Beroepsvervoerders protesteren hevig tegen busverbinding A1dam~Den Haag Het particulier initiatief verzamelde f 188*000*000 Matrassen met oude kapok mogen niet verkocht worden Wegens studieredenen ontslag uit hechtenis Nieuwe K*L*M*- lijnen £ied aan deze tijd Vergramde vader bedreigde zijn dochter met een hamer Uitvoerder kocht gestolen vrachtauto uit legerkamp Spoorbomen open, toen trein passeerden Clark houdt leeuw vast en bekent Hollandse afkomst ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 „N.S. hebben geen rechten" Vooruitlopende op een protestnota aan de regering over het verlenen van een autobusconcessie Amsterdam Den Haag aan de Ned. Spoorwegen, heeft de federatie van Nederlandse organisaties voor het personenvervoer (F.N.O.P.) gisteren een mededeling dox uitgaan. Hierin wordt gezegd, dat de F.N.OJP.) met verontwaardi ging heeft kennis genomen van het verlenen van deze concessie door de commissie vergunningen personen vervoer C.V.P. De F.N.OP. is van mening, dat de N.S. by het ontstaan van het wegver voer per autobus verzuimd hebben deze nieuwe vervoerstechniek in hun railbedrijf in toepassing te brengen. Het wegvervoer is tot ontwikkeling gebracht door anderen dan de Spoor wegen, zodat thans de N.S. als rail- vervoer-onderneming niet meer tot het wegvervoer behoort te worden toegelaten. Aangezien de bestaande wegvervoerondernemingen volkomen in staat zijn in de vervoerbehoeften voorzien, aldus de F.N.O.P. Inbreuk. Bovendien maakt deze beslissing van de C.V.P. inbreuk op de tot dus ver gevolgde vervoerspolitiek, die er steeds op gericht is geweest geen nieuwe ondernemingen van personen vervoer over de weg toe te laten, in tegendeel, het aantal ondernemingen van geregelde diensten steeds meer in te krimpen. Gevolgen voor de toekomst? De door de N.S. ingediende en thans ingewilligde aanvraag is er naar de mening van de F.N.O.P. blijk baar uitsluitend op gericht, dit prin cipe te doorbreken, aangezien een dochteronderneming, door wier ge bied deze dienst zal lopen, evengoed de aanvraag had kunnen indienen. Dit geschiedde echter niet, terwijl thans blijkt, dat het in de bedoeling ligt de exploitatie van de vergun ning wel aan deze dochteronderne ming op te dragen. Deze eerste vergunning kan naar mening van de F.N.OP. voor de N.S. aanleiding zijn, ook voor andere ver bindingen, dwars door het vervoer gebied van andere ondernemingen heen, vergunning aan te vragen (een dergelyke aanvraag is zelfs reeds lo pende, n.l. RotterdamGorkum). In verband met deze eerste principiële beslissing, kan het gevaar bestaan, dat het recht op meer vergunningen niet meer kan worden ontzegd, zo meent de federatie. Particulieren haalden bakzeil. Uit het verlenen van deze vergun ning kan de erkenning worden afge leid, dat geen afroming van het spoorwegvervoer plaatsvindt, anders zou geen parallelvervoer worden toe gestaan, aangezien de wet autover voer personen uitgaat van vermij ding van vervoersdoublures. Een vergunning, als de thans ver- De hulp aan de rampslachtoffers Rampenfonds ontving f 123*000.000 en gaf al aan f 108*000.000 bestemming Blijkens mededelingen van de betreffende Tweede Kamer-commissie heeft het Rampenfonds zich beperkt tot het vergoeden van huisraad en het verstrekken van fondsen voor immateriële schaden, voortvloeiende uit de watersnood. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de gezin nen, die vóór de ramp over een bescheiden inboedel beschikten, door de lamp wat dit betreft er niet op achteruit zijn gegaan. Door het indelen in klassen, konden ook de slachtoffers, die kostbaardere inrichtingen hadden, zich weer een eigen milieu scheppen. Ongeveer 65.000 gevallen van huisraadschade zijn tot nu toe in behan deling genomen en hiervoor zal ongeveer 80.000.000,— nodig zijn. Voor de immateriële schade, zoals het verlies van goodwill of van om zet, bedragen, die uitgegeven moesten worden voor verpleegkosten e.d. vcor tydens de ramp opgelopen kwalen enz., is een bedrag van 15.000.000 vastgesteld. Voor pensioenen aan weduwen en wezen is 13.000.000gereser veerd en 5 millioen zal besteed worden aan herstel en opbouw van ker ken en verpleeginrichtingen. Wanneer daarbij de tien millioen opgeteld worden, die het Rampen fonds als eerste hulp beschikbaar stelde, dan komt men aan het bedrag van 108.000.000,Het Rampenfonds ontving 123 millioen gulden, waarvan 24 millioen afkomstig uit het buitenland. Naast het Rampenfonds is ook het Roode Kruis werkzaam geweest. Deze organisatie ontving 65 millioen gulden van zijn buitenlandse zuster organisaties; een verantwoording der besteding zal binnenkort aan de Tweede Kamer worden voorgelegd. Uit het bovenstaande blijkt, dat door particulier initiatief voor de ramp in binnen en buitenland 138.000.000— gulden werd bijeengebracht Strafbaar en gevaarlijk Het Amsterdamse gerechtshof stel de gisteren tijdens de zitting een 19- jarige jongeman, die was gedetineerd en nu in hoger beroep terechtstond wegens diefstal, op verzoek van de verdedigster onmiddellijk in vrijheid, om hem in de gelegenheid te stellen zijn studies te voltooien. De speciale opleiding die hij volg de, vergde nog een jaar en aangezien het nieuwe schooljaar dezer dagen was begonnen, zag het Hof in invrijheid stelling de enige kans voor de jonge ling, om alsnog iets van zijn leven te maken. Toen het Hof zijn beslissing mede deelde, barstte een oudere vrouw op de tribune in snikken uit. De jongeman had zich ten huize van een familie, aan wier zoon hij les gaf, vergrepen aan een aantal bankbiljetten van 25. Dit wat te meer ernstig, omdat hij zich nog een jaar tevoren aan iets dergelijks had schuldig gemaakt, waarvoor hij werd gestraft met tien maanden, waarvan vijf voorwaarde lijk, Terugkerend uit detentie had hij Op boedelverkopingen in in twee dehands zaken kan men soms ver bluffende koopjes vinden op het ge bied van matrassen. „Als nieuw", kondigt de verkoper of afslager trots aan, terwijl er in derdaad een matras getoond wordt, die zo uit de fabriek schijnt te zijn weggelopen en helemaal per onge luk tussen de oude zaakjes schijnt te zijn terecht gekomen. De gelukkige koper, die zich laat verleiden door de nieuwe glans, koop echter een kat in een zak, al wordt de poes hier dan vervangen door kapok, waar soms reeds een mensenleeftijd op geslapen is. Deze kapok is door het gebruik waardeloos geworden en daarbij be staat de mogelijkheid, dat zij ziekte kiemen heeft verzameld of door niet al te hygiënisch gebruik van de vo rige bezitter er niet toe zal bijdra gen het huis van de koper, schoon te houden. Dit alles weet de argeloze koper niet en ziet een spiksplinter nieuwe matras, die voor een prikje te koop aangeboden wordt; men kan nu een maal niet door een tijk heenkijken en het is een beetje ongebruikelijk om met een mesje de tyk een beetje open te snyden teneinde de inhoud te inspecteren. Teneinde nu de bedreigde kopers enigszins te beschermen, heeft de Ne derlandse wet een ..kapokbesluit", waarin verteld wordt, dat het in voorraad hebben of verkopen van matrassen, die met gebruikte kapok gevuld zijn, verboden wordt. Deze wet is echter noch bij de ko pers, noch bij de verkopers, erg veel bekend. Daarom kan het voorkomen dat verkopers volkomen ter goeder trouw matrassen met gebruikte ka pok in voorraad hebben. De rechter, die een dergelijk geval te behande len krijgt, vertelt de gedaagde ver koper echter, dat iedere Nederlan der geacht wordt, de wet te kennen volgen. Wanneer werkelijk blijkt, dat de verkoper ter goeder trouw gehandeld heeft, zal de strafmaat niet zo zwaar zijn; onlangs werd een zondaar uit Bergen (N.H.) veroor deeld tot een boete van 15 of 10 dagen. Een ander geval echter, dat de Alkmaarse rechtbank onlangs te be handelen kreeg, waarbij een man, die reeds meerdere malen gewaarschuwd was, betrokken was, werd met een fikse straf gehonoreerd. net moge daarom, zowel voor ko pers als verkopers een waarschu wing zijn, dat gebruikte kapok niet ineer in een (nieuwe) tijk verwerkt mag worden en dan te koop worden aangeboden. De verkopers kunnen hierdoor voor het beruchte hekje komen en de kopers kunnen naast een teleur stelling ook een gevaarlijke ziekte of ongedierte hun huis binnenhalen. leende, werd reeds meerdere malen door particuliere ondernemers aange vraagd, doch tot dusver steeds afge wezen, hetgeen mede in het licht van de argumenten door de F.N.O.P. als hoogst onrechtvaardig wordt aange voeld. Tenslotte is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de N.S., eenmaal als beroepspersonenvervoerder over de weg erkend, zich ook op andere ver voerstakken van het personenvervoer over de weg zal gaan bewegen, aldus de federatie. GEEN ZENDERWISSELING OP 1 OCTOBER De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft mede gedeeld, dat de gebruikelijke drie maandelijkse zenderwisseling op 1 October a.s. zal worden overgesla gen. De eerst volgende zenderwisse ling zal geschiedde op 1 Januari 1954. Dit houdt, naar wij nader vernemen, verband met de reparaties die thans aan de zenders worden uitgevoerd, Teneinde te voorkomen dat steeds dezlefde omroepverenigingen nadeel ondervinden van de „invallende zen der" (storingen enz.) is de zender wisseling overgeslagen. Over enigè tijd is namelijk de zenders „Hilver sum 1" aan de beurt. De in reparatie zijnde zenders heeft men daardoor gelijkelijk over de omroepvereni gingen verdeeld. KOLEN voor alle doeleinden CREYGHTON Hooiqr.46 Tel.20114 (Advertentie) Met ingang van de winterdienst- regeling zal de KLM twee nieuwe lijnen aan haar net toevoegen. Iedere Zondag zal via Frankfort, Istanboel en Beiroet naar Teheran worden ge vlogen en iedere Woensdag via Dus- seldorp Wenen en Istanboel naar Caïro. Voorts zal de Tsjechische luchtvaartmaatschappij CSA de dienst AmsterdamPraag hervatten. Deze dienst wordt tweemaal per week gevlogen. De KLM zal de dienst op Praag eveneens tweemaal per week blijven vliegen. Enig in de historie van het recht Tijdens de zitting van de Arrondis sementsrechtbank te Dordrecht, ir gisteren iets voorgevallen, dat waar schijnlijk nog niet eerder in de we reld van het recht is gebeurd. Terecht stond, in apèl van een von nis van de kantonrechter, de Leidse chauffeur J. E., ter zake van een ver keersovertreding. Omdat hij zich niet voldoende voorgelicht achtte, vroeg de officier van Justitie, mr. J. P. van der Meulen, aanhouding van de zaak. Nadat de president van de recht bank, jhr. mr. D. J. P. Hoeufft, had opgemerkt, dat hij dit niet noodza kelijk achtte, weigerde de officier te requireren. De rechtbank beg-af zich vervol gens naar de raadkamer, waarna de president de officier nogmaals gele genheid gaf zijn requisitoir te nemen. Toen deze voor de tweede maal wei gerde kreeg de verdediger, mr. P. Groenewegen uit Amsterdam, het woord voor het houden van een pleidooi. Ten aanzien van de weige ring van de officier merkte hij op, dat zijns inziens deze niet mocht weigeren. Slechts in civiele zaken is het toegestaan af te zien van het ne men van conclusies. De officier bestreed deze opvat ting. Volgens hem is een requisitoir in een geval als het onderhavige, gelijk te achten met de conclusies in een civielrechtelijke zaak. Hij deel de nog mede, de zaak in cassatie tot een beslissing te doen brengen. zich met bijzondere yver op de stu die geworpen, die echter andermaal werd onderbroken, doordat hij in voorarrest werd gesteld wegens het tweede vergrijp. De procureur-generaal vond de straf, die de rechtbank in eerste in stantie had opgelegd, zes maanden, zeker niet te hoog. Hij wilde nochtans rekening houden met de financiële en andere omstandigheden van de student, met het vrij gunstige re- classeringsrapport en met de verkla ring van de directeur van zijn school, die vol lof was over zijn prestaties bij de studie. Hij eiste daarom een jaar, waarvan echter zeven maanden voorwaardelijk, en zodanige aftrek van het voorarrest, dat verdachte op de dag van de uitspraak in vrijheid zou worden gesteld. De verdedigster waagde hierop een verzoek tot onmiddellijke invrij heidstelling en tot grote vreugde van haar jeugdige cliënt werd dit „ver lof wegens studieredenen" verleend. MOEDER EN KIND Gedicht naar aanleiding van een beeldhouwwerk in Leiden. Wy bouwen hele hoge schuren van een verdieping of vier, vyf; daar kun je heel veel mensen bergen als in een pakhuis, buiten kijf. Daar zitten ze dan opgeborgen, maar zonder dat er één van leeft, men haalt ze enkel uit het pakhuis, wanneer het land ze nodig heeft. De jonge mensen gaan dus trouwen en wachten vijf jaar op een huis, dan krijgen zy twee kleine kamers en zeggen dan: nu zijn we thuis. Dat thuis dat zyn die kleine hokjes hoog in een grijs betonnen flat, daar hebben zij de eerste schreden naar 't echtelijk geluk gezet. Die kamer is maar een paar meter, die schreden zijn dus gauw gedaan en wil je daar je jas aantrekken dan moet het venster open staan. De keuken is als 't kan nog kleiner, van inhoud is zij nogal min: daar kan precies de echtgenote plus 1 pond bruine bonen in. Wanneer je daar een boek wilt lezen, da's iets wat niet eenvoudig is; je moet het boek uit 't venster steken, daar binnen er geen plaats voor is. Da's de cultuur van onze dagen, die w' ondergaan in haar geheel, zoals in glorieuzer dagen een pakhuis vol met balen meel. Toen zag ik in 't aloude Leiden een beter beeld van het gezin: een Moeder spelend met haar kindje, maar ach dat past daar nog niet in. Dat staat dus nu zo lang maar buiten, maar Leiden weet weer hoe het moet en „Ons Belang" zal beter bouwen, omdat een kind ook groeien moet. TROUBADOUR. Na de ruzie weer dikke vrienden De Officier van Justitie bij de ar rondissementsrechtbank te Utrecht heeft gistermorgen 8 maanden gevan genisstraf geëist, waarvan vier maan den voorwaardelijk, tegen een 54 jaar oude café-restauranthouder te Hoog land, die er van verdacht wordt zijn dochter te hebben bedreigd met een hamer. Verd. bekende en zeide die dag te veel gedronken te hebben. Hij kreeg ruzie met zijn dochter; deze vluchtte een kamer in, maar pa sloeg met de hamer het paneel van de deur in, waarop de dochter van het balcon sprong. Het rapport van het consultatie bureau alcoholisme was vrij optimis tisch. Sindsdien zijn de verhoudingen in het gezin, inclusief de schoonzoon, verbeterd. De raadsman vertelde hoe een en ander was ontstaan. Verd. heeft een goede zaak waarin des zo mers 12 man personeel werkt. De dochter, die met instemming van de De moeder had grote uitgaven ge daan buiten de man om en zij hield geen toezicht op het personeel, waar door er ook nogal eens wat gestolen werd. Vandaar de woede van de vader op de genoemde avond. Maar nu waren de verhoudingen ineens veel beter. Pleiter vroeg dan ook een uitsluitend voorwaardelijke straf met lange proeftijd, omdat de man nu niet meer drinkt en in de zaak niet gemist kan worden. Uitspraak over 14 dagen. De stichting „Werkcomité" ten be hoeve van het erefonds voor oud verpleegsters heeft van de staats secretaris van volksgezondheid, op 't verzoek om toekenning van een rijkssubsidie, de mededeling gekre gen dat daaraan niet kan worden vol daan. Het werkcomité hoopt op het wel slagen van de nog te ondernemen acties. „De stichting tot bevordering van acties ter leniging van noden" heeft een rijwielpuzzlerit georgani seerd ten bate van het erefonds voor oud-verpleegsters in de omgeving van Den Haag. Deze zal gehouden wor den op 17 Oct. a.s. Wist hij echter, dat hij heelde? De officier van justitie te Utrecht heeft gisteren een gevangenisstraf van vier maanden geëist tegen een 29-jarige uitvoerder te Amersfoort, moeder veel aanbidders had gehad, h*iin? „,ac ncintto tnt van die terecht stond terzake van heling was tenslotte tot ontstemming vader, met een schildersknecht ge- I *"*1* trouwd, die z.i. niet geschikt was om auM>- later in deze zaak te kunnen optre den. van een gestolen militaire vracht- Verdachte erkende een auto te heb ben gekocht, maar zeide, niet gewe- Ontsnapping van de dood Donderdagavond om tien minuten over half acht is een personentrein, komende uit de richting Den Haag, de spoorwegovergang bij de Binnen- een trein, niet was gesloten. De be stuurder van de personenauto, Z. uit Delft, was de spoorwegovergang op gereden, toen hij plotseling op amper tien meter afstand de lichten van de uit Den Haag naderende trein zag. De man gaf onmiddellijk vol gas en schoot met een ruk vooruit, zodat hij voor de trein weg kon komen. Op dat moment liet de baanwachter de af- watersloot te Delft gepasseerd ter- sluitbomen vliegensvlug zakken, wijl de baan niet voor het verkeer. waarbij de b00m de ka van de was afgesloten. Een automobilist die aut0 d die daardoor werd inge. zich met zyn auto op de spoorbaan1 deukt. bevond toen de trein naderde, kon zich ternauwernood in veiligheid brengen. Dit Is de derde maal in betrekke lijk korte tijd, dat in Delft een spoor wegovergang bij het passeren van De filmacteur Clark Gable heeft gistermiddag kennelijk genoten van zijn bezoek aan Delft, waar hij ein delijk niet eens werd omgeven door een grote schare bewonderaars, maar rustig een poosje in het stadhuis kon zitten praten met enige leden van het gemeentebestuur en een drietal jour nalisten. Hy was er ontvangen door wet houder Grundel, die er zijn vreugde over uitsprak, dat Delft is gekozen als plaats waar enige opnamen zou den worden gemaakt voor de film „The.- true and the brave". Het zal wel moeilijk zyn, aldus de wethouder om in Delft de 300 slecht gevoede mensen te vinden, die als figuranten nodig zijn. Maar wellicht veranderen de gezichten van de Delftenaren als en dus zal er altijd een veroordeling zy straks mensen in Duitse unifor men zullen zien rondlopen. De wet houder zei tenslotte het op prijs te stellen, als te zijner tyd de première van de film in Delft zou kunnen draaien. In het hierna volgende genoege- lijk onderonsje, bevestigde Clark, dam op het stadhuis ontvangen, waar dat hij van Hollandse afkomst is. Ik juist het huwelijk werd voltrokken worden. Tenslotte vertelde hij nog, dat hij in April vermoedelijk naar Indo-China zal gaan om daar een film te maken. In de namiddag ver trok de filmacteur naar Rotterdam, voor een bezoek aan de diergaarde Blij dorp. Dankbaarheid. Voordat Clark Gable in Rotter dam kwam, was hij eerst in Amster- ben, wat ze bij ons noemen, een Pennsylvania-Dutchman. De naam Gable is trouwens in Holland niet onbekend en mijn moeder heette Herselman, dus ook een Hollandse naam. En ik weet nog goed, dat m'n grootvader erg slecht Engels sprak. Clark Gable vertelde verdér onder ander dat hy in Londen op de Ne derlandse ambassade veel te weten was gekomen over Nederland in oor logstijd. „Ik ben diep onder de indruk, van wat u hier hebt meegemaakt", zei hij. Wat de film betreft, zei hij, dat tussen een jong paartje. Clark Gable wilde de bruid, bij wijze van geluk wens, een kus geven, maar was er niet helemaal zeker van, of dat in goede aarde zou vallen. Het bleef bij een handdruk. Twee jonge, pasgeboren leeuwtjes werden in Blij dorp, Clark Gable ter naamgeving overhandigd. Bij de ont vangst was o.m. aanwezig, de heet N. Lancaster, Amerikaans consul te Rot terdam. De jonge dieren kregen de naam van de filmster, die daarmee waarschijnlijk meer ingenomen was dan met het cadeautje, dat een der deze naar zijn mening heel goed zal dieren op zijn broek achter liet. De treinbestuurder had inmiddels sterk geremd en de trein tot stilstand gebracht. De achterste wagen be vond zich bij het tot stilstand komen nog op de spoorwegovergang. De bestuurder en de andere inzit tenden van de auto waren uiteraard ten zeerste ontdaan. De Delfste recherche heeft de zaak in onderzoek. Politieman verhangt wederom de bordjes De Arrondissementsrechtbank te Assen heeft gistermorgen de 38-jarige wachtmeester der eerste klasse van de Rijkspolitie P.A.S. te Wester- bork, die beschuldigd was van het op maken van een vals procesverbaal en het afleggen van een valse eed voor de kantonrechter te Assen, vrij gesproken. Tegen deze politieman was 14 dagen geleden een gevange nisstraf van 11/2 jaar geëist. Hij verbaliseerde in de maand Juni 1950 twee meisjes, omdat zij vol gens hem op verboden grond liepen Een groot aantal getuigen bevestigde destijds, dat er geen borden met „verboden toegang" waren aange bracht, doch een aantal collega's van verdachte verklaarden het tegen deel. ten te heijben, dat hij zich aan he ling schuldig maakte. De president, mr. Visser, trok dit verweer in twijfel; hij confronteerde verd. met de feiten: Deze had een kwitantie gevraagd, waarop de ver koper, een chef-monteur, hem zulk een bewijs had verstrekt, met als plaats van afgifte Utrecht en onder tekend met een gefingeerde naam en adres. Bovendien had verd. gevraagd, toen er toch vervalst werd, het be drag te wijzigen van 650 in 1050 gul den. Nu zou volgens verd. en volgens de chef-monteur, deze vervalsing zijn geschied met het oog op dc. belasting. De officier vroeg of de prijs niet erg laag was, maar verdachte getuigde, dat dit soort auto's altijd zo laag verkocht werden. De chassis was echter vers Opge spoten, bracht de officier weer te berde, maar daar had verdachte geen erg in gehad en dit werd aannemlijk gemaakt, omdat men later bij het onderzoek ook eerst na een half uur nad geconstateerd, dat dit het geval was. De officier vond, dat de handel wijze van de verkoper echter vreemd is geweest. Uit wat de chef-monteur allemaal wilde had verd. moeten be grijpen, dat de zaak niet in orde was. Verd. heeft zich dan ook minstens aan schuldheling bezondigd, vond de officier, daarop zijn eis doend. De verdediger bleek overtuigd, dat inderdaad de grondslag van de on oprechte gebeurtenissen in deze zaak is geweest: Geen last te hebben van belastingenl Dat vond hij zeer plau sibel. De prijs was ook helemaal niet zo gek laag en daarom vroeg pleiter vrijspraak. Mocht de rechtbank verd. echter toch nog wel eniger mate schuldig vinden, omdat by verd. fou ten en tekortkomingen in het spel waren, dan zou een geldstraf vol doende zyn. Uitspraak over veertien dagen. In Breda hebben de artsen het initiatief genomen om bij de bestrij ding van besmettelijke ziekten de preventieve entingen (pokken, diph- terie, kinkhoest en tetanus) georga niseerd ter hand te nemen. Volgens de nieuwste opvattingen behoren deze entingen, niet alleen pokken, maar ook diphterie, kinkhoest en tetanus, overlegd te worden na de zuigelingenleeftijd. De Bredase com missie van overleg voor dit vraag stuk, waarin vertegenwoordigers van Wit Gele en Groene Kruis, gemeente artsen en artsen zitting hebben, heeft vooropgesteld, dat de entingen in de eerste plaats de taak van de huis artsen zijn. De huisartsen zullen deze entingen kosteloos op een vastgesteld spreekuur, kenbaar gemaakt in de wachtkamer, verrichten.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8