de wedstrijden om het Euro pees tenniskampioenschap voor oefen- meesters, dat te Hagen (Duitsland) wordt gehouden, verloor onze landge noot Parlevliet met 26 57 57 van de Duitser Nüsslein. Voor de kwartfinales hebben zich de Britten Perry en Moss, de Oostenrijker Pfifferling, onze landgenoot A. Hemmes en de Duitsers Goritschnigg, Kaütz, Pohmann en Nüsslein geklasseerd. SCHAATSENRIJDEN. HET CONFLICT IN DE SCHAATSENRIJDERSWERELD. N.YJB.-verenigingen keren terug. De Koninklijke Nederlandsche Schaat- senrijdersbond en de Nederlandse IJs- verenigingenbond delen mede: Op 21 September heeft de Nederlandse IJsverenigingenbond te Utrecht verga derd. De op deze bijeenkomst vertegen woordigde verenigingen hebben met al gemene stemmen besloten, gelet op het resultaat van de voorafgaande bespre king onder leiding van dr. J. Linthorst Homan, president van het Nederlandsch Olympisch Comité, tot de Koninklijke Nederlandsche Schaatsenrijdersbond te rug te keren. LANDENWEDSTRIJD NOORWEGEN—NEDERLAND. Het bestuur van de Noorse Schaatsen rijdersbond heeft voorgesteld om op 9 en 10 Januari a.s. in het Bisletstadion te Oslo een landenwedstrijd te houden tus sen ploegen van Noorwegen en Neder land. Dit voorstel van de Noorse bond is door het bestuur van de KNSB. gehoord de technische commissie, aangenomen. PAARDENSPORT. „CONCOURS D'ELEGANCE" IN TOURRALLYE VOOR RUITERS. De Nederlandse Ruitersportvereniging organiseert thans in de omgeving van Apeldoorn een vierdaagse ruiterrallye, waöraan door ruiters uit alle delen van het land wordt deelgenomen. Deze rallye is voortgekomen uit de Vierdaagse Tour- rallye, welke de militaire ruitersport vereniging voor de oorlog organiseerde. Zij wordt dit jaar voor de vijfde maal gehouden. Slechts twee van de 23 deel nemers en deelneemsters nemen voor de vijfde keer aan deze rallye deel, t.w. de zeventigjarige heer H. P. Mulder uit Velp en de voorzitter van de Neder landse Ruitersportvereniging, mr. P. A. Hoogenbergh uit Rotterdam. Het doel van deze rallye is op de WIJ ZIJN MAAR VREEMDE WEZENS Dit verhaal loopt anders af, dan we zelf in het begin ver moedden. Weest gewaar schuwd! M. DE Engelse overzeese luchtvaart maatschappij is van plan een vloot superstraaljagers te bouwen, die met de snelheid van de aarde de passagiers over de Atlantische Oceaan zullen vervoeren aldus hebben we in ons lijfblad, de L. C. ge lezen. Sir Miles Thomas, de voorzitter van genoemde luchtmaatschappij, ging er trots op, dat dit de derde zet was van de Britse poging de heerschappij in de lucht te veroveren. Sir Miles Thomas, ge zijt een op schepper! We hebben onze moeder Aarde over uw Britse aanmatiging geraadpleegd en deze dame. die haar leeftijd aan niemand prijs geeft (maar ze is ouder dan Mistinguette) fronste even haar nog altoos jeugdig voorhoofd. Tege- ijkertijd begonnen de seismografen over de gehele wereld te huppelen en te dansen en vielen er een paar ste den met man en muis in puin. „Het is belachelijk!" zei de Aarde en wilde grijnzen, maar wij riepen uit: „Lieve moeder, grijns niet a.u.b., want dan valt er nog meer in gruis." CIR Miles Thomas en met hem de Engelse luchtvaartmaatschappij hebben geen goede beurt gemaakt bij Moeder Aarde door te beweren, dat een vloot straaljagers wordt ge bouwd, die met de snelheid van de aarde een dienst op Amerika gaat on derhouden. „Zij bedoelen mijn dagelijkse knik kebol" zei onze goede moeder, fluisterend, om geen nieuwe opschud ding en een aantal zeebevingen te verwekken. Wij lazen voort: „Om de aarde bij te houden zou het straalvliegtuig van de toekomst de 5.509 kilometer tus sen New York en Londen moeten vliegen in 5 uur, dus met een snelheid van 1100 km. per uur. Bij aankomst in New York wijst daar dan de klok dezelfde tijd als het vertrek in Londen." eerste plaats de deelnemers gelegenheid te geven te genieten van het eigen land en op de tweede plaats de prestaties van ruiter en paard te toetsen. Als bijzondere attractie werd gisteren, uiteraard alleen'voor de vrouwelijke deelneemsters, bij hotel „De Keizers kroon" in Het Loo een „concours d'élegance" gehouden, waarbij een jury het oordeel moest vellen over de fraaiste combinatie tussen ruiter en paard. Winnaresse werd mevrouw N. van ToorenMoonen uit Rotterdam. SCHAKEN. BEDRIJFSSCHAKEN IN LEIDEN. De Touwfabrieken wint de vierkamp ei daarmede de „Galvanowisselkoning". In de ontspanningszaal der PTT werd gisteravond de laatste ronde gespeeld in de wedstrijd van bedrijfsschaakvereni- gingen. Bij de aanvang werd bekend gemaakt dat de afgebroken partij van vorige week uit de wedstrijd Leithen—VTL in het voordeel van VTL was beslist. Hier door werd dit ook een gewonnen wed strijd voor VTL 5 yzodat VTL met reeds twee gewonnen wedstrijden de derde ronde begon tegen de Licht fabrieken, welke wel door de Touw- fabriek gewonnen zou worden. Echter gaven de mannen van de Lichtfabrieken zich niet zo maar gewonnen en werd het slechts een 5 y4J^ overwinning. Met drie gewonnen wedstrijden ontfutselde de Touwfabriek de uitgeloofde wissel- prijs „de Galvanokoning" van de Wol- fabriek „Leithen", welke al tweemaal winnaar was geworden, tevens haalde het PTT-team het stuntje uit door hen met 6 y3V/2 te slaan. De einduitslag is hierdoor: 1. VTL, 2. PTT, 3. SCL en 4. Leithen. PTTLeithen: A. BarkemaP. J. Plan j er y—Vï', F. Hemerik—J. P. Kroon 10; V. v. d. LindenH. Boekooy 10; J. F. HuigslootJ. Donker 10; G. PlasmeijerG. Lotte 01; A. Mun- ninkM. C. Schouten yy2\ C. v. d. LaanL. C. Batenburg 10; H. J. Kok J. Planj er y2y; J. v. Leeuwen—A. Rotteveel 10; J. v. StrienD. de Rid der 01. SCL—VTL: H. J. Duffels—A. Smit 10; D. BeijH. Dingjan 10; A. JonkmanE. v. d. Zon 10; E. v. d. Burgh—J. Nievaart y>y; D. Boersma G. Tervooren y2y2\ F. Galjaard—J. Vermont 01; Ir. J. de WildeA. Spek V,y.' J- BonselJ. Tervooren 01; A. v. KatwijkW. F. Smit 01; J. Janssen A. Chrispijn 01. Dit bericht is juist, maar mislei dend. Het is tegenwoordig mogelijk gedurende korte tijd de omwenteling van de aarde te volgen, zodat de zon niet ondergaat. Het is echter onmo gelijk om de aarde in haar snelheid bij te houden. Konden we haar baan- snelheid bijhouden, dan zou een vliegtuig, dat om 9 uur Londen uit schiet 3 minuten over 9 New York binnenschieten. De goede, oude Aarde bestaat het namelijk om eeuw na eeuw en niemand weet hoe lang dat ding het al volhoudt met een vaart van 1800 kilometer per minuut door te ra zen, zonder brommertje of iets van dien aard. Het is te hopen, dat zij deze pres tatie nog even voortzet, want als de aarde-motor een seconde aarzelend zou hakkepuffen, ploften we onmid dellijk in de vuurzee van de zon. Deze gebeurtenis komt ons hevig- dramatisch voor, maar voor de zon betekent het niet meer dan dat er een eierkooltje in de schoolkachel wordt geworpen. Ze is een millioen- driehonderdduizend maal zo groot als de aarde. Ze lijkt alleen maar een kleine witstralende schijf, omdat tus sen ons en haar een afgrond gaapt van 150 millioen kilometer. Dat is voor het zonnelicht even wel een uitstap van korte duur. In 8 minuten is het van de zon in de huiskamer overgestapt. Het licht van de eerstvolgende ster( ook de zon is immers een doodgewone ster) heeft al 4 y jaar nodig om ons te berei ken, maar er zijn ontelbare sterren, welke duizenden jaren geleden de lichtstraling uitzonden, welke wij nu hier op aarde opvangen. Die licht signalen uit de diepten van het heel al hebben zich duizenden jaren voortgespoed met een snelheid van 300.000 km. in een seconde.... CIR Miles Thomas, voorzitter van de Engelse overzee-luchtmaatschappij is er trots op, dat een snelheid kan worden bereikt van 1100 km. per uur, dat is 18 k.m. per minuut, dat is 300 meter in een seconde. Daarmede verwerft het koninkrijk Engeland „de heerschappij in de lucht". De stand is dus: Engeland: 300 meter per seconde (driehonderd). Aarde: 30.000 meter per seconde (dertigduizend). Licht: 300.000.000 meter per secon de (driehonderdmillioen). Het is dus, naar de maatstaf van het heelal gemeten, een slakken gang, welke de Engelse luchtvloot weet te bereiken, en zij bereikt de slakkengang met enorme moeite, be geleid door gillende, gierende, plof fende en knorrende geluiden, voort gebracht door een motor, die telkens moet worden nagezien en bij gevoed. De aarde weet een heel wat groter succes te behalen. Zonder een kik te geven, zonder ooit gesmeerd te wor den, zonder ooit te haperen werpt zij haar gewicht van 6 en 24 nullen kg. (6.000.000.000.000.000.000.000.000 kilogram!) in de ruimte en ijlt ruste loos voort. Daarom lacht zij om de heerschappij-trots van Sir Miles Tho mas. De aarde is niettemin een hemel lichaam van zeer bescheiden omvang en snelheid. Naar de maatstaf van het heelal gemeten, kosmisch gezien dus, is zij een korreltje stof, dat de zon eens een keer heeft weggeblazen. Maar ook de zon zelf is niet anders dan een heel gewoon sterretje, een lichtvonkje, tussen de millioenen, Effectiever, gevarieerder en gezelliger dan ooit. Hedenavond wordt de 50.000ste bezoeker (ster) verwacht. (Advertentie) milliarden, myriaden van sterren. En die zon en al die millioenen, milliar den, myriaden andere sterren worden met ontzaglijke kracht voortbewo gen door een geruisloze voortbewe ging zonder motor. MEN beweert soms, dat de gemeen teraadsverkiezingen niet veel te betekenen hebben en de Statenver kiezingen evenmin. Men zegt, dat ons hele land bij een Europese inte gratie niet meer zal zyn dan een Europese provincie. Men zegt, dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie elkaar de heerschappij op aarde be twisten (maar Sir Thomas Miles heeft, zegt hij, de heerschappij in de lucht!). Jongens zijn het, die vechten om het bezit van een knikker! Maar belangrijker dan de knikker is het spel. De knikker (en dan nog een héél klein knikkertje), onze Aarde, is niet belangrijker dan één zandkorrel op het strand tussen de Hoek en Den Helder. Maar belang rijker is het, dat het onbeduidende hemellichaampje de Aarde een cu rieus eczeem, een merkwaardig soort uitslag voortbrengt, welk „zo gezeg de" uitslag toch zo dolgraag zou we ten, hoe het heelal bestaat en waarom het zelf bestaat. Dit weetgierig eczeem is de glorie van de kleine aarde. Geen van die millioenen, milliar den, myriaden van kolossale lichten de zonnen, die een rusteloze ronde dans uitvoeren in de oneindigheid van het niets geen van die myria den van zonnen is bij machte de an der te zien. Het heelal is dode stof. Maar ergens in dit onvoorstelbaar grote, kille heelal, dat blind rondtolt in het blinde niets, huppelt een ver dwaald korreltje aarde, dat het le venslampje draagt en koestert. Dat tere en kwetsbare lampje, welks vlammetje, welks vonkje de uitzon derlijke macht heeft de ontzaglijke luister van het heelal zichtbaar te ma ken en zelf te zien! Het bewustzijn van te zijn, het we ten, dat ik besta het willen weten van het waar en waarvoor, van het waar vandaan en waarheen, het zijn alle maal nieuwsgierigheden, welke het heelal niet eigen zijn. De mensheid verkeert in de grap pige en misschien griezelige toestand een licht rond te dragen, dat niet van deze wereld is en te behoren tot een koninkrijk, dat evenmin van deze wereld is. Zij is kennelijk en doelbewust- rechtlijnig de uitloper van een zeer vreemd-wetmatig verschijnsel, dat we met een niets-zeggend en niets- verklarend woord: leven noemen. Zij is de kroon van dat leven. Ieder mens wordt als de na tuur ongestoord haar loop heeft gekroond met de heerschappij over zichzelf, over zijn leven, een heer schappij waarvoor hij weet verant woording te dragen. Niemand zal de zon of het mate loos heelal verantwoording vragen! Niemand zal de tulpen of de apen verantwoording vragen! Zij beschikken niet over de vrije keuze, welke verantwoording veron derstelt. Zij kunnen b.v. geen zelf moord plegen. Zij weten namelijk niet wat leven en dus ook niet wat sterven is. Maar in de mensheid schemert dat wonderlijke licht, dat niet door de natuur wordt uitgezonden van ster tot ster. Het komt van buiten de natuur in de natuur. Het is een licht, dat los is van de natuur. Het is hoger dan de natuur, want, in onderscheid van de natuur, kent het zichzelf. Het is boven de natuur, het is.... en nu komt het grote woord.... het is bovennatuurlijk. Het licht van het zelf-bewustzijn straalt ons toe uit een lichtbron, welke hoe kan het anders Zich zelf ook zeer wel bewust is. Dat ontzagwekkend, huiveringwek kend Bewustzijn, dat Zichzelf kent, en ons kent, is God. Omdat de mensheid enigermate deel heeft in de natuur van God, is ieder mens van nature een kind van God en van nature onsterfelijk. IN de toetrekkende duisternis van de avond wordt van de toren, hier vlakbij, de „Engel des Heren"' ge luid. Dat klokgelui in het wijkend licht van het zwijgend heelal beduidt, dat het Licht schi.int in de duisternis, maar helaas door velen niet wordt begrepen. Vreemde aarde, vreemde mens heid, welke het goddelijk Licht ver werpt om voort te vechten in dikke duisternis. MARIUS. (Door CHARLES BRUCE) Nadruk verboden. 85) Toen het geluid zwakker werd, volgde er een tweede uitbarsting. De grote houten palissade tegenover hen wankelde, zwaaide en toen het vlecht werk het begaf, viel ze als een lawine naar beneden. Half verdoofd wierp Desmond de tweede bom. Terwijl ze tegen de he mel cirkelboogde. klonk er van het fort een oorverdovend lawaai van schreeuwende en weeklagende stem men. Een tweede ontploffing, een twee de maal trilde de aarde onder hun voeten, en de verschrikkelijke uit barsting die volgde, overstemde even het verwarde geroep achter de mu ren. In de daarna invallende stilte hoorde men duidelijk aan de hartver scheurende kreten, dat er ernstige gewonden gevallen waren. Tussen het steunen en weeklagen weerklonken echter verschrikkelijke ruwe uitval len. Men scheen wakker geworden te zijn. Weer hersteld van de eerste schrik waren de mannen slechts be zeten van de drang om zich te verde digen. Achter de muur steeg een rosse gloed naar boven. Er was klaarblij kelijk brand uitgebroken. „Hun sulaps staan in brand en kijk eens, het vuur heeft de palen van de huizen aangetast!" schreeuwde Si- muk. „We moeten nu gereed zijn, Toean. Nu begint het lieve leventje pas. Zij zullen wel een uitval doen en dan zijn ze door niets meer tegen te houden. Ze kunnen onmogelijk langer binnen blijven. Het vuur jaagt hen weg. Zorg dat ze er hier ook op onthaald worden". De krakende vlammen liepen vro lijk knetterend van tak naar tak, van stam naar stam. Men zag de grote palmbladeren onder het branden der takken omkrullen van de hitte. Soms knapten helder de takken af. Daar door heen klonk dof stertimengeroes der overgeblevenen, die schenen te beraadslagen, afgewisseld door het gillen der verwonden. Toen hoorde men ineens het scherpe geroffel van snel achter elkaar afgeschoten gewe ren. Ampau en zijn mannen hielden aan de voorkant een deel der in pa niek vluchtende inboorlingen tegen. „Zij hebben eerst ginds geprobeerd. Toean. Nu wordt het onze beurt". Desmond draaide zich om en keek Simuk aan. Van strijdwoede gloei den haar ogen als vurige kolen. Heel haar gezicht glunderde van plezier. Zij wierp het hoofd achterover en slingerde met kracht en dreiging haar sorak uit, die geheel herinnerde aan het moedige stamhoofd, dat eenmaal met die kreet zijn vijanden had doen beven als schoothondjes. Tweemaal slingerde zij haar uitdaging tegen de rebellen. Toen zag men in de bres een troep jagers, zwart van de rook. Zij waren gevlucht van de poort waar hun slechts het moordend lood uit Ampau's geweren wachtte en zoch ten nu een andere uitweg. „Vuur!" schreeuwde Desmond en een krachtig salvo was het antwoord. Weer sloegen de vlammen naar de hemel. Nu werden ook de hutten en het grote huis aangetast. „Wees gereed, Toean! Zij moe ten nu komen Ze zijn niet meer te houden. Ze lopen even koelbloedig op een gevelde bajonet in, als dat ze ander neerliggen in de schaduw der palmen. Ze weten, dat ze toch sterven moeten. Iedere dode aan onze kant is olie op het vuur van hun wraak". Een troep van vijf kerels kwam op hen af, als stapten ze zo uit de hel. Zij loèrden ongedekt naar buiten en toen Desmond's revolver twee maal kraakte, en hun hoofdman neertui- melde, stortten ze zich blindelings naar beneden. Met speer en kris stormden ze op de pas af. Dit was werkelijk de moed der wanhoop. Ze kwamen naar beneden gerend en zwaaiden als bezetenen hun ver schrikkelijke wapens. Toch wist Des- mond nog tweemaal te vuren, Toen greep hij zijn speer en stak naar een kerel vlak boven hem. Een gesuis en zijn speer vloog in tweeën. Desmond, die door de schok voorover viel, hoor de hoog boven zich een wilde triomf kreet. „Ha, nu heb ik je, blanke man! Ik ben het, Simoung!" Een scherpe, stekende pijn schroei de zijn schouder. Even later kreeg hij een brandend gevoel toen het vlijm scherpe zwaard weer terug getrok ken werd. Toen opende hij zijn han den. Het was of hij helemaal ver weg zijn speer en revolver tegen de grond hoorde vallen. Zijn hoofd werd vrese lijk licht en toen hij wankelend een paar passen deed en eindelijk neer plofte op de gedroogde bladeren, schoot het hem even als een moge lijkheid te binnen, dat dit nu wellicht het einde kon zijn, het einde van al zijn moeiijlkheden, dat het er alle maal niets meer op aan kwam en toen nacht vergetelheid. HOOFDSTUK XIX. Heel ver weg hoorde Desmond iemand roepen alsmaar roepen. Zwart alles was zwart. Wie riep hem? toch? Wat drommel kwam hij niet naar hem toe? Waarom bleef het zo donker? Het moest nu toch al dag zijn. Anders zou het zelf wel licht maken. Hij draaide zich om naar de knop, maar viel met een stekende pijn weer terug. In zijn schouder en arm zat het .Lieve deugd, wat was dat nu weer? Wat was er gebeurd? Toen kwam er van heel in de verte, uit de schemering, uit het donker een streepje licht, dat sterker en sterker werd, totdat hij eindelijk zijn ogen opende en zag. Waar was hij? Hij bemerkte het vage licht van een jungïehut, waar het zonlicht langs de spleten in de wand binnendrong. Ook door de open deur schoof het naar binnen. Boven hem hing Am pau's grijze hoofd. Die keek hem met een angstig en strak gespannen ge zicht aan. Een met bloed besmeurde zakdoek zat om zijn hoofd. Zijn mond stond open om te spreken en je zou zeggen, dat de lippen bewogen, maar Desmond hoorde geen geluid. Zelfs de verre stem was nu verdwenen en Desmond vernam nu niets meer dan een scherp gonzen tegen zijn trom melvlies. Hij probeerde zijn armen op te lichten en een schelle kreet van pijn kwam naar zijn lippen, voordat hij die nog kon tegenhouden. Ha, dat was beter. Hij kon nu weer horen. Hij luisterde scherp naar Am pau's stem, maar wat die allemaal zei, kon hij aanvankelijk niets ver staan. Hij scheen niets anders te doen dan te roepen, als maar te roepen: Toean! Toean!" Zijn verstand begon eindelijk te werken en hij kreeg zijn spraak terug. „Toean, Toean?" antwoordde hij spottend. „Hier ben ik. Wat moet je van me? Waarom al die drukte hou je gezicht en wees eens enkele ogenblikken rustig, ouwe zeur". Hij kwam nu, steunend op zijn el leboog een beetje overeind. Ampau en Baji boden hem ongevraagd aan beide kanten hun hulp, die hij niet afwees. Zijn hoofd bonsde verschrik kelijk. Hij ging weer terug liggen en sloot zijn ogen, om beter te kunnen denken. Langzaam kwam zijn geheu gen terug. (Wordt vervolgd i

Leidse Courant | 1953 | | pagina 9