Het traditionele 3 Octoberfeest staat weer voor Leidens poorten Nieuwe vleugel aan R.K. Lyceum Leiden en Oude hoogtepunt nieuwe programmapunten met als het UYT LEYDENS SCATCAMERE" TE KLEIN VOOR 400 LEERLINGEN Judith de Mey uit Leiden - elf jaar - naar Lourdes Uitbreiding was reeds jaren noodzakelijk, maar werd door oorlog tegengehouden r ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1953 SE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 ER WORDEN 150.000 BEZOEKERS VERWACHT I Nog één week en Leiden verkeert weer in feestvreugde,- nog zes dagen en een kilometerslange Taptoe zal door Leidens straten trekken, de fees telijke ouverture van de Leidse feest dag bij uitstek: 3 October. Er kun nen feestdagen en gebeurtenissen zijn zoveel men wil; de Leidenaars: doen mee of nemen er belangstel- j lend kennis van, zonder bepaald uit de plooi te raken, Maar als het 3 Oc tober is, wordt de stad door feest vreugde overspoeld, ligt het werk stil en vertoeft iedere Leidenaar, die zich zelf als Leidenaar respecteert, op straat om datgene van de feestelijk heden mee te maken, wat hem het meest interesseert uit het traditio nele feestprogramma. Vooral nu 3 October dit jaar op een Zaterdag valt, worden er veel j bezoekers var. buiten de stad ver- j wacht, speciaal in de middaguren j Gewoonlijk kan gezegd worden, dat de Leidse bevolking op 3 October verdubbeld wordt, dat er dus onge veer 100.000 bezoekers komen, maar dit jaar schat het bestuur hun aan tal zeker op 150.000. Er is dan ook in het hele, land een bijzondere re clame gemaakt met folders e.d., die iedereen hartelijk toeroepen: „Kom op 3 October naar Leiden!" Molen De Valk verlicht. Ieder jaar opnieuw vestigt het be stuur van de 3 Octobervereniging speciale aandacht op de versiering van de stad. Wie op 8 October in Alkmaar komt, ziet hoe de bewoners hun huizen en straten feestelijk ver sierd hebben. In Leiden is dat niet het geval. We zouden hier al blij zijn wanneer iedereen tenminste de vlag uitstak. De gemeente wil dit jaar een extra steentje bijdragen tot de ver siering van de stad door niet alleen het stadhuis, maar ook molen De Valk in de schijnwerpers te zetten. nemen met de studentenweerbaarheid opengesteld voor het dramatische Pro Patria en drie militaire muziek corpsen. Wielerwedstrijd. Naast de vele traditionele pro grammapunten tracht de 3 October vereniging jaarlijks ook iets nieuws te brengen; verleden jaar was het schilderij van Van Bree, het wand tapijt, enzovoort. De nieuwe direc teur van „*De Lakenhal", drs. J. N. van Wessem, blijkt grote belangstel ling voor het 3 Octoberfeest te heb ben Hij heeft althans in het ge meente-archief een aantal prenten en kaarten, betrekking hebbend op het een draverij voor paarden, nu zal het j beleg en ontzet, opgedoken, die van cne io u „J. September tot 12 October in het museum te zien zullen zijn. „Uyt Leidens Scatcamere". Om een uur begint het jaarlijkse hoogtepunt van de feestelijkheden, een grote wielerwedstrijd zijn, waar aan o.a. de provinciale amateur kampioenen deelnemen. In de Pro- fessorenwijk wordt een traject van 80 k.m. uitgestippeld. Aanvang half negen. Leidenaars, die het 's morgens iets rustiger aan willen doen, kunnen om tien uur naar de Pieterskerk gaan,de luisterrijke historische optocht, die De Lichtfabrieken zullen in de Rijns- j waar ds. J. van der Wiel zal voor- dit jaar tot titel draagt: „Uyt Leidens burgersingel nabij 't Schuttershof I gaan in een herdenkingsdienst. Te-Scatcamere". Het bestuur is uitge- een lichtgevende fontein aanleggen.gelijkertijd (tot 12 uur) wordt het ^aan van het feit, dat Leiden tal- stedelijk museum „De Lakenhal" i rijke prachtige historische gebouwen Taptoe zonder taptoe. j - Het feestprogramma vangt, zoals gebruikelijk, aan op Vrijdag 2 Octo- ber. Om half acht vertrekt de grote j Taptoe van de Kaasmarkt. De ver-1 enigingen worden wederom verzocht j geen kinderen beneden de 12 jaar te j laten meelopen. Onder de corpora ties zullen zich zes muziekcorpsen bevinden. i In afwijking met vorige jaren zal bij het standbeeld van Pieter van der Werff niet gestopt worden. Verleden jaar gaf dit een zeer lang oponthoud, juist toen het begon te regenen, zodat vele groepen ontij dig de stoet verlieten. Dit jaar zal alleen het Wilhelmus gespeeld wor den, terwijl men de gebruikelijke krans legt. Is het nodig de deelnemers nog op te wekken zoveel mogelijk lam pions en fakkels in de stoet mee te dragen? Vanzelfsprekend is 's avonds van 8 tot 12 uur het Lunapark op het Schuttersveld (dat geheel ter be schikking is) geopend. Er worden meer dan honderd attracties ver wacht, waaronder enige nieuwe. Momenteel verkeert het Schutters veld nog in uitstekende staat; mocht er in de komende dagen onverhoopt veel regen vallen, dan heeft het be stuur reeds wagonladingen koolas en stroo voorradig. Hoe het ook zij, men zal niet in de modder wegzakken! Evenals verleden jaar is de toegang uitsluitend aan de Rijnsburgersingel. De uitgangen aan de Marislaan en het Stationsplein. Haring en Wittebrood. Zaterdagmorgen opent het pro gramma traditioneel om zeven uur mèt een reveille door het Leids Po litie Muziekgezelschap op het stad- huisbalcon. Tegelijkertijd begint de uitdeling van haring en wittebrood in het Waaggebouw, die tot tien uur duren zal. Er hebben zich niet min der dan 13.052 personen aangemeld! Iedereen krijgt twee haringen en een brood grote gezinnen krijgen echter niet voor alle gezinsleden een vol ledige portie. Naar verwachting zul len er 23.00 haringen en 7.500 bro den (800 gram) worden uitgereikt ^an de leden van 3.700 gezinnen. In verband met de grote toeloop zij er met nadruk op gewezen, dat de Mandenmakerssteeg geen toegang tot het Waaggebouw geeft. Men kan de Aalmarkt alleen bereiken via de Vrouwensteeg. Ondertussen begint om 8 uur de koraalmuziek in het Van der Werff- park, waarvan het programma met tweede repetitie wordt a.s. Dinsdag tweede repetiite wordt a.s. Dinsdag avond om 8 u'ur in het Waaggebouw gehouden. Er zal dit jaar ook weer een mi litaire mars gehouden worden, die om kwart over acht bij de Doelen kazerne begint, gevolgd door een de- filé om kwart voor tien op de Bree- straat (stadhuis). Onderdelen van de Koninklijke Marine, Luchtmacht, en Landmacht zullen er aan deel- lokalen en een gymnastiekzaal van bezit, die de Leidenaars zelf nau welijks kennen, althans niet wat de er aan verbonden geschiedenis be treft. Het wordt dus een optocht met een opvoedkundig karakter, waarin Burcht, Zijlpoort, Graven steen, Stadhuis, Lakenhal, Anna- hofje, Hortus en Rapenburg 48 zul len worden uitgebeeld. Niet dat men de gebouwen zelf alle meevoert; het zijn meest details en vooral groe pen, die op de geschiedenis van het gebouw betrekking hebben. Hoeveel Leidenaars weten b.v., dat; keizer Napoleon in 181& Leiden' heeft bezocht en toen ontvangen werd in het patriciërshuis Rapenburg j 48 (thans R.K. Jongensschool)? Van! deze luisterrijke ontvangst zal de op-j tocht een weergave geven. De Zijlpoort is vele jaren het cen trum van de Rederijkers geweest. Men zal de Leidse Kamer, evenals die uit andere plaatsen, in de op tocht terugzien. Ada van Holland, die zich op de Burcht heeft verschansd, zal eveneens in de optocht meerij den, omgeven door een fraaie stoet van edelen. Luisterrijk zal ook de groep zijn, die de ontvangst van prins Willem Hendrik in 1659 op het Leid se stadhuis voorstelt. Van de Laken hal zal de fraaie toegangspoort wor den meegevoerd, van het Graven steen de daders van de aanslag op prins Maurits in 1623 en van de Hortus een plantenkas. Dit alles uiteraard weer omgeven door een groot aantal fraai uitgedoste perso nages te voet, te paard of in ka rossen. Acht muziekkorpsen lopen mee samen met 400 man. Voegt daar bij de 400 deelnemers aan de op tocht en de meer dan 130 paarden, dan komt men aan 'n totaal van bijna 1000 mensen en paarden. De repu- tatie van de 3 Octobervereniging staat er borg voor, dat het weer een uitzonderlijk fraai geheel zal wor den. Niet voor niets staat Leiden bekend om zijn prachtige histori sche optochten, die nergens in het land hun weerga vinden. Avondfeestelijkheden. 's Avonds is er weer een feestvoor- stelling in de Stadsgehoorzaal. We derom brengt Roland Wagter een va- riëté-programma deze keer met John MAANDAG VERTREKKEN 200 KINDEREN Pims, Zambel de muzikale fietsen dief en de clown Fantasio. Tenslotte is er weer een hoscon- cert op het Schuttersveld en om elf uur een groot schitterend feest- vuurwerk. In verband met het feit, dat om twaalf uur de Zondag aan vangt, wordt het Schuttersveld op het middernachtelijk uur gesloten. De café's blijven echter zoals op 3 October gebruikelijk tot 's nachts één uur geopend. Het bovenstaande geeft slechts een zeer algemene indruk van de feeste lijkheden die Leiden te wachten staan. We vermeldden o.a. niet het beroemde nummer: Springen van de fontein op de Vismarkt! Wie van dit alles het fijne wil weten, zij aange raden volgende week de feestwijzer te kopen, die door drukkerij Eduard IJdo weer keurig verzorgd is. Reeds voor de oorlog gevoelde de toenmalige R.K. HJLS. te Leiden (thans R.K. Lyceum) de behoefte aan uitbreiding; de plannen moesten echter in portefeuille blijven en ook de eerste jaren na de bevrijding was er geen denken aan boawen. Maar het onvermooibaar streven van de oud-directeur, pater B. de Goede, O.F.M., voortgezet door de huidige rector, pater W. Geurts, O.F.M., heeft nu toch eindelijk resultaat ge had, want dezer dagen is uit Den Haag de officiële toestemming tot bouwen ontvangen, zodat binnen kort tot aanbesteding kan worden overgegaan (12 October). Het ge bouw zal er een nieuwe vleugel bij krijgen tegenover het klooster, waardoor de cour straks aan drie zijden omsloten zal zijn. Op de begane grond van de nieuw bouw komen een ingang, naast de bestaande lerarenkamer, een grote hal met twee garderobes, zes ruime 12 bij 21 meter. Deze zaal krijgt aan de achterzijde een aparte ingang ten behoeve van verenigingen e.d., die buiten de schooluren van de zaal ge bruik maken. Voorts komen er toi letten, een kleedkamer, bergruim ten, douches en 30 voetbaden. Voor de aansluiting op het bestaande ge bouw zal de erker van de leraren- kamer dichtgemetseld moeten wor den, terwijl de toiletten aan het ein de van de gang zulen verdwijnen. Op de eerste verdieping is weder om een hal geprojecteerd met gar derobes. Bovendien een vaklokaal met kabinet voor biologie (tot op he den samengevoegd met het aard- rijkskunde-lokaal), vier lokalen, een rectorskamer, wachtkamer en admi nistratieruimte. Boven de gymnas tiekzaal is een ruim overblijf lokaal, eveneens 12 bjj 21 meter, ontworpen, compleet met keukentje en buffet. Onder de nieuwe vleugel komt een grote rijwielkelder van 24 bij 8.50 meter met twee ingangen, in plaats van de huidige rijwielstallingen, die evenals het troeplokaal van de Zee verkenners plaats moeten maken voor de nieuwbouw. Begrijpelijk, dat deze uitbreiding een grote verbetering zal brengen, Reeds lange tijd was één gymnastiek zaal onvoldoende voor het stijgende aantal leerlingen, terwijl het huidi ge overblijflokaal slechts plaats biedt aan 80 jongens, hetgeen veel te wei nig is. Nu de rector een nieuwe ka mer krijgt, wordt de oude door de conrector betrokken. Het oude over blijflokaal zal in de toekomst ge bruikt worden als muzieklokaal. Reeds in October zal met het heien begonnen worden, hoopt rector Geurts, die ons met grote voldoening van de plannen op de hoogte stelde. Thans 400 leerlingen. Het leerlingenaantal is in de 26 ja ren van het bestaan der school geste gen tot 400. Drie jaar geleden werd de H.B.S. omgezet in een Lyceum, waarin H.B.S. en Gymnasium een Bovenstaande schets tekening, spe ciaal voor ons blad gemaakt door het Haagse Architectenbureau ir. H. Thunnissen, ir. A. van Kranendonk en ir. A. Thunnissen, dat zowel het bestaande gebouw als de nieuwe j vleugel ontworpen heeft, geeft dui- delijk aan hoe de nieuwe situatie worden zal. Geheel links ziet men het klooster van de paters Francis canen, in het midden het bestaande schoolgebouw en rechts de nieuwe vleugel met de ingang en daarachter de gymnastiekzaal met boven het overblijflokaal, dat aan drie zijden glazen wanden krijgt. Zowel archi tectonisch als practisch zal deze uit breiding voor de school een grote verbetering zijn. Zij zegt er niet veel over, de 11- jarige Judith de Mey, maar van haar gezichtje kan men aflezen, dat zij het gelukkigste meisje ter wereld is, nu zij aan de vooravond staat van een grote reis, waarvan het einddoel niets minder is dan het genade-oord Lourdes. Wanneer a.s. Maandag de eerste Nederlandse kinder-bedevaart naar Lourdes vertrekt, zal zij een van de tweehonderd kinderen zijn, dje het geluk hebben hieraan te mo gen deelnemen. Welk meisje van 11 jaar zou zich met dat vooruitzicht niet gelukkig voelen? We zijn Judith gistermiddag na school even op gaan zoeken in de ouderlijke woning, Van der Werff- straat 41 A, Leiden, waarde spanning rond de grote dingen, die gebeuren gaan, voelbaar is. Het meisje kreeg een half jaar na de geboorte een kaak-ontsteking, die ook haar linker oog aantastte, zodat zij daarmee prac tisch niets kan zien. Sedertdien moet zij ieder half jaar enige weken in het Acad. Ziekenhuis verblijven en hoewel zij dus geen ziek kind is, dat op bed ligt ze gaat gewoon naar 'school en kan haar echter oog nor maal gebruiken komt Judith "toch zeker in aanmerking om mee te gaan naar Lourdes, waar zij, zoals mil- lioenen pelgrims reeds vóór haar deden, zal bidden aan de grot der verschijning om genezing te verkrij gen, indien dit haar zalig is. Bidden bovendien voor de duizenden zieke kinderen in Nederland, die niet zo gelukkig waren om mee te mogen naar het stadje in de woeste Pyre neeën, maar in gedachten zeker bij Judith en haar reisgenootjes zullen zijn. Maandagmorgen brengt haar va der Judith naar Maastricht, waar de ziekentrein 's middags naar Lourdes vertrekt. In de loop van Dinsdag komt men er aan en Dinsdag 6 Oc tober keert de bedevaart weer in het vaderland terug. Op de foto ziet men Judith zitten met haar jongste broertje (een maand oud) in de armen, terwijl een ander broertje (een van de negen kinderen, die het gezin De Mey telt) belang stellend toekijkt. (Foto: „De Leidse Courant") Tijdelijke daling in 1 Leidse werkloosheid Op 19 September 1953 stonden bij het Arbeidsbureau Leiden 900 ge heel werklozen ingeschreven, terwijl daarenboven 110 personen tewerk gesteld waren op D.U.W. objecten. Een daling van 96 in vergelijking met de vorige stand. Deze daling is vrijwel geheel toe te schrijven aan de plaatsing van arbeiders in de z.g. nacampagne in de conservenindustrie en de inzouterijen. Overigens ver toonde de werkloosheid een constant karakter. Een vergelijking met het overeenkomstige tijdstip in 1952, nl. plm. 1400, wijst uit dat er alle reden is tot tevredenheid. De werkgelegenheid in de nijver- gezamenlijke onderbouw van één jaar (eerste klasse) hebben. De tweede, derde en vierde klas van het Gymnasium tellen thans resp. 32, 24 en 18 leerlingen. Het lerarencorps is inmiddels uitgebreid tot 28 perso nen. Het ligt in de bedoeling de Gym nasium-afdeling zoveel mogelijk in de nieuwe vleugel onder te brengen en de HJLS. in het bestaande ge bouw, waarvan de ingang veel te klein en te nauw voor het grote aan tal leerlingen gehandhaafd zal blijven. heid is nog altijd bevi-edigend. De vraag naar vaklieden houdt aan, ter wijl de totale vraag slechts geringe wijziging ondergaat. Het aantal werkloos ingeschreven vrouwen daalde eveneens, nl. van 245 tot 204, hetgeen voor een belang rijk deel het gevolg is van plaatsin gen van jeugdigen in diverse be drijfstakken. De vraag onderging slechts geringe wijziging en is nog steeds beduidend. Zestig maal Koraalmuziek De Koraalmuziek in het Van der Werffpark zal dit jaar een bijzonder karakter dragen we gens het feit, dat de thans 75- jarige mej. Wilschut voor de zestigste keer meezingt, dus geen enkele koraalmuziek van de 3 Octobervereniging sedert haar oprichting in 1886 heeft over geslagen!

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6