De ongeziene wereld wordt vastgelegd op 'n fotoplaat LEIDEN Electronen-microscoop maakt <t onmogelijke toch mogelijk Wie wint de race en de pot? ZOALS U HET NIET ZIET ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Een gevaarlijk stel ziekte verwekkers. Deze bacteriën zijn zorgvuldig gekweekt in z.g. peptonWater en ge- isoleerd, zodat zij in de microscoop goed zijn waar te nemens. Wegens de st^afvorm worden zij ba cillen (stokjes) genoemd. V7AN NATURE NIEUWSGIERIG als wij nu eenmaal zijn, willen wij altijd graag zien wat niet voor onze ogen bestemd is. Onze ogen zijn prachtige organen, wonderlijke instrumenten, die de schitterendste kleu ren in de natuur beter opnemen, dan het kostbaarste foto-apparaat; maar ze kunnen toch niet alles zien en ze kunnen niet alles onderschei den. Er zijn kleuren, die ons oog nooit bekoren zullen, zoals het ultra' violet en het infra-rood, omdat de golflengte van deze stralen het meet- bereik van onze twee ontvangtoestelletjes te buiten gaan. Die kleuren zullen wij nooit zien, althans niet als kleur en ze zijn ook niet als zoda nig zichtbaar te maken; maar er zijn andere dingen, wélke tot de wereld' van het onzichtbare behóren en die wij wel kunnen brengen in de licht krans der zichtbaarheid. Dat zijn de heel verre massa's, welke wij uit de' oneindige rtfmten van het heelal naar ons toe halen met behulp van telescopen; dat zijn de nietigheden uit de kleine wereld der atomen, uit' het primitieve lewen der eencellige diertjes, welke wij met onze micros copen tot monsters doen opzwellen. De mens is vernuftig en hij weet graag alles; om aan die hartstocht naar kennis te voldoen, vindt hij van- alles uit en maakt het onmogelijke mogelijk en het onzichtbare zichtbaar. hun grondstoffen te beoordelen. Zo'n loupe is erg practisch als hulpmid del van het oog, als men volstaan kan met een betrekkelijk kleine verduidelijking, maar de aardigheid begint pas als men twee lenzen gaat gebruiken en het vergrootte beeld van de eerste lens in letterlijke zin nog eens met een tweede lens onder de loupe neemt. Met een goede loupe verkrijgt men een zes tot iien- voudige vergroting, maar met een microscoop kan men veel verder gaan. Dan ontsluit zich voor onze verbaasde ogen een ongekende we reld van het heel-kleine. De stof ont vouwt dan de wonderlijke tekening van haar innerlijke structuur. Het dierenrijk verraadt een verbijste rende verscheidenheid van nauwe lijks zichtbare wezentjes, die door elkaar krioelen in een ongelooflijke rijkdom van aantal en vorm. Welk een sensatie moet het geweest zijn voor onze landgenoot Anthony van Leeuwenhoek, toen hij een kleine 300 jaar geleden voor het eerst in de geschiedenis der mensheid de mi croben en baccillen zag in een dood gewone waterdruppel. Het was maar een erbarmelijk microscoopje. dat Van Leeuwenhoek in elkaar ge knutseld had. Maar hij kon er mee zien, wat tot dan toe niemand aan schouwd had en waar de mensheid geen flauw vermoeden van had. Van Leeuwenhoek zag voor het eerst de microben in 'n waterdrupdel WAT DAT ZICHTBAAR MAKEN betreft, begon het zoals bij alle dingen trouwens zeer eenvou dig; de mensheid zag de eerste ver groting nog voordat zij wist dat er iets te vergreten was en voordat zij snapte, hoe dat in zijn werking ging. Zodra men n.l. glas kon maken en dat kon men al lang voor Christus en de kunst verstond om van dat doorschijnende goedje bokalen en ronde bekers te maken om eruit te drinken, had men in de gaten, dat voorwerpen, die vlak achter de met water gevulde bolvormige glazen stonden, groter leken als men er door het glas heen naar keek. Het was een aardig spelletje, je vinger achter het glas met water te houden en te zien hoe die vinger tweemaal zo dik werd. Het was een aardig spelletje, maar meer ook niet, want niemand begreep hoe dat kon. Ken nis van de straalbreking van het licht stond nog niet op het program ma van de HBS uit die digen. Maar in de 13e eeuw na Christus hadden ze toch al de leesbril uitge vonden, misschien snapten ze nog niet precies hoe de vork in de steel zat, doch één van de practische mo gelijkheden van de lens hadden ze toch al ontdekt. Een andere practi sche mogelijkheid van zo'n lens heb ben wij als kind allemaal ontdekt, ieder op zijn tijd, n.l.: de mogelijk heid om de zonnestralen er door te bundelen tot een klein, fel lichtend puntje, waarmee je zo'n lekker gaatje kon branden in je schrift of in een ander stuk papier, of ook wel in je eigen kleren. Dat was de ont dekking van het brandpunt, welke wel van groot belang is, doch ge woonlijk niet, als ze door kleine jon getjes wordt gedaan. Beide eigenschappen van de lens, n.l. het vermogen om te vergroten en het hebben van een brandpunt, staan met elkaar in verband; zij werden veroorzaakt door het verschijnsel van de straalbreking, een natuurkun dig verschijnsel, dat in ieder leer boekje voor elementaire natuurkun de wordt verklaard. Hoe korter de brandpuntsafstand is, des te sterker is de vergroting. lyiET ZO'N ENKELVOUDIGE lens een loupe, kunnen al vrij aardige vergrotingen verkregen worden; zij zijn in allerlei grootte en uitvoering in de handel en worden gebruikt door vaklieden om de kwaliteit van Een bekende en gevreesde iiguur. OINDSDIEN HEBBEN WIJ ontel- bare microscopen gemaakt, en in de loop der jaren als maar verbe teringen aangebracht, net zo lang totdat wij microscopen hadden, wel ke een wonder van techniek genoemd kunnen worden. Maar toen kwam de teleurstelling. Want terwijl men drie eeuwen geleden met verbazing keek naar wezentjes, waarvan men het bestaan niet vermoed had, weten wij nu, dat er nog kleinere wezens zijn, welke wij maar niet ontdekken kun nen, zelfs niet met de zwaarste mi croscoop. Het vergrotend vermogen Electronen microscoop van Philips. van de microscoop heeft nl. zijn grenzen, grenzen welke gesteld wor den door de aard van het licht zelf. Hebt u er wel eens bij stil gestaan, hoe het komt, dat wij een voorwerp zien? De meeste voorwerpen stralen geen licht uit, zoals wij duidelijk kunnen merken als het donker is, d.w.z. als er geen lichtbron in de na bijheid is. Is er wel een lichtbron in de nabijheid, dan kaatsen de dingen de lichtstralen terug en onze ogen vangen die licht-echo op. Maar als een voorwerp nu kleiner is dan de golflengte van het licht niet de ge ringste amplitude, dan kaatsi het niets meer terug en is het hopeloos onzichtbaar. De lichttrillingen met de gering ste golflengte zijn die van iolet licht (zij hebben een uitslag van vier tien duizendste millimeter, oftewel 0.4 micron maar als zo'n klein ondier als een virus bijv. kleiner is dan de 'ielft van vier tienduizendste milli- neter, dan spoelt dat violette golfje r glorieus overheen en als er al iets an teruggebracht wordt, dan is dat aruggekaatste golfje zeker niet zo ^root als vier tienduizendste milli meter en dat is nu precies het laat ste wat wij nog kunnen waarnemen. Het heeft dus geen zin te proberen dat niet zichtbare beeldje te gaan vergroten, want al zouden wij het tot in het oneindige kunnen vergro ten, het is en blijft onzichtbaar. Van daar ook, dat wij sommige ziektever wekkers, die wij virussen noemen, naar niet kunnen ontdekken in on- :e microscopen; zij zijn te klem. *1TIJ ZEIDEN IN HET BEGIN evenwel, dat de mens vernuftig is en het onmogelijke mogelijk weet te maken. Dat hebben we hier ook gedaan. Er is nl. wat op gevonden om toch zichtbaar te maken wat geen licht meer terugkaatst: de electronen microscoop. Sinds wij die kleine guiten van electronen ontdekt heb ben, zijn ze buitengewoon handige jongens gebleken; ze zijn voor alles bruikbaar. Wij laten ze dansen in de radio, in de televisie, in de radar en nu weer helpen ze ons bij het zicht baar maken van onzichtbaarheden. U kent ze toch wel? Het zijn die kleine dingen welke in de atomen rondom de atoomkern cirkelen en door hun aantal het karakter der di verse elementen bepalen. Die electronen hebben ook een golflengte en wel des te kleiner naar mate de spanning van de electronen- straling hoger wordt opgevoerd. En nu wil het geval, dat die golflengte wel 100.00 maal kleiner is dan die van het licht. U ziet nu direct, waar dat heen gaat. De allerkleinste voor werpen, te klein om lichtgolven te rug te kaatsen, zijn wel in staat om electronenstralen te weerkaatsen en het zijn die teruggekaatste electro nenstralen, welke op een scherm lichtverschijnselen kunnen doen ont staan. Precies zoals dat bij de tele visie gebeurd. Wanneer wij er dus in slagen om die priegelige electro nenstralen uit elkaar te halen, juist zoals wij de lichtstralen in een mi croscoop door breking uit elkaar ha len, zal er op het scherm een sterk vergroot beeld verschijnen van het onzichtbare kleine voorwerp. Men gebruikt daar vanzelfsprekend geen lenzen voor, maar magnetische veld jes, die op electronen hetzelfde ef fect hebben als glazen lenzen op lichtstralen. Op die manier kunnen wij maar liefst een 130.000-voudige vergroting verkrijgen! Dat is geen. kleinigheid. Met de sterkste micros coop kan men nauwelijks een 2.500- voudige vergroting bereiken, hetgeen op zichzelf al aardig wat is. lijkheid verbonden aan het zicht Links: Achttien duizend maal vergrote diatomeeën, een soort geelbruin ge kleurde kiezelwieren, die één-cellig zijn. Door hun celwand, die wegens de kiezel een mooie afwisse lende structuur vertoont, zijn zy zeer gewilde ob jecten voor de microscoop. Dc wiersoorten behoren tot de laagstgeconstreerde vormen van plantaardig leven. Rechts: Enorm ver groot wier. baar maken van zulke kleine dingen en speciaal van kleine organismen. Zij hebben uit zichzelf zo weinig terugkaatsend vermogen, zij zijn als kleurloze waterdruppeltjes, die alles door laten. Vandaar dat men vaak werkt met kleursel om die micro organismen te 'doen afsteken by hun omgeving. Dat dit kleuren heel wat voeten in de aarde heeft, laat zich gemakkelijk begrijpen. Ook is het te begrijpen, dat zulke allerkleinste we zens als virussen zich niet laten kleu ren. Toch slaagt men er in ook zul ke kleurloze wezens wat relief te ge ven, zodat ze zelfs op een fotogra fische plaat nogal aardig voor de dag komen. Kijkt u maar op de foto's, welke op deze pagina afgedrukt staan en een indruk geven van hetgeen men tegenwoordig met de microfoto grafie weet te bereiken. Dat ér heel wat haken en ogen aan te pas ko men, zult u wel willen aannemen. Het zou ons te ver voeren om daar op in te gaan, terwijl het slechts ons doel was om een globaal inzicht te geven in de mogelijkheden van de moderne hulpmiddelen om de onge ziene wereld aan het daglicht te brengen en ons te oriënteren in het gewemel van de millioenen onzicht bare wezens, welke ons aan alle kanten omringen zonder dat een ge woon mens er iets van merkt. Londen-Christchurc De uitslag van de LondenChristchurchrace gaat zo langzamerhand de gemoederen steeds meer in beweging brengen. In Nederland is vooral belangstelling voor de handicap-wedstrijd waaraan de K. L. M. deelneemt. Deze groeiende belangstelling heeft het bestuur van de centrale voor practische hulp aan alleenstaanden doen besluiten ten bate van een der door haar gestichte zeven tehuizen voor alleenstaanden, het „Prinses Beatrix" kinderhuis te Groesbeek, een luchtnace-wedstrijd uit te schrijven. Deelnemers aan die wedstrijd moeten opgeven, welk vliegtuig naar hun mening in de handicap-race zal winnen en welke tyd daar ten naaste bij voor nodig zal zijn. Inzendingen moeten voor 8 October binnen zijn. De vereniging hoopt op vele honderdduizenden deelnemers. Voor de winnaars zijn een auto en andere grote pryzen beschikbaar. Zoals men weet leent de centrale voor practische hulp de helpende hand aan iedere alleenstaande in moeilijkheden, ongeacht religieuze of politieke richting. Opname met een electronen miscroscoop van J-JET STADSBEELD, dat deze foto weergeeft, zal de aandachtige speurder niet lang in het onzekere laten. Inderdaad, dit is de Hoog landse kerk. De plaats vanwaar deze kerk gezien is, zal echter velen on bekend zijn, maar wie zich herinnert hoe wij enige weken geleden een fo to publiceerden van de St. Lode- wijkskerk, gezien vanaf de brand weertoren aan de Langebrug, kan zich indenken, dat men op dezelfde plaats ook een prachtig gezicht heeft op deze gothische kathedraal. Geheel links ziet men in de verte de toren van de St. Jozefkerk aan de Heren singel, die men zich juist aan de an dere kant zou denken. Rechts rijst de meelfabriek „De Sleutels" boven de andere gebouwen uit. (Foto: „De Leidse Courant")

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7